Отиди на
Форум "Наука"

Най-нетолерантните побеждават. Диктатът на малцинството.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 часа, Doris said:

На Наполеон приписват крилатата фраза "Боже пази ме от приятелите, от враговете сам ще се пазя". Обикновено я тълкуват в ракурса на предателството. Възможно е обаче смисълът да е, че глупостите на феновете  са по-вредни от критиките на противниците.

Наполеон има много крилати фрази! Една от запомнящите му ....."всички жени са * * * * * с изключение на майка ми , но да не забравяме, че и тя е жена!" Не знам това в какъв ракурс може да се изтълкува? Кое е глупост и кое не е, също е въпрос на гледна точка (ракурс), а кои са фенове и кои приятели, е според обстоятелствата. "Врагът на моя враг, ми е приятел"!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 561
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 часа, herkules said:

Наполеон има много крилати фрази! Една от запомнящите му ....."всички жени са * * * * * с изключение на майка ми , но да не забравяме, че и тя е жена!" Не знам това в какъв ракурс може да се изтълкува? Кое е глупост и кое не е, също е въпрос на гледна точка (ракурс), а кои са фенове и кои приятели, е според обстоятелствата. "Врагът на моя враг, ми е приятел"!

Наполеон:

–Мила от днес вече не се къпи!!!!!!....След една седмица съм при Теб!!!!!😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.12.2018 г. at 11:10, herkules said:

Наполеон има много крилати фрази! Една от запомнящите му ....."всички жени са * * * * * с изключение на майка ми , но да не забравяме, че и тя е жена!" Не знам това в какъв ракурс може да се изтълкува? Кое е глупост и кое не е, също е въпрос на гледна точка (ракурс), а кои са фенове и кои приятели, е според обстоятелствата. "Врагът на моя враг, ми е приятел"!

Тълкува се като търсене на приятел, който не си пада по жени. Какво пък, по Коледа желанията се сбъдват. 😉

А ето един скорошен пример как нетолерантните не побеждават:

https://www.vesti.bg/bulgaria/sveshtenik-izgoni-dete-s-autizym-ot-troianskiia-manastir-6090325

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Doris said:

Тълкува се като търсене на приятел, който не си пада по жени. Какво пък, по Коледа желанията се сбъдват. 😉

А ето един скорошен пример как нетолерантните не побеждават:

https://www.vesti.bg/bulgaria/sveshtenik-izgoni-dete-s-autizym-ot-troianskiia-manastir-6090325

 

А къде е клипчето, от което можем да видим какво точно е станало?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е клипчето, ето го и оригиналният линк и коментар от майката:

Какво различно от показаното мислиш, че е станало?

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Doris said:

Тълкува се като търсене на приятел, който не си пада по жени. Какво пък, по Коледа желанията се сбъдват. 😉

Не знаех, че Наполеон не си е падал по жени!? Сигурно ще да е бил с мизогинни възгледи, когато е казал това!

Цитирай

Хубавата жена се харесва на очите, добрата жена се харесва на сърцето. Едната е бижу, а другата съкровище. - Наполеон!

Е, по Коледа стават чудеса. И за това по някога и нетолерантните не побеждават! 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, sir said:

Клипчето, от което можем да видим какво е станало. Или то може би не е за показване.

Въпроса е сложен. Детенцето е болно , да бъде изгонено такова дете не е хубаво. от друга страна това пречи на другите.

Няколко пъти съм бил в музеи , вземал съм групов екскурзовод. Често в групата има дечица, които родителите искат да им покажат нещо в музея. Дечицата са още малки и нищо не разбират и в музея не им е интересно. Викат, крещят, тръшкат се. 

Според мене правилното е родителя да поговори предварително с попа, попа да бъде подготвен . Може би когато има по - малко хора .

Често стават такива истории в кафенета ресторанти. Деца или младежи болни от разни болести се кривят в кафенето, собствениците са недоволни, че така се плашат другите посетители. От друга страна болните хора особенно децата също са ХОРА ? 

Вие как бихте постъпили ?

Например - Ти си собственик на малко кафе. Лято е правиш оборт в кафето си. И идва майка с болното си дете което се криви , плаче и сяда на масичката . Ти ще се зарадваш ли че правиш добро на едно семейчство в беда или ще се ядосаш, че плашат клиентите ти ?

Веднъж присъствах на сцена когато детенце инвалид изцапа елегантно облечена жена в хубава рокля, на която предстоеше важна служебна бизнес среща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Du6ko said:

Например - Ти си собственик на малко кафе. Лято е правиш оборт в кафето си. И идва майка с болното си дете което се криви , плаче и сяда на масичката . Ти ще се зарадваш ли че правиш добро на едно семейчство в беда или ще се ядосаш, че плашат клиентите ти ?

Веднъж присъствах на сцена когато детенце инвалид изцапа елегантно облечена жена в хубава рокля, на която предстоеше важна служебна бизнес среща.

Прав си, но другите не че не могат, а няма да искат да те разберат. По някога толерираните злоупотребяват с толерантността на другите. Какъв ли "ракурс"  според Дора ще е друго тълкуване на този казус? Имам приятел-свещеник, който обясни случилото се по друг начин, но няма да го коментирам. Само ще спомена, че казва за инвалидите, ........ повечето от тях са белязяни от Бога

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, herkules said:

Прав си, но другите не че не могат, а няма да искат да те разберат. По някога толерираните злоупотребяват с толерантността на другите. Какъв ли "ракурс"  според Дора ще е друго тълкуване на този казус? Имам приятел-свещеник, който обясни случилото се по друг начин, но няма да го коментирам. Само ще спомена, че казва за инвалидите, ........ повечето от тях са белязяни от Бога

Кажи на приятеля си, че затова инвалидът е белязан защото всяка сутрин трябва да му целува гъза.....вместо да лигави иконите и златният кръст....Тогава ще е достоен свещеник на Единственият Жив Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, herkules said:

Какъв ли "ракурс"  според Дора ще е друго тълкуване на този казус?

Това няма много връзка с настоящата тема, ако някой иска да отвори друга, ще напиша там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.12.2018 г. at 19:56, Du6ko said:

Често стават такива истории в кафенета ресторанти. Деца или младежи болни от разни болести се кривят в кафенето, собствениците са недоволни, че така се плашат другите посетители. От друга страна болните хора особенно децата също са ХОРА ? 

Вие как бихте постъпили ?

Например - Ти си собственик на малко кафе. Лято е правиш оборт в кафето си. И идва майка с болното си дете което се криви , плаче и сяда на масичката . Ти ще се зарадваш ли че правиш добро на едно семейчство в беда или ще се ядосаш, че плашат клиентите ти ?

Практичното решение на казуса е едно - майката с детето остава, който няма нерви да ги изтърпи да си ходи.

Човекът на бизнеса, особено дребния, няма как да оцелее, ако не е добър психолог. От гледна точка на практическата бизнес психология  клиентите се делят на щедри и стиснати. Нервните, егоистични и претенциозни клиенти обикновено са и стиснати, а хората, склонни към съчувствие и съпричастност са също и щедри. Майките на деца с увреждания и хората, които ги подкрепят обикновено са от втория тип.

Друго практикопсихологическо разделение на околните от гледна точка на бизнеса е на опасни и безопасни. Майчиният инстинкт е като заровена мина. Както се вижда от историята с горкия свещеник, ако стъпиш на тази мина става страшно.

Но, разбира се преди всичко толерантността е необходима като една от основните спойки на обществото. Проявявайки я, получаваш в замяна любов и уважение:

https://www.youtube.com/watch?v=4eUc2XeXQDM

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Горкият свещеник" няма оправдание. С риск да ме критикуват ортодоксалните, ще кажа, че в някоя друга църква не би се получило това. Явно ортодоксалните са най-близо до Стария завет...

Все си спомням баба Ванга какво казваше на неврокопския митрополит при откриването на черквата на Рупите, когато последният я обвиняваше, че не било по канона..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, dora said:

Това няма много връзка с настоящата тема, ако някой иска да отвори друга, ще напиша там.

Според мен има много общо с темата, в която нетолерантните винаги побеждават. Друг е въпросът кой кого смята за нетолерантен и кого не! Когато отидеш "на гости", домакинът винаги има право, и е нормално да се съобразяваш с правилата му, ако искаш да е толерантен към теб!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Doris said:

Практичното решение на казуса е едно - майката с детето остава, който няма нерви да ги изтърпи да си ходи.

Човекът на бизнеса, особено дребния, няма как да оцелее, ако не е добър психолог. От гледна точка на практическата бизнес психология  клиентите се делят на щедри и стиснати. Нервните, егоистични и претенциозни клиенти обикновено са и стиснати, а хората, склонни към съчувствие и съпричастност са също и щедри. Майките на деца с увреждания и хората, които ги подкрепят обикновено са от втория тип.

Друго практикопсихологическо разделение на околните от гледна точка на бизнеса е на опасни и безопасни. Майчиният инстинкт е като заровена мина. Както се вижда от историята с горкия свещеник, ако стъпиш на тази мина става страшно.

Но, разбира се преди всичко толерантността е необходима като една от основните спойки на обществото. Проявявайки я, получаваш в замяна любов и уважение:

https://www.youtube.com/watch?v=4eUc2XeXQDM

 

Е да, ама заведението е частно, и тук въпросът е  до кога ще издържат нервите на собственика, за да ги изтърпи, преди да ги изгони (майката с детето)!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 36 минути, herkules said:

Е да, ама заведението е частно, и тук въпросът е  до кога ще издържат нервите на собственика, за да ги изтърпи, преди да ги изгони (майката с детето)!

Не много. Помните ли когато имаше скандал с едни младежи на които им бяха надписали сметката, само защото не са консумирали толкова колкото очаква собственика на ресторанта? 

И един разказ от лично естество. Брат ми ходи лятото на море. Били двама заедно с още един мъж и чакат другите от компанията. Въртят се и избират кафене. Някаква жена, фейсконтрол ги видяла, че се оглеждат къде да седнат. Очевидно ги е преценила като по бедни хора и им казала "Момчета, ако ще правите по 20 лв сметка хич и не сядайте". 

Ако я преценят, че е богата и ще направи голям оборот ще оставят, та ако е нужно ще изгонят лично другите клиенти. Ако преценят, че няма сметка просто ще я изгонят, а ако преценят ще я и набият. Спомнете си случая с бедния и болен човек от Варна (страдал е от лека умствена изостаналост), който беше убит  от охраната, защото често идвал в мола и нищо не купувал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 6 часа, Doris said:

 

Но, разбира се преди всичко толерантността е необходима като една от основните спойки на обществото. Проявявайки я, получаваш в замяна любов и уважение:

https://www.youtube.com/watch?v=4eUc2XeXQDM

 

Дорис, хората правят пари! На тях им е през оная работа и за уважението и за любовта и за толерантността и за всичко. Ако клиента прави хубав оборот ще се отнасят с него добре, та ако ще да е гнусен, миризлив, арогантен, избухлив... всичко лошо за което се сетиш. Ще го търпят и с радост ще го посрещат. Ако клиента прави малък оборот може да е чист, спретнат, вежлив, умен, възпитан... ако не прави толкова оборот колко се счита за достатъчно ще го изгонят, че и ще го набият ако сметнат за нужно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз неслучайно питах за видео от самата ситуация, а не реакции от очевидно по-късен момент. Явно такова няма и тук виждаме упражнения на тема "така е станало, а ако се съмняваш, значи си нетолерантен". Не ходя на църква, но все си мисля, че там, както и навсякъде другаде впрочем, е редно да се спазват някакви елементарни правила. Елементарно благоприличие, ако щете. Вижданията, че църквата била убежище за всички или че на който не му харесвали внасящи смут лица, трябвало да напусне, са именно причината за съществуването на теми като тази, в която пишем тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, sir said:

Аз неслучайно питах за видео от самата ситуация, а не реакции от очевидно по-късен момент. Явно такова няма и тук виждаме упражнения на тема "така е станало, а ако се съмняваш, значи си нетолерантен". Не ходя на църква, но все си мисля, че там, както и навсякъде другаде впрочем, е редно да се спазват някакви елементарни правила. Елементарно благоприличие, ако щете. Вижданията, че църквата била убежище за всички или че на който не му харесвали внасящи смут лица, трябвало да напусне, са именно причината за съществуването на теми като тази, в която пишем тук.

Църквата е убежище на всички!Именно на всички!Не на някой,който е решил,че личния му проблем е над всякакви проблеми на останалите всички!

В днешната култура повсеместно се акцентира на величието на личността,на святостта на личните ценности...Обществото-другите....те са на заден план.

А всяка личност е част от обществото....от" другите"!

Ако аз имам сериозен проблем,и съм отишъл в  църквата да общувам с бога,когото смятам за единствения с възможност да ми помогне.....

Аз може и да знам,че единствения ,който може да ми помогне съм самия аз,но просто да искам да поемата сила за това от НЕГО!

И до мене застане това детенце!?!....

 

Отговорността за присъствието на това дете в църквата,и за неговото влияние върху другите е на родителите му.

Те са тези ,които трябва да преценят, дали морално имат право да притесняват другите посетители в църквата!

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Дорис, хората правят пари! На тях им е през оная работа и за уважението и за любовта и за толерантността и за всичко. Ако клиента прави хубав оборот ще се отнасят с него добре, та ако ще да е гнусен, миризлив, арогантен, избухлив... всичко лошо за което се сетиш. Ще го търпят и с радост ще го посрещат. Ако клиента прави малък оборот може да е чист, спретнат, вежлив, умен, възпитан... ако не прави толкова оборот колко се счита за достатъчно ще го изгонят, че и ще го набият ако сметнат за нужно.

Чист и свят капитализъм!🙂

В НАП не приемат извинения от сорта-"имам умни и вежливи клиенти,но са бедни"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чуда се какво би станало, ако в Санта Кроче някое хлапе реши да реве и да се тръшка върху гроба на Галилео... Дали щяха да проявят толерантност?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, самотния вълк said:

Чуда се какво би станало, ако в Санта Кроче някое хлапе реши да реве и да се тръшка върху гроба на Галилео... Дали щяха да проявят толерантност?

Защо? Тамощната толерантност или нетолерантност как влиае върху толерантността на тукашното поведение???????

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...