Отиди на
Форум "Наука"

Еволюция?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, deaf said:

Къде са тези фосили от които се вижда как ръката постепенно се превръща в крило? Нали крилата на птиците били видоизменени ръце.

Как така къде са? В музеите и лабораториите. Има фосили във всякакви фази на видоизменения на предните крайници в крила. Тук схематично е показано кои кости как са се видоизменили с времето в хода на еволюцията на птиците и прилепите. Нищо сложно и невероятно.

homology_550.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 910
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 14.04.2023 г. at 11:49, Etienne said:
On 8.04.2023 г. at 13:31, kipen said:

Първо - "сектанти" е членове на секта. За негативното влияние на религиозните секти върху обществото пък нямам намерение да си губя времето да споря точно със сектант, чиято основна теза е малоумното отричане на основите на едно от официалните вероизповедания в страната ни. Нямаш едно адекватно, рационално аргументиране на тезата ти, видно за мен от други твои теми, в които си направих труда да направя критически анализ на аргументацията ти. Пък и рациото ти изключва често, което е нормално за фанатизиран религиозен човек. Това определя:

Второ - вменяваш ми действия, които си сглобяваш на основата на твои си малоумни оценки. Какво е "вяра", та и го отричам?!? Защото определено смисълът на използваното от теб понятие за "вяра" се различава доста от психологическото понятие "вяра". И това е основният проблем на всички религиозни последователи на аврамически религии - тяхното понятие за "вяра" отразява безусловното вярване в нещото им, а не самата вяра в нещото. Защото и домашното куче изпитва вяра, защото вярва в очакването, че стопанинът му ще му даде храна. Така и са опитомени като вид от семейство кучета.

И на последно място, но не по важност:

Трето - какво общо има КГБ с манталитетът на жертва знаеш ли?! Сигурен съм, че - не! Просто изпълнява ролята на "агресора", който да затвърди идентификацията със "жертвата". 

Така или иначе, в темите ти прозира, та и си спонавал собственоръчно, че имаш тревоги във взаимодействието ти със социума. Да се "бориш" с "караконджулите на общестото ни" и характерната му все по-снижаваща се култура, не е далновидно, ако целта ти е да постинеш неква хармония (като тази дето ти се е привидяла в природата). Особено в тесния аспект на фанатизирано отричане на вероизповедание, в чиято основа стои концепция, в която вярваш и ти. Постоянно агресията ти навън ще се връща отвън-навътре. Неизбежно е! Ама ти си "вярващ" и можеш да си трошиш главата колкото си искаш, та и да задръстиш с глуповатите ти интерпретации за науката престижен с качеството си форум, дори... малка цена, за да си поддържаш филма.

Expand  

В този отговор не видях нищо престижно. Темата е "еволюция?", което само по себе си означава, че еволюцията ще бъде подложена под лупа, и ще бъдат показани нейните постоянни непоследователности в логиката и нейната анти научност.

В цитираният ми отговор съм изразил и аргументирал оценката си на твоите способности за водене на смислена дискусия. Нормално е да няма "нищо престижно".

Скенер е по-сдържан от мен и ти посочи "рекурсията", с която "завърташ циклажа си" от аргументи около едно недоказуемо твърдение, "затваряйки" един "порочен кръг" - то за това и така е именувана тази логическа грешка. А при този стереотип на градене на аргументацията си стига до една безсмислена, дисбалансирана обмяна на информация, при която едната страна - в случая - ти, не приема рационалните доводи на отсрещната. Така "плоскостта" на обмена се измества към безсмислено спорене, което си е чисто инатене. И това е личностната страна на проблема.

Другата е принципната. При положение, че аргументирането ти е неиздържано, всъщност не може да стане дискусия, а само борба за защитаване на тезата ти, в която си повярвал. А аврамическата религиозна теза, така както я предстяваш като твоя интерпретация, е в пълно противоречие с фактите, до които е достигнала науката. За това дадох примера с генерализираната класификация на религиозните последователи в аврамическите религии. Защото от там лесно се извежда изводът, че с първите две групи е безсмислено да се води рационална дискусия, защото "рацио"-то е потиснато от релиджио"-то. По-важно е повярваното, отколкото фактическото положение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.04.2023 г. at 17:01, Warlord said:

Как така къде са? В музеите и лабораториите. Има фосили във всякакви фази на видоизменения на предните крайници в крила. Тук схематично е показано кои кости как са се видоизменили с времето в хода на еволюцията на птиците и прилепите. Нищо сложно и невероятно.

homology_550.jpg

Отдавна "полето", в което може да се "разположи бог" и сведено до естествените принципи и интерпретацията за тяхната трансцендентност. Ала това не пречи на доста хора да търсят все още доказателства в анатомията и физиологията.😉

А пък по темата.....Генерализирано, според мен, споровете между еволюционисти и креационисти, биха били смислени само, ако са минати в "рамката" на самоподдържащата се система на живата природа и взаимодействието й с неживата, при което се проявяват естествените принципи. От последните, изследваните и потвърдени като постоянна проява, пък, като запис се явяват научните закони, до които сме достигнали до момента.

Или по-кратичкото ми мнение: За да може да стане смислена дискусия по темата за еволюцията, то трябва да конкретизираме, че в съвременната форма на еволюционната теория, понятието "еволюция" не е зареденото с религиозниия догматизъм "развитие към по-добро", а е промяната, растежът и развитието към оптимално адаптиране на променящите се условия на средата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kipen said:

А пък по темата.....Генерализирано, според мен, споровете между еволюционисти и креационисти, биха били смислени само, ако са минати в "рамката" на самоподдържащата се система на живата природа и взаимодействието й с неживата, при което се проявяват естествените принципи. От последните, изследваните и потвърдени като постоянна проява, пък, като запис се явяват научните закони, до които сме достигнали до момента.

Да, но трябва да се включи и еволюция на неживата природа. С енпропийни сили от превръщания и заради количествените натрупвания, водещи до изменения на свойства.(не са обикновени взаимодействия за които вече са открити законите, а яснота в отговор на въпрос "Защо?" - има самоорганизация, самоподдържане и разпад, примерно, към по-устойчиви във времето структури)

Преди 1 час, kipen said:

Или по-кратичкото ми мнение: За да може да стане смислена дискусия по темата за еволюцията, то трябва да конкретизираме, че в съвременната форма на еволюционната теория, понятието "еволюция" не е зареденото с религиозниия догматизъм "развитие към по-добро", а е промяната, растежът и развитието към оптимално адаптиране на променящите се условия на средата. 

Това е "хоризонталната" интерпретация - с намеса на човек пак отива към неговото "По-добро".😉 Пък човек - просто "засира" средата и се мъчи последствие с оцеляване.

Важна е Естествената адаптация  с естествен отбор при смесване на генетичен материал и след "проба-грешка" - което се пръкне може да е по-оцеляващо, по-приспособено във времето и пространството на пребиваване, тъй като "носи" преживяното на първичните (родителски) източници на информация. Докато, по-общо, еволюцията е принципно - промяна на изходната генетична информация - става от смяна със скок, напр. -нова  радиация.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Малоум 2 said:

Важна е Естествената адаптация  с естествен отбор

Ами, тогава не трябва да намесваш "човека" в уравнението. Защото нашата популация е от Хомо Сапиенс, който е пример за изкуствено, а не естествено адаптиране. Доколко "човек" е бил неандерталеца, който бива унищожен като популация от предците ни от нашия вид в съжителството им?

А и като се определя "важно" това е свързано с "цели"! Как можеш да твърдиш кое е важно, като не си дефинирал целите на еволюцията? И също така "цел", "важно", "еволюция" е производно на битуващото наше разбиране за света. Е как, аджеба, ще се получи адекватно разграничаване между "субективното" и "обективното", при положение, че ние се самопоставяме в ролята на оценители? 

В този смисъл - 

Преди 39 минути, Малоум 2 said:

Да, но трябва да се включи и еволюция на неживата природа. С енпропийни сили от превръщания и заради количествените натрупвания, водещи до изменения на свойства.(не са обикновени взаимодействия за които вече са открити законите, а яснота в отговор на въпрос "Защо?" - има самоорганизация, самоподдържане и разпад, примерно, към по-устойчиви във времето структури)

задаваш "цел" на еволюцията на неживата природа - "по-устойчиви във времето структури". (Ок, въпреки че така отново "мерим с нашия аршин" природата и така разделяме и даваме оценки на обективната реалност като "нежива" и "жива")

Да, ама няма нищо по-устойчиво проявяващо се във времето от "неустойчивостта". Т.е. предположението ти за цел на еволюцията на неживата природа не издържа на критерия за устойчивост. В нашия "стрийм на познанието", концепцията на Хераклит за "промяната" (та и на Уайтхед "процесуалната философия") е най-устойчивата, с оглед на това, че при положение, че наблюденията ни, от които е натрупано познанието за заобикалящият ни свят, са свързани с "движение във времето", то и най-устойчовото е промяната на състоянията на средата. Т.е. хронологията на събитията ни показва еволюцията на неживата природа като цикични състояния на възникване, апогей в развитието, спад и крайната фаза - изчезване (или разрушаване, дезинтегриране). Едно "процесно", циклично проявление на различни форми на материята.

В смисъл, че "тюринговите патерни, шаблони", смесени с концепцията за дисипативните системи, дава според мен достатъчно реалистично описание на реалността, на което да се дискутира еволюцията като цяло. Т.е устойчовото възпроизвеждане на концептуални модели на структури, а не на определени структури, които са нетрайни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Малоум 2 said:

Докато, по-общо, еволюцията е принципно - промяна на изходната генетична информация - става от смяна със скок, напр. -нова  радиация.

Цитологичното изобщо не е "по-общо", ами си е "тясно".... Даже, ако разглеждаме на хептен базово ниво - то всичко е обмен на радиация, ама тогаз се губят от поглед макро-формите.

Също така, радиацията дори и във вид на високоенргийни частици, не винаги може да промени ДНК. Има "слоеве" от белтъчни структури, има и гели в клетката, не само около ДНК, а и като цяло - около хроматина. Иначе нямаше как да има хокс гени - https://en.wikipedia.org/wiki/Homeotic_gene, които спомагат за възпроизвеждането на анатомичните форми - "Homeotic genes are genes which regulate the development of anatomical structures in various organisms such as echinoderms,[1] insects, mammals, and plants. Homeotic genes often encode transcription factor proteins, and these proteins affect development by regulating downstream gene networks involved in body patterning.[2]undefined

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, kipen said:

Ами, тогава не трябва да намесваш "човека" в уравнението. Защото нашата популация е от Хомо Сапиенс, който е пример за изкуствено, а не естествено адаптиране. Доколко "човек" е бил неандерталеца, който бива унищожен като популация от предците ни от нашия вид в съжителството им?

А и като се определя "важно" това е свързано с "цели"! Как можеш да твърдиш кое е важно, като не си дефинирал целите на еволюцията? И също така "цел", "важно", "еволюция" е производно на битуващото наше разбиране за света. Е как, аджеба, ще се получи адекватно разграничаване между "субективното" и "обективното", при положение, че ние се самопоставяме в ролята на оценители? 

Ако приемем твоята терминология... Да приемаш нещо за изкуствено в Хомо Сапиенс е вид креационизъм. Еволюционистите не отричат естествената адаптация на човека и влиза напълно в уравнението.

Биологията и в частност еволюционната теория, е напълно безпристрастна, що касае целите и не поставя хората в ролята на оценители, а само на наблюдатели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, cucumerario said:

Ако приемем твоята терминология... Да приемаш нещо за изкуствено в Хомо Сапиенс е вид креационизъм.

"Изкуственото" произтича от Хомо Сапиенс, а не "в" него (макар че имплантите са си "в" него, примерно тези на д-р Енчев "в" някоя певица).

И под "изкуствено" имах предвид разграничението между предизвиканият от човека подбор в средата му и естественият подбор. Щото "тънката граница" между "Човекът-Бог" и "Природата"(апропо - Бог) е важен елемент в споровете не само между еволюционисти и креационисти, ама там поне са явно споменавани. В чието поле се измести тази "тънка граница" - тази страна е взела преимущество в  неразрешимият спор.

Т.е. като въвеждаме човекът в уравнението, то е желателно да не правим генералната грешка да го изключваме с това едновременно. Като ще разделяме "жива" от "нежива" природа, "естествено" от "изкуствено", то да има съзнанието, че това е производно на човешкото ни разбиране към момента. А природата и без човекът и "концепцията му за Бог", пак ще си е някаква система от елементи, която си се самоподдържа. Съответно, за да се внася в уравнението "бог", то този който го прави би следвало да определи какво е "бог". Щото и без "бог" системата си функционира, според безпристрастните наблюдения.  (а иначе "безпристрастната" еволюционна теория е теория преди всичко. Тя не "поставя" и не е "безпристрастна", а е инструмент, които е работещ или не за нашите опити за описание на реалността. Пълностното описание е целта на науката, съответно и на биологията. А доколко може да се ползва един инструмент безпристрастно, ти кажи? Според мен - не може... )     

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, kipen said:

Ами, тогава не трябва да намесваш "човека" в уравнението

Не аз намесвам човек, а ти в коментара на хоризонталната промяна. (без скок-промяна в ген-информацията, заради причина от външна среда)

 

Преди 4 часа, kipen said:

А и като се определя "важно" това е свързано с "цели"! Как можеш да твърдиш кое е важно, като не си дефинирал целите на еволюцията? И също така "цел", "важно", "еволюция" е производно на битуващото наше разбиране за света. Е как, аджеба, ще се получи адекватно разграничаване между "субективното" и "обективното", при положение, че ние се самопоставяме в ролята на оценители? 

Еволюцията няма цели. (в етер* - ентропията от подреждания на физична величина момент на импулс, води до самоорганизация в частици с маса и др. собствени физични характеристики. Начало на движение въобще- вижда се - веднъж възникнало не може да се спре. Зарядът пък при ускорявания създава ЕМвълни, състоящи се от множество фотони - те са носители на информация. С окрупняване на обектите придобиват нови свойства и с тая нова информация участват във взаимодействия. Следват и разпади и нова организация на структури. Никакво понятие за "цел" в неживото, а действия по откритите физ. закони, благодарение на начално движение-подреждане от етер*-частиците, които са неподвижни по място в пространствена решетка. Така - няма един ГВ, а множество не толкова големи взривове, повсеместно, като след това следва организация от действието по физ. закони. )

Ей тук - "Дядото" разказва подобни работи, без да достигне до множество начални взривове😎:

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, kipen said:

"Изкуственото" произтича от Хомо Сапиенс, а не "в" него (макар че имплантите са си "в" него, примерно тези на д-р Енчев "в" някоя певица).

И под "изкуствено" имах предвид разграничението между предизвиканият от човека подбор в средата му и естественият подбор. Щото "тънката граница" между "Човекът-Бог" и "Природата"(апропо - Бог) е важен елемент в споровете не само между еволюционисти и креационисти, ама там поне са явно споменавани. В чието поле се измести тази "тънка граница" - тази страна е взела преимущество в  неразрешимият спор.

В теорията за еволюцията, такъв спор няма! Няма дори и намек, за някакъв егоцентризъм!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Малоум 2 said:
Преди 22 часа, kipen said:

е промяната, растежът и развитието към оптимално адаптиране на променящите се условия на средата. 

Това е "хоризонталната" интерпретация - с намеса на човек пак отива към неговото "По-добро".😉 Пък човек - просто "засира" средата и се мъчи последствие с оцеляване.

на което ми отговаряш:

Преди 15 часа, Малоум 2 said:
Преди 19 часа, kipen said:

Ами, тогава не трябва да намесваш "човека" в уравнението

Не аз намесвам човек, а ти в коментара на хоризонталната промяна. (без скок-промяна в ген-информацията, заради причина от външна среда)

?!?!

Прощавай, но в така отпочната полемика не ми се участва!

Още повече, че "скок-промяната" още на молекулярно ниво не е "скок", а постепенна изменчивост. Така, както големината на амплитудата на ЕМвълна, колкото по-голям е мащаба на разглеждане, толкова по-неразличима е тази величина. 

А и друго! На мен лично, за да приема като пълна еволюционната теория, ми е нужно да видя разработен и аспекта с взаимодействието "Мозък/Психика", защото все още няма доказателство как се осъществява тази връзка. "Епифеноменът-съзнание" е просто "замитане под килима" на проблема от физикалистите. Също и безкритичното постулиране на концепцията за "Tabula rasa".

Колкото фанатизирани креационисти има, вероятно и толкова фанатизирани материалисти има. Не знам, не ми се спори по въпроса за "баланса на глупостта" в обществото... ...както не бих "развявал" еволюционната теория като "безпристрастно свето писание", в което да "откривам" "намеци" или "спорове", при положение, че това е просто теория, която използвана за описание към момента, при сегашните ни нива на познание, дава почти пълно обяснение на наблюдаваните процеси в екосистемите на земята.

 

п.п. а по отношение на "човека в уравнението на еволюцията" - адаптацията към променящите се условия на средата е съгласувана с принципа на най-нисък разход на енергия. Съответно закрепящите се фенотипи би следвало да спомагат за по-адекватна форма на организмите. Е кой естествен фактор налага растежа на черепно-мозъчната кухина, при положение, че колкото по-голям е този обем, толкова по-рисково е оцеляването на родилките?...аз отдавна съм спрял да питам подобни въпроси...щото съм си намерил за мен отговор, който се различава от популярните интерпретации в научните среди....но това си касае мен и отново не ми се спори, а просто чакам да добие по-широка известност интерпретацията, съдържаща и моят си отговор...същата, до която преди 40-ина години са стигали философите, а не както сегашната "дива" форма на материализъм.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 55 минути, kipen said:

Е кой естествен фактор налага растежа на черепно-мозъчната кухина, при положение, че колкото по-голям е този обем, толкова по-рисково е оцеляването на родилките?...аз отдавна съм спрял да питам подобни въпроси...щото съм си намерил за мен отговор, който се различава от популярните интерпретации в научните среди....но това си касае мен и отново не ми се спори, а просто чакам да добие по-широка известност интерпретацията, съдържаща и моят си отговор...същата, до която преди 40-ина години са стигали философите, а не както сегашната "дива" форма на материализъм.

Естественият отбор е този фактор - човекоподобните тръгват по път на умно и социално ловуване и оцеляване. Съответно подборът налага нарастване на черепната кутия. Макар и това да крие някои рискове за здравето, еволюцията не се интересува от отделния индивид (както медицината), а от оцеляването на вида. Така че дори някоя и друга родилка да загуби живота си заради големината на бебешкия череп, той после ще гарантира достатъчен мозъчен потенциал за успешното оцеляване на оживялите бебета.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Warlord said:

Естественият отбор е този фактор - човекоподобните тръгват по път на умно и социално ловуване и оцеляване. Съответно подбора налага нарастване на черепната кутия. Макар и това да крие някои рискове, еволюцията не се интересува от индивида (както медицината), а от оцеляването на вида. Така че дори някоя и друга родилка да загуби живота си заради големината на бебешкия череп, те ще гарантират достатъчен мозъчен потенциал за успешно оцеляване на оживелите бебета.

Благодаря!

А какво ти е мнението, ако разгледаме постановката от друга перспектива: процесите по закрепване на определени фенотипи в живите организми спомагат за реализиране на условия за проява на вътревидови форми, поддържащи по-ефикасна изчислителна мощ на мозъка им? Т.е. стремежът на системата от естеествени процеси е към по-висока ефикасност на мозъчната дейност.

п.п. Макар, че често се замислям, че в моментът, в който се набърка ефикасността като оптимален разход на време и енергия, то неизбежно идва и въпросът за ефективността, касаещ това защо пък точно мозъчната дейност. При положение, че ефективността на по-ефикасното мозъчно функциониране се проявава като макс.стойност по отношение на разума. А пък нещо аз май не мога да вдена кое ни е толко разумното като вид, при положение, че поведението ни като популация, спрямо планетата, се припокрива с това на вирус, спрямо приемник.  

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, kipen said:

Прощавай, но в така отпочната полемика не ми се участва!

Още повече, че "скок-промяната" още на молекулярно ниво не е "скок", а постепенна изменчивост. Така, както големината на амплитудата на ЕМвълна, колкото по-голям е мащаба на разглеждане, толкова по-неразличима е тази величина. 

А и друго! На мен лично, за да приема като пълна еволюционната теория, ми е нужно да видя разработен и аспекта с взаимодействието "Мозък/Психика", защото все още няма доказателство как се осъществява тази връзка. "Епифеноменът-съзнание" е просто "замитане под килима" на проблема от физикалистите. Също и безкритичното постулиране на концепцията за "Tabula rasa".

Добре, не съм бил ясен - извинявай. Исках в понятието за еволюция да не намесваме промени заради техническите възможности на човек.

(предполагах, че знаеш по хипотезата ми - частиците се раждат-изграждат "на слоеве" - гарантира се разнообразие на свойства при външни въздействия. При сложните обекти - върху обвивката им се действа. Действието за "вид" е само върху гените - тогава имаме скок в еволюцията. Може и да не съм прав, но - това са ми разсъжденията - извинявай.)

Вродените инстинкти са ... два: стискане с пръстите на ръката и сучене. Всичко друго се възпитава върху "гладък" мозък и според мен.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Малоум 2 said:

Исках в понятието за еволюция да не намесваме промени заради техническите възможности на човек.

И аз вчера се сетих, че генерализирано изпускаме "технологията" като фактор...

Преди 2 минути, Малоум 2 said:

гарантира се разнообразие на свойства при външни въздействия. При сложните обекти - върху обвивката им се действа.

Екстраполирано върху царство животни, способността за забавена реакция на външните стимули е основа за възникване на съзнание, съответно мисловна дейност. 

Но пък има лимити при видовете, като границата е структурата на мозъка. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Малоум 2 said:

Вродените инстинкти са ... два: стискане с пръстите на ръката и сучене. Всичко друго се възпитава върху "гладък" мозък и според мен.

И ти приемаш безкритично "табула раса"-та. Човешкият организъм като механизъм с 0 информация извън унаследената базова моторика.

"Макар бебетата да изглеждат невежи в почти всичко, е доказано, че те идват в света със сигурност предразположени за свързване на някои видове информация по определен начин. Например, виждането на даден обект им позволява да го разпознаят само с докосване, което показва, че в главата им вече може да трансформира оригиналното буквално копие (визията на обекта) в нещо друго." Т.е. в уравнението имаш развита когнитивна способност!

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kipen said:

И ти приемаш безкритично "табула раса"-та. Човешкият организъм като механизъм с 0 информация извън унаследената базова моторика.

"Макар бебетата да изглеждат невежи в почти всичко, е доказано, че те идват в света със сигурност предразположени за свързване на някои видове информация по определен начин. Например, виждането на даден обект им позволява да го разпознаят само с докосване, което показва, че в главата им вече може да трансформира оригиналното буквално копие (визията на обекта) в нещо друго." Т.е. имаш развита когнитивна способност!

"Дъската за писане" е достатъчно добре обяснена и описана от физиологията, за да я откриваме отново. Там се изискват специализирани познания.

Виж, еволюционната теория е достатъчно елементарна, за да се изучава в 8-ми клас и дори с изказвания в стил "Рококо", няма как да стане по-сложна..

А тия приказки, за "баланс на глупостта", нито могат да прикрият нещо, нито да го оправдаят!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, kipen said:

И ти приемаш безкритично "табула раса"-та. Човешкият организъм като механизъм с 0 информация извън унаследената базова моторика.

"Макар бебетата да изглеждат невежи в почти всичко, е доказано, че те идват в света със сигурност предразположени за свързване на някои видове информация по определен начин. Например, виждането на даден обект им позволява да го разпознаят само с докосване, което показва, че в главата им вече може да трансформира оригиналното буквално копие (визията на обекта) в нещо друго." Т.е. в уравнението имаш развита когнитивна способност!

Не съвсем безкритично, а на база хипотезата - коренно различно виждане - коренна промяна на средата след раждането и възможността за работа на сетива с външната информация - несъзнавано, разбира се. Примерно: разлика в топлина в светлина и др., които е нямало нужда да са "стресирано" употребявани в условно постоянната утробна среда. Тоест, има подготовка за когнитивната способност, но развитието й става след раждане, на база импулсите от повтарящи се външни процеси, формиращи  памет, условно постоянна памет, временна памет и памет за връзките по-късно. Но, връзките за ползване на условно постоянната памет се формират по-трудно (по-късно), тъй като са белтъчни макромолекули, а те се изграждат след множество повторения на сигнал по пътя-дразнител. Някои от тези връзки може и да са полево свързани с мозъчните клетки през тънката преграда на обвивката на мозъка (мозъчните клетки са структури, вътре в обвивките на мозъка).  Но, основно тия "структури на памет"- постоянна, условно постоянна, временна - са извън обвивките на мозъка и явявайки се "външен белег" НЕ СЕ унаследяват - не са генетични изменения.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Малоум 2 said:

стискане с пръстите на ръката

Насрещното движение на палеца обаче,го има само при човека. Той се движи от втората сигнална нервна система,която я има само при човека.

Дали има еволюция?! Да вземем шедьовъра на генезиса яйцето. Когато то бъде поставено при определена температура,за около един месец,от него се излюпва...животно/пиленце! Защо да не допуснем,че животните,включително и човекът,са се появили внезапно и бързо също като пилето от яйцето? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, deaf said:

Насрещното движение на палеца обаче,го има само при човека. Той се движи от втората сигнална нервна система,която я има само при човека.

Пълна глупост е това. Насрещно разположени палци имат всички човекоподобни маймуни и коткоподобните маймуни от рода на макаци, бабуини, мандрили...

C0411224-Japanese_macaque_sleeping_at_ho

 

Преди 7 часа, deaf said:

Дали има еволюция?! Да вземем шедьовъра на генезиса яйцето. Когато то бъде поставено при определена температура,за около един месец,от него се излюпва...животно/пиленце! Защо да не допуснем,че животните,включително и човекът,са се появили внезапно и бързо също като пилето от яйцето? 

 

Всъщност яйцето не е никакъв шедьовър, а е някакво спасение и приспособление за подводните животни, за да могат да излязат на сушата. Чиста проба на еволюция е, а не шедьовър на някакъв творец. Яйцето няма как да се появи по друг начин освен да бъде снесено от някоя твар, която представлява продукт на еволюцията. 

Подобни алабализми с това, че палеца на човека нямал аналог, и че яйцето не било плод на еволюцията не вървят просто. Можем да допускаме всякакви недомислици плод на некомпетентния ум на някой опитващ се да измисли и да оправдае нещата. Но е по-добре да се доверим на хилядите учени и на милионите им научни открития, които до момента вече са обяснили повечето неща, които ни вълнуват. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

палеца на човека

Искам да видя как маймуната от снимката ще хване игла и ще зашие копчето на сакото ми. 🤣

Яйцето или кокошката? Разбира се че яйцето е било първото...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, deaf said:

Искам да видя как маймуната от снимката ще хване игла и ще зашие копчето на сакото ми. 🤣

По какъв начин желанието ти някаква маймуна да ти върши работа оправдава грешното ти твърдение, че само палеца на човека е насрещен? Учените твърдят, че и при други животни, особено човекоподобните маймуни и други маймуни има насрещен палец. 

Преди 12 минути, deaf said:

Яйцето или кокошката? Разбира се че яйцето е било първото...

А проблема с яйцето е сложен само за немислещите и за вярващите в творението на виш творец. Все едно да се чудиш кое е първото - майката или бебето, при положение, че майката и тя е била бебето в началото. Примера с яйцето е по-тъпоумен и по-лесно ангажира немислещите умове, тъй като яйцето е нещо, което може да съществува отделно от кокошката. Примера с майката и бебето обаче няма как да се извърти в творческа насока, тъй като бебето няма кой друг да го създаде освен утробата на майката. Опитаха се да извартят нещата с варианта за непорочното зачатие от твореца, но все по-малко хора вярват в тази глупост. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

По какъв начин желанието ти някаква маймуна да ти върши работа оправдава грешното ти твърдение, че само палеца на човека е насрещен? Учените твърдят, че и при други животни, особено човекоподобните маймуни и други маймуни има насрещен палец. 

А проблема с яйцето е сложен само за немислещите и за вярващите в творението на виш творец. Все едно да се чудиш кое е първото - майката или бебето, при положение, че майката и тя е била бебето в началото. Примера с яйцето е по-тъпоумен и по-лесно ангажира немислещите умове, тъй като яйцето е нещо, което може да съществува отделно от кокошката. Примера с майката и бебето обаче няма как да се извърти в творческа насока, тъй като бебето няма кой друг да го създаде освен утробата на майката. Опитаха се да извартят нещата с варианта за непорочното зачатие от твореца, но все по-малко хора вярват в тази глупост. 

Всъщност идеята, че яйцето е снесено от кокошка, отрича еволюцията. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, cucumerario said:

Всъщност идеята, че яйцето е снесено от кокошка, отрича еволюцията. 

Точно обратното е.

Еволюцията е развила живота до същества които снасят яйца. Иначе кое е първото?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 23 часа, kipen said:

Благодаря!

А какво ти е мнението, ако разгледаме постановката от друга перспектива: процесите по закрепване на определени фенотипи в живите организми спомагат за реализиране на условия за проява на вътревидови форми, поддържащи по-ефикасна изчислителна мощ на мозъка им? Т.е. стремежът на системата от естеествени процеси е към по-висока ефикасност на мозъчната дейност.

п.п. Макар, че често се замислям, че в моментът, в който се набърка ефикасността като оптимален разход на време и енергия, то неизбежно идва и въпросът за ефективността, касаещ това защо пък точно мозъчната дейност. При положение, че ефективността на по-ефикасното мозъчно функциониране се проявава като макс.стойност по отношение на разума. А пък нещо аз май не мога да вдена кое ни е толко разумното като вид, при положение, че поведението ни като популация, спрямо планетата, се припокрива с това на вирус, спрямо приемник.  

Не съм специалист, а и сред учените няма твърдо единно мнение по този въпрос. Но според мен завоят от физическа към мозъчна ефикасност е започнал да се налага веднага след като се е наложило изправянето на два крака. По този начин вече е нямало как да се надбягваме с никой от четирикраките спринтьори в саваната. Така че единственият път е останал да се ловува (както и защитава от хищници) с хитри тактики, инструменти и на групи, при което е започнало да се развива въображението и съответно мозъкът, вкл. и заради сложните социални отношения в групите. Отделно освобождаването на предните крайници при изправянето допринася за възникването на труда, изработването на оръжията, овладяването на огъня - а всички тези неща, нехарактерни за никое друго животно, допълнително стимулират въображението и уголемяването на мозъка. За това вероятно са допринесли и естествени фактори - леко повишени нива на радиация според някои теории; консумацията на костен мозък, какъвто останалите животни не са можели да изгребват със съчки от сърцевината на дебелите кокали и който помага за оросяването и развиването на мозъка; за същото изглежда са допринасяли нишестето и/или месото, според различни теории.

В общи линии поради тези причини хоминините са тръгнали по по-особен път на развитие - след като са жертвали физическата си ефикасност е трябвало да развият нещо друго, което да я компенсира за да оцелеят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...