Отиди на
Форум "Наука"

Войната в Сирия


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

 

1 ДТС и ХТШ за пореден път са подписали споразумение за прекратяване на огъня.

2 Турската артилерия спорадично обстрелва кюрдските градове Кобане и Тел Абияд. Кюрдите отговарят на огъня.

3 Кюрдите се хвалят, че при град Шериава (Африн) са убили трима турци и петима опозиционери.

4 По река Саджу е започнало съвместно турско-американско патрулиране.

5 Боеве между ХТШ и Джейш ал Иза от една страна и сирийците от друга при град Ацхан (Идлиб).

6 Боевете при Ас Сафа продължават. Халифатците са извършили контраатака и са си върнали ред територии.

7 Кюрдите продължават своето отстъпление при Хаджин.

халифат3.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 399
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Още информация за халифатските успехи. Те са превзели нефтените полета Шдеха и Абу Хардан достигайки до височините Тел Касир. Кюрдите са отстъпвали без бой, но са търпели загуби като убити, ранени и пленени. При това халифатците са отблъснали кюрдите от околностите на Хаджин и в ход са опитали да превземат Джуб ал Бахра. Там са срещнаси сериозна съпротива и атаката е била отбита. За да помогнат на кюрдите американците ден и нощ подлагат Хаджин на тежки бомбардировки. Освен това халифатски подривни групи са навлезли на кюрдска територия и готвят нападения над кюрдските тилове. Най голямото такова е било на пътя между Дибан и Тайяни (срещу Маядин). Нападнат е бил кюрдски конвой, като при нападението е убит командир и са ранени двама войници.

халифат4.jpg

Отбелязал съм споменатите в сводката места.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Работата става лоша.

В Рака халифатците са убили Башир Фейсала Хувейди, един от най важните арабски племенни старейшини. Това е предизвикало буря от негодование сред арабите, които обвиняват кюрдите, че не могат да се справят с Халифата. Старейшините на три големи племена от северна Сирия - Сабха, Валда и Халисат са призовали всички араби да излязат от съглашенията с кюрдите и да организират собствено опълчение и самоуправление. Погребението на Хувейди се е превърнало в антикюрдска демонстрация, като кюрдските представители дошли на него са били прогонени. Няколко КППта в Рака вече са превзети бойци от племената. 

Припомняме, че Хувейди през 2013 поведе племенното опълчение което премина на страната на Халифата и му помогна твърде много да се укрепи. Впоследствие той премина на кюрдска страна, което халифатците отчетоха като предателство и го осъдиха на смърт.

И най тревожното, сведения, че халифатците са достигнали до местността Рувайда която са заели. Отбелязал съм я на картата.

халифат5.jpg

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Новините

1 Сирийците струпват войски в Абу Кемал. Явно се готвят за боеве с халифатците.

2 Халифатците продължават да атакуват Ал Бахра отбраняван от кюрдите.

3 Продължават взаимните обстрели между сирийци и опозиция в Идлиб.

4 Турците прехвърлят опозиционери източно от Ефрат, очевидно срещу кюрдите. 

5 Продължава гражданската война между опозицията в Идлиб.

6 Продължават боевете в Ас Сафа

7 Иракското опълчение Шахт аш Шааби е навлязло на сирийска територия, там където кюрдите избягаха.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересно! На кого да вярвам? Нашите медии обвиняват Хамас и останалите палестински бунтовници, като терористи нападнали отново Израел, а тук информацията е друга!

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-46185653

Фружине, ти какво мислиш?

 

Редактирано от herkules
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Представям си какво е в Газа . Тясна ивица земя притисната до морето предполагам полупустиня ? някъде съм чел че само 5 % от населението са местни и техните наследници. 95 % са бежанци и деца внуци и правнуци на бежанците. 

map of Gaza showing buffer zone (on land) and six-mile fishing exclusion zone

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Здрасти отново

Новините са по малко и са по скоро очакваните взаимни обстрели между сирийци и опозиция в Идлиб, между турци кюрди. 

 

Боевет в Ас Сафа продължават, отново се говори за придвижване на сирийската армия и обстрели.

ассафа.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Здрасти на всички, бях 1 седмица по дестинации (както би казал сър Стенли Ройс), но се върнах и скоро ще пусна пост за войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Големия въпрос е кой ще бъде печелившия от това прекъсване на военните действия.Вариантите са :

 1.Правителството

2.Умерената опозиция

3.Халифатците

4.Кюрдите

5.Никой

Честно казано първата и третата опция ми изглеждат най вероятни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Гледам най важната новина е, че сирийците са се разправили с халифатците при Ас Сафа. Не разбрах как така отведнъж. Така, както и очаквах. Халифатците просто са избягали през пустинята. Явно сирийската армия не е могла да блокира както трябва халифатците.

Кюрдите са успели да спрат халифатците по фронта. По точно са ги спрели американците, чрез постоянни бомбардировки. За сметка на това халифатците са повишили своята активност при партизанската война. На 14 и 15 ноември са били атакувани няколко кюрдски патрула в района между Дибал и Керама. На 19 е превзет блокпост при нефтеното поле Азрак. Същия ден е бил атакуван и патрул в района на село Джуди ал Шарки. Освен това обстрелват сирийците на другия бряг на реката. Сирийците прехвърлят подкрепления в района.

Турците са започнали голяма акция против кюрдските партизани в Африн и рапортуват за големи успехи. По точно такава са започнали опозиционните групи Фиркат ал Хамза, Фиркат ал Мурад, Лива султан ал Мухамад ал Фатих. Те са започнали офанзива против Таджуму Шухада аш Шаркия, които са клон на Ахрар аш Шаркия обявил се против турците.

Отново съобщения, че сирийците се готвят да нападнат Идлиб. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Два израелски самолета са свалени от руските ПВО системи С 300 и С 400!

Днес "Московский комсомолець" съобщи:

 В резултат на ударите на израелските ВВС са убити 20 терористи и е унищожена иранска военна база разположена в сирийската провинция Дейр ес Зор. 

Но поне един израелски самолет е бил уцелен и както се вижда от снимката, пада като камък надолу.

http://avia.pro/news/izrail-nanyos-novye-udary-po-sirii-naplevav-na-s-300-i-s-400

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, vvarbanov said:

 Два израелски самолета са свалени от руските ПВО системи С 300 и С 400!

Днес "Московский комсомолець" съобщи:

 В резултат на ударите на израелските ВВС са убити 20 терористи и е унищожена иранска военна база разположена в сирийската провинция Дейр ес Зор. 

Но поне един израелски самолет е бил уцелен и както се вижда от снимката, пада като камък надолу.

http://avia.pro/news/izrail-nanyos-novye-udary-po-sirii-naplevav-na-s-300-i-s-400

 

Незнам какво пада, но на снимката магнезиеви бобички против инфра търсачите.....А на анимацията два аероплана със съответните им рег. данни как си фърчат на картата....😎

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комсомолската преса НЕ ЧЕТА ! Отдавна съм минал камсамолската възраст !

 

Tochter seit vier Jahren in Syrien  ( Дъщеричката от 4 години е в Сирия ) 

03. Dezember 2018 05:30; Akt: 02.12.2018 21:42Print

Mama von Dschihad-Mädchen verklagt Republik

( Майката на момиченцето - джихадистка съди Република Австрия) 

Ihre Tochter lebt seit vier Jahren beim IS in Syrien. Laut Mutter hätte Österreich die Minderjährige Sabina niemals ausreisen lassen dürfen. Den Streit soll nun der Oberste Gerichtshof klären.

Детенцето и от 4 години е в Сирия според майката виновна е Австрия. Делото ще се гледа във Върховния Съд ! 

topelement.jpg

Samra und Sabina (r.) flüchteten zum IS. (Bild: Interpol)

https://www.heute.at/oesterreich/news/story/Mama-von-Dschihad-Maedchen-verklagt-Republik-57724330

Девойките Самра и Сабина на 12 - 13 години конвертираха в исляма и когато съзряха полово на 14 - 15 години избягаха в Сирия през Турция и се ожениха за Бойци от ИГ . Майката и адвоката на момиченцето Сабина обвиняват австрия с това. Стискаме палци съдът да е справедлив !

Има опасност за мъжете на Сабрина и Самра да бъдат убити от куршумите на диктатора Асад, или от руските бомбандировки ! Стискаме палци да не стане някой сакатлък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С дълбоко прискърбие съобщаваме:

Сообщение "ПВО Сирии сбила израильский военный самолет" аннулировано

Съобщението"ПВО на Сирия свали израелски военен самолет" се анулира заради опровержение от източника.

Агенцията се извинява на абонатите и читателите.

https://ria.ru/syria/20181129/1533958445.html?fbclid=IwAR3oPT6QztwpmKt-uotbzJQazZVw4XW3KL_GGrirDyiv2iIAX5UQC7u5Qgs

 Както винаги за пръв път е допусната ашибка.

Отново Великая Страна "которая всех силней " , не можа да гръмне военния самальот на империализма и капитализма .Искрено вярвахме на С 300, но апять нашия класов враг Израел  хвърли изгнилите си бомби безнаказано и без честно да дочака да го свалят, подло офейка.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

че те руснаците какво общо имат с патакламата между сирийци и израелци?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Last roman said:

че те руснаците какво общо имат с патакламата между сирийци и израелци?

това го кажи на руснаците, за да не си завират друг път Ил-а в патакламата.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз теб те питам къде пак намеси братушките в цялата работа? Знам че са ти фетиш, ама чак пък толкова :)))

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
17:55 | 27 декември 2018      |  Редактор: Стоян Гогов  333  19719Снимка: Getty Images/ Guliver Photos, архив
   

Русия е предупредила Турция да не пречи на Башар ал Асад да заеме зоните, напуснати от САЩ. Според информацията е поставено условие да не бъде предприемана никаква инвазия срещу населената с кюрди част на Сирия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви на 19 декември решението си да започне изтегляне на американските сили от Сирия. Той обоснова решението с това, че победата над Ислямска държава в Сирия е постигната и че това е била единствената причина за присъствието на въоръжените сили на САЩ. Според американски официални представители изтеглянето на силите от над 2000 души ще отнеме от 60 до 100 дни. Говорителят на американското министерство на отбраната Дана Уайт подчерта, че операцията срещу Ислямска държава не е завършила и че САЩ "ще продължат да работят със своите партньори и съюзници за разгрома на Ислямска държава".

От своя страна Министерството на външните работи на Кремъл заяви, че очаква територията да бъде предадена на силите на Асад, след като американският президент Доналд Тръмп обяви изтегляне от страната миналата седмица - ход, който изненада съюзниците и предизвика оставката на двама от най-добрите му помощници.

 

 

Турция заяви, че работи с Вашингтон за координиране на изтеглянето на американските сили, но междувременно не се е отказала да "прочисти" Северна Сирия от кюрдските военни формирования, които до скоро се ползваха с подкрепата на САЩ.

Днес се появиха снимки, показващи, че турските военни превозни средства и военни превозвачи се изпращат до границата със Сирия.

Силите на Башар ал Асад, както и руските помощници, също са започнали да се разполагат на фронтовете около град Манбидж.

 

Вчера говорителката на Министерството на външните работи на Москва Мария Захарова подчерта, че териториите в Североизточна Сирия трябва да бъдат предадени на сирийското правителство в съответствие с международното право.

Тя каза, че Москва не знае никакви подробности за планираното оттегляне на САЩ от Сирия, но добави, че този ход би помогнал за мирното уреждане в Сирия - стига да бъде изпълнен.

"Ако изтеглянето на войските се случи, това би имало положително въздействие върху ситуацията", каза Захарова на брифинг.

Американският президент Доналд Тръмп обяви изтеглянето от Сирия миналата седмица, изненадвайки съюзниците си и предизвиквайки оставката на американския министър на отбраната Джим Матис.

Говорител на подкрепяните от Турция сирийски опозиционни бойци заяви, че неговите бойци не биха приели връщането на правителствени сили в райони в източната Сирия, включително в град Манбидж, след като американските сили се изтеглят от там.

 

 

Юсеф Хамуд, говорител на Сирийската национална армия (SNA), който се очаква да бъде основна сила в турска кампания в Източна Сирия, заяви, че връщането на правителствени сили в района ще предизвика "бедствие и катастрофа" - включително нова бежанска вълна.

Според биещата се против Асад Сирийска национална армия до 15 000 от нейните бойци са готови да влязат в зоните, след като САЩ се оттеглят - влизайки в директен сблъсък с кюрдите и про-правителствените сили.

Подкрепените от Турция сирийски опозиционни бойци се преместват в покрайнините на Манбий, а турската армия продължава да изпраща танкове, артилерия и друго оборудване до границата. Струпванията продължават и в сирийски северозападен регион, управляван де факто от Турция

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Какво се случва? Тръмп изтегля американците от Сирия (разбирай от кюрдските територии). Остават само французите, но те сами нищо не могат да направят. Демек кюрдите остават лице в лице с Ердоган, който вече им точи ножа. Знаейки какво стана в Африн явно са им уврели главите и са поканили Асад. 

Което е грешка де. Ердоган също е диктатор, но Асад е и кръволок. Остава въпроса защо Тръмп се махна, дали се договори с Ердоган или с Путин. Май по скоро с Ердоган. Турция е твърде важен фактор, за да си позволи Тръмп да я загуби. Кюрдите отново изядоха спарчето. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Frujin Assen said:

Какво се случва? Тръмп изтегля американците от Сирия (разбирай от кюрдските територии). Остават само французите, но те сами нищо не могат да направят. Демек кюрдите остават лице в лице с Ердоган, който вече им точи ножа. Знаейки какво стана в Африн явно са им уврели главите и са поканили Асад. Което е грешка де. Ердоган също е диктатор, но Асад е и кръволок.

ПКК оперира с протекциите на Асадовци още от създаването си, тъй че все ще намерят общ език. Пък и не е имало кой знае колко сериозни сблъсъци между САА и кюрдите, освен в Камишло.

Цитирай

Остава въпроса защо Тръмп се махна, дали се договори с Ердоган или с Путин. Май по скоро с Ердоган. Турция е твърде важен фактор, за да си позволи Тръмп да я загуби. Кюрдите отново изядоха спарчето. 

Без САЩ намесени в Сирия остават Иран/Русия и Турция. Тъй като Иран и Русия са твърдо с Асад, си мисля, че: 1.изведнъж турците и американците ще се присетят, че са съюзници или 2. американците ще оставят турците сами да се оправят с руснаците, персите и кюрдите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 28.12.2018 г. at 14:27, Frujin Assen said:

Какво се случва? Тръмп изтегля американците от Сирия (разбирай от кюрдските територии). Остават само французите, но те сами нищо не могат да направят. Демек кюрдите остават лице в лице с Ердоган, който вече им точи ножа. Знаейки какво стана в Африн явно са им уврели главите и са поканили Асад. 

Което е грешка де. Ердоган също е диктатор, но Асад е и кръволок. Остава въпроса защо Тръмп се махна, дали се договори с Ердоган или с Путин. Май по скоро с Ердоган. Турция е твърде важен фактор, за да си позволи Тръмп да я загуби. Кюрдите отново изядоха спарчето. 

Оце от времето на Барак , Оландо и Камерон смятах , че дните на Асад са преброени и той е пътник ... Днеска с труд си спомням имена а на Оландо и Камерон кои бяха ? 

Пише се , че арабските дьржави започват да признават отново Асад и  да си връщат посолствата. Интересно дали е вярно и кои от тия държави ?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...