Отиди на
Форум "Наука"

Траките оцеляват


Recommended Posts

  • Потребител

Алтернативката Фружине тръгна изключително по посока евентуалното наследство на одрисите или по конкретно бъдещата римска провинция Тракия. 

Не мога да кажа, кои са точно траките или какви и колко племена са отъждествявали с екзоним траки, но би било по правилно да не се обобщава, поради концентриране то единствено върху одрисите. 

Мисля че, ако направим или се направи алтернативка за надмощието на американските индианци над колониалистите, би трябвало да се градят предположенията за всички, а не само за чероки например. 

Тракийска топонимия има от Епир до боспор и от витиния до Панония. Поне така е според тракологията, до колкото си спомням. А дали всичките тези племена на споменатата обширна територия са имали чувство на общност или са се определяли, или са знаели че носят името траки, според мен е нищожно вероятно. Римската провинция Тракия е отчасти недостоверна, откъм география. Също както и близката римска провинция Македония 2. 

Мисълта ми е, кои точно, така наречени траки оцеляват. Бесите, одрисите, медиите, даките, гетите, астите и т. н. или всички накуп оцеляват? Или правиш алтернативка за оцеляването на Римската провинция Тракия след Рим, по модела на византийската тема България, как оцелява след 200 години политическа и културна асимилация. 

 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 71
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Това, че траките не са се чувствали единно цяло е доказано от историята много отдавна. Траки в Епир? Откъдя на къдя бе? Траки има до Струма, след тях започват македонците- които не са траки. Сердите доколкото знам са най западното тракийско племе. Трибалите също са траки, но аз ги включвам, като казвам, че Мизия би следвало задължително да е тракийска по стратегически причини.

По скоро се опитвам да измисля, как траките биха могли да оцелеят, без да обръщам с главата надолу цялата история на древен Рим и Великото преселение на народите. Ако съхраним Одриското царство и го обединим с Дакия се получава голяма и силна държава, която може да спре самия Рим! А после готите и хуните? Те какво? Унищожават тази Тракия или биват спирани? Ако ще унищожаваме тракийската държава защо ни е алтернативката? Значи ги спират. И траябва да обърнем с главата надолу цялата европейска история.

В този смисъл е много по лесно и правдоподобно да се измисли държава Тракия от Константинопол до Пловдив, без да е нужно да преправяме историята на цяла европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Frujin Assen said:

По скоро се опитвам да измисля, как траките биха могли да оцелеят, без да обръщам с главата надолу цялата история на древен Рим и Великото преселение на народите. Ако съхраним Одриското царство и го обединим с Дакия се получава голяма и силна държава, която може да спре самия Рим

И по-късните исторически събития показват, че това е невъзможно или много трудно - никой народ не успява да удържи териториите от двете страни на Дунав. Според мен съдбата на тракийските племена е такава, че техните култови средища се намират на територия твърде близко до Проливите, които са от голямо икономическо и стратегическо значение и много народи желаят да ги владеят. Вероятно или траките не са имали амбиция за своя "мегали" идеология или не са им стигнали силите за такава.

Преди 10 часа, Frujin Assen said:

По скоро се опитвам да измисля, как траките биха могли да оцелеят, без да обръщам с главата надолу цялата история на древен Рим

Според мен това, което са направили гърците - писмена литература и "мегали"  идеология. Тоест - може да се подчиниш времено на по-силен народ, но трябва да оставиш такава следа, чрез която възраждането да е възможно и желателно за някого.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Това, че траките не са се чувствали единно цяло е доказано от историята много отдавна. Траки в Епир? Откъдя на къдя бе? Траки има до Струма, след тях започват македонците- които не са траки. Сердите доколкото знам са най западното тракийско племе. Трибалите също са траки, но аз ги включвам, като казвам, че Мизия би следвало задължително да е тракийска по стратегически причини.

По скоро се опитвам да измисля, как траките биха могли да оцелеят, без да обръщам с главата надолу цялата история на древен Рим и Великото преселение на народите. Ако съхраним Одриското царство и го обединим с Дакия се получава голяма и силна държава, която може да спре самия Рим! А после готите и хуните? Те какво? Унищожават тази Тракия или биват спирани? Ако ще унищожаваме тракийската държава защо ни е алтернативката? Значи ги спират. И траябва да обърнем с главата надолу цялата европейска история.

В този смисъл е много по лесно и правдоподобно да се измисли държава Тракия от Константинопол до Пловдив, без да е нужно да преправяме историята на цяла европа.

Добре. Това означава че, траките оцеляват в границите на съвременна западна(Гърция) и източна(Турция) Тракия, където е ядрото на одриското царство и се игнорира останалата част. Може и да имаш право, защото представите за траките, като цяло, са на базата на класическа Тракия, която изключително се свързва с одрисите, а те са вече елинизирани. Тоест представата за траки и тракия е ограничена до елинизираните одриси, които могат спокойно да се причислят към елинизирани те македонци, които от своя страна бързо поемат надградената по-късно от Рим, гръцка култура. Мисълта ми е че, алтернативната умира още в зародиш. Не виждам как може да се продължи. Ако трябва да се мисли върху оцеляване на траки, то трябва да се включат като основа даките и гетите. Специално даките са непознати за гръцката цивилизация чак до 1в преди христа. Карпатите не влизат в сферата на интерес за елините и респективно, върху даките не е упражняване никакво културно влияние, тоест ако могат да се нарекат траки, то те, заедно с гетите, би трябвало да са автентичните представители на този предполагаем супер етнос. 

Относно македонците, няма сигурни сведения какви са. Вероятно са ранно елинизирани траки, според което границата на този етнос? стига до Епир и Тесалия. 

Мисля, че одриското царство не е алтернатива. То е клиент, както по-късно и боспор. Докато северните тракийски? племена са нещо съвсем различно. Ако можем да ги поставим всички наричани траки под общ знаменател. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алтернативката на Фружин може да тръгне от :

През V век Рим изтегля легионите си и изоставя Балканите на произвола на съдбата . Кой последвал армията , последвал , който останал -  да се оправя сам. Имаме два реални примера на подобен акт - Дакия и Британия

Случаят с Дакия - останали без помощта на легионите даките са пометени от варварите . Отделна част от тях оцеляват като пастири по високите части на карпатите - бъдещите власи. Но уви тук за някакво дакийско възраждане (например от времената на Децебал)   не може и дума да става .

Случаят  Британия е по интересен. След оттеглянето на Рим има отново възраждане на британски кралства - Поуис , Гуинед , Гуент , Думнония , Силурия и т.н. . Нещо повече - езикът е запазен (това е бъдещият уелски - къмрайг на база келтски северозападни диалекти).  До тук добре , но...бритите се оказват твърде кекави от  350 годишната цивилизация.  Търпят позорни поражения от малобройните нахлуващи разбойнически шайки на англи , сакси и юти .  (Въпреки "подвизите" на крал Артур) бритите са изтласкани в перифериите , а в богатите земи в южната и източната част на острова натрапниците създават свои кралства.  Уви  времената на кралица Будика и страховитите ицени са безвъзвратно отминали....

И така случаят Тракия. След изтеглянето на римляните траките възстановяват по подобие на бритите старите си царства и започват защита на земите си от прииждащите от север варвари. В старопланинските проходи (защитавани от юг) ще спират нахлуванията на готи , хуни , авари , склави и българи.

Казвай Фружине ...така става ли ?

* През V - VI век все още тук там се говори за тракийска реч , тоест и езика може да се възстанови . градове за столица - колкото щеш : Филипопол , Адрианопол , Августа Траяна , Месемврия.  Нека Константинопол и Византия да си ги има ...границата ще е някъде ..Енос - Мидия (примерно). Империята ще има достатъчно проблеми на изток с перси и араби за да мисли за траките...

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Евристей, то това няма да е алтернатива. :) територията на траките, за които говори Фружин са хинтерланда на столицата на ИРИ. Не е логично ИРИ да изостави тези земи. Това е зоната, която е най - яростно отбранявана, поради жизненоважната си роля в оцеляването на ИРИ. Тоест ИРИ продължава да отстоява тези земи, а изоставя Мизия, както и се случва на практика. :) и всички знаем какво се случва по-нататък. Но пък Фружин не включва в сметките никой над Филипопол, а там е тера инкогнита за късно античните автори и може да се спекулира повече. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Image result for map of byzantine empire

Ето я империята в един момент. Началото на VIII век.  Сега си представи , че траките контролират територии от бившата римска провинция Тракия , но без крайбрежията на Бяло и Мраморно море. Тях империята си ги държи (защото тогава вярно няма да е устройва това ) Ако траките не правят грабежи по хинтерладите на Константинопол и Солун , статуквото може да се задържи доста дълго . Траките служат за буфер и отбиват или поне смекчават варварските вълни ...

А защо на юг от Хемус - според мен е по възможно (за алтернативката разбира се) да се отбранява тази територия отколкото Мизия . А и южно от Балкана тракийската племенна памет е по силно съхранена - последната тракийска държава на сапейо-одрисите (Реметалк III е сапей) , както и дълго и ревностно запазените автентични култове на бесите....На север са неясните (съмнителни) мизи ,  гетите , които на това проветриво място със сигурност загубват идентичността си и трибалите на северозапад

Но , да ...може и да се включат северняците ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре оформено. 

Но аз пак се чудя как силно елинизираните одриси са автентичните представители на траките. Та, точно те са с променен чип и се смятат за част от елинистическия свят, доколкото си спомням. Дали ще ги има като независими или клиенти, или инкорпорирани на 100% в имската държава, според мен не е от голямо значение за по нататъчните исторически процеси. Разликата и автентичността би трябвало да се търси по-насевер. Както се спомена по-рано даки, гети, мизи най общо казано, ако въобще имат нещо общо всичките тези, освен полуеднаквия език. Там се води борбата между гръко-римския свят и варварските частни на тракийския предполагаем самобитен етнос. Мизия не е била лоялна провинция, нито Дакия, но в същото време там би трябвало да живеят уж същия народ, както и в лоялната Тракия. Буфера би бил точно Мизия, какъвто на практика става, след готските поселения. 

Липсва информация за съдбата на траките отвъд балкана и това е повод за всякакви спекулации, които не изключват че представители на автентичната тракийска култура биха могли да бъдат точно племената над Балкана, противно на схващането че, оригиналните траки се отъждествяват само и единствено с жителите на одриското царство - бъдеща римска провинция Тракия. А може и да е грешно, като казваме траки, да имаме нещо по - различно или по-общо от одрисите. Защото според римляните, точно и само одрисите са траки, както и кръщават бивш ето им царство провинция Тракия. Ако смятаха че траки живеят и в Мизия, витиния, малка скития, те биха наименува ли тези провинции по модела на Македония - 1, 2, 3, 4.

Незнам, само предполагам. 

Как може да се определи, кои са по по най траки. Тези от провинция Тракия или тези от долна Мизия, или от дакия. Ако се даде пример с бесите, то е вероятно защото липсва достатъчно информация за подобни на север. Например под тракийски планини, се е имало предвид Родопите, какви са тогава или на гого са, останалите планини на север - балкана, Карпатите като по-големи. Просто за тях няма информация, дотолкова, до колкото не са влизали в политическия интерес на гръко-римляните по това време. 

Имам предвид че, траките оцеляват е прекалено общо. Кои по-точно оцеляват? Ако се разглеждат одрисите, те няма нужда да оцеляват като траки, нещо по различно от грекосите, защото през дългото съжителство общото между тях е било вече по-малко от различията. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, БатеВаньо said:

 Защото според римляните, точно и само одрисите са траки, както и кръщават бивш ето им царство провинция Тракия. Ако смятаха че траки живеят и в Мизия, витиния, малка скития, те биха наименува ли тези провинции по модела на Македония - 1, 2, 3, 4.

 Римляните не смятат (приравняват) Тракия с одрисите , иначе можеше да кръстят провинцията Одрисия.  Явно това не би се харесало на другите племена - бесите например или сапеи , тини , асти ,  дентелети , колайети и т.н.  Та Тракия е звучало по ...приемливо.  

Да погледнем как са се развили събитията в съседна Илирия. Създадена е огромна провинция с името Илирик.  Когато обаче там  избухва голямото въстание потушено от Тиберий с участието и на Реметалк (на доброволни начала) провинцията е разцепена на две :  Южна - Далмация по името на едно от племената (по скоро племенната група далмати) и Северна - Панония по името на паноните. Една част от крайния й адриатически юг отива към Македония . Наименованието Илирик изчезва , но се оказва  устойчиво - не е забравено - ще се появи доста по късно вече като име на диоцез включващ огромна част от западните Балкани.

Когато Клавдий анексира Одриското царство ( то управляващата династия са сапеи ) заради кризата в управлението ,  към нея са прибавени (закръглени) някои от римските територии - крайбрежието по Хелеспонт , а някъде се твърди, че и Сердика и Пауталия . (не мога в момента да си спомня източника , но ми се стори сериозен)

Тукидид описвайки похода на Ситалк пише за : траки  и  независими траки . 

Общо взето .. независимите траки са тези които не попадат под зависимостта на одриските царе и по често са определяни като ...варвари - планинците в Родопите , трери и тилатеи около Витоша  , трибалите , пеоните . Въпреки , че при Ситалк границата на царството му опира на Дунав , не става много ясно дали гетите са му подчинени , но по въоръжение и бит приличали повече на скити

Преди 3 часа, БатеВаньо said:

Но аз пак се чудя как силно елинизираните одриси са автентичните представители на траките. Та, точно те са с променен чип и се смятат за част от елинистическия свят, доколкото си спомням. Дали ще ги има като независими или клиенти, или инкорпорирани на 100% в имската държава, според мен не е от голямо значение за по нататъчните исторически процеси.

Тук съм напълно съгласен .  Още през IV век пр. Хр. одриската аристокрация  е частично елинизирана. Ксенофонт описва как Севт дръпва една дълга реч на гръцки пред множество гръцки наемници - пазари ги да преминат на негова служба като обещава да заплаща в кизикени - конвертируеми златни монети сечени в град Кизик.

Иначе одрисите  и тяхното царство  могат да бъдат използвани като символ за минала слава и величие - най-могъщото тракийско племе наложило хегемонията си над голяма част от полуострова . Не изключвам и друго племе (не подало се на елинизация и романизаця) да претендира за тяхно историческо наследство - псевдо-одриси ...(разбира се за алтернативата) 

Другата опция са бесите с дии и сатри . Планинци , съхранили в голяма степен традиции и родова памет. След оттеглянето на римляните , създават княжества. Доколко обаче ще устоят на варварските нашествия ?

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

Може ли отметка, съвсем истинска, реална. Траките, наследството им са живи. Аз съм и съм реален, целият ми ро, макар и смесени, имаме кръвосмешения с кхазари,евреи, арменци , турци , гърци, до колкото са такива, и пр. Нас ни е обединявала , култа, идеологията, това дори не е религия.  На мен ми казваха, произлизаме в дълбоката древност от хора, военолюбиви, били са призвани да защитават мъдретците, в кръвта им е било да правят живот и да отнемат такъв, това ми беше казано, това е и записано в нашите книги.За доказателство, до преди 3 поколения, даже 2 е било задължително обучение да убиваш хора, моите предци са го правили на навършени 16 години. До последно дядо ми отричаше да са спазили с него тази традиция, но  май той беше последния, като за жалост му е било необходимо , в последствие е наложило  да отнеме живота на още 3 ма. Вероятно тези наши древни предци са траки, вероятно одриси, защото според нашата легенда  предците са охранявали Демокрит.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 8 часа, Евристей said:

Алтернативката на Фружин може да тръгне от :

През V век Рим изтегля легионите си и изоставя Балканите на произвола на съдбата . Кой последвал армията , последвал , който останал -  да се оправя сам. Имаме два реални примера на подобен акт - Дакия и Британия

Случаят с Дакия - останали без помощта на легионите даките са пометени от варварите . Отделна част от тях оцеляват като пастири по високите части на карпатите - бъдещите власи. Но уви тук за някакво дакийско възраждане (например от времената на Децебал)   не може и дума да става .

Случаят  Британия е по интересен. След оттеглянето на Рим има отново възраждане на британски кралства - Поуис , Гуинед , Гуент , Думнония , Силурия и т.н. . Нещо повече - езикът е запазен (това е бъдещият уелски - къмрайг на база келтски северозападни диалекти).  До тук добре , но...бритите се оказват твърде кекави от  350 годишната цивилизация.  Търпят позорни поражения от малобройните нахлуващи разбойнически шайки на англи , сакси и юти .  (Въпреки "подвизите" на крал Артур) бритите са изтласкани в перифериите , а в богатите земи в южната и източната част на острова натрапниците създават свои кралства.  Уви  времената на кралица Будика и страховитите ицени са безвъзвратно отминали....

И така случаят Тракия. След изтеглянето на римляните траките възстановяват по подобие на бритите старите си царства и започват защита на земите си от прииждащите от север варвари. В старопланинските проходи (защитавани от юг) ще спират нахлуванията на готи , хуни , авари , склави и българи.

Казвай Фружине ...така става ли ?

* През V - VI век все още тук там се говори за тракийска реч , тоест и езика може да се възстанови . градове за столица - колкото щеш : Филипопол , Адрианопол , Августа Траяна , Месемврия.  Нека Константинопол и Византия да си ги има ...границата ще е някъде ..Енос - Мидия (примерно). Империята ще има достатъчно проблеми на изток с перси и араби за да мисли за траките...

Става.

Точно такава ми беше първоначалната идея. Столица Одрин, територия от Ихтиман до примерно Силиврия. После обаче си дадох сметка, че територията е твърде малка и уязвима. Ако варварите (българите) пробият отбраната по стара планина това е по същество катастрофа. До Одрин и Аркадиопол е една ръка място- а това е сърцето на държавата. Едно две опустушения и отвличане на населението- а какво остава за превземане на големи градове и край.

Поради което е практически задължително да имат като буферна територия Мизия и поне софийското поле. Тоест тези траки би следвало да хвърлят всички усилия за да имат този жизненоважен буфер.

Идеята ти за изтегляне на Рим трябва да призная е брилянтна. Биех си главата по въпроса как да стане, че хем траките да са достатъчно силни да контролират хинтерланда на Константинопол, хем да не са твърде силни, че заради тях да се обръща с главата надолу половината история на европа. Ти реши въпроса направо гениално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко отклонение ….меракът на траките за ….чужди булки . След което заключенията.. Два случая :

Тракиецът Севт иска да се сроди с атинянина Ксенофонт .  Предлага му сестра си за съпруга , а лично той желае сестрата на Ксенофонт -  иска да я откупи според тракийския обичай - предложението на Севт към атинянина е  меко казано щедро  :  най-красивия морски град който владее Севт - Бизанта (на Мраморно море) ще стане частна-лична собственост на Ксенофонт , ако се съгласи да даде сестра си на ...страстния тракиец ! …...Въпреки това следва  ...мълчаливо-учтив …..отказ от страна на Ксенофонт.

Покрай запознанството си и бойната дружба със спартанеца Агезилай II , атинянинът Ксенофонт - ученикът на Сократ е станал ….спартанофил !  На предложението от Спарта - Ксенофонт да получи спартанско гражданство заради особени заслуги и собственият му син да постъпи в школата Агоге - атинянинът с радост казва  : ДА ! ...За разлика от главозамайващите предложения на Севт Тракийски. Но...Времена и нрави , а и личности !

Вторият случай е идентичен времево …….

Победите на Агезилай в малоазийските сатрапии на Персида...контрастират на пророческите му думи  …..." Ще бъда изгонен от 30 000 персийски стрелци"

Персийските стрелци са изобразени на реверсите на тежките златни конвертируеми персийски монети които заминават към Атина , Тива и Коринт и създават общо елинската  анти-спартанска коалиция !  Следва призивът от Ефорията и Герузията на Спарта към Агезилай II за незабавно завръщане в Континентална Гърция за защита на Отечеството.

Пътят на изтеглящата се спартанска войска започва от Хелеспонта и минава през тракийските земи....Без да иска разрешение Агезилай преминава с армията си...но все пак като професионален военен и цар,  за протокола изпраща послания до вождовете през чиито земи преминава .  Известява ги , че ще премине през земите им.  Славата му отдавна вече е достигнала  до траките и те до един изразяват почитта си и приятелските си чувства. ……….

Само....едно-единствено от племената  ...отказва да пропусне стария ветеран !  Името им е …...трали  * (Плутарх) и според слуховете самият Велик цар Ксеркс им е правил скъпи подаръци за да ги предразположи.

Тралите поставят своите условия към Агезиай II .  

А те са : 100 таланта в сребро и толкова ….жени !

Не става ясно колко е броят на жените - 100 колкото са мерните единици в сребро или равностойността на цялата сума = жени ! 

 И защо (от къде ) траките - трали  знаят , че в настъпващата армия на Агезилай II има жени (независимо 100 като бройка или като ценова стойност равняваща се на 100 сребърни таланта)  ...или ...гладна кокошка просо сънува (мераклии за жени)

Както и да е …..Агезилай …..подканя тралите сами да дойдат и да си вземат исканото.....следва нахвърляне и клане над самозабравилите се траки -трали …..и преминава нататък....

 

* …так назы­вае­мые трал­лы… — В руко­пи­сях — «тро­ады». Исправ­ле­но по био­гра­фии Аге­си­лая (16). О столк­но­ве­нии с трал­ла­ми см. D. S. XIV 83, 3. Речь идет не о карий­ском горо­де Трал­лы, а о наро­де, оби­тав­шем на севе­ро-восто­ке Бал­кан­ско­го полу­ост­ро­ва (см. Ливий, XXXI 35).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

 

 

-------------------------------------------

Спор във форума http://www.teenproblem.net кои са  по-добри и нравстени - българи или траки

"Про-българският"  потребител пише:
 

Цитирай

 

"Девиците не ги пазят, ами ги оставят да се сношават с мъжете по свой избор." (траки, по Хвродот)

"Обичайното ни право е показвало строга суровост към булка не запазила девствеността си. В този случай такава жена често е била връщана на родителите й". (българи)

 

"Про-тракийският" потребител му отговаря

Цитирай

Епа траките са се оказали по-цивилизовани от твоите българи, защото в съвременния свят е приета тяхната привичка - жената да се оставя да се сношава с който си иска, не е ли така :D Пожелавам ти успех, докато си търсиш девствена жена, която да не е грозна като смъртта, когато ти дойде времето.

ха-ха-ха-ха-ха-ха

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А може би сравняват траки-езичници от 5 в. пр. Хр. с траки-християни от 10 в. сл. Хр.

Вероятно мнозина ще се възмутят, но упоритото повтаряне на тезата "Траките са изчезнали" ми прилича за упорството, с което Алф внушаваше на котарака, че е геврек:

:))

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Doris said:
 
Възможно ли е коренно различни населения във времето да имат толкова сходни герои-покровители?

Киряков си е типичен последовател на автохтонците, така че наука при него не може да се търси. Не се съобразяват тези хора с много неща. Така наречения Тракийски херос всъщност трябва да се нарича Римо--тракийски херос, тъй като оброчните плочки с конника като иконография при траките се появяват след като римляните ги завладяват. Тоест при Терес, Котис, Севт III и останалите е нямало Тракийски херос. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди няколко години попаднах на учебник по История на България за 5 клас. Там на една от страниците бяха дадени три хубави цветни снимки - на Тракийския конник на Мадарския конник и на Свети Георги, подредени една да друга. Въпросът към децата беше, какво е общото между образите на тези трима митични герои, на което горките деца трябваше да отговорят, че общите черти са всъщност само съвпадение и случайност.... "" 

.... и след получаване на "правилния" отговор, сигурно е имало удобрително кимане от страна на учителката, придружено с думите: - браво, браво... точно така. За теб няма да има двойка днес. 

Същата работа е и със студентите. А си излезнал от коловоз и поправителния ти е в кърпа вързан. 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

Киряков си е типичен последовател на автохтонците, така че наука при него не може да се търси. Не се съобразяват тези хора с много неща. Така наречения Тракийски херос всъщност трябва да се нарича Римо--тракийски херос, тъй като оброчните плочки с конника като иконография при траките се появяват след като римляните ги завладяват. Тоест при Терес, Котис, Севт III и останалите е нямало Тракийски херос. 

А официалната наука все пак си го нарича тракийски и го смята за местно явление - обожествен тракийски цар.

Имало е и елементи на синкртизъм между тракийския конник и гръко-римски божества - Зевс, Асклепий, но изобрженията а тракийския конник, намерени по нашите зами са в пъти повече от изображенията на гръко-римсите божества, взети заедно. Въпреки това тезата, че траките са били претопени се повтаря нон стоп.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, nik1 said:

 

 

-------------------------------------------

Спор във форума http://www.teenproblem.net кои са  по-добри и нравстени - българи или траки

"Про-българският"  потребител пише:
 

"Про-тракийският" потребител му отговаря

ха-ха-ха-ха-ха-ха

темата - ебавка за приликите в манталите между траки и цигани и е култова и навежда на размисъл...
http://forum.bg-history.info/index.php?topic=1966.0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Някои не правят разлика между "ебавка" и напикаване. ;)

Преди 1 час, БатеВаньо said:

Преди няколко години попаднах на учебник по История на България за 5 клас. Там на една от страниците бяха дадени три хубави цветни снимки - на Тракийския конник на Мадарския конник и на Свети Георги, подредени една да друга. Въпросът към децата беше, какво е общото между образите на тези трима митични герои, на което горките деца трябваше да отговорят, че общите черти са всъщност само съвпадение и случайност.... "" 

.... и след получаване на "правилния" отговор, сигурно е имало удобрително кимане от страна на учителката, придружено с думите: - браво, браво... точно така. За теб няма да има двойка днес. 

Същата работа е и със студентите. А си излезнал от коловоз и поправителния ти е в кърпа вързан. 

:)

 

А във форумите  - триене на мнение дори и в алтернативна тема и бан.

Антиавтохтонска праведност.😇

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Цитирай

Doris said :
     

А във форумите  - триене на мнение дори и в алтернативна тема и бан.

Антиавтохтонска праведност.😇

 

Не се сърдете .  Това (дори не бих  го назовал статия) което бяхте постнали е крайно ….меко казано наивно ,  елементарно , неточно и невярно.   Чел съм я преди повече от 10-на години. Да Ви обърна внимание , че авторът твърди (перифразирам) …..Марк на тракийски значело кон !  Откритието му идва от констатацията , че …..Equus africanus asinus  на български е ….магаре !  Аджеба щом магарето е магаре (Марко) , то конят трябва да е ….Марк !  А Крали Марко = Царят Конник = Тракийски Херос !  Който ще дойде да защити ….трако-българите от османските нашественици....?

На Вас това как ви звучи ? Аргументирано ?  Та всеки лингвист би се изсмял на такава щуротия .  А защо няма ни вест ни кост от въпросният Крали Марк(о) по време на Българо-Византийските войни от 971 -1018 г. ? Нали уж тогава споменът трябва да е по-силен ?  Къде го Цъсяр Марк да поведе потомците на траките срещу Василия II ?

Та излиза , че едно от най-разпространените лични римски (латино-сабински) имена Марк води етимологията си от тракийския ...кон ?!

Въобще въпросната статия ще оправдае понякога нуждата от  Аутодафе

Преди 7 часа, Doris said:

Вероятно мнозина ще се възмутят, но упоритото повтаряне на тезата "Траките са изчезнали" ми прилича за упорството, с което Алф внушаваше на котарака, че е геврек:

Траките не са "изчезнали" . Тук са си като ….римски граждани .  Зареждат легионите , излъчват висши военни и даже императори. Бранят интересите на империята . Не са се припознавали нито като траки , нито като блъгаре .

След покръстването вече може да се говори за вливане на част от тях (потомци на някогашните траки , настоящи християни) в българската народност.

В заключение …...И Вие ли ?  Надявам се да е ...модно увлечение , а не ...сериозна зараза ….

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Траките изчезват като народ, като етнос. Иначе физически са си били там- поне до идването на аварите и славяните.

Сега ми идва на умът. Преди време имаше тема за третия елемент, балканци които влизат в образуването на българската народност. Тогава говорехме, как редица имена на реки, градове и прочие са си от старо време. Като почнем Бонония става Бъдин, Бдин, Видин. Доростол пък става Дръстър, имаме Никопол- Никополис ад Иструм. Дори ако щете Сердика- Стредец, Алмус- Лом. Дори самия Дунав е от Данубис.

Обаче си зададох въпроса. А как се получават имената? Какво става с германците, които отиват в Римската империя? Франки, готи, ланговарди, бургунди, вандали ... те какви имена използват? Дали преиначават по своему римските имена или използват изцяло свои?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За кои от всички, така наричани траки става въпрос? За одрисите ли?  Т. е. за тези от днешна източна тракия(Турция) и западна тракия(Гърция) ли става въпрос? Ако е да, то не подлежи на съмнение, че тази част от много разтегливия тракийски ареал влиза в рамките на българската държава чак при Симеон, барабар с генетичния матрял. Това е територията от балканите, заедно с гръцкото и далматинското крайбрежие, където реалната гръко-римска власт се запазва до 9-ти век. Останалата част от балканите се губи реално(не номинално) още с идването на готите. Реално ИРИ не може да упражнява власт над териториите и населението от странджа(покрай Родопите) на север и запад(с изключение на някой друг гарнизон). Това е разграден двор, в който всичко е възможно. 

Проблем е масовото възприятие, когато става дума за определяне на етнически граници на реално многонационални държави. Например, като се каже римлянин, мнозинството се сеща за представители на класически Рим - например легионер. Като се каже грък - изниква образа на наметнатия с Бяла роба философ. Византиец - нещо напълно неясно. Българин - кривокрак, намръщен тъмен субект. Това са наложени стереотипи, от които днес трудно може да се избяга, а на практика всички те са претърпели коренни промени във времето. 

Така е и с траките. Каквото и да се обсъжда, все към одрисите се залита. 

Например ако говорим за словяните, да се обсъждат само южните, а другите да се правим че не съществуват. 

Този, третия елемент (или по правилно втория, да не кажем първия от към генетична гледна точка, с 40-50% представителност в днешните българи) е този, който се е намирал между Родопите, Шар и Карпатите. 

Но, пак се отдалечихме от идеята на темата. Както споменах преди време одрисите са неудачен избор за алтернативката. Могат да се сравнят с днешните северни македонците, които за три поколения станаха по-големи югославяни от техните господари. Така и одрисите, станали са за кратко време по-римляни от римляните и смело отбраняват подстъпите на константинопол, векове наред. Но все пак одрисите, по стечение на обстоятелствата са останали, според стереотипа последните траки. Което според мен е неправилно или изначално определението за това кой е трак е било дефинирано погрешно. Защото се говори и обобщават в едно, всички тракийски племена, до Панония и Днепър, от друга страна провинция Тракия, още при създаването си е сбутана от Византион до Филипопол. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бат Ваньо, одрисите са единствената реалност за алтернативка (такъв невъзможен каламбур). Ако "създадем" тракийска държава в Дакия това е супер лесно. Просто махаме Траян и готово, това почти никак не влияе на римската история. А варварите? Готите още през 3 век ще се сблъскат с тази тракийска Дакия. А сарматите още от по рано? Това още може да се избегне, ще сложим даките в ъгълче на трансилвания, което те отбраняват успешно. Защото, ако даките победят готите, то те няма как да идат на запад- айде Римската империя оцелява- цялата история с главата надолу. После възниква въпроса с хуните. И срещу тях ли ще отбраняват ъгълче или ще бъдат завоювани? Да кажем, че биват завоювани, а после се освобождават след смъртта на Атила. А какво правим с аварите и славините? Хайде да кажем, Влашко не попада под аварска власт и Дакия няма да попадне. А под българска попада ли? Или Крум и той не успява- майната им на българските земи оттатък карпатите ще ги жертваме. И после още веднъж старата песен на нов глас с маджарите.

Усещаш ли в какво ги превърнахме даките? Хайде един път ще си затворим очите ама ще създадем такова чудо юдо... Значи сили да отбранява малка територия има многократно, а да ги побеждава няма. А не може да оставим даките да победят, щото трябва да пренапишем половината европейска история. Как му казваха в киното- "внезапен роял в храстите"- ама това веднъж, ние не роял, а много рояли, барабар с цял симфоничен оркестър ще се наложи да крием в тия храсти.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Рояль_в_кустах

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...