Отиди на
Форум "Наука"

Психична травма. Лечение или предпазване?


Recommended Posts

  • Потребител

Няма нужда от просторен анонс на тема, която е дискусионна и ще се развива. Още по- малко има нужда, ако темата загине в зародиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Лечение.

Един петокласник или петокласничка не могат да се предпазят от психическата травма, която ще им
причини разводът на техните родители.

Един пълнолетен човек не може да се предпази от психическата травма, която ще му причини внезапната
смърт на партньора му (или не дай боже на детете му).

Сега, ако някой те тормози психически в училище (или в ... семейството), от това евентуално можеш да се
предпазиш. Но от травмите, причинени от непредвидени събития/нещастия, просто няма как.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, gmladenov said:

ако някой те тормози психически в училище (или в ... семейството), от това евентуално можеш да се
предпазиш.

Как дете ще се предпази от такъв тормоз?! Нали точно заради невъзможността на детето да се предпази е приет Закон за защита на детето. Защита от родители-психопати или роднини,учители и други такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лечение или предпазване? Осъзнаване. Това практикуват и психоаналитиците. Доколко е успешно, друг въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Методът ми на разсъждение е по подобие. Подобието с физическата травма.

Факт е, че в детството си сме подложени на множество физически травми. Като цяло, детският организъм е жилав и надживява раните. Въпреки това детето е подложено според местните ни разбирания на постоянен тормоз от рода на "Не прави това, ни ходи там, не пипай мръсно, не пипай, може да те ухапе". Така предпазваме децата от травми, но не и от смелост и решителност да се хвърлят в живота самостоятелно. 

В този смисъл, детето понася, това е проверено, не само развод, не само смърт на родител, не само земетресение, война и бедствие по- леко от възрастния. Да го оставим под опека, отстраняваща само смъртоносните събития. Нека се сблъсква с реалността и "кожата му загрубява". Преодоляването на малки травми дава поука ДА НЕ СЕ ВРЕ ТАМ, КЪДЕТО МОЖЕ ДА ПОЛУЧИ ТРАВМА. Девойчето ще се научи да не се прибира късно, момчето- да не се сбива с големи, да не се намесва в конфликти, да се държи така, че да не го унижават. А това си е избягване на големи травми, само защото се е преборило с малки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи какво се разбира под "травма". Посттравматичното разстройство трябва да се лекува.

Tррябва да се лекуват и свързаните разстройства, причинени от травма със сходна, но не идентична симптоматика.

https://www.psychiatry.org/patients-families/ptsd/what-is-ptsd

Tравма в детска възраст:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968319/

Художествен филм, който, макар да не е по действителен случай, може да даде известна представа:

https://www.imdb.com/title/tt8535968/

У възрастните, Тимоти Маквей, атентаторът oт Оклахома - пример за последствията от нелекуванo PTSD:

https://en.wikipedia.org/wiki/Timothy_McVeigh

Според цитирано тук изследване 30 do 60% oт затворниците имат PTSD (https://www.prisonpolicy.org/blog/2020/12/02/witnessing-prison-violence/)

Even before entering a prison or jail, incarcerated people are more likely than those on the outside to have experienced abuse and trauma. An extensive 2014 study found that 30% to 60%* of men in state prisons had post-traumatic stress disorder (PTSD), compared to 3% to 6% of the general male population.

Статия, която говори за ветерани, извършили престъпления, заради които са осъдени на смърт:

https://www.nbcnews.com/news/us-news/300-veterans-some-ptsd-are-death-row-report-n460111

*В зависимост от дефиницията за травма този процент всъщност е нисък, можем преспокойно да говорим за травматичен опит от различно естество в 70-80%.

Криминална кариера: децата и подрастващите си показват, че нещо катастрофално не е наред в средата и семейството им чрез поведението си, прескачането на нормите - кражби, палежи. Това нещо е травма: домашно насилие, алкохолизъм, пристрастяване, неангажирани родители или neglect - отсъстваща родителска грижа. По-късно животът им просто тръгва в тази посока - грабежи, убийство.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

Зависи какво се разбира под "травма". Посттравматичното разстройство трябва да се лекува.

Превантивният подход е по- надежден от последващото лечение, каквото и да разбираме под "травма". По- добре да не влизаме в затвора. Да нямаме конфликти в семейството и работата, да правим така, че да не обедняваме, да не ни уволняват, да не ни гонят от дома ни.

Като се катурне колата, терапевти- много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Превантивният подход е по- надежден от последващото лечение, каквото и да разбираме под "травма". По- добре да не влизаме в затвора. Да нямаме конфликти в семейството и работата, да правим така, че да не обедняваме, да не ни уволняват, да не ни гонят от дома ни.

Като се катурне колата, терапевти- много.

Да. лошото е, че често това са системни проблеми, за които няма лесно решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Втори след княза said:

Превантивният подход е по- надежден от последващото лечение, каквото и да разбираме под "травма". По- добре да не влизаме в затвора. Да нямаме конфликти в семейството и работата, да правим така, че да не обедняваме, да не ни уволняват, да не ни гонят от дома ни.

Като се катурне колата, терапевти- много.

Да, но човек може да има психична травма и без да е бил в затвора, на война, без да е имал никакви конфликти в семейството и работата, без да е бил беден, и без да са го уволнявали от работа или гонили от дома; и обратно - може да няма никакви психични травми, след като е преживял всички тези несгоди.

Колата се е "катурнала" от нещо вътрешно в човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Да, но човек може да има психична травма и без да е бил в затвора, на война, без да е имал никакви конфликти в семейството и работата, без да е бил беден, и без да са го уволнявали от работа или гонили от дома; и обратно - може да няма никакви психични травми, след като е преживял всички тези несгоди.

Колата се е "катурнала" от нещо вътрешно в човека.

Ако имате възможност, гледайте този филм:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, dora said:

Ако имате възможност, гледайте този филм:

Благодаря, ще го гледам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Б. Киров said:

Колата се е "катурнала" от нещо вътрешно в човека.

Мисля, че "вътрешното в човека" не може да породи психична травма, така както физическата рядко е вътрешна.... е, да си прехапеш езика или да си откачиш ченето от прозявка, но това са изключения. Моля, напишете какво имате предвид под психична травма от нещо вътрешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Моля, напишете какво имате предвид под психична травма от нещо вътрешно.

Например осъзнаването, че живееш в общество управлявано от психопати. Може и да ти се откачи ченето от прозявки след това, но може и да стигнеш до форма на психическа травма, зависи от индивида.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Втори след княза said:

Превантивният подход е по- надежден от последващото лечение, каквото и да разбираме под "травма". 

Ортомолекулярна профилактика. Колкото по-рано, толкова по-добре. Има много съзнателни деца. Не всички, преживели трудни периоди, стават гамени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Б. Киров said:

Например осъзнаването, че живееш в общество управлявано от психопати. Може и да ти се откачи ченето от прозявки след това, но може и да стигнеш до форма на психическа травма, зависи от индивида.

Наистина, травмиращо е да живееш в общество управлявано от психопати. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Колата се е "катурнала" от нещо вътрешно в човека.

Напълно се съгласявам.

Всеки има личен "праг на травмиране", така да се каже. Докато един се травмира от корпуцията,
на друг тя му носи удоволствие и пари.

Децата се травмират като разберат, че няма Дядо Мраз - но за един възстрастен това не би трябвало
да е травма. 😜

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Втори след княза said:

Наистина, травмиращо е да живееш в общество управлявано от психопати. :) 

Всички общества са такива. Богатите нямаше да са богати ако не бяха психопати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моят дом е моята крепост- едно възможно средство за индивидуално спасение от побъркания свят. Наистина, политическите борби дават шанс да дойде по- добър ред и лидер, но като гледам света, не мога да посоча страна, в която това да действа системно. Случайно- да, има тук- таме. Поради това е хубаво човек да си има доходи и самочувствие, може би не толкова много, че да го преследват, че бил олигарх. Да, Сервантес го е казал- да имаш храната, за която да благодариш само на бога е достатъчно. Обаче и той започва "Дон Кихот" с благодарности към величията.

Богатството не предпазва от психични травми, богатите също плачат, но с пари можеш да облекчиш страданието си. Богатите по- лесно посрещат разходите си, когато са травмирани. То е като едно ударено сито куче с бърлога и едно ударено гладно под дъжда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам травма от детството - на едно тържество трябваше да кажа стихотворение пред доста хора, но засякох. Тишината беше продължителна и - за мен - кошмарна. Този епизод до голяма степен предопредели живота ми. Работата ми би била много по-успешна във финансово отношение, ако се появавах по разните медии, но това просто не ми е по силите - сърцебиене, ледена пот и прочие:fie: Превъзмогвала съм редица трудни моменти, обаче с тази травма не можах да се справя и в крайна сметка се отказах от борбата, въпреки загубите, които продължавам да понасям.

Не знам как подобно нещо би могло да се предотврати, нито как да се "излекува". А отстрани изглежда някак си незначително - от типа "Е, това да ти е проблемът!":ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Шпага said:

Работата ми би била много по-успешна във финансово отношение, ако се появавах по разните медии

Моят медиен стрес е свързан със следното преживяване- колега, много пъргав работник, искаха да интервюират от местната медия, а той се скри, клекна и се сви зад тезгяхите. А беше висок, едър. Поведението му би трябвало да  е пример.

Приех, че медиите могат да минат и без мен, а аз без минутата известност. Може би става дума и за темперамент- флегматик съм, а изненадващите събития плашат. Загубеното- загубено. Търся други медии- ето- интернет.

Все пак, съзнавам, че и за други новото е плашещо и в медиите имат обичай да правят нещо за да адаптират новака, а не веднага да го изтъпанчват пред прожекторите. Чувал съм заекващи от притеснение и потни пред екрана... значи много сме, а също значи, че минава.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Имам травма от детството - на едно тържество трябваше да кажа стихотворение пред доста хора, но засякох. Тишината беше продължителна и - за мен - кошмарна. Този епизод до голяма степен предопредели живота ми. Работата ми би била много по-успешна във финансово отношение, ако се появавах по разните медии, но това просто не ми е по силите - сърцебиене, ледена пот и прочие:fie: Превъзмогвала съм редица трудни моменти, обаче с тази травма не можах да се справя и в крайна сметка се отказах от борбата, въпреки загубите, които продължавам да понасям.

Не знам как подобно нещо би могло да се предотврати, нито как да се "излекува". А отстрани изглежда някак си незначително - от типа "Е, това да ти е проблемът!":ag:

Има терапии за това. Случва се например на професионалните музиканти (солисти), ако примерно на генерална репетиция преди концерт изведнъж установят, че са забравили даден пасаж и не могат да продължат нататък. После почва да ги е страх от всяко излизане на сцена, получават паническа атака.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Екстраверсия и стрес в социалните контакти. 

Нормално е интровертите да не са толкова безгрижни в социалните контакти. Нормално е и екстравертите да предпочитат да решават проблемите си с един- два телефонни звънеца, вместо с усамотени размишления. Натура.

В този смисъл, докато човек е млад, трябва да опита много и различни дейности, за да научи кой е. Да разбере кое е постижимо за него и кое трудно постижимо. В края на краищата, не всеки, направо никой, не може да скочи колкото Стефка Костадинова. Невъзможните неща трябва да се знаят също.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Юнак без рана не може.

Не става дума за лишаване жените от правото да са юнаци. Просто обръщението ми е към мъжете. Нервната им система позволява по- голяма издръжливост на психични травми. Както се знае, хистерията преобладава повече при жени.

Поради това, поне докато са млади, мъжете е редно да се сблъскват с повече стресови ситуации- авантюри, пътувания, нови начинания, нови срещи и разлъки. Да помагаме на хората, да помагаме на по- слабите, на дамите. Млади мъже, достигнете границата на възможностите си за да научите себе си. Как така ще познавате възможностите на колата, а няма да познавате собствените си възможности?

Да, ще получите рани, можете да разбиете сърцето си, обаче „Юнак без рана не може”.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 часа, Втори след княза said:

Наистина, травмиращо е да живееш в общество управлявано от психопати. :) 

Има цяло поколение на "сърдитите млади хора" - "Спасителят в ръжта" и "Самотният бегач на дълги разстояния" са написани за такива хора, също и "Портокал с часовников механизъм". Проблемът да живееш в общество управлявано от психопати е, че психопатията е заразна и пълзи от върха през всички клетки на обществото като раково заболяване, достигайки и до най-малката - семейството.

Но лечението на психична травма, твърдя го, винаги става чрез нейното осветляване в съзнанието на засегнатия човек. Един човек може да бъде гневен и агресивен или самоунищожителен и без да съзнава какво го прави такъв, въпросът е че винаги има причина и единственият начин да премахне травмата е да осветли за себе си причината, това вече му дава шанс да се излекува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Има цяло поколение на "сърдитите млади хора"

Драмата бе повторена като анимация. Грета Тунберг.

Преди 6 минути, Б. Киров said:

Но лечението на психическа травма, твърдя го, винаги става чрез нейното осветляване в съзнанието на засегнатия човек.

Съгласен. Това добавя личен опит.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...