Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 минути, Кимон Георгиев said:

Има логика. Те са страшни хуманисти и защитници на световния мир... Митове и легенди са за напалма върху виетнамчета и бомбене на мостове с хора по тях... ;)

Никога не съм твърдял ше САЩ хуманисти. Но в Югославия направиха това което Европа трябваше да направи по-рано.

Европа не е виждала толкова продължителен мир сигурно от времето на Цезар. И колкото и да не ти харесва САЩ имат пръст в цялата тази работа.

ПП: Ако ще въртим лентата на зад рашките са правили много повече престъпления, дори и върху собственият си народ.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

Цели три реда изписани и нищо вярно... Особено това, че Европа трябвало да се намеси. Препоръчвам ти книгите на Войн Божинов по тая тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Цели три реда изписани и нищо вярно... Особено това, че Европа трябвало да се намеси. Препоръчвам ти книгите на Войн Божинов по тая тема.

Войн Божинов , Сашо Сивилов , Искра Баева и закъде без Д.Григориевна и Виа ЕфраZZия.

Тия като са ти менторите , да не се чудим какви ги кимионстваш тука без умора.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, др-бр said:

Tова с логистиката е ясно. То и затова руснаците не напредват толкова. Като складовете им непрекъснато са под обстрел става трудничко. А те основно на масиране на артилерия разчитат. Но си мисля, че реалните човешки загуби от тези обстрели не са толкова големи. Дори и украинците не твърдят такова нещо. Целта е да гърми джепането, горивото, командните пунктове, мостове. Но, за да мръднат напред ВСУ все пак им трябва и тежко въоръжение на самия фронт. Бронирана техника, САУ...., да могат да водят противобатарейна стрелба и в същото време да поддържат настъпващата мото пехота.Затова и споменахза новата помощ. Именно от това какво се праща в Украйна зависи какво ще може украинската армия. Там липсват неща като танкове и БМП. И предвиденото въоръжение тепърва ще се произвежда. Само с ХИМАРС, микро дрончета и джавелини не става. Имаше предположения, че украинците , чрез РСЗО от САЩ и Британия първо ще се разправят със складовете, след това ще подпукат руското ПВО, за да освободят пространство за Байрактарите. Но поне от видимите кадри  се занимават основно с логистиката. Може би все още бройките установки не стигат за всичко или ПВО са го оставили на ХАРМ. Трудно и мнооого бавно ще е ако се разчита в някой момент тотално да прекъснат снабдяването на руснята и едвва ли не руският фронт да се срути. Тогава би било съвсем война на изтощение. Нещо в стил ПСВ, когато германците без да са категорично надвити капитулират.

Не визирам война на изтощение, а първа фаза на настъпление, която се състои в разнасяне на тила на групировка, която и без това е в изначално неблагоприятна позиция по ред причини, които съм описвал по-рано тук. Американците това биха го направили с масирана авиационна кампания, руснаците и те опитаха нещо подобно в началото на войната. ВСУ няма подобни възможности, затова използва това, с което разполага, за да постигне сходен ефект - високоточна стволна и реактивна артилерия + известно количество авиация + диверсионно-саботажна дейност. Като междувременно изцежда силите на противника и по още един начин - отбивайки дебилните му челни атаки. И когато прецени, че натрупаният ефект е достатъчен, ще последва и сухопътна операция срещу значително отслабен противник. Това е според мен планът.

Разбира се, може и да бъркам за направлението. Но руснаците неслучайно прехвърлиха над половината си кадрова армия в Херсон и Запорожието - най-общо казано между Херсон, Нова Каховка, Мелитопол и Токмак. С каква цел? Или те планират мащабно настъпление, или се опасяват от настъпление на украинците. Друго обяснение няма. 

Що се отнася до това с какво се занимават украинците по южния фронт, най-вече по Деснобрежието, но и не само. Това, което е на видимите кадри - т.е. снимки и клипове - е една много малка част от действителното количество тилови удари. Ние виждаме предимно големите складове, ударите по мостовете в Антоновка и Нова Каховка, ударите по Чернобаевка. Там има кой да снима и изобщо да снася инфо какво се случва; извън Херсон и Каховка-Нова Каховка в областта има само още две градчета, които са с над 20 хиляди население. Сиреч, селските удари в голяма си част не ги виждаме, освен ако не са някакви чудесии като този в Брилевка, а и дори от там имахме реално само едно видео - ако беше някъде другаде, примерно в Донецка област, щяхме да имаме 20. Да не говорим, че в Херсон и Мелитопол отдавна има и някакви проблеми с интернета, руснаците се мъчат да изолират местните от света.

Аз лично следя доста детайлно именно южния фронт и особено Херсон. Мога да ти кажа, че украинците много сериозно се занимават с разнасяне на руските ПВО позиции из региона. Оперативно командване "Юг" почти ежедневно отчита в сводките си унищожени ПВО комплекси барабар с рлс-ите. Почти всичката унищожена ПВО техника (и специална техника - тука влизат разните радиолокационни станции) от сводките на ГЩ за руските загуби е от южния фронт. Някой ще каже "ама няма визуални потвърждения" - ами да, в повечето случаи няма, но понякога съвсем случайно такива се появяват - горящи С-300 насред полето, снимани от някакъв случайно минаващ от там човек, или пък под формата на случайно попаднали кадри в пропагандните репортажи на руските военкори (както стана с едно такова видео от Нова Каховка). Изобщо, ударите по тила на руската групировка на десния бряг на Днепър, а и на тази от другата страна, много често са двуцифрено количество дневно, особено напоследък. И това са само тези, които попадат в разни сводки и съответно са ми известни на мен.

Въобще, както и друг път съм казвал - всичко си личи по случващото се на фронта. Огромно подсилване на руската групировка на южния фронт, а ефектът от това - практически нулев. Какви може да са причините? :)

  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Това, което Русия постига, можеше да се случи още преди войната с преговори ...

И кое е това, което постига Русия?

Всички заграбени територии ще бъдат върнати на Украйна ... доброзорно или доброволно.

И накрая като теглим чертата, Русия няма да е постигнала абсолютно нищо ... освен излишна
загуба на човешки живот, разрушения и вековна омраза между украинци и руснаци.

Това ще са "постиженията" на Русия в тази война. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

... високоточна стволна и реактивна артилерия + известно количество авиация + диверсионно-саботажна дейност. Като междувременно изцежда силите на противника и по още един начин - отбивайки дебилните му челни атаки. И когато прецени, че натрупаният ефект е достатъчен, ще последва и сухопътна операция срещу значително отслабен противник. Това е според мен планът.

Аз го виждам много подобно.

Няма да има масирана контраофанзива както се очакваше, а украинците ще изцеждат силите на
руснаците и постепенно ще ги гонят от позициите им с артилерия, саботаж и евентуално авиация.

За изгонването ще се разчита и на зимния студ, така че войната ще продължи и през зимата.
Ще видмим докога.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, ДеДо Либен said:

Войн Божинов , Сашо Сивилов , Искра Баева и закъде без Д.Григориевна и Виа ЕфраZZия.

Тия като са ти менторите , да не се чудим какви ги кимионстваш тука без умора.

Ми, не знам, дали си чувал, ама преподавателите по история в Софийски университет са с най-добра международна разпознаваемост, с най-много чуждестранни публикации и т.н. Или иначе казано, най-компетентни са... 

Интересно ми е, ти какви историци четеш... Христо Христов? Евелина Келбечева? Тия са най-можещите. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, gmladenov said:

И кое е това, което постига Русия?

Всички заграбени територии ще бъдат върнати на Украйна ... доброзорно или доброволно.

И накрая като теглим чертата, Русия няма да е постигнала абсолютно нищо ... освен излишна
загуба на човешки живот, разрушения и вековна омраза между украинци и руснаци.

Това ще са "постиженията" на Русия в тази война. 🙄

Никакви постижения, мда. Викаш, територии богати на природни ресурси за десетки трилиона долара... Зеленски ги даваше направо без преговори. 

Между другото, понеже твърдиш, че Русия ще връща териториите, кажи, долу-горе към колко часа неска, та, да се приготвя, да гледам... Тя, щото почна контраофанзивата, та затова питам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако се изразим с езика на руския ГЩ:

Антоновский мост успешно сбил все ракеты


Спътникова снимка от вчерашният му обстрел:

https://t.me/hueviyherson/24713

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, scaner said:

Ако се изразим с езика на руския ГЩ:

Антоновский мост успешно сбил все ракеты


Спътникова снимка от вчерашният му обстрел:

https://t.me/hueviyherson/24713

Някой да даде награда на конструктура му, излезе корав тоя мост.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главната награда за най-добър стрелец на HIMARS за август се присъжда на роспропагандиста Юрий Подоляка и предателя Стремоусов за самохвално видео за това как орките са построили понтонен преход по Антоновския мост в Херсон.

Подробности: Въз основа на видеото, споделено от Юрий Подоляка, беше решено отново да се удари с HIMARS по моста и прелеза.

Ударът, както винаги, беше точен и смъртоносен.

Изказваме благодарност на Юрий Подляка и Кирил Стремоусов, които участваха в главната роля, и чакаме нови сюжети с насочвания за въоръжените сили на Украйна!

Припомняме също, че през юни главната награда „За точно насочване“ за въоръжените сили на Украйна получи руският пропагандист Саша Коц. Благодарение на неговото самохвално видео за тежката минохвъргачка Тюлпан, която удари мостовете в Северодонецк от Рубижне, нашата артилерия беше насочена и минохвъргачката беше унищожена заедно с изчисления.

Източник: Pravda Gerashchenko
https://t.me/besarabskifront/1645

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 часа, gmladenov said:

Милошевич трепе мюсюлмани ... няма проблем. САЩ се наместват ... зверове.

Милошевич не трепеше мюсюлмани. Ако в Косово има утрепани и прогонени със сигурност сърбите са 100 пъти повече. Трепането беше една пи-ар акция, която запада никога не е крил. Там е правилно да се каже, че въпреки фактите беше измислена причина за намеса, която между другото беше в полза на сърбите, защото те не можеха да решат Косовския проблем. той можеше да се реши само с геноцид или прогонване на всички албанци, което сърбите не са в състояние да направят, те не са държавнически народ. Косово беше един тумор, който самата Сърбия трябваше да изреже за да се развива. Грешката на сърбите беше, че трябваше да прехвърлят към Косово населените с албанци сръбски територии и да присъединят тези, населени със сърби в Косово, там където е възможно.

Путин също не е убивал украинци. Украинците убиваха руснаци и вината на Путин е, че прекалено дълго търпя. Ако въпроса беше поставен достатъчно остро още в 2014 г. и след това вероятно нямаше да се стигне до сегашните бойни действия. Вина има и Запада, който не узапти Киев даже когато заяви, че ще започне производството на ядрено оръжие.

Кой крив, кой прав ще покаже войната. Въпросът е какво правим ние в нея. Вчера цената на тока във Франция е бил към 2 лв. за квч. На практика най-обикновен агрегат произвежда по-евтин ток, даже със скъпа нафта. В началото на 90-те продавах агрегати на Троян, всеки от анголското посолство като си тръгваше, си купуваше агрегат и брат ми се смееше, че така веднага става жрец в селото - прави светло през нощта. Сега ние сме на нивото на Ангола през 1993 г. - прибира се овчарчето с една препаска около кръста и моли майка си да пусне агрегата за да погледа телевизия.

Та какво правим ние във войната?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное из сводки Генштаба ВСУ на утро 27 августа.

1. На севере Харьковской области - попытка атаки россиян в сторону Дементьевки.

2. Под Северском отбито наступление российских сил на Григоровку.

3. В районе Бахмута отдельные подразделения РФ пытались улучшить тактическое положение в Соледаре и Зайцево (сообщается, что безуспешно).

4. Под Горловкой россияне наступали в сторону Майорска. Под Донецком - на Невельское ("получили отпор и откатились назад").

5. Была атака на Пречистовку (на трассе из Угледара на Великую Новоселку).

6. Бой с разведгруппой РФ у Потемкино Херсонской области (Криворожское направление).

------

Харьков: враг обстреливал объекты гражданской инфраструктуры. Пытался продвинуться в направлении Дементиевки, безуспешно, отошел.

Славянск – Краматорск: артобстрелы. В целях нарушения системы навигационного обеспечения ВСУ, РФ развернут комплекс РЭБ. ВСУ отразили попытки атак врага в направлениях Григоровки, Соледара, Зайцево и Майорска.

Авдеевка – Донецк: враг артиллерийским огнем пытался разрушить важные объекты гражданской и военной инфраструктуры. Удары авиации. Оккупанты пытались продвинуться в направлении Невельского, получили отпор и откатились назад. Вели наступательный бой в направлении населенного пункта Пречистовка, безуспешно, отошли.

Юг: обстрелы, удары авиации. Основные усилия враг сосредотачивает на недопущении продвижения наших войск.

В акватории Черного моря корабельная группировка РФ продолжает выполнять задачи разведки и блокировки гражданского судоходства.

-----

ISW, 26 августа

Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) заявило, что 26 августа элементы Запорожской АЭС вновь подключены к энергосистеме Украины.
Маловероятно, что оккупационные власти успешно проведут фиктивные референдумы о присоединении украинской территории к РФ в начале сентября, несмотря на сообщения о продвижении подготовки к ним.
Силы РФ провели ограниченные наземные атаки к юго-западу от Изюма, к северо-востоку и югу от Бахмута, а также на северо-западной окраине Донецка.
ВСУ продолжали наносить удары по российским наземным линиям коммуникаций и военной инфраструктуре в Херсонской области, которые обеспечивают операции РФ на западном берегу Днепра.
Субъекты РФ продолжили набор добровольцев в добровольческие батальоны, которые продолжают дислоцироваться в Украине.
Украинские партизаны и внутренние трения продолжают представлять угрозу контролю РФ над оккупированными территориями.

----

Сводка МО Великобритании:

За последние пять дней, вероятно, увеличилась интенсивность российских атак на Донбассе. К северу от Донецка идут ожесточенные бои в районе городов Северск и Бахмут. Пророссийские сепаратисты, вероятно, продвинулись к центру поселка Пески, недалеко от Донецкого аэропорта. Однако в целом российские войска не добились территориальных приобретений.

Существует реальная вероятность того, что Россия активизировала свои усилия на Донбассе, пытаясь оттянуть с других участков или связать дополнительные украинские подразделения - на фоне слухов о том, что Украина планирует крупное контрнаступление.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, sir said:

Не визирам война на изтощение, а първа фаза на настъпление, която се състои в разнасяне на тила на групировка, която и без това е в изначално неблагоприятна позиция по ред причини, които съм описвал по-рано тук. Американците това биха го направили с масирана авиационна кампания, руснаците и те опитаха нещо подобно в началото на войната. ВСУ няма подобни възможности, затова използва това, с което разполага, за да постигне сходен ефект - високоточна стволна и реактивна артилерия + известно количество авиация + диверсионно-саботажна дейност. Като междувременно изцежда силите на противника и по още един начин - отбивайки дебилните му челни атаки. И когато прецени, че натрупаният ефект е достатъчен, ще последва и сухопътна операция срещу значително отслабен противник. Това е според мен планът.

Разбира се, може и да бъркам за направлението. Но руснаците неслучайно прехвърлиха над половината си кадрова армия в Херсон и Запорожието - най-общо казано между Херсон, Нова Каховка, Мелитопол и Токмак. С каква цел? Или те планират мащабно настъпление, или се опасяват от настъпление на украинците. Друго обяснение няма. 

Украинците хубаво да контраатакуват, обаче за успешното отразяване на врага трябват бронетехника и подготвени хора, и то в сериозни количества. За момента украинците не показват признаци, че имат излишна техника, а подготвените хора са все повече в дефицит. 

FaUvWWFXkAMaZ86?format=jpg&name=4096x409

Херсонското направление го одържат единствено заради масовото ползване на ТО-та, а Донбас, защото хвърлят нови и нови ТО-та в месомелачката. 

При руснаците положението не е цветущо, но поне имат разни паравоенни формирования и могат да им дадат Т-62, а при украинците и това няма. 

Само, за да изтласкат руснаците на другия бряг ще им трябват 300-500 танка, плюс бтр-и и бмп-та и подготвени екипажи. Отделно е подготвената пехота. 

Сили, с които Украйна не разполага. Следователно липсва и най-малкия намек за подготовка на контраатака. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, новорегистриран3 said:

Само, за да изтласкат руснаците на другия бряг ще им трябват 300-500 танка, плюс бтр-и и бмп-та и подготвени екипажи. Отделно е подготвената пехота. 

 А дали не могат да ги накарат сами да се изнесат. Според мен могат. Пък и ако Украйна няма подготвена пехота, то Русия изобщо няма пехота, там всичко е механизирано, вижда се по атаките им с 3-4 танка през нивите. Сега ще видим, Путин уж подписа увеличаване на кадровата армия, дали ще намерят оптимисти да се запишат.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, sir said:

Разбира се, може и да бъркам за направлението. Но руснаците неслучайно прехвърлиха над половината си кадрова армия в Херсон и Запорожието - най-общо казано между Херсон, Нова Каховка, Мелитопол и Токмак. С каква цел? Или те планират мащабно настъпление, или се опасяват от настъпление на украинците. Друго обяснение няма. 

 

Преди 10 часа, новорегистриран3 said:

Херсонското направление

 

Интересно, ако украинците успеят следващите дни да стигнат до Станислав какви са вариантите за развитие на ситуацията на Херсонското направление.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Пандора said:

какви са вариантите за развитие на ситуацията на Херсонското направление.

Ситуацията е ясна, да влезе убития!

Башибозук не прави мащабни атаки, със или без танкове. Украинската армия не е обучена да води мащабни битки. Тя за е заровила в земята, в укрепления строени 8 години и не излиза от там. Редките опити за контранастъпление се изчерпват с превземането на 2-3 села или излизане от населеното място, стрелба по някоя руска колона и беж назад с пълна газ. Няма как тази армия да направи настъпление на фронт по-широк от 20-30 км.

Причините за загубите на руската армия в началото бяха пълната неподготвеност за водене на каквато и да е война, липсата на елементарна представа за стратегия и тактика на нейното командване, т.е. тя започна тази война, както е започвала всички войни в историята си - без да знае какво иска, как да го постигне и кой да го направи. И в тази война обаче ще стане това, което винаги е ставало - след големи загуби ситуацията на фронта ще научи нисшите чинове да воюват, а самата война ще издигне командири. Да не забравяме, че през ВСВ Жуков каза: "На практика армията се разпадна и престана да съществува". Русия вече се отървава от обичайната си неспособност да воюва и минава на обичайната си втора фаза - когато мече може да воюва. От тук нататък Украйна трябва да разчита само на третата фаза - подписването на лош за Русия мирен договор за който тя да бъде похвалена от Запада, което винаги е било най-големия мерак на тамошното дълбоко провинциално ръководство, водено от парвенющина.

Редактирано от Петър_Пейчев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Увеличение армии России | Церковь зовёт воевать | Кремль торгует с врагами | Ядерное оружие Беларуси

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:43 ВОЙНА И РЕЛИГИЯ

04:28 УВЕЛИЧЕНИЕ АРМИИ

08:28 ТОРГОВЛЯ С США

13:19 СВОДКИ С ФРОНТА

17:00 КОРОТКИЕ НОВОСТИ

17:47 МИРОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ

18:34 КИТАЙ

19:22 ЯПОНИЯ

20:07 ГЕРМАНИЯ

21:54 ФИНЛЯНДИЯ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За ориентация на привържениците на руската пропаганда :)

Как да опропастиш ИПСО в две стъпки: майсторски клас от Сергей Шойгу и Дмитрий Медведев

ИПСО - информационно-психологическа специална операция (бел. прев.)

Руската пропаганда ежедневно генерира огромно количество фейкове и манипулации, които при всякакви други условия биха били мощно информационно оръжие. Но не и сега. Всъщност днес броят на фалшификациите от “роспроп” не означава качество, а редица персонажи, които са източниците на тези фалшификации и манипулации, сами по себе си са показатели за „качеството“ на предаваната информация.

Например онзи ден руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, че както винаги всичко в тяхната „специална операция“ върви по план и дори забавянето на окупацията на Украйна също е по план.

Оправданието за провала на нахлуването в Украйна, меко казано, вече отегчава и най-задръстените руснаци, а и не показва дори минималната ефективност. Фразата „всичко върви по план“ отдавна се превърна в мем, а министърът на отбраната на Руската федерация, който загуби повече генерали за 6 месеца от всеки друг след Втората световна война, да не говорим за редовия състав, изглежда като подигравка.

Просто поредното оправдание и „всичко върви по план“ от устата на генерала, който на 3 юли докладва на Путин за „освобождаването“ на някаква „ЛНР“, или по-скоро за окупацията на цялата Луганска област, която все още не е напълно окупирана и в региона Белогоровка руските окупационни сили редовно биват бити, звучи като признание за собствената им малоценност и некадърност.

И така, веднага на следващия ден след конвулсиите на Шойгу, Медведев реши да нададе глас, който е невъзможно да се възприема без усмивка и учудване от степента на увреждане на мозъка му от алкохола, особено в очакване колко по-големи глупости ще каже, предвид влошаването на уврежданията.

Та Димон реши да сподели своята визия за военен преврат в Украйна. Голям заговор на Залужни срещу Зеленски!

Честно казано, през последните 6 месеца руската пропаганда имаше много подобни надежди. Дори обмислям да направя списък с „Надеждите на Кремъл“.

Например фейкът, че Европа и САЩ са уморени от войната в Украйна и подкрепата им намалява. Или фейкът, че Украйна продава оръжия на черния пазар и следователно те скоро няма получават нови. Или че въоръжените сили на Украйна са останали без мъже и скоро ще мобилизират десетки хиляди жени в армията и ще ги изпратят на фронта. Или пък че Залужни подготвя заговор срещу Зеленски…

Искам само да отбележа, че фейкът за заговора на Залужни започна да се култивира в руския сив сегмент от средата на юли, а след това беше масово интегриран в украинската среда чрез латентни проруски платформи.

В началото на август този фейк беше донякъде трансформиран. И така, от 4 август те започнаха да разпространяват фалшива информация, че Валерий Залужни е докладвал на Владимир Зеленски, че въоръжените сили на Украйна са напуснали Пески и Авдиевка, което е предизвикало недоволството на президента. Именно с този епизод руските пропагандисти планираха да обвържат по-нататъшното развитие на ИПСО за известен конфликт между Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна и Офиса на президента.

А сега най-важното. Ако по-рано ИПСО за конфликта между Залужни и Зеленски и някакъв вид преврат бяха предавани главно в сивия сегмент на Рунета и посредствените говорещи глави, сега за това говори пияна маймунка със статут на длъжностно лице. Тоест, най-просто казано,издаден е самият източник на генериране на тези слухове. Не, не е Медведев... Той не е автор на този ИПСО. Разбира се, това би било смешно. А неговите куратори.

Мисълта ми е, че всяка говореща глава в украинския сегмент, говореща за конфликт между Залужни и Зеленски, трябва да разбере, че източникът на вонята, която се носи от нея, е повече от добре известен.

И в този случай как да не изразя благодарност към Димон - с пиянското си блеене той спомогна за поставянето на маркери в бъдеще.

Източник: zloyodessit

https://t.me/besarabskifront/1648

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Konche said:

 А дали не могат да ги накарат сами да се изнесат. Според мен могат. Пък и ако Украйна няма подготвена пехота, то Русия изобщо няма пехота, там всичко е механизирано, вижда се по атаките им с 3-4 танка през нивите. Сега ще видим, Путин уж подписа увеличаване на кадровата армия, дали ще намерят оптимисти да се запишат.

Разликата е в това, че руската армия все още има някаква бронетехника, за разлика от украинската. Затова украинците ползват всякакви превозни средства. Т.е. има деградация на украинската армия. А техника няма от къде да се вземе... Собствената я разпродадоха, а от запад идват антики в ограничени количества. Поляците си дариха половината налични танкове и пак нищо, чехите и словаците всичко. Но това не е достатъчно...

Швабите са пълна трагедия, французите току що избягаха от поредната си бивша колония и във фокуса им е Турция... Англичаните нямат много какво да дарят, остават американците... 

Американците решиха да дарят... TOW, което е противотанково оръжие. Също няколко химарса и оръдия, няколко хиляди джавелина и стингери...

С такива оръжия се води отбранителна война, а не настъпателна. И то отбранителна в градовете. 

Вероятно дългосрочната цел на американците е да отслабят руснаците и да разклатят путлеризма, до степен, че се предизвика смяна на руския елит. И от там Русия да се настрои срещу Китай. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

 

 

Интересно, ако украинците успеят следващите дни да стигнат до Станислав какви са вариантите за развитие на ситуацията на Херсонското направление.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Разликата е в това, че руската армия все още има някаква бронетехника, за разлика от украинската. Затова украинците ползват всякакви превозни средства. Т.е. има деградация на украинската армия. А техника няма от къде да се вземе... Собствената я разпродадоха, а от запад идват антики в ограничени количества. Поляците си дариха половината налични танкове и пак нищо, чехите и словаците всичко. Но това не е достатъчно...

Швабите са пълна трагедия, французите току що избягаха от поредната си бивша колония и във фокуса им е Турция... Англичаните нямат много какво да дарят, остават американците... 

Американците решиха да дарят... TOW, което е противотанково оръжие. Също няколко химарса и оръдия, няколко хиляди джавелина и стингери...

С такива оръжия се води отбранителна война, а не настъпателна. И то отбранителна в градовете. 

Вероятно дългосрочната цел на американците е да отслабят руснаците и да разклатят путлеризма, до степен, че се предизвика смяна на руския елит. И от там Русия да се настрои срещу Китай. 

 

 Но качеството на украинската артилерия расте непрекъснато. Съвсем нормална стратегия е да удрят руското снабдяване до момента в който руснаците няма да могат повече да стоят в Украйна. А дори и да стоят ефективността им ще е много ниска, защото снабдяването им ще се разпада още повече.

 Партизаните ще са до време, като дойде зимата окупираните земи вероятно ще са негодни за живеене и народа ще се изнесе, а от там и партизаните трудно ще се крият, та не разчитам много на тях. 

 И накрая, на руснаците също ще им свършат танковете, тяхната армия също деградира, имаше клипчета как обикалят с някакви лади. Като останат на автомобили срещу автомобили украинците имат предимство, пък и все пак имат повече западни пикапи.

 Не е розова картината, но ключа се крие в това дали украинците ще затруднят достатъчно руското снабдяване. За момента имат успехи, колкото повече западна артилерия получават, толкова повече ще са успехите им.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Новая информация о боевых действиях на Украине сегодня, 27 августа

Подразделения ВДВ России остановили попытку прорыва украинской мотопехоты на Николаевско-Криворожском направлении, сообщили в субботу в Министерстве обороны РФ.

Источник: https://rusnext.ru/news/1661582204621226
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Пандора said:

Интересно, ако украинците успеят следващите дни да стигнат до Станислав какви са вариантите за развитие на ситуацията на Херсонското направление.

Не мисля, че щурмове на Станислав влизат в плановете на ВСУ. По-скоро обход и отрязване от север, в посока Томина Балка. Което вече веднъж и пробваха преди време, но с много малки сили и съответно не стигнаха доникъде.

Според мен точно по това направление, Николаев-Херсон, надали в скоро време може да се очаква някаква особена активност от страна на ВСУ. В момента там руснаците са вкарали доста сили и имитират настъпление.

Ако някъде ще видим скорошно развитие, то по мое скромно мнение това ще е в северната част на областта. Т.е. по т.нар. Криворожко направление. Според мен рано или късно на руснаците вероятно ще им се наложи да се изтеглят от някои от позициите си с цел да скъсят фронта. Всичко над Давидов брод ми е много съмнително да го удържат още дълго. Добре би било ВСУ да не им позволява просто да се изтеглят, но ще видим как ще се развият нещата.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, новорегистриран3 said:

Украинците хубаво да контраатакуват, обаче за успешното отразяване на врага трябват бронетехника и подготвени хора, и то в сериозни количества. За момента украинците не показват признаци, че имат излишна техника, а подготвените хора са все повече в дефицит. 

FaUvWWFXkAMaZ86?format=jpg&name=4096x409

Херсонското направление го одържат единствено заради масовото ползване на ТО-та, а Донбас, защото хвърлят нови и нови ТО-та в месомелачката. 

При руснаците положението не е цветущо, но поне имат разни паравоенни формирования и могат да им дадат Т-62, а при украинците и това няма. 

Само, за да изтласкат руснаците на другия бряг ще им трябват 300-500 танка, плюс бтр-и и бмп-та и подготвени екипажи. Отделно е подготвената пехота. 

Сили, с които Украйна не разполага. Следователно липсва и най-малкия намек за подготовка на контраатака. 

Аз пак ще си задам въпроса.

От къде тази увереност, че аз, ти, Джомини или някой друг имаме дори и най-бегла представа за това какво действително имат или нямат украинците?

Аз лично нямам. Следя инфопотока, снимките, клиповете и спекулирам. Съгласен съм с едно - за това писа по-нагоре и колегата др-бр - няма сериозни чуждестранни доставки на танкове и бмп-та. Поне няма такива по официални данни, но много неща така или иначе не се обявяват. Тъй че не знаем точните количества на доставени такива машини. Знаем обаче например кой е реално най-големият доставчик на танкове и бмп-та за ВСУ - а именно, ВСРФ с близо 300 танка и над 250 бмп-та.

Можем да предположим с някаква степен на сигурност и някои други неща. Следиш Джомини, хубаво, ами питай го тогава колко от полските танкове (и от онези "българските" от Ирак) е видял дотук в употреба в хода на бойните действия. Питай го и дали според него има доставки на танкове от Чехия, Словакия, Словения, дали наистина полските PT-91 Twardy (над 200 бройки) също са предадени на Украйна. Няма да може да ти отговори. Защото не знае. И ние не знаем. Можем само да гадаем по инфопотока. :)

Ти колко украински танкове виждаш по клиповете? И по украинските, и по руските под формата на унищожени и трофейни? Аз - не особено много.

Колко машини тип MRAP си видял дотук по клиповете или като документирани загуби? По Oryx такива са доставени на ВСУ около 350, а всъщност са доста повече, вкл. такива, които укранците купуват със собствени средства и по най-различни канали, примерно фондът на Порошенко купува такива. По Oryx украинците са изгубили 4 (четири) такива досега. Къде са останалите?

И така нататък, и така нататък.

Не ми вярваш на мен - съвсем нормално, разбира се, понеже и аз съм експерт от дивана. Но не вярвате нито ти, нито явно Джомини, че руснаците предислоцираха над половината си армия по южния фронт с някаква цел, различна от това г*з път да види - ето това вече не е съвсем нормално според мен. Ами добре, ето ти тревожните съмнения на Котенок Z, предполагам, че ти е известен:

https://t.me/voenkorKotenok/39654

Специално за моя приятел Скуби и за други - гугъл превод на интересуващата ни част:

2. Доставките от САЩ и Великобритания, освен високоточни ракети, могат да бъдат разделени на две части: противорадарни ракети AGM-88 HARM плюс системи за противовъздушна отбрана Stormer HVM, които могат да работят на марш. Тоест доставят системи за ПВО за прикритие на атакуващите моторизирани колони. Доставят им и голям брой колесни MRAP (бронирани машини с подобрена противоминна защита). Доставиха им доста голям брой танкове, които все още не виждаме в битки. С помощта на Запада от 3 до 6 бригади от въоръжените сили на Украйна бяха събрани и се формират, като се готвят да ги хвърлят в настъпление.

От 3 до 6 бригади. Консервативно-оптимистична от руска гледна точка оценка бих казал. Човекът и той няма ни най-малка представа за действителните резерви на ВСУ. Но му се иска да са само от 3 до 6 бригади. Аз бих предположил, че 5-6 са само механизираните, но рано или късно и това ще разберем. :)

За териториалните отбрани сме си говорили и друг път, няма смисъл да разтягаме същите локуми. Има действително калпави, има и такива, които са си с боеспособност понякога по-висока от редовите части.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...