Отиди на
Форум "Наука"

Кой не иска евро?


За или против влизането в еврозоната 2024  

51 потребители са гласували

  1. 1. За или против влизането в еврозоната 2024

    • За влизането в еврозоната 2024
      30
    • Против влизането в еврозоната 2024
      21


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 34 минути, Andromeda2022 said:

Само че, да не мислиш че от хубаво са заминали, две трети от тези милион и половина са в чужбина, защото им отнеха препитанието ...

И кой са тези, които отнеха препитаниете на хората?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бягат на запад и в развитите икономики, защото там хората са направили всичко за да ги имат. Сега всички от цял свят се тълпят да идат на готовата им икономика, защото знаят, че е хубаво. Но когато трябва да направят собствената си икономика хубава, бягат от отговорност. Защото ги е страх, какво ли ще стане с левът. Въпреки, че хич не им пука за левът, защото си ползват със здраве еврото. Но на саботьорите им пука, понеже това им е работата.

Link to comment
Share on other sites

Преди 25 минути, gmladenov said:

И кой са тези, които отнеха препитаниете на хората?

Е, отговори ти. Аз задавам само факти. И също - как да се справим с демографската криза - да увеличим раждаемостта, да увеличим средната продължителност на живот. Как да спрем и задържим нашите сънародници да не бягат от България. 

Как да развием селските райони, малките градове/ Видинска област например/, за да задържим населението там. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Andromeda2022 said:

Как да развием селските райони, малките градове/ Видинска област например/, за да задържим населението там. 

Ми те по едно време референдум за пресъединяване към северните съседи щяха да правят... Дали е наистина толкова фантастична идея? Като гледам как се точат на Молдова...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, miroki said:

Бягат на запад и в развитите икономики, защото там хората са направили всичко за да ги имат.

Да, и аз така направих, но беше отдавна. Работиш скъпо там, харчиш евтино тук. Сега като уеднаквят цените, но не доходите, бонусът отпада.. Познай кой ще се върне тук да надува икономиката с потните си паици.

Пс. Онези там са мнооого по-умни от нас. Първите самолети бяха пълни с лекари и инжинери. Като се върнаха, тук защото не са учили за да мият чиниии, ни болници,- ни заводи.  Справка Лили Иванова, не я оцениха по достойнство, само българския дето позабрави.. За Кеми тОдорв, или пънкарката Милена дето разпяваше по площадите хич да не говорим..:)

Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, Tomata said:

Ми те по едно време референдум за пресъединяване към северните съседи щяха да правят... Дали е наистина толкова фантастична идея? Като гледам как се точат на Молдова...

Ще задам 2 примера. 

Първият е свързан с лозарството. Само за 20 години, площите за винени лоза са намяляли от 1 600 000 декара до реално около 300 000. А тази индустрия, заедно с зеленчукопроизводството ангажира много хора и така задържа населението по малките населени места. Този тип производство е подложено на унищожение, поради огромната разлика в европейските субсидии.

Вторият е свързан с чуждестранен инвеститор в област Видин, оказва се обаче че във Видин няма достатъчно специалисти, които да бъдат наети. Става ясно, че дори някой инвеститор/ чуждестранен или български/ да има желание да създаде производство в такъв тип райони, няма физическа възможност вече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Andromeda2022 said:

Ще задам 2 примера. 

Първият е свързан с лозарството. Само за 20 години, площите за винени лоза са намяляли от 1 600 000 декара до реално около 300 000. А тази индустрия, заедно с зеленчукопроизводството ангажира много хора и така задържа населението по малките населени места. Този тип производство е подложено на унищожение, поради огромната разлика в европейските субсидии.

Вторият е свързан с чуждестранен инвеститор в област Видин, оказва се обаче че във Видин няма достатъчно специалисти, които да бъдат наети. Става ясно, че дори някой инвеститор/ чуждестранен или български/ да има желание да създаде производство в такъв тип райони, няма физическа възможност вече.

Според теб инвеститорите ще намалеят ли след влизане в Шенген и приемане на еврото?  А лозовите масиви?

И на двата въпроса, отговорът е, че ще се увеличат. 

Браво, започна да даваш доводи за Шенген и еврото.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

On 16.07.2023 г. at 18:55, miroki said:

Айде почна се пак. При чиновническа заплата преди 160 лв. сега 1600 лв.

 Си сложете по една нула на всички цени от преди, ще видите, че сега е по-евтино. Единствено енергийните, горива, транспорт, са по-скъпи сега, но въпреки тях всички храни са по-евтини. За това има и такива с по-лошо качество на някои. Сиренето евтиното бе 2,60. Сега трябва да струва 26лв. Олиото 1,70, сега 17 лв. Но не е. На салатата се слагаше колкото да капне малко. 32ст. най-евтината бира, сега 3,20, но не е.

Темата отива в друга посока. Няма смисъл. Не трябва да се смесва и с научно техническият прогрес. Несъпоставими по време неща.

Падна още едно табу, храната преди била по-евтина. Ами не беше. За техниката няма да говорим. Въпреки, че за това еврозоната няма пръст. Но се заиграваме със страховете на хората. А това подсказва други цели.

Ако нямате доводи, не цапайте темата.

За сега единственият довод за притеснение съм го дал аз в по-ранни страници. И това е времето от развръзване на борда до приемаме на еврото.

Заплатата към края на 80те беше около 250-300лв, а не 160лв. Средната сега е 1800лв, според НСИ, за чиновническата не знам, на тях за нищоправенето и 600лв им е много. 

Градски транспорт - 6 стотинки, елктричество, вода, телефон - стотинки. Хляб - качество, сега боклук, сирене, кашкавал - истински от мляко, сега вода и сухо мляко. А относно цените, факта че тогава се консумираха на глава от населението 3 пъти повече месо, млечни продукти и яйца, говори достатъчно. 

Така че твоите табута пет пари не струват.

И нека първо да видим официален доклад на БНБ за плюсовете и минусите от въвеждане на еврото, защото досега няма такъв. Но от експерти, а не от умнокрасиви политици с измислени американски дипломи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Andromeda2022 said:

Така че твоите табута пет пари не струват.

Пак де те попитам: след като бяхме толкова добре при соца, защо хората не гласуват да го върнат?
Хората не искат ли да живеят по-добре?

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Andromeda2022 said:

Заплатата към края на 80те беше около 250-300лв, а не 160лв. Средната сега е 1800лв, според НСИ, за чиновническата не знам, на тях за нищоправенето и 600лв им е много. 

Градски транспорт - 6 стотинки, елктричество, вода, телефон - стотинки. Хляб - качество, сега боклук, сирене, кашкавал - истински от мляко, сега вода и сухо мляко. А относно цените, факта че тогава се консумираха на глава от населението 3 пъти повече месо, млечни продукти и яйца, говори достатъчно. 

Така че твоите табута пет пари не струват.

И нека първо да видим официален доклад на БНБ за плюсовете и минусите от въвеждане на еврото, защото досега няма такъв. Но от експерти, а не от умнокрасиви политици с измислени американски дипломи.

Това сериозно ли? Ти явно не си се редил на опашките за тия яйца и сирене? Или за хляб и той вземе,че свърши точно пред теб, или да пътуваш половин София за хляб и мляко,защото в местните магазини няма? А мани недей,аз ще пропусна. Или една две години да се опитваш да си купиш телевизор например,голям купон е. Или да почакаш 20 години за кола. Много е яко. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Andromeda2022 said:

Заплатата към края на 80те беше около 250-300лв, а не 160лв. Средната сега е 1800лв, според НСИ, за чиновническата не знам, на тях за нищоправенето и 600лв им е много. 

Градски транспорт - 6 стотинки, елктричество, вода, телефон - стотинки. Хляб - качество, сега боклук, сирене, кашкавал - истински от мляко, сега вода и сухо мляко. А относно цените, факта че тогава се консумираха на глава от населението 3 пъти повече месо, млечни продукти и яйца, говори достатъчно. 

Така че твоите табута пет пари не струват.

И нека първо да видим официален доклад на БНБ за плюсовете и минусите от въвеждане на еврото, защото досега няма такъв. Но от експерти, а не от умнокрасиви политици с измислени американски дипломи.

Добре де, ако сега сме толкова зле и имаме лева, защо настояваш да продължаваме да използваме лева?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Andromeda2022 said:

Заплатата към края на 80те беше около 250-300лв, а не 160лв. Средната сега е 1800лв, според НСИ, за чиновническата не знам, на тях за нищоправенето и 600лв им е много. 

Градски транспорт - 6 стотинки, елктричество, вода, телефон - стотинки. Хляб - качество, сега боклук, сирене, кашкавал - истински от мляко, сега вода и сухо мляко. А относно цените, факта че тогава се консумираха на глава от населението 3 пъти повече месо, млечни продукти и яйца, говори достатъчно. 

Така че твоите табута пет пари не струват.

И нека първо да видим официален доклад на БНБ за плюсовете и минусите от въвеждане на еврото, защото досега няма такъв. Но от експерти, а не от умнокрасиви политици с измислени американски дипломи.

Чети внимателно. Написах заплатата в администрацията. Ако ще сравнявам с другата повечето са с 2500 заплати.

А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?

Ще трябва сиренето по 45 лв да го вземат сега, за да им е истинското, пенсионерите? Със 17-18 пъти увеличение.  А всичкото това е заради субсидиите от Европа. Иначе можеше и тези цени с толкова по-скъпите горива.

Занеш ли, твоето мнени нищо не струва.

Генерални изводи, а видиш ли, то дори доклад нямало.

И да правим референдум, не да го спираме, а да го отлагаме. Да не таковат нас, а децата ни?

Като сменихме левовете за купони (тези за храна, които плащат вместо левове) да не се сгромоляса страната? Че ползваме Томбоу вместо лев.

Дори в бакалията дето е във входа на блокът ми се плаща с карта.

А помниш ли хубавите кремвирши от едно време. В Янко Костов бяха изсипани на цимента, в ботуши при тях и ги товарим с лопати в количка РК1. После ходим до тоалетна с тези ботуши и продължаваме. А как се правеха, ами сутрин пускат линията и който плъх не успее да избяга ...

А лютеницата... Берем домати и от домата излиза мишка. Но ако е жива излиза. За СССР пътуваха с вагони на ферибота, домати от Джулюница, насипни във вагон (открит). Гордостта на България. Добре, че те ги купуваха.

За това, че ни калесваха за 16 та република всичко даваха за нас Руснаците.  Нашите тогава бяха готови да затрият страната, а сега за лев се вайкате.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

Преди 22 минути, miroki said:

Чети внимателно. Написах заплатата в администрацията. Ако ще сравнявам с другата повечето са с 2500 заплати.

А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?

Ще трябва сиренето по 45 лв да го вземат сега, за да им е истинското, пенсионерите? Със 17-18 пъти увеличение.  А всичкото това е заради субсидиите от Европа. Иначе можеше и тези цени с толкова по-скъпите горива.

Занеш ли, твоето мнени нищо не струва.

Генерални изводи, а видиш ли, то дори доклад нямало.

И да правим референдум, не да го спираме, а да го отлагаме. Да не таковат нас, а децата ни?

Като сменихме левовете за купони (тези за храна, които плащат вместо левове) да не се сгромоляса страната? Че ползваме Томбоу вместо лев.

Дори в бакалията дето е във входа на блокът ми се плаща с карта.

А помниш ли хубавите кремвирши от едно време. В Янко Костов бяха изсипани на цимента, в ботуши при тях и ги товарим с лопати в количка РК1. После ходим до тоалетна с тези ботуши и продължаваме. А как се правеха, ами сутрин пускат линията и който плъх не успее да избяга ...

А лютеницата... Берем домати и от домата излиза мишка. Но ако е жива излиза. За СССР пътуваха с вагони на ферибота, домати от Джулюница, насипни във вагон (открит). Гордостта на България. Добре, че те ги купуваха.

За това, че ни калесваха за 16 та република всичко даваха за нас Руснаците.  Нашите тогава бяха готови да затрият страната, а сега за лев се вайкате.

Абе какви 2500лв говориш, средната заплата в момента е 1800лв, провери.

Какво общо има, че плащаш с карта?

Ти нямаш нищо общо с икономиката. Дори нямаш представа за годините преди 89.

Какви мишки, какви глупости. Нямаше по-вкусно от родния домат.

Всичко, което си написал е лъжа.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 45 минути, miroki said:

Чети внимателно. Написах заплатата в администрацията. Ако ще сравнявам с другата повечето са с 2500 заплати.

А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?

Ще трябва сиренето по 45 лв да го вземат сега, за да им е истинското, пенсионерите? Със 17-18 пъти увеличение.  А всичкото това е заради субсидиите от Европа. Иначе можеше и тези цени с толкова по-скъпите горива.

Занеш ли, твоето мнени нищо не струва.

Генерални изводи, а видиш ли, то дори доклад нямало.

И да правим референдум, не да го спираме, а да го отлагаме. Да не таковат нас, а децата ни?

Като сменихме левовете за купони (тези за храна, които плащат вместо левове) да не се сгромоляса страната? Че ползваме Томбоу вместо лев.

Дори в бакалията дето е във входа на блокът ми се плаща с карта.

А помниш ли хубавите кремвирши от едно време. В Янко Костов бяха изсипани на цимента, в ботуши при тях и ги товарим с лопати в количка РК1. После ходим до тоалетна с тези ботуши и продължаваме. А как се правеха, ами сутрин пускат линията и който плъх не успее да избяга ...

А лютеницата... Берем домати и от домата излиза мишка. Но ако е жива излиза. За СССР пътуваха с вагони на ферибота, домати от Джулюница, насипни във вагон (открит). Гордостта на България. Добре, че те ги купуваха.

За това, че ни калесваха за 16 та република всичко даваха за нас Руснаците.  Нашите тогава бяха готови да затрият страната, а сега за лев се вайкате.

"А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?" - Абе ти така ми говориш, все едно си първа инстанция. Я го виж тоя измислен форум, че сте 10 човека на кръст, дето по цял ден пишете във всякакви теми. 

Пенсиите не бяха 40лв, а над 100лв. Сега масово са по 500лв. Ти знаеш ли как се живее с 500лв?  Никакви субсидии няма от Европа, а едни жълти стотинки. 

Нищо не знеш, момче!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Andromeda2022 said:

"А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?" - Абе ти така ми говориш, все едно си първа инстанция. Я го виж тоя измислен форум, че сте 10 човека на кръст, дето по цял ден пишете във всякакви теми. 

Пенсиите не бяха 40лв, а над 100лв. Сега масово са по 500лв. Ти знаеш ли как се живее с 500лв?  Никакви субсидии няма от Европа, а едни жълти стотинки. 

Нищо не знеш, момче!

 

къде ги тия пенсии по 100 лв? послъгваш малко

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Andromeda2022 said:

Абе какви 2500лв говориш, средната заплата в момента е 1800лв, провери.

Какво общо има, че плащаш с карта?

Ти нямаш нищо общо с икономиката. Дори нямаш представа за годините преди 89.

Какви мишки, какви глупости. Нямаше по-вкусно от родния домат.

Всичко, което си написал е лъжа.

 

 

Това, че второто ми висше е икономика, би следвало да е достатъчно. И ако ти продължаваш да парадираш за такова, щеше да го разбереш.

А това, което съм написал си е част от животът ми.  Бях момче отдавна.

А това, че не си ходила дори на бригада в консервна фабрика или на полето да береш продукти, показва, че си била изолирана някъде.

Написах ти заплатата в администрацията на позиция подобна на заместник кмет. Завеждащ комплексно териториално административно обслужване. Попитай близки, ако не помниш тази позиция. В производствените предприятия вземаха по 200-300 лв. В БМФ са ми казвали, че вземат 500. Не знам дали е вярно. Преди споменатата от теб 89 ходих с Героите на Одеса до СССР. С вагоните домати за които ти писах. Чакахме ги 3 дена на кораба, за да пристигнат. А преди това лично съм брал подобни и лично в ръката ми е излизала мишка от скъсан домат. От тогава до сега не ям купена лютеница (бяха ни казали, че берем за лютеница).

Сега си отглеждам в двор домати и са си същите вкусни, както ги помнят някои.

...

Ако разбираш от икономика, щеше да знаеш, че плащайки с карта не ползваш лев. А електронни пари. Същото, като старото разплащане между предприятията, авизово. Помниш ли го?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Andromeda2022 said:

 Никакви субсидии няма от Европа, а едни жълти стотинки.

Всички фермери, които познавам вземат по 20-30 000лв. субсидии. Малки или големи, без тях цените щяха да са по-високи. Факт, че шенгенските страни вземат по-големи субсидии. И към това се стремят и нашите.

https://agrosalon.bg/Ot-sredno-11-300-do-500-000-lv-subsidii-shte-poluchi-vsyaka-ferma-s-mlechni-kravi-do-petyk.p11868

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Andromeda2022 said:

"А да ти припомня за пенсиите, че бяха 40 лв. А сега 700 А?" - Абе ти така ми говориш, все едно си първа инстанция. Я го виж тоя измислен форум, че сте 10 човека на кръст, дето по цял ден пишете във всякакви теми. 

Пенсиите не бяха 40лв, а над 100лв. Сега масово са по 500лв. Ти знаеш ли как се живее с 500лв?  Никакви субсидии няма от Европа, а едни жълти стотинки. 

Нищо не знеш, момче!

 

Прадядо ми вземаш пенсия 25 или 25 лева дядо и баба като се пенсионираха (малко след 90 година) съответно 45-5 и 75 някъде. Щом са били. Над 100 извади статистика по години. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Димитър Йорданов said:

Прадядо ми вземаш пенсия 25 или 25 лева дядо и баба като се пенсионираха (малко след 90 година) съответно 45-5 и 75 някъде.

Същото беше и с моите баби и дядовци. Цял живот работиш и накрая тази пенсия. 😢

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Димитър Йорданов said:

Прадядо ми вземаш пенсия 25 или 25 лева дядо и баба като се пенсионираха (малко след 90 година) съответно 45-5 и 75 някъде. Щом са били. Над 100 извади статистика по години. 

И по селата такива бяха пенсиите. Там нямаше трудов стаж както в промишлените предприятия (те нали работниците бяха водещата класа). Началото на 80-те години баба ми 90-годишна вземаше под 45 лева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.07.2023 г. at 18:58, Кухулин said:

Ами отиваш в Кореком и си купуваш автомобил с долари, без да чакаш. $4к беше ладата, ако не се лъжа.

Чакаше се за Лада. За по-нискоценовия Москвич около пет и нещо и по-високоценовия Полски Фиат около осем и нещо не се чакаше.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Andromeda2022 said:

Заплатата към края на 80те беше около 250-300лв, а не 160лв. Средната сега е 1800лв, според НСИ, за чиновническата не знам, на тях за нищоправенето и 600лв им е много. 

Градски транспорт - 6 стотинки, елктричество, вода, телефон - стотинки. Хляб - качество, сега боклук, сирене, кашкавал - истински от мляко, сега вода и сухо мляко. А относно цените, факта че тогава се консумираха на глава от населението 3 пъти повече месо, млечни продукти и яйца, говори достатъчно. 

Така че твоите табута пет пари не струват.

И нека първо да видим официален доклад на БНБ за плюсовете и минусите от въвеждане на еврото, защото досега няма такъв. Но от експерти, а не от умнокрасиви политици с измислени американски дипломи.

Те, за тях десетина годинки са нищо. Дали е 1979, дали 1989 г. разлика не правят. Така им е удобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Димитър Йорданов said:

Прадядо ми вземаш пенсия 25 или 25 лева дядо и баба като се пенсионираха (малко след 90 година) съответно 45-5 и 75 някъде. Щом са били. Над 100 извади статистика по години. 

толко бяха средата на 70-те, пак стъкмистики

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kramer said:

Чакаше се за Лада. За по-нискоценовия Москвич около пет и нещо и по-високоценовия Полски Фиат около осем и нещо не се чакаше.

 

Виж руски виц преразказан от великия Рейгън на моя профил във Фейсбук:

https://www.facebook.com/wardeaf/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 20 часа, kramer said:

Чакаше се за Лада. За по-нискоценовия Москвич около пет и нещо и по-високоценовия Полски Фиат около осем и нещо не се чакаше.

 

Аха, е след като само за най-проглобените трошки не се е чакало, значи всичко е било наред.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...