Отиди на
Форум "Наука"

Кой не иска евро?


За или против влизането в еврозоната 2024  

50 потребители са гласували

  1. 1. За или против влизането в еврозоната 2024

    • За влизането в еврозоната 2024
      30
    • Против влизането в еврозоната 2024
      20


Recommended Posts

Преди 11 часа, Warlord said:

Интересно, и къде бягат тия хора от демокрацията? В някакви недемократични страни ли? В Северна Корея, във Венецуела, в Сомалия?

Написал съм - от демокрацията в България, има разлика, нали? Демокрация в България е нещо като дървено желязо. 

"...и къде бягат тия хора" - веднага ти отговарям, макар че ти знаеш отговора - в Англия, Германия, Франция, в Щатите, че и даже в Австралия. Тези държави имат нужда от образовани и умни хора, като работна ръка. Те изсмукват най-ценното от нашата икономика - кадрите. Не че тия държави са особено демократични.

Въпросът е не къде бягат, а защо??? След като вече сме част от този елитен клуб на богатите - ЕС.

Забележката ти за Северна Корея, Сомалия и Венецуела я възприемам като шега, въпреки че си избрал държави в три различни континента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Andromeda2022 said:

Въпросът е не къде бягат, а защо??? След като вече сме част от този елитен клуб на богатите - ЕС.

Е как защо?

Лукановата зима си забравил май? Луканов голям "демократ" беше.

Виденовата инфлация ти е минала само покрай ушите, дето унищожи спестяванията? И Виденов беше ръководител на най-"демократичната" партия.

Това малко ли е? Кой очакваш да повярва в прокламираното бъдеще при такава реалност, че да продължава да твори и работи тук? Съвсем естествено, тези дето най-малко причини ги задържат тук, излязоха и продължават да излизат от България. Научиха се хората, само с обещания доверие не се създава. Фалшивата демокрация в началото, строена от бившите комунисти, малка причина ли е?

Елементарно е, не знам защо циклиш на такива реторични въпроси. Верно от Марс падаш. Научи историята, свържи причините и следствията преди и след 89-та, и ще ти се изясни картинката.

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, scaner said:

Е как защо?

Лукановата зима си забравил май? Луканов голям "демократ" беше.

Виденовата инфлация ти е минала само покрай ушите, дето унищожи спестяванията? И Виденов беше ръководител на най-"демократичната" партия.

Това малко ли е? Кой очакваш да повярва в прокламираното бъдеще при такава реалност, че да продължава да твори и работи тук? Съвсем естествено, тези дето най-малко причини ги задържат тук, излязоха и продължават да излизат от България. Научиха се хората, само с обещания доверие не се създава. Фалшивата демокрация в началото, строена от бившите комунисти, малка причина ли е?

Елементарно е, не знам защо циклиш на такива реторични въпроси. Верно от Марс падаш. Научи историята, свържи причините и следствията преди и след 89-та, и ще ти се изясни картинката.

Написал съм - след 2000г. Ти не четеш ли? Четене с разбиране не владееш ли? 

Какъв Луканов, каква Виденова зима? Масово народа напусна България след 2000г, и най-вече след 2007 година. 

И не се прави на интересен с тия лични нападки и обиди, това показва и демонстрира безпомощност и липса на аргументи. Дръж се възпитано и културно, иначе много сваляш нивото. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Andromeda2022 said:

Написал съм - след 2000г. Ти не четеш ли? Четене с разбиране не владееш ли? 

Какво се променя 2000 г? Идва цар да ни оправи? И си оправя положнието. Да се е променила икономическата обстановка, да са дошли големи инвеститори? Едвам капе по това време.

Доверие не се гради от днес за утре. Като тръгне една лавина, хората почват да гледат и един от друг. До скоро например имаше много изгодни студентски стипендии във Великобритания, в други европейски страни, човек отива и завършва там, после какъв смисъл има да се връща в обстановката тук от която е тръгнал? Дето ще живее по-зле от друго място? Какво общо има етикетът "демокрация" тук? Още доста труд трябва да положи държавата, за да може да предложи нещо. 

И всичко това тръгна след 89-та, хората не се впечатляват от думата "демокрация" а от условията за живот и развитие.

При тебе липсва разбиране, подмамила те е думата "демокрация" и си мислиш че като преименуваш нещо то моменталически ще си промени същността и условията. Липсва ти разбирането на причинно-следствените връзки, затова и задаваш неправилни въпроси :)

Какви лични нападки? Освен да посочвам че не си прав, какво друго? Или и това не трябва да правя? Ако не го правя, какво ниво очакваш да има?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.07.2023 г. at 12:17, Andromeda2022 said:

Въпросът ми беше риторичен. Каква е разликата между този момент, и след като приемем еврото. Този пазар е регулиран чрез субсидии, помощи и правила.

"Сега като въведат еврото ще сме пълноправен член на общия пазар, най-големия общ пазар в света." - общия пазар на ЕС ли най-големия в света. А вие сте написал есна голяма глупост.

 

Ами сега не сме пълноценно в общия пазар понеже имаме валута различна от евро-зоната. Левчето не е евро и всеки който иска да инвестира и търгува си вика, абе има по-лесни варианти.

А колкото това да се поощрява "родното" производство за сметка на чуждите инвеститори е много вредна мантра.

Българите пак са си 9 милиона, ама два милиона са зад граница. Избягали от такава гнус като вас колега.

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Кибик said:

 

Ами сега не сме пълноценно в общия пазар понеже имаме валута различна от евро-зоната. Левчето не е евро и всеки който иска да инвестира и търгува си вика, абе има по-лесни варианти.

А колкото това да се поощрява "родното" производство за сметка на чуждите инвеститори е много вредна мантра.

Българите пак са си 9 милиона, ама два милиона са зад граница. Избягали от такава гнус като вас колега.

"Избягали от такава гнус като вас колега" - моля! Ти що за омраз си. Заповядай да ми го кажеш в лицето.

Link to comment
Share on other sites

Преди 41 минути, scaner said:

Какво се променя 2000 г? Идва цар да ни оправи? И си оправя положнието. Да се е променила икономическата обстановка, да са дошли големи инвеститори? Едвам капе по това време.

Доверие не се гради от днес за утре. Като тръгне една лавина, хората почват да гледат и един от друг. До скоро например имаше много изгодни студентски стипендии във Великобритания, в други европейски страни, човек отива и завършва там, после какъв смисъл има да се връща в обстановката тук от която е тръгнал? Дето ще живее по-зле от друго място? Какво общо има етикетът "демокрация" тук? Още доста труд трябва да положи държавата, за да може да предложи нещо. 

И всичко това тръгна след 89-та, хората не се впечатляват от думата "демокрация" а от условията за живот и развитие.

При тебе липсва разбиране, подмамила те е думата "демокрация" и си мислиш че като преименуваш нещо то моменталически ще си промени същността и условията. Липсва ти разбирането на причинно-следствените връзки, затова и задаваш неправилни въпроси :)

Какви лични нападки? Освен да посочвам че не си прав, какво друго? Или и това не трябва да правя? Ако не го правя, какво ниво очакваш да има?

"При тебе липсва разбиране, подмамила те е думата "демокрация"" - няма такова нещо като демокрация, има жесток капитализъм. В България цари пълен хаос и див капитализъм. И това след 89г. 35 години не стигналиха да започнем да живеем нормално. Да разбирам ли, че на теб ти харесва живота в БГ сега.

Ти си подмамен от така наречената демокрация, ЕС, Еврозона. Като изключим София, навсякъде е пълна беднотия, хората са тотално оскотели, едва оцеляват. Не го ли виждаш? Българите бяха заблудени в началото, имаха някакви надежди и мечти, че едва ли не приемат ли западния начин на живот, всичко ще тръгне по мед и масло. Ние трябва, колкото се може по-бързо да напуснем този "западен свят", за да оцелеем.

Link to comment
Share on other sites

"Българите пак са си 9 милиона, ама два милиона са зад граница. Избягали от такава гнус като вас колега" - честно казано, това е най-гнусният форум, в който съм попадал. Дори и в блиц, дир. бг, фейсбук, участниците са далеч по - възпитани от колегата Кибик. Тази му реакция издава абсолютна слабост, безпомощност и най-вече простотия и липса на елементарна култура, слабохаректорност и комплексарщина, защото е анонимен и в реалността само ще заеква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Andromeda2022 said:

"При тебе липсва разбиране, подмамила те е думата "демокрация"" - няма такова нещо като демокрация, има жесток капитализъм. В България цари пълен хаос и див капитализъм. И това след 89г. 35 години не стигналиха да започнем да живеем нормално. Да разбирам ли, че на теб ти харесва живота в БГ сега.

Човече, нямаш какво да кажеш, или само толкова са ти знанията? Не ми побира умът защо пишеш глупости тук...

Слушай сега: демокрация и капитализъм са две различни понятия:

Капитализъм:

Икономическа система, при която има:

а) Свободен пазар и конкуренция;

б) Частна собственост;

в) Създаване на печалба.

Демокрация:

Политическа система, която се характеризира с:

а) Участие и управление на народа;

б) Защита на правата на човека и малцинствата;

в) Разделяне на властта.

 

Как може да бъркаш икономическа с политическа система, и да искаш тук някакво разбиране? Това базово незнание е това, което руши нивото на дискусията тук.

Капитализмът може да е съчетан с демокрация, с автокрация, с тоталитаризъм. Но в нашият български случай искам да размърдаш пространството между ушите и да ни кажеш, кои бяха на власт и кои се облагодетелстваха след 89-та година, за да стане жесток капитализма. Коя партия съгради това нещо? И ще ти светне причинно-следствената връзка между преди и след 89-та.

Преди 24 минути, Andromeda2022 said:

Ти си подмамен от така наречената демокрация, ЕС, Еврозона. Като изключим София, навсякъде е пълна беднотия, хората са тотално оскотели, едва оцеляват. Не го ли виждаш? Българите бяха заблудени в началото, имаха някакви надежди и мечти, че едва ли не приемат ли западния начин на живот, всичко ще тръгне по мед и масло. Ние трябва, колкото се може по-бързо да напуснем този "западен свят", за да оцелеем.

Сериозно? На кафе или боб ги гадаеш с какво съм подмамен?

След като мешаш икономическа и политическа система, колко струват другите ти съвети? Съвети чисто емоционални, затова манипулативни, без никаква аргументация? 

Българите може да си имат всякакви мечти, икономиката си има собствени закони и не се съобразява с тях. Каква полза да си мечтаеш, че някой (кой?) ще вземе да ти вдигне бързо жизненият стандарт по магически начин? Който е мечтал такива неща, си е за негова сметка. Но алтернативата, ако не бяхме тръгнали по този път, можеш ли да си я представиш? Не като мечти, а като реална икономика? Втори Виденов, трети...? Не мисля че можеш, затова и такива неща настояваш.

Ти какво предлагаш вместо демокрация? Автокрация? Да дойде бащицата, да каже "дайте да дадем" и всичко да цъфне и върже? Фашизъм предлагаш? Да се върнем в тоталитаризма? И какво ще дирим там, с какви ресурси? С още толкова напуснали държавата? Като напуснем тоя западен свят, къде да ходим? Да  създаваме нова икономика, както Адам правил първата брадва? И с какво? Да се присламчим към корумпирана Русия? Или Китай, който не ни иска? Да търгуваме с огромни транспортни разходи? Айде по-сериозно, пий една студена вода, че явно и тея жеги играят роля тук...

Вместо да съветваш какво да прави държавата, следваш известната поговорка - чемодан, вокзал, и знаеш къде. Щом не ти харесва това, което прави мнозинството. Такива хленчения никой вече не го интересуват.

Link to comment
Share on other sites

Преди 21 минути, scaner said:

Човече, нямаш какво да кажеш, или само толкова са ти знанията? Не ми побира умът защо пишеш глупости тук...

Слушай сега: демокрация и капитализъм са две различни понятия:

Капитализъм:

Икономическа система, при която има:

а) Свободен пазар и конкуренция;

б) Частна собственост;

в) Създаване на печалба.

Демокрация:

Политическа система, която се характеризира с:

а) Участие и управление на народа;

б) Защита на правата на човека и малцинствата;

в) Разделяне на властта.

 

Как може да бъркаш икономическа с политическа система, и да искаш тук някакво разбиране? Това базово незнание е това, което руши нивото на дискусията тук.

Капитализмът може да е съчетан с демокрация, с автокрация, с тоталитаризъм. Но в нашият български случай искам да размърдаш пространството между ушите и да ни кажеш, кои бяха на власт и кои се облагодетелстваха след 89-та година, за да стане жесток капитализма. Коя партия съгради това нещо? И ще ти светне причинно-следствената връзка между преди и след 89-та.

Сериозно? На кафе или боб ги гадаеш с какво съм подмамен?

След като мешаш икономическа и политическа система, колко струват другите ти съвети? Съвети чисто емоционални, затова манипулативни, без никаква аргументация? 

Българите може да си имат всякакви мечти, икономиката си има собствени закони и не се съобразява с тях. Каква полза да си мечтаеш, че някой (кой?) ще вземе да ти вдигне бързо жизненият стандарт по магически начин? Който е мечтал такива неща, си е за негова сметка. Но алтернативата, ако не бяхме тръгнали по този път, можеш ли да си я представиш? Не като мечти, а като реална икономика? Втори Виденов, трети...? Не мисля че можеш, затова и такива неща настояваш.

Ти какво предлагаш вместо демокрация? Автокрация? Да дойде бащицата, да каже "дайте да дадем" и всичко да цъфне и върже? Фашизъм предлагаш? Да се върнем в тоталитаризма? И какво ще дирим там, с какви ресурси? С още толкова напуснали държавата? Като напуснем тоя западен свят, къде да ходим? Да  създаваме нова икономика, както Адам правил първата брадва? И с какво? Да се присламчим към корумпирана Русия? Или Китай, който не ни иска? Да търгуваме с огромни транспортни разходи? Айде по-сериозно, пий една студена вода, че явно и тея жеги играят роля тук...

Вместо да съветваш какво да прави държавата, следваш известната поговорка - чемодан, вокзал, и знаеш къде. Щом не ти харесва това, което прави мнозинството. Такива хленчения никой вече не го интересуват.

"Вместо да съветваш какво да прави държавата, следваш известната поговорка - чемодан, вокзал, и знаеш къде. Щом не ти харесва това, което прави мнозинството. Такива хленчения никой вече не го интересуват"  - къде го сънуваш това мнозинство, вие сте една шепа наивници. То ти хленчеш за еврозона, за измислена демокрация и измислен свободен пазар. Утре, когато си заминат и последните възрастни съвестни лекари, работещи в България, не тези предатели, които като завършиха, си набиха камшика за книжни хартийки, ще плачеш, защото няма да има кой да те лекува. Мнозинството мрази Щатите, Англия и ЕС, защото са долни измекяри и ни ограбват държата с техни компании, концесии. Но ще потърпим още няколко години, то колелото се върти, нали знаеш. На всеки 40-50 години има кръговрат.

Link to comment
Share on other sites

Преди 33 минути, scaner said:

Човече, нямаш какво да кажеш, или само толкова са ти знанията? Не ми побира умът защо пишеш глупости тук...

Слушай сега: демокрация и капитализъм са две различни понятия:

Капитализъм:

Икономическа система, при която има:

а) Свободен пазар и конкуренция;

б) Частна собственост;

в) Създаване на печалба.

Демокрация:

Политическа система, която се характеризира с:

а) Участие и управление на народа;

б) Защита на правата на човека и малцинствата;

в) Разделяне на властта.

 

Как може да бъркаш икономическа с политическа система, и да искаш тук някакво разбиране? Това базово незнание е това, което руши нивото на дискусията тук.

Капитализмът може да е съчетан с демокрация, с автокрация, с тоталитаризъм. Но в нашият български случай искам да размърдаш пространството между ушите и да ни кажеш, кои бяха на власт и кои се облагодетелстваха след 89-та година, за да стане жесток капитализма. Коя партия съгради това нещо? И ще ти светне причинно-следствената връзка между преди и след 89-та.

Сериозно? На кафе или боб ги гадаеш с какво съм подмамен?

След като мешаш икономическа и политическа система, колко струват другите ти съвети? Съвети чисто емоционални, затова манипулативни, без никаква аргументация? 

Българите може да си имат всякакви мечти, икономиката си има собствени закони и не се съобразява с тях. Каква полза да си мечтаеш, че някой (кой?) ще вземе да ти вдигне бързо жизненият стандарт по магически начин? Който е мечтал такива неща, си е за негова сметка. Но алтернативата, ако не бяхме тръгнали по този път, можеш ли да си я представиш? Не като мечти, а като реална икономика? Втори Виденов, трети...? Не мисля че можеш, затова и такива неща настояваш.

Ти какво предлагаш вместо демокрация? Автокрация? Да дойде бащицата, да каже "дайте да дадем" и всичко да цъфне и върже? Фашизъм предлагаш? Да се върнем в тоталитаризма? И какво ще дирим там, с какви ресурси? С още толкова напуснали държавата? Като напуснем тоя западен свят, къде да ходим? Да  създаваме нова икономика, както Адам правил първата брадва? И с какво? Да се присламчим към корумпирана Русия? Или Китай, който не ни иска? Да търгуваме с огромни транспортни разходи? Айде по-сериозно, пий една студена вода, че явно и тея жеги играят роля тук...

Вместо да съветваш какво да прави държавата, следваш известната поговорка - чемодан, вокзал, и знаеш къде. Щом не ти харесва това, което прави мнозинството. Такива хленчения никой вече не го интересуват.

чемодан, вокзал, и знаеш къде - ей простотията тук няма край. Къде ме пращаш ти ве? Ти си поредният глупак, дето ме гони от моята държава. Ще ти се пукне злъчката от злоба. Чемодан, вокзал, и ти знаеш къде да ходиш...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Andromeda2022 said:

"Вместо да съветваш какво да прави държавата, следваш известната поговорка - чемодан, вокзал, и знаеш къде. Щом не ти харесва това, което прави мнозинството. Такива хленчения никой вече не го интересуват"  - къде го сънуваш това мнозинство, вие сте една шепа наивници. То ти хленчеш за еврозона, за измислена демокрация и измислен свободен пазар. Утре, когато си заминат и последните възрастни съвестни лекари, работещи в България, не тези предатели, които като завършиха, си набиха камшика за книжни хартийки, ще плачеш, защото няма да има кой да те лекува. Мнозинството мрази Щатите, Англия и ЕС, защото са долни измекяри и ни ограбват държата с техни компании, концесии. Но ще потърпим още няколко години, то колелото се върти, нали знаеш. На всеки 40-50 години има кръговрат.

Това и е хубаво на демокрацията, че се провеждат избори, и на тях лъсва кой е шайка, кой е мнозинство. Събуди се.

Вече го преживяхме това време, когато си заминават разбиращите лекари. Да, има трудности, но има и много съвестни млади лекари, които вече са набрали опит, и системата се стабилизира. Това съм го проверил на собствен опит, вервай ми. Достатъчно възрастен съм. Ти просто фантазираш, заслепен от манипулациите с които си се натъпкал.

Да, мнозинството по форумите сигурно мрази и Щатите, и ЕС, и Путин, и филанкешията. Но не се заблуждавай, че това е мнозинството от народа. Така че обърни поглед от форумите към реалността :)

Преди 3 минути, Andromeda2022 said:

чемодан, вокзал, и знаеш къде - ей простотията тук няма край. Къде ме пращаш ти ве? Ти си поредният глупак, дето ме гони от моята държава. Ще ти се пукне злъчката от злоба. Чемодан, вокзал, и ти знаеш къде да ходиш...

Само да отбележа кой кого обижда.

Човече, в тази "твоя" държава има демокрация, и ти единствено с гласа си можеш да определиш какво да прави държавата. Да се оплаквваш и да заповядвааш по форумите, е смешно, ако не беше тъжно.

А аз не виждам причина да ходя някъде. Аз знам как работи системата. Ти си недоволният, който не му харесва системата, и си в малцинство :)  Така че ти подсказах удобно разрешение на несгодите ти. Да не се възползваш и да продължиш да се жалваш, вече избива на мазохизъм.

Link to comment
Share on other sites

Преди 47 минути, scaner said:

Капитализъм:

Икономическа система, при която има:

а) Свободен пазар и конкуренция;

б) Частна собственост;

в) Създаване на печалба.

Демокрация:

Политическа система, която се характеризира с:

а) Участие и управление на народа;

б) Защита на правата на човека и малцинствата;

в) Разделяне на властта.

Не знам от къде ви копат такива умници - нито има свободен пазар, нито реална конкуренция. Това е само фикция, залъгалка за наивници и глупаци.

- частна собственост - реално притежание на корпорации. Не всичко трябва да е частна собственост, особено структороопределящи предприятия, и такива засягащи националната сигурност.И при социализма имаше частна собственост.

- създаване на печалба - пълни глупости. Това все едно дете на пет години го е написало

Относно демокрация и политическа система - не знам дали да се смея или да плача. Три клишета написани на кръст:

- участие и управления на народа - ти явно си някакъв идеалист, по ти приляга да бъдеш социалист.

- защитата на правата на човека и малцинствата - правата на кои хора, бе приятел? Сънуваш ли? Малцинствата, особено мангалите - да, а правата на българите, къде са?

- разделяне на властта - е тука скъса синджира, къде го видя това разделение на власттите, не виждаш ли че всичко е навързано като свински черва, никъде по света няма такова нещо като разделение на властите.

Ти си просто един идеалист, или /и наивник.

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, scaner said:

Това и е хубаво на демокрацията, че се провеждат избори, и на тях лъсва кой е шайка, кой е мнозинство. Събуди се.

Вече го преживяхме това време, когато си заминават разбиращите лекари. Да, има трудности, но има и много съвестни млади лекари, които вече са набрали опит, и системата се стабилизира. Това съм го проверил на собствен опит, вервай ми. Достатъчно възрастен съм. Ти просто фантазираш, заслепен от манипулациите с които си се натъпкал.

Да, мнозинството по форумите сигурно мрази и Щатите, и ЕС, и Путин, и филанкешията. Но не се заблуждавай, че това е мнозинството от народа. Така че обърни поглед от форумите към реалността :)

Само да отбележа кой кого обижда.

Човече, в тази "твоя" държава има демокрация, и ти единствено с гласа си можеш да определиш какво да прави държавата. Да се оплаквваш и да заповядвааш по форумите, е смешно, ако не беше тъжно.

А аз не виждам причина да ходя някъде. Аз знам как работи системата. Ти си недоволният, който не му харесва системата, и си в малцинство :)  Така че ти подсказах удобно разрешение на несгодите ти. Да не се възползваш и да продължиш да се жалваш, вече избива на мазохизъм.

На колко си години и какво работиш🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Andromeda2022 said:

Не знам от къде ви копат такива умници - нито има свободен пазар, нито реална конкуренция. Това е само фикция, залъгалка за наивници и глупаци.

- частна собственост - реално притежание на корпорации. Не всичко трябва да е частна собственост, особено структороопределящи предприятия, и такива засягащи националната сигурност.И при социализма имаше частна собственост.

- създаване на печалба - пълни глупости. Това все едно дете на пет години го е написало

Относно демокрация и политическа система - не знам дали да се смея или да плача. Три клишета написани на кръст:

- участие и управления на народа - ти явно си някакъв идеалист, по ти приляга да бъдеш социалист.

- защитата на правата на човека и малцинствата - правата на кои хора, бе приятел? Сънуваш ли? Малцинствата, особено мангалите - да, а правата на българите, къде са?

- разделяне на властта - е тука скъса синджира, къде го видя това разделение на власттите, не виждаш ли че всичко е навързано като свински черва, никъде по света няма такова нещо като разделение на властите.

Ти си просто един идеалист, или /и наивник.

Гроздето е кисело, а? Какви са тея оправдания и чупки в кръста?

Частната собственост е характеристика на капитализма. Научи се да четеш с разбиране, няма твърдение че всичко трябвало да е частна собственост. Просто давам пример - измисляш си какво трябва да съм казал, и после опровергаваш това което си измисляш. Не нам тея номера :)

За правата на човека - ти какво, нямаш ли права? Или не знаеш какви права имаш, но завиждаш на тея дето знаеш какви права са им дали? Мъка....

Преди 17 минути, Andromeda2022 said:

На колко си години и какво работиш

Като ти гледам акъла, може да съм ти и дядо. А работя хубави неща, наука, физика, компютри, ИИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Andromeda2022 said:

Ние трябва, колкото се може по-бързо да напуснем този "западен свят", за да оцелеем.

Лично аз съм съгласен с теб, но това е втората част от "спасителната програма". Първата и по-важна част е да намерим отговор на въпроса защо трябва да оцеляваме като нация. Какъв е смисълът от съществуването ни? С други думи, на първо място  винаги седи идеологията.

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 часа, Кухулин said:

Лично аз съм съгласен с теб, но това е втората част от "спасителната програма". Първата и по-важна част е да намерим отговор на въпроса защо трябва да оцеляваме като нация. Какъв е смисълът от съществуването ни? С други думи, на първо място  винаги седи идеологията.

"Първата и по-важна част е да намерим отговор на въпроса защо трябва да оцеляваме като нация. Какъв е смисълът от съществуването ни?" - темата е изключително интересна. Надявам се утре да мога да дискутирам. Защото преди няколко часа ми изчезнаха 2 публикации. Приятна вечер!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.07.2023 г. at 4:47, Кухулин said:

С други думи, на първо място  винаги седи идеологията.

На първо място е Волята за власт на един народ... Почне ли един народ да си обяснява нещата с идеология,тоест с идеята,значи е в упадък. Идеята е нещо толкова неясно,отвлечено и абстрактно,че няма накъде повече...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, deaf said:

На първо място е Волята за власт на един народ... 

Имало е и такива народи. Българският обаче едва ли може да бъде мотивиран с такива ценности.

Скоро тук във форума обсъждахме един потенциален вариант, оправдаващ съществуването на българската нация. За добро  или лошо средната интелигентност на българите не е много висока - изглежда се върти около 90. В един глобален свят, ако нацията се разтвори сред другите, не е изключено социалният ни статус да се снижи значително. Особено на българскя елит,  който, хмм, едва ли се отличава с интелигентност над средната. Следователно в негов интерес е да съхрани българите като национален и политически субект, а в интерес на българите е да го подкрепят по тази линия. Само че от тези прости факти до  национално осъзната идеология има много дълъг път.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Кухулин said:

българите като национален и политически субект,

Именно. Субект означава човек или народ в случая,които проявяват воля за власт. Обект е противоположното на субект.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, deaf said:

Субект означава човек или народ в случая,които проявяват воля за власт.

Не всички са закърмени с Ницше, предстои ти огромна просветна дейност в това отношение :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.07.2023 г. at 17:50, Andromeda2022 said:
On 22.07.2023 г. at 17:21, Кибик said:

Сега като въведат еврото ще сме пълноправен член на общия пазар, най-големия общ пазар в света.

Какъв е този най-голям общ пазар в света, колега?

Който не чете история, повтаря грешките.

Такъв най- голям пазар сме имали заради Византия и Османската империя. Само дето гърци, семити и арменци, а сега и други са ни изтласквали и до нас не е оставало друго освен да ни изцеждат. После сме се отказали от тях и това смятаме за национален успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.07.2023 г. at 4:47, Кухулин said:

Първата и по-важна част е да намерим отговор на въпроса защо трябва да оцеляваме като нация. Какъв е смисълът от съществуването ни? С други думи, на първо място  винаги седи идеологията.

Въпросът не е "Защо трябва да оцеляваме?", а "Какви предимства имаме, които като използваме, ще гарантираме оцеляването си?"

Не виждам причина ние да си поставяме този въпрос, а в щатите- не. Какви предимства имат англосаксонците, та да оцелеят и защо ние да не осъществяваме нашите предимства? 

А-пропо, не се ли пишеше по едно време, че българите имат висок интелект и печелят състезания? Нещо бе променено от участието на тикви в управлението ли? Тикви, които и сега биват прегръщани. Или бе медийна обработка на масовото съзнание, което ту да се големее, ту да бъде унижено до там, че да се постави самоубийствен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...