Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител

И понеже колегата прави сравнения, се сетих, в Гърция няма нито един българин останал от тогава, а в България има лично познавам, да не кажа повече, красива беше Фотина като хубавата Елена ,да е жива и здрава.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 9 минути, skiahtro said:

Спокойно прелистено е, говорил съм лично и със свидетели и потърпевши на престъпленията, когато още са били живи..

Както вече знаеш, има неща които не можеш да отречеш, дори и колкото да се опитваш да им променяш смисъла...😀

И какво ти казаха? Всичко е ОК? :ag: На елементарни въпроси не отговаряш, има ли няма ли? Или да питам пак? Неудобно се получи,знам ама ти кажи де? Колко викаш са останали българи при вас? Колко училища, църкви, Кукуш колко пъти го палихте знаеш ли? Най-смешното е ,че Гърция с тази си политика си вкара уникален автогол, не знам какво мислиш за Вензелиос и Константин но за мен са хората закопали Гърция, и като цяло гръцките политици, такива глупости да правят непрекъснато и да не спират аз в историята не съм срещал, те и нашите правят глупости ама поне се опитват да се поправят или е идвал някой с правилна политика, при вас такова нещо няма! А разправят гърците били умни и хитри, дълбоко се съмнявам. Нищо лично,просто констатирам фактите.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, bulgaroid said:

И понеже колегата прави сравнения, се сетих, в Гърция няма нито един българин останал от тогава, а в България има лично познавам, да не кажа повече, красива беше Фотина като хубавата Елена ,да е жива и здрава.:)

Българите са били изселени, при споразуменията за размяна на населението, но има останали няколко български села с българско население, които не са споделяли агресията. Има техни потомци, 70-80 годишните знаят български и говорят, по-младите по-рядко, но не защото някой им е забранявал или принуждавал/

По време на фашистката окупация, за били заселени българи, които след победата над фашизма се връщат обратно...

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, bulgaroid said:

Като сме почнали може малко да разнищим гръцката нова история и войните им за обединение, мисля малко се знае тука за това?

Дебат със Skiahtro няма да получиш. Той не е тук да излага някакви свои идеи или тези. Не е дошъл и да защитава такива. Няма цел да води и каквито и да е смислени дебати. Човекът е класически, учебникарски  трол (виж тук) и целта му е да се храни от емоциите на другите. Т.е. целта му е да изкара някой от нормалното му състояние - да го ядоса, да го унижи и т.н. и да се кефи от реакциите и емоциите му.  Ако му кажеш, че нещо е бяло, той ще ти каже, че е черно. Ако му кажеш, че е черно ще твърди, че е бяло и т.н.

С други думи не му се вързвай и не му обръщай внимание. Аз го репликирах не за да водя дебат с него (това е безсмислено упражнение), а заради това, че репликата му засегна руско-украинската война. И не заради него самия (това пак няма смисъл), а заради хората които ще четат тази тема. Повечето от тях не са длъжни да знаят кой е Skiahtro и за какво се бори.  В случая той лъже  и си измисля, но това вече не е  сравнително безобидното тролене, което задоволява личните му нужди, а нещо много повече. Това е директно подклаждане на расизъм към украинците и оправдание на една агресивна война, като се използват лъжливи доводи и измислици.  

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, bulgaroid said:

И какво ти казаха? Всичко е ОК? :ag: На елементарни въпроси не отговаряш, има ли няма ли? Или да питам пак? Неудобно се получи,знам ама ти кажи де? Колко викаш са останали българи при вас? Колко училища, църкви, Кукуш колко пъти го палихте знаеш ли? Най-смешното е ,че Гърция с тази си политика си вкара уникален автогол, не знам какво мислиш за Вензелиос и Константин но за мен са хората закопали Гърция, и като цяло гръцките политици, такива глупости да правят непрекъснато и да не спират аз в историята не съм срещал, те и нашите правят глупости ама поне се опитват да се поправят или е идвал някой с правилна политика, при вас такова нещо няма! А разправят гърците били умни и хитри, дълбоко се съмнявам. Нищо лично,просто констатирам фактите.

Казах има български села по Драмско. До преди 20-тина години имаше все още българи и твърдяха че са такива, децата им твърдяха, че родителите им, бащата - майката са българи, но те не се смятаха за българи, Нито един не ми е споменавал, да е бил тормозен, защото е бил българин. Чувал съм за конкретна агресия и престъпления, при което са наказвани...

Аз също имам елементарни въпроси, на които избягваш отговора.😀

Не разбрах, на Балканите дали е имало фашистка окупация или е нямало?🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Българите са били изселени, при споразуменията за размяна на населението, но има останали няколко български села с българско население, които не са споделяли агресията. Има техни потомци, 70-80 годишните знаят български и говорят, по-младите по-рядко, но не защото някой им е забранявал или принуждавал/

По време на фашистката окупация, за били заселени българи, които след победата над фашизма се връщат обратно...

Викаш няма, каквото е останало е претопено. Не си чел за бежанците, на който е забранено да се върнат, а колко сте избили нямаш идея? Та не разбрах за тия дето са останали нещо училища има ли, църкви има ли,книги на родния им език ? Поне една или едно ? Има ли?Забраната за езика беше под формата на закон това не знам дали го има другаде освен при вас и турците? И мисля още им е забранено да говорят български, даже съм убеден след сцените дето присъствах, на истерии и заплахи, добре ,че ми превеждаха та да вдена за какво иде реч. Колегата старателно избягва темата ама вече сме почнали давай да караме до край. За кланетата нещо знаеш ли или да ти разкажем? Между другото според договорите Гърция е длъжна да осигури коридор до Дедеагач, заедно с пристанището, договора още е в сила може да се повдигне въпроса. Аз коридор не съм видял! А ако не е в сила какво правим с Тракия? Ще я връщате? 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Atom said:

Дебат с Skiahtro няма да получиш. Той не е тук да излага някакви свои идеи или тези. Не е дошъл и да защитава такива. Няма цел да води и каквито и да е смислени дебати. Човекът е класически, учебникарски  трол (виж тук) и целта му е да се храни от емоциите на другите. Т.е. целта му е да изкара някой от нормалното му състояние - да го ядоса, да го унижи и т.н. и да се кефи от реакциите и емоциите му.  Ако му кажеш, че нещо е бяло, той ще ти каже, че е черно. Ако му кажеш, че е черно ще твърди, че е бяло и т.н.

С други думи не му се вързвай и не му обръщай внимание. Аз го репликирах не за да водя дебат с него (това е безсмислено упражнение), а заради това, че репликата му засегна руско-украинската война. И не заради него самия (това пак няма смисъл), а заради хората които ще четат тази тема. Повечето от тях не са длъжни да знаят кой е Skiahtro и за какво се бори.  В случая той лъже  и си измисля, но това вече не е  сравнително безобидното тролене, което задоволява личните му нужди, а нещо много повече. Това е директно подклаждане на расизъм към украинците и оправдание на една агресивна война, като се използват лъжливи доводи и измислици.  

 

Повярвай на теб не ти се отдава да тролиш! Излиза нещо твърде елементарно, плоско, глупаво и само ти виждаш някакъв смисъл...

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, bulgaroid said:

Викаш няма, каквото е останало е претопено. Не си чел за бежанците, на който е забранено да се върнат, а колко сте избили нямаш идея? Та не разбрах за тия дето са останали нещо училища има ли, църкви има ли,книги на родния им език ? Поне една или едно ? Има ли?Забраната за езика беше под формата на закон това не знам дали го има другаде освен при вас и турците? И мисля още им е забранено да говорят български, даже съм убеден след сцените дето присъствах, на истерии и заплахи, добре ,че ми превеждаха та да вдена за какво иде реч. Колегата старателно избягва темата ама вече сме почнали давай да караме до край. За кланетата нещо знаеш ли или да ти разкажем? Между другото според договорите Гърция е длъжна да осигури коридор до Дедеагач, заедно с пристанището, договора още е в сила може да се повдигне въпроса. Аз коридор не съм видял! А ако не е в сила какво правим с Тракия? Ще я връщате? 

Казахме вече, по време на фашистката окупация има доста избити, забрана е имало и да се говори гръцки, това навсякъде където е имало български окупационен корпус, карали са даже бабите да ходят на училище и учат български..

Не знам какво правим с Тракия... По данни Източна Румелия е била заселена изключително с гръцко население! Къде е това население сега и защо няма църкви и училища?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Atom said:

Дебат със Skiahtro няма да получиш. Той не е тук да излага някакви свои идеи или тези. Не е дошъл и да защитава такива. Няма цел да води и каквито и да е смислени дебати. Човекът е класически, учебникарски  трол (виж тук) и целта му е да се храни от емоциите на другите. Т.е. целта му е да изкара някой от нормалното му състояние - да го ядоса, да го унижи и т.н. и да се кефи от реакциите и емоциите му.  Ако му кажеш, че нещо е бяло, той ще ти каже, че е черно. Ако му кажеш, че е черно ще твърди, че е бяло и т.н.

С други думи не му се вързвай и не му обръщай внимание. Аз го репликирах не за да водя дебат с него (това е безсмислено упражнение), а заради това, че репликата му засегна руско-украинската война. И не заради него самия (това пак няма смисъл), а заради хората които ще четат тази тема. Повечето от тях не са длъжни да знаят кой е Skiahtro и за какво се бори.  В случая той лъже  и си измисля, но това вече не е  сравнително безобидното тролене, което задоволява личните му нужди, а нещо много повече. Това е директно подклаждане на расизъм към украинците и оправдание на една агресивна война, като се използват лъжливи доводи и измислици.  

 

Аз и не очаквам. Много добре виждам уклончивите отговори, затова спрях да му отговарям, ама той сам си го изпроси, а нека нещо да научи. Аз не лъжа и всичко се проверява то няма и нужда. Чужденците с претенции са ми най-любими, дори повече от новоизпечените историци и мениджърите с голямо его, след час или си тръгват нас..ни или започват да мънкат и вече не са велики, много обичам да ги свалям на земята, като му размажеш муцунката в прахта стават други хора. Високомерието е смъртен грях и аз се грижа да не се разпространява в угода на Господ.  Сам си го изпроси, сега ще научи това което го няма в тяхната история защото е срамно и престъпно.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, bulgaroid said:

много обичам да ги свалям на земята, като му размажеш муцунката в прахта стават други хора.

Ох набатко, интернет героя...🙂

Не отговоряш нещо на елементарния въпрос:

Имало ли е на Балканите фашистка окупация или е нямало?🙂

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, bulgaroid said:

Високомерието е смъртен грях и аз се грижа да не се разпространява в угода на Господ.  Сам си го изпроси, сега ще научи това което го няма в тяхната история защото е срамно и престъпно.

Според мен излишно се хабиш, ама ти си знаеш. Дай по-добре да се върнем на повратната точка и да не цапаме темата на Втория.  На мен наистина ми стана интересно откъде идва безрезервната русофилия и на какво се крепи. Кои са повратните точки на това явление?  През възраждането няма подобно нещо. Няма и до 1944. Доколкото има някакви русофили, това наистина са хора които поддържат становището си на база някакви оценки. Криви - прави, но оценки. Съответно русофилията не е безрезервна. 

Сега обаче е нещо друго и според мен  наистина става въпрос за идентичност, а не за оценки. Т.е. за част от българите съществува някакво "Ние" в което се включват едновременно българи и руснаци. Интересно ми е кога е станало това, как е станало и какво включва още тази идентичност. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Atom said:

Според мен излишно се хабиш, ама ти си знаеш. Дай по-добре да се върнем на повратната точка и да не цапаме темата на Втория.  На мен наистина ми стана интересно откъде идва безрезервната русофилия и на какво се крепи. Кои са повратните точки на това явление?  През възраждането няма подобно нещо. Няма и до 1944. Доколкото има някакви русофили, това наистина са хора които поддържат становището си на база някакви оценки. Криви - прави, но оценки. Съответно русофилията не е безрезервна. 

Сега обаче е нещо друго и според мен  наистина става въпрос за идентичност, а не за оценки. Т.е. за част от българите съществува някакво "Ние" в което се включват едновременно българи и руснаци. Интересно ми е кога е станало това, как е станало и какво включва още тази идентичност. 

Просто е! Руснаците са тези, които създават българската идентичност, за което твърде много са им благодарни. Без Русия е нямало да има българи, нито срам/безсрамие, нито агресия...🙂

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Сегашния конфликт е между две славянски страни - Русия и Украйна.  С други думи славянския фактор не би трябвало да играе каквато и да е роля. И двете страни преобладаващата религия е православието. Следователно този фактор също не може да е определящ.  Не вярвам и да си имал някакви негативни преживявания с украинци.  С какво толкова руснаците се отличават от украинците, че ги чувстваш и приемаш като по-близки и оправдаваш тяхната агресия спрямо украинците?

Там е работата, че това не възприемам като конфликт между славяни, а между НАТО и Русия, в който Русия се защитава. По- горе имам метафоричен разказ за това, как група келеши люпят семки и чакат да направят скандал. Минава младеж с гаджето си, те избутват едно хлапе, което му вика, че гаджето е курва, онзи го отблъсква и мелето започва. 

НАТО иска да се разпорежда в Украйна, използвайки корумпирания Порошенко и комедианта Зеленски, а Русия не иска руснаци да са подвластни на враждебни сили и на такива, които ги смятат за второ качество, за "ватници" и недочовеци. 

Личните ми преживявания са с небрежността на украинските енергетици в Чернобил и с  убийството на Андрей Луканов. За Украинската мафия в България само съм чувал. Нямам личен достъп.

Имам и лични преживявания със заплахи от нацистко настроени българи и се отнасям с разбиране към денацификацията на Украйна.

  

Преди 4 часа, bulgaroid said:
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Благодаря за това, че потвърди начина за определяне на позициите русофил/русофоб. Искам да кажа, че методът работи.

Кой метод?

Съжалявам, че трябва да обяснявам. (Това не те ли обижда?) Става дума за метода за установяване фобия/филия към народности и държави, чрез позитивни и негативни изказвания и мнения.

 

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, skiahtro said:

Казах има български села по Драмско. До преди 20-тина години имаше все още българи и твърдяха че са такива, децата им твърдяха, че родителите им, бащата - майката са българи, но те не се смятаха за българи, Нито един не ми е споменавал, да е бил тормозен, защото е бил българин. Чувал съм за конкретна агресия и престъпления, при което са наказвани...

Аз също имам елементарни въпроси, на които избягваш отговора.😀

Не разбрах, на Балканите дали е имало фашистка окупация или е нямало?🙂

Само в Драмско? А в Западна Тракия, а в Солунско, цяла Македония и Тракия е била пълна с българи, и повече от половината са останали,защото няма къде да идат. Та тия българи училища имат ли пак те питам, закона за забрана на българския в сила ли е още? Я провери? Мисля още е в сила. Та за какво говореше ? Кое буди отвращание да караш някого да се чувства българин ли беше? А да забраняваш езика, да унищожиш всичко което да напомня за индентичността му, да го пращаш в концлагери или да го давиш като го хвърляш в морето от корабите какво е? Защото вие сте го правили, я прочети за Трикери? За изгорените градове и села чувал ли си,не? За Кукуш питах нещо , и ...мълчание. Това какво е буди ли отвращание или за вас може? Пак не ми отговори за училищата и църквите? 

На Балканите е имало фашистка окупация не знам какво толкова се напъваш,всички сме чували за Гръко -Италианската война, успокой се. :ag: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, bulgaroid said:
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Благодаря за отговорите.

Надявам се стана ясно нещо, което писах още по- преди. Нагласите се оформят от събитията в живота. Едни събития пораждат едни нагласи, другите- други.

Expand  

Не. Не се оформя. Така се оформя единствено при хора с никакви познания по дадена тема, тогава се кара на симпатия.

Не съм съгласен. Нагласи има и при тези, които са запознати задълбочено с проблема и при тези, които имат слаби познания, и при тези, които нямат никакви познания.

В интервюта на улицата питат хора с всякакви познания и те казват различни мнения. Нали не смяташ, че трябва да питат само академиците от БАН и БАНИ и да приемат техните мнения като меродавни? Тогава моето и твоето мнение равносилно ще са без значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skiahtro said:

Казахме вече, по време на фашистката окупация има доста избити, забрана е имало и да се говори гръцки, това навсякъде където е имало български окупационен корпус, карали са даже бабите да ходят на училище и учат български..

Не знам какво правим с Тракия... По данни Източна Румелия е била заселена изключително с гръцко население! Къде е това население сега и защо няма църкви и училища?

Доста колко ? И кой са тия фашисти дето са ви трепали и кога? Забраната е била в отговор на насилствената асимилация от гръцка страна, реципрочност му викат. А вие и в момента забранявате нали? За училищата и църквите пак да питам,че имам и други въпроси, ама пъво тия?:ag: 

А по кой данни Източна Румелия е населена с гърци я да видим? Нещо май ни послъгваш давай данните, аз ти давам точна цифра 53 028 гърци и 681 734 българи, къде видя гръцко население? Давам ти анкета на Великите сили ти какво ще покажеш,имало било? Къде? И там още има гърци, а българи в Гърция няма или не им дават да се наричат така и да говорят на езика си. Това отвратително ли е или не как мислиш? И това става в момента, не преди 100 или 20 години, а сега! Това престъпление ли е или расизъм? Вече разбрахме,че си расист, и малко фашист си падаш говориш ми тука за недочовеци това къде ли съм го слушал? Или ще кажеш,че си по англо-американския стандарт малко ку-клукс -клан си падаш? Или Черните пантери? Кое е? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Не съм съгласен. Нагласи има и при тези, които са запознати задълбочено с проблема и при тези, които имат слаби познания, и при тези, които нямат никакви познания.

В интервюта на улицата питат хора с всякакви познания и те казват различни мнения. Нали не смяташ, че трябва да питат само академиците от БАН и БАНИ и да приемат техните мнения като меродавни? Тогава моето и твоето мнение равносилно ще са без значение.

Ами не е така. Ако познаваш проблема обстойно и разбираш мотивите и целите при положение,че нищо хубаво не можеш да очакваш от обекта на симпатия няма как нормален човек да симпатизира. Само мазохист. Или да разбереш,че някой говори зад гърба ти а пред теб е първи приятел, тогава пак ли?

Само незапознати хора се доверяват така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Втори след княза said:

Там е работата, че това не възприемам като конфликт между славяни, а между НАТО и Русия, в който Русия се защитава. По- горе имам метафоричен разказ за това, как група келеши люпят семки и чакат да направят скандал. Минава младеж с гаджето си, те избутват едно хлапе, което му вика, че гаджето е курва, онзи го отблъсква и мелето започва. 

НАТО иска да се разпорежда в Украйна, използвайки корумпирания Порошенко и комедианта Зеленски, а Русия не иска руснаци да са подвластни на враждебни сили и на такива, които ги смятат за второ качество, за "ватници" и недочовеци. 

Пак не разбирам.  Дори и да е конфликт Русия - НАТО (а той не е такъв конфликт) защо човек трябва да е на страната на Русия?  Вярно е, че руснаците се възприемат като нещо специално и се виждат като опозиция на "запада". В България обаче до 1944 никога не се наблюдава подобно нещо. Ако има нещо подобно, то това е за много кратък период от време: около руско-турската война и Берлинския конгрес и след това се изпарява много бързо. Цялото ни възраждане минава като стремеж към  европейски, западни ценности - свобода, братство, равенство, човешки права и т.н.   Балканите са може би едно от малкото места където "озападняването" върви отдолу нагоре и е естествен процес, а не нещо наложено отгоре-надолу и насила.  Ние никога сме нямали някакви мераци подобни на руските за нещо по-специално и по-различно от т.н. "запад".  Следователно по тази линия няма как да се чувстваме "ние" заедно с руснаците. Искат да са нещо специално и да вървят по собствен път - тяхна работа. 

Що се отнася до конкретния конфликт аз го виждам по съвсем различен начин. Украинците имат различно виждане от това на руснаците и съответно те пък са си избрали своя път. Руснаците са тези които им се месят, не ги пускат и им пречат.  Както и да го погледне човек, симпатиите пак би трябвало да са на страната на украинците.  Руснаците се месят в техните работи, а не обратно.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, bulgaroid said:

Доста колко ? И кой са тия фашисти дето са ви трепали и кога? Забраната е била в отговор на насилствената асимилация от гръцка страна, реципрочност му викат. А вие и в момента забранявате нали? За училищата и църквите пак да питам,че имам и други въпроси, ама пъво тия?:ag: 

А по кой данни Източна Румелия е населена с гърци я да видим? Нещо май ни послъгваш давай данните, аз ти давам точна цифра 53 028 гърци и 681 734 българи, къде видя гръцко население? Давам ти анкета на Великите сили ти какво ще покажеш,имало било? Къде? И там още има гърци, а българи в Гърция няма или не им дават да се наричат така и да говорят на езика си. Това отвратително ли е или не как мислиш? И това става в момента, не преди 100 или 20 години, а сега! Това престъпление ли е или расизъм? Вече разбрахме,че си расист, и малко фашист си падаш говориш ми тука за недочовеци това къде ли съм го слушал? Или ще кажеш,че си по англо-американския стандарт малко ку-клукс -клан си падаш? Или Черните пантери? Кое е? 

🙂

Не ми се обяснявай и оправдавай, въпроса е елементарен и прост, като за малки деца: има ли на Балканите фашистка окупация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

да не цапаме темата на Втория.  На мен наистина ми стана интересно откъде идва безрезервната русофилия и на какво се крепи. Кои са повратните точки на това явление?  През възраждането няма подобно нещо.

Винаги е било това, при изчерпване на своето мнение/знание по темата да се мине към лични нападки и сменяне на темата. Да мислиш и по- нататък по една тема изисква дисциплина и усърдие (умствено).

По въпроса с онова време, в което "За няколко деня, тайно и полека народът порасте на няколко века" дори малоумните са знаели, че "Русиянъ жъ дойде". Дори Бенковски/Хлътев е казал, "Пък Русия нека да заповяда". Не мога да приема, че "няма подобно нещо" като русофилство.

  

Преди 8 минути, Atom said:

Украинците имат различно виждане от това на руснаците и съответно те пък са си избрали своя път.

На предишната страница стана дума да не обобщаваме "украинците", нека се съобразим. В Украйна забраниха опозиционна партия, която има различно виждане от властта и значително влияние в източната част от страната. Види се пречат на желаното единомислие.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, bulgaroid said:

Само в Драмско? А в Западна Тракия, а в Солунско, цяла Македония и Тракия е била пълна с българи,

Пълна е с българи в главиците на такива като тебе, дето смятат чуждото за свое!🙂

Там българи няма има гърци със славянски произход, които никога не са били българи!😉 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skiahtro said:

Ох набатко, интернет героя...🙂

Не отговоряш нещо на елементарния въпрос:

Имало ли е на Балканите фашистка окупация или е нямало?🙂

Герой я , кой друг. И колко пъти вече да отговарям?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

По въпроса с онова време, в което "За няколко деня, тайно и полека народът порасте на няколко века" дори малоумните са знаели, че "Русиянъ жъ дойде". Дори Бенковски/Хлътев е казал, "Пък Русия нека да заповяда". Не мога да приема, че "няма подобно нещо" като русофилство.

Има разбира се, но не е така както си го представяш. Т.е. солидарността с руснаците не е по-специална от солидарността с останалите славяни.  Доколкото Русия е единствената "славянска" политическа сила е нормално да има уповаване в нея. Но същото нещо се наблюдава и при сърби, чехи, словаци, хървати и т.н. Единствените които знаят за какво става въпрос и не изпитват сантименти към руснаците са поляците. Ние обаче нямаме отрицателно отношение към поляците. Напротив, симпатиите ни към поляците изглежда са по-силни отколкото към руснаците. 

Отвори който и да е възрожденски вестник и виж сам. Не Русия, а Европа е примерът който се следва и това което искаме да бъдем. 

  • Харесва ми! 4
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Втори след княза said:

Там е работата, че това не възприемам като конфликт между славяни, а между НАТО и Русия, в който Русия се защитава. По- горе имам метафоричен разказ за това, как група келеши люпят семки и чакат да направят скандал. Минава младеж с гаджето си, те избутват едно хлапе, което му вика, че гаджето е курва, онзи го отблъсква и мелето започва. 

Ами може и така. Русия изгуби студената война и подписа капитулация, сега обаче иска преразглеждане на договора. Проблема е,че тия дето са обект на преразглеждане нещо не са съгласни, нито един. Та има ли право Русия да им налага каквото и да е, и има ли силата да го направи? За нас въпроса звучи така,желаем ли ние да бъдем в Евразийския съюз или не, имаме ли полза от това или не? Желаем ли за в бъдеще да станем обект на асимилация или не, и да се присъединим към Русия под някаква форма? Желаем ли да се откажем от история и идентичност в името на какво? И трудно можеш да наречеш нападението на Украйна защита,много,много трудно.

Преди 46 минути, Втори след княза said:

Съжалявам, че трябва да обяснявам. (Това не те ли обижда?) Става дума за метода за установяване фобия/филия към народности и държави, чрез позитивни и негативни изказвания и мнения.

Ами не ,не ме обижда толкова теми се подхванаха,че ми е трудно да следя всичко. Трябва да оставиш личните чувства и да минеш на принципа, аз нямам приятели и врагове аз имам интереси, просто е, нищщо повече. и да узнаеш какви са твойте интереси. Прагматизъм преди всичко.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Atom said:

В България обаче до 1944 никога не се наблюдава подобно нещо. Ако има нещо подобно, то това е за много кратък период от време: около руско-турската война и Берлинския конгрес и след това се изпарява много бързо.

Не мога да твърдя. Стамболов продължава борбата с и екзекуциите на русофили. На Източния фронт няма български сражения с руснаците през двете световни войни. Легалните леви партии, особено след Октомврийската революция, която приемат, имат избиратели, често на русофилска основа. Българската армия през ВСВ не се съпротивлява на Червената, докато има победи срещу немската, което означава, че е боеспособна, но симпатизира дори на СССР, защото ги приема като "руснаци". Така че русофилството, както писах по- горе, принадлежи на народа и е демократично, а западнофилството е елитарно.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...