Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Не знам, дали си наясно, но когато Симеон Радев отпечатва двете издания на "Строителите" търпи доста критики... относно достоверността. Един от тия критици е например Димитър Благоев.

А мнението на Дядото за Параша, знаеш ли какво е? ;) М?! ;)

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Преди 7 часа, Горо Петков said:

Аз ще отговоря с контра въпрос? А ти оправдаваш ли съветската окупация на България, също неоспорим факт! :) 

Аз не оправдавам съветската окупация на България! 

Да преваря и другия ти контра въпрос:  Не оправдавам и руската окупация и нападение над Украйна, независимо, че "слава украине" е написано с лайна!

В случая, отговарянето на въпрос с въпрос, показва страха ви от истинския смисъл на думите! В съзнанието си сте им изкривили смисъла, за да бягате от отговорност!

От толкова контравъпроси, естествено предполагам въпроса ми ще си остане без отговор и ще бъдат пускани само миризми....😀

Благодаря все пак, за приемането ти на "факта", дори и неволно...😀

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Оф, аман с тая окупация на 9-ти септември. България участва с войски във Втората световна война и преди 9-ти септември 1944-та. Има изпратени окупационни корпуси в Беломорска Тракия, в Македония и в Сърбия. Изпратени са, чрез които се освобождават швабите за операции в Западна Европа и на Източният фронт срещу СССР. Партизанските съединения в Югославия (ЮНА) и гръцките (ЕЛАМ и ЕЛАС) са част от войските на съюзниците и са включени в техния оперативен простор. Освен това по споразумение между Адолф Хитлер и Борис Фердинандов (така го наричам, понеже изразявам неприязънта си към него и цялата му фамилия), основната част от българската армия пази немския югоизточен флаг срещу турците, при които има сериозни индикации, че ще се включат във войната на страната на Великобритания, САЩ и СССР. Следователно, по този начин се освобождават още и още човешки ресурси на швабите. Съвсем отделен въпрос е, че в Черно море бъка от немски мореплавателни съдове, които преспокойно могат да си нападнат СССР по вода. Българските пристанища в Бургас и Варна са основна база на немския черноморски флот и атаките му над съветския черноморски флот и бази. Т.е., да се твърди, че нашата страна не участва с войски във войната е смешно и крайно невярно. Да не говорим, че ние си участваме във войната срещу СССР индиректно, посочих по-горе как...
Мене друго обаче ме гложди. Елементарното мислене на някои хора. Тоя филм "Второто освобождение", аз лично изгледах пет минути от него и щях да повърна. Не, че бях особено изненадан. То само като видиш основната фигура, зад която стои този проект и ти става ясно кой дава парите. Говорим за Евелина Келбечева, дето до преди две-три години (преди да скочи за учебниците с оня кавал Христо Христов) беше абсолютно... повтарям, абсолютно непозната за историческата гилдия. От любопитство съм я гледал в пе*ерасткото предаване на БНТ "Пародия БГ", където ръсеше уникални бисери. Христо Христов е същия между другото...
Както и да е, връщам се на темата. Много се чудя на акъла на някои, защо си мислят, че след като Борис Фердинандов не праща войски на Източният фронт, "другарят" Йосиф Висарионович Сталин ще изпита съчувствие, ще изпита снизхождение и т.н. и няма да нахлуе с войската си на наша територия !? Или щото имало съветско посолство на наша територия !? Що за малоумно мислене !? Това са стратегически операции на една огромна държава. Освен това тая държава е дала между 26 и 28 милиона души жертви.
Друго искам да питам. Какво щеше да се случи, ако страната ни беше попаднала под западно влияние и щяха ли Великобритания и САЩ да забравят, че сме им обявили война ? Някой дали е чел "Моята мисия в Кайро" на Стойчо Мошанов, който веднага след преврата е интерниран в Търговище и е репресиран. Да добавя ли отличните отношения на САЩ и Великобритания с Гърция и Югославия, които и след войната продължават да се облизват за наши територии ? Е, Тито успя... Гърците не можаха, за наша радост. Да добавя ли и заради, кои две държави ние не получаваме статут на "съвоюваща" ? Още в началото на октомври 1944-та BBC съобразява насоката на своите коментари за нашата страна с инструкциите на Форийн офис и лично на премиера Чърчил. Според тях "всякакво предложение Великобритания да гледа на България като на съюзник ще бъде отказано". Мога да добавя и какво пише в "текста на примирието" на Великобритания и САЩ от края на август 1944-та, там ще се прочетат прелюбопитни подробности за това, какво чака нашата държава при западна окупация. От нашата страна се иска - (1) да скъса отношенията с Германия, (2) да разоръжи и интернира неприятелските военни части и граждани, (3) да постави под контрол неприятелската собственост, (4) нашите войски да се изтеглят от окупираните територии на "съюзниците" (което фактически означава, че "обединението" от 1941-ва няма как да се случи), (5) предвижда се ОКУПАЦИЯ ЗА СТРАНАТА, като "върховния главнокомандващ има правото да придвижва свободно съюзни сили през българската територия за сметка на страната, ако военното положение го изисква", (6) трябва да изпълняваме разпорежданията на съюзниците за ползване и контрол на техния транспорт, както и да осигури доставки, услуги и естествено местна валута, каквито съюзниците поискат "за използване от техните сили за мисии в България, или за продължаването на войната", (7) освобождаване на политическите затворници, да сътрудничим за съдене на виновниците за войната, (8) икономически санкции под формата на репарации, да се възстанови цялата собственост на победителите и да не разполагаме с авоарите си без тяхно съгласие, (9) всякакви по-нататъшни изисквания от съюзниците т.е. един празен чек с който да си вържат гащите.


Мога и да продължа до утре...

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, Горо Петков said:

А мнението на Дядото за Параша, знаеш ли какво е? ;) М?! ;)

 

Кво значение има мнението му !? Дори и да е бил влюбен в него, слабо ме вълнува...

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

А защо реши, че трябва да има омраза?

По поведението на сегашните русофоби.

Преди 11 часа, Atom said:

Да не мислиш, че Стамболов някога е изпитвал омраза към руснаците?  Фобията може да доведе до омраза, но това изобщо не е задължително.  На мен  ми се вижда напълно нормално  отношението им такова,  каквото е. Без повратни точки, без преходи и т.н.   Да, те разчитат на Русия - няма на кой друг. В същото време обаче изпитват страх от нейния абсолютизъм, от нейните порядки, от социалната и система..... И не искат нищо от това на българска почва.   То няма и какво друго да е. Българските реалии са коренно различни от руските.   

Мисля, че това обяснение е неудовлетворително. Мога да кажа, "Да, Стамболов е изпитвал едикакво си", но това са лични преживявания и като така могат да се извлекат, проектират само чрез думите и делата. Излишно е да философстваме дали той отвътре бил такъв, обаче го покривал с инакво поведение. Да приемем приоритет на постъпките/думите пред чувствата.

Другото- Не един мислител се е спъвал и пред въпроса за сумиране на проявите- ако през живота си извършиш сто неправди и една праведна постъпка, ще ти прости ли човеколюбивия бог? И ХристОвият отговор е Да. Хората не сме толкова категорични и този, който е извършил само няколко престъпления наричаме престъпник. В този смисъл, ако някой е изказал 5 изпълнени с омраза съждения към Руся и 2 със симпатия, нека го наречем русофоб. Ако е изказал повече със симпатия- русофил. Намирам това за подходящо, защото отказът от наименуване (хорски работи, ние ли да ги съдим?) е нормален за бита, но не е сериозен. 

"Нормално, без преходи" като възглед ми се вижда недостоверно. Израстването на човек е постоянни преходи- Проходи. Проговори. Тръгна на училище. Първа полюция/мензис. Първа работа. Втора работа. Трети началник. Женитба. Деца. Развод.Смърт на близък. Тежка болест... Тези преходи отбелязват една неминуема промяна. Дето се вика готиното гадже след брака става свадлива съпруга. Това ако не е преход!? :) Това в защита личните преходи и промени във възгледите.

Специално за русофилията през Възраждането, това е част от позиционирането на българина. Познаването на своя род и своите най- близки. Дядо Иван е случайна фикция, тя е на дистанция, малцина познават реалностите. Той е идеален. Обаче какво пречи на християнина да вярва и обича Христос, без сам да го е разпознал? Да не знае имперските му стремежи и това, че просто го е откупил от баща си и сега, вместо на Йехова, той принадлежи на Исус при същите права и задължения? Е, цивилизационният избор на възрожденеца е Православие и Русия, без да се пита "Ама царя ли или крепостните" "Ама Русия, Христос, обичат ли ме, щом искат десятък?" Така че българското възраждане е православно и русофилско. Впоследствие държавната политика се люшка, а напоследък стремежът е да се насади омраза към Русия и приемане на други вероизповедания, с което ще се сложи край на възрожденското. Просто вместо към Византия, ще сме към ЕС. Какво толкова? И защо да го наричаме "робство", като е толкова гот?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.07.2022 г. at 8:53, bulgaroid said:

Най смешното е,че дискутираш с Атом, а той е отявлен русофил. При русофилията на високо ниво винаги играят пари и интереси, на средно и ниско ниво особенно при обикновените хора най-голямо влияние има непрестанната пропаганда, както и излючително ниското ниво на образование, пълната незаинтересованост от саморазвитие и природната простотия.

Като 'отявлен русофил' се чудих към коя категория да се причисля. По метода на изключването, единственото което остава е природната ми простотия. Смятам го за правдоподобно и горе-долу смислено обяснение за русофилството ми.   Ето една по-подробна и по-задълбочена класификация на различните видове русофили:  Осем вида неприятни русофили у нас.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Кимон Георгиев said:

 

 

 

Преди 4 часа, Кимон Георгиев said:

Оф, аман с тая окупация на 9-ти септември. България участва с войски във Втората световна война и преди 9-ти септември 1944-та. Има изпратени окупационни корпуси в Беломорска Тракия, в Македония и в Сърбия. Изпратени са, чрез които се освобождават швабите за операции в Западна Европа и на Източният фронт срещу СССР. Партизанските съединения в Югославия (ЮНА) и гръцките (ЕЛАМ и ЕЛАС) са част от войските на съюзниците и са включени в техния оперативен простор. Освен това по споразумение между Адолф Хитлер и Борис Фердинандов (така го наричам, понеже изразявам неприязънта си към него и цялата му фамилия), основната част от българската армия пази немския югоизточен флаг срещу турците, при които има сериозни индикации, че ще се включат във войната на страната на Великобритания, САЩ и СССР. Следователно, по този начин се освобождават още и още човешки ресурси на швабите. Съвсем отделен въпрос е, че в Черно море бъка от немски мореплавателни съдове, които преспокойно могат да си нападнат СССР по вода. Българските пристанища в Бургас и Варна са основна база на немския черноморски флот и атаките му над съветския черноморски флот и бази. Т.е., да се твърди, че нашата страна не участва с войски във войната е смешно и крайно невярно. Да не говорим, че ние си участваме във войната срещу СССР индиректно, посочих по-горе как...
Мене друго обаче ме гложди. Елементарното мислене на някои хора. Тоя филм "Второто освобождение", аз лично изгледах пет минути от него и щях да повърна. Не, че бях особено изненадан. То само като видиш основната фигура, зад която стои този проект и ти става ясно кой дава парите. Говорим за Евелина Келбечева, дето до преди две-три години (преди да скочи за учебниците с оня кавал Христо Христов) беше абсолютно... повтарям, абсолютно непозната за историческата гилдия. От любопитство съм я гледал в пе*ерасткото предаване на БНТ "Пародия БГ", където ръсеше уникални бисери. Христо Христов е същия между другото...
Както и да е, връщам се на темата. Много се чудя на акъла на някои, защо си мислят, че след като Борис Фердинандов не праща войски на Източният фронт, "другарят" Йосиф Висарионович Сталин ще изпита съчувствие, ще изпита снизхождение и т.н. и няма да нахлуе с войската си на наша територия !? Или щото имало съветско посолство на наша територия !? Що за малоумно мислене !? Това са стратегически операции на една огромна държава. Освен това тая държава е дала между 26 и 28 милиона души жертви.
Друго искам да питам. Какво щеше да се случи, ако страната ни беше попаднала под западно влияние и щяха ли Великобритания и САЩ да забравят, че сме им обявили война ? Някой дали е чел "Моята мисия в Кайро" на Стойчо Мошанов, който веднага след преврата е интерниран в Търговище и е репресиран. Да добавя ли отличните отношения на САЩ и Великобритания с Гърция и Югославия, които и след войната продължават да се облизват за наши територии ? Е, Тито успя... Гърците не можаха, за наша радост. Да добавя ли и заради, кои две държави ние не получаваме статут на "съвоюваща" ? Още в началото на октомври 1944-та BBC съобразява насоката на своите коментари за нашата страна с инструкциите на Форийн офис и лично на премиера Чърчил. Според тях "всякакво предложение Великобритания да гледа на България като на съюзник ще бъде отказано". Мога да добавя и какво пише в "текста на примирието" на Великобритания и САЩ от края на август 1944-та, там ще се прочетат прелюбопитни подробности за това, какво чака нашата държава при западна окупация. От нашата страна се иска - (1) да скъса отношенията с Германия, (2) да разоръжи и интернира неприятелските военни части и граждани, (3) да постави под контрол неприятелската собственост, (4) нашите войски да се изтеглят от окупираните територии на "съюзниците" (което фактически означава, че "обединението" от 1941-ва няма как да се случи), (5) предвижда се ОКУПАЦИЯ ЗА СТРАНАТА, като "върховния главнокомандващ има правото да придвижва свободно съюзни сили през българската територия за сметка на страната, ако военното положение го изисква", (6) трябва да изпълняваме разпорежданията на съюзниците за ползване и контрол на техния транспорт, както и да осигури доставки, услуги и естествено местна валута, каквито съюзниците поискат "за използване от техните сили за мисии в България, или за продължаването на войната", (7) освобождаване на политическите затворници, да сътрудничим за съдене на виновниците за войната, (8) икономически санкции под формата на репарации, да се възстанови цялата собственост на победителите и да не разполагаме с авоарите си без тяхно съгласие, (9) всякакви по-нататъшни изисквания от съюзниците т.е. един празен чек с който да си вържат гащите.


Мога и да продължа до утре...

Хубаво, оправдаваш СССР и Сталин от да кажем  безпристрастната гледна точка на историка, като споделяш аргументи, колко лоши сме били и как СССР не ни е длъжен. Нека да е така. Обаче тогава няма оф, аман, а си е направо окупация. Нека да е заслужена(според теб) и отговаряща на интересите на Сталин, но именно, защото е окупация не отговаряща на българските такива и като такава е нещо лошо за България.
 

п.п Тъй като си доста активен, вземи пусни една алтернативка какво е трябвало да свърши Фердинандов, че да си доволен от него/

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

Аз имам чувството, че тук си играем на някакъв развален телефон. Къде съм винил Борис Фердинандов специално за ходовете му относно Втората световна война ?! Някъде да съм писал нещо такова ?! И къде съм писал, че българите сме били много лоши и т.н. ? В тоя форум, за да си натикате скапаните доводи имате навика, да вкарвате в устата (клавиатурата) на някои хора думи и изречения, които никога не са били писали. Оня bulgaroid и той е същата работа. Ние му казваме (хем сме двама, не съм самичък), че Филип Димитров дори сам си признава, че по време на мандата си е поел пълната отговорност за селското стопанство, ама оня все към БКП го тегне.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Втори след княза said:

Специално за русофилията през Възраждането, това е част от позиционирането на българина. Познаването на своя род и своите най- близки. Дядо Иван е случайна фикция, тя е на дистанция, малцина познават реалностите. Той е идеален. Обаче какво пречи на християнина да вярва и обича Христос, без сам да го е разпознал? Да не знае имперските му стремежи и това, че просто го е откупил от баща си и сега, вместо на Йехова, той принадлежи на Исус при същите права и задължения? Е, цивилизационният избор на възрожденеца е Православие и Русия, без да се пита "Ама царя ли или крепостните" "Ама Русия, Христос, обичат ли ме, щом искат десятък?" Така че българското възраждане е православно и русофилско. Впоследствие държавната политика се люшка, а напоследък стремежът е да се насади омраза към Русия и приемане на други вероизповедания, с което ще се сложи край на възрожденското. Просто вместо към Византия, ще сме към ЕС. Какво толкова? И защо да го наричаме "робство", като е толкова гот?

 

Не, това е изкривената и фалшифицирана представа за възраждането, влязла в учебниците ни по история. Точно фалшификацията  ни обезличава. Прави ни такива каквито не сме.  Чети възрожденската литература и публикации в оригинал, а не разни псевдо "анализи" и учебникарски разкази.   Цивилизационният избор на възрожденеца е просвета, прогрес, развитие, националното обособяване, индивидуални и народни (разбирай национални) свободи и модернизация. Това се вижда от всички възрожденски материали. 

Православието също присъства през възраждането, но то по-скоро е приоритет на "старите" и консерваторите.  Самото възраждане възниква като такова именно поради отричане на старото.  Ако въпросът опираше само до православие и Русия, то нямаше да има каквото и да е възраждане, а не е и нужно.  Определящата идентичност на рум миллета е православието, а Русия и руския цар са признати за закрилници на православните в ОИ. За какво им е на хората от рум-миллета  при това положение каквато и да е промяна?  Каквото и да се промени, то само може да разруши идилията Провославие+Русия. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Кимон Георгиев said:

Аз имам чувството, че тук си играем на някакъв развален телефон. Къде съм винил Борис Фердинандов специално за ходовете му относно Втората световна война ?! Някъде да съм писал нещо такова ?! И къде съм писал, че българите сме били много лоши и т.н. ? В тоя форум, за да си натикате скапаните доводи имате навика, да вкарвате в устата (клавиатурата) на някои хора думи и изречения, които никога не са били писали. Оня bulgaroid и той е същата работа. Ние му казваме (хем сме двама, не съм самичък), че Филип Димитров дори сам си признава, че по време на мандата си е поел пълната отговорност за селското стопанство, ама оня все към БКП го тегне.

Толкова ли е трудно да разбереш или се опитваш да избягаш от конкртен отговор минавайки на лични нападки. Но нека така да е . Ти пишеш, че всъщност сме участвали във войната и в общи линии не можем да очакваме добро отношение от СССР. Не ли? И от тук пак следва въпроса отричаш ли, че сме окупирани от СССР.
Ако нямаш нищо против ходовете на БОрис III по време на ВСВ, когато се проявява най-пълно тогава трудно би могъл да имаш толков аотрицателно отношение спрямо него. Но това беше страничен въпрос. Просто предложение за алтернативка от твоя страна. Ако искаш я формулирай какво трябваше да направи Борис между войните, щом по време на войната си съгласен с действията му.

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Atom said:

Самото възраждане възниква като такова именно поради отричане на старото.

Ренесансът в Западна Европа не е връщане към античността,а въздигане отново на християнската вяра...

Преди 26 минути, Atom said:

Каквото и да се промени, то само може да разруши идилията

Тогава защо поп Кръстю се включва в национално-освободителната борба?! Според мен е за да извоюва пълна свобода на Църквата от опеката на Султана.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, др-бр said:

Толкова ли е трудно да разбереш или се опитваш да избягаш от конкртен отговор минавайки на лични нападки. Но нека така да е . Ти пишеш, че всъщност сме участвали във войната и в общи линии не можем да очакваме добро отношение от СССР. Не ли? И от тук пак следва въпроса отричаш ли, че сме окупирани от СССР.
Ако нямаш нищо против ходовете на БОрис III по време на ВСВ, когато се проявява най-пълно тогава трудно би могъл да имаш толков аотрицателно отношение спрямо него. Но това беше страничен въпрос. Просто предложение за алтернативка от твоя страна. Ако искаш я формулирай какво трябваше да направи Борис между войните.

Тук не става дума за отричане на окупация или нещо друго. Това също никога не съм го писал. Става дума за елементарна логика и за напълно логичен изход от една (поредна) загубена война. Ние сме победена държава след Втората световна война и най-нормалното е да си понесем последствията. Колкото и вулгарно и грозно да звучи, това е истината. Нали не очакваш победителките да ни посрещат с хляб и сол. След Първата световна война нямаше ли пак окупация ? Беше пределно ясно, че или ще влезем в западната сфера на влияние или в сферата на влияние на СССР. Друг изход няма ! Моето мнение е, че западната щеше да бъде по-тежка, обяснил съм защо, при това подробно. Затова и не харесвам подобни едностранчиви филми като така популярният в момента "Второто освобождение", ама там не бе показана друга гледна точка, освен тази, която трябваше да се приеме.
Колкото до Борис, това пък как ти хрумна ? По времето на Борис е погазена свободата. Абсолютно всички вестници са проправителствени, пишат се само хвалебствия срещу управляващите, а каква е действителността...? Всички политически партии са забранени. Дори в една от книгите на Николай Поппетров четох нещо, което ми направи силно впечатление, а не го бях знаел. След 1935-та, за да постъпиш на държавна работа, трябва да декларираш, че не си бил член на никоя политическа партия или организация от разтурените, иначе нямаш право на държавна работа. Как се управлява държавата ? Чрез подставени лица, които са най-обикновени пионки. Да не говорим за антисемитизма и хилядите убити без съд и присъда, пратените в концлагерите в Гонда вода, Света Анастастия, Еникьой и т.н. Състоянието на държавата след 1935-та, може да прочетеш в "Статистически годишник на царство България", примерно за 1941-ва. Страната ни е на последните места по абсолютно всичко, заедно с Албания и Турция. Препоръчвам ти го, понеже е доста подробен. Има информация например, на колко души се пада един радиоприемник и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кимон Георгиев said:

Тук не става дума за отричане на окупация или нещо друго. Това също никога не съм го писал. Става дума за елементарна логика и за напълно логичен изход от една (поредна) загубена война. Ние сме победена държава след Втората световна война и най-нормалното е да си понесем последствията. Колкото и вулгарно и грозно да звучи, това е истината. Нали не очакваш победителките да ни посрещат с хляб и сол. След Първата световна война нямаше ли пак окупация ? Беше пределно ясно, че или ще влезем в западната сфера на влияние или в сферата на влияние на СССР. Друг изход няма ! Моето мнение е, че западната щеше да бъде по-тежка, обяснил съм защо, при това подробно.

 

Каквото е станало е станало.  Останалите неща са в сферата на алтернативната история от рода на "ако беше станало това - щеше да стане онова".   Към септември 1944 според мен няма вариант да попаднем в западната сфера. Съдбата ни вече е решена.  Такава опция най-вероятно е съществувала до началото на 1944, а след това шансът да стане нещо подобно непрекъснато намалява.  Дали щеше да е по-лека или по-тежка не се наемам да кажа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Кимон Георгиев said:

Тук не става дума за отричане на окупация или нещо друго. Това също никога не съм го писал. Става дума за елементарна логика и за напълно логичен изход от една (поредна) загубена война. Ние сме победена държава след Втората световна война и най-нормалното е да си понесем последствията. Колкото и вулгарно и грозно да звучи, това е истината. Нали не очакваш победителките да ни посрещат с хляб и сол. След Първата световна война нямаше ли пак окупация ? Беше пределно ясно, че или ще влезем в западната сфера на влияние или в сферата на влияние на СССР. Друг изход няма ! Моето мнение е, че западната щеше да бъде по-тежка, обяснил съм защо, при това подробно. Затова и не харесвам подобни едностранчиви филми като така популярният в момента "Второто освобождение", ама там не бе показана друга гледна точка, освен тази, която трябваше да се приеме.
Колкото до Борис, това пък как ти хрумна ? По времето на Борис е погазена свободата. Абсолютно всички вестници са проправителствени, пишат се само хвалебствия срещу управляващите, а каква е действителността...? Всички политически партии са забранени. Дори в една от книгите на Николай Поппетров четох нещо, което ми направи силно впечатление, а не го бях знаел. След 1935-та, за да постъпиш на държавна работа, трябва да декларираш, че не си бил член на никоя политическа партия или организация от разтурените, иначе нямаш право на държавна работа. Как се управлява държавата ? Чрез подставени лица, които са най-обикновени пионки. Да не говорим за антисемитизма и хилядите убити без съд и присъда, пратените в концлагерите в Гонда вода, Света Анастастия, Еникьой и т.н. Състоянието на държавата след 1935-та, може да прочетеш в "Статистически годишник на царство България", примерно за 1941-ва. Страната ни е на последните места по абсолютно всичко, заедно с Албания и Турция. Препоръчвам ти го, понеже е доста подробен. Има информация например, на колко души се пада един радиоприемник и т.н.

Значи, потвърждаваш, че СССР е окупирал България! И хайде да не отъждествяваме западната сфера на влияние с пълното лишаване от самостоятелност след 1944 г. Дали както в Италия има силна комунистическа партия, а във Франция дори най-големите интелектуалци открито подкрепят СССР тук е имало либерални парти и открито подкрепящи САЩ?
В общи линии казваш-ако не бяхме окупирани и лишени от реална държавност от СССР може би щяхме да загубим Родопите. Възможно е ! Затова ти предпочиташ първия вариант.
Няма да защитавам Борис, защото не по темата, а и не е целият в бяло(кой ли е?), но все пак може би е добре да се помисли какво ли е било времето между войните, когато се приключват партиите и какво точно извежда нуждата от департизация. Хилядите убити са част от явната и тайна гражданска война, която не Борис започва. Антисемитизъм на държавно ниво няма. Специалното законодателство е пряко свързано с принудителното ни включване в пакта. Тук аз поне търся вина в Борис, заради конформизма му. Щеше да прати ешелоните, а в последствие прати евреите от новите земи, за да угоди на немците. Следвайки тази фикс идея да няма нова война и страдания за българското население. Не защото реално е бил антисемит. В тази връзка какво е било състоянието на личната свобода и политически плураризъм по времето на твоя аватар?

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Какво имаш предвид с това, че нямало антисемитизъм "на държавно ниво" ?!
Бай Кимон ми е на аватара по други причини...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, др-бр said:

казваш-ако не бяхме окупирани и лишени от реална държавност от СССР може би щяхме да загубим Родопите.

Вероятността да загубим Родопите е била 1:10000000000000000000000000000000000!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

Специално за русофилията през Възраждането, това е част от позиционирането на българина.

Вазов, Чичовци:

" Хаджи Смион погледна обидно на Иванчо и му каза строго:

- Господине, бъди американец, благородно.

Подир една минута обаче гневът му мина и той прие драговолно предложението на Иванча да играят на кончина...

- Но честно и почтено - прибави Иванчо.

- Американски - издума Хаджи Смион, като се намещаваше.

Няколко пъти се хвърлиха книгите, а играчите мълчаха." 

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=2734&Level=2

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Кимон Георгиев said:

Какво имаш предвид с това, че нямало антисемитизъм "на държавно ниво" ?!
Бай Кимон ми е на аватара по други причини...

Не е държавна идеология. Чиста мимикрия, снишаване породено от обстоятелствата. 
Но реално не това е темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, Пандора said:

 

" Хаджи Смион погледна обидно на Иванчо и му каза строго:

- Господине, бъди американец, благородно.

Подир една минута обаче гневът му мина и той прие драговолно предложението на Иванча да играят на кончина...

- Но честно и почтено - прибави Иванчо.

- Американски - издума Хаджи Смион, като се намещаваше.

Няколко пъти се хвърлиха книгите, а играчите мълчаха." 

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=2734&Level=2

https://www.balkanstudies.bg/images/Orlin_Sabev_Robert_College_Avtoreferat.pdf

Това  не е случайна хрумка на Вазов.
Интелигенцията ни и политическия ни елит в края на 19 век са (про) американски



„Броят на хората, които говорят английски, е изумителен. Почти всички политически лидери са получили образованието си в колежа „Робъртс“, американското мисионерско училище в Константинопол. Колежът „Робъртс“ е имал толкова голямо влияние върху България, че след обединението на страната и установяването на царството през 1885 г. е бил провъзгласен като „люлката на българската свобода“. Именно поради това София е толкова американска и толкова много американски методи се прилагат в българската политика – дори нашият начин за подкупничество!”

 

 

 

 



 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, deaf said:

Вероятността да загубим Родопите е била 1:10000000000000000000000000000000000!

Освен икономическата причина (да цоцаме ресурси от СССР), другата причина бай Тошо, да блъфира Хрушчов за прословутата 16-та република са опитите на Йосип Броз Тито отново да предави претенции към Пиринска Македония. Ако не се лъжа една от първите посещения на Хрушчов е в Белград, понеже търси начини да се стоплят отношенията между двете държави. Така, че реална опасност за разпарчетосване е имало. Поне от Югославска страна.

  • ХаХа 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Кимон Георгиев said:

Освен икономическата причина (да цоцаме ресурси от СССР), другата причина бай Тошо, да блъфира Хрушчов за прословутата 16-та република са опитите на Йосип Броз Тито отново да предави претенции към Пиринска Македония. Ако не се лъжа една от първите посещения на Хрушчов е в Белград, понеже търси начини да се стоплят отношенията между двете държави. Така, че реална опасност за разпарчетосване е имало. Поне от Югославска страна.

Taзи работа с териториалните претенции беше свързана с планираната балканска федерация. Но след разрива в отношенията между ТИто и Сталин всякакви подобни идеи са погребани. Та, Югославия може да е имала някакви претенции и да е раздухвала македонизма на база онова измислено преброяване в Пиринска Македония, но не е имало никаква възможност СССР да подкрепи засилването на независимия поел по "третия път" Тито, за сметка на най-верния си васал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Ренесансът в Западна Европа не е връщане към античността,а въздигане отново на християнската вяра...

Нашето възраждане (въпреки името) има много малко общи черти с европейския ренесанс, много повече с просвещението и напълно съвпада с епохата на нациите.  На практика възраждането ни и борбата за църковна независимост са национално движение. В рамките на ОИ и нейната система от миллети, единственият легитимен начин за добиване  на национални права е извоюване на собствена, призната от властите църква. 

Българската екзархия има повече политически смисъл, отколкото религиозен. Тя е напълно признат политически субект от османското правителството и от европейските велики сили. С нейното признаване на практика се признава българската нация.  От гледната точка на един вярващ човек обаче тя е по-скоро проблем отколкото решение, тъй като е схизматична и непризната от останалите православни църкви. 

Между другото това е използвано доста ефективно от гръцката пропаганда.  От българска гледна точка например патриаршистите са "гръкомани", т.е. имаме българи срещу гърци и гръкомани.     От гръцка гледна точка екзархистите са схизматици, а патриаршистите - православни, т.е. от тяхна гледна точка има православни срещу схизматици.  

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Atom said:

Като 'отявлен русофил' се чудих към коя категория да се причисля. По метода на изключването, единственото което остава е природната ми простотия. Смятам го за правдоподобно и горе-долу смислено обяснение за русофилството ми.   Ето една по-подробна и по-задълбочена класификация на различните видове русофили:  Осем вида неприятни русофили у нас.

Съществува и поне един много разпространен миксов тип:  религиозни/вярващи фундаменталисти @антиваксъри и конспиративисти 
Имам двама колеги от този тип -единия е православен  (вярващ), другият е евангелист.

Според има и девети неприятен тип - това са пасивно-агресивните русофили на средна възраст, неизповадащи явно антизападна идеология (дори много често се възхищават на някакви западни постижения), и не особено активни политически, които са се формирали като такива под влияние на ком-соц-пропагандата..

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И като стана въпрос за двата стълба на възраждането - православието и Русия.  Ето мнението на двама възрожденци:

Любен Каравелов: Американското духовенство и черковното управление в тоя далечен край трябва всякога да бъдат пред очите на нашия български синод, ако нашите епископи не искат да бъдат изгонени като гръцките. В Северните Американски Щати свещеникът често бива и свещеник, и учител, и съдия, но в същото това време той е човек, американец и християнин, следователно интересите на народа са и негови собствени интереси.

в.Македония:  Нашето духовенство, което пороят на обстоятелствата доведе начело на българския народ, ако иска да поддържа влиянието си и силата си, трябва да се държи и занапред с общото движение на народа, то даже трябва да вземе само в ръцете си развитието на напредъка у нас: то трябва само да стане образец на истинна християнска добродетел и нравственост, на родолюбие, каквото е духовенството у други народи, а особено у братския нам и съплеменен народ - хърватите. Ако ли пък не направи това, то ще бъде завлечено от колелото на движението на народа и хвърлено в гроб заедно с началата, които не умее да защищава.

Като пример за българското духовенство Каравелов дава американските свещеници, а Македония - хърватските.  

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

Любен Каравелов: Американското духовенство и черковното управление в тоя далечен край трябва всякога да бъдат пред очите на нашия български синод

Мисля, че примерът не е показателен за русофилия/русофобия. Всеки който обича страната си, ще търси от всякъде кое е по- добро за да го приложи. Не можем да наречем Ленин американофил ако прецени, че американската система на трудова организация е по- добра и трябва да се въведе в СССР. Нито Марко Семов е кой- знае какъв японофил, след като е написал цяла книга за Япония като за Япония.

Да речем Софроний във "Философския мудрости" коментира благочестието. 

"Сас таковое благочестие прехвална стана и Германия на време Карола Великаго и на другии, що бяха вардители на божия закон. И Аустрия на време Леополда царя преблажена стана сас неговое любовное и рачителное богопочитание.
Тако и Вритания са прослави сас благочестие на време храбраго Едуарта, що беше чудний защитник на церковните свещеноначалници.
Ала най- после от вси царие и властители най- благополучна и православна са показа самодержавнейшая Росия и най- много процветна и просветна на благочестие християнское ..." 

Е, достатъчно ли е това да го сметнем за германофил, австрофил, англофил или да останем на мнението, че е русофил, защото още в първото изречение на възхвалата към Русия има суперлативи, които можем да приемем, че са породени от "фИлия"

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...