Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, Пандора said:

Смислете, че западния сили не щат гледа хладнокръвно наше движение, но абие щат възприе живо участие, да по-скоро се реши и наша бъдущност

Да. И понеже западните сили не защеяха да възприемат живо участие, да по- скоро се реши и нашата бъдущност, участникът в легията- Васил Кунчев се отнесе с недоверие към западната помощ и заложи на самостоятелно освобождение. Разбрал е, че Западът ни будалка.

Благодаря за добавката към идеята за повратна точка, като разбиране на стойността на нещо. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

И понеже западните сили не защеяха да възприемат живо участие, да по- скоро се реши и нашата бъдущност, участникът в легията- Васил Кунчев се отнесе с недоверие към западната помощ и заложи на самостоятелно освобождение. Разбрал е, че Западът ни будалка.

Както отбелязва Стамболов в цитата - основното са общите интереси, а що се отнася до Великите сили,от които е част и Русия - на първо място стоят интересите:

"На 26 юни/8 юли 1876 г. се подписва тайното Райхщадско споразумение, в което Австро-Унгария и Русия се съгласяват какви територии да бъдат разпределени на кои страни, след края на войната. Съгласно това споразумение, страните се съгласяват, че на Балканите няма да се създаде голяма славянска държава. През април Русия постига споразумение с Румъния за пропускане на руските войски през нейна територия. В него се включва и присъединяване към Русия на Южна Бесарабия (под руска власт и в периода 1812 – 1856) в замяна на обещание за присъединяване на Северна Добруджа към Румъния след войната. Райхщадското споразумение е разширено с Будапещенската тайна конвенция между Австро-Унгария и Русия,[10] както и споразумението между Русия и Великобритания от 30 май 1878 г.[11]"

Александър Екзарх например обикаля всички европейски страни , за да проучи какви са нагласите в Европа по отношение на българите и с голяма неохота установява, че единствената Велика сила с която имаме общ интерес е Русия. Очевидно, както човек не може да си избере родител, така и народ не може да си избере "покровител". Васил Кунчев е бил прав - най-добре и трайно свобода може да извоюваш сам.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Проблемът "Русофил ли е Славейков" ми е интересен и ще се поровя да си го изясня.

 

Възрожденците ни са хора прагматици.  Вярно, понякога доста наивни, но все пак прагматици. Те са  българи и патриоти.  Който и когато помага за каузата (така, както се разбира индивидуално от отделните възрожденци) е добре дошъл.  С други думи русофилството на възрожденците  трябва да се разглежда в  светлината на ползите които виждат. То е  ситуативно и оценъчно, а не безусловно.   Ако търсиш русофили от вида на днешните безусловни русофили, то или няма да намериш такива или ако намериш, това ще бъдат хора които не са оказали чак толкова голямо влияние при формирането на българската нация.  

Ето ти два откъса от Строителите на съвременна България. Том 1, книга трета: Превратът и пълномощията, IV. Управлението на генералите:

За Славейков:
Тоя с нищо неоправдан остракизъм не можеше, освен да увеличи ожесточението на двамата либерални водители. Тонът на Независимост спрямо княза и Русия стана сега много по-жесток. Особен акцент на озлобление носеха статиите срещу Русия. П. Р. Славейков бе стар русофоб.  През време на църковния въпрос, когато партията на д-р Чомакова се бореше срещу Игнатиева, Славейков бе писал в своя вестник Македония тия смели редове:

"Русия може да пази своето човеколюбие за своите полудиви народи, а нас да остави на нашата участ. Панславизмът не може днес без Русия, а това е, което ние не щем. Да припознайме първенството на Русия, ще каже да наведем глава пред нейната желязна власт."

Освободителната война, разбира се, угаси това негово недоверие към Русия. В упоението от великия подвиг Славейков взе лирата си, за да изпее една ода за руския цар. След преврата обаче едновремешната идейна омраза се събуди пак, по-ядовита сега, защото бе постоянно раздразнявана и защото към нея се прибавяха и лични мотиви.

За Стамболов:
В това време Стамболов бе ярък русофил. След като бе видял в две нещастни въстания безсилието на българския народ сам да се освободи, минаването на Дунава от победоносните руски войски завладя възторжената му млада душа с едно обаяние, което ще ослабне по-късно под удара на други събития, но никога няма да угасне съвсем. Разбира се, русофилството на Стамболова нямаше нищо от грубия фетишизъм, който някои се опитаха да развият в България. То се съпровождаше винаги с политически разчет.

https://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=101&WorkID=4196&Level=3

Ха, сега де. Във връзка с тези конкретни събития Симеон Радев описва Славейков като "стар русофоб", а Стамболов като "ярък русофил".  Дали изобщо някой от двамата  е "фил" или "фоб"  в смисъла в който днес се използват тези думи? Или просто имаме двама българи-патриоти които действат ситуативно в името на българските интереси. Естествено всеки действа така, както сам разбира кое е добро и кое не за България и българите в конкретната ситуация. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Atom said:

Ако търсиш русофили от вида на днешните безусловни русофили, то или няма да намериш такива или ако намериш, това ще бъдат хора които не са оказали чак толкова голямо влияние при формирането на българската нация.  

Проблема на "фобите" е че смятат всички които не мразят като тях за "фили". 

Само че освен "фоби" и "фили" има и реалисти, което им е абсолютно непонятно като понятие.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повратната точка по- често се определя от "превратностите на живота". Не само природни бедствия и обществени катаклизми, но и по- "прости" стресори- развод, смърт на много близък, уволнение, загуба или придобиване на значим имот... ей, колко човешки животи са взели новите къщи или като починат двама в рода и следва трети...

Обаче и всеки човешки избор е повратна точка. То е като да вървиш по "жизнения друм" и да стигнеш кръстопътен камък, на който пише- "Цар ще станеш и ще те детронират" или нещо подобно, което винаги е енигма и не го разбираме. 

Ето, Славейков е бил русофоб, после русофил. Стамболов русофил, после русофоб. Някакво събитие или кривулица на жизнения път ги е променило. Дали са ни разказали кое?

Заради това аз не се впрягам много от декларации. Знаете, че синовете на комунистите станаха антикомунисти, нищо не пречи на съвестта на следващият ред синове да станат комунисти и по- русофили от Путин. (Много съм впечатлен, че противниците им наричат демократите в САЩ социалисти. Може един ден да ги нарекат комунисти и нашите ветропоказатели, като хванат вятъра, да започнат да сочат към комунистическото бъдеще). 

То, заради многото погледи се дискутира, но ми допадна идеята, че едно се изоставя, друго се поема, когато осъзнаеш, че едното не си струва, а другото по- си струва. (не е от значение обективната цена, по- скоро социалният натиск и това пусто "осъзнаване")

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Atom said:

Възрожденците ни са хора прагматици.

Преди 13 часа, Atom said:

Дали изобщо някой от двамата  е "фил" или "фоб"  в смисъла в който днес се използват тези думи?

Българските революционери и възрожденски дейци са интелигенцията на един прохождащ народ. Интелигенцията е наясно с международната политика, а народът се уповава на техните обяснения. И в тях също има доза пропаганда, чиято цел е да ги вдъхнови на по-смели действия.

Много по-късно, когато държавата е факт, и вече определена в обсега на една от Великите сили, пропагандата цели друго - възвеличаването на тази Велика сила и то започва още от училище. За мен лично представата, че в един определен момент българският народ е започнал да величае Русия с благодарност за освобождението е един откъс от класическо произведение, изключително популярен, и когато стане въпрос за "русофили", си спомням за него и реших и явлението "русофилство" да нарека "Радини вълнения":

"

- Събке, кажи ми сега, кой цар освободи българите от гръцко робство?

- От турско робство освободи българите... - захвана момичето погрешно.

Мичо чорбаджи извика:

- Събке, стой! Ти кажи, татовата, от гръцко робство царят, дето ги освободи, а то от турското има кой цар да ги избави.

- Което си е речено от бога, то ще стане - продума поп Ставри.

Простодушието загатване на чорбаджи Мича извика съчувствена усмивка по много лица. Шъпот и глухо кискане се разнесе из залата.

Събка извика звънливо:

- От гръцко робство избави българите цар Асен, а от турско робство ще ги избави цар Александър, от Русия!"

Далеч съм от мисълта, че  в "Под игото" има нещо лошо. Аз обожавам "Под игото" и целия възрожденски период. Само че, детето пораства, а и народът също би трябвало да порастне. При това е изминал цял век,а и  времената са различни.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Пандора said:

когато държавата е факт, и вече определена в обсега на една от Великите сили, пропагандата цели друго - възвеличаването на тази Велика сила и то започва още от училище.

Много интересно е, че романът е писан в Одеса- Русия, когато Вазов е изгнаник за русофилството си. Въпреки лъкатушенията на българо- руските отношения, романът е приеман от мнозинството българи като класически. Е, някои, учили на запад писатели са смятали автора му за "фасулковец".

Но както казва поговорката "Книгите имат своя съдба" (Habent sua fata libelli) и "Под игото" има своя съдба, но ето, през 2009 г. е сметната за най- любима и ценна книга. Вж. https://bg.wikipedia.org/wiki/Голямото_четене_(България)

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Пандора said:

Много по-късно, когато държавата е факт, и вече определена в обсега на една от Великите сили, пропагандата цели друго - възвеличаването на тази Велика сила и то започва още от училище. За мен лично представата, че в един определен момент българският народ е започнал да величае Русия с благодарност за освобождението е един откъс от класическо произведение, изключително популярен, и когато стане въпрос за русофили, си спомням за него и реших и явлението русофилство да нарека "Радини вълнения":

Не знам. За мен "повратната точка" по отношение на съвременното русофилство би трябвало да се търси в по-късен период.  Някъде до ПСВ също  има  харесване или нехаресване на Русия, но то почти винаги е рационално. Човек може да харесва Русия за едно и да не я харесва за нещо друго.  Общо взето нормално възприятие. Русия се възприема просто като една от великите сили. Тя е близка до нас като език и с великолепна култура, но в същото време политическата и система и социалните им порядки за далечни за българите и са отблъскващи.  Безусловното русофилство в този период в нито един момент не е някакъв значим социален феномен и си остава на нивото "груб фетишизъм" (както го определя Симеон Радев)

Днешната русофилия е безусловна. Русия се харесва заради това, че е Русия и точка.  От рационално социално явление, русофилството се е превърнало в емоционално. От оценка и мнение за някаква близка до нас, но все пак чужда страна, русофилството става средство за идентичност и оформя някакво ново "Ние".  Вече не става въпрос за Русия като груб фетишизъм, а за Русия  като религиозна сакралност. 

Интересното е, че днешното безусловно русофилство се приписва и на хора от миналото (Славейков, Вазов и др.), които въобще не са били  "безусловни русофили".  Това ме кара да мисля, но без да см напълно сигурен, че повратната точка е някъде по времето на соца.   През този период има мотив и ресурс за пренаписване на националния разказ в желаната посока. 

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Днешната русофилия е безусловна. Русия се харесва заради това, че е Русия и точка. 

При цялото ми уважение и съзнание, че коментарът не е отнесен към мен се налага да възразя.

По- горе, импровизирах критерии за русофобия/русофилия. Дори в този си семпъл вариант, се оказа, че на едни от въпросите (айтемите) човек може да отговори в едната възможност, на други- в другата. И това в този прост вариант. При прецизиране на айтемите ще се получи още по- голямо разсейване. Така че възразявам- не си прав, че днешната русофилия е безусловна и подобен възглед принадлежи на черно- бяло мислене, което не е право.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Втори след княза said:

При цялото ми уважение и съзнание, че коментарът не е отнесен към мен се налага да възразя.

Не, не е насочен лично към теб, а по-скоро е някакво заключение до което съм стигнал наблюдавайки цялата картина в България.  Може и да не съм прав, но засега хипотезата ми е, че съвременното българско русофилство е култивирано някъде през социализма като безусловно. Оформено е като идентичност и е комбинирано с анти-западни нагласи.  Сега не ми се рови, но предполагам, че това е заложено и кодирано някъде в националния ни разказ и символиката. 

Защо мисля така? По две причини. Първата  причина е разказът ни за възраждането.  Представите ни за този период се изчерпват с аби, шаяци и грънци (малко икономика), някакви попски религиозни борби и малко просвета. Това е много изкривена представа. Абе направо си е фалшификация. Възраждането е най-важния период в новата ни история. Период в който се формира българската нация. Такъв прочит обаче напълно липсва от разказа ни. Излиза, че skiahtro има своите основания да твърди, че руснаците са ни създали като нация и те  "измислят  българите".  Ако ние сами сме фалшифицирали историята си и сме изтрили от нея строителите на нацията ни, би трябвало да е построена от някой друг, а не остава никой друг освен руснаците. 

Втората е отношението на българските русофили към руско-украинската война.  Тази война, независимо как ще се дефинира, като руско-украинска или като война Русия-НАТО, Русия-запад и т.н. е невъзможно да бъде оправдана, освен ако не за замесени подбуди базирани на идентичности.  Няма  друга рационална оценка която да оправдае руската агресия.   Аналогичен случай е нахлуването на Турция в Кипър.  Има ли някой освен турците в Турция и в самия Кипър който да оправдае това нахлуване? - няма. 

Та събираш едно и две и ето ти хипотезата за русофилството като идентичност. 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

отношението на българските русофили към руско-украинската война.  Тази война, независимо как ще се дефинира, като руско-украинска или като война Русия-НАТО, Русия-запад и т.н. е невъзможно да бъде оправдана, освен ако не за замесени подбуди базирани на идентичности.  Няма  друга рационална оценка която да оправдае руската агресия.   Аналогичен случай е нахлуването на Турция в Кипър.  Има ли някой освен турците в Турция и в самия Кипър който да оправдае това нахлуване? - няма. 

Та събираш едно и две и ето ти хипотезата за русофилството като идентичност. 

Страхотен напречен разрез браво за което! Мен един "неутрален"-кавичките са умишлени то е ясно, в опит да ми намери кусур, ме пита за отношението ми точно към нахлуването на Турция в Кипър, на чия страна съм бил, мисля е ясно, какво му отоговорих. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

При цялото ми уважение и съзнание, че коментарът не е отнесен към мен се налага да възразя.

По- горе, импровизирах критерии за русофобия/русофилия. Дори в този си семпъл вариант, се оказа, че на едни от въпросите (айтемите) човек може да отговори в едната възможност, на други- в другата. И това в този прост вариант. При прецизиране на айтемите ще се получи още по- голямо разсейване. Така че възразявам- не си прав, че днешната русофилия е безусловна и подобен възглед принадлежи на черно- бяло мислене, което не е право.

В такъв случай не си общувал с достатъчно русофили. Повечето ми колеги вече са явни русофили. Дори думичка да кажеш за нещо лошо свързано с Русия, Путин, войната или за някакъв недостатък на тяхната система за управление, за икономиката им или за каквото и да е - скачат насреща с думите "ако не беше Русия нас нямаше да ни има", "без Русия щяхме да сме роби" или някоя от многото останали глупости, които се повтарят като религиозни истини едва ли не от всеки един русофил. Русофилията в момента (реалната, а не заплатената) е почти като религия. И за русофилите ние българите и те сме едно. И никой от многото ми познати русофили не признава логиката, историческите документи, разни договори и споразумения, различни исторически източници в които се казва нещо против Русия или каквото и да е, което да наруши ореола, който те са сложили около нея. В това отношение се държат точно като силно религиозни вярващи, почти фанатици. Самата мисъл да подложат на съмнение нещо от това в което вярват или когато им дадеш тема за размисъл ги кара да се нахвърлят срещу всеки, който не е запален русофил като тях. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Новоговорната дума "русороб", ползвана във форума, като начало на презрително отношение към русофилите.

Захванах се с тази дума, защото е по- особена и я няма в говора ни от преди. Нейното появяване не е нова фаза, поврат в отношението към русофилите, но се почудих кога се появява в нашите среди. 

При търсене излизат 8 страници на които я има, на някои е използвана по повече от 1 път. За първи път е използвана на 13.08.18 от nik1, който я е използвал и максимум пъти- 6. През 2019 и 2021 е използвана по 1 път от новорегистриран2 и отново nik1. През 2022 е използвана 4 пъти от scaner, bulgaroid (2 пъти) и Горо Петков.

Излиза, че от 2018 г. започва едно езиково ново обругаване на русофилите. То не е някаква реакция на движението "Русофили", което афишира намеренията си за партия през 2020 г. Изглежда политиката е на стягане на единомислието по отношение на Русия и недопускане разколни възгледи. Общо взето стягане срещу Русия. Такова нямаше при Горбачов и Елцин, когато РФ се рушеше, то се появява, когато тя става фактор.

  

Преди 32 минути, Димитър Йорданов said:

не си общувал с достатъчно русофили.

Да, общо взето разсъждавам в самота. Това ми дава възможност и да се чувствам защитен от нападки. Ще добавя, че и сред русофобите има фанатици и на някои от нашите съфорумци им е доста къс фитила и бързо гръмват.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Горо Петков said:
Преди 3 часа, Atom said:

отношението на българските русофили към руско-украинската война.  Тази война, независимо как ще се дефинира, като руско-украинска или като война Русия-НАТО, Русия-запад и т.н. е невъзможно да бъде оправдана, освен ако не за замесени подбуди базирани на идентичности.  Няма  друга рационална оценка която да оправдае руската агресия.   Аналогичен случай е нахлуването на Турция в Кипър.  Има ли някой освен турците в Турция и в самия Кипър който да оправдае това нахлуване? - няма. 

Та събираш едно и две и ето ти хипотезата за русофилството като идентичност. 

Страхотен напречен разрез браво за което! Мен един "неутрален"-кавичките са умишлени то е ясно, в опит да ми намери кусур, ме пита за отношението ми точно към нахлуването на Турция в Кипър, на чия страна съм бил, мисля е ясно, какво му отоговорих. :)

😉

Разбира се може да бъде оправдана, също така може и да не бъде оправдана. Приемането или отричането на оправданията не е задължително. Факт е че Русия нападна суверенна Украйна и това е форма на агресия, която никой не може да отрече, освен ако не прави разлика м/у оправдания и факти.

Но поради лошия си характер и тролската си природа, така живо, емоционално и правдоподобно описани от Атом, не мога да се въздържа и веднага бих провокирал Горо, в опит да му намеря кусур и да се заредя от енергията на разкъсващите го противоречия...

Горо, извинявай, иска ми се да се убедя в твоята безкусурност, защото от казаното я почувствах, като някаква твоя ценност и гордост.

А ти оправдаваш ли българското участие във фашистката окупация (неоспорим факт), когато биват окупирани, нахлуване в територии на чужди суверенни държави? А?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Atom said:

П. Р. Славейков бе стар русофоб

Малко е тъпо, но моля за консултация. От Славейков тук ли е или от Вазов тук"Кат Русия няма втора" със смущаващото

Немци, френци, англичани
наши са враждебници,
дружни с нашите тирани,
с нашите изедници.

Спекуланти са омразни –
интерес им покажи,
че да виж дела проказни
и чифутски в тях лъжи.

Прилича на даскалска поезия, но сигурно има и лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.07.2022 г. at 22:48, Втори след княза said:

Твърдя обратното- училите в Русия приемат от там демократични идеи и с руските демократи са против самодържавието. Републиканци.

А кой възрожденци са за монархията? Дай пример? Въпреки,че като сравнявам съвременните монархии и демокрациите не мога да кажа,че демокрацията печели.

On 22.07.2022 г. at 22:48, Втори след княза said:

Един любопитен пример, който би заинтересувал и почитателя на идеята, че след Берлинския конгрес русофилството се стопява.

Ти нещо бъркаш понятията,русофили и почитатели на силата винаги е имало,въпроса има ли момент когато русофилите преобладават,над безразличните и другите? 

 

On 23.07.2022 г. at 0:51, skiahtro said:

Да така е, имало е, но за много малко

Има и сега, ама като ви видят мазние бради не ви информират, то и няма смисъл, ти си поредния пример. Разкажи ми за мегали идеята какво стана с нея,добре ли върви? Нещо буксува последно време. А вярно лие,че ще връщате острови на турците, те така разправят?

 

Преди 21 часа, Atom said:

През възраждането се появява и друга концепция, че сме нещо различно от останалите европейци и от "запада". Пример е Марко Балабанов - отявлен русофил: 

През възраждането може. Обаче след освобождението всичко става на парична основа,всичките политици,военни и интилигенция са на заплата. Стига се дотам Александър III лично да следи сумите, и да парира исканията за още и още. Повод за това става Драган Цанков който е получил 40 000 франка, и иска още затова руския цар лично следи сумите. За каква симпатия говорим тогава? Това са подкупи и нищо повече и обикновена пропаганда,точно като сега.

 

Преди 15 часа, Втори след княза said:

Част от военните види се са били със симпатии към СССР и с недоверие към правителството, поради което участват в Деветосептемврийското сваляне на властта. С което се потвърждава, че българите (политици и военни) не искат да воюват срещу руснаци, обаче срещу немци, французи, сенегалци и англичани- може.

За Звено не си чувал,гледам? Виж там кой Кимон Георгиев, за кой работи и чии итереси защитава? Ако си мислиш,че такива като него правят нещо по симпатия много грешиш. Такива има и сега имало е и тогава парите силен фактор.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Втори след княза said:

Съдействието му при отстраняването на Й. Соколски ме кара да мисля, че се противопоставя по съвест на католическото (западно) влияние и след като е изпробвал другите ресурси се е доверил единствено на Русия.

Каква удивителна найвност! Приятелю ти си напоправим мечтател,нищо в живота не е такова!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Втори след княза said:

Да. И понеже западните сили не защеяха да възприемат живо участие, да по- скоро се реши и нашата бъдущност, участникът в легията- Васил Кунчев се отнесе с недоверие към западната помощ и заложи на самостоятелно освобождение. Разбрал е, че Западът ни будалка.

Благодаря за добавката към идеята за повратна точка, като разбиране на стойността на нещо. 

Левски вижда най-голяма опастност в Русия,така мислят и Раковски, и Ботев, и всички който реално се борят и правят нещо в тази насока, не се сещам за изключения. Кой Бенковски ли или Захари Стоянов или Обретенов? Няма такива.

 

Преди 10 часа, Втори след княза said:

Повратната точка по- често се определя от "превратностите на живота". Не само природни бедствия и обществени катаклизми, но и по- "прости" стресори- развод, смърт на много близък, уволнение, загуба или придобиване на значим имот... ей, колко човешки животи са взели новите къщи или като починат двама в рода и следва трети...

Не няма такова нещо,това е нареалистично. Симпатия и интерес са несъвместими,винаги. Направи два списъка за Русия и против и кажи има ли съвпадения  нещо? Сам се убеди, но трябва да решиш от коя страна си?

 

Преди 10 часа, Втори след княза said:

Ето, Славейков е бил русофоб, после русофил. Стамболов русофил, после русофоб. Някакво събитие или кривулица на жизнения път ги е променило. Дали са ни разказали кое?

Славейков не е русофил, Стамболов също, ако ги беше чел нямаше да питаш. Пак казвам Строители на Съременна България като начало, поне да имаш идея за какво говорим.

 

Преди 10 часа, Втори след княза said:

Заради това аз не се впрягам много от декларации. Знаете, че синовете на комунистите станаха антикомунисти, нищо не пречи на съвестта на следващият ред синове да станат комунисти и по- русофили от Путин. (Много съм впечатлен, че противниците им наричат демократите в САЩ социалисти. Може един ден да ги нарекат комунисти и нашите ветропоказатели, като хванат вятъра, да започнат да сочат към комунистическото бъдеще). 

И кой са тия? Там е като в разузнаването излизане няма, а като какво се представят е отделен въпрос.

 

Преди 10 часа, Втори след княза said:

Много интересно е, че романът е писан в Одеса- Русия, когато Вазов е изгнаник за русофилството си. Въпреки лъкатушенията на българо- руските отношения, романът е приеман от мнозинството българи като класически. Е, някои, учили на запад писатели са смятали автора му за "фасулковец".

Но както казва поговорката "Книгите имат своя съдба" (Habent sua fata libelli) и "Под игото" има своя съдба, но ето, през 2009 г. е сметната за най- любима и ценна книга. Вж. https://bg.wikipedia.org/wiki/Голямото_четене_(България)

Еми човека е изпълнявал поръчки това всички го знаем, въпроса е защо после се обръща, какво се случва?

 

Преди 7 часа, Atom said:

Не, не е насочен лично към теб, а по-скоро е някакво заключение до което съм стигнал наблюдавайки цялата картина в България.  Може и да не съм прав, но засега хипотезата ми е, че съвременното българско русофилство е култивирано някъде през социализма като безусловно. Оформено е като идентичност и е комбинирано с анти-западни нагласи.  Сега не ми се рови, но предполагам, че това е заложено и кодирано някъде в националния ни разказ и символиката. 

А стига бре? А непрестанните хваления на Русия и Путин не си ги видял? Целенасочената проруска риторика и съответно антизападната и непрестанните обвинения ,че Запад а е виновен не си ги видял, или какво? 30 години оправдават Русия с повод и без, непрестанно ги хвалят и ни разказват колко са лоши американците. Това някак ти е убягнало! Ставаш сутрин и четеш какво е казал Путин, после слушаш за новия руски самолет, после как америка ни граби, и кога да излезем от ЕС защото е ужасно, и без нея ще цъфнем. Верно ли не си видял? :ag: Като ви гледам сте продукт на тая пропаганда, и не се усещате. Прочети психология на тълпата има я в читанката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Втори след княза said:

При търсене излизат 8 страници на които я има, на някои е използвана по повече от 1 път. За първи път е използвана на 13.08.18 от nik1, който я е използвал и максимум пъти- 6. През 2019 и 2021 е използвана по 1 път от новорегистриран2 и отново nik1. През 2022 е използвана 4 пъти от scaner, bulgaroid (2 пъти) и Горо Петков.

Само 2 ! Малко ми се вижда, не търсиш добре. Аз ползвам и други думи. 

 

Преди 5 часа, Втори след княза said:

Излиза, че от 2018 г. започва едно езиково ново обругаване на русофилите. То не е някаква реакция на движението "Русофили", което афишира намеренията си за партия през 2020 г. Изглежда политиката е на стягане на единомислието по отношение на Русия и недопускане разколни възгледи. Общо взето стягане срещу Русия. Такова нямаше при Горбачов и Елцин, когато РФ се рушеше, то се появява, когато тя става фактор.

Преди им викахме предатели и майкопродавци:ag: Най смешното е,че дискутираш с Атом, а той е отявлен русофил. При русофилията на високо ниво винаги играят пари и интереси, на средно и ниско ниво особенно при обикновените хора най-голямо влияние има непрестанната пропаганда, както и излючително ниското ниво на образование, пълната незаинтересованост от саморазвитие и природната простотия. Но най голяма роля има материалната комонента, парата ражда русофилията и пълния контрол от страна на комунистите на държавата.

Редактирано от bulgaroid
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

А ти оправдаваш ли българското участие във фашистката окупация (неоспорим факт), когато биват окупирани, нахлуване в територии на чужди суверенни държави? А?

Въпроса е откога Гърция стана суверенна държава? Била ли е всъщност някога ? Ердоган не е съгласен , и като гледам има силни доводи против.:ag: Опитваш се да ни изкараш фашисти, но не знаеш какво е фашизъм просто ползваш термина, хайде разкажи ми какво е фашизъм да видим? Не вярвам да можеш, досега не съм срещал грък да има представа какво е това :ag: После ще сравним с кой какъв е мосля гърците са по лоши от фашистите. Обикновени ориенталски варвари.:smeh:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, bulgaroid said:

А стига бре? А непрестанните хваления на Русия и Путин не си ги видял? Целенасочената проруска риторика и съответно антизападната и непрестанните обвинения ,че Запад а е виновен не си ги видял, или какво? 30 години оправдават Русия с повод и без, непрестанно ги хвалят и ни разказват колко са лоши американците. Това някак ти е убягнало! Ставаш сутрин и четеш какво е казал Путин, после слушаш за новия руски самолет, после как америка ни граби, и кога да излезем от ЕС защото е ужасно, и без нея ще цъфнем. Верно ли не си видял? :ag: Като ви гледам сте продукт на тая пропаганда, и не се усещате. Прочети психология на тълпата има я в читанката.

Видял съм ги разбира се.  Какво искаш да кажеш, че това е някакъв нов феномен от последните 30 години? Не мисля така.  Търся корените на феномена или "повратната точка".  Винаги е имало  пропагандисти на заплата които да възхваляват това или онова.  Защо обаче точно руската пропаганда  намира почва, а не някоя друга?  Затова и писах, че според мен по времето на соца русофилията е кодирана трайно  като идентичност. Идентичност безусловна и безкритична.  Ако тази идентичност я нямаше, платените пропагандисти много по-трудно щяха да прокарват тезите си и влиянието им върху българското общество щеше да е много по-малко.

Тази идентичност си има своите митове и символи - митът за турското робство, освобождението като символ, ролята на Русия за възраждането и освобождението като мит и символ и т.н и т.н.    Всичко това е трайно оформено по времето на социализма и все още стои в учебниците ни.  Нещо повече, след 10 ноември вместо да разкараме тези глупости допълнително ги усилихме и създадохме нови символи. Например за  национален празник избрахме 3 март..... Пък после чакай нещо различно.

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Славейков не е русофил

А от какво и кога се е преобърнал? Все пак интересна е повратната точка.

"Кат Русия няма втора" го определя като русофил.

Преди 32 минути, Atom said:

Например за  национален празник избрахме 3 март..... Пък после чакай нещо различно.

Разправят, че при писането на Конституцията имало дискусии и БСП била за 24 май, но надделели СДС, които правели една магическа връзка с рождения ден на Жельо Желев, който е на 03.03. Пък може и да си е обикновена реставрация на старите празници- Освобождението е празнувано от първите години на Третата Българска държава.

Заради това не ми харесва тъпото противопоставяне и креслювците, които надделяват с викове... но докато умните се наумуват...

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, bulgaroid said:

Има и сега, ама като ви видят мазние бради не ви информират

😳

Абе отдавна исках да ти го кажа, но не знаех как да стане по-дискретно... Всъщност това не са бради и това дето стърчи от там не са пури...

...и ти препоръчвам  да не вярваш на иформацията, преди и докато ти дават да "пушиш пурите", защото принципно тогава е възможно да чуеш всичко и в последствие да си правиш грешни изводи, както и да даваш възможност, да се възползват от наивността ти...!

Преди 3 часа, bulgaroid said:

Разкажи ми за мегали идеята какво стана с нея,добре ли върви? Нещо буксува последно време.

Не знам. Новата геополитическа ситуация, която не следиш, дава много надежди. Да го наречем шанс! А Бойко навремето се усети и дойде с просешката паничка... Нека не говорим предварително, живот и здраве ще видим, вероятно много скоро...

Преди 3 часа, bulgaroid said:

А вярно лие,че ще връщате острови на турците, те така разправят?

Някой те лъже, за да се възползва от страховия ти синдром и традиционно преклонената главица!  Това там не са острови, а непотопяеми самолетоносачи и предполагам, за "Молон лаве" си чувал...?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Малко е тъпо, но моля за консултация. От Славейков тук ли е или от Вазов тук"Кат Русия няма втора" със смущаващото

Какво има за чудене? Писах вече, че възрожденците ни са хора прагматици.  И за Вазов и за Славейков основополагащи са западните ценности. Свобода, човешки права, върховенство на правото и т.н. Ако критикуват това или онова западно правителство те не критикуват западните ценности и модел, а конкретното правителство за конкретната ситуация. Ако възхваляват руския Цар или русите, те  не възхваляват руския модел, руската политическа система или социалните им порядки, а конкретните действия.  Ето ти цитат  от разказ на Вазов:

– Но вие говорите не като руси, а като неприятели на Русия!

– Да, ние сме неприятели на Русия, на днешната Русия, ние не обичаме Русия, господине! Днешната Русия – това е тираническият режим, който от дълги векове тегне въз руския народ. Днешната Русия, официалната Русия е враг на истинска Русия, на руския народ. Всичко, каквото съдействува за разклащането на днешната Русия, всичко, каквото подравя основите й, което я приближава до пропастта й, подготвя, улеснява тържеството на новата. Онова, от което ние, интелигенцията, се боехме в тая война, беше да не би да излезе победоносна за нас. Тя би заякчила още за дълги години абсолютизма и гнета на монархията, като би я окръжила с ореола на славата и могъществото. Но руският бог бди над руския народ, та се случва противното.

Другият млад русин, като да подчертае думите на сънародника си, подзе:

– Вие, българите, мъчно можете да ни разумеете. Вие имате едно свободно отечество, вие се чувствувате синове на това отечество и го обичате. Обичате го, както френецът обича Франция, немецът – Германия, англичанинът – Англия. Нашето отечество е мащеха за нас, то ни гони, затваря ни в тъмници, праща ни в Сибир, оставя нашата младост и нашите сили и най-благородните пориви на сърцето ни да вехнат и гаснат; то не ни дава въздух. За интелигенцията няма място в Русия, затова нейният срам е наш триумф. Нашето руско сърце се облива с кръв от мисълта, че в проклетите манджурски полета гинат стотици хиляди наши невинни братя. Но ако за възтържествуването на нашите идеали за свобода, правда и светлина са нужни те и още по-големи жертви – нека се дадат. От съкрушението ни на бойните полета може да загине деспотизмът, но истинска Русия ще възкръсне... Да, вие сте щастлив народ и ако и ние обладавахме половината от онова, което вие имате днес, и ние бихме имали едно отечество и бихме го обичали. Но ние, господине, нямаме отечество!...

.......Това, което ми говореха тъй свободно тия млади, образовани руси, проглежда, прокарва се доста прозрачно от няколко десетки години в цялата напредничава руска литература... Каква беше тя? Изобличение, протест, стигматизация на режима на царизма и на тежките условия на живота, създадени от деспотизма. Нашите младежи гълтат тая литература и се напояват с духа й. Гълтат безразборно и без критика. Те забравят, че тя е писана за Русия, а не за България, не се замислюват върху огромната разлика на политическия и обществения живот на двете страни, не виждат онова, което ние имаме и което русите нямат.

Понеже за руската интелигенция всичките фактори и емблеми, които изразяват официална Русия, тоест режима на потисничеството: църква, корона, знаме, отечество, власт, закон, са противни, то, по подражание, казаните младежи мразят тия неща и у нас. Да стъпчеш народното знаме, за тях значи да бъдеш прогресивен, модерен човек; да плюеш на България, то значи да бъдеш истински човек, българин на бъдещето. Уродливо маймунство на ума, идиотски тесен мироглед, престъпно сгазване най-светите чувства на човека...

Добре, русите викат против царизма, и нашите викат против него пред статуята на Царя Освободителя. А какво ни чини нам руският царизъм и защо това негодувание против него? Защо тия сълзи въз чужд гроб. Защо тия ругателства въз свещения образ, изправен срещу Народното събрание? Ние, българите, знаем само едно: руският цар Александър II, който ни освободи. Ако в нещо е повлиял руският царизъм връх нашата съдба, то е било само в това благодетелно дело: нему, изключително нему дължим освобождението си от петвековно робство. При една конституционна Русия ние едвам ли в подир сто години би дочакали такъв подвиг, нечут в историята. Не нарекоха ли най-авторитетните руски писатели, даже славянофили като Ламански и философи като графа Толстоя, тая освободителна война „величайша глупост на Русия“? Въобразявам си при една конституционна Русия, занята всецяло с лекуване своите безчислени вътрешни недъзи, при отсъствието на един Александър II, който да извърши тая монархическа „глупост“, каква би била днес България и де и какви щяха да бъдат тия младежи, които днес свободно плюят въз паметника из Царя Освободителя! Питам се още дали у други народ по лицето на земята би се вършили подобни кощунства? Кое е това отечество, което презират? Кое е това знаме, което ругаят? – Видимите, конкретните образи на нашите постигнати национални идеали. Ония руси в Ница въздишаха за тия неща, ние ги псуваме. Това е идиотство.

Обърни внимание:  "Ние, българите, знаем само едно: руският цар Александър II, който ни освободи. Ако в нещо е повлиял руският царизъм връх нашата съдба, то е било само в това благодетелно дело"   

Нито Вазов, нито Славейков, нито който и да е друг възрожденец допускат противопоставяне  запад/изток или  западни ценности / руски ценности.  Западният модел и западните ценности за тях са аксиоматични и се приемат по подразбиране защото цялото възраждане минава под влиянието на западните идеи. На никой няма да му мине дори и през ума да приема каквото и да е от руския модел.   Затова и двамата - и Славейков и Вазов нямат никакъв проблем от една страна да изкажат благодарност към русите и лично към Александър ΙΙ за освободителната война и в същото време да отхвърлят всякакви  руски порядки и модели. 

Ако Вазов и Славейков могат да възкръснат те щяха да са първите които да скочат срещу Путин и съвременната руска политика и то много преди войната в Украйна.  

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, bulgaroid said:

Въпроса е откога Гърция стана суверенна държава? Била ли е всъщност някога ? Ердоган не е съгласен , и като гледам има силни доводи против.:ag: Опитваш се да ни изкараш фашисти, но не знаеш какво е фашизъм просто ползваш термина, хайде разкажи ми какво е фашизъм да видим? Не вярвам да можеш, досега не съм срещал грък да има представа какво е това :ag: После ще сравним с кой какъв е мосля гърците са по лоши от фашистите. Обикновени ориенталски варвари.:smeh:

🙂

Теб не те питам вече. Видно е че нямаш нито чест, нито достойнство!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...