Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 часа, Konche said:

И си прав, че и българите си имахме своята вина, много хора повярвахме на Желю Желев, който се оказа страхлив и не направи лустрация, от страх, че съветската агентура ще започне гражданска война. Тук беше момента да не се съгласим и тези пишман комунисти да споделят съдбата на Чаушеску, но приказките за "демокрация" и "мирен преход" бяха много красиви, а ние твърде наивни. 

Как точно Желю с представителните функции може да направи каквото и да е? Това е несериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Много интересно, защо Русия изобщо трябва да прави "нещо положително" за нашата страна !? Да не би да е длъжна по някакъв начин !? Тя и САЩ и ЕС не са направили, ама нашите държавници постоянно им козируват. Не случайно над 300 пъти натъртих, че по казуса с Македония изобщо никой не ни е и питал. Може да прочетеш интервюто на Макрон и какво казва. Защото в момента ни управляват абсолютни пионки на ЕС и на САЩ. Между другото, оня ден във вестник Труд излязоха тия калъфи, дето са взимали пари от "Америка за България". Ми, то все интересни имена вътре - радиоводещи от Дарик, Джуди Халваджиян, Бойко Станкушев (пича е шеф на Корупционния фонд, много интересно, за какъв ч*п са му пари от НПО), медии като "Клуб ЗЕТ", "Медияпуул", "Капитал", "Дневник" и т.н. Има и организации, в които са лидери на ключови политически партии, които ни управляват (примерно Христо Иванов) и т.н.
Сейм шит е и позицията относно случващото се в Украйна. Аз съм изключително вярващ човек, никога не бих толерирал агресия и т.н., но (обръщам се към всички), не ви ли дразни лицемерието на днешните политици и обслужващите ги медии ? Каква беше позицията на нашата държава, когато САЩ "посяваха демокрация" в Афганистан и Ирак !? Ами когато "посяваха демокрация" и в Югославия ? Оня боклук Иван Костов дори им даде коридор. Пратихме и военен контингент, който (според Соломон Паси), трябваше да бъде "данъка" за да влезем в НАТО... Аман от лицемери и псевдоморалисти!

Колкото до мениджмънта на фирмата на баща ми, тая критика можеш да си я завреш изодзадзе. Това е човек, почнал буквално от нулата. Дори няма висше образование, абсолютно самоук, не е бил никакъв партиен член и т.н. Толкова е напред, че дори е патентовал машина. Няма да ти казвам какви пари изкарва, ама си дръж критиката за себе си, смешник... "Мениджмънта на никакво ниво" ?! Имаш хабер ти... Дава такива пари, каквито в моя град няма къде да вземат. Освен това ги оставя и да използват цеха и за допълнителна работа. Примерно ако заварчика има някаква поръчка от комшията, може да използва електрожена и баща ми няма да му направи никакъв проблем.

Не, бе... Сериозно задавам въпроса. Тези, които ни управляват не са ли българи ? Те не са ли отражение на обществото, в което живеем ? От цялата тая помиярска пасмина, единственият, който влезе и излезе с ризата на гърба си беше Жан Виденов. И той и затова и си замина, щото не искаше да краде и боклуците около него го помляха направо.

Какво ни е дала Русия ? Ми най-малкото ти е дала право, да се казваш Христо (примерно), а не да си Ахмед. Това малко ли е ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Кимон Георгиев said:

Желю има основна вина, понеже, заедно с оня толуп Александър Йорданов и Филип Димитров разрушиха селското стопанство. В нито една бивша държава от социалистическия лагер не се направи това, което направиха тия тъпунгери. В останалите бивши социалистически държави не се махна и една тухла от техните бивши кооперативи. Запазвайки кооперативите, направиха населението акционери. Направиха хората собственици на дялове, но там си запазиха растениевъдството, напоителните системи и т.н. А в момента, всичко живо сее пшеница, а в същото време масово се внасят домати и краставици от Занзибар, Афганистан и т.н. Желев беше казал дори публично, че БСП/БКП получавал най-много гласоподаватели от селата, затова трябвало да се разрушат кооперативите и т.н. Мисля, че го бях гледал това изказване във филма на Малина Петрова за палежа на Партийния дом.
Колкото до тия, дето ходят да работят в чужбина, не ме карай да се смея... Не знам, защо никой не ти звъни, но познавам страшно много хора, които са ми споделяли как се "скъсват" от работа и в Англия, и в Германия и т.н. Един приятел се занимаваше със строителство (мисля, че беше в Берлин). И ми вика "По цял ден пием бири, седим на някоя кофа и си приказваме глупости. Идва немеца и ми вика "Това до края на седмицата да бъде готово!". А то в действителност има не повече от два часа работа, просто трябва да се измаже...!"
Друг случай... Отиват на бригада, ще берат... не тухли (циганите го правят), а малини (не съм много сигурен, няма значение). И ми вика "И един мамалигар, мама им мръсна, ние сме двама на един ред, оня е сам на ред и ни задминава...!" И аз питам: "И кво ?" И той ми вика: "Ми как кво, направихме го бригадир, нямаме файда от някой дет да работи много!"

Още много истории мога да споделя... :)

Много интересно, колко си убеден,само дето Филип Димитров беше премиер по малко от година 11 месеца. Преди и след него имаше комунисти като Беров и Попов и никой не си мръдна пръста да оправи нещата! А Виденов, а Костов,не? Колко интересно! А най смешното е,че говориш невероятни простотии, и ни лъжеш. 

Законът за собствеността и ползването на земеделските земи е приет на 22 февруари 1991г и е влязъл в сила на 1 март 1991г. Филип Димитров става премиер на 8 ноември 1991г като как точно е разрушил селското стопанство като закона е приет от правителството на Попов ? Същия Попов който съди хора на смърт за глупости, един достоен комунист. Поне се запознай с фактите ако не друго, разобличителю. 

Желю има представителни функции ,какво селско стопанство,какви пет лева? За стореното трябва да питаш комунетата.

Редактирано от bulgaroid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Той закона е бил приет през февруари 1991-ва, но след избирането на правителството на тоя боклук Филип Димиторов, още в първите месеци след 1992-ра внесе изменение и допълнение на закона. Така, че тоя дето ръси глупости си ти, а не аз. На всичкото отгоре, самият Димитров дори никога не го е отричал, а именно, че е поел отговорността за селското стопанство, но естествено, според него, то не било "съсипано", понеже имало износ. Комунистите били виновни дрън-дрън. На тебе в главата ти има само петолъчки, комунисти, Сталин и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, bulgaroid said:

Как точно Желю с представителните функции може да направи каквото и да е? Това е несериозно.

Какво точно несериозно имаше? Той беше единственият "дисидент" и "демократ" на висша официална държавна длъжност повече от година след промените. И излиза и казва "лустрация няма да има". И всичко приключи, и същите бивши комунисти си останаха да ни управляват. Ама как да има лустрация, като половината "демократи" бяха от службите и БКП. 

Некадърни и продажни демократи създадоха недъгава демокрация.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, skiahtro said:

Виж сега, облечи се, изкъпи се и ако пак нема некоя сфесна и изкъпана, дето да ти върже, такава ти е съдбата. Българки колко щеш, за по 10 евро и без никакви претенции... Ама моля, не обвинявай други за мизерията си!🤮

Свестни тука има много,вълците вие ги давите :ag: То нормално да обърнете резбата, напълно ви разбирам :ag: Като прибавим и азиатската жилка си напълно нормално! Добре,че са нашите цигани да ви отменят,живи и здрави да са ви:ag:

 

Преди 3 часа, skiahtro said:

А за останалото и да ти го кажа, видно е че няма да разбереш нищо, пък и не си особено духовит и не ти се отдава особено Лъха на мизерия и простотия, та не ми е интересно да те чета и се извинявам ако нещо съм пропуснал..🙂  ...Чак ми стана гадно, като си представих какво изживяваш и въобще не се надявай, че ще ми правиш някога сфирка...🤮

Пожелавам ти моята мизерия :ai:

И незнам кой сте гонили но вашите в полите молят за мир, или не си чувал. Гршката е че не са ги довършили. Но и Кукуш ви стига с 10 000 загуби, да не говорим за Дойран... От вас войници не става, всички знаят кокошкари сте. Турците,Дойран и Кресна не дават да излъжа:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кимон Георгиев said:

На всичкото отгоре, самият Димитров дори никога не го е отричал, а именно, че е поел отговорността за селското стопанство, но естествено, според него, то не било "съсипано", понеже имало износ. 

Имаше износ, имаше. Изнесоха добитъка, машините и работниците. Само земята не измислиха, как да изнесат.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Konche said:

Имаше износ, имаше. Изнесоха добитъка, машините и работниците. Само земята не измислиха, как да изнесат.

Абсолютен позор ! При положение, че разполагаме с такава земя, да ядем пластмасови домати и краставици...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Кимон Георгиев said:

Много интересно, защо Русия изобщо трябва да прави "нещо положително" за нашата страна !? Да не би да е длъжна по някакъв начин !?

Ами да длъжна е,след като тя и ти имате претенции трябва нещо да покажете. Виждам не се сещаш, то няма и какво де.Нали точно вие искате да сме с Русия,защо? След като няма смисъл за какво ни е? Виж гадости от там колкото искаш, защо така? Ние излиза сме им врагове, и не беше ли Русия тази която прекрати съществуването на СИВ и Варшавския договор,сега защо реве като вдовица?

 

Преди 28 минути, Кимон Георгиев said:

Тя и САЩ и ЕС не са направили, ама нашите държавници постоянно им козируват.

Ами Европа дотук наля колко 20 милиарда и сега ще налива още 30,колко да е нищо? Русия само ни краде,факт. 

 

Преди 30 минути, Кимон Георгиев said:

Не случайно над 300 пъти натъртих, че по казуса с Македония изобщо никой не ни е и питал. Може да прочетеш интервюто на Макрон и какво казва.

Ами нашите искания станаха проблем на Европа, и никой нищо не приема без наше одобрение. А братушките водят антибългарска кампания, а тука лицемерничат,що така?

 

Преди 31 минути, Кимон Георгиев said:

Сейм шит е и позицията относно случващото се в Украйна. Аз съм изключително вярващ човек, никога не бих толерирал агресия и т.н., но (обръщам се към всички), не ви ли дразни лицемерието на днешните политици и обслужващите ги медии ? Каква беше позицията на нашата държава, когато САЩ "посяваха демокрация" в Афганистан и Ирак !? Ами когато "посяваха демокрация" и в Югославия ? Оня боклук Иван Костов дори им даде коридор. Пратихме и военен контингент, който (според Соломон Паси), трябваше да бъде "данъка" за да влезем в НАТО... Аман от лицемери и псевдоморалисти!

Само не разбрах какво общо има Афганистан с Украйна ? И не е лошо да видиш защо отидоха там Америка и защо Русия ? 

 

Преди 34 минути, Кимон Георгиев said:

Колкото до мениджмънта на фирмата на баща ми, тая критика можеш да си я завреш изодзадзе. Това е човек, почнал буквално от нулата. Дори няма висше образование, абсолютно самоук, не е бил никакъв партиен член и т.н. Толкова е напред, че дори е патентовал машина. Няма да ти казвам какви пари изкарва, ама си дръж критиката за себе си, смешник... "Мениджмънта на никакво ниво" ?! Имаш хабер ти... Дава такива пари, каквито в моя град няма къде да вземат. Освен това ги оставя и да използват цеха и за допълнителна работа. Примерно ако заварчика има някаква поръчка от комшията, може да използва електрожена и баща ми няма да му направи никакъв проблем.

Изобщо не ми пука кой колко изкарва и какво е постигнал. След като имате проблем с персонала сте ясни. Като ми каже някой -Давам много пари в провинцията, и ми става ясно. Там заплатите от 1000 лв са нечувани,затова няма кой да работи.Или взимат 1500 ама няма събота, няма неделя, или празник,отпуска  е мръсна дума. Даже в родата имам такива, не един и двама, и все едно тебе те слушам,един текст рецитирате. И все няма пари :ai: Единия го чета всеки ден почти по вестниците какво бил казал и какви успехи постигнал, ама като се видим все няма,все едно ще му искам.:ag: Местния олигарх бил беден,ти да видиш! 

Преди 44 минути, Кимон Георгиев said:

Не, бе... Сериозно задавам въпроса. Тези, които ни управляват не са ли българи ? Те не са ли отражение на обществото, в което живеем ? От цялата тая помиярска пасмина, единственият, който влезе и излезе с ризата на гърба си беше Жан Виденов. И той и затова и си замина, щото не искаше да краде и боклуците около него го помляха направо.

Виж какво е АОНСУ и сам си отговори,не,не са българи, комунисти са.

 

Преди 27 минути, Кимон Георгиев said:

Той закона е бил приет през февруари 1991-ва, но след избирането на правителството на тоя боклук Филип Димиторов, още в първите месеци след 1992-ра внесе изменение и допълнение на закона. Така, че тоя дето ръси глупости си ти, а не аз. На всичкото отгоре, самият Димитров дори никога не го е отричал, а именно, че е поел отговорността за селското стопанство, но естествено, според него, то не било "съсипано", понеже имало износ. Комунистите били виновни дрън-дрън. На тебе в главата ти има само петолъчки, комунисти, Сталин и т.н. 

Аха а Беров нещо? НЕ? Ясно. Виденов? Защо ли питам и аз!

Преди 25 минути, Konche said:

Какво точно несериозно имаше? Той беше единственият "дисидент" и "демократ" на висша официална държавна длъжност повече от година след промените. И излиза и казва "лустрация няма да има". И всичко приключи, и същите бивши комунисти си останаха да ни управляват. Ама как да има лустрация, като половината "демократи" бяха от службите и БКП. 

Некадърни и продажни демократи създадоха недъгава демокрация.

Той беше назначен от тях, не вярвам в митове и легенди,че е бил дисидент, или нещо от сорта. Дисидентите ги разкараха още 1990г а последния, Кавалджиев ,го съдиха и тормозиха докато умря.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bulgaroid said:

Той беше назначен от тях, не вярвам в митове и легенди,че е бил дисидент, или нещо от сорта. Дисидентите ги разкараха още 1990г а последния, Кавалджиев ,го съдиха и тормозиха докато умря.

Именно, предател. Излъга ни (поне мен лично), че е демократ и ще работи за създаване на истинска демокрация, а реално пазеше проруското крило на БКП.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 20 минути, bulgaroid said:

Свестни тука има много,вълците вие ги давите :ag: То нормално да обърнете резбата, напълно ви разбирам :ag: Като прибавим и азиатската жилка си напълно нормално! Добре,че са нашите цигани да ви отменят,живи и здрави да са ви:ag:

Средата която описваш, не ме интересува и нямам отношение! Аз съм перфекциониист и телиоман и въобше не искам да си представям ареала който обитаваш...🤮

Преди 22 минути, bulgaroid said:

Пожелавам ти моята мизерия :ai:

Пу! Имай в предвид, че съм и доста гнуслив, задръж си пожеланията, че пак ми се догади...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Konche said:

Именно, предател. Излъга ни (поне мен лично), че е демократ и ще работи за създаване на истинска демокрация, а реално пазеше проруското крило на БКП.

Прочети автобиографията на Тодор Живков,човека честно си казва, още 1988г всичките СДС-та и тем подобни са били създадени и назначени хора, те са си направили опозиция удобна за тях. За каква демокрация говорим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, bulgaroid said:

Дисидентите ги разкараха още 1990г

По-късно... Истинските анти-комунисти и дисиденти бях двама - Петър Дертлиев и Милан Дренчев...

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, bulgaroid said:

Ами да длъжна е,след като тя и ти имате претенции трябва нещо да покажете. Виждам не се сещаш, то няма и какво де.Нали точно вие искате да сме с Русия,защо? След като няма смисъл за какво ни е? Виж гадости от там колкото искаш, защо така? Ние излиза сме им врагове, и не беше ли Русия тази която прекрати съществуването на СИВ и Варшавския договор,сега защо реве като вдовица?

 

Ами Европа дотук наля колко 20 милиарда и сега ще налива още 30,колко да е нищо? Русия само ни краде,факт. 

 

Ами нашите искания станаха проблем на Европа, и никой нищо не приема без наше одобрение. А братушките водят антибългарска кампания, а тука лицемерничат,що така?

 

Само не разбрах какво общо има Афганистан с Украйна ? И не е лошо да видиш защо отидоха там Америка и защо Русия ? 

 

Изобщо не ми пука кой колко изкарва и какво е постигнал. След като имате проблем с персонала сте ясни. Като ми каже някой -Давам много пари в провинцията, и ми става ясно. Там заплатите от 1000 лв са нечувани,затова няма кой да работи.Или взимат 1500 ама няма събота, няма неделя, или празник,отпуска  е мръсна дума. Даже в родата имам такива, не един и двама, и все едно тебе те слушам,един текст рецитирате. И все няма пари :ai: Единия го чета всеки ден почти по вестниците какво бил казал и какви успехи постигнал, ама като се видим все няма,все едно ще му искам.:ag: Местния олигарх бил беден,ти да видиш! 

Виж какво е АОНСУ и сам си отговори,не,не са българи, комунисти са.

 

Аха а Беров нещо? НЕ? Ясно. Виденов? Защо ли питам и аз!

Той беше назначен от тях, не вярвам в митове и легенди,че е бил дисидент, или нещо от сорта. Дисидентите ги разкараха още 1990г а последния, Кавалджиев ,го съдиха и тормозиха докато умря.

 

Брато, ти имам чувството, че си се друсал с халюционегенни гъби ?! Ако имаш, поне дай насам... Имам чувството, че и за ЦСКА и Лудогорец да говоря, пак ще изместиш темата за някакви комунисти, за Сталин и т.н. Имаш някаква изключително болна фиксация по Русия, по комунисти и т.н. Б*хти изкривеното мислене !? Имам чувстовото, че си пиша с оня малоумник Георги Жеков. Къде видя, да съм твърдял, че "искам да съм с Русия" или тем-подобни !? Б*хти болният тип... Това не е сериозно, честно ! Чак в глупостите си намеси Варшавски договор и СИВ...

Ъхъ, за казуса Македония отново "братушките". Каква изненада... ;ддд

Естествено как ?! Америка посипваха с демокрация в Афганистан ! Нищо общо нямат случаите... ;дддд

И баща ми е "ясен" !? ;) Момчето е мега запознато с политиката на фирмата на баща ми. :)

Естествено, че комунистите са виновни, няма кой да е. И за ретроградния Меркурий пак те, нали ?

Аз му говоря, че Филип Димитров дори сам си признава, че е поел отговорността за селското стопанство, той пак тръгва за БКП да говори... АХАХАХАХАХАХАХ!


П.С.
Поне ме забавлява. Жена ми гледаше някакъв тъп хамерикански крими сериал, вечерта ми беше скучна.

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, skiahtro said:

Средата която описваш, не ме интересува и нямам отношение! Аз съм перфекциониист и телиоман и въобше не искам да си представям ареала който обитаваш...🤮

Пу! Имай в предвид, че съм и доста гнуслив, задръж си пожеланията, че пак ми се догади...

Не, че ще защитавам болни хора, ама какво се опитвате да постигнете като си мерите патлаците публично ? Нямате ли ЛС !? Повярвай ми, никой не го е*е, кой от какво се гнусял, кой бил перфекционист и т.н. :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Кимон Георгиев said:

Не, че ще защитавам болни хора, ама какво се опитвате да постигнете като си мерите патлаците публично ? Нямате ли ЛС !? Повярвай ми, никой не го е*е, кой от какво се гнусял, кой бил перфекционист и т.н. :)

Извинявам се, прав си, но бях отвратен и афектиран от описанията на живота който води и какво му се налага да прави.. Реакцията ми бе спонтанна...

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, skiahtro said:

Извинявам се, прав си, но бях отвратен и афектиран от описанията на живота който води и какво му се налага да прави.. Реакцията ми бе спонтанна...

Не му обръщай внимание... Момчето определено си има някакви проблеми. И аз спирам да му отговарям. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Atom said:

Да припознайме първенството на Русия, ще каже да наведем глава пред нейната желязна власт.“

След преврата той е още по-яростен критик на Русия.

Тъй като хората, а и общностите стават други след повратната точка, можем да постъпим по някакъв такъв начин

  • Разделяне обществен и частен живот прим. В творчеството си Славейков пише с любов за Русия, но в частния си живот, споделят близки, е изразявал ненавист към нея.
  • периодизация прим. Синият период на Пикасо; русофлският период на Славейков
  • преобладаващо значение. прим. "Тъй като Славейков е допринесъл повече за България със своята омраза към Русия, общоприето е, че е русофоб".
  • преобладаващо значение за периода прим. Цариградският период на Славейков е съпътстван от големи надежди към Русия и е прието да се смята за русофилски.
  • преобладаващо обществено мнение- прим. След преврата и едноличния режим на Батенберг  повечето са смятали Славейков за русофоб.
  • друго

(примерите не са исторически и са по- скоро шеговити). Смятам, като основно средство за познание личната изява, а не хорското мнение

Другото е, че либералите, не само Славейков, са разочаровани в очакванията си за подкрепа от Русия, което е израз на идеализъм и несамостоятелност, но до омразата има път.

 

Link to comment
Share on other sites

Кои са пък тия, дето са твърдели, че Славейков бил "русофоб" ?! Да не е пак кьорфишек от типа на Левски е казал "Който ни освободи, той ще ни пороби"... Сега, като се сетя, че онова изключително политическо недоразумение Роска Плевнелиева го цитираше в Парламента и ме напушва на смях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Кимон Георгиев said:

Кои са пък тия, дето са твърдели, че Славейков бил "русофоб" ?! Да не е пак кьорфишек от типа на Левски е казал "Който ни освободи, той ще ни пороби"... Сега, като се сетя, че онова изключително политическо недоразумение Роска Плевнелиева го цитираше в Парламента и ме напушва на смях.

 

On 23.07.2022 г. at 18:43, Atom said:

Ето ти два откъса от Строителите на съвременна България. Том 1, книга трета: Превратът и пълномощията, IV. Управлението на генералите:

За Славейков:
Тоя с нищо неоправдан остракизъм не можеше, освен да увеличи ожесточението на двамата либерални водители. Тонът на Независимост спрямо княза и Русия стана сега много по-жесток. Особен акцент на озлобление носеха статиите срещу Русия. П. Р. Славейков бе стар русофоб.  През време на църковния въпрос, когато партията на д-р Чомакова се бореше срещу Игнатиева, Славейков бе писал в своя вестник Македония тия смели редове:

"Русия може да пази своето човеколюбие за своите полудиви народи, а нас да остави на нашата участ. Панславизмът не може днес без Русия, а това е, което ние не щем. Да припознайме първенството на Русия, ще каже да наведем глава пред нейната желязна власт."

Освободителната война, разбира се, угаси това негово недоверие към Русия. В упоението от великия подвиг Славейков взе лирата си, за да изпее една ода за руския цар. След преврата обаче едновремешната идейна омраза се събуди пак, по-ядовита сега, защото бе постоянно раздразнявана и защото към нея се прибавяха и лични мотиви.

Link to comment
Share on other sites

Не знам, дали си наясно, но когато Симеон Радев отпечатва двете издания на "Строителите" търпи доста критики... относно достоверността. Един от тия критици е например Димитър Благоев.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Кимон Георгиев said:

Не знам, дали си наясно, но когато Симеон Радев отпечатва двете издания на "Строителите" търпи доста критики... относно достоверността. Един от тия критици е например Димитър Благоев.

Надявам се Atom да прочете коментара ти. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Другото е, че либералите, не само Славейков, са разочаровани в очакванията си за подкрепа от Русия, което е израз на идеализъм и несамостоятелност, но до омразата има път.

 

А защо реши, че трябва да има омраза? Фобията е страх, а не омраза.  Да не мислиш, че Стамболов някога е изпитвал омраза към руснаците?  Фобията може да доведе до омраза, но това изобщо не е задължително.  На мен  ми се вижда напълно нормално  отношението им такова,  каквото е. Без повратни точки, без преходи и т.н.   Да, те разчитат на Русия - няма на кой друг. В същото време обаче изпитват страх от нейния абсолютизъм, от нейните порядки, от социалната и система..... И не искат нищо от това на българска почва.   То няма и какво друго да е. Българските реалии са коренно различни от руските.   

Писах ти вече няколко пъти. Повратни точки трябва да търсиш в по-късни времена, някъде през социализма. До тогава отношението към Русия е нормално, без сакрализация, фетишизъм, безусловна любов или пък омраза, нетърпимост и т.н.   Отношението  към Русия е оценъчно, както е оценъчно към която и да е друга страна. 

Виж например Вазов. Това което цитирах от 1906, думите на двамата му герои - руснаци:

Днешната Русия – това е тираническият режим, който от дълги векове тегне въз руския народ. Днешната Русия, официалната Русия е враг на истинска Русия, на руския народ.....  Да, вие сте щастлив народ и ако и ние обладавахме половината от онова, което вие имате днес, и ние бихме имали едно отечество и бихме го обичали.

Виж например и това от 1916:

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно ми любим я ния.

За тоз кумир ние се бием
и с чужд, и със близък упорно
и няма ний врат да превием
пред никакво иго позорно!

О, колко ви, братя, жалея!
О, как би желал, братя клети,
свобода и вам и за нея
кат нас да живейте и мрете!

През 1906 Вазов вкарва в думите на героя си желание руснаците да могат да живеят като българите и да ползват същите свободи. 10 години по-късно той сам им пожелава същото.  Да виждаш промяна? Да виждаш повратна точка?  Да, той обича руснаците и точно заради това  им пожелава да имат свобода като българите, а не да живеят в "тираническият режим, който от дълги векове тегне въз руския народ"

Какво неясно е непоследователно може да има в подобно мнение?  

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, skiahtro said:

А ти оправдаваш ли българското участие във фашистката окупация (неоспорим факт), когато биват окупирани, нахлуване в територии на чужди суверенни държави? А?

Аз ще отговоря с контра въпрос? А ти оправдаваш ли съветската окупация на България, също неоспорим факт! :) 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...