Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 11 минути, Atom said:

Отвори който и да е възрожденски вестник и виж сам

Стига бе?!? Онези вестници дето пишат за "Столицата на разврата" и тези на убедения русофил Дядо Славейков? Айде- де. Не е сериозно. Вж. "Криворазбраната цивилизация"

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, skiahtro said:

Просто е! Руснаците са тези, които създават българската идентичност, за което твърде много са им благодарни. Без Русия е нямало да има българи, нито срам/безсрамие, нито агресия...🙂

Много бъркаш, знам,че ни сравняваш с вас, ама при нас е различно. Откога има гърци? Официално от 1830г а гръцки народ има от 30 тина години преди това, и благодарение на гръцкия план на Екатерина ви създават, виж там за Ипсиланти и Филики Етерия, или как Русия измисли Гърция а Англия я създаде? Никога преди това няма такъв народ и нямате нищо общо с елините, който са станали примерни римляни. Както и с Визнатия която никога не е била гръцка държава.Да не би арменците да имат по-малко право да претендират. Мисля не. При нас е друго, откакто ни има, не сме си сменяли името или името на държавата. Ние сме най старата държава в Европа а вие не. Та нашата идентичност си е наред,с вашата има проблем, и то голям.

Преди 52 минути, skiahtro said:

Пълна е с българи в главиците на такива като тебе, дето смятат чуждото за свое!🙂

Там българи няма има гърци със славянски произход, които никога не са били българи!😉 

Викаш чуждото искаме? Същото викат и турците за вас, виждам си съгласен с тях? Даже разправят сте ги нападнали, вярно ли е? 

Това ли измислихте, няма българи а гърци от славянски произхо, затова ли не им давате да говорят на езика си, и им унищожихте културата и наследството, затова ли преселихте гърците от мала азия, щото на север живеят само гърци, ти да видиш!? Колко заселихте милион, или колкото остана от Анадола? И сега ми говориш за лицемерие и отвращение, :ag: ? И кой знае защо във всичките ви писания пише българи, не си ли ги чел? Не си чел Зорба Гърка ли, я отваряй и прочети и пак ела, там си пише българи, а ти отричаш? Кой лъже, ти или Казандзакис? Май си ти? 

 

Редактирано от bulgaroid
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Втори след княза said:

Не мога да твърдя. Стамболов продължава борбата с и екзекуциите на русофили. На Източния фронт няма български сражения с руснаците през двете световни войни. Легалните леви партии, особено след Октомврийската революция, която приемат, имат избиратели, често на русофилска основа. Българската армия през ВСВ не се съпротивлява на Червената, докато има победи срещу немската, което означава, че е боеспособна, но симпатизира дори на СССР, защото ги приема като "руснаци". Така че русофилството, както писах по- горе, принадлежи на народа и е демократично, а западнофилството е елитарно.

Еее, хайде стига. Поне вземи прочети за Стамболов, кое и защо го е правил, не се излагай! Левите не печелят симпатии заради Русия а заради идеите за равентсво и братство, после някой седнал и прочел какво искат всъщност, поговорил с емигранти от Русия и разбрал как го постигат това което искат, и видял какво прави СССР и всичко си е дошло на мястото. Не случайно само за пари са работили със СССР. За много пари.Виж разпитите на Цола Драгойчева, там си казва жената много пара е играла. Армията изпълнява споразумението с СССР. Никой не очаква война, а те и война обявяват и преврат правят, понеже винаги си спазват споразуменията. Не се подвеждай по измислиците.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

Преди 54 минути, bulgaroid said:

Герой я , кой друг. И колко пъти вече да отговарям?

Много бързаш! За сега само оправданията са ти геройски и ако не бяха безмислени, щяха да са достойни за мъченик...

Но на елементарните въпроси, се отговаря елементарно.

Ето виш как става:

Преди 20 минути, bulgaroid said:

Даже разправят сте ги нападнали, вярно ли е? 

Да, вярно е!

Айде сега и ти по горния пример...!

Имало ги е фашистка окупация на балканите?

😀

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 56 минути, bulgaroid said:

Не си чел Зорба Гърка ли, я отваряй и прочети и пак ела, там си пише българи, а ти отричаш? Кой лъже, ти или Казандзакис? Май си ти? 

 

Бе ти ходи им го речи тва че са българи, ако не ти ти клъцнат гръцмуня, като на младо яре, те па на...😀

Те ония там само се обиждат на българин един друг и си представям картинката, ако някой като теб почне да ги убеждава...😀

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, bulgaroid said:

Еее, хайде стига. Поне вземи прочети за Стамболов, кое и защо го е правил

За да си съставя мнение за симпатиите към Русия, не ще ми послужи Стамболов. По- скоро ако искам да си съставя мнение за симпатиите към Запада трябва да го прегледам.

Преди 32 минути, bulgaroid said:

само за пари са работили със СССР

Остави пропагандните книжлета. Де що роднини на връстници съм имал, никой не е бил богаташ преди Девети, нито след. Идеалисти.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Втори след княза said:

Българската армия през ВСВ не се съпротивлява на Червената, докато има победи срещу немската, което означава, че е боеспособна, но симпатизира дори на СССР, защото ги приема като "руснаци".

Как измисляш такива щуротии? Армията просто си върши работата, която политическото ръководство и е поставило,

Цитирай

Така че русофилството, както писах по- горе, принадлежи на народа и е демократично, а западнофилството е елитарно.

Хубаво е като се правят някакви обобщения, те да се опират  на факти , а не на фантазии.  

Народът е преобладаващо "царистки" (няма как да е симпатизант на болшевишка Русия), и за отношението  на голямата народа към болшевишка Русия ("болшевиците") и съответно към Запада преди и по време на ВСВ , може да се види в пресата по онова време - в най-тиражираните "Мир" и "Зора" - имат  дигитални архиви

Забележка: Смятам че в пресилено мнението на Цвета Трифонова, че "Зора" е вестник на интелигенцията"
 

800px-BASA-3K-7-436-8-Photo_of_South_Dobruja%2C_1940.JPG

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

На Балканите е имало фашистка окупация не знам какво толкова се напъваш,всички сме чували за Гръко -Италианската война, успокой се. :ag: 

Цитирам себе си щото си поредния дето не чете. 

Преди 1 час, skiahtro said:

Имало ги е фашистка окупация на балканите?

Сега ми разкаже каква е разликата между фашистите и гърците,че нещо не я виждам? Те са расисти, и вие сте расисти, те говортят за недохора и вие говорите,обаче те не унищожават наследството на друг народ а вие го правите, те не забраняват езици а вие го правите, те не режат глави, а вие го правите,те не изгарят църкви и училища а вие го правите, те не отричат съществуването на други народи а вие го правите, та въпроса ми е кой е по-лош фашистите или гърците? Дотука водите убедително!

Преди 56 минути, skiahtro said:

Бе ти ходи им го речи тва че са българи, ако не ти ти клъцнат гръцмуня, като на младо яре, те па на...😀

Те ония там само се обиждат на българин един друг и си представям картинката, ако някой като теб почне да ги убеждава...

Бре колко страшно изплаши ме. Нали ходих и ги видях,зализани с много гел а по дъртите с немити бради, много страшни :ag: Като са повечко викат нещо и гледат лошо, като намалеят стават тихи и кротки и плахо поглеждат през рамо. А в чужбина са просто овчици, с едни хубави тихи гласчета,чак се чудя как ги вадят. То и ние тука се обиждаме на грък ако не знаеш,ама тука боя ти е гарантиран а там полиция викат, вие и албанците сте най страшни, и те са като вас,викат като са много, после са тихи и кротки. Даже ги пробвахме 3-ма изтупахме сламата от гърбовете на 8 брадати мишоци,оказа ,че са изключително бързи, избягаха. Та едните им викат българи на другите албанци, а гърци няма.  Не ме плаши,аз съм живял в София през 90те.  

 

Редактирано от bulgaroid
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, bulgaroid said:

А в чужбина са просто овчици, с едни хубави тихи гласчета,чак се чудя как ги вадят. То и ние тука се обиждаме на грък ако не знаеш,ама тука боя ти е гарантиран а там полиция викат, вие и албанците сте най страшни, и те са като вас,викат като са много, после са тихи и кротки. Даже ги пробвахме 3-ма изтупахме сламата от гърбовете на 8 брадати мишоци,оказа ,че са изключително бързи, избягаха. Та едните им викат българи на другите албанци, а гърци няма. Та не ме плаши,аз съм живял в София през 90те.  

😀

Хе хе Пиле, не се пали толко ще се разбрем някакси и погодим, винаги ще намерим компромис, ако се видим ще можеш да ми направиш сфирка, че е по-лесно, да не се навеждаш...😀

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, skiahtro said:

Там българи няма има гърци със славянски произход, които никога не са били българи!

Сега в Западна Тракия  няма българи (елинизиризините в 17 и 18 век, част от които са си запазили езика, не са българи а са гърци), но преди 1920 г в Западна Тракия има  българи. 

http://macedonia.kroraina.com/tr/9/trakija_9_4.pdf

http://unicat.nalis.bg/Record/LSU.000388346

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Стига бе?!? Онези вестници дето пишат за "Столицата на разврата" и тези на убедения русофил Дядо Славейков? Айде- де. Не е сериозно. Вж. "Криворазбраната цивилизация"

Сериозно, несериозно това е положението. Защо според теб цивилизацията е криворазбрана? Защото това е сатира. Защото критикува тези които копират само външните белези, без ценностите, а същността на цивилизацията са именно ценностите. 

1. Кои са стълбовете на цивилизацията според Славейков? Ето ти откъс от Основите на днешната цивилизация, в. Македония 1867г.:

Основите на днешната цивилизация са три: тоест старогръцкото и римското образование, християнството и третьо, особения характер на народите, които при падението на Римската империя възобновиха изтощената кръв на человечеството.

Старогръцкия свят много спомогна за развитието на всеобщата цивилизация. В него се чу най-напред името гражданин, тоест человек свободен, член на едно устроено общество, имеюш право да участвува в управлението му. В него ся развиха почти съвършено всичките науки до най-високий степен: освен естествените, в него ся усъвършенствуваха и прекрасните художества. В него ся обработи най-напред и художествен язик, силно и необходимо орудне за напредваннето на цивилизацията.

А римлянете, конто във филологията си си зеха почти всичко от старите гърци, отличиха ся повече от тях в развитието на правото. Техните строги законоведци правят и до днес услуги на человечеството. Те тъй добре усъвършенствуваха тази наука въз всичките й почти части, щото по римското право, с малки изключения, ся управлява и днeс еще цяла Европа. Освен в правото римлянете ся отличиха и в политическото управление, тъй що много от техните политически устави ся намират и до днес в действие под друг вид и под друго име.

А християнството опитоми варварите и от начало до конец на средния век то биде самият благодетел и утешител на страждущото человечество, то е било като слънце невидимо, което е огрявало тогавашното общество. Освен туй християнството провъзгласи тържествено равенството между человеците и то първо донесе в светът мисълта за едно всеобще братство, към което от ден на ден все повече ся стреми человечеството. На божествената Христова вяра дължат тоже днешните просветени народи своето преобразование. В християнството ся роди чувството на самоотвержението, изворът на всяко общополезно дело.

Колкото ся касае до народите, които ся населиха в Европа после падението на Римската империя, а особено германските племена, тям най-вече е длъжна съвременната цивилизация, съществените начала и по-първите примери на политическата свобода. Тям е длъжен тоже вечна признателност и красния пол, защото германските племена първи отдадоха приличното уважение към жената и те способствуваха най-вече да улучшат нейното обществено състояние. Туй приключение е от най-важните във всеобщата история и можем каза, че то отваря нова епоха в нея. Оттогаз ся развиха нови добродетели и тогаз жената зе да участвува, косвено или некосвено, във вървежът на цивилизацията, в усовършенствуванието на человечеството.

Тези са трите основи, трите стълпове, върху които ся въздига съвременната цивилизация, която, като продължава старата, развива ся повече и разпространява пределите си.

Или да обобщим:
- от древните гърци - гражданското обществогражданин, тоест человек свободен, член на едно устроено общество, имеюш право да участвува в управлението му
- от римляните - правото - Техните строги законоведци правят и до днес услуги на человечеството.
- от християнството - равенството между человеците
- от германците - политически свободи

Къде се вмества руския абсолютизъм в тези ценности?

2. Кои са стремежите на българите, в.Македония 1872

Человеческият разум не допууща съсловията (кастите), т.е. един ред членове на обществото, които да имат повече привилегии и права и някаква си самоволна власт над другия ред по-ниско стоящи членове на обществото. И както може да се мисли в началото - в предисторическите времена, в първобитните онези общински учреждения на человеческото поколение, съсловията не са съществували.
........
Когато българският народ въстана против гръцкото духовенство, той замисли - казваме ний по-горе - един идеал на обществен живот, в който да се олицетвори неговото пълно равенство, без оличителни съсловия, върхуу здравите и възвишени християнски закони.

Вписва ли се според теб руското самодържавие в тази концепция?

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, skiahtro said:

😀

Хе хе Пиле, не се пали толко ще се разбрем някакси и погодим, винаги ще намерим компромис, ако се видим ще можеш да ми направиш сфирка, че е по-лесно, да не се навеждаш...😀

О да, почнаха заплахите :ag: 

Я сега ни разкажи колко си страшен:ai: Не си знаеш историята ама претенции големи,бягай да четеш. После ела пак да ни плашиш.

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

Сега в Западна Тракия  няма българи (елинизиризините в 17 и 18 век, част от които са си запазили езика, не са българи а са гърци), но преди 1920 г в Западна Тракия има  българи. 

http://macedonia.kroraina.com/tr/9/trakija_9_4.pdf

http://unicat.nalis.bg/Record/LSU.000388346

 

Ми те гърците там са 25 000 колкото българите,ама е пълно с помаци който говорят само български. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, bulgaroid said:

Я сега ни разкажи колко си страшен:ai: Не си знаеш историята ама претенции големи,бягай да четеш. После ела пак да ни плашиш.

Уф, още ли се занимаваш с глупости.  Това му е един от номерата - да "плаши". То и името което си е избрал е същото. Skiahtro или Σκιάχτρο на български се превежда като Плашило. Зарежи този спор - нищо няма да излезе от него.  Плашко си е такъв и номерата му са абсолютно прозрачни. Общо взето е безобиден, но нито може да го убедиш в нещо, нито ще научиш нещо от него.  Повтаря едни и същи схеми и номера и толкова.  За сметка на това  е добър фотограф и за тези неща има око.  Ако искаш иди в раздела за фотография и там си обменяйте мисли и идеи. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Atom said:

Уф, още ли се занимаваш с глупости.  Това му е един от номерата - да "плаши". То и името което си е избрал е същото. Skiahtro или Σκιάχτρο на български се превежда като Плашило. Зарежи този спор - нищо няма да излезе от него.  Плашко си е такъв и номерата му са абсолютно прозрачни. Общо взето е безобиден, но нито може да го убедиш в нещо, нито ще научиш нещо от него.  Повтаря едни и същи схеми и номера и толкова.  За сметка на това  е добър фотограф и за тези неща има око.  Ако искаш иди в раздела за фотография и там си обменяйте мисли и идеи. 

Забавлявам се, просто. Добре ще го оставя. Въпреки,че ми се щеше да чуя мнение за събитията в Анадола 13-22г ама не мисля че има идея. Хайде поздрав за всички гърци от мен специално с една прекрасна песен.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, bulgaroid said:

Ми те гърците там са 25 000 колкото българите,ама е пълно с помаци който говорят само български. 

Зависи от нома
В Еврос помаците  са само няколко хиляди човека, но почти навсякъде можеш да срещнеш българоезични гърци (или гъркомани) 
Аз съм се учудвал когато в селата и градчетата случайни хора са ме заговаряли на български (видяли са българския номер на колата), или когато не можем да се разберем (отрещният говори немски) , накрая попита откъде сме и след отговора  каже на български "Що не казвате, че сте  българи!"

https://bulgarnation.com/Българи в Гърция-Западна Тракия-Окръг Еврос.html

 

http://www.promacedonia.org/knizhki/razbojnikov_1944.htm

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Вписва ли се според теб руското самодържавие в тази концепция?

Твърдя обратното- училите в Русия приемат от там демократични идеи и с руските демократи са против самодържавието. Републиканци. 

  

Преди 1 час, nik1 said:

Народът е преобладаващо "царистки" (няма как да е симпатизант на болшевишка Русия), и за отношението  на голямата народа към болшевишка Русия ("болшевиците")

Един любопитен пример, който би заинтересувал и почитателя на идеята, че след Берлинския конгрес русофилството се стопява.

Емануил Попдимитров е роден в Западните покрайнини, заради което е отбелязан и в сръбската уикипедия. Активен радетел за правата на българите в Западните покрайнини. Умира през 1943 г. като частен доцент в СУ. Поет- символист. Преди точно 100 г. през 1922 г. издава стихосбирката "Знамена" между които поемата от 1920 г."Русия"

Първите стихове са

"Възпявам земята
велика,
героите строги,
Русия,
столика
стихия- пожарът,
що мята
тревоги
отвъд океана. ..."

 

Продължава с

"От мътния Днепър до зли Сахалин..."

И завършва с 

"... на вечната Рус.
И ето:
от мрака възлиза
под огнена риза
Исус"

  

Преди 1 час, Atom said:

 Ето ти откъс от Основите на днешната цивилизация, в. Македония 1867г.:

А къде да прегледам всички бройки на "Македония"? За съжаление чак в понеделник ще мога да ползвам библиотеката за събраните му съчинения.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Твърдя обратното- училите в Русия приемат от там демократични идеи и с руските демократи са против самодържавието. Републиканци. 

Това е някаква твоя собствена представа. От къде правиш такива изводи?  Във възрожденската преса аз не съм срещал някой да се вдъхновява от руски демократи, че и републиканци.   По отношение на тези ценности - свободи, човешки права и т.н. образец е Европа и само Европа - западната.  Ето ти още един откъс от статия публикувана в Македония:

 

Какво е стремлението на българския народ? Къде върви той?

За да отговорим точно на това питание, нужно е да захванем по-издалече.
Епохата на религиозния фаантизъм, на здравата още набожност във Франция в миналия вече осемнадесети век дойде към края си. На 1789 избухна тамо голямата онази революция, която събори началата на християнството и се опита да установи върху техните развалини естествените начала или началата на истинското человечество.

Но по онова време знанията не бяха се още доволно арзвили, за да определят точно законите на естествената система. Французите не знаеха за правата на жената, че са равни с правата на мъжа. Те не вярваха, че пълната нравственост е необходима за мира и за спокойствието на человеческите общества и на чистотата на человеческото име. А що е повече, те нямаха понятие за страшния онзи закон в естеството, че всяка неправда има да се накаже още и тук на този свят, който виждаме с очите си, на който живеем. Поради това установлението на французката революция не остана трайно и вълните на християнизма, като се разпиляха от страшния онзи ураган, за време нахлуха пак във Франция и я завладяха.

Французката революция пропадна, но идеята й не пропадна. Тя взе да минува границите на Франция и да се разпространява в съседните германски и латински земи. Навред из Европа духовенството усети голямата опасност, която го заплашва. И то, за да поддържа вярата, разумя, че трябва саминко да стане образец на набожност, нравственост и родолюбие. Таквоз е въобще духовенството в европейските земи и чрез тези средства е спирало и спира насилното превращение на обществата, а е дало на арзвитието на работите едно толкоз тежко и трудно движение и що е главното, успяло е да поддържа властта и влиянието си до днес, за да не казвам, че то с това си поведение ще ги поддържа за дълго време още.

Нека пристъпим сега към предмета си.

Развитието на свобододумните идеи, като премина и разбуди всичките народи в Европа, стигна най-сетне и до нас - българите. Нашият народ - казвали сме го и на друго място, - колкото и да е млад и още и нов, умее да схване новите мисли и да се надъхне от тях. Ний разправяме в началото на настоящия си член какво впечатление му направиха те, каква цел да гони го подбудиха и какъв идеал да си състави го накараха. Тези нови мисли произведоха в него началото на народностите и се отразиха в повдига противу гръцкото влияние, което е, както се знае, една степен по-горе от началото на религиозния фанатизъм. Случи се при това, че и туй обстоятелство, дето у нас висшето духовенство да буъде чуждонародно и развратно до най-висока степен - да помогне на стремлението на българския народ. И тъй освен масата на народа, освен всичката наша интелигенция стана, щото и самото наше българско духовенство да се съедини с пороя и да пристане въз този черковен, политически и социален преврат (революция), при всичко че той много спомогна, за да се разслабят връзките на сляпото вярване в калугерската непогрешимост, даже и в надестествените начала в самата вяра.

И тъй, като математически пресметнато следствие на всичко това, което казахме, излиза, че нашето духовенство, което пороят на обстоятелствата доведе начело на българския народ, ако иска да поддържа влиянието си и силата си, трябва да се държи и занапред с общото движение на народа, то даже трябва да вземе само в ръцете си арзвитието на напредъка у нас: то трябва само да стане образец на истинна християнска добродетел и нравственост, на родолюбие, каквото е духовенството у други народи, а особено у братския нам и съплеменен народ - хърватите. Ако ли пък не направи това, то ще бъде завлечено от колелото на движението на народа и хвърлено в гроб заедно с началата, които не умее да защищава

Френската революция, права, примера от братския хърватски народ и нито дума за Русия.

Ето ти още два броя от Македония. Бр.33/1867. Още на първа страница е публикувана статията "На къде навалят народите на Европа". И там всичко започва от френската революция.  Народите искат успех безпределен, развитие, свобода на словото, свобода на размишлението и на умът, свобода на разискването, на съвестта  и т.н. и т.н.  Бр.34/1867 - Там  в статията "Как и кога са спечелени новите свободности" по отношение на свободите се започва от 12 век

Въобще въпросът с правата, свободите, човешкото равенство, прогреса и т.н. присъства в почти всеки български възрожденски вестник. То цялото възраждане се опира на това и на практика е озападняване, което включва в едно всичко което се е случило в Европа до този момент. 

п.п. И накрая едно мнение на Славейков за кръвта която тече в жилите ни:  

"Българи сме, гърци не сме, но това не ще каже, че не сме християни, че не сме братия. Християни сме, не сме мюсюлмани, но то не ще каже, че не сме человеци, не сме братия. Кръвта, която тече в жилите ни, не е ни гръцка, ни християнска, ни българска, ни моаметанска, но е человеческа. Като человеци прочее не сме ли длъжни да питайме симпатии към подобните си?"

Да, Славейков е русофил, но русофилството му е изградено на база оценки и е ситуативно, а не русофилство безусловно,  базирано на идентичност и  някакво въображаемо "Ние" което включва българи и руснаци. Човек който твърди, че кръвта му не е ни гръцка, ни християнска, ни българска, ни моаметанска, но е человеческа, няма как да е безусловен русофил и да се приравнява до съвременното русофилство.

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Atom said:

Уф, още ли се занимаваш с глупости.  Това му е един от номерата - да "плаши". То и името което си е избрал е същото. Skiahtro или Σκιάχτρο на български се превежда като Плашило. Зарежи този спор - нищо няма да излезе от него.  Плашко си е такъв и номерата му са абсолютно прозрачни. Общо взето е безобиден, но нито може да го убедиш в нещо, нито ще научиш нещо от него.  Повтаря едни и същи схеми и номера и толкова.  За сметка на това  е добър фотограф и за тези неща има око.  Ако искаш иди в раздела за фотография и там си обменяйте мисли и идеи. 

Ае стига плака па ти бе, разбрахме, все жертва се изкарваш...🙂

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, nik1 said:

Сега в Западна Тракия  няма българи (елинизиризините в 17 и 18 век, част от които са си запазили езика, не са българи а са гърци), но преди 1920 г в Западна Тракия има  българи. 

http://macedonia.kroraina.com/tr/9/trakija_9_4.pdf

http://unicat.nalis.bg/Record/LSU.000388346

 

Да така е, имало е, но за много малко...🙂

Предполагам тези които не са се осъзнали са си заминали, защото сега ги няма. А съм говорил съм с много славоезични от тези райони...

Както казах, единствено съм виждал запазени българи в Драмско, от по старото поколение, разбира се, може да има и на други места, но са обикновенно хора които никога не са създавали проблеми...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, bulgaroid said:

О да, почнаха заплахите :ag: 

Я сега ни разкажи колко си страшен:ai: Не си знаеш историята ама претенции големи,бягай да четеш. После ела пак да ни плашиш.

 

Ей, ти ме преби, обърса с мен прахта, пък от една нищо и никаква сфирка се уплаши...😀

Прави любов, а не война! Стига с това насилие, стига с тая агресия!🙂

Да ти имам историята, четох, ама то като съдебно досие.....🙂

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, bulgaroid said:

Така че русофилството, както писах по- горе, принадлежи на народа и е демократично, а западнофилството е елитарно.

Всъщност може да се каже, че през  възраждането и двете течения тръгват като елитарни.  Българският селянин е ограничен до своята локалност и тези идеи идват при него посредством интелигенцията.    Западнофилството обаче е органично и не е в опозиция на "оценъчната русофилия".  Това може да се види още при Паисий:

"На третия син Афет заповядал да се засели в Европа. Това е западната и северната земя. В нея се намират Цариград, Москов, Беч, Рим, Брандибур и целият славянски род. Това заповядал Ной на своите синове и им разделил на три части цялата земя. И оставил им строга заповед да не би синовете му да престъпят това"

За Паисий целият славянски род е неразривна част от Европа и от "запада". Самият той черпи вдъхновение от "някой си Маврубир, латинец, превел от гръцки една кратка история за българските царе".  Друго име Паисий не цитира, въпреки твърдението му, че е прочел много книги за историята на славяните "издадени от русите и москалите". 

В първия български учебник по география Неофит Бозвели пише следното:  "Всичкий земний гръг обикаля около солнцето за 24 чесове - от което дохожда - когато Американити иват нощ, тогда ми, Европиянити, имаме ден"

Ми Европиянити или "ние европейците" не е само географска характеристика, но и заявка за мястото на българите и за цивилизационен избор. 

С други думи действителността е по-скоро обратната на това което твърдиш ти.  Възрожденското западнофилство има изключително голяма популярност. Ако трябва да се слага етикети, именно западнофилството  започва да принадлежи на народа и е демократично.  Възрожденското западнофилство е включващо, а  не изключващо.  Няма никакъв проблем един човек да е западнофил и русофил едновременно, тъй като той вижда както себе си така и руснаците в рамките на европейските ценности и прогреса. 

През възраждането се появява и друга концепция, че сме нещо различно от останалите европейци и от "запада". Пример е Марко Балабанов - отявлен русофил: 

"Не е била и не е сега Америка, не е Източна Азия, не е опалена Африка, пътят, средецът, около който се върти вихърът на човешкото развитие, на историческите събития. Този път, този средец е Изток, Изток, който безгранично и неопределено, както е безграничен и неопределен духът, стои между Запад и крайния Изток. Този средец, този Изток е като пътеводна звезда в развитието на човечеството"

Подобни идеи обаче не придобиват никаква популярност и на практика са маргинални. Други представители на "русофилията като идентичност"  са членовете на Добродетелната дружина. Там имаме 100% елитаризъм и идеите им имат още по-ниска популярност. 

С други думи "русофилията като идентичност" или идеята, че заедно с руснаците сме нещо по-различно от останалите европейци и поради тази причина българите трябва да са обвързани с Русия и да вървят по нейния път е маргинална и именно тя е "елитарна".

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Втори след княза said:

Твърдя обратното- училите в Русия приемат от там демократични идеи и с руските демократи са против самодържавието

Възможно е, но чакат помощ от Европа или пък разчитат на съюз между балканските народи:

"Единствените наши надежди за конфедерационният съюз със Сърбия ние възлагаме на оная част сърби, която се преследова от белградските великаши в лицето на "Рад" и на "Будушност", и ней ние вменяваме като първа обязаност кьм нейният народ и към човечеството да популяризира у дома си идеята за споразумението и за съединението на южните славяни, и то, разбира се, на такива начала, на каквито тряба да се основе свободата на народите, свободата на личността и свободата на трудът. Тая партия от честни и умни хора трябва да въстане против козните на своето правителство и против подлостите на неговите клеврети относително българският народ, т.е. тряба да преследва и да убие оние убийствени раздори, които то сее чрез своите всевъзможни Милош Милоевичевци и чрез своите а lа "Исток" доброжелатели в името на науката, на образованието и на святото чувство на патриотизмът, и най-после тя тряба да разкаже на своят народ, че свободата и съюзът между южните славяни са възможни и осъществими само тогава, когато секи един народ от тях запази своите етнографически граници и когато секи един остане свободен в своята собствена къща. Ако Сърбия или сръбското правителство не желае да ни помогне да поринеме турците из Европа, то нека ни барем не препятствува да вдигнеме сами знамето на свободата и нека не нарича шпиони и предатели оние, които искат да запазят народността си, името си и своите свещени права на земята, на която живеят" Хр.Ботев

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1&WorkID=3192&Level=3

"Що стоиме, българи! За кога чакаме! Европа и цял просвешен свят са разположени да съдействуват за нашата свобода, но тряба ние да почнем и да покажем, че в нашите жили тече еще старобългарска юнашка кръв и че мъчителите не са я съвсем изпили! Турци сами проповядат явно падение си и готвят се от първи удар да бягат в Азия."

Раковски http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=241&WorkID=7804&Level=1

"Между дванадесет милиона християни в Турска Европа едва два милиона турци съществуват! Смислете си сега, като е Черна гора, Ерцеговина и Босна на крак, да се дигне и България, след нея ще последува Сърбия и свободна Гърция, като изпроводи свои отчаяни чети в Тесалия, Епир и Македония, какво смущение ще се зададе турчину! То ще бьде негово конечно падение и изгнание от Европа! Смислете, че западния сили не щат гледа хладнокръвно наше движение, но абие щат възприе живо участие, да по-скоро се реши и наша бъдущност и ми да живееме под равноправност и под наши народни закони. Ако сравниме обстоятелства, под коя нахождаеми сърби, гърци възприели са за освобождения поприще и своя цел достигли, щем найде, че тогавашния обстоятелства са били стократне по-важни и опасни, нежели днешния!"

Раковски http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=241&WorkID=7805&Level=1

И нещо за "повратна точка":

"Ако решенията на конференцията, както са те сега вече обезобразени и намалени от самите представители на европейските сили, се приемат от турското правителство, тогава ние, които проумяваме твърде добре, че те нищо съществено няма да изменят от съществующия ред на работите в Турско и че от тях няма да излезе нищо добро за народа ни, трябва да въстанем всинца като един човек и с последни сили да опитаме пак щастието си на бойното поле, дето или ще спечелим свободата си, или всинца ни да унищожат нашите заклети врагове за чест и слава на изтънчената европейска дипломация и на нашата покровителка Русия. Ако ли Русия, интересите на която са тясно свързани с нашите, не ни остави и бъде принудена от турското вироглавство и упорство да отвори бой с турците, то и в тоя случай ние трябва да бъдем готови, за да вземем живо и енергично участие във войната, която се отваря за нашето освобождение. Руските войски трябва да ни намерят готови да се присъединим с тях, за да им улесняваме всячески трудното дело на една племенна и религиозна война, която ще пламне на Балканския полуостров." Стамболов http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=161&WorkID=4518&Level=1

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, nik1 said:
Преди 21 часа, Втори след княза said:

Българската армия през ВСВ не се съпротивлява на Червената, докато има победи срещу немската, което означава, че е боеспособна, но симпатизира дори на СССР, защото ги приема като "руснаци".

Как измисляш такива щуротии? Армията просто си върши работата, която политическото ръководство и е поставило,

Добре. Приемам, че в този деликатен момент, когато сме във война с Великобритания, САЩ, СССР и Германия, Муравиев решава войската да не стреля по никого от тях и да не защитава правителството от никого. Сиреч армията е била разюздана. Същата армия, която воюва успешно срещу немците до Унгария. Нещо не се връзва.

Част от военните види се са били със симпатии към СССР и с недоверие към правителството, поради което участват в Деветосептемврийското сваляне на властта. С което се потвърждава, че българите (политици и военни) не искат да воюват срещу руснаци, обаче срещу немци, французи, сенегалци и англичани- може.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Atom said:

Във възрожденската преса аз не съм срещал някой да се вдъхновява от руски демократи, че и републиканци.   По отношение на тези ценности - свободи, човешки права и т.н. образец е Европа и само Европа - западната.  Ето ти още един откъс от статия публикувана в Македония:

Проблемът "Русофил ли е Славейков" ми е интересен и ще се поровя да си го изясня.

Засега няма възражения по това, че той е за православието и възраждане на българската църква, против гъркоманите, използвайки помощта на всички достъпни ресурси. Имам екземпляр от препечатаната през 1924 г. "Протестантска Библия", в превод на Славейков. Оценявам високо, че приема лозунга на Френската революция. Свободите са привлекателни за тези, които се борят за свободи. 

Съдействието му при отстраняването на Й. Соколски ме кара да мисля, че се противопоставя по съвест на католическото (западно) влияние и след като е изпробвал другите ресурси се е доверил единствено на Русия.

 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...