Отиди на
Форум "Наука"

Колко са били Аспаруховите българи?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, новорегистриран3 said:

Че номадите също са имали някакво земеделие не нито новост, нито изненада. Въпросът е до колко е разпространено и кой го практикува - баш номадите, отвлечени/бежанци, мелези и пр. 

От постнатата от теб карта се вижда, че е имало следи от някакво земеделие. Срещат ли се сходни находки в СВБ или в местата, където се разселват другите българи? Който има повече данни и желание нека отговори.  

За да избегнем общите приказки, предлагам да си избереш някоя група номади, живееща в гъста мрежа от селища със стационарни некрополи около тях, и да започнем да гледаме какво имат и какво нямат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 732
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 45 минути, sir said:

За да избегнем общите приказки, предлагам да си избереш някоя група номади, живееща в гъста мрежа от селища със стационарни некрополи около тях, и да започнем да гледаме какво имат и какво нямат.

Мисля, че за хазарите и волжските българи има достатъчен материал за дискусии. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, новорегистриран3 said:

Мисля, че за хазарите и волжските българи има достатъчен материал за дискусии. 

Ами даваш да ги видим примерно хазарските селища и некрополи, какво има намерено в тях и т.н. Но аргументирано хазарски, а не салтово-маяцки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, sir said:

Ами даваш да ги видим примерно хазарските селища и некрополи, какво има намерено в тях и т.н. Но аргументирано хазарски, а не салтово-маяцки.

Нали салтомаяцките са свързани с българите и хазарите? Какъв им е проблема? 

Link to comment
Share on other sites

Преди да зададем търсим доказателства за уседналия живот на българите и земеделските им умения трябва да докажем, че те са били чергари. Това е така, защото уседналостта е била правилото, а чергарството изключението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Нали салтомаяцките са свързани с българите и хазарите? Какъв им е проблема? 

Проблемите им са, че:

1. Свързани са с хазарите, но никой не е доказал, че сред тях има и собствено хазарски.

2. Не са номадски. :) Което е и същината на проблема с търсенето на "номади" сред общности, които са очевадно уседнали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Tomata said:
Преди 5 часа, tantin said:

За аварите се предполага че също са от тая група.

Мда, и кой го предполага или доказа? Като удариха на камък с тюрко-монголският им произход измислиха набързо "псевдо-аварите".. А къде са "тюрко-аварските" гени или поне остатъците от езика им? Все пак те са абсорбирани поне отчасти от съседните им народи, включая и българите.  Жупан била аварска дума.. Ми дори и да е вярно, това ли е всичкото което са оставили след себе си..? А жупан на тюркски как ли са казва, вър`ги питай... 

Тома, защо пак се изказваш така неподготвен?

Ами че унгарците си направиха множество генетични тестове на погребани войни и доказаха източно азиатски произход на техни предполагаеми авари. Отделно гръцките сведения.

И с маджарите нещата са прилично изяснени. Така че питай първо тука или виж из темата за генетиката - имаше коментирано доста по аварите.  Сега сме на път да докажем подобно и за прабългарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Така че питай първо тука или виж из темата за генетиката

Само не слагай пак онази генетична карта, дето цял Китай е българска провинция :)

Та значи, аварите са унгарци, така ли излиза? А за кавказките авари какво би казал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Tomata said:

Само не слагай пак онази генетична карта, дето цял Китай е българска провинция :)

Та значи, аварите са унгарци, така ли излиза? А за кавказките авари какво би казал?

Кавказките нямат нищо общо с темата.

Аварите (елит основно Q и малко R1a) не са модьори (башкироподобна кланова структура - основно R1a , R1b и до 20%N) , оцелялата част от тях - секеи и чангоши - стават по-късно унгарци.Сега са в Румъния около Сигишоара.Има и едни в хомеопатични количества на хърватския остров Хвар.

п.с. и в двата случая R1a и R1b са ,,азиатски,, , резултат от миграции на изток. Първите от R1a-Z94 нататък , вторите - от Ямна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, ДеДо Либен said:

от R1a-Z94

Ми аз не ги разбирам гените, но според тази карта този маркер припокрива источна скитиа, а те мигрират обратно към Европа, но избледняват силно. Затова писах, че смятам аварите за евталити. Може да са взели със себе си и някой монголски ген, но това е пренебрежимо малко. Така мисля и за езикът им. Бил е изглежда близък до скитския и затова не е изчезнал, а просто се е слял с останалите ИЕ да кажем при хуните или малко след това.

YHRD : Branch R1a-Z94

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, T.Jonchev said:

Ананиа Ширакаци е твърде сериозен и добре информиран автор, за да бъде отхвърлян. Но този текст едва ли може да се смята за доказателство за малобройността на българите - и то не толкова поради споровете относно разположението и размерите на Певки, колкото поради факта, че той указва къде се е намирала Аспаруховата резиденция, но не твърди, че там са се настанили всички подвластни на Аспарух българи. Има достатъчно археологически данни за български поселища от това време в по-голямата част на Влашката равнина.

По същия начин размерите на външния град на Плиска също не са критерий за броя на българите в края на седми век - едно, защото не е ясно кога всъщност Плиска става столичен център и второ, защото от тези размери може да се прави по-скоро извод за животновъдството, отколкото за демографските характеристики.

Повод да те цитирам ми дава една идея вече не помня от кого изречена. В българската историческа география има една планина на българите, българска планина и прочия. Ти току що я цитира. Все си мисля че са прави хората които казаха че ние неправилно я разполгаме на картите и я търсим на юг и югоизток. Конкретно предлагат да я координираме географски в така наречения Донецки кряж. Мисля това е там накъдето върви днес войната. Ето един цитата от википедия за него «… степь принимает характер горной страны с миниатюрными колебаниями высот — горной страны, которая чувствуется на дне балок и долин и стушёвывается всякий раз, когда наблюдатель поднимается на водораздел между двумя балками…»

Напоследък си мисля тези хора може би имат право... Ако погледнем Малая Перещепина къде е /за нея вече май няма спорове/, ако погледнем Новая Вознесенка къде е /тя ще е спорна винаги докато има руска историческа доктрина, няма как иначе не се връзват решенията на руската историческа школа с даничество на анти и впоследствие поляни на хазарите в периода V-VII в и освобождението им от това данничество и появо на викинго-варяжско-руското държавничество/...

Някак си не е случайно гробовете на двата хана -канаса да са там или почти там ?!

Би ли поръзсъждавал, интересно ми е тебе да чуя!

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Tomata said:

Ми аз не ги разбирам гените, но според тази карта този маркер припокрива источна скитиа, а те мигрират обратно към Европа, но избледняват силно. Затова писах, че смятам аварите за евталити. Може да са взели със себе си и някой монголски ген, но това е пренебрежимо малко. Така мисля и за езикът им. Бил е изглежда близък до скитския и затова не е изчезнал, а просто се е слял с останалите ИЕ да кажем при хуните или малко след това.

YHRD : Branch R1a-Z94

 

Тая карта не е много у ред с това боядисване на Южен Китай , така че по-внимателно.

От двете теории - жужанска и ефталитска , след резултатите от унгарските изследвания , жужанската вече може да я обявим за ,,победител,,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, ДеДо Либен said:

Тая карта не е много у ред с това боядисване на Южен Китай , така че по-внимателно.

От двете теории - жужанска и ефталитска , след резултатите от унгарските изследвания , жужанската вече може да я обявим за ,,победител,,

Ми само я цитирам, може и така да е. Не е ли обаче странно, че на север няма миграции? И Q-то беше така. Остава да търсим кои точно са Жужаните, щом са победители.. Друг въпрос. Защо Гьотюрките са преследвали аваритеJustinian I (482-565 CE). Не трябваше ли да са съюзници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Capitainofmarine said:

ако погледнем Новая Вознесенка къде е /тя ще е спорна винаги докато има руска историческа доктрина, няма как иначе не се връзват решенията на руската историческа школа с даничество на анти и впоследствие поляни на хазарите в периода V-VII в и освобождението им от това данничество и появо на викинго-варяжско-руското държавничество/...

Някак си не е случайно гробовете на двата хана -канаса да са там или почти там ?!

Би ли поръзсъждавал, интересно ми е тебе да чуя!

Не съм Йончев, но ето ти за Вознесенка, опит за интерпретация от страна на един български учен, Н. Хрисимов. В началото ще видиш и кратък обзор на другите съществуващи тези (руски, на Рашев, Балинт и т.н.).

Глупостите за гроб на Аспарух във Вознесенка а ла Ваклинов обаче предлагам да си ги избиеш от главата.

https://www.academia.edu/1033850/Вознесенский_комплекс_проблемы_хронологии_и_интерпретации_Voznesenka_complex_problems_of_the_dating_and_interpretation_In_Степи_Европы_в_эпоху_средневековья_Том_7_Донецк_2009_р_9_42

p.s. Погребение няма и в Малая Перешчепина.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Tomata said:

Ми само я цитирам, може и така да е. Не е ли обаче странно, че на север няма миграции? И Q-то беше така. Остава да търсим кои точно са Жужаните, щом са победители.. Друг въпрос. Защо Гьотюрките са преследвали аваритеJustinian I (482-565 CE). Не трябваше ли да са съюзници?

Защото първоначално тюрките са ,, слуги,, (в подчинено положение) на жужаните и добиват и коват желязо за тях по Алтай.

Като им идва сила се ,,освобождават,, и следва Тюрксия хаганат и преследването на бившите поробители - жужаните/авари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, тъкмо даваha по Kанал 1 разкопките в Балчик. Огромна казарма, каменни стени, помощни сгради, казват с капацитет над 10 000 човека със складове за храна.. За какво ли са се стягали византийците, се чудя..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, ДеДо Либен said:

Защото първоначално тюрките са ,, слуги,, (в подчинено положение) на жужаните и добиват и коват желязо за тях по Алтай.

Като им идва сила се ,,освобождават,, и следва Тюрксия хаганат и преследването на бившите поробители - жужаните/авари.

Точно, но това много прилича на войната на персите и тюрките, които се съюзяват срещу евталитите. Те пък (евталитите) населяват териториите от генетичната карта. Т.е. сякаш говорим за един и същи субект...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Tomata said:

Точно, но това много прилича на войната на персите и тюрките, които се съюзяват срещу евталитите. Те пък (евталитите) населяват териториите от генетичната карта. Т.е. сякаш говорим за един и същи субект...

Toma, ти се хвърляш лесно на много фронтове,  а не си си изяснил в подробности ни един участък . Така не става.

Като се захванеш с авари - дълбай по темата. Не намесвай ефталитите. Като тръгнеш генетика - задълбай малко в генетиката. Ако искаш лингвистика - ами помъчай се малко повечко, изясни си понятията, запознай се с автори и публикации. А ти непрекъснато хвърляш на масата по някоя дама,  поп или Асо и подканваш- а цакайте ме сега...   Тая тема човека я е отворил за Аспаруховите българи. Ако имаш нещо интересно за ефталитите - намери тема и давай анонсите... 

(Дедо Либен ти обясни: унгарските проучвания доказаха че жужаните излязоха победители в научния спор относно аварите, и тука съм на 100%  с него, въпреки че аз и дедо Либена сме обикновенно на 180 градуса разминаване)

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, tantin said:

Toma, ти се хвърляш лесно на много фронтове

Ми налага се, както виждаш всичко е комплексно- език, история, археология, генетика и т.н. Ти пак почваш с общи приказки- те смятат, те пишат.. Ако имаше досега нещо конкретно и 100% доказано, нямаше да спорят генерации от учени. Всички аргументи заслужават внимание, но ти упорито отказваш да представиш твоите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Tomata said:

Ми налага се, както виждаш всичко е комплексно- език, история, археология, генетика и т.н. Ти пак почваш с общи приказки- те смятат, те пишат.. Ако имаше досега нещо конкретно и 100% доказано, нямаше да спорят генерации от учени. Всички аргументи заслужават внимание, но ти упорито отказваш да представиш твоите.

Какво имаш предвид, аварите ли?

Относно аварите наистина се е спорило от близо 100 години насам. Но последните генетични изследвания на унгарците буквално сложиха край на този спор. Няма нужда аз да казвам каквото и да било (въпреки че имам какво да добава).. Достатъчно е да ти дам линк да прочетеш какво казват унгарците, и да им видиш техните генетични проби.

Чисто и просто темата с аварите е вече разгадана, изчистена. Явно ти четеш стари и неактуални материали по темата.  Ще видя да сложа един линк по въпроса специално за теб. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето виж тук:

Има го и линка към оригиналната публикация:

DOI:https://doi.org/10.1016/j.cell.2022.03.007

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не зная дали нещо подобно е коментирано и какви ползи могат да се извлекат по темата, но да го напиша тук.

Свързано е с Алцековите българи.

Преди няколко години от статия за изграждането на паметника на Алцек в Челе ди Булгерия попаднах на интересна фотография. Не си спомням линк ли проследих и жалко, че не я запазих, но фотографиятя беше от входа на катедрала в друго градче от този район. По спомен ренесансова сграда, да кажем XIV-XVв. Над входа се виждаше ипсилона с двете хасти релефен и върху него фигурите от разпятието - разпнатия Христос, Дева Мария и Йоан Кръстител. Доста се опулих и като се сетя ме човърка. В някакъв момент IYI да се е превърнал от езически в християнски символ като стилизиран образ на разпятието ? Първоначално като "партизански знак" на нелегални християни, имам предвид в ПБЦ ? Голяма чуденка ми е, но не ми се тресат глупости.

Сега порових малко, но не откривам фотографията.

Нещо като бърз фоторобот :

 

IMG_20220905_114123_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да изровя сега материали, но кръстовете са се различавали по своята форма, и специално ако говорим кръстове за разпъване, според предназначението така да се каже, са били различни. Всъщност се дебатира на какъв точно е разпънат самия Исус - ако е като разбойниците е едно, при друг вид престъпление е друг. Примерно тъй-наречения кръст на св. Антоний е Т-образен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kirasirrav said:

Не мога да изровя сега материали, но кръстовете са се различавали по своята форма

Имам предвид, че си беше буквално ипсилона с двете хасти . Когато ми остане време ще поровя да открия снимката. Като това на изображението, но по удебелено и прецизно и отгоре вписани фигурите.

 

ips1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да се проучи, въобще си трябва специалист по видовете кръстове, и по специално по римско време и място. Тези неща са отпреди Христос и християнството. Към Средновековието, за когато казваш че са нещата видяни от теб, символиката е вече много развита - тоест ако има точно определен символ/в случая кръст или Разпятие, може да значи точно определено нещо. Специално Католическата църква, и Западната Християнска по принцип доста са развили тези неща. При нас са по други интерпретациите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...