Отиди на
Форум "Наука"

Колко са били Аспаруховите българи?


Recommended Posts

 

Преди 39 минути, Раб Божи said:

Доказано ли е, че някой притежава патента за този знак ?

Ами ако не ти се чете, може да гледаш нетфликс, има доста турска пропаганда напоследък. Интересно е и артистите са европеиди, за да са по-приятни за очите...🙂

Ertugrul-630x389.jpg

Това е в мавзолвя на Ертогрул;, може да ходиш да го видиш с очите си.

e9-1.jpg

Преди 39 минути, Раб Божи said:

е индианците са българи, защото имат шевици сходни с нашите.

Кои са тия ваще шевици? Нещо си се объркал пак!😀

Не притежаваш нещо което не е византийско, освен цървули, но и те не са български!😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 732
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

 

Ами ако не ти се чете

Кои са тия ваще шевици? Нещо си се объркал пак!😀

Ами, май на теб не ти се чете. Чети коментарите преди да пишеш, бре ! Айде лека ! Ще погледам малко Нетфликс !  :)

Link to comment
Share on other sites

Кои коментари Бре? За чертите и резките ли? Ми то мое са паднали и от марс, както викаш с некой метеорит...🙂

Айде приятно ти гледане и да ме споменаваш с добро ако ти хареса...! 🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.09.2022 г. at 16:17, Tomata said:

Ако тръгнем отзад напред от племето уногондури и за миг си представим, че в името им се съдържа "durna"-скитска дума означаваща боен лък, а името Asparuh, както знаем означава  сияен водач(ездач), то това ни намеква за огромна на брой кавалерия. Колко са били пехотинците не знам, но би било редно да се запитаме дали преди да тръгнат срещу Византия, българите на Аспарух не са установили контакти с пристигналите по-рано на балканите сродни скитски племена. Според мен точно това се е случило. Византия съвсем логично е възприела заплахата за особенно значима, тъй като добре са познавали българите поне от времето на СВ-България при Кубрат.  

Е, колко да е голяма кавалерията на българите към 680 година? От изворите не личи Аспаруховите българи да са установявали контакти с когото и да било. Те системно преминават Дунава за да грабят. Не един път, и не два пъти.

 

On 1.09.2022 г. at 22:04, Янков said:

Най-вероятно армията на ИРИ е била от порядъка на 50000-60000 войника. В подкрепа на подобно тълкуване е сведението че Константин е събрал всичките теми, включително и тези от Мала Азия. Съща така факта че лично е повел армията и то по времето на Вселенски събор организиран от него, подкрепя индиректно подобно заключение.

 От друга страна обаче, имаме сведение че е разделил армията на две - по суша и по вода. На практика при Онгъла е разполагал само с тази част от армията, стигнала дотам с кораби. Отделно от това, запознавайки се на място с обстановката, Константин вече не смята че е нужен във войната и отива да си лекува подаграта. Инструкциите са ясни - чакате подкрепления.

 След това, при бягството си, армията на ИРИ не бяга към флота, а се насочва на юг по суша. Което ясно говори, че не е имало флот да ги евакуира, а най-вероятно флота е заминал с Константин, да натовари подкрепления. Извод - Константин може да е мобилизирал за войната с България 60к, ако искаш и 100к, но в битката при Онгала са били налични само войниците пристигнали с кораби. Така че за мен по-вероятното число е около 10000. 15 хиляди ми се вижда малко завишено.

8-10% обучена войска - да. Колко обаче необучена войска, защитаваща дома си може събере един народ, е съвсем друг въпрос.

За седмица, за година или за десеттилетия?

По времето на Погонат полева армия от 50-60 000 души е невъзможна. Императорът е войник (заради това води армията), а не бюрократ-администратор, какъвто е бил - да речем - Юстиниан Велики. Умира през 685 г. не в константинополските дворци, а в Сирия - по време на поход срещу арабите. Още през 668 г. става войник, когато обстоятелствата го принуждават да отиде в Сицилия за да си вземе царството. Тъй, че е време да спрем да акцентуваме върху Вселенският събор и някакви екстраординарни действия от страна на Погонат, че - видите ли - българите били специален случай. И без събор, императорът щеше да отиде срещу българите.

Някога и аз бях подръжник на тезата, че непосредствено при Онгъла са участвали само тези, които са успели да отидат (или да ги извозят по море) до него, т.е. най-вече конниците (поне за тях съобщават летописците Теофан и Никифор). Към днешна дата не съм много убеден, че само конници са участвали, защото например Георги Монах (макар и по-късен извор) твърди, че императорът "нападнал с пешите отреди откъм сушата при река Дунав".

Константин не е заминал за подкрепления, а за да се лекува. С пет военни кораба какви подкрепления?

 

On 1.09.2022 г. at 23:49, новорегистриран3 said:

Няколко десетилетия по-рано Ираклий едва събира двайсетина хиляди, за да тръгне да освобождава завладяното от персите. А в митичната битка при Ярмук византийците имат армия от двайсетина хиляди, плюс наемниците. Максимум 30 000.

Приказките за 60 000 армия са помпане на егото от наша страна. Другият вариант е ние да сме били супер заплаха за Византия, та чак самия император да се юрне с цялата си армия. И то заради 10-15 000 варварина. Нито сме били първия подобен случай, нито последния. 

-----

Същото важи за приказките от типа "И понеже бяха многобройни, напълниха земята от Дунава чак до Драч"

Всяка територия си има своя carrying capacity. Ако приемем, че земите между аспаруховите валове са били българската територия, то как те биха осигурили прехраната на, да кажем няколкостотин хиляди номада?! Дали има толкова в цялата европейска степ към това време? 

Е, Ираклий е посъбрал доста повечко народец срещу арабите (според Себеос). Ама същият летописец твърди, че през 50-те години на VII век арабите строели флот, с който да превозят 800 000 души (от които 300 000 конници) срещу лукавите гърци. Екипажите на корабите забравил да преброи... )))

А че помпаме его е ясно. Например в българската версия на филма за Аспарух римската армия беше 60 000, а в англоезичната версия, доста по-скромна - само.... 50 000 )))

 

On 2.09.2022 г. at 8:31, Петър_Пейчев said:

Не знам дали сме първия или последния, но сме извънредният и византийците го разбират много добре. И не само го разбират, а не мирясват 700 години. Аспарух прави нещо, което е предизвикало огромна тревога в Константинопол, видно от реакцията на императора. Българите са по тези места от два века. Те са добре известни и постоянно присъствие из района. Не са племе което идва, граби и заминава, още по-малко подгонено от някой, защото след като  Баян доброволно или насила се присъединява към хаганата Аспарух никъде не се мести. Хазарите са му слаба ракия, а по-вероятно не е имал и причини за конфликти с тях, та си седял където си седял винаги от Дон до Малка Скития и на север. В един момент станало нещото, което изправило косите на императора. Най-вероятно византийците вече са приемали българите като трайна държава, а много от тях живеели на Балканите и като капак нямали естествен враг, който гърците да хвърлят срещу тях за няколко торби с жълтици. Единственото, което можело до доведе до потреса в Константинопол е разузнавателни сведения, че Аспарух е решил да се установи трайно в Мизия, да премести центъра на държавата си, а Онгъла вероятно е бил изграден като база осигуряваща постоянното присъствие на армията

Въпросът не е точно зададен. От една страна се пита колко са аспаруховите българи, а в изложението се говори за българите в битката при Онгъла. Едва ли Аспарух е водил със себе си всички българи и е обезлюдил населяваните до този момент територии.

Трябва да посмалиш малко територията на Аспарух. Определено не е от Дон. Ами той от тях земи избягал с хората си насам. Грабежите са предизвикали раздразнение в Константинопол, а не някакво хипотететичен афинитет за установяване на Аспарух в Мизия. По тях времена слабата ракия са българите спрямо хазарите.

 

On 2.09.2022 г. at 9:40, tantin said:

Хубава тема - но няма как - разчитаме на византийски сведения и на предположения.

Колко да са били въпросните прабългари?

Въпросът е предостатъчно сложен и комплексен... Аз като знаменит интернет търсач и изследовател спокойно мога да се изкажа, но кой ли го е грижа за моето скромно мнение..

Все пак да пробваме: Във войската на Аспарух баш Прабългари ще да са едва ли повече от 10-20%..

Останалото 80-90% са славяни -Анти.

Така че ако Аспаруховите българи са били 100 000, то Аспаруховите прабългари едва ли ще да са били повече от 20 000.

Но това са огромни за онова време цифри.

По - реалистично е да говорим за 20 000 армия на Аспарух с примерно 2000 прабългари -аристокрация, войни и подобно.

Примери за кастови системи при индо-европейците имаме колкото си щете.

Макар че прабългарите не са ИЕ, какво пречи и при тях да е имало касти?

Чисто и просто - прабългарите формират няколко касти на върха на пирамидата. А славяните запълват всичко надолу..  Обаче горките траки и ромеи са в още по-плачевно положение: прабългарските държавни институции превръщат тези потомствени аристократи в най долната каста и в буквално роби...

До такава степен , че в земята на траките не останал ни един тракийско-говорящ. 

Загадката е тотална. 

Възможно ли е така с лека ръка 2000 прабългари да претопят 200 000 тракийци и ромеи?

Еми... Ще чакаме новите генетически тестове...

Тантине, по времето на Аспарух траките отдавна са римляни. Вземи вече научи този елементарен урок.

Българите - викаш - не са индоевропейци? А какви са тогаз?

 

On 2.09.2022 г. at 10:28, Раб Божи said:

Ами, не знам какво друго да вземем като изходна точка за разсъждения. Колкото и спорни да са, имаме някакви предположения за числеността на армиите при Онгъла. Другото, което си мисля е, че както ромейската, така и българската са от добре обучени войници. Онова със славяните дишащи през тръбички във блатата от индианския филм за Аспарух ми дойде в повече дори и в детска възраст. :)

Вярно е, че и днес българите сме способни да учудим света, като за добро, така и за лошо. Например мобилизационната чудесия от ПСВ. Около 1 млн. армия при около 6млн. население. Но, дори и там сме под 20%. Признавам, че това с 500те хиляди беше провокация. Дърпам на задна.

Задна, задна, ама 250 000. :)

Славяните дишащи през тръбички в блатата не са фейк. 

 

On 2.09.2022 г. at 10:50, Петър_Пейчев said:

Няма никакви исторически основания да приемем това. За антите спира да се говори от началото на 7 век, след како по съвет на Кутригур, най-вероятно вожда на кутригурите, аварите разоряват земите на антите. Въпреки многото написано за аварите само в един не особено значителен поход византийски император води армията, но тава съвсем не е извънредното събиране на войски отвсякъде което е през 680 г. Българите дълго време водят склавини и вероятно анти със себе си, от началото до средата на 6 век, всички склавински нахлувания са заедно с българи, но това се отбелязва от летописците, а такова нещо не се споменава за Аспарух. Склавините с които има отношения са тук, на юг от Дунав.

Трябва да се има предвид, че Пенковската култура не изчезва дори и след похода на Апсих. Това навежда на мисълта, че Аспарух е забрал със себе си и... анти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В цяла средна Азия IYI  има значение точно като кръста за христианите - пази от зли сили.  Слага се по къщите да пази домочадието. 

Та, за тези италианци двата символа, явно, са били напълно взаимнозаменяеми.  

Я Евристей да каже какво са слагали по гръцките храмове за тази цел?  Току да не излезе, че е пак IYI ?

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Exhemus said:

В цяла средна Азия IYI  има значение точно като кръста за христианите - пази от зли сили.  Слага се по къщите да пази домочадието. 

Та, за тези италианци двата символа, явно, са били напълно взаимнозаменяеми.  

Я Евристей да каже какво са слагали по гръцките храмове за тази цел?  Току да не излезе, че е пак IYI ?

 

Цяла Средна Азия IYI.. Виж още Монголска империя и татаромонголи..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, monte christo said:

Е, колко да е голяма кавалерията на българите към 680 година? От изворите не личи Аспаруховите българи да са установявали контакти с когото и да било. Те системно преминават Дунава за да грабят. Не един път, и не два пъти

С кого е контактувал никъде не съм чел, знам за баща му, Кубрат. Тука се повтарям, но конницата като главното оръжие ще да е била не малка, щом е извоювана победа. Затова си позволих да намекна, че цялото племе са били конни стрелци и с много опит срещу римляни и византийци още от времето на хуните. Това с подаграта на Константин да идат да го разправят на по-лековерните. Дори и да е боледувал, военначалниците му не са. Ако са били некъдърни си е било за тяхна сметка :)

Пс. И аз се пробвах да цитирам изворите, но ми намекнаха, че в моя случай на тях не можело да се разчита. Така и не разбрах, превода ли е неточен или се дублират с друг по-надежден източник :) 

Link to comment
Share on other sites

Преди 42 минути, Tomata said:

Ми те хората в Джибути и те носят NiKe Adidas...:)

..Нищо чудно, значи там националистите носят тамгата Найк-Адидас, щото толко им е ъкъла...🙂

Ми некакъв там не си ли беше кръстил детето версаче?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, Tomata said:

  Прости им Господи, те не знаят какво правят.. Всички мислят, че са made in Cina :) 

Има и мейд ин турки, просто не си наблюдателен...😉

Както казахме по-горе, Господ, не може да има нещо общо, защото е малоумие...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, skiahtro said:

Има и мейд ин турки, просто не си наблюдателен...😉

Както казахме по-горе, Господ, не може да има нещо общо, защото е малоумие...

Готов съм да подпиша клетвена декларация, че не съм го сложил аз това на катедралата. Само го показах. Ако искаш отиди им кажи на хората да си махнат монголския знак над портата. На мен ми е по-интересно кога турците от Нетфликс изобретиха машина на времето, да цъфнат в ПБЦ и да нашарят къде, що им попадне с емблемата си.

Link to comment
Share on other sites

Виж какво, аз нямам нищо против, да си мислиш, че като си ядеш ръкавите, ставаш по-благороден...🙂

Сега вече като знаеш, може да си дъфчеш на воля и да растеж в йерархията...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

Виж какво, аз нямам нищо против, да си мислиш, 

По-добре напиши какво мислиш по заглавието на темата, че много наклепахме. Личността ми няма никаква връзка с това.

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Раб Божи said:

По-добре напиши какво мислиш по заглавието на темата, че много наклепахме. Личността ми няма никаква връзка с това.

Личността на Христос, също! Никой не трябва да търпи неправдите, особено ако са извън темата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2022 г. at 7:02, tantin said:

А ако си мислите че формата на кръста е случайна - погледнете какво стои над главата на разпънатия Христос:   ще видите познатия ни Орел, горе долу същия като този открит при гроба на Аспарух:

 

 

image.png

Ако правилно си спомням, този район в Италия, в който се заселват българи, по-късно е и катарски, тоест свързан с богомилството. Така тройната фигура /Адам, Ева, Бог/,  може да се тълкува като визия за райската градина, която е разделена на две - за Адам, за Ева, а по средата - Божието дърво.

"Ева повика чедата и внуците си и им рече: “Чеда мои, ще ви разкажа как ни прелъсти врагът, за да не измами и вас във вярата ви. Адам пазеше зверовете от мъжки пол, а аз пазех зверовете от женски пол. Тогава дяволът влезе в тази страна, където бях аз, повика змията при себе ей и я прати при мене. И дойде при мене ярко светъл, пеейки ангелска песен като ангел, и ми рече: “Ядете ли всичко хубаво?” Аз рекох: “Господ ни рече да не ядем само от дървото, което е по средата на рая.” Дяволът рече: “Много ви съжалявам, понеже нищо не разбирате. Казвам ви, че това дърво е по-хубаво от всички дървета и ако ядете от него, ще бъдете като богове и светли като ангели.” И когато ядох от това дърво, очите ми се отвориха и видях, че съм гола. И заплаках за стореното. А дяволът стана невидим. Аз събрах листа и покрих срамотията си. Понеже раят беше разделен — едната половина на Адам, а другата половина на мене, — всички дървета, които бяха в моята половина, хвърлиха листата си, само смокинята не ги хвърли. Взех от листата, опасах се и отидох под дървото, от което ядох."

http://www.promacedonia.org/bg_ap/dp_2.html

Орелът също може да е част от подобна визия, например на небесния свят.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

Преди 16 часа, monte christo said:

Трябва да посмалиш малко територията на Аспарух. Определено не е от Дон. Ами той от тях земи избягал с хората си насам. Грабежите са предизвикали раздразнение в Константинопол, а не някакво хипотететичен афинитет за установяване на Аспарух в Мизия. По тях времена слабата ракия са българите спрямо хазарите.

Грешно съм написал Дон вместо Днепър. Аспарух от никъде не бяга, живее си там, където е живял с хората си. Хазарите едва ли воюват с всички българи, ако са го направили Аспарух и североизточните са ги ступали. Към хазарите доброволно или принудително се присъединява Баян, като българската върхушка е сред знатните в хазарската държава. Историята има развитие, при нея хубавото е, че знаем какво е станало, какво е било преди него и след него. Знаем, че няма никакви сведения за конфликти между българите на Аспарух и хазарите, границата си седи на Днепър и ако хазарите са я нарушили са били бити и са се върнали зад нея. Има обаче отбранителни съоръжения, което говори, че там постоянно е имало войска.

Няма никаква причина Аспарух да се мести към Дунав, в дунавските блата китайците са щели да се стопят от глад и болести. Нищо не е станало, до момента в който Аспарух не взема решение да присъедини към държавата си територии на десния бряг на Дунав. Никой Цариград не си е връзвал кусур заради нападенията на българи и други, докато не стигнат до големите византийски градове на юг - Цариград, Одрин и Солун. Тук обаче не е ставало дума за нападение с цел грабеж, а и историята мълчи за това българите да са правили скорошни такива. Аспарух прави голям лагер, който по българските традиции е укрепен, най-вероятно с няколко реда висока дървена ограда и го ползва като база за по-нататъшно настъпление, за което в Цариград разбират и събират впечатляваща за времето армия, без значение колко е била, а няма значение защото знаем какво е станало след това.

Водил ли е анти Аспарух не знаем, но е малко вероятно, летописците винаги правят разлика между българи и склавини/анти и сочат, че в похода са участвали и едните и другите. По-скоро е внуци на разорените в началото на века анти, родени от пленените жени.

След подписване на договора двете страни общо взето го спазват, като във войните срещу склавиниите участват Македонските българи, вероятността това да са Дунавските и нищожна. Може да се предположи, че Аспарух е отвоювал от аварите територии, може и с добро да ги е натирил от там, все пак Кубер е щял да им става войвода.

Цялата дейност на Аспарух е не само установяване на ред на една значителна територия населена с различни народи, а и опазване на границите от трите най-големи сили в Европа в този момент - Византия, Аварския и Хазарския хаганати. Това не се прави с банда, събрала се да обере някой имперски трезор.

Константин може и да е бил войн, но едва ли всички след него са били такива, а за цялата си история и срещу всичките си врагове взети заедно ИРИ едва ли има толкова походи водени от императори, колкото срещу България. Това не се прави срещу малоброен противник, защото даже когато България е била най-зле е събирала армии от десетки хиляди, според византийските историци и то само срещу тях.

След Аспарух, синът му Тервел води едно знаково за цяла Европа сражение, това с арабите на Маслама. Първо те са обсадени, а след това в голяма битка и победени. Това означава, че само в това направление Тервел е държал дълго време значителни сили. Армията на Маслама е от най-големите арабски армии събирани някога, едва ли е била 200 или 100 хиляди, но и не е била по-малка от 60-70 хиляди. Малко преди това и след това същия този Маслама тупа здраво хазарите, които даже не смеят да влезнат в битка с него.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, monte christo said:

По времето на Погонат полева армия от 50-60 000 души е невъзможна.

Може да е била 30к, 50-60к, или 100к мобилизирана армия. Все ми е едно. Важното за мен е че не цялата мобилизирана армия е била при Онгъла.

Преди 19 часа, monte christo said:

Константин не е заминал за подкрепления, а за да се лекува. С пет военни кораба какви подкрепления?

Това че е заминал да се лекува е факт. С пет кораба. Къде са останалите кораби от похода? Да доведат подкрепления, или в кампанията са участвали само пет кораба? Защо армията на ИРИ бяга към Варна, а не към корабите които могат да ги евакуират?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук има клип, показващ нарастването на световното население през вековете. На всяка жълта точка от картата отговаря 1млн. души население.

На /2:28/ , около 680г. около 18-20 млн. население на Европа. Нещо като база за сравнение, кое е малко или много в ония времена, доколкото е достоверна информацията.

https://voinaimir.info/2017/02/world-pop-7-bil/

Редактирано от Раб Божи
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интерактивните карти са атрактивни, но са доволно несигурни, защото се опират на съвсем откъслечни данни. Информацията им има ориентировъчна роля единствено за често споменаваните в писмените извори територии, но не и за останалите. Според тази карта например в Централните Балкани векове наред населението е било под милион, което е просто невярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2022 г. at 23:49, skiahtro said:

 

Ами ако не ти се чете, може да гледаш нетфликс, има доста турска пропаганда напоследък. Интересно е и артистите са европеиди, за да са по-приятни за очите...🙂

Ertugrul-630x389.jpg

Това е в мавзолвя на Ертогрул;, може да ходиш да го видиш с очите си.

e9-1.jpg

Кои са тия ваще шевици? Нещо си се объркал пак!😀

Не притежаваш нещо което не е византийско, освен цървули, но и те не са български!😉

АМи, всъщност за добро и повече зло и шевиците, и килимите, пафтите, облеклото, възрожденските къщи, кухнята, огромна част от речника, че дори и музиката ни идва или е взаимствана/вдъхновена от Близкия изток през О.И. Което всъщност в голяма степен важи и за Гърция. Нищо, че ако кажеш туркиш дилайт някъде в елинско, няма да пропуснат да ти обяснят, че локумът всъщност бил гръцки. Е, те няма да пропуснат да ти повторят няколко пъти, че Кирил и Методий са били гърци(технически невярно) въпреки че изобщо не изразяваш съмнение в това.
Аз не се сещам за много неща, които в момента да кажа, че са ми "византийски". Все пак шест века си дават своето. Като за тези 6 в. помага и сериозното взаимстване на Втората българска държава от западащат и застояла по това време Ромейска империя.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, др-бр said:

АМи, всъщност за добро и повече зло и шевиците, и килимите, пафтите, облеклото, възрожденските къщи, кухнята, огромна част от речника, че дори и музиката ни идва или е взаимствана/вдъхновена от Близкия изток през О.И.

Скоро четох статия на някаква турска организация за задграничните турци, където общо взето се попържаше България, като заключенията бяха, че българските турци били най-далече от всички задгранични турци и дори танците им на фестивалите на задграничните турци се различавали толкова от останалите, че било трудна да се каже, че са турски. За къщи, кухня, мода е нормално да има взаимно проникване, майстори строят навсякъде, виждат нещо хубаво в Цариград и го правят в Пловдив или обратно. В Бразилия има един щат Минас Жерайс, където има много изселници от източното Средиземноморие и там архитектурата е като старата българска и турска, къщи на два етажа с чердаци, кухнята е специфична за щата и единствената "мазна" кухня в Бразилия, която се отличава с манджи с много зеленчуци правени в гювечи, а не с печено месо, гарнирано с боб и ориз като другаде. Културата обаче там е повлияна от католицизма преобладаващото европейско и е съвсем различна, на площада на малкото село не дзупат хора и маанета, а танцуват по двойки.

Иначе и децата знаят, че няма гръцка, българска, сръбска кухня, а имперска, чиито корени са в Римската, след това във ИРИ и накрая в Отоманската империи. Можем да кажем, че има някой авторски турски ястия, правени за двореца, на които се знае произхода, но като цяло всичко е общо с малки разлики в продуктите идващи от вярата и мястото където се правят. Скоро гърчуля обясняваха как някакъв вид гювече било гръцко ястие, но първата рецепта за ястие в гювече, почти същото като гръцкото, е описано в римска готварска книга. Характерно български са може би само луканката(правена с праз лук като подправка) и кашкавала, който в ООН се води като появил се в български земи през 15 век. След това български са изработените от Балкантурист рецепти от които най-много се е наложила по света шопската салата и Снежанката. Всичко друго което се пробутва от балканци, кавказци, Ливан, Сирия и околности е от общия кюп.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2022 г. at 11:44, Раб Божи said:

Не зная дали нещо подобно е коментирано

Оказва се, че е коментирано в доста стара тема.

 

 

Довечера ще я чета и нищо по въпроса не мога да напиша, но ако някой смята, че има смисъл може да я "събуди ".

Редактирано от Раб Божи
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 6.09.2022 г. at 0:53, monte christo said:

Е, колко да е голяма кавалерията на българите към 680 година? От изворите не личи Аспаруховите българи да са установявали контакти с когото и да било. Те системно преминават Дунава за да грабят. Не един път, и не два пъти.

 

По времето на Погонат полева армия от 50-60 000 души е невъзможна. Императорът е войник (заради това води армията), а не бюрократ-администратор, какъвто е бил - да речем - Юстиниан Велики. Умира през 685 г. не в константинополските дворци, а в Сирия - по време на поход срещу арабите. Още през 668 г. става войник, когато обстоятелствата го принуждават да отиде в Сицилия за да си вземе царството. Тъй, че е време да спрем да акцентуваме върху Вселенският събор и някакви екстраординарни действия от страна на Погонат, че - видите ли - българите били специален случай. И без събор, императорът щеше да отиде срещу българите.

Някога и аз бях подръжник на тезата, че непосредствено при Онгъла са участвали само тези, които са успели да отидат (или да ги извозят по море) до него, т.е. най-вече конниците (поне за тях съобщават летописците Теофан и Никифор). Към днешна дата не съм много убеден, че само конници са участвали, защото например Георги Монах (макар и по-късен извор) твърди, че императорът "нападнал с пешите отреди откъм сушата при река Дунав".

Константин не е заминал за подкрепления, а за да се лекува. С пет военни кораба какви подкрепления?

 

 

Идеята на Константин явно е била да блокира и да превземе чрез глад така наречения Онгъл.И  затова е преценил че могат да минат и без него. Защото не е предполагал че ще има особено активни действия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.09.2022 г. at 0:53, monte christo said:

Е, Ираклий е посъбрал доста повечко народец срещу арабите (според Себеос). Ама същият летописец твърди, че през 50-те години на VII век арабите строели флот, с който да превозят 800 000 души (от които 300 000 конници) срещу лукавите гърци. Екипажите на корабите забравил да преброи... )))

А че помпаме его е ясно. Например в българската версия на филма за Аспарух римската армия беше 60 000, а в англоезичната версия, доста по-скромна - само.... 50 000 )))

Някъде бях срещал, че за рейдовете си срещу персите е имал към 15-20 000 човека. А срещу арабите вкарва доста наемници, например славяни... 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...