Отиди на
Форум "Наука"

Гърция преди елините


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, tantin said:

Разбрахте идеята ми: през халколита не наблюдаваме някакви далечни и екзотични популации.  Най много някакви ямненци, но пък ямненците са нещо като втори братовчеди.  ЗЕЛС са най-екзотичния европейски компонент. Но Зелс биват пометени, буквално изметени от Европа.

Учудващо обаче е че остатъци от Зелс почват да се проявяват с мегалитната култура на Запад.  А после идват с нов тласък обратно наедно с ямненци.

За месопотамци за момента е трудно да говорим. По- коректно е да говорим за Гьобекли тепе и анатолийците.

ОТ - Коригирай си най-после представите - на запад от Рона поради неизвестна нам причина на хаплогрупа G не и провървява много.

В резултят неолитните фермери от Бретан(Карнак) , през Британия(Стоунхендж , Ейвбъри) , Северна Ирландия(Нюгрейндж) та до Оркнейските острови по мъжка линия са хаплогрупа I и само ти си учуден , че се появяват и проявяват....

Много по-късно почти са пометени по островите от миграцията на R1b , почти защото все пак има оцелели в хомеопатични количества.

Че даже има и клон на I , който просторазговорно се определя като  Островен.

п.с. ако можеш да вметнеш нещо по темата на Евристея - добре , ако не - не цапай и не разводнявай с открития , че и Скуби като се намеси и става страшно.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 355
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Някъде @Кухулин подметна за лелеги.

Трябва да се обърне внимание и на тях разбира се. Те влизат и имат място в пред-Елинска Гърция и макар и смятани за митичен и легендарен народ, заслужават няколко изречения (и повече)

Кои са лелегите ? 

Пред елинско, арахаично население - това се приема, но дали са пеласги или част от тях или съвсем друг етнос ? 

Първо да се уточни :  Бащата на Военната кореспонденция - Тукидид дава сведения за пред-архаичните времена. Едно население населява дадена област. Идва друго - войнствено и прогонва местните, които мигрират...от друга страна след време идва друга войнствена група която пропъжда втората , сетне друга и т. н. 

Няма автохонизъм в пра-Стара Елада , това има предвид Тукидид

Още нещо важно - Епонимизма 

Няколко групи от различни общности  последват някой харизматичен лидер/херос , който им осигурява плячка и сигурност и се наричат на негово име : Лелей - лелеги, Хелен - елини 

................................................................................................................................................................................

Има и ГРЪЦКА БИБЛИЯ 

Тоя/Тая родили този и тази 

 

       

                                                                                                                   

  Deucalion   Pyrrha     Zeus  

 

   
                                                                        (stones)  
                                                                                 
                                                           
                    Hellen
(hellenes)
                Thyia       Pandora   Protogeneia   leleges
                                                                                 
                                           
    Dorus
(dorians)
          Xuthus     Aeolus
(aeolians)
  Magnes
(magnetes)
  Macedon
(macedones)
  Graecus
(graeci)
  Aethlius
                                                                           
           
    Aegimius       Achaeus
(achaeans)
  Ion
(ionians)
                                Endymion
                                                                         
           
Dymas
(dymanes)
  Pamphylus
(pamphyli)
 

 

 

.........................................................................................

Затова обърнах внимание .... кой е по е елин ?  Има ли по  истински елини ? 

Отговорът е ; ИМА 

Някъде след 1200г. пр.н.е. се случва нещо страшно в Пелопонес и изобщо в земите, обхващащи микенската цивилизация, както я наричат историци и археолози. Дворците на Микена и Тиринт в Арголида, Пилос в Месения, както и други в различни региони на Централна и Южна Гърция, са опожарени и разрушени  а цивилизацията на която са център,  изчезва, за да дойде на нейно място епоха, толкова бедна в културно отношение, че  я наричат „тъмните векове“

...........................................................................................................................................................................................................................

Повече от половин хилядолетие по късно

Големият Клеомен Първи, цар на Спарта от династията на Агидите и полу-брат на легендарния Леонид е повикан за помощ от Атина (Атина и Спарта в огромната си част от историята си са не само съюзници но и в приятелски отношения) за да свали тирана Клистен.

Клеомен се отправя с група елитни спартиати, прехвърля се през крепостните стени и арестува Клистен и правителството.

След безукорно свършената работа Клеомен се отправя към величествения храм на богиня Атина за да отдаде почит.  Пресрещнат е от Главната жрица която му изсъсква в лицето :  

Назад лакедемонецо , тук не е позволено да влизат дорийци  ! 

Какво имаме тук ?  ДИСКРИМИНАЦИЯ !  В храма не може да влизат не ахейци ! 

Какво отговаря големия Клеомен на строгата жрица ? 

Жено, аз не съм дориец, аз съм ахеец ! 

И влиза в храма 

..................................................

От тук нататък съждения много ... дали управлението в Спарта с двама царе символизира двата народа - единия дорийски, другия ахейски или спартанците се имат за ахейци - потомци на Херакъл въпреки дорийската си същност ? 

........................................................................................................

Пред История

След серия от поражения от аргивите , положението на ранните спартанци става критично. В този момент се появява мъдрец на име Ликург. Той изготвя програма за съществуването на групата хора владеещи долината на река Еврота. Ако искат да оцелеят ... трябва да ..правят това и това.  След съмнения и колебания ... ЕФОРИТЕ на Спарта приемат .. ПРОГРАМАТА изготвена от легендарния мъдрец. 

А тя е сурова !   Създава се школата АГОГЕ - желязно възпитание и обучение на младите спартанци, които трябва да бъдат професионални убийци за да държат в подчинение както периеките така  и илотите от Месения. 

Уточнение :  Спартанците са и дорийци и ...ахейци ! Когато се приемат законите на Ликург - кой станал спартанец - станал, който не - остава периек, а онези от Месения които са дорийци са победени и закрепостени и стават.... Илоти ! 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Евристей said:

Някъде @Кухулин подметна за лелеги.

Трябва да се обърне внимание и на тях разбира се.

Признавам си без бой, че за пръв път срещнах тези лелеги в един от постовете на Южняка :D Аз, както писах и преди, не съм много силен в тракологията, а на него това му е специалност.

On 15.04.2023 г. at 12:16, Южняк said:

Но, има една група, спомената от омир, лелеги. По късно беше открита и в хетски/асирийски плочки, заедно и лелегски имена. Те са от анатолия, не са индо-европейци като език, та, бяха установили за тях , че езикът им е бил от т. нар. banana languages, типични с повторенията на една и съща сричка - ле-ле-ги. Доста се изписа за тях по лингвистичните списания, днес в европа и азия няма такива езици; Но, като гледам, в юи българия и и. тракия омир поставя някои етноними, звучащи подозрително като неиндоевропейските banana languages - ки-ко ни (повторението ки-ко), дар-да-ни (повторението дар-да), да не говорим за до-до-ни, че и за по-късната до-до -пара (пара, ама до-до); т.е. , струва ми се, че някои от омировите траки са с неидоевропейски, анатолийски етноними, подобни на лелегите; това не значи, че цялата група е неиндоевропейска, но може да ни казва нещо за управляващия елит, наложил етнонима; мисълта ми е, някои от етнонимите на  на омировите траки подсказват анатолийско, вкл. неиндоевропейско, влияние в късно бронзова тракия, която обаче изглежда като тънка ивица земя, паралелна на егея, между дарданелите и халкидика;

Мога само да допълня, че лингвистиката подкрепя тази липса на приемственост с вътрешността на Европа.

Спор о том, повторяется или нет древнеевропейский гидронимический ландшафт в древней Анатолии (contra - А. Шерер и pro - [105]), не может считаться оконченным, т.е. решенным в положительном смысле, как это попытался представить Б. Розенкранц в указанной статье. Трудолюбиво собранные им материалы дают повод для несколько иных заключений. Во-первых, бросаются в глаза серьезные отличия: присутствие в древней Анатолии редуплицированных, или итеративных гидронимов (Sigašiga, Ululuua), совершенно чуждых гидронимии древней Европы. Во-вторых, почти половина древнеевропейских гидронимических основ, конкретно - 12-13, из 28, отсутствует в древней Анатолии [см. 105, с. 143, таблица], причем богатство хеттской письменной документации делает случайные пропуски маловероятными. В-третьих - и это главное - находят соответствие в Анатолии те из древнеевропейских форм, которые имели живую опору в хеттской грамматике (парадигма -r-/-n-/-nt-), словообразовании (суф. -ia, -l-, -s-), и лексике (apa- 'река'), и, наоборот, отсутствуют анатолийские соответствия важнейшим др.-европ. гидронимическим основам *adu-/*adru, *akā, *dre-/*dru-, *ned-/*nod-, *neid-/*nid-, *pol-, * eis-/*is-, *albh-, *arg-, *ag-, *oudh-, *ner-/*nor-. 

Което пък ни отвежда до трети или четвърти езиков пласт на европейския неолит, загубих им вече бройката. Но за него  трябва още много да медитираме...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Евристей said:

Още нещо важно - Епонимизма 

Няколко групи от различни общности  последват някой харизматичен лидер/херос , който им осигурява плячка и сигурност и се наричат на негово име : Лелей - лелеги, Хелен - елини 

А реалността най-често е обратната - авторите търсят етимологията на някое племенно название и си измислят епоним. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Кухулин said:

А реалността най-често е обратната - авторите търсят етимологията на някое племенно название и си измислят епоним. 

Е то не може без херос  :)

Така е, когато елините възприемат оригиналното име на племето. Не познавайки езика, те не могат да градят етимология.

Иначе обичат да лепят прякори на племената. Но така май правят всички? Така, едно племе може да е записано със чужд за елините прякор, пък после те да разберат какво значи и да му лепнат съответния гръцки прякор. 

... ии ние се чудим какви са тези две племена  :) :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, ДеДо Либен said:

п.с. ако можеш да вметнеш нещо по темата на Евристея - добре , ако не - не цапай и не разводнявай с открития , че и Скуби като се намеси и става страшно.

Мерси за вметката дедо Либене ! Аз гледам да допринясям отвреме на време и го правя според възможностите си и според ситуацията. При това подхождам със самочувствие на допринасящ, а не на цапащ.. Цапащи са някои коментари , но няма нужда дори да се впускам в обяснения.  Зацапвания се случват, аз не съм Админ и нямам власт да поправям това..онова...  А и не искам такива отговорности.

Г-н Евристей върши страхотна работа да ни обогатява познанията, да ни дава нови сведения и да ни задържа вниманието будно върху такива интересни теми.  И темата си е интересна благодарение на него. Южняка също даде доста живец на темата, стига да не реагираше така остро и емоционално - можем да продължаваме напред.. Но ... времена и нрави.. И емоциите на участвающите.. Ние с Южняка вече се разбираме с половин дума.. Не случайно той ме обвини във faul play.  Що така се случи ? Щото Южняка и Кухулин медитираха на възможни сценарии за "вносни гени" в някакви 10- 15 % и подобни статистически неголеми съотношения. А аз му напомних че реално имаме другата възможност никакви нови народи да не са пристигнали, а да са се случили социални промени и с това по-добре да обясним събитията.  Но южняка е професионалист в социалните и антропологични теории, аз там съм джуджето и нищото.. Все едно да му обяснявам неща от първи клас, а той отдавна е професор...  Затова и свръх-реакцията..

Все пак, не всички знаем гръцки, и аз не го знам тоя език. Не всички сме учили Илиадата наизуст от малки.. Чели сме я или поне доста сме чели и научили покрай Илиадата, но не сме откърмени с нея...

Но дори и баш-гърците напоследък се впуснаха яко не в лингвистиката, а в генетиката.. Да не споменаваме имена, но Йосиф Лазаридис ни е достатъчно като име.. А освен Йоската има още поне десеттина здраво дълбаещи..  Тоест самите гърци живо се интересуват от собствения си произход.. От другата страна от към Анадола им помагат един куп  други специалисти с генетически корени откъм Анатолия и Гърция, но пък ползващи друг не-индо-европейски език... И там се работи здраво.. Копаят хората, инвестират, учат..  Не седят и не чакат..  И така трябва. 

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 7 часа, tantin said:

баш-гърците .. Йосиф Лазаридис.

Баш-грък, ама от Кавала.. А аз баш-българин, ама от Гюмюрджина... И въобще, влезли един баш-грък и един баш-българин в един бар, ама кой бил българинът, и кой гъркът, не се знаело.... по мнение и на двамата.. или, с други думи, Балкани.

Тантине, стига си ме тролил, щото както ме тролиш и не подозираш колко близо до истината си, мислейки, че ме тролиш..

@Кухулин, не съм специалист по траките, нищо, че работя с такива напоследък, това не ме прави специалист, в тематиката съм външен. Бах смаян колко компетентни са колегите -специалисти по траките, много от тях млади хора, с изключителна ерудиция, просто не се шуми за тях в медиите, но бях най-искрено изумен от нивото им, аз съм човека, който сигурно най-малко знае за траките в цялата им институция.

За лелегите допуснах един лапсус, хаха, имах предвид, Лулуби (Lullubi), на снимката долу, повод за размисъл..(да, не ви лъжат очите, не е пелесет от египтска фреска, а Лулуби от северен ефрат, от по-ранна епха - странно - нали? Ами сега?

Но, проблемът с лелегите остава. В смисъл, там изглежда е екзоним, на хетски или карийски, за "чужденец" , но то и "чудци" се е превърнало от етноним в екзоним за чужденци; хетите споменават лелегите в един текст - забарана за общуване с тях като с "дрги", докато карийците говорят за тях (лелегите), като за автохтонна популация на западна анатолия, която ги предшества и която завладяваат, малко както гърците говорят за пеласги; пак аналогично, през 3-4 в. пр. х. тия лелеги изглежда още съществуват като езикова група в зап. анатолия, и хора, с да извинява танртин, нисък социален статус. Което очертава странната картина на : Хати, субектен завладян народ в централна анатолия на Хетите, Лелеги на Карийците в западна анатолия и Пеласги на елините/микенците, което очертава един възможен масив на народи с интересни имена, предшествали индоевропейския пласт е егея и анатолия и оцелели до античността....Към тях, и освен додони, кикони, дардани и други тайфуни с прото-ефратически имена бих добавил и каукони, автохтонците от пелопонес, но има и каукони по Омир пак в зап. Анатолия; но дали този пред-гръцки/пред-индоевропейски пласт е на народи, принадлежали към групата на неолитните фермери, или е мистериозния пласт на кавказкия народ, завладял анатолия и егея в промеждутъка между неолитния фермерски и бронзовия индоевропейски пласт, не знам; или това са потомците на североефратците/месопотамците с волските каруци, за които спомена Кухулин.. Но е факт че носят ексцентрични лични имена, някои с повторения на сричките - Ushimanay, Alagahnia, Irsakinna and Bisoonoomay - https://www.academia.edu/1229203/Evidence_for_a_Peripheral_Language_in_a_Neo_Assyrian_Tablet_from_the_Governors_Palace_in_Tuhan

Предтавям си как някой трако-брат от долно камарци се представя, "приятно ми е,  Ушинмая Бисооонмая от Луковит, лелег и автохтонец!" и всичко ми става ясно. Но, някой спомена, че имаме няколко лингвистични пласта и оюе доста образци и изследвания ще са необходими, за да ги различим, ако изобщо:

-балкански ловци събирачи

-анатолийски неолитни фермери

-масивна кавказка миграция, предполагаема интродукция на кавказки езици през халколита-раннобронзова епоха?

(каква друга да е освен масивна, щом дори в зап. анатолия кавказкия компонент, отсъстващ в неолита напълно, скача до 35%-40%?)

-северно-месопотомаски групи.

-индоевропейците.

Резултатът е, че дали лелеги, хати и пеласги са преживели езикова смяна с кавказки или индо-европейски език, не можем да кажем, но можем да подозираме, както и дали минойския е кавказки език или езика на неолитните фермери. Или нещо трето, защото в източен крит Л и Р откриха образец с 30% левант (ново 20..) от ранния минойски крит и зададоха въпроса "това етеокритянина ли е?);Или, в едно изречение; преживяла ли е езикова смяна локалната фермерска популация покрай миграцията на кавказкия компонент в анатолия и егея или напротив, "кавказците" са преживели езикова смяна и са заговорили езика на завладените. Още доста изследвания трябват.

 

 

 

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Anubanini_relief_constituents_prisoner_king.jpg

На снимката - Лулуби (Lullubi), северен ефрат...

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 17 часа, Кухулин said:

 

Мога само да допълня, че лингвистиката подкрепя тази липса на приемственост с вътрешността на Европа.

 

Което пък ни отвежда до трети или четвърти езиков пласт на европейския неолит, загубих им вече бройката. Но за него  трябва още много да медитираме...

Преди да сме се изгубили съвсем (подкрепям Кухулин!), едно законтряне:

Евристей: "Тоя/Тая родили този и тази"

       

                                                                                    

  Deucalion   Pyrrha     Zeus  
   
                                                                        (stones)  
                                                                                 
                                                           
                          Hellen
(hellenes)
                Thyia       Pandora   Protogeneia   leleges"

Или според елинския епос, хората са създадени/родени от девкалион и Пира след потопа, от *камъни*, които засаждат в земята. Напмня на Кадмос, който заравя в земята "драконови зъби", от които се раждат войници(Язнон прави нещо подобно в Колхида). Сега да ги видим тези "драконови зъби", илои камъните на Пира, от които се раждат хора: 

image.jpeg

 

 

See related image detail

 

Да, да, същите. Кромлехите и менхирите на средиземноморската зона. Убежденеито, че хората се раждат от камъни (планината като утерсу с пещерите си, че ако искаш дете, трябва да заровиш камък, или да го хм, изправиш (камъка), е старо като палеолита.Кромлехите са вероятно репрезентация на цялото племе за вечността - там са бившите членове, там са бъдещите. Но, извън спекулацията, вярването е палеолитно и е универсално срещано в  ловните групи на евразия, независимо от епохата. А универсалнпо заради палеолитния континиум от британия до аляска, цяла евразия, където от единия край до другия свободно прехвърчат думи, идеи, религия и гени, безпрепятствено. Така че, върнем ли се 30 хил. г. назад, всичко ни изглежда еднакво, с минимални регионални вариации - няма бариерери за обмена, от бретам до аляска. Ледниковия максимум унищожава единството, разкъсва географията на палеолита, езиците и води до репродуктивна изолация. Оцеляват 20-на групи, ккоито обсъждаме тук. Но те са наследник на палеолитния континиум, и лесно се подхлъзваме кой кой е опт потомците, с някоя обща дума или ген. Тези 20-на (макс) групи живеят в изолация една от друга, в силно редуциран състав, от 26 00 до 11 хил. г. пр. Х. - доста време. През това време се натрупва дрифт( генетичен), който ясно ги различава една от друга, кактом и потомците им - кой е иелс, кой ане, кой клс, кой ирански, кой базален, кой левантинец, кой злс и тн. дистанцията между злс и европейски фермер е по-голяма от днешната между британец и китаец - а злс и енф живеят на едно и също място по едно и също време; но, в същото време, старите нишки, старите връзки между племената още съществуват, езикови, културни, религиозни, генетични. Лесно е да се обърка човек, което ще стане неминуемо, ако разширтяваме темата отвъд параметрите на Евристей, а именно - гърция от прегръцката епоха, +-1000 години, напред и назад (дори това е амбициозно); отидем ли повече от 500 г назад, или 500 г напред, нещата неизбежно ще се заплетат и всичко ще започне да изглежда всичко, поради връзките, както минали, така и бъдещи, между отделните групи, наслединици на палеолитния евразийски континиум, където гени, религия, ритуал, култура са вървели паралелно с хилядолетия, кръстоствали са се, че имат и хилядолетен общ произход на хомогенизация през палеолита, както виждаме от девкалион и пира, този артефакт от вярвалията на палеолитните ловци събирачи, инкорпориран в елинския епос, че и в религията им, но трой не е неолитен, ловно-мезолитен е. Аз лично, ако трябваше да пиша (или да търся нещо за) траки,бих се ограничил до 500 г. назад- 500 г. напред. Иначе става много заплетено, още веднъж, в случая с темата, поставена от Евристей според мен разумния диапазон е 3000-1000г. пр. х., фигуративно казано, но отвъд това произхода на елини от една страна и пеласги и минойци или филистимяни, лелеги и т.н. от друга става твърде заплетен. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Южняк said:

@Кухулин, не съм специалист по траките, нищо, че работя с такива напоследък, това не ме прави специалист, в тематиката съм външен. Бах смаян колко компетентни са колегите -специалисти по траките, много от тях млади хора, с изключителна ерудиция, просто не се шуми за тях в медиите, но бях най-искрено изумен от нивото им, аз съм човека, който сигурно най-малко знае за траките в цялата им институция.

Много е хубаво, че хората са компетентни, защото през последните години явно са се натрупали достатъчно данни за разплитането на този средиземноморски възел. Просто трябва да се свърши много научна работа - преразглеждане на всички хипотези (лингвистика, археология) в контекста на генетиката. А пък ако някой вземе да изследва на ниво Л и Р Северна Африка, нещата съвсем ще заспат. Обаче четох някъде, че в Египет не са много склонни да си изследват до такава степен мумиите. Не знам колко е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кухулин said:

Много е хубаво, че хората са компетентни, защото през последните години явно са се натрупали достатъчно данни за разплитането на този средиземноморски възел. Просто трябва да се свърши много научна работа - преразглеждане на всички хипотези (лингвистика, археология) в контекста на генетиката. А пък ако някой вземе да изследва на ниво Л и Р Северна Африка, нещата съвсем ще заспат. Обаче четох някъде, че в Египет не са много склонни да си изследват до такава степен мумиите. Не знам колко е вярно.

Сега е на път да излезе ново изследване за Северна Африка. Дори публикуваха генетичните данни, има 8-9 нови проби. Едната е съвсем идентична с ТАФ. Другите са по-близки към европейските.  Дискусиите вече текат. Чакайте скоро и официалната версия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.04.2023 г. at 10:03, Южняк said:

Или нещо трето, защото в източен крит Л и Р откриха образец с 30% левант (ново 20..) от ранния минойски крит и зададоха въпроса "това етеокритянина ли е?);

Тук е интересно, че този висок Левант се съчетава с 20% Кавказ. А Левант + Кавказ = Месопотамия. Ранен Крит, Месопотамия, редупликации... Ех, траколог да си на днешно време :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега разглеждам пак пробите от Микена и Миноя . Струва ми се че имат някакъв много типичен техен си островен или средиземноморски компонент, дето другите го нямат.  То реално няма и с кой да ги сравним щото само микенци и минойци реагират за тоя компонент.  Като по-вероятното е това да е минойски типичен островен компонент, а микенците да са го прихванали от минойци.

От друга страна нашите Кап.Андреевци са по-близки към микенците.

image.png.2805ee84dcc6e0fbd79b08d9fd98956c.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.04.2023 г. at 14:16, Skubi said:

Малко офтопик,ако може. Ханове или царе са били титлите на прабългарските владетели? Че се води лют спор по този въпрос...

Редактирано от deaf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, deaf said:

Малко офтопик,ако може. Ханове или царе са били титлите на прабългарските владетели? Че се води лят спор по този въпрос...

Фиксирана е титлата "канасубиги". Оттам нататък всеки си има хипотези какво е, що е. Лично аз мисля, че първата част е "кан", съкратено от "каган".

https://bg.wikipedia.org/wiki/Кан_(титла)

Ако ти е интересно, може да поровиш и във форума.

https://www.forumnauka.bg/topic/11594-произход-на-титлата-kanacybiгi/

Преди 3 часа, tantin said:

Сега разглеждам пак пробите от Микена и Миноя . Струва ми се че имат някакъв много типичен техен си островен или средиземноморски компонент, дето другите го нямат.  То реално няма и с кой да ги сравним щото само микенци и минойци реагират за тоя компонент.  Като по-вероятното е това да е минойски типичен островен компонент, а микенците да са го прихванали от минойци.

От друга страна нашите Кап.Андреевци са по-близки към микенците.

image.png.2805ee84dcc6e0fbd79b08d9fd98956c.png

Какво те кара да мислиш така? Дай някакви цифри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, deaf said:

Малко офтопик,ако може. Ханове или царе са били титлите на прабългарските владетели? Че се води лют спор по този въпрос...

офт. Фиксирана е също и княз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Кухулин said:

Какво те кара да мислиш така? Дай някакви цифри.

Дълго е за обясняване, но мога да ти дам имената на пробите: 

I9006 - Микенец от Саламис / също I9041 -микенец от Галатис

I9005 - миноец от Ласити

Микенците както вече споменах образуват клъстер и към техния клъстер прилепят капитан Андреевците.

Минойския клъстер е встрани от микенците, вероятно тръгва от другите балкански неолитчици: Барсин, Винча, Джулюница са все близо към тая група. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Дълго е за обясняване, но мога да ти дам имената на пробите: 

I9006 - Микенец от Саламис / също I9041 -микенец от Галатис

I9005 - миноец от Ласити

Има някакъв цикладски компонент ("островен"), но Г25 дава основно егейския бряг на Мала Азия, който едва ли е бил много различен от гръцкия.

btR6N9I.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Кухулин said:

Има някакъв цикладски компонент ("островен"), но Г25 дава основно егейския бряг на Мала Азия, който едва ли е бил много различен от гръцкия.

btR6N9I.jpg

 

Резултатите от Г25 са по-скоро забавни и любопитни.

Аз се отнасям с недоверие към тоя калкулатор Г25.

Дори и самата им методика: 

Ласиди са минойци. А виж че първия индивид го показва с 0.  Тая методология с Г25 не става. Ти сам ще се убедиш като превъртиш повече проби.

Стана ми любопитно какъв е тоя Пелопонески компонент на 20 процента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Резултатите от Г25 са по-скоро забавни и любопитни.

Аз се отнасям с недоверие към тоя калкулатор Г25.

Окей, дай други цифри тогава.

 

Преди 1 час, tantin said:

Стана ми любопитно какъв е тоя Пелопонески компонент на 20 процента.

Пелопонески неолит (84% ТМБ + 10% КЛС + 6% Левант).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Кухулин said:
Преди 12 часа, tantin said:

Резултатите от Г25 са по-скоро забавни и любопитни.

Аз се отнасям с недоверие към тоя калкулатор Г25.

Окей, дай други цифри тогава.

Давам друга цифра: I13514 - GRC_Mycenaean_Palace_of_Nestor_BA

Същия тоя микенец има за предшественици: 

"I20184" "I20181" "I20185" "I20186"

Обаче това са все кап.Андреевци...

При това не кап.Андреевците са наследници на Микенеца, а обратното. Микенеца е носител на гени от кап.Андреевците..  Защо това е така? Дълга история и много сметки. Провери дистанцията спрямо Злати Кюн, Тянюан или Яна.. Елементарна проверка показва че микенеца I13514 може и да е по-древен, но реално КА са носители на древни гени, клъстер, около който откриваме микенците. Тоест някаква част от КА се отклонява на юг и формира микенското а после и останалата гръцка общност. 

 

image.png.114ffe4836b36cb89f28a0923975e4d9.png

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надявам се Южняка може да помогне по сметките с Ф3 Ф4..  На времето Стоянчо Денев тука ни учеше, но после се оказа че СД тотално се е изгубил в статистиките с Ф3/Ф4.. Аз ползвам друга методика. min-distance-tree...  Мога да правя и Ф3/Ф4, но е много времеемко.  G25 е най-бързото но и най-неточно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, tantin said:

Давам друга цифра: I13514 - GRC_Mycenaean_Palace_of_Nestor_BA

Същия тоя микенец има за предшественици: 

"I20184" "I20181" "I20185" "I20186"

Обаче това са все кап.Андреевци...

При това не кап.Андреевците са наследници на Микенеца, а обратното. Микенеца е носител на гени от кап.Андреевците..  Защо това е така? Дълга история и много сметки. Провери дистанцията спрямо Злати Кюн, Тянюан или Яна.. Елементарна проверка показва че микенеца I13514 може и да е по-древен, но реално КА са носители на древни гени, клъстер, около който откриваме микенците. Тоест някаква част от КА се отклонява на юг и формира микенското а после и останалата гръцка общност. 

 

image.png.114ffe4836b36cb89f28a0923975e4d9.png

Ще медитирам върху това. Няма как да проверя дистанциите, защото Г25 е гола вода в мезолита, а друго засега не ползвам. Тука повече на IBD ми мирише...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Кухулин said:

Ще медитирам върху това. Няма как да проверя дистанциите, защото Г25 е гола вода в мезолита, а друго засега не ползвам. Тука повече на IBD ми мирише...

До ИБД не съм стигнал. Подготвил съм инструментариума.. Горе долу всичко имам.. Но ми трябвя още смелост да се пусна.. Или повечко свободно време.. Щото не се знае колко време ще отнеме докато ги подкарам..

ПП. При мен основен инструмент е ПСА...  Вече съм по-добър от всички, не че се хваля, но е абсолютно така.. казвам го щото знам защо..

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Давам друга цифра: I13514 - GRC_Mycenaean_Palace_of_Nestor_BA

Същия тоя микенец има за предшественици: 

"I20184" "I20181" "I20185" "I20186"

Обаче това са все кап.Андреевци...

Г25 ми дава 0.0% сигнал от КА, независимо дали цялата популация или тези четиримата.

CH2TeMS.png

Не че това означава много, понеже всички проби са секвенирани скоро, съответно с грешки в компонентите на Г25, но все нещо трябваше да покаже.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...