Отиди на
Форум "Наука"

Доказателство за украинският етнос...


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

Имат естествено - към 8 милиона вече го направиха този избор и избягаха от войната. Струва ми се, че и те могат да се видят с "невъоръжено око".
Тези 35 милиона, които останаха обаче са готови да се борят за страната си до край. Мисля и това е достатъчно видно - при кой е по-голяма мотивацията за бой.

Украинците, които биха воювали са по-малко. От 45 милиона през 2014 г. 77% са се определяли като украинци или това са 35 милиона. От тях към 5 милиона са бежанци (от общо 8 милиона бежанци около 3 милиона бягат към Русия и явно не са украинци), тъй че остават около 30 милиона украинци. Ако приемем, че сред избягалите 5 милиона са основно жени и деца, и ако приемем, че ще воюват само мъжете, то от тези 30 милиона остават към 18 милиона мъже. От тези 18 милиона половината са над 45 годишна възраст и съответно мотивацията им е по-ниска въпреки желанието, тъй като здравето им не е на 20-годишни. От младите мъже, които са в силите си да воюват активно, в диапазона 18-35 години, са около 2,2 милиона украинци. Мъжете от 35-45 години са около 3,2 милиона, като при част от тях мотивацията също може да не е достатъчно висока по ред причини като алкохол, здраве, работа, семейство. Тоест грубо ако се направи пълна мобилизация на мъжете ще има армия от 5 милиона украинци, а с някаква мобилизация и на жени може да стигне 5,5-6 милиона максимум.

Не е ясно каква е точно мотивацията да воюват на останалите по-малки етноси в Украйна като татари, българи, молдовци и други, на които също бяха отнети правата по отношение на езика. 

Редактирано от makebulgar
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 157
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

Преди 22 минути, Warlord said:

Ами добро утро - на война е така. Когато се определяш от вражеската нация е нормално да попаднеш на прицел, винаги ще си потенциален колаборационист/партизанин. Ако руснаците от другата страна на границата не я бяха започнали тая война, сега нямаше да има такива проблеми за тези от отсамната.

Важното е, че проблем има!

"Ако", "имаше", "нямаше", не би трябвало да има никакво значение, освен ако си предубеден и одобряваш насилието. Насилника е насилник, независимо кой и какъв е! Няма значение от коя страна на насилието си.

Има власт, която принуждава хората против волята им и ги мотивира, като заплашва живота им и всичко това се крие зад някакви уж приемливи ценности, за плебса! Това е факт...

...И ако Украйна е многонационална държава, каква е тая "тяхната нация, за която трябва да си дават живота", както споменаваш по-горе?

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 минута, skiahtro said:

Важното е, че проблем има!

"Ако", "имаше", "нямаше", не би трябвало да има никакво значение, освен ако си предубеден.

Има власт, която принуждава хората против волята им и ги мотивира, като заплашва живота им и всичко това се крие зад някакви уж приемливи ценности, за плебса! Това е факт...

...И ако Украйна е многонационална държава, каква е тая "тяхна нация, за която трябва да си дават живота", както споменаваш по-горе?

Граждани са на съответната държава и са длъжни да спазват конституцията и законите, включително и особено по време на война. Това е положението. Сега въобще не ми се подхваща и темата, че имам лични познати от Одеска област, които се смятат за руснаци и които никой не ги е разстрелял за това, както ти го изкарваш, но вече става много офтопик за тая тема - тя е уж историческа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Кимон Георгиев said:

Тая година смяташ ли, да ми отговориш на въпроса "Защо една държава с УЖ (според вас) богата история, тръгва да лъже толкова мазно в собствените си учебници и да зомбира собственото си младо поколение?" Нямам спомен руснаци да са писали в учебниците, че Исус Христос и Чингис Хан били руснаци или тем-подобни глупости.

Защото някой там така е решил на държавно ниво, защото не са случили на адекватни управници относно образованието, защото явно в научните им среди има хора, които си харесват такива глупости и те са били достатъчно пробивни, за да стигнат дотам. Ето, отговорих ти. Хайсе сега ти да отговориш това с какво оправдава колосалните глупости на Дугин за руския свят.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, skorpion1980 said:

Защото някой там така е решил на държавно ниво, защото не са случили на адекватни управници относно образованието, защото явно в научните им среди има хора, които си харесват такива глупости и те са били достатъчно пробивни, за да стигнат дотам. Ето, отговорих ти. Хайсе сега ти да отговориш това с какво оправдава колосалните глупости на Дугин за руския свят.

Дугин не виждам, да има общо с тезата за украински етнос... Пак увъртаме, нищо ново!
Никой нищо не е решил. Просто когато нямаш богата история, ти няма с какво да си запълниш учебниците по История, та затова си присвояваш исторически личности. Отговорих ти по най-елементарният начин. Поредното доказателство, че няма такова нещо като украински етнос. Не случайно в Македония го прилагат това...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Етнос та етнос. Толкова ли е важно това понятие? Аз така и не разбрах какви са критериите на които трябва да отговаря група хора, за да може нашите българо-руснаци да  признаят, че става въпрос за етнос.   Например руснаците етнос ли са, или те също не са етнос?  Родните русофили етнос ли са, или и те не са етнос.  Според мен са отделен етнос и може да ги определим като българо-руснаци или русо-българи.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Warlord said:

Граждани са на съответната държава и са длъжни да спазват конституцията и законите, включително и особено по време на война. Това е положението. Сега въобще не ми се подхваща и темата, че имам лични познати от Одеска област, които се смятат за руснаци и които никой не ги е разстрелял за това, както ти го изкарваш, но вече става много офтопик за тая тема - тя е уж историческа.

Ами винаги когато темата е неудобна, става офтопик и определени се определят като тролове. 

А сега, след като се изявихте като "демократи" и дадохте предостатъчно "свобода на словото", може вече да я заключвате, да не настане пак "заплаха за националната сигурност"... :)

:bottom:

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Atom said:

Етнос та етнос. Толкова ли е важно това понятие? Аз така и не разбрах какви са критериите на които трябва да отговаря група хора, за да може нашите българо-руснаци да  признаят, че става въпрос за етнос.   Например руснаците етнос ли са, или те също не са етнос?  Родните русофили етнос ли са, или и те не са етнос.  Според мен са отделен етнос и може да ги определим като българо-руснаци или русо-българи.

Aми виж сега, ако не знаеш, какво е определението на думата "етнос"... Толкова по-зле за теб тогава.
Между другото, бях ти задал някакви въпросчета... ама ме отсвири.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кимон Георгиев said:

ми виж сега, ако не знаеш, какво е определението на думата "етнос"...

Не знам - признавам си. Ако искаш може да ме светнеш и след като се ограмотя  ще се опитам да отговоря на въпросите ти. Разбира се, стига да ми достигат силите.  Сега нямам необходимите базови познания, нямам идея какво е "етнос" и как се дефинира и не съм компетентен по този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Кимон Георгиев said:

Дугин не виждам, да има общо с тезата за украински етнос... Пак увъртаме, нищо ново!
Никой нищо не е решил. Просто когато нямаш богата история, ти няма с какво да си запълниш учебниците по История, та затова си присвояваш исторически личности. Отговорих ти по най-елементарният начин. Поредното доказателство, че няма такова нещо като украински етнос. Не случайно в Македония го прилагат това...

Никаво доказателство не е за липса на отден украински етнос, а са факти това, което съм написал. Дугин има много общо с глупостите за руския свят и историческите манипулации в руските учебници. А конкретните доказателства за украински етнос, отделен от руския, са следните:

1. Самостоятелен език със самостоятелен фолклор и литература, различни от руските. 

2. Смесване на много и различни племена на територията на днешна Украйна през вековете, различаващи се от тези на територията на днешна Русия, по-конкретно на териториите на някогашните Московско, Владимиравско и Новгородско княжества.

3. Невъзможността русините в Галиция, Буковина и Задкарпатието в края на 18 и началото на 19 век да се възприемат като руснаци въпреки проруската политика на Хабсбургите за периода. 

4. Отнемането с кръв на автономията на Запоржката сеч и други действия, свързани с асимилацията на цялото население, използващо малоруски/украински език в края на 18 и началото на 19 век от страна на Петербург, които продължават до края на царския режим, но въпреки властта, руснаците нямат цялостен асимилационен успех.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дълбоко се съмнявам, че тези хора ще искат да са част руския мир.

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, skorpion1980 said:

Никаво доказателство не е за липса на отден украински етнос, а са факти това, което съм написал.

E, за теб нормално да не е доказателство. Не съм се съмнявал никога в "източниците" ти... Шевченко например.

Преди 10 минути, Atom said:

Не знам - признавам си. Ако искаш може да ме светнеш и след като се ограмотя  ще се опитам да отговоря на въпросите ти. Разбира се, стига да ми достигат силите.  Сега нямам необходимите базови познания, нямам идея какво е "етнос" и как се дефинира и не съм компетентен по този въпрос.

То е ясно, че не знаеш. Въпроса е, защо тогава ми цитираше данни за украински езици, преброявания и тем-подобни глупости, които по никакъв начин не "громи" тезата ми !?
Имало "насилствена русификация" ? Тук говорим за смяна дори на имена, ква "русификация" ти е в главата. Изглежда родителите от украинският "етнос" не са имали хабер, как да кръщават децата си, та е трябвало комунистическата власт да решава вместо тях. Уж много били репресирани...
Другата опорка беше някакво преброяване през 1897-ма, което абсолютно нищо не доказва... Понеже е след Жечпосполита, след Хмелницки и т.н.
Тезата с езика вече я коментирахме над 200 пъти...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 57 минути, Кимон Георгиев said:



2/ За какво по-точно се бори Степан Бандера, при положение, че до момента, в който влиза в ОУН, СССР прави всичко възможно за да подпомогне "украинизацията" ? Нещо не ми се вързва ?

 

За независима украинска държава.То и в 1893 година в Османската империя е било признато съществуването на български народ но в Солун се създава революционна организация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кимончо, Шевченко е повече от очеваден източник. Я да започна в твоя стил ще ми отговориш ли тази година защо Шевченко пише на украински, а започва да пише на руски чак след заточение в Сибир и по принуда?! Отговор от сорта на "Не знам, не съм запознат да е било така" не се приема. Хайде конкретно отговори без увъртания, стига да имаш нужното достойнство да го направиш де, защо Шевченко започва да пише на руски чак след принуда заточение в Сибир?!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 19 минути, resavsky said:

За независима украинска държава.То и в 1893 година в Османската империя е било признато съществуването на български народ но в Солун се създава революционна организация.

И кой им е пречел ? Да не би "насила" да са ги вкарали в СССР !? Кой подкрепи Павло Скоропадски !? Та, нали Донецко-Криворожката република сама се предлага на Ленин ? И като иска "независима" държава, какво му пречат евреите ?

Преди 17 минути, skorpion1980 said:

Кимончо, Шевченко е повече от очеваден източник.

Къв източник е някакъв художник от 19-ти век, ти друсаш ли се !? Това ли е единственият източник ? Какво стана с Хмелницки ? Щом не говори за "украинци", вече отпада от състезанието. Интересно как го наричат тогава "бащата на украинците" !?

Link to comment
Share on other sites

Искам само да затвърдя мнението си за "изкуствениите" и за "бедната история"... Помните ли ей тия двамцата, които защитаваха тезата, че "помаците" били отделен народ от българският. Та, тоя с очилата се казва Ефрем Моллов, той стана много популярен понеже около 2012-2014 (периода) го канеха във всички всевъзможни телевизионни студиа. Както и да е... Та, тоя титан на историческата мисъл има няколко книги, в която развива тезата, че...
"Помаците са първите мюсюлмани в Европа!  Ние сме потомци на персийският владетел Кир II. Кубрат също е бил мюсюлманин, а българите които са дошли тук също са били мюсюлмани, до момента когато цар Борис I не ни покръстил (бил лош човек). Тези обаче, които не искали да стават християни, избягали, начело с хан Иратаис в Родопите и там основали Помашка република/княжество !"
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Етнос та етнос. Толкова ли е важно това понятие? Аз така и не разбрах какви са критериите на които трябва да отговаря група хора, за да може нашите българо-руснаци да  признаят, че става въпрос за етнос.   Например руснаците етнос ли са, или те също не са етнос?  Родните русофили етнос ли са, или и те не са етнос.  Според мен са отделен етнос и може да ги определим като българо-руснаци или русо-българи.

Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Aми виж сега, ако не знаеш, какво е определението на думата "етнос"... Толкова по-зле за теб тогава.
Между другото, бях ти задал някакви въпросчета... ама ме отсвири.

Въпросът е: Защо е важно дали украинците са етнос или не? Речникът казва, че етнос, от гръцки, означава народ. Така, че въпросът е защо за теб, и такива като теб, е важно украинците да не са смятат за народ?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 30 минути, Gravity said:

Така, че въпросът е защо за теб, и такива като теб, е важно украинците да не са смятат за народ?

За мен е важно, да не се говорят глупости. Украйна е руската Македония. Каквито са македонците за нас, такива са и украинците за руснаците... За някои хора тук, това явно е много трудно да се приеме.

Редактирано от Кимон Георгиев
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Кимон Георгиев said:

И кой им е пречел ? Да не би "насила" да са ги вкарали в СССР !? Кой подкрепи Павло Скоропадски !? Та, нали Донецко-Криворожката република сама се предлага на Ленин ? И като иска "независима" държава, какво му пречат евреите ?

Къв източник е някакъв художник от 19-ти век, ти друсаш ли се !? Това ли е единственият източник ? Какво стана с Хмелницки ? Щом не говори за "украинци", вече отпада от състезанието. Интересно как го наричат тогава "бащата на украинците" !?

Това, че наричаш всепризнат преди всичко литературен гений "някакъв художнк" говори колко ниска култура имаш, говори също така че си се захванал с материя, от която нямаш никава представа, изобщо да коментираш точно ти тази тема е все едно адвокат вместо кардиохируг да коментира как трябва да бъде извършена сърдечна трапсплантация. Шевченко е писал по своя воля само на родния си украински език, а на руски само и единствено по принуда. А Хмелницки никога, ама никога не е наричал населението на Укарайна руснаци или московци, следователно никога не се е имал за част от тях. А това, че цитираш селективно и отказваш да отговориш на конкретни неща до последния детайл когато те питам конкретно показва ясно, че не можеш да водиш спор, че си безпомощен и напълно оборен. Защото който не се чувства оборен, отговоаря, а не заобикаля. Но най-нелепото при теб е, че се имаш за обективен, посочвайки само и единствено руската гледна точка. Губиш спора и мълчиш там, където не ти изнася да отговаряш. Представям си в живота каква излагация си. Вземи се осъзнай - не ставаш за лъжец и пропагандист, особено на вече разкритата руска пропаганда.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Кимон Георгиев said:

За мен е важно, да не се говорят глупости. Украйна е руската Македония. Каквито са македонците за нас, такива са и украинците за руснаците... За някои хора тук, това явно е много трудно да се приеме.

Никой не говори повече глупости от теб. Украйна е руската Македония толкова, колкото Кимон Георгиев е истинското ти име по лична карта. Това е най-голямата лъжа на руската имперска пропаганда, която многократно се провали. По-горе изтъкнах четири конкретни аргумента, че не е, а фактът, че ти не си опитал да опровергаеш нито един от тях точка по точка показва, че нямаш аргументи да го направиш. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 20 минути, skorpion1980 said:

Това, че наричаш всепризнат преди всичко литературен гений "някакъв художнк" говори колко ниска култура имаш, говори също така че си се захванал с материя, от която нямаш никава представа, изобщо да коментираш точно ти тази тема е все едно адвокат вместо кардиохируг да коментира как трябва да бъде извършена сърдечна трапсплантация. Шевченко е писал по своя воля само на родния си украински език, а на руски само и единствено по принуда. А Хмелницки никога, ама никога не е наричал населението на Укарайна руснаци или московци, следователно никога не се е имал за част от тях. А това, че цитираш селективно и отказваш да отговориш на конкретни неща до последния детайл когато те питам конкретно показва ясно, че не можеш да водиш спор, че си безпомощен и напълно оборен. Защото който не се чувства оборен, отговоаря, а не заобикаля. Но най-нелепото при теб е, че се имаш за обективен, посочвайки само и единствено руската гледна точка. Губиш спора и мълчиш там, където не ти изнася да отговаряш. Представям си в живота каква излагация си. Вземи се осъзнай - не ставаш за лъжец и пропагандист, особено на вече разкритата руска пропаганда.

Понеже очеизбождащо не можеш, да разбереш, какво имам предвид... ще го обясня така. Факта, че единственият източник на етнос, дето бил от незнам си колко векове е някакъв художник от 19-ти век... Ми, нека някой по-компетентен да коментира. Просто или се правиш на бавноразвиващ или... За толкова много години имаме един източник, художник от 19-ти век. Интересно... Губел съм спора иначе... 😂
Колкото до това, що Шевченко бил писал на руски и на украински, това е нещо, което отдавна сме го дискутирали вече. А именно, че от руска страна вече се правят опити ,да се спре гнусната пропагандна машина срещу Русия. Не виждам, да е нещо кой знае какво доказателство, това, че Шевченко бил писал и на украински език. Смешна история...
Значи, доколкото си спомням, когато България пада под турско владичество сме 2 милиона. След Освобождението пак толкова. Сред тия 2 милиона имаме Паисий, имаме Софроний, имаме Христо Ботев, имаме Илия Блъсков, имаме Добри Войников и още една дузина велики българи. А за толкова време украинците, дето в момента са 40+ милиона имат... Шевченко !? Правилно ли разбирам ? Тоя народ ще е от хора, които не са особено талантливи сигурно ? Само са орали и са копали по цял ден. Ни писатели, ни художници... Слаба работа. 😂
Интересно, защо Хмелницки да не е източника, че такъв етнос няма, при положение, че говори за "руснаки и русини" и се обръща за помощ именно към руският цар. Интересно, защо да не е източника "Галичина", която в състава на Жечпосполита е наричана, как... Скорпион ? Как е наричана ? Наричана е "руско воеводство" ? Защо ли ? Сигурно щото там не е имало руснаци, а украинци... Нали ? :)
Я дай за източник някой украински цар примерно ? Някой украински хан ? Що така няма ?

П.С.
Няма да продължавам, нали съм... "губил спора". 😂😂😂

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

И кой им е пречел ? Да не би "насила" да са ги вкарали в СССР !? Кой подкрепи Павло Скоропадски !? Та, нали Донецко-Криворожката република сама се предлага на Ленин ? И като иска "независима" държава, какво му пречат евреите ?

 

Разбира се че на сила са вкарани украинците в СССР.Техния избор е бил независима държава начело със Симеон Петлюра.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, resavsky said:

Разбира се че на сила са вкарани украинците в СССР.Техния избор е бил независима държава начело със Симеон Петлюра.

Ресавски, Симон Петлюра с нищо не е по-различен от Степан Бандера... :)

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Кимон Георгиев said:

Aми виж сега, ако не знаеш, какво е определението на думата "етнос"... Толкова по-зле за теб тогава.
Между другото, бях ти задал някакви въпросчета... ама ме отсвири.

Етническа група, етнос или народност, е обособила се група от хора, членовете на която се идентифицират един с друг въз основа на действително или предполагаемо общо наследство – история, раса, родствени връзки, религия, език, култура, територия, националност или външен вид. Членовете на етническата група осъзнават принадлежността си към нея, а хората извън нея признават нейната обособеност.

Малоруси, хохли, украинци

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Ресавски, Симон Петлюра с нищо не е по-различен от Степан Бандера... :)

Това е вярно.Украински национални герои са и двамата.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...