Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Администратор

Нетният отлив от Украйна тази седмица намаля до 36 000 души - Държавна гранична служба.

Потокът на напусналите Украйна през седмицата от 17 до 23 юни е надвишил потока на влизащите с 36 000 души, докато седмица по-рано - с 64 000, сочат данни на Държавната гранична служба

Според тях потокът от хора, напускащи Украйна, леко е намалял - от 332 000 души миналата седмица до 326 000 души тази седмица, докато потокът от хора, влизащи в Украйна, се е увеличил от 268 000 на 290 000 души.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Полкът на името на Калиновски, сформиран от беларуси, които се сражават на страната на Украйна, заяви, че се подготвя за активни действия в Беларус на фона на въстанието в Русия.

"Ще ни трябват мъже за решителни действия. Пригответе се да се присъедините към частите за самоотбрана и чакайте нашия сигнал", се казва в изявлението на полка.

------

Лидерът на беларуската опозиция Светлана Тихановска призова за затваряне на границата между Русия и Беларус и за изгонване на руските войски от страната със силите на беларуската армия.

За тази цел тя създава оперативен щаб и отправя призив за помощ към сражаващия се в Украйна полк на Калиновски.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Автоматичен превод

Публикации в подкрепа на президента се пишат не само от официални лица. Телеграм каналът Ne Norma забеляза, че училища, детски градини, детски спортни школи, детски школи по изкуства и библиотеки публикуват публикации в социалните мрежи с еднакъв текст и малко по-различни скрийншотове от видео съобщенията на Путин . Изявленията призовават "да не се поддаваме на провокации и да не допускаме разцепление в държавата и народа ни".

https://t.me/obyektiv_media/683

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В изявление, министърът на външните работи на Молдова, Нику Попешку, съобщи, че текущите събития в Русия доказват, че страната му "трябва да се отдели от Евразийското пространство на разрушение и война". Според него, Молдова има само една възможност да напредне и да се развие, и това е по "европейският път" на страната.

Попешку също така акцентира, че в Молдова "никой не се нуждае от война и разделение, без значение от етнос или говорим език, било то румънски, руски, гагаузки или български".

https://t.me/drmjournal/5510

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей такива коментари на руски академици (?) най- ме кефят и показват, че с такъв багаж Русия задължително ще загуби войната:

https://t.me/kovcheg_noemi/2369

Академикът от Руската академия на науките Сергей Глазев отбелязва, че опитът за въстание в Русия е започнал, когато настъплението на украинските въоръжени сили в Донбас и Запорожие се е задушило

"Няма никакво съмнение, че въстанието е координирано и ръководено от специалните служби на САЩ, Великобритания и евентуално една близкоизточна държава", подчерта Глазиев.

Въстанието е вдигнато в момент, когато врагът е победен, а господарите му се готвят да водят преговори за мир, подчерта академикът от РАН:

"За всички вече е очевидно, че ВСУ е обречена на поражение. На бойното поле настъпи прелом в наша полза. <...> Трябва да се сплотим около руския президент Путин и да дадем решителен отпор на врага - външен и вътрешен.

------

Подобни мисловни висини се наблюдават и на нашият небосклон. Едно подобно изказване на генерал Шивиков:

https://t.me/efir_info/2955

Любопитна "тапа" в мисленето, поне за мен е любопитна :) Светът не работи добре, след катоп щедро създава толкова объркани хора...

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Русия изтегля войски от фронтовата линия по много направления и ги изпраща в Москва - руски военнослужещи

В същото време, според медиите, част от подразделенията сами се оттеглят от позициите си и отиват в подкрепа на ЧВК Вагнер.

https://t.me/grpnewsua/67421

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЧВК "Вагнер" е пробила немощните бариери на полицаите и блокадата на магистрала М4 край река Икорец южно от Воронеж на път за Москва

Подобни пътни блокади вече се изграждат и на границата на Тулска и Московска област. Там е и линията, на която на всяка цена трябва да бъдат спрени разбунтувалите се колони на ЧКП.

Освен войските на МВР, Росгвардия и наборните части, с военнотранспортни самолети към Москва са прехвърлени и допълнителни части на Министерството на отбраната с оборудване от регионите.

Наистина, какво са очаквали тези глупаци, които са изпратили няколко КАМАЗ-а?

https://t.me/Crimeanwind/34689   (видео)

-----

А тук видео от Липецка област, как властите не са измислили нищо друго освен да прекопаят шосетата. Хората нямат значение, разбира се:

https://t.me/Crimeanwind/34690

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, scaner said:

Ей такива коментари на руски академици (?) най- ме кефят и показват, че с такъв багаж Русия задължително ще загуби войната:

https://t.me/kovcheg_noemi/2369

Академикът от Руската академия на науките Сергей Глазев отбелязва, че опитът за въстание в Русия е започнал, когато настъплението на украинските въоръжени сили в Донбас и Запорожие се е задушило

"Няма никакво съмнение, че въстанието е координирано и ръководено от специалните служби на САЩ, Великобритания и евентуално една близкоизточна държава", подчерта Глазиев.

Въстанието е вдигнато в момент, когато врагът е победен, а господарите му се готвят да водят преговори за мир, подчерта академикът от РАН:

"За всички вече е очевидно, че ВСУ е обречена на поражение. На бойното поле настъпи прелом в наша полза. <...> Трябва да се сплотим около руския президент Путин и да дадем решителен отпор на врага - външен и вътрешен.

------

Подобни мисловни висини се наблюдават и на нашият небосклон. Едно подобно изказване на генерал Шивиков:

https://t.me/efir_info/2955

Любопитна "тапа" в мисленето, поне за мен е любопитна :) Светът не работи добре, след катоп щедро създава толкова объркани хора...

Шивиков, абониран в проруската агитка всъщност не е особено полезен за каузите, с които се е захванал, защото хората помнят предателството. 

https://www.nbox.bg/2021/03/колеги-за-ген-шивиков-предател/

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ще има ли истински сблъсък между Вагнер и Ахмат в Ростов?

Ще застрашат ли мирното население или ще си останат само леки престрелки в покрайнините?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пореден свален въртолет К-52 от вагнеровците.

https://t.me/nexta_live/55433

Аз вече им изпуснах бройката от вчера: 6 въртолета и 2 самолета?

 

P.S. Да,  не съм сбъркал в бройката!

https://t.me/berezoview/24481

3 — Ми-8мптр
1 — Ми-8
1 — Ка-52
1 — Ил-18
1 — Ми-35
1 - Ан-26

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак интересен коментар от Игор Гиркин-Стрелков:

И така, стратегическата идея на екипа на Пригожин е много ясна, логична, много рискована, но е поразително смела и има шанс за успех в атмосферата на вялост и демотивация на всички силови структури на Руската федерация.

След като си осигурят опора в Ростов и отклонят вниманието към себе си - рязко да хвърлят в рейд към Москва най-боеспособните части (няколко хиляди щикове). Задачата им е да заобиколят всички големи центрове (Воронеж е подминат, Липецк също) и като се опитат да не се замесват в боеве с местните гарнизони (дори без да ги блокират) - да се устремят към Москва и по всякакъв начин да я достигнат възможно най-скоро. След това се залага на паниката и бягството на всички висши чиновници и завземането на властта "легнала на земята". Тогава Пригожин ще трябва само да приеме опашката от "внезапно просветлени" чиновници от всички рангове, които нямат търпение да се закълнат, и тържествено да влезе в Кремъл. "И тогава ще видим" (какво ще се случи с Русия, сигурен съм, престъпникът и гарсонът, го е грижа най-малко, но той със сигурност ще стане "най-добрият в ада" и ще влезе в историята като първия престъпник, заел поста на управник на нашата нещастна страна).

Тази стратегия има само две уязвими места: възможността да се сблъска със сравнително големи боеспособни и нежелаещи да се предадат (или да останат неутрални) части преди приближаването на Москва и неизбежните проблеми със снабдяването на ударните сили, които не могат да воюват по-дълго от няколко дни без снабдяване. И тогава поражението е неизбежно.

И тук стратезите на Вагнер отново са "отгатнали" решението - да се "окопаят" някои сили в Ростов и да привлекат там усилията на онези, които все още са готови да се бият (поне на ниво намерения) за Кремъл.

Като цяло в Москва има два пъти повече "военнослужещи", отколкото в целия Вагнер, и многократно повече, отколкото в неговата ударна група. Но колко от тях са способни да се бият и дали изобщо ще се бият, е голям въпрос. В това е цялата "интрига" и ключът към изхода на този (трябва да отдам дължимото) блестящо дързък "набег".

Дали планът ще проработи, или не - ще разберем, може би, още в началото на следващия ден.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, vandu said:

Ако не се присъединят още хора едва ли ще постигнат нещо, ще ги сполети съдбата на войниците от владайското въстание. 

Но тогава Цар Фердинанд е абдикирал...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Doris said:

Дали са останали изобщо вагнеровци в Ростов? 

Били останали, да осигуряват тила и снабдяването. Кадировците в момента са стигнали Ростов, но само обикалят около него, страх ги е да влязат.

------

Появи се интересна информация, нуждаеща се от проверки и потвърждение:

Руски блогери съобщават, че на Херсонското направление се водят ожесточени боеве. Украйна е заела малък плацдарм от другата страна на Антоновският мост край Херсон, и е прехвърлила поне три танка с фериботи.. Всичко това се прикрива с артилерия и миномети.

  

Преди 4 минути, Шпага said:

И дали Путин е останал в Масква?

Едва ли. Още по обяд FlightRadar показа самолета му да лети към Петербург или Валдай, преди да си изключи транспондера и да изчезне от картата.

Изобщо, много частни самолети днес напуснаха Москва и Русия, голяма е паниката.

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Пак интересен коментар от Игор Гиркин-Стрелков:

И така, стратегическата идея на екипа на Пригожин е много ясна, логична, много рискована, но е поразително смела и има шанс за успех в атмосферата на вялост и демотивация на всички силови структури на Руската федерация.

След като си осигурят опора в Ростов и отклонят вниманието към себе си - рязко да хвърлят в рейд към Москва най-боеспособните части (няколко хиляди щикове). Задачата им е да заобиколят всички големи центрове (Воронеж е подминат, Липецк също) и като се опитат да не се замесват в боеве с местните гарнизони (дори без да ги блокират) - да се устремят към Москва и по всякакъв начин да я достигнат възможно най-скоро. След това се залага на паниката и бягството на всички висши чиновници и завземането на властта "легнала на земята". Тогава Пригожин ще трябва само да приеме опашката от "внезапно просветлени" чиновници от всички рангове, които нямат търпение да се закълнат, и тържествено да влезе в Кремъл. "И тогава ще видим" (какво ще се случи с Русия, сигурен съм, престъпникът и гарсонът, го е грижа най-малко, но той със сигурност ще стане "най-добрият в ада" и ще влезе в историята като първия престъпник, заел поста на управник на нашата нещастна страна).

Тази стратегия има само две уязвими места: възможността да се сблъска със сравнително големи боеспособни и нежелаещи да се предадат (или да останат неутрални) части преди приближаването на Москва и неизбежните проблеми със снабдяването на ударните сили, които не могат да воюват по-дълго от няколко дни без снабдяване. И тогава поражението е неизбежно.

И тук стратезите на Вагнер отново са "отгатнали" решението - да се "окопаят" някои сили в Ростов и да привлекат там усилията на онези, които все още са готови да се бият (поне на ниво намерения) за Кремъл.

Като цяло в Москва има два пъти повече "военнослужещи", отколкото в целия Вагнер, и многократно повече, отколкото в неговата ударна група. Но колко от тях са способни да се бият и дали изобщо ще се бият, е голям въпрос. В това е цялата "интрига" и ключът към изхода на този (трябва да отдам дължимото) блестящо дързък "набег".

Дали планът ще проработи, или не - ще разберем, може би, още в началото на следващия ден.

 

Ами вече 24 часа тече метежа, досега само някакви цивилни багерчета копат магистрали. Някакви ЦИВИЛНИ камазове се опитват да блокират магистралата, въобще регулярната армия хич я няма и се е покрила и се ослушва.

А Путин не може да не е дал заповед на всеки гаризон да атакува метежниците.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Димитър Йорданов said:

Току що по телевизията (Канал 1) казаха, че Пригожин се отказвал от това да отива в Москва. Май всичко свършва. 

 

Всеки добър стратег би казал точно това. Казват че е имало опит за атентат срещу Пригожин преди дни и това го е накарало да ходи ва банк. Няма спиране и връщане, или взема властта или ще бъде убит.

Редактирано от Кибик
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Димитър Йорданов said:

Току що по телевизията (Канал 1) казаха, че Пригожин се отказвал от това да отива в Москва. Май всичко свършва. 

Дир.бг потвърждава:

  • Създателят и ръководител на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин няма да влезе в Москва, въпреки че
    наемниците му стигнаха на около 200 км от руската столица. Новината изтече първо от пресслужбата
    на президента на Беларус Александър Лукашенко, като тя обяви, че след съгласуване с президента на
    Русия Владимир Путин е постигнато споразумение с Пригожин настъплението да спре.

https://dnes.dir.bg/svyat/prigozhin-spira-nastaplenieto-kam-moskva-i-se-vrashta-na-fronta

За съжаление не се стигна до по-съществени сътресения. Нещата явно ще продължат по старому, поне засега.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Шест свалени бойни хеликоптера (включително два ценни хеликоптера за РБ, които изобщо не са въоръжени) и един самолет RER (с екипаж) е "амнистия" за това, да... надявам се - поне нашата армия (и конкретно въздушно-космическата) сили) ще запомнят завинаги „създателя на марша на справедливостта“. Но мисля, че още нищо не е свършило...

https://t.me/strelkovii/5698

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...