Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Потребител
  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
  • Потребител
Преди 24 минути, Сармат said:

Доста неща, но казват, че втората и третата картинка са бъдещи доставки на оръжия, които тепърва ще бъдат произвеждани. Макар че гледам там например ракети за БМ-21 Град, които не е ясно как ще ги произвежда САЩ, но както и да е. В първата картинка главно разни видове боеприпаси.

-------

Да отбележим, че Финландия официално влезе в НАТО. Поредна победа за кремълския шизофреник, предполагам. :)

-------

Тук някакъв акаунт, който рисува хубави карти на фронтовата обстановка. На френски.

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

"За денонощие украинската армия е отразила над 60 атаки на окупаторите, унищожени са 550 руски военнослужещи, две установки "Град", 10 артилерийски системи и 7 безпилотни апарата." - ГЩ ВСУ.

"Фронтовата линия в момента е над 1200 км" - Зеленски

"Президента на Франция и председателя на Европейската комисия ще посетят Китай по покана на президента Си. Основна тема - руската агресия в Украйна."

- ЕС, Европейски комисариат.

"Страните членки на НАТО ще обсъдят предоставянето на самолети Ф - 16 на Украйна. Обучението на пилоти е в ход" - Кулеба

"САЩ подготвят нов пакет с военна помощ на стойност 2, 6 милиарда долара." - Пентагон

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Четири самолета МиГ-29 вече са изпратени в #Украйна, още 4 са на път, а #Полша е готова да изпрати още 6, по данни, изнесени от президента на Полша.

-------

Пентагонът (https://www.defense.gov/News/Transcripts/Transcript/Article/3351824/senior-defense-official-holds-a-background-briefing-on-ukraine/): „Ние разбираме стратегията на Украйна и сме уверени, че те наистина разполагат с оборудването, от което се нуждаят. И докато им помагаме да разположат тези прясно обучени сили, те имат способността да преминат към това, което се нарича следващата фаза на бойното поле.“

Изказването идва на фона на подготовка на украинска контраофанзива, както и изпращането обратно в Украйна на няколко десетки украински войници, обучавани в Западна Европа.

https://t.me/drmjournal

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стрелков с още двама алабалисти създаде преди няколко дни "Клуб на разгневените патриоти". :ag:

Забавно от днес:

Стрелков Игорь Иванович #КРП

...

Владимир Владимирович се среща с другаря Си:
- Уважаеми другарю Си! Имам проблеми: нямам снаряди, нямам барут, нямам гума, нямам безпилотни летателни апарати, производството на оръдия и танкове не покрива разхода! Въз основа на общите ни интереси - помогнете!

Другарят Си:

- Скъпи Владимир, аз, разбира се, мога да ви дам всичко, от което се нуждаете, и дори в излишък. Но ти имаш такъв прекрасен екип от другари по оръжие, способни ако не да крадат, то да разпиляват буквално всичко, което са получили под своя команда, че се страхувам да ти предам толкова ценни неща... Защото, ако те се използват не по предназначение, най-вече напразно, за мен няма да има никаква печалба, а напротив, ще има големи загуби. Може би ще се наложи да обновите малко кадровите си ресурси... В Китай този, този и онзи в униформата - отдавна щяхме да сме ги разстреляли. А онзи пияница с конското лице и онези петимата там щяха да са в затвора до живот. А онези там... Мога обаче да ви подскажа - кой трябва да бъде назначен на тяхно място, за да се създаде военна икономика и да се повиши драстично ефективността на военните операции.

- Стоп, стоп, стоп, скъпи другарю Си! Не съм питал за съвет кой с кого да бъде заменен! Имам около себе си доказани, надеждни хора, познавам всички тях от 30-40 години. Още в кооперация "Озеро" и в търговското пристанище в Санкт Петербург заедно крад... т.е. заедно усвоявахме пари! Те са ми приятели и аз не ги разменям за снаряди за армията! Колко са ефективни, не е твоя работа да съдиш, просто не разбираш много, това е друго... По-добре ми дайте барута, гумата, металорежещите машини, снарядите, безпилотните летателни апарати и всичко останало - ето списък от 100500 артикула. А аз ще ви дам евтин петрол, газ, дървен материал и каквото още ви интересува. Ще ми ги дадете ли или не?

- Съжалявам, Владимир, но не мога да дам нищо при такива условия и с такива твои приятели. Моля те, приеми от мое име и от името на целия китайски народ моите най-добри пожелания и уверения за най-широка морална подкрепа!

Преди 2 часа, deaf said:

Служебното правителство е поискало от САЩ да даде на България американско оръжие в замяна на бракувано съветско...

Сетила се Мара. :)

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

New York Times публикува статия под заглавие: „Китайският посланик в ЕС се опитва да разграничи Пекин от Москва“. В нея изданието цитира интервю с посланик Фу Конг:

„Китай никога не е бил на страната на Русия в тази война и някои хора умишлено тълкуват погрешно това, защото има така нареченото „безгранично“ приятелство или връзка. (Става дума за съвместно изявление на Путин и Си Дзинпин за „неограниченото приятелство“ на техните страни, направено три седмици преди руската инвазия). Фу поясни, че „изразът „без ограничения“ не е нищо повече от реторичен прием.“

"Знам, че хората са обсебени от президентския разговор (от ръководителя на Китай до президента на Украйна). Фактът, че президентът Си все още не е разговарял със Зеленски, не означава, че Китай е на страната на Русия по украинския въпрос.” Според китайския посланик отсъствието на този разговор "няма значение" и се обяснява с факта, че "г-н Си е много зает" и е имало чести контакти между страните на по-ниско ниво.

"Китай не предостави на Русия военна помощ и не призна нейните усилия да анексира украински територии, включително Крим и Донбас. Китай няма да доставя на Русия оръжия за използване в Украйна сега или в бъдеще", цитира NYT китайския дипломат. Пекин не е осъдил руското нахлуване, каза той, защото „разбра твърденията на Русия за отбранителна война срещу нахлуване на НАТО“, а също и защото неговото правителство вярва, че „първопричините са по-сложни“, отколкото казват западните лидери.

https://t.me/drmjournal

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Bulgaria will close its ports to all Russian ships

The Bulgarian authorities close their ports to all Russian ships, regardless of the flag under which they sail, according to PortSEurope.

The decision comes into force on April 8 and is associated with the directive of the European Union on the implementation of sanctions.

Ships under Russian flags already cannot enter Bulgarian ports. The country's Maritime Administration set the ban on April 17 as part of the fifth package of EU sanctions, making an exception only for deliveries of critical products from Russia.

Now, the ban is being expanded: vessels registered with the Russian Maritime Register of Shipping will not be able to enter Bulgarian ports, both sea and river

  • Харесва ми! 8
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Виталий Портников: Разширяването на НАТО. Защо за Кремъл Финландия не е Украйна

Както се очакваше, реалното, а не виртуалното разширяване на НАТО не доведе до осезаема реакция от страна на Кремъл.

Да, руският министър на отбраната Сергей Шойгу направи заплашителни изявления и припомни решението за разполагане на тактически ядрени оръжия на територията на Беларус - но това решение няма нищо общо с влизането на Финландия в НАТО. А прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков, въпреки че отбеляза "негативните последици" от присъединяването на Финландия към алианса, веднага подчерта, че тази ситуация не може да се сравнява с присъединяването на Украйна към НАТО, тъй като никой не е правил "анти-русия" от Финландия .

Само това изявление на служител на Кремъл разобличава руски твърдения, свързващи нападението срещу Украйна с възможното й влизане в НАТО. Когато руският президент Владимир Путин реши да нападне Украйна на 24 февруари 2022 г., това влизане не изглеждаше толкова реалистично, колкото присъединяването на Финландия. Но въпреки това руските войски се опитаха да проникнат в Киев, а не в Хелзинки.

Възможното присъединяване на Украйна към НАТО в Москва отдавна обясняват с агресивните си намерения към съседната страна. И все пак припомняме, че когато беше извършена анексията на Крим през 2014 г., Украйна официално беше извънблокова държава, мнозинството от нейните граждани бяха против влизането в НАТО, а в самия Крим имаше не американска, а руска военна база - и неговият статут се определя не само от двустранни споразумения, но и от преходни разпоредби на украинската конституция.

И все пак, когато се извършваше анексирането, Владимир Путин и други руски лидери говореха именно за опасността НАТО да се приближи до границите на Русия. А когато НАТО наистина се приближи, не си мръднаха пръста!

И така, с какво Финландия наистина се различава от Украйна от гледна точка на Кремъл? На първо място, фактът, че Финландия е държава, чийто суверенитет не се поставя под въпрос. Но не винаги е било така. През 1939 г. Йосиф Сталин всъщност решава да анексира Финландия и на територията на страната, окупирана по време на първите битки от „зимната война“, се сформира марионетно правителство на „Финландската демократична република“. Но Съветският съюз не успя да постигне победа и по време на Втората световна война суверенитетът на Финландия беше гарантиран от съвместните решения на съюзниците от антихитлеристката коалиция. Затова от гледна точка на Путин Финландия изглежда като „отрязано парче“, а влизането й в НАТО само потвърждава този факт.

Но с Украйна, както с всяка друга бивша съветска република, е различно. Кремъл никога не се е примирявал с факта на техния суверенитет, Москва неведнъж е заявявала публично, че „историческа Русия“ включва украинските земи. Следователно проблемът не е, че Украйна трябва да влезе в НАТО. А че територията на Украйна - и, възможно, други бивши републики на СССР - Путин вероятно би искал да присъедини към Руската федерация. И влизането в НАТО, разбира се, ще предотврати това, тъй като ще превърне завладяването на съседните държави в истински глобален конфликт.

Следователно в предложенията за руски гаранции за сигурност, оповестени в навечерието на руското нападение над Украйна, не става въпрос само за гаранции за неразширяване на НАТО, но преди всичко за гаранции, че Украйна, Грузия и други бивши съветски републики няма да бъде приет в НАТО.

След като Русия очаквано получи отрицателен отговор на тези искания, които явно нарушават суверенитета както на страните от НАТО, така и на бившите съветски републики, тя започна война.

Източник: Виталий Портников специално за Крим Реалії
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Bild за червените линии на Путин:

"Вече е ясно: всички червени линии на Кремъл са изчезнали. Русия не е изпълнила нито една от заплахите си. И това въпреки факта, че Украйна сега дори бомбардира села в Русия!

Отначало Москва поиска да не се доставя оръжие на Украйна. През лятото на 2022 г. ... последваха нови руски заплахи: тя ще премине "червените линии", което ще принуди Русия да изостри ситуацията в Украйна. Но нищо не се случи и колкото повече Западът доставяше, толкова по-тиха ставаше Москва.

Дори най-важната от всички "червени линии" - "нападение срещу Русия" - беше пресечена от Украйна преди няколко месеца и така беше разкрит поредният блъф. Тези празни заплахи сега подтикнаха Украйна открито да нападне и унищожи руски армейски части в Западна Русия.

Сега Западът също вижда блъфа. Десетки западни танкове и бойни машини на пехотата пристигат в Украйна всяка седмица от март насам. До лятото трябва да има 500 танка, които Киев да използва за последен, решителен удар.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В последните дни украинците се отдръпват към жп линията като предварително минират сградите. Орките навлизат в сградите и украинците ги взривяват. Центърът е покрит с руини на рухнали сгради, което затруднява пълзенето на орките. Изпичат ги и по-мащабно с разминиращата машина УР-77 Метеорит (вж. видеото). Също така се виждат доста взривени рашки гаубици. Понеже са неточни, дърпат ги напред, което е лесна плячка за украинските/натовските точни гаубици. Разбра се също, че освен по двете шосета, по които с огромна скорост летят пикапи да снабдяват, украинците имат някакви тунели от Часов Яр до... неизвестно къде. По които също върви снабдяване.

Във второто видео взривен Т-90М със сопотски ATGM, според мен. Ударът е на границите на далекобойността на това оръжие, отново според мен. Втората част на второто видео май е фейкова, защото таанковете видимо са различни.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Incorrectus said:

В последните дни украинците се отдръпват към жп линията като предварително минират сградите. Орките навлизат в сградите и украинците ги взривяват. Центърът е покрит с руини на рухнали сгради, което затруднява пълзенето на орките. Изпичат ги и по-мащабно с разминиращата машина УР-77 Метеорит (вж. видеото). Също така се виждат доста взривени рашки гаубици. Понеже са неточни, дърпат ги напред, което е лесна плячка за украинските/натовските точни гаубици. Разбра се също, че освен по двете шосета, по които с огромна скорост летят пикапи да снабдяват, украинците имат някакви тунели от Часов Яр до... неизвестно къде. По които също върви снабдяване.

И край Авдеевка вчера са ги размазвали руснаците както преди време край Угледар:

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, scaner said:

И край Авдеевка вчера са ги размазвали руснаците както преди време край Угледар:

 

Много добър коментатор, но все не остава време или забравям да го чуя какво говори за деня.:)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Яковина е прекалено оптимистичен, беше прогнозирал първоначално, че войната ще свърши до края на 2022. Иначе разсъжденията му са си доста адекватни, но му се налага да анализира доста неадекватни хора, което вече си е сериозен челиндж ;)

Междувременно през нощта украинците рязко са усилили огъня, между Мелитопол и Токмак всичко гърми, като под обстрел са най-вече летищата. Дали не е артподготовка за предстоящата контраатака? Оттам е най-късия път до Азовско море.

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Су-25. Източно от Маринка. Пилотът успява да катапултира.

-------

Преди 17 часа, scaner said:

И край Авдеевка вчера са ги размазвали руснаците както преди време край Угледар:

Това за Авдеевка са някакви дезинформации с неясна цел.

...

Като цяло прави впечатление, че числата по сводките чувствително спаднаха в последните 5-6 дена. Спадна и общият брой на атаките, които докладва украинският генщаб. Изглежда, че интензивността на боевете е спаднала, с локални изключения Бахмут и Авдеевка (които явно имат за цел да превземат, колкото се може по-скоро) и донякъде Маринка и горите около Кремина. Наблюдаваме. :)

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Warlord said:

Междувременно през нощта украинците рязко са усилили огъня, между Мелитопол и Токмак всичко гърми, като под обстрел са най-вече летищата. Дали не е артподготовка за предстоящата контраатака? Оттам е най-късия път до Азовско море.

Контраатаката няма да е на едно място. Поне на две или три места. А това, което пишете за усиления огън, е прогнозата на Михаил Ходаренок - атаката ще бъде предшествана от масиран точен артилерийски и ракетен обстрел не по фронта, а до 150 км. дълбочина, до степен руснаците да имат чувството, че врагът е навсякъде и да изпаднат в паника. Тогава да заповядат танковете за пробив.

Още от преди войната (давах тук някъде неговата статия „Прогнозы кровожадных политологов“) каквото е казал за бойните действия Ходаренок, сбъднало се е. Дано и за контраатаката не бърка. После ще му дадат медал, но не Пути, а Зеленски.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 13 минути, Incorrectus said:

Контраатаката няма да е на едно място. Поне на две или три места. А това, което пишете за усиления огън, е прогнозата на Михаил Ходаренок - атаката ще бъде предшествана от масиран точен артилерийски и ракетен обстрел не по фронта, а до 150 км. дълбочина, до степен руснаците да имат чувството, че врагът е навсякъде и да изпаднат в паника. Тогава да заповядат танковете за пробив.

Още от преди войната (давах тук някъде неговата статия „Прогнозы кровожадных политологов“) каквото е казал за бойните действия Ходаренок, сбъднало се е. Дано и за контраатаката не бърка. После ще му дадат медал, но не Пути, а Зеленски.

Рано е още.Земята не е изсъхнала.Дори сняг има тук-таме.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Авдеевка, Маринка Незнам защо не се договорят и пукат, гърмят цяла седмица и събота, неделяпочиват. В четните седмици украинците забиват знамето на мегдана в нечетните руснаците....На големите празници си отивът и местният падар пази фронта дотогава....🤣😅

Редактирано от Skubi
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По рашките канали се възкликват по Тос-1 Солнцепек, Буратино и както там го наричат. Аналогов нет в мире, казват. Но аналогов нет, понеже това е недомислено оръжие. Да не говорим, че е терористично оръжие, защото избива наред мирното население в обстрелвани градове. При него за точност не може да става дума. Руснаците даже бронираха носещата машина, но какво като е бронирана, след като всяко попадение в заредените ракети ще го прати във въздуха. Освен това стреля до 10 км., но най-често май го приближават до 3 км., което е лесна плячка за всяка точна гаубица. Казват, че към Бахмут са закарали такива, но още не намирам инфо колко е животът им при Бахмут. Тук намерих една продупчена машина, но не разбрах откъде е.

https://twitter.com/i/status/1644637891937673217

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...