Отиди на
Форум "Наука"

Бяха ли жестоки германците в Русия през Втората световна война?


Recommended Posts

  • Потребител

По традиция от последните 60 години на германския войник през Втората световна война в Русия, Украйна, Белорус, а и в Югославия, Гърция и дори в Западна Европа се гледа като на касапин и садист. Този образ на войниците от Вермахта е подхранван от десетилетна руско-англо-американо-израелска пропаганда, която съвсем умишлено не прави разлика между поведението на войниците от Вермахта и на тези от частите на СС. Съзнателно вече 60 години не се вземат под вниманиеи и направеното от самите генерали от Верхахта разграничаване от злодеянията на СС.

Няма смисъл изобщо да търсим опит за допълнително диференциране между отделните подразделения на СС, като например между "Мъртвешка глава" (Тотенкопф) и Вафен СС. Първите бяха наистина хладнокръвни убийци, а вторите се сражаваха с ясната цел, че воюват срещу комунизма. В апогея си Вафен СС наброяват 1 милион души и от тях 400 000 (а по други данни 600 000) не са германци, а французи, белгийци, скандинавци, украинци, унгарци, словаци, испанци, латвийци, естонци, литовци. Имало е дори гърци, българи, албанци. От времето на кръстоносните походи това е първата общоевропейска армия, обединена от един идеал - не прогонването на мюсюлманите от Йерусалим, а унищожаването на безбожния и безчовечен комунизъм.

Снимките, които поствам, са свалени от руски сайт (www.ellf.ru) и показват войника от Вермахта в Русия, Белорус и Украйна в съвсем различна светлина - нормален човек, който изпитва нормални човешки чувства към хора, които не са му сторили нищо лошо. И носталгия към дома и семейството, останали там някъде, далече на запад. На една от тях, обърнете внимание, немски войник е дал хляб на прегладняло руско дете. На втора снимка може да видите германски офицер да държи момиченце за ръчицата и не е толкова трудно да си представим, че сигурно му говори, че и той има като нея дъщеричка в Германия, която не е виждал отдавна. На друга - немски военнослужещи, настанени в местна къща, съвсем цивилизовано се хранят на една маса заедно със стопанката. На последните 3 снимки немски офицер и войник са се снимали заедно с руснаци и деца и по лицата им личи, че не само не са във враждебни, а донякъде са в приятелски отношения, доколкото е възможно това между окупатори и окупирани.

Ако вие имате подобни снимки, или искате да добавите мнения, действайте. Отварям тази тема във форума именно с тази цел.

Поздрави до всички!

post-4681-1227292143_thumb.jpg

post-4681-1227292150_thumb.jpg

post-4681-1227292157_thumb.jpg

post-4681-1227292164_thumb.jpg

post-4681-1227292175_thumb.jpg

post-4681-1227292182_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 176
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

c04172cdf684.jpg

3d0d82690b16.jpg

f850e840e3e9.jpg

83f2169ffbbf.jpg

52dbdd6576e1.jpg

Малко по-различно, но близко по темата. Снимките са от България /1941 г./.

На тези снимки германците са съюзници на СССР и България. Имат подобни снимки още през 1939 г. със съюзниците си от СССР, включително с колегите си военни по съвместни паради след поделянето на Полша.

В една продължителна и световна война, не може да се каже - този бе жесток, другия не бе жесток. Такива работи съм чел в спомени на съветски генерали... Разбира се, има такива и в спомени на германски... Може би най-човечни /а не жестоки/ се оказаха американците. Те цивилизовано пуснаха две атомни бомби и с един акт "културно" убиха стотици хиляди, без излишни за тях мъки, повечето от тях цивилни... А калко още странични ефекти имаше това действие...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и тези от същата поредица са интересни.

9ed93439bc58.jpg

лагер в Южна България.

8075ad32ad1b.jpg

качени на магарета, в компания на местен български селянин и момченце.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В спомените на баща ми и моите вуичовци, които са родени преди 9.09.1944, немските воиници са мили, почтенни, спретнати и щедри, а руските са разпасани, пияни и крадливи. В родното село на майка ми е имало както немски, така и руски войски. При първите е имало ред и спокойствие, а влизането на вторите в селото е придружено с кражби, пиянски свади и изнасилване на една българка. Между другото войника е рзстрелян лично от командира на полка веднага след като жената се оплакала и това се случва публично пред селяните, коит молят пък за снизхождение към изнасилвача. Няма запазени семейни снимки с ненски войници, а са си правили, но след девети са унищожени за по сигурно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В спомените на баща ми и моите вуичовци, които са родени преди 9.09.1944, немските воиници са мили, почтенни, спретнати и щедри, а руските са разпасани, пияни и крадливи. В родното село на майка ми е имало както немски, така и руски войски. При първите е имало ред и спокойствие, а влизането на вторите в селото е придружено с кражби, пиянски свади и изнасилване на една българка. Между другото войника е рзстрелян лично от командира на полка веднага след като жената се оплакала и това се случва публично пред селяните, коит молят пък за снизхождение към изнасилвача. Няма запазени семейни снимки с ненски войници, а са си правили, но след девети са унищожени за по сигурно.

Същите впечатления за разликата между руски и немски войници съм чувал от дядо си и от майка си, на която нейната баба е разказвала. Та прабаба ми Мария е разправяла за "онези спретнати немски момчета" и за пияните руснаци с ватенки. Но нека не съдим толкова руснаците - голямо тегло са теглили хората и преди, и по време, и след войната. Руският народ май не е имал щастливи дни от 1913 г. досега.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Интересно е че и дядоми ми е разказвал това. Немците били възпитани и дисциплинирани.

И нещо важно. През 1948 (ако не греша) вземат дядо ми в армията, първият републикански набор. Били отпуска и се разхождали из градът, и руска военна полиция ги арестува. Два дни не могли да ги освободят. А руснаците даже не са могли да пипат българите щото са от различни армии все пак. Той също потвърждава мнението че руснаците са пиели много, направо са се освинявали и то по всяко време, а не както при българите нощем и в неголяма компания за не ти гледа цялото село простотийте.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да се каже, че истината е точно обратната - Вермахтът е далеч по-дисциплиниран от Червената армия и съответно много по-малко мизерии са ставали около него като пиянства, изнасилвания, сбивания, убийства... макар, че СС частите въобще не са си поплювали, но така е на война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От дядо ми и баба ми съм чувал подобни констатации за двете армии. Германците с ред и дисциплина, плащали са си за всичко /апропо, това го пишат и руски военни за окупираните съветски земи от германците. Плащали са на местните по пазара за всяко пиле, хляб или дрешка/. Съветските войски, които зимата на 1944 г. идват в селото, са окъсани, распасани и със слаба дисциплина. Крадяли кокошки и овце /дали от липса на храна в обоза, дали по навик/. Едно от войничетата го хванали, по думите на баба ми било "с дръпнати очи" /таджикче ли, киргизче../. Комнадира го извел от селото лично и го застрелял в близката горичка при входа на селото. Закопали го там и даже не оставили знак за гроб. Местните отбелязали след това мястото. Все пак - гроб...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

По спомени на дядо ми /лека му пръст/ голямата част от личния състав на ІІІ украински фронт е била с ясно изразени монголоидни черти.Явно от азиатските републики.За нещо подобпо пише и Георги Марков в "Задочните си репортажи".Българските комунисти май също не са били особено очаровани от вида на тези червеноармейски части.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иванко, таджиките са индоевропейци (близки до пущуните и персите), а не дръпнати ;) иначе знам, че и през 1956 руски войници масово отказват да вдигнат оръжие срещу мирното население в Унгария и тогава прехвърлят войници от Туркестан, за които казват, че никак не са се церемоняли.

Link to comment
Share on other sites

От моята баба съм чувал следното. В селото е имало разквартирувани германски войници. Държали се много добре с българските си хазяи. Плащали са яицата, плодовете и изобщо хранителните продукти на селяните. Редовно са раздавали на децата шоколади.

----------------------------

Когато идват "освободителите" картината е съвсем друга. Баба ми използваше една диалектна дума за тях "рухаля" - т.е. мръсни, измачкани. Изпивали се де що набарат алкохол и както казваше баба ми "много булки пострадали тогава".

В Стара Загора "освободителите" отмъкнали библиотеката на един български майор, за да използват хартията за цигари.

Руснаците са си доста диви, вкл. и днес, вижте предаването "Окно", колкото и да е тенденциозно, показва руския бит и народопсихология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Милите снимки за мен лично не доказват каквото и да е, освен че виждаме мирно съжителствуване /битуване/ между окупатори и завладени..

Не разбирам смисъла на темата: Ако унищожаването на 20 милиона руснаци не е жестокост, кое според вас е?

Славяните, в етнонацоналната, псевдо-расова или псевдо-расиалистка теория и иделогия, изложена в "Моята борба" на Хитлер и развити като доктрина в последствие, са смятани за нисша раса , която ще служи на висшата "арийска" такава. В случая на нападението върху съвестския съюз не става дума за освобождаване (на кого?) от "комунистическото зло", защото Хитлер - ненавижда комунизма, толкова и колкото и либералния капитализъм на Англия и САЩ. Мотивите му за нападение на Русия са прозаични, геополитически (воено-политически и военностратегически) и идеологически - точно толкова колкото са такива и мотивите му при/за/ завладяване на.. Европа и Британия: Изброявам ги: 1. Унищожаването на силен и опасен противник (какъвто е Сталин, и режимът му -спосеб да централизра мощ и ресурси), 2. Окупация, и ползване на ресурсите, а последствие овладаване и колонизиране (култивиране) на огромната територия на Русия от етническите немци (крайната цел на Хитлер е просперитеритета на нацията, а войната е само средството за това).

Руснаците са "диви", защото в този век нямат култура, а дисциплината е продукт на култура и подходящо възпитание в ценности (общо казано "либерално-демократични", общочовешки) - които те нямат, и не могат да придобият в този век. Да не забравяме че самите те са смятани за "статистика" от собственият си диктатор и управляващи, и да не забравяме че това е народът които няма собствени водачи, собсвен елит (не визирам номеклатурата), духовници - интелектуалния елит, или дисидентите са избити и избивани системно от 1925 година, а тези които не са избити са в лагерите.

Да, явно всички знаем (сме слушали) за случай на грабежи и насилия от руските окупационни войски в България от бабите и дядовците ни, но е обективно е нормално в една немалка военна част да се намерят хора с криминални наклонности и тези наклонности да се проявят (вижте например Балканските войни как протичат)..Що се касае до пиянството - всички войници пият, но явно на руснаците и украинците им е излезнало име, (явно) защото не пият по заведенията като немските или американските войници ...Спомням си за едно сведение на ваин-фюрера на Шампан, които пише че 16000 немски войници във Франция са починали или пострадали (увредени) ... от препиване с вино..

Редактирано от П. Теодосиев
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единственото, което смятам, че трябва да се направи, е да се разграничи редовия войник и офицер от Вермахта от жестокостите на СС Тотенкопф. Освен това за въпросните 20 милиона жертви на СССР (или 25 милиона), публикувано ли е или правено ли е изобщо изследване колко от тях са цивилни, колко са загинали в бой срещу силите на Оста и колко са убити от Сталиновия репресивен апарат. Защото ако Червената армия е понесла огромни загуби в хора, това се дължи основно на 2 причини - тежкия удар, нанесен от Вермахта и традиционния начин на воюване на на руснаците - смело напред, пехота срещу картечници, танкове или артилерия, без оглед на загубите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не говоря точно за жестокост като качество на това или онова съединение или формирование, а като начин на водене на война със славяните... Ако смятате че можете да направите разграничение или разбор на тежестта /относителниите "приноси"/ на редовните войски, и на SS войските - в тази касапница, ..моля направете го с факти а не със заявления.

Цивилното население в Русия, което е жертва на войната е малко повече от военното (или е съпоставено с него); не знам какъв е делът на избитото от Сталин цивилни и пряко- униформени, но ако намеквате че този дял е по-голям от избитите или загиналите при/вследствие преките военните действия - моля аргументирайте се, или кажете точно какво мислите....Аз не мисля че Сталин би се обезкървил избивайки тотално етническите си ресурсите и военния си потенциал, ... но всъщност няма значение какво мисля - смятам че е достатъчно да се погледнат статистиките и дела на избитите или загиналите цивилни в Полша или Югославия, и ще стане ясно дали и колко са били хуманни германските военни и дали и колко е била хуманна войнатата, водена от германската армия срещу така наречените славяни, славянски народи. Ето и статистически данни:

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II#..._and_war_crimes

Могат да се прочетат източниците

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:World_W...Casualties2.svg

Атака на "пехота срещу картечници"? Ами пехотата воюва със пехота, а тя има автоматично оръжие. Във всяка война се изполват картечници от отбраняващите се..По време на десанта в Нормандия на 6 април, немските картечари убиват маса народ при настъплението на съзническите войски, но никого не му е хрумнало да каже че атакуващите са поведени от хора които са причинили тяхната смърт.. Не знам къде и кога е имало атака на "пехотинци срещу танкове"...Ще ми бъде много интересно да видя, или да прочета за такава атака.. .. Дори и да приеме че болшинството от загиналите военни са паднали на войното поле - остават под въпрос военнопленениците, които не се завръщат в родината си, както и случаите на воюване без взимане на пленници, а и най-големия въпрос - с големия брой на загиналото и избито цивилно население -украинците, беларусите, руснаци.. и други.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В началото на войната властите в СССР са повдигали дисциплината с разстрели, но скоро тази практика е променена. Подробни данни има в спомените на Александър Голдфарб и на още един човек на на име Голбрайх в сайта iremember.ru

Не забравяйте, че във време на война и то по време на тази именно война пропагандата достига небивали размери, описваща истории, нямащи нищо общо с реалността. В този смисъл въпросът "жестоки ли са германците" не е особено точен - жестоки във войната са всички. Почти еднакво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравствуйте, братья-славяне!

Извините, конечно, что врываюсь в вашу беседу, но можно я немножко подпорчу череду ваших идиллических картинок из министерства Геббельса?

Как вам эта фотография? Шарман, да? Ну, повесили санитарочку... Случайно... С кем не бывает! На войне всякое случается... Так что ли?! Я могу ещё не один десяток подобных фотографий тут выложить. Если я ничего не путаю, то на фотке, кстати, солдаты даже не Ваффен-СС, а Вермахта.

Да, согласен, большинство зверств против мирного населения СССР было совершено местной вспомогательной полицией и специальными карательными частями СС. И за это многие из них потом болтались на виселицах.

Но давайте вспомним, чем закончился Нюрнбергский процесс (заметьте, международный!) для верхушки Вермахта и Ваффен-СС. Такой же виселицей или длительными сроками тюремного заключения. Это просто так, по-вашему, - месть победителей побеждённым?

Перед нападением на СССР Вермахт получил чёткую директиву от командования: не церемониться ни с пленными, ни с местным населением. Вот тут цитируется занятный документ, почитайте, кто поймёт русский перевод, - http://army.armor.kiev.ua/hist/barbarossa.shtml

Широчайшее партизанское движение на оккупированных территориях Белоруссии, Украины, России тоже возникло просто так? Мало шоколада немецкие солдаты русским детям давали? Или это коммунисты и НКВД толкнули народ взяться за оружие?

Вот вы тут пишите о вечно пьяных русских солдатах - мародёрах и насильниках. Если это носило массовый характер и не каралось командованием Красной Армии, почему у вас, в Болгарии, не возникло движение сопротивления "русской оккупации"?

Могу с вами согласиться в том, что в любой армии мира есть выродки. Если кто-то из них поднял бы руку на моего близкого - родителей, жену, ребёнка - я бы не пошёл жаловаться оккупационным властям, а убил бы его сам, своими руками. Думаю, так поступил бы любой мужчина. Смотрели французский фильм "Старое ружьё" о доблестных эсесовцах? И от того, какая будет отетная реакция на такой поступок, зависит - оккупанты у вас, освободители или так - просто мимо проходили.

Вот такое у меня мнение по данному вопросу.

post-4734-1227565606_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм с мнението на Иван.

Самата тема е доста глупава, да не кажа и друга дума. Какво изобщо значи ”жестоки” или ”нежестоки”? В сравнение с кого, в сравнение с какво? Войната е варварство. Когато враг напада твоята държава, той не може да не е жесток! Той задължително е варварин!

Тук не става дума за индивидуални човешки качества. Може Ханс да е много добър, да симпатизира на руските деца и да си спомня с умиление за дъщеричката си в Германия. Но в състава на германската армия той е ЗАДЪЛЖЕН да убива като варварин, да превзема населени места, застрашавайки живата на същите тези дечица, които уж обичал, да бомбардира влакови композиции, пълни със също такива деца. Това е.

Снимката, която публикува Иван е потресаваща.

Срамувам се, че има такива като Smordo, които изобщо могат да си помислят да инициират подобна тема и то по такъв начин.

Поздрави

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По време на война има всичко. Въпрпсът е кое в каква степен се е случило, т.е. какво доминира. Иван, откъде е тази снимка? Пъврите по-горе не са от министерството на Гьобелс, а са от един немски фотограф от времето на началните сражения в СССР. Тези, които са от България също не са от Гьобелс, а от разни немски фотографи. Не вярвам и тази снимка да е от военно-пропагандните инситуции на СССР. (Много усмихнати са тия немци нещо, реакцията им не ми се струва естествена).

В моето село немец е изнасилил ученичка от гимназията по време на престоя на немците, съответно бива осъден от немския военен съд там на място. Във Владая коменданта на съветското поделение застрелва на място двама войници, откраднали черга. Случаи всякакви, въпросът е за цялостната картина.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Точно същото са правили и руснаците в Германия през 1945, и въобще всички войници във войни са били жестоки. Въпроса е в сатанизирането на германците, и въобще хитлеристите. Хитлер бил написал майн кампф и третирал славяните като втора категория хора. Сега си задавам въпроса, а през 11 век когато византийците завладяват България, българите нима не са третирани като втора категория хора? Нима османците не са третирали и то официално векове наред християните като второ качество хора. И сега обвиняваме нацистите че искали да направят нещо което е съществувало векове наред и то сред най различни култури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И въпреки всичко, има една основна разлика между снимката поместена от руснака и немските - на едната е отношение към врага в униформа, а на другата е мирно население. Това е очевадно.

А сега ще се върна отново към спомените....

Бащата на гладиатор от един друг форум, който по това време е бил около 10 годишен разказва за минаването на немските и съответно руските войски през В.Търново. Немците са спретнати, вървят в сройни редици, а руският "Иван" се движи като тълпа. И по-важното, което се забива в съзнанието на едно дете - един от Ивановците се отделя от тази тълпа и грабва от ръката на детето филията с мас и сол, която току що му е дадема от майка му.

Кого в този случай да уважаваш?

И да не се забравя - само малцина от немците са нацисти (там фашисти няма). А руския народ, като нас не е уцелил на управници от чичко Ленин насам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, подобными фотографиями завален весь интернет. Наберите в гугле, к примеру, слова "зверства нацизма" - получите много незабываемых впечатлений. В том числе там будет достаточно фотографий, где германские солдаты и офицеры позируют возле повешенных "русских партизан", держат свои "вальтеры" у виска людей, стоящих на коленях на краю будущей своей могилы. Там много чего будет! Меня до глубины души поражает, что в Болгарии этого не знают!

Почему вообще я так резко отреагировал? Даже в Штатах и Великобритании (то есть странах, весьма далёких от любви к России и не прочувствовавших на себе "прелести" немецкой оккупации) знают о преступлениях, совершённых Вермахтом и Ваффен-СС. Например, расстрел без суда и следствия пленных британских командос или расстрел американских военнопленных эсесовцами Пайпера на перекрёстке Мальмеди. Англичанам довелось узнать, что такое бомбёжка городов. Поэтому они неплохо представляли, каково приходилось жителям блокадного Ленинграда под бомбами и снарядами. Или Сталинграда, стёртом Люфтваффе в порошок задолго до начала боёв в самом городе. Так вот. Американцы и англичане признают преступления немецкой армии и СС против человечества, а болгары, близкие нам по крови, по речи, по вере почему-то нет! Наверное, потому что они сейчас уже забыли, что такое геноцид?

Мой родной город Таганрог два года находился под немецкой оккупацией. И тут были все прелести германского нового порядка: жизнь впроголодь, лавочки в городском парке "только для немцев", облавы. Знаете, что такое облавы? Это когда комсомольцы с горячими сердцами убьют немецкого солдата, а потом местная полиция и немецкие жандармы окружают людное место вроде рынка и арестовывают, к примеру, сотню мирных граждан. Некоторое время их держат за решёткой, предлагая подпольщикам сдаться. Если они не сдаются, то заложников вывозят за город и расстреливают в овраге из пулемётов. Выложить вам фотографии раскопанных после освобождения Таганрога гор трупов или на слово поверите? Там ведь не только евреи лежат! Там все, кто не укладывался в новый порядок, кто не хотел с ним мириться, и просто мирные люди.

Frujin Assen, здесь ведь тема о жестокости немцев в России, по-моему. Если я правильно перевёл. :) А вы сразу уводите к жестокости русских. Чем вам так русские-то насолили, что вы всё ищете, чем бы нас уколоть? :) Тем, что помогли от власти турок освободиться? :) Если хотите поговорить о жестокости русских в Германии, то давайте создадим другую тему. Я вам там покажу на памятник в берлинском Трептов-парке, где советский солдат держит на руках немецкую девочку. Немцы за этим памятником до сих пор следят и сносить его, в отличие от некоторых, не собираются.

P.S.: Извините, если мой ответ получился излишне эмоциональным.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако бях на мястото на Иван и аз бих реагирал по същия начин. Интерпретацията на темата е крайно неподходяща.

Намирам, също, че сравнението между поведението на германците в България, от една страна, и в Русия, от друга страна, не е правилно. В България те са на съюзническа територия и имат поставена конкретна задача да се държат прилично (малко или повече).

В Русия положението е съвсем друго и там задръжки през изстъпленията няма.

За Иван: Българите уважават руския народ.

Процедурно предложение: Предлагам модераторите да затворят темата, защото от нея не може да излезе нищо добро!

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С всичко бих се съгласил, драги Иван, но с нахалното навиране в очите на освобождението ни от Русия- не! Знам, че не е по темата, но е неприемливо да ми се напомя от всеки руснак, че му дължа свободата си. Защото ние сме платили за свободата си с кръвта на героите и сълзите на майките ни хилядократно! Защото е просташко да настояваш някой да ти благодари и да ти е вечно признателен заради заслугите на дедите ти! Българите са показали когато е било нужно и по достойнство благодарността си и никога няма да забравим саможертвата на руските, финландските, румънските, украинските и други воини дали живота си за свободата на България. Но ти, драги, заслуга нямаш и недей ми завира в лицето желанието си вовеки да сме ви куче на каишка и да ви гледаме в очите послушно и признателно. Русия пропиля с лекота това за което бяха нужни векове да спечели, а имено- уважението и любовта на българите, с надменост и простащина. А колегите форумци ще моля да не бързат да се срамуват от този или онзи при първата поява на някой "освободител". Това е срамно! За темата- немските войници с нищо не са били по различни от другите, но победителите не ги съдят. Ужасите извършени от немци са позорни, но нямаме морално право да кажем,че всички са убийци. Иване, снимки от Катин имаш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много ми е интересно защо модераторите още държат темата в грешния раздел - трябва да отида в частта психология, защото тук никой не говори за история. Дали немските войници са били добри или лоши... Това че информацията идва манипулирано всеки го знае - то и сега сме в яко манипулативно време. В такива теми е изключително глупаво да търсиш истината - достатъчно е да покажеш фактите (снимките), но без всякакъв коментар.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...