Отиди на
Форум "Наука"

Има ли боили и кавхани в Самуилова България?


Recommended Posts

  • Потребители

Адам и Ева са българи по бащина линия, защото Господ, естествено, е българин.

Иначе арменската жилка на Комитопулите е ясна. Но за Василий ІІ и Кракра наистина се втрещих. Особено за Кракра.

Впрочем, скандинавското име Валдемар идва от славянското Владимир, а не обратното. Както и Ярицлейф от Ярослав... а не обратното :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Адам и Ева са българи по бащина линия, защото Господ, естествено, е българин.

Иначе арменската жилка на Комитопулите е ясна. Но за Василий ІІ и Кракра наистина се втрещих. Особено за Кракра.

Впрочем, скандинавското име Валдемар идва от славянското Владимир, а не обратното. Както и Ярицлейф от Ярослав... а не обратното :)

Василий ІІ по принцип би трябвало да е с арменски произход. Основателят на династията е арменец, а в един момент арменската кръв била подхранена и от Роман Лакапин. Казвам би трябвало да е така, но според злите езици, майка му се заиграла с някакъв скандинавски наемник и Васко май не е точно син на Роман ІІ. Пък и бил един такъв русичък и синеок.

Това за Валдемар, че произлиза от Владимир може ли малко повече инфо? :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ОК, няма да споря за Василий. По-скоро ще седна да прочета нещо. Скандинавската клюка идеално обяснява упорития му и злобен нрав :)

Просто Валдемар не е засвидетелствано като име преди започването на шведските пътувания по Austrweg, Източния път, тоест по руските реки към Итил или Цариград. И отначало се среща най-често у шведи, по-рядко у датчани, а почти никога - у норвежци, нормандци, англо-датски заселници, ирландски лохлани и исландци. Което сочи, че името е било взимано преди всичко в семействата на хора, познаващи добре Източния път.

После, Владимире "значещо" име в славянска употреба, докато вариантът му "Валдемар" не означава нищо на староисландски (така се нарича по традиция езикът на стара Скандинавия).

Името Валдемар се появявапо същия път, както и другото популярно скандинавско име с чужд произход - Магнус. Става дума за име, за което се предполага, че носи добър късмет. Магнус идва от латинското прозвище на Карл Велики. Валдемар - от славянското популярно име.

Вж. Джаксон, Е. Исландские королевские саги о Восточной Европе. Москва, 1998.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но да не пише ;)

Като се изключи историческия раздел, форумът не е неприятно място.

Що бре, ако ползваш шопско-благоевградски диалект те питат от де си да говориш "исто" македонски ;). Лошото е, че аз си признах ;), и на следващата тема дето писах ме баннаха. Всъщност пусна тема озаглавена: "О неразумнии и юроде" счупиха рекорда, 10 секунди и ме баннаха ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що бре, ако ползваш шопско-благоевградски диалект те питат от де си да говориш "исто" македонски ;). Лошото е, че аз си признах ;), и на следващата тема дето писах ме баннаха. Всъщност пусна тема озаглавена: "О неразумнии и юроде" счупиха рекорда, 10 секунди и ме баннаха ;).

Трябваше да кажеш, че си от централноазиатското македонско коляно :smokeing:

За бановете - сега покрай делото на Спаска Митрова е страшно, ченгесарницата вилнее с пълна сила.

Link to comment
Share on other sites

Има предвид че Българската владетелска династия е имала Арменска "жилка" нали сме били рода с Роман Лакапин, а имаше и някакви хипотези че Георги Сурсувул и той бил Арменец, което ако е вярно значи и синовете на Симеон имат Арменска кръв. Е то при положение че във Визнатия е било пълно с Арменска по проихзод аристокрация явно и в България е имало такива. Нищо чудно Арменската жилка на Самуиловия род да се дължи именно на роднински връзки с Българската Царска династия, посредством някоя Царска дъщеря която се е омъжила за комит Никола. Аз и не виждам какво друго основание могат да имат някакви си местни комити да претендират за владетелския престол. Все едно от висшата Българска аристокрация не е имало далеч по-високопоставени кандидати. Явно са имали нещо което другите кандидати не са имали, а и на останалите 9 комити също им е липсвало. Иначе нямаше да станат Царе точно те, а примерно Цар щеше да стане воеводата Ахтум който наистина е бил от Симеоновата рода но през няколко поколения.... така че е духал супата :)

А за Арменските и Старозаветни имена, не разбирам какво има да се пенявим ....

казуса е елементарен:

Никола - синове: Аарон, Мойсей, Давид и Самуил .... кое от тези имена е Арменско а не Старозаветно? :tooth: Как си е кръщавал незаконнородените и другите синове не ме вълнува особено. Гледам си е кръстил дечурлигата досущ като новопокръстения и блажен Хаган Борис и неговите питомци - Симеон, Гаврил, Яков и оня Валдемар, Балдомир, Лаодомир ...Расате който като най-голям е имал щастието да се роди преди приемането на Християнството и да изпусне уникалния шанс и той да се сдобие с едно звучно старозаветно име :P

Твоят "комит Никола" никога не е стъпвал в българските земи и дори на Балканите, ама продължавай да си пееш пенкината! Арон, Мойсей, Давид и Самуил - кое от тези имена не е арменско, могат да те запитат, но ти няма да можеш да отговориш, защото си от школата на проф. Златарски, който сам и единствен определя кое е арменско име и кое не е (вж. с. 148 в т. ІІ на "Избрани съчинения", С. , 1984г, където този "арменовед" твърди, че Алусиан не може и няма начин да е арменско, но Апокавк си е типично арменско???)! Виж списъка, който С. Антоляк е привел за исторческите личности, които дотогава са носили тези имена и пак говори! Много съжалявам, че някой реагират толкова силно и не дотам адекватно, но май ще се стигне до момента, когато ще прекръстим имената на някои улици! Жал ми е само за етимолозите, които виждаха в лексеми като Кракра и канартикин какво ли не!

Ка4о провижда у мен панарменска мания, но всъщност няма нито една публикация, в която тези ивери или арменци-халкидонити да са обявявани за арменци в смисъл на национално достояние. Пък и аз не съм от арменската нация, за да пропагандирам подобни тези! Ако придържането към обективността води до такива изводи, то вижте девиза на Великобритания! Срамът пада върху придържащите си към субективностите!

Продължавам да подканвам желаещите да ме запознаят с поне един-единствен случай на сигурна употреба на титли като боил, канартикин или кавхан по времето на цар Самуил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Твоят "комит Никола" никога не е стъпвал в българските земи и дори на Балканите, ама продължавай да си пееш пенкината! Арон, Мойсей, Давид и Самуил - кое от тези имена не е арменско,

Всичките до едно не са арменски, а еврейски/библейски, стига пълни форума с дивотии.

Link to comment
Share on other sites

Всичките до едно не са арменски, а еврейски/библейски, стига пълни форума с дивотии.

О-о-о! Елисей, къде се загуби бе майка? Той Глишев по-горе обясни за Мостич, че е християнин, тоест - нЕма начин да е арменец, а сега ти можеш да ни обясниш, че щом тия имена са еврейски и старозаветни, то нЕма начин да са арменски, ха-ха-ха! И да вземеш да реконструираш името на Мовсес Хоренаци, защо си се ограничил само с някои, давай го по-нашироко!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О-о-о! Елисей, къде се загуби бе майка? Той Глишев по-горе обясни за Мостич, че е християнин, тоест - нЕма начин да е арменец, а сега ти можеш да ни обясниш, че щом тия имена са еврейски и старозаветни, то нЕма начин да са арменски, ха-ха-ха! И да вземеш да реконструираш името на Мовсес Хоренаци, защо си се ограничил само с някои, давай го по-нашироко!

Ти ми обясни как Арон, Мойсей, Давид и Самуил не са еврейски имена, а били арменски. Все едно да седнеш да ми обясняваш, че името Георги било българско, а не гръцко, защото българи носели това име.

Link to comment
Share on other sites

Ти ми обясни как Арон, Мойсей, Давид и Самуил не са еврейски имена, а били арменски. Все едно да седнеш да ми обясняваш, че името Георги било българско, а не гръцко, защото българи носели това име.

Е, много ме затрудняваш, приятел! Написано на български в този му вид Георги си е чисто българско, но ти вземи да анализираш Мтрдат и Мдртад, които намерих за български в османските дефтери от ХVІІ-ХVІІІ в., защото не знам къде се слага огласовката - те са на арабица и доказват че българите са ги носли дотук чак от Понта! Тук темата е за боилите и кавханите, за останалото можеш да се консултираш в ЛС!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пък и аз не съм от арменската нация, за да пропагандирам подобни тези!

Това няма никакво значение, то и Хитлер не е бил от арийската раса

Продължавам да подканвам желаещите да ме запознаят с поне един-единствен случай на сигурна употреба на титли като боил, канартикин или кавхан по времето на цар Самуил

Тук неколкократно ти беше споменат Скилица, ама ти явно нито си чувал за него, нито искаш да чуеш. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пардон, пардон :) Глишев е глупав, но не чак толкова, че да твърди, че щом лицето Х е християнин, то "нЕма как да бъде арменец". Чак такива странни твърдения кухата ми глава не може да роди. Все пак дори за Глишев арменците са си народ ристиенски (нищо, че са окаяни еретици).

Не, това с Мостич, дето е християнин, го казах само заради бомбастичното твърдение на Арманд, че нямало употреба на прабългарски титли след Покръстването. Пък нали Мостич е хем ристиенин, хем чъргубиля според надгробието си (което, нали, няма как да бъде обявено за византийски фалшификат), та така...

Продължавам да подканвам желаещите да ме запознаят с поне един-единствен случай на сигурна употреба на титли като боил, канартикин или кавхан по времето на цар Самуил.

Ама ние те запознахме с доста случаи :) Вж. малце по-горе N-тото повторение за бай Мостич, който е ичиргу боил по времето на Симеон и Петър според собствения си надгробен камък.

Колкото до Самуилово време, данни има за кавхан по времето на сина му Гаврил-Радомир, както също биде неколкократно изтъкнато. Скилица пише за кавханите Дометиан и Тодор (Тодор получава титлата след брат си, когато той е пленен от ромеите), както и за ичиргу боила Богдан.

Това го повтаряме вече четири страници. Ха сега, Арманде, дай най-сетне извор за арменската жилка на Кракра и Елемаг. Не виждаш ли, че всички трепетно ожидаме? Ако няма извор - да приключваме разговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги ми е особено забавно, когато високопочитаемия Армандо навлезе в спор. Ей, човек, на теб ти прави удоволствие да спориш. Сега се обяви и против Васил Златарски. Всичко, ама не и това. Трябва да се изгражда ново, но отрицателната критика е характерна за едно течение в историографията сле 09.09.1944 г.

Нищо против арменската "връзка" на Комитопулите. По принцип през Средновековието, пък и по късно бракове между по-богати фамилии от различен етнос съществуват, затова връзките на даден български регионален управител, с който и да е етнос, населяващ земите ни, не е нещо стряскащо. Стряскаща е посоката на мислене българите произхождат от арменците. Има подобно мислене и в съседна Сърбия, заради което един от най-изявените им византолози написа книга "СЪрбите преди Адам и след него".

Въпреки всичко казано по-горе, хубавото на науката е, че може да бъде гъвкава и иновативна. Няма нищо лошо в едно ново мислене и то не трябва да бъде смятано за апокрифно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това го повтаряме вече четири страници. Ха сега, Арманде, дай най-сетне извор за арменската жилка на Кракра и Елемаг. Не виждаш ли, че всички трепетно ожидаме? Ако няма извор - да приключваме разговора.

Не знам защо спорите дали съм арменец или не - може просто да ме питате. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Пардон, пардон :) Глишев е глупав, но не чак толкова, че да твърди, че щом лицето Х е християнин, то "нЕма как да бъде арменец". Чак такива странни твърдения кухата ми глава не може да роди. Все пак дори за Глишев арменците са си народ ристиенски (нищо, че са окаяни еретици).

Не, това с Мостич, дето е християнин, го казах само заради бомбастичното твърдение на Арманд, че нямало употреба на прабългарски титли след Покръстването. Пък нали Мостич е хем ристиенин, хем чъргубиля според надгробието си (което, нали, няма как да бъде обявено за византийски фалшификат), та така...

Ама ние те запознахме с доста случаи :) Вж. малце по-горе N-тото повторение за бай Мостич, който е ичиргу боил по времето на Симеон и Петър според собствения си надгробен камък.

Колкото до Самуилово време, данни има за кавхан по времето на сина му Гаврил-Радомир, както също биде неколкократно изтъкнато. Скилица пише за кавханите Дометиан и Тодор (Тодор получава титлата след брат си, когато той е пленен от ромеите), както и за ичиргу боила Богдан.

Това го повтаряме вече четири страници. Ха сега, Арманде, дай най-сетне извор за арменската жилка на Кракра и Елемаг. Не виждаш ли, че всички трепетно ожидаме? Ако няма извор - да приключваме разговора.

И на теб мил пардон, ако не съм разбрал какво си искал да кажеш с това че Мостич е християнин и следователно не може да е арменец, но ако забелязваш исхващаш разликата, то къде прочете че аз твърдя, че нямало употреба на прабългарски титли след Покръстването. Моето твърдение беше и е, че няма такива титли по времето на цар Самуил и че широкопопулярните кавхани Дометиан, Теодор (Колко мило само го продменяш с Тодор!) и Мелитон са синове на Василий Апокап (виж там Житието на св. Метаноите, а още Иван Гюзелев, Б. Прокич и който си искаш извор!), който си е парекселанс византийски областен управник. За Елинак Франицес веднага мога да ти обясня, че е вторично покръстен, прекръстен и че второто му име идва от варинт на лексемата ивер, ивериец (на арменски - враци, вранаци). Имена като Роман и Елин, носени от неромеи и негърци са прозрачни с претенцията да представят лицето като ромеец или елин, особено - когато той изобщо не е такъв по своя произход! Трепетното ви ожидане е напълно излишно, защото твърдите неща, които не сте проверили сами - Скилица, та Скилица... Е, добре има ли поне един кьорав препис или кьорав вариант, където да пише кавхан - Виенският ли, Кедриновия или при Зонара го провидяхте?! Не, чели сте го най-вероятно у Пламен Павлов, който изкарва Алусиан канартикин, защото не е запознат с академичното издание (на АН на Гърция) на хрониката на Константин Багренородни, в която се среща единствено тази лексема, където е дадено и единственото научно достоверно обяснение - става дума за съпругата на владетеля, тоест за жена!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Никъде не казвам тая глупост, че арменците не били християни, аман от недоразбрали.

Абе назад по темата четох едно изказване за изчезването на прабългарските титли след Покръстването, но ако не е било твое - извинявай.

Категорично може да се каже и трябва веднъж-завинаги да се прекрати тази спекулация, защото след християнизирането кьорава прабългарска титла не е оцеляла!

А, пардон - твое си е. Първи постинг на втора страница на настоящата тема. Що се меташ като риба? Казал си веднъж, че титлите изчезнали с християнизирането, не си излязъл прав, щото изскача надписът на чъргубиля Мостич - е, голяма работа.

Дали Тодор или Теодор в случая е все тая. Нека да е Теодор. Дометиан и Теодор са кавхани последователно при Гаврил-Радомир. Дори не знам кой е Пламен Павлов (прочетох, че имал предавания по "Скат", само дето телевизия не гледам), но лично аз тъкмо напоследък чета PDF на Migne-изданието (разночетенията за кавхана са само във вариантите "kauchanos" или "kaukanos", щото буквите капа и хи доста си приличат, та писарите ги омотват - това според Скофилд) и английски превод.

http://www.veritatis-societas.org/103_Mign...7_0476),_GM.pdf

Ето, почерпи се.

А като има и един кьорав препис (бе повече са, щото иначе няма да има разночетения, ама айде), това вече е позитивен факт. Нали това искаше? Заповядай. Отговорът на темата е: да, има кавхани и боили не само в Самуиловото царство, ами вероятно и чак при въстанията на Делян и Константин Бодин.

За Кракра като арменец така и не сочиш извор. Виждам само твърденията ти, но не и аргументи в тяхна защита.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо тук не мога да разбера. Коя е тая лексема?

Пламен Павлов, който изкарва Алусиан канартикин, защото не е запознат с академичното издание (на АН на Гърция) на хрониката на Константин Багренородни, в която се среща единствено тази лексема, където е дадено и единственото научно достоверно обяснение - става дума за съпругата на владетеля, тоест за жена!!!

И друго: Константин VII не е писал хроника. Предполагам, че гръцкото академично издание не твърди, че е писал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Дори не знам кой е Пламен Павлов (прочетох, че имал предавания по "Скат", само дето аз телевизия не гледам)...

Има какво да прочетеш...

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%...%BB%D0%BE%D0%B2

http://liternet.bg/publish13/p_pavlov/index.html

http://geom-bg.com/?p=20820

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Армандо нездраво люопитство:къде е живял комит Никола?А за канартакин просто не си прав - има запазени печати с тази титла.Чакам разумно обяснение и за Битлоския надпис.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Армандо нездраво люопитство:къде е живял комит Никола?А за канартакин просто не си прав - има запазени печати с тази титла.Чакам разумно обяснение и за Битлоския надпис.

Аз пък си чакам къде точно Асохик казва, че Василий ІІ е приел арменогрегорианството. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Христе, помилуй! Почвам отсега да се потрисам.

Link to comment
Share on other sites

Христе, помилуй! Почвам отсега да се потрисам.

Глишев, какво точно значи "оставив чръгобыльство" - най-вероятно доказателство на тезата ти?! Допускам един период, както е инфото от надписа 10 години след възцаряванетона цар Петър и... дотам! На всички останали въпроси, които не са по темата - ползвайте ЛС, не се притеснявайте!

Йончев къде съм писал, че Константин VІІ е написал хроника? Разполагам с т. ІІ "Византийские источники" "Константин Порфирородный" пер. Р. Бартикяна, Е, 1970. когато един византийски император се обръща към който и да е владетел е най-малкото странно да го пита "Абе, какво прави твоя престолонаследник? Расте ли? Скоро ли ще те наследи?" И става дума за задължителни обръщения от стандартен тип към всеки владетел! Ами, ако е бездетен или пък има само дъщери? Виж друг е въпросът, че един владетел непременно трябва да има съпруга - поне една! Е, сега ми кажи канатрикин престолонаследник ли означава, полет на летяща и врещяща птичка от семейството на ястребите или нещо още по-така, изкилифинчено? Ама за тая работа трябва да се мисли не с оная работа! Между другото питай Голийски какво означава кан-ар-тикин, не че го е знаел, но поне може да се досети!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Йончев къде съм писал, че Константин VІІ е написал хроника?

Цитат(Armand O'BOLG @ Thu Feb 25, 2010 1:54 am) *

Пламен Павлов, който изкарва Алусиан канартикин, защото не е запознат с академичното издание (на АН на Гърция) на хрониката на Константин Багренородни

Пламен Павлов не е запознат с въпросното издание - вярно е - защото такова издание няма как да има.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...