Отиди на
Форум "Наука"

Кой е първият византийски император, коронясан от патриарха?


Recommended Posts

  • Потребител

Вчера преглеждах книгата на професор Петър Мутафчиев, където срещнах информация, че Маркиан е първият ромейски владетел, коронясан от Константинополския патриарх. Но под линия беше отбелязано:

Съществуват предположения, че първият владетел, коронясан от патриарха, е Лъв I Бес.

Можете ли да ми помогнете по този въпрос? Лъв или Маркиан?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първият визант. император, коронясан от константинополския патриарх, е Лъв I (457 - 474).

Дотогава издигането на бъдещия император върху щит от войниците е било достатъчно кандидатът да получи признание от Сената и от народа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Първият визант. император, коронясан от константинополския патриарх, е Лъв I (457 - 474).

Дотогава издигането на бъдещия император върху щит от войниците е било достатъчно кандидатът да получи признание от Сената и от народа.

И по-точно ТРАКЪТ Лъв I Бесът . Понеже предишните тракоилирийски императори не са разглеждали този въпрос , то испанската династия на Теодосиевците, макар и да обявила извън закона останалите религии. То отново първо тракийски император въвежда тази традиция. Тя била и като предпазна мярка ,срещу коронясването на хора от неправославна конфесия.

Мисля, че при Маркиан още не беше направено, защото той е определен от императрица Пулхеиря и бил един преходен владтел, защото е бил старичък , когато поема управление. Сената подкрепя кандидатурата му, защото е бил православен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо казвате на Леон Лъв? Айде стига с тъпи традиции.

Защо да са тъпи , това си е правилното транскрибиране на името му. Освен това в българската писмена традиция още от Xв. е прието това име да се графира именно по този начин.

Какво ще следваме някакви чужди модели. Нашите също са можели да го изпишат като ""ЛЕОНА", но са предпочели "ЛЬВА". :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо казвате на Леон Лъв? Айде стига с тъпи традиции.

Въпроса е меко казано несериозен, а реализацията му е невъзможна. Хора и селища по едно и също време са или наричани с различни имена и ако идеята се реализира ще настъпи невъобразима каша.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Щом предпочитате да си ползвате остарели руски транкрипции и преводи, това си ваш проблем. Аз не мисля да ползвам нито Лъв, нито Георг Вашингтон, нито Людовик 14, нито Маврубир.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това си е твой избор.

Аз лично предпочитам транскрибирани имена за да не си чупя езика с думи които твърде далеч от родния ми език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щом предпочитате да си ползвате остарели руски транкрипции и преводи, това си ваш проблем. Аз не мисля да ползвам нито Лъв, нито Георг Вашингтон, нито Людовик 14, нито Маврубир.

Не говорим за руски или болшевишки транскрипции, тук става въпрос за език от ПБЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би по-младото поколение предпочита западната терминология пред българската.

Натам вървят нещата . Дядо Вазов ще прави салта в гроба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо казвате на Леон Лъв? Айде стига с тъпи традиции.

Ще дам предположение ако може.

-Защото е неудобно за нашата хипотеза!

Името "Леон" е натоварено и носи етнолингвинистичен доказателствен материал, докато чрез "Лъв", директно захапваме тръстиката и се гмуркаме във славянското единоначалие.:smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Емилия, аз не съм по-младо поколение от теб самата, но предпочитам по възможност да ползвам оригиналните имена. Нямам чак изискване на Солун да се казва Тесалоники, но не ми пречи ако някой го употребява.

Колкото до това, че Вазов щял да прави салта в гроба - Рицар, намери да плашиш куче със салам. Въобще никога не съм го уважавал този плодовит бездарник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Емилия, аз не съм по-младо поколение от теб самата, но предпочитам по възможност да ползвам оригиналните имена. Нямам чак изискване на Солун да се казва Тесалоники, но не ми пречи ако някой го употребява.

Колкото до това, че Вазов щял да прави салта в гроба - Рицар, намери да плашиш куче със салам. Въобще никога не съм го уважавал този плодовит бездарник.

Еми, наближава празника на будителите (т.е. на Св. Иван Рилски по старому) , всички ли ще ги печеш на шиш или по-ред на номерата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Емилия, аз не съм по-младо поколение от теб самата, но предпочитам по възможност да ползвам оригиналните имена. Нямам чак изискване на Солун да се казва Тесалоники, но не ми пречи ако някой го употребява.

Колкото до това, че Вазов щял да прави салта в гроба - Рицар, намери да плашиш куче със салам. Въобще никога не съм го уважавал този плодовит бездарник.

Пич, я вземи малко се поразходи тук-там из белия свят, да видиш там как е! И да видиш доколко можеш да напишеш и произнесеш "оригиналните" имена. Щото за Θεσσαλονίκη нито титата можем свястно да предадем графично на кирилица (във всеки случай е доста по-различна от нашето "т"), нито специфичното гръцко "л".

Апропо, исторически названия имат абсолютно всички народи, поне в Европа. Така един Лондон (пардон, Лъндън, за да сме по-близо до оригинала, макар че не е съвсем така произношението :tooth: ) на чешки е Londýn, на италиански Londra, а на португалски, френски и испански се пише по един начин - Londres, но се произнася различно. И това е за всеки по-основен град - бил той Рим, Милано, Франкфурт, Мюнхен, Париж или Москва.

Ако пък си в Испания и чуеш да се говори за някой си Карлос де Галес (Carlos de Gales) не се чуди - това е Чарлз, принцът Уелски. Ако пък говорят за Гилермо де Галес, това е синът му - принц Уилям. Да не ти говоря пък кралица Елизабет как става от Алжбиета на чешки или Елжбиета на полски, до Исабел на испански.

За Вазов и аз не мога да кажа, че ми е особено любим, но някакси, струва ми се, всички ние сме твърде малки в сравнение с него като историческа роля и значение, за да му даваме оценки като "бездарник"! А и говори за лоша култура. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Затова казах, че за много отдавна утвърдени географски наименования не държа да се ползват истинските им имена. Прочети пак - НЕ ДЪРЖА!. Останалите примери, които даваш са свидетелства за глупост. Предпочитам да е Леон именно за да не изпадаме до това положение.

Колкото до Вазов - мнооого мъничко попресилих. Като се има предвид, че изключително плодовит графоман, има и някои не чак толкова лоши неща. Но като цяло е си е бездарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Останалите примери, които даваш са свидетелства за глупост. Предпочитам да е Леон именно за да не изпадаме до това положение.

Глупост? Испания е страна с непрекъсната и стабилна държавност и традиции. Имат история в отношенията с Англия, с предаването на английските (и не само) лични имена и географски понятия и си ги следват. До кое положение са изпаднали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В случая самата традиция е смешна и тъпа.

Всеки има право на мнение, но според мен Торн, много по-лесно е за българските деца да научат и запомнят българските имена , а не някакви чужди, които не ги разбират. В България поне още 20 години всеки ще си направи асоциация, а след време няма въобще да знаят за какво иде реч.

Ще мислят, че Леон е поредния любовник на застаряващия Азис:tooth:

Хахахаах , чудно сравнение , чак сега се замислих, помисли и ти малко от другата страна бе брат ,стига се газира .:punk: Кой младеж , ще знае , че става въпрос за римски император хахаха

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...