Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Потребител

Щом е така, остава ние тука да сме те побългарили, защото "с какъвто се събереш, такъв ставаш". Но простотия има и в странство, не е български патент. Особено очевАдна е простотията, съчетана с високомерие.

на запад, като вършиш сериозна работа, не можеш да си позволиш да показваш високомерието си ... иначе повярвай ми, познавам много хора от бюрократичния и лекарския елит в УК и всички до един са много високомерни ... просто не го показват ... но като отидем в пъба, понеже знаят, че няма да ги изпея, си казват всичко и са не по-малко високомерни от мен, а дори и в някои отношения много повече ... ще ти дам прост пример по отношение на БГ - почти всички от тях вярват, че в БГ преди 1989г. е имало ежедневен глад, мизерия и репресии и хората са се придвижвали на магарета ... доста съм им обяснявал в каква грешка са и как ги е объркала пропагандата ... ма не си ме виждала в тази светлина ...

та така драга дорис, правилата, които важат в обществото, не важат в анонимните интернет форум и частните разговори на пъб или по време на вечеря ... това, че в ежедневието ми не съм нито високомерен, нито расист, не означава, че трябва постоянно да се държа така ... напротив ... човек понякога трябва да бъде себе си ...

за простотията в странство мога да ти напиша книга и то не за една а за много държави ... темата обаче е за БГ и соца ... а не за мен, високомерието ми и простотията в странство ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здрасти!

какво общо има простотията на един с това на другия:post-20645-1121105496:

Що се касае за Норвегия и Швеция....

Норвежците бяха бедни рибари чак до дигане на цената на петрола.

От тогава стана икономично експлоатирането на нефт от техното крайбрежие и в плюс дойде и гаста....Шведите им провървя благодарение на ВСВ. И после с Финландците заедно доста натрупаха от посредничеството м-у Съюза и капиталистическият свят. Спомни си филмът за първата жена посланик. Така, че да се казва на един народ или националност анблок, че са прости, неграмотни, некултурни, също и противоположното е глупост.

СМСМ

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

какво общо има простотията на един с това на другия:post-20645-1121105496:

Що се касае за Норвегия и Швеция....

Норвежците бяха бедни рибари чак до дигане на цената на петрола.

От тогава стана икономично експлоатирането на нефт от техното крайбрежие и в плюс дойде и гаста....Шведите им провървя благодарение на ВСВ. И после с Финландците заедно доста натрупаха от посредничеството м-у Съюза и капиталистическият свят. Спомни си филмът за първата жена посланик. Така, че да се казва на един народ или националност анблок, че са прости, неграмотни, некултурни, също и противоположното е глупост.

СМСМ

:) :) :)

факт е, обаче, че има по-неграмотни, по-некултурни, по-престъпни и по-неуспешни народи и държави ... върти го сучи го и квито и ярки представители да има съответната народност това все така си остава ...

няма как тирана да е по-културен и по-образовам град от Лозана например ...

няма как косово да е по-малко престъпно от фламандската област в белгия ...

няма как в София да има по-качетсвени и повече културни мероприятия отколкото във Виена

и т.н. и т.н.

се ля ви ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

факт е, обаче, че има по-неграмотни, по-некултурни, по-престъпни и по-неуспешни народи и държави ... върти го сучи го и квито и ярки представители да има съответната народност това все така си остава ...

няма как тирана да е по-културен и по-образовам град от Лозана например ...

няма как косово да е по-малко престъпно от фламандската област в белгия ...

няма как в София да има по-качетсвени и повече културни мероприятия отколкото във Виена

и т.н. и т.н.

се ля ви ...

Това е така, но причината не е в това, че единият народ генетично е по-тъп и простоват, а поради различните исторически условия на развитие. На пример, Виена също е обсаждана от турците, но... не успяват да я превземат. Ако бяха успели и бяха задържали властта си, съвсем не е сигурно, дали днес във Виена щеше да има повече културни мероприятия от София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е така, но причината не е в това, че единият народ генетично е по-тъп и простоват, а поради различните исторически условия на развитие. На пример, Виена също е обсаждана от турците, но... не успяват да я превземат. Ако бяха успели и бяха задържали властта си, съвсем не е сигурно, дали днес във Виена щеше да има повече културни мероприятия от София.

аз някъде да виждаш да съм написал, че причината е генетична?

нали не мислиш, че ситуацията, в която в момента се намира БГ е плод изцяло на международни и независещи по никакъв начин от хората събития ...

същите тия дето карат като малоумни по пътищата и бутат или искат рушвети за щяло и нещяло ... народът демек ... носят голяма част от отговорността (същото важи и за миналото) за сегашното положение ...

сега по темата комунизмът в БГ си беше такъв защото нямаше какъв друг да бъде ... какъвто народа такъв и комунизма ...

и нямаше как да се задържи ... при всяко дълготрайно управление на един режим, особено когато лидерът е един и същ в продължение на десетилетия, хората започват да стоварват отговорността за всичките си нещастия и неблагополучия върху режима и лидера ...

подобен процес протича в момента в арабските държави и не може да бъде върнат назад ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

факт е, обаче, че има по-неграмотни, по-некултурни, по-престъпни и по-неуспешни народи и държави ... върти го сучи го и квито и ярки представители да има съответната народност това все така си остава ...

няма как тирана да е по-културен и по-образовам град от Лозана например ...

няма как косово да е по-малко престъпно от фламандската област в белгия ...

няма как в София да има по-качетсвени и повече културни мероприятия отколкото във Виена

и т.н. и т.н.

се ля ви ...

Зависи кога. Местноста на Тирана по-рано е имало македоски, гръцки, римски бани, театри от тези на Лозана. Че е имало кратко 400 годишно замръзване не значи нищо...

София-Виена. Не знам къде може да има повече, но като не си в медията....

А Виена има повече парички да гостуват целебите и да пишат за тях.

Що се касае. Какво денаха, направиха испанци, португалци с това ужасно количесво богатсво което имаха късмет да владеят. Ха? Кой е истински простак? Този който никоги в живота си не е имал късмет да разполага с толкова с колкото си иска или този който е имал и е пръснал всичко....

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи кога. Местноста на Тирана по-рано е имало македоски, гръцки, римски бани, театри от тези на Лозана. Че е имало кратко 400 годишно замръзване не значи нищо...

София-Виена. Не знам къде може да има повече, но като не си в медията....

А Виена има повече парички да гостуват целебите и да пишат за тях.

Що се касае. Какво денаха, направиха испанци, португалци с това ужасно количесво богатсво което имаха късмет да владеят. Ха? Кой е истински простак? Този който никоги в живота си не е имал късмет да разполага с толкова с колкото си иска или този който е имал и е пръснал всичко....

;) ;) ;)

в тази тема се пише за сега в момента и близкото минало, грубо казано периодът след ВСВ и съвремието ...

кво е било в Тирана преди 1000г. е ирелевантно ...

за Виена - повярвай ми от личен опит (не започвай и ти като КГ да вадя линкове) ... много по-напред е културния живот от почти всички други места в източна и централна европа (има някои изключения) ...

що се касае за португалците и испанците ... да профукали са всичко, но това е преди много време ... по-добре виж какво са направили последните 2-3 поколения ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз някъде да виждаш да съм написал, че причината е генетична?

нали не мислиш, че ситуацията, в която в момента се намира БГ е плод изцяло на международни и независещи по никакъв начин от хората събития ...

Мисля, че ситуацията в България е в по-голямата си част плод на нашата народопсихология и някои други наши си черти, които са резултат от конкретното ни исторически минало. А за него имат "вина" както самите българи, така и външни фактори. Положението ни до голяма степен е резултат и от субективната несъстоятелност на нашия "политически елит" (от целият политически спектър), който е носител на същите негативни черти и особености от нашата народопсихология плюс още няколко противни нещица, вапцани уж в "модерни" цветове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами не съм БГ, и не само, че не съм БГ, даже не съм и учил в БГ училище с БГ деца ...

Бравос! А ние какво трябва да направим - да пляскаме ли? :tooth:

А като не си БГ, какво правиш в БГ? :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че ситуацията в България е в по-голямата си част плод на нашата народопсихология и някои други наши си черти, които са резултат от конкретното ни исторически минало. А за него имат "вина" както самите българи, така и външни фактори. Положението ни до голяма степен е резултат и от субективната несъстоятелност на нашия "политически елит" (от целият политически спектър), който е носител на същите негативни черти и особености от нашата народопсихология плюс още няколко противни нещица, вапцани уж в "модерни" цветове.

точно така, политическият елит всъщност почти винаги е дериват/извадка от народа, просто някои качества при него са по-силни или по-слаби, но до голяма степен поватрят народопсихологията на населението ...

по въпроса за миналото станалото-станало, а от тук насетне всичко е в нашите ръце ... поне от 1989-1991г. е така ...

БГтата обаче се оказаха неспособни да надживеят комплексите и навиците си ... в което няма нищо учудващо, в крайна сметка тях и 'соцът' не успя да ги превъзпита, а той имаше много голямо влияние върху цялото ежедневие на българина ... българите си останаха завистливи балканци ... а сегашната криза ги кара само да оскотяват още повече ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в тази тема се пише за сега в момента и близкото минало, грубо казано периодът след ВСВ и съвремието ...

кво е било в Тирана преди 1000г. е ирелевантно ...

за Виена - повярвай ми от личен опит (не започвай и ти като КГ да вадя линкове) ... много по-напред е културния живот от почти всички други места в източна и централна европа (има някои изключения) ...

що се касае за португалците и испанците ... да профукали са всичко, но това е преди много време ... по-добре виж какво са направили последните 2-3 поколения ...

Берлин, Берлин виж. Година две и пак ще е там където беше преди идването на власт на Хитлер. Който и унгарски артист, художник, музикант итн. да дава репортаж или от Берлин иде или за там отива...Виена беше.

За иберийците...Нали си имаха и те диктатура 40 годинки, на Франко и Салазар ли беше?

Доста от тях бачкаха в чужбина...Там ги научиха да бачкат а диктаторчетата им на дисциплина....

За пример. В чили на север град Арика. След Пиночет. Пустиня като в Либия. Буклук, мрасотия да оставиш на улицата е непозволено. Домашният боклук се събира централно. На улицата метални кошове има на около 1 метър височина, за да немогат бездомните кучета да ги разпилеят. Там слагат найлоните с боклука.

Ако случайно пред твоята порта има смет или отпадъци милицията чука по-вратата и те задължава да го събереш и стои до теб докато свършиш. Няма разправия, че ама тво не е мое, че аз немога, не изкам....Няма такова. Повторно не ти казва ченгето....

:good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Берлин, Берлин виж. Година две и пак ще е там където беше преди идването на власт на Хитлер. Който и унгарски артист, художник, музикант итн. да дава репортаж или от Берлин иде или за там отива...Виена беше.

За иберийците...Нали си имаха и те диктатура 40 годинки, на Франко и Салазар ли беше?

Доста от тях бачкаха в чужбина...Там ги научиха да бачкат а диктаторчетата им на дисциплина....

За пример. В чили на север град Арика. След Пиночет. Пустиня като в Либия. Буклук, мрасотия да оставиш на улицата е непозволено. Домашният боклук се събира централно. На улицата метални кошове има на около 1 метър височина, за да немогат бездомните кучета да ги разпилеят. Там слагат найлоните с боклука.

Ако случайно пред твоята порта има смет или отпадъци милицията чука по-вратата и те задължава да го събереш и стои до теб докато свършиш. Няма разправия, че ама тво не е мое, че аз немога, не изкам....Няма такова. Повторно не ти казва ченгето....

:good: :good: :good:

скуби,

познавам десетки българи в англия и гърция, които живеят по над 10г. там ...

на никакъв ред и дисциплина не са научени, всеки път като се виждам с тях и особено като имаме да вършим някаква работа се чувствам все едно съм попаднал в южноамериканска, гръцка или турска сапунка и че не съм в УК или в Атина а в някакво балканско село изостанало с 30г. от целия свят ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как става Ники не зная, ако знаех веднага щях да създам партия и да спечеля изборите (разбира се трябва и да убедя избирателите преди това ;)).

Спокойно, не съм от хората в този форум дето дават политически квалификации на опонентите си (за разлика от някои ;)). Пък к'во лошо има да си червена бабичка? Или червен симпатизант?

а) потавяш каруцата пред коня ;), политиката е следствие на икономиката. И приватизацията и ликвидацията бяха икономически нужни и се подкрепяха от избирателя и правителствата. Няколко пъти БСП се връщаше на власт и не направи национализаия нали! Впрочем Жан Виденов имаше идеи, но заради това набързо бе изхвърлен от своите. Ликвидираха всичките. Да сигурно покрай сухото е горяло и суровото, но така е навсякъде. Сега да не запееш за селското стопанство, щото в този си вид без робския труд на ученици, студенти и войници (както и на други трудови колективи), то нямаше да вирее. Ще припомня един виц от 50-те: "Сега насила ни взимате земята, но ще дойде ден с по-голяма сила да ни я връщате" - коментара е излишен. Никой няма да се върне на село, ще видим румънския експеримен, може пък там да тръгне?;

б) консенсус нямаше - това бе положението. Сега има някакви наченки и то породени пак от икономиката: социалната БСП управляваше леко в дясно, десно-центриския (според ББ) ГЕРБ има леви уклони;

в) големия въпрос е КАК? Пък и това не е проблем само на България;

г) реформи в образованието има, то проблема е, че са прекалено начесто. Но няма как, проба-грешка, проба-грешка докато се натъмани;

д) таз материя не ми е позната. Тук има доста юристи те да се произнесат, но и на мен ми е ясно, че да се реформира съдебната с-ма без да се посегне на нейната независимост е доста сложно.

Нищо не хваля! Пък и темата не е за "синия" преход и който и да е преход. Този който прекалено политизира си именно ти (според мен). Както казах нито хваля, нито нападам - това "всички са маскари (комунисти, КаДеСари) няма да прочетеш от мен. Просто така смятам. Не виждам нищо лошо бивши величия или даже техни наследници да управляват частните си компании, фирми, но в съгласие със Закона. Ако са кадърни и работниците при тях ще са добре, Б. бизнес и икономика ще просперират. Е не се получава винаги. За Полша не знам, виж за Чехия знам ;). И там приватизацията тръгна с далавери и изкупуване за жълти стотинки от тяхното ДС. Въпроса е, че те имаха доста добре развита индустрия с по-малка енергозависимост от Изток И нещата се нормализираха по-бързо. Но не са се нормализирали. И там периодично ги тресат корупионни скандали, съдебни такива, точно като тук.

Норвегия и Дания не са обект на тази тема, както Холандия и Белгия. Но пак ще спомена (както в много други теми в които ги замесвш). Тяхната икономика е развивана еволюционно, а не изкуствено и революционно, те са свикнали на плащат за всичко и затова сътресенията там са в пъти по-малки отколкото втук. А и не ме разбра правилно! Идеята ми беше, че не България, а СССР с огромното си количество ресурси не издържа собствения си строй налаган с много кръв и усилия.

К'во политизирам, приятелче?

Ти ми казваш че "инак не можело", пък "аз съм политизирал"?...

Темата е политическа, и ти си изказа мъдрото мнение преди мен в темата- "аз съм политизарал"?..

И теб си те бива..

Нищо не политизирам, приятел. Казвам ти ясно че когато един чужд политико-икономически модел (чисто американски, от англосаксонската култура от "новият свят"[1]) се внесе и натресе в общество, в което хората са

1) неинициативни;

2) не обичат състезанията, и в много голяма степен (процент от хората), смятат че "конкуренцията между хората вреди на обществото";

3) смятат в голята си част че "бедните не са виновни за бедността си, а че обществото е виновно" (не приемат "играта на печеливши и губещи")

4) не приемат социалните раслоения и ги смята за патологични, а и обществото им през последните 500 не е било класово разслоено, и съответно гледат с лошо око на богатите;

5) което е повече с "родова" и "неравновластна" култура, отколкото с "безродова" и "равновластна"("родовостта" и корелиращото с нея "неравновластие" в едно общество и култура например са основната причината за корупцията, но не само за нея!!);

/т.е и културата хората са обратното на това което предполага модела, защото културата която го е създала, е коренно различна от тази на която той се натриса/

6) хорат са нервозни, и не могат да се сработват (т.е принадлежат на една култура с висока "трежовност")

То, става страшно.

Казвам че има обективно и други начини за създаване на капитализъм ; И той няма да е американски (рейгъномикс) обаче, а "побългарен", и това натъманяване се вижда при много от малките европейски страни. В Чехия например - аналогичните на нашите ТКЗС-та не бяха ликвидирани, а се преструираха, това го помня доколкото навремето четях икономически списания),

В Скандинавиите също има обратното на "рейгъномиск" - а последните бяха бедни страни до началото на Втората Световна война..

/Не почвай да ме убеждаваш че ликвидацията е била икономически мотивирана..Каква икономическа мотивация има в това бюрократи, а не собствениците да се разпореждат с имуществото на кооперациите ; каква икономическа мотивация има в това да се ликвидират работещи и изградени структури влк. сгради, техника, мелиорации, трайни насаждения, за да може всеки собственик да е господар в реални граници на парчето си земя? С което всъшност не би могъл почти нищо да направи, защото собсвеникът е беден, неинициативен - това е факт!/

Това не е никаква политика и политизиране, приятелче, ами е сравнителна антропология, демек наука и научен подход..

Пак ти казвам: интересувам се като странични интереси от история, антропология, донякъде от социология и право (а навремето четях и икономика).Политиката не ме интересува.. Аз започнах да пиша тук в тази тема, защото се подразних от антинаучните и ненаучните, политически обосновани ("тъмно сини", смятам!) съобщения..И те, както гледаш продължават да се сипят във форума (въпреки че се избягва да се говори за цветове от тези съфорумци, то е ясно и на слепите за какво се борят!! Що не кажеш на тези хора че "политизират"? Щото гарвана на гарвана око не вади, или защото си им политически симпатизант?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГтата обаче се оказаха неспособни да надживеят комплексите и навиците си ... в което няма нищо учудващо, в крайна сметка тях и 'соцът' не успя да ги превъзпита, а той имаше много голямо влияние върху цялото ежедневие на българина ... българите си останаха завистливи балканци ... а сегашната криза ги кара само да оскотяват още повече ...

Това принципно е вярно.

Само "услужливо" пропускаш нещо. А то е, че останалите балканци са същите като манталитет. Гърците може би са по-хитри, но не по-малко мързеливи, а и не по-малко завистливи от българите.

Обаче, драги Сашо Невски, причината в момента българи да работят в Гърция, а не обратното, е именно комунизмът! Той направи разликите толкова фрапантни. И днес Гърция в състояние на дефолт, или без дефолт, има доста по-висок стандарт. И ще го има още дълго време.

Както казваше един соц.поет: "Това е то. Това е драмата - останалото е измама."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

скуби,

познавам десетки българи в англия и гърция, които живеят по над 10г. там ...

на никакъв ред и дисциплина не са научени, всеки път като се виждам с тях и особено като имаме да вършим някаква работа се чувствам все едно съм попаднал в южноамериканска, гръцка или турска сапунка и че не съм в УК или в Атина а в някакво балканско село изостанало с 30г. от целия свят ...

Туй то. Пустий либерализъм....:tooth:

Но сериозно. Чакай-чакай. Лондон или Атина не е все едно. Както ти говоря за Арика ако мръднеш 50 км в Тагна (Перу) или в Боливия боклук до шия.:punk:

Ако за гостоприемсвото или сърдечноста говорим е бижу. Но ако менталитетът във връзка с работата, занаята е така разпасан като беше по време на бай Тошо...Тогава Те питам как прокопцват? Как не са убили пукала гладни? Или прекарват на социална помощ?

Плачат на всякаде, че са политически емигранти, малцинсвено третирени и просят на всякъде....Ама то тогава вече е цигания както се казва.

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това принципно е вярно.

Само "услужливо" пропускаш нещо. А то е, че останалите балканци са същите като манталитет. Гърците може би са по-хитри, но не по-малко мързеливи, а и не по-малко завистливи от българите.

Обаче, драги Сашо Невски, причината в момента българи да работят в Гърция, а не обратното, е именно комунизмът! Той направи разликите толкова фрапантни. И днес Гърция в състояние на дефолт, или без дефолт, има доста по-висок стандарт. И ще го има още дълго време.

Както казваше един соц.поет: "Това е то. Това е драмата - останалото е измама."

хич не го пропускам, работя с много румънци в УК, един дол дренки са с БГтата, има само един пич от Тимишоара, който е организиран, подреден и целенасочен ... сигурно има някаква връзка с австроунгарското наследие ... той и той не може да трае сънародниците си от Молдова и Букурещ ...

по върпоса за гърция, бях там за великден и имам сериозни съмнения, че не си прав ... държавата затъва жестоко и с адски темпове ... ако трябва да бъде честен аз и жена ми предпочитаме да работим и живеем в БГ в момента, въпреки че най-хубавият период от живата ни беше в Гърция ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1) неинициативни;

2) не обичат състезанията, и в много голяма степен (процент от хората), смятат че "конкуренцията между хората вреди на обществото";

3) смятат в голята си част че "бедните не са виновни за бедността си, а че обществото е виновно" (не приемат "играта на печеливши и губещи")

4) не приемат социалните раслоения и ги смята за патологични, а и обществото им през последните 500 не е било класово разслоено, и съответно гледат с лошо око на богатите;

5) което е повече с "родова" и "неравновластна" култура, отколкото с "безродова" и "равновластна"("родовостта" и корелиращото с нея "неравновластие" в едно общество и култура например са основната причината за корупцията, но не само за нея!!);

/т.е и културата хората са обратното на това което предполага модела, защото културата която го е създала, е коренно различна от тази на която той се натриса/

6) хорат са нервозни, и не могат да се сработват (т.е принадлежат на една култура с висока "трежовност")

абсолютно вярно ...

То, става страшно

точно така ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, пак те избива на културологични нагласи. Важни са, но не бива да се абсолютизират. Те не могат да обяснят, защо днешните чехи имат по-нисък стандарт от днешните испанци, а днешните унгарци от гърците, след като преди 70 години не е било така... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, пак те избива на културологични нагласи. Важни са, но не бива да се абсолютизират. Те не могат да обяснят, защо днешните чехи имат по-нисък стандарт от днешните испанци, а днешните унгарци от гърците, след като преди 70 години не е било така... ;)

Това много пъти можеш да го видиш при марки на коли.

Например на времето когато пуснаха първите хонда цивик дизел, реших да си купя.

Преди това имах цивик аеродек.Говрих с притежателят на хонда оод Унгария.

Той ми казар че някои тип цивик ги сглобяват в Турция. Но комбито в Англия. За дизелът пък каза, че първите ги правеха в япония и после англия. Но има разлика за кой пазар. Например в моят цивик турбото го сменяхя 3 пъти гаранционно. Беше някакъв италиански боклук. Последното сложиха оригинала на ишузу. От тогава незнам къде се отваря капака на мотора....

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, пак те избива на културологични нагласи. Важни са, но не бива да се абсолютизират. Те не могат да обяснят, защо днешните чехи имат по-нисък стандарт от днешните испанци, а днешните унгарци от гърците, след като преди 70 години не е било така... ;)

днешните чехи нямат по-нисък стандарт на живот от днешните испанци ...

ако си ходил наскоро до чехия и испания щеше да го знаеш ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, пак те избива на културологични нагласи. Важни са, но не бива да се абсолютизират. Те не могат да обяснят, защо днешните чехи имат по-нисък стандарт от днешните испанци, а днешните унгарци от гърците, след като преди 70 години не е било така... ;)

Ще обясня като историк:

Испанците (респ. гърците) имаха за себе си 45-годишна преднина спрямо чехите (респ. унгарците) в процеса натрупване и развитие на частен капитал (инвестиции)..Това основната причината тези южноевропейски страни, да имат по-висок (но не много по-висок) стандарт от средноевропейските, още повече че този период е златния период на капитализма..

От друга страна погледнато, тези южноевропейски страни не са развивали "рейгуномикс", Този факт е изцяло в съгласие с разбирането че "всяка култура си е добра за себе си", и "всеки модел е толкова добър и приложим, колкото културата е по-близка до културата която го е създала". Това не е мое разбиране е, а се преподава в университетите.. Ако те интересува виж илюстрацията на случайте с внедряването на ISO 9001 в близкоизточните и източноевропейските култури. /ISO 9001 е американска система за управление на качеството..Американската култура обаче приема състезанието и оценяването, и в нея се смята че всеки от фирмата е отговорен за качеството и за просперитета на фирмата/..Вероятно си слушал неофициално и изразът "китайско ISO" /китайската култура е толкова далече от американската, колкото и нашата, или нашите- балкански, и иизточноевропейски/..

Е българското ISO е малко по-добро от китайското, но тук роля играе това че неиздърважането на изпита - "удря" по джоба собствениците, но най-вече провалилите се на изпита, отговорни за качеството служители..Т.е имаме принуда!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на запад, като вършиш сериозна работа, не можеш да си позволиш да показваш високомерието си ... иначе повярвай ми, познавам много хора от бюрократичния и лекарския елит в УК и всички до един са много високомерни ... просто не го показват ... но като отидем в пъба, понеже знаят, че няма да ги изпея, си казват всичко и са не по-малко високомерни от мен, а дори и в някои отношения много повече ... ще ти дам прост пример по отношение на БГ - почти всички от тях вярват, че в БГ преди 1989г. е имало ежедневен глад, мизерия и репресии и хората са се придвижвали на магарета ... доста съм им обяснявал в каква грешка са и как ги е объркала пропагандата ... ма не си ме виждала в тази светлина ...

та така драга дорис, правилата, които важат в обществото, не важат в анонимните интернет форум и частните разговори на пъб или по време на вечеря ... това, че в ежедневието ми не съм нито високомерен, нито расист, не означава, че трябва постоянно да се държа така ... напротив ... човек понякога трябва да бъде себе си ...

за простотията в странство мога да ти напиша книга и то не за една а за много държави ... темата обаче е за БГ и соца ... а не за мен, високомерието ми и простотията в странство ...

Социализмът дойде и си отиде от България поради това, че загубихме в двете последни световни войни - Втората и Студената. Колко сме прости или цивилизовани не е от съществено значение конкретно за тези събития. В случая да се натяква колко сме прости е неуместно, не е свързано с търсенето на истината за историческите процеси.

По-скоро е избиване на комплекси по веригата те- на мене, аз - на вас с уповаване на привидната анонимност на интернет или начин за изява и привличане на внимание като при този "джентълмен":

http://www.razkritia.com/86098/%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Социализмът дойде и си отиде от България поради това, че загубихме в двете последни световни войни - Втората и Студената. Колко сме прости или цивилизовани не е от съществено значение конкретно за тези събития. В случая да се натяква колко сме прости е неуместно, не е свързано с търсенето на истината за историческите процеси.По-скоро е избиване на комплекси по веригата те- на мене, аз - на вас с уповаване на привидната анонимност на интернет или начин за изява и привличане на внимание като при този "джентълмен":

http://www.razkritia.com/86098/%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8/

о напротив свързано е, народите се учат от националните си катастрофи, БГтата обаче са инатливи и обичат да повтарят и потретват ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Опитът и историята учат, че народите и правителствата никога нищо не са научили от историята и не действат съгласно поуките, които биха могли да бъдат извлечени от нея."

Хегел

(не става въпрос конкретно за нас)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Опитът и историята учат, че народите и правителствата никога нищо не са научили от историята и не действат съгласно поуките, които биха могли да бъдат извлечени от нея."

Хегел

(не става въпрос конкретно за нас)

невярна генерализация, въпреки, че най-често е вярна в аспекта (но не винаги и не в определни периоди от историята), че историята се повтаря ...

някои народи и правителства успяват да провеждат дълготрайни и целенасочени политики преследващи важни цели и създават благоденствие ... други не успяват или го правят много по-зле ...

познай БГ народът от кои е ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...