Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

самият факт, че от Алекo насам, нищо не се е променило, показва, че разсъжденията в насока, ама снимка ли е и къде е динамиката са излишни ...

А на теб кой ти каза, че Алеко, а не Симеон Радев е илюстраторът на тогавашна България?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Явно "историческата динамика на промените" е рецесивна, и единственото, което ни остава е ... снимка на настоящото, което в случая се явява банално повторение едно към едно на алековият словестен патос. :laugh:

И на теб кой ти каза, че Алеко, а не друг описва тогавашна България? Не Вазов в "Нова земя" или Симеон Радев, а именно Алеко.

Я кажете, как бай Ганьо превзе Одрин?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И как същия този бай Ганьо прави от една забравена от бога османска провинция в началото на 20 век държава лидер на Балканите във всяко едно отношение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И как същия този бай Ганьо прави от една забравена от бога османска провинция в началото на 20 век държава лидер на Балканите във всяко едно отношение?

Защото тези които са на гурбет бачкат като добитък. Какво ти добитък. Животното би умряло от този тормоз. Денонощно се труди и събраният капитал го носи и влага в роднината си.

Снабдява себе си и вътрешният пазар с най-модерните машини, технологии за времето...

А после как стана си го знаем вече....

:v: :v: :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:hmmm: Чудя се дали за повече социалистически реализъм през 2ч. да не отключваме и заключваме темата, та да се добие бегла представа как щеше да се се рабони на компютър при Татовия режим на тока? :tooth: Що сериали изтървах заради него, пък по онова време нямаше 24ч. филми, ами по 1 филм в 20ч. по първа и 1 в 22 по втора програма. Та режима свеждаше гледането на филми до 1.

Що се отнася до битовите неволи на номенклатурчиците. След 10 ноември, когато доста от резиденциите загубиха този си статут имаше няколко страници в ДВ, в които им изброяваха имената - резиденция Перла, резиденция Арбанаси ... Тъй да се каже във всеки град и резиденция за отговорните другари имаше. Но и след връщането останаха доста. Сега резиденция Бояна побира успешно и президента и НИМ. А за народа? Баща ми ме закара един ден да видя царския дворец Бистрица на Боровец. В смисъл да го видя от далеч. Защото на входа имаше "Влизането забранено. Стреля се без предупреждение". Та така се разпределяха благата между слугите на народа и народа. Та така стоеше въпроса с апартаментчето и вилата на отговорните другари. Ползваха всички царски без НХГ и изпонаправиха в пъти повече на всички готини места в България. За народа - който има връзки, можеше да се докопа до карта за почивка за 10 дни на море или на планина. Те така се разпределяха благата. Едни живееха в дворци, а други в 40квадрата. Сещата се вица дето дали апартамент на Стефка Костадинова от 40квадрата заради рекорда и се питаше в задачката колко високо е скочил Милко Балев, щом само антрето на жилището му било с такива размери.

пишеш емоционално,

ако се изолираш от емоциите ще се сетиш, че най-важното нещо за българина - имотът, беше достъпно за всички или почти всички, беше въпрос на време да го дочакаш и изплатиш ...

колко хора на 35г. могат да си купят апартаментче в момента или да вдигнат къща и да гледат 2 деца - отговорът е доста прост - всичките ми познати и приятели, а по точно - една много малка част от БГ населението, защото аз се движа в един много по-особен кръг ... и никой от тях не е номенклатура, дете на номенклатура или има връзка с каквато и да било номенклатура ...

като фружин писа, не може всеки да е програмист или мениджър, кво да правят другите, ами не знам какво да правят, но тяхното виждане за нещата е, че благата по соца са се разпределяли много по-равномерно ... за което са прави и не можеш да ги виниш ... щото по соца единици живееха в дворци ... а повечето и 40кв.м не могат да си купят в момента ...

колкото и да го въртите и сучете и да политизирате за благата не сте прави ...

аз съм един от печелившите (както и приятелите ми и познатите) от съвременното развитие на нещата, т.ч. не може да ме обвините в bias ...

И как същия този бай Ганьо прави от една забравена от бога османска провинция в началото на 20 век държава лидер на Балканите във всяко едно отношение?

не знам кое е това всяко едно отношение ... знам в кво със сигурност БГ е била лидер в началото на 20 век на балканите ... във взимането на погрешни външнополитически и военни решения, от които са зависели съдбините й ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Голяма, страхотна грешка е оценката на Алеко Константинов в днешната българска литература. Като папагали поватарят едни комунистически постулати, че той илюстрирал тогавашна България. Глупости!

Алеко си е голям, талантлив, супер писател, който обаче е сатирик. Той няма в книгите си един положителен образ на българин. Има на природата, има на чужденците, но на българи няма. Такава си му е психологията.

Да го ползвате за исторически извор ще е сериозна грешка. Да, имало ги е неговитре образи, но е имало и много, много други!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Голяма, страхотна грешка е оценката на Алеко Константинов в днешната българска литература. Като папагали поватарят едни комунистически постулати, че той илюстрирал тогавашна България. Глупости!

Алеко си е голям, талантлив, супер писател, който обаче е сатирик. Той няма в книгите си един положителен образ на българин. Има на природата, има на чужденците, но на българи няма. Такава си му е психологията.

Да го ползвате за исторически извор ще е сериозна грешка. Да, имало ги е неговитре образи, но е имало и много, много други!

ако трябваше да пиша книга за съвременните БГта в БГ или в чужбина ... бих използвал същия подход ...

това няма нищо общо със сатирата ... просто 9/10 са калпави или като професионалисти или като хора, но за сметката на това с уникално самочувствие не връзващо се с другите им характеристики ...

алеко съм дълбоко убеден, че много добре е илюстрирал тогавашна БГ - аграрна държава пълна със селяци ... кви други да са ...

толкова пъти съм брал срам в чужбина заради други българи, че напълно го разбирам алеко ...

имам ярък спомен от преди 5-6г. ... отиваме на екскурзия в гърция ... първо вечерта на Великден в ресторанта започва дива караница как трябвало да им дадат да ядат нещо ... хората им обясняват че има магерница (супа с агнешко), която е в ключена в пакета и ще бъде сервирана след църквата ... караниците продължават както и да е ... прибираме се след църквата, отиваме в ресторанта и кво да видим ... десетки БГта ще се избият да набарат супата 5 мин по рано или от страх че няма да остане ... юруш, блъсканица, караници и т.н. ... преди да пишете глупости само да кажа, че екскурзията не беше от най-евтините и имаше хора от всички прослойки и цяла БГ ... не е да са събрали шопите от Курило и да са ги качили на автобуса ...

мога да продължа да ви разказвам за коктейли в София, където именити професори си завиват кюфтета в салфетка и си ги пъхат в джоба на сакото ... или за конгреси в Лисабон, Атина и Флоренция, където пак съм брал много срам с нашия научен елит ...

колкото и да ме убеждава КГ, че алеко не е прав, не виждам как ще ме разубеди, като целият ми житейски опит ясно сочи, че алеко е бил прав и продължава да бъде прав ...

това е тъжната истина драги КГ и от нея не можеш да избягаш ...

и да отбележа пак - нямам нищо общо с комунистите, даже напротив и дори за първи път чувам, че оценките за правдивостта на картината описана от алеко били комунистически постулати ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сашо, пак генерализираш ненужно. В бай Ганьо Алеко описва просто един простак-толкоз. Интересно е, смешно и дотам.

Сигурно и ти като мен си гледал комедията "Полицаят от Сан Тропе", и значи от филма следва че всички французи са като старши сержант Крюшо, заядливи, дребнави, раболепни пред началниците, деспотични към подчинените и малко луди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ако трябваше да пиша книга за съвременните БГта в БГ или в чужбина ...
Замислих се дали българофобията носи някаква информативност или е само дъра-бъра и изпускане на парата и се сетих, че ако византийците не бяха позаписвали нещо за мръсния и нечестив народ, щяхме да сме съвсем в неведение за нашия произход и началото на българската държава, тъй че, давай, може пък да е от полза.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сашо, пак генерализираш ненужно. В бай Ганьо Алеко описва просто един простак-толкоз. Интересно е, смешно и дотам.

Сигурно и ти като мен си гледал комедията "Полицаят от Сан Тропе", и значи от филма следва че всички французи са като старши сержант Крюшо, заядливи, дребнави, раболепни пред началниците, деспотични към подчинените и малко луди.

генерализирам базирайки се върху богатия си личен опит ... не върху филмчета или литературна творба ...

аз не съм чел БГ литература в училище ... с алеко съм се запознал много по-късно, вече когато имах достатъчно опит с БГ простаците ... и видях просто едно описание на тъжната действителност такава каквато е и в момента ...

примерът ти с филма не виждам каква връзка има с моят личен и нееднократен опит ... несвързан с филми ...

ако знаехте кви хора ви управляват държавата, болниците, общините и университетите, щяхте да се хванете за главата ... може би по-добре, че не знаете ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сашо, за теб е най добре приложима народната поговорка "Сит на гладен вяра не хваща". Ти си живееш с някакво елитарно съзнание, а бедните ... "бедните да го духат".

Ти си безкрайно предубеден че всички бедни са мързеливи простаци хитреци с лошо възпитание. Не знам как да ти го обясня че бедния човек който не вижда бъдеще пред себе си е принуден да живее така, ако живее по друг начин ще умре от глад, в буквалния смисъл. Нека видим Андрешко. УУУУУ, гад лъже бирника и цака системата, колко е лоооош. А ктой има ли въобще друг избор? Нали ако не прецака системата ще умре от глад. Да, казват богатите, но тук си е виновен той защото не работи достатъчно и няма умения. Тоест той трябва да умре. Това е цинизъм. Обаче още по големия цинизъм е когато ти, като представител на елита казваш че "няма място за всички" и съответно тия 50% да живеят като скотове, а най добре просто да умрат.

Еми без коментар.

За разлика от теб аз считам че едно справедливо общество е това което дава възможност на всеки да се изкачи поне малко в обществото ако работи здраво. Навремето по селата са казвали "Земята няма да те направи богат, но и от глад няма да умреш". Днес такова нещо няма.

Да засегна още един супер важен въпрос. Защо днешното общество е толкова хедонистично и нагло цинично към бедните? Днес е куул не да бачкаш като откачен, да се грижиш за жената и децата и да имаш сериозно мнение по обществените въпроси а да имаш началническа длъжност с голям доход, да се напиваш, нашмъркваш, да таковаш всяка вечер курви и да пръскаш много пари.

Защо бедните се нервирали? Ами защото навсякъде около тях им проглушават ушите колко е готино да си хедонист. Защото телевизиите са пълни с реклами на хубави и скъпи вещи. Ей затова.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сашо, за теб е най добре приложима народната поговорка "Сит на гладен вяра не хваща". Ти си живееш с някакво елитарно съзнание, а бедните ... "бедните да го духат".

Ти си безкрайно предубеден че всички бедни са мързеливи простаци хитреци с лошо възпитание. Не знам как да ти го обясня че бедния човек който не вижда бъдеще пред себе си е принуден да живее така, ако живее по друг начин ще умре от глад, в буквалния смисъл. Нека видим Андрешко. УУУУУ, гад лъже бирника и цака системата, колко е лоооош. А ктой има ли въобще друг избор? Нали ако не прецака системата ще умре от глад. Да, казват богатите, но тук си е виновен той защото не работи достатъчно и няма умения. Тоест той трябва да умре. Това е цинизъм. Обаче още по големия цинизъм е когато ти, като представител на елита казваш че "няма място за всички" и съответно тия 50% да живеят като скотове, а най добре просто да умрат.

Еми без коментар.

За разлика от теб аз считам че едно справедливо общество е това което дава възможност на всеки да се изкачи поне малко в обществото ако работи здраво. Навремето по селата са казвали "Земята няма да те направи богат, но и от глад няма да умреш". Днес такова нещо няма.

Да засегна още един супер важен въпрос. Защо днешното общество е толкова хедонистично и нагло цинично към бедните? Днес е куул не да бачкаш като откачен, да се грижиш за жената и децата и да имаш сериозно мнение по обществените въпроси а да имаш началническа длъжност с голям доход, да се напиваш, нашмъркваш, да таковаш всяка вечер курви и да пръскаш много пари.

Защо бедните се нервирали? Ами защото навсякъде около тях им проглушават ушите колко е готино да си хедонист. Защото телевизиите са пълни с реклами на хубави и скъпи вещи. Ей затова.

много от бедните заслужават да са бедни, това е истина, която е еднакво валидна и преди 70г. и сега и то не само в БГ ...

специално в БГ много от хората, които имат кинти и/или власт са изключителни простаци ...

т.ч. простотията е повсеместна фружине и не се опитвай да ми вменяваш, че съм казал, че само бедните са прости а елита не ...

по въпроса за справедливостта, отново никъде не съм написал, че не е справедливо на всеки да се даде възможност да се изкачи, аз пиша за това, че повечето от тези дето не се изкачват или не искат, или не могат, или не знаят как да се изкачат, като мързелът и простотията в частност са основни причини ...

и фружине, преди да продължиш да ми приписваш всякакви думи, да ти кажа, че много от нещата, които пиша не са валидни само за БГ ... те са валидни за почти цяла европа в момента и ще стават още по валидни за в бъдеще ... достатъчно работа и пари за всички няма ... в западноевропейското общество това довежда до огромна бройка социални политики, които с данъците на по-добрите, по-имащите и по-работещите поддържат стандарта на другите къде 25%, къде 30%, къде 40% неработещи, неактивни или неизкарващи достатъчно ... това обаче изобщо не значи, че хората имат равен шанс да се издигнат или пък това че работиш здраво ти стига да си плащаш наема и да си гледаш жената и двете деца ... напротив ... след бремето на лихвите и данъците ... трябва и ти и жена ти да бачкате колкото да вържете двата края и да сте затънали до шия в дългове ... освен ако нямаш някаква много хубава работа ... ама както ти написа не може всички да са мениджъри ...

П.П. има много седмици, които бачкам по 80 часа и половината пари ми ги взимат в данъци ... много съм чувствителен когато андрешко се опита да ми вземе парите или държавата ми ги взима за да ги даде на андрешко ... и отново не става дума само за БГ ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и да отбележа пак - нямам нищо общо с комунистите, даже напротив и дори за първи път чувам, че оценките за правдивостта на картината описана от алеко били комунистически постулати ...

Са, да. Точно в социалистическия курс по литература Бай Ганьо се сочеше като илюстративно за времето произведение. А "Строителите на съвременна България" дори не се и изучаваше.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

П.П. има много седмици, които бачкам по 80 часа и половината пари ми ги взимат в данъци ... много съм чувствителен когато андрешко се опита да ми вземе парите или държавата ми ги взима за да ги даде на андрешко ... и отново не става дума само за БГ ...

Добре дошъл в либертарианския клуб! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Бай Ганьо не е типичният следосвобожденски българин.Да имало е и такива типажи но те не са били водещи.Все едно да приемем че всички руснаци от 19 век са като Плюшкин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бай Ганьо не е типичният следосвобожденски българин.Да имало е и такива типажи но те не са били водещи.Все едно да приемем че всички руснаци от 19 век са като Плюшкин.

Бай Ганьо е направо един симпатичен образ, когато се сравни с безпристрастното описание на "българските типажи"/"българския типаж" от "онова" време..

”Българите са много

неопитни и самонадеяни; със своите де-

тински неразбранщини бъркат развитието

и бъдащността на Отечеството си. Всеки

иска да стане министър. Във време, гдето

всички трябва да се заловят за усърдна

работа, за да уредят и възвисят Отечество-

то си, занимават се с дребни лични препир-

ни. Свидетелство за това са тукашните

вестници, които в Европа са съвършенно

без пример по своят си див език и стил.

Няма възторг, няма самоотвержен патрио-

тизъм, няма горещата любов за истината

и за доброто, няма съгласие (рядко можеш

да намериш тука няколко души приятели:

единът мрази другия и няма по между им

съгласие) ....

Едно по-добро бъдеще може да се очаква

от най-младата генерация ....която ще по-

знава не само правата, но и длъжнотите на

гражданина в една свободна държава, коя-

то ще има истинската любов към Отечест-

вото.”

---

И сега ще задам няколко въпроса за лошавите черти на българите (имаме и добри черти, доколкото "добро" и "лошо" не много относителни понятия):

Не сме ли завистливи (все още)?

Лесно ли се сработваме с непознати (не в приятелския кръг)?

Не сме ли черногледи и песимисти?

Колко от нас разбират и задълженията си на граждани? (демек да не се каца "системата": като да не се преписва на изпит , да не се возим гратис в градския транспорт; да не взимаме държавни пари като безработни, ако работим на черно, и т.н.)

За колко от нас истината е по-скъпа от всичко? (независимо че може да не е удобна)

---

Европеци не съвсем, или много малко, или никак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бай Ганьо е направо един симпатичен образ, когато се сравни с безпристрастното описание на "българските типажи"/"българския типаж" от "онова" време..

”Българите са много

неопитни и самонадеяни; със своите де-

тински неразбранщини бъркат развитието

и бъдащността на Отечеството си. Всеки

иска да стане министър. Във време, гдето

всички трябва да се заловят за усърдна

работа, за да уредят и възвисят Отечество-

то си, занимават се с дребни лични препир-

ни. Свидетелство за това са тукашните

вестници, които в Европа са съвършенно

без пример по своят си див език и стил.

Няма възторг, няма самоотвержен патрио-

тизъм, няма горещата любов за истината

и за доброто, няма съгласие (рядко можеш

да намериш тука няколко души приятели:

единът мрази другия и няма по между им

съгласие) ....

Едно по-добро бъдеще може да се очаква

от най-младата генерация ....която ще по-

знава не само правата, но и длъжнотите на

гражданина в една свободна държава, коя-

то ще има истинската любов към Отечест-

вото.”

---

И сега ще задам няколко въпроса за лошавите черти на българите (имаме и добри черти, доколкото "добро" и "лошо" не много относителни понятия):

Не сме ли завистливи (все още)?

Лесно ли се сработваме с непознати (не в приятелския кръг)?

Не сме ли черногледи и песимисти?

Колко от нас разбират и задълженията си на граждани? (демек да не се каца "системата": като да не се преписва на изпит , да не се возим гратис в градския транспорт; да не взимаме държавни пари като безработни, ако работим на черно, и т.н.)

За колко от нас истината е по-скъпа от всичко? (независимо че може да не е удобна)

---

Европеци не съвсем, или много малко, или никак?

абсолютно верен в същината си пост, колкото верен преди 100г., толкова и преди 50г. толкова и сега ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Невски ти откъде знаеш какъв е бил българина преди 50 или 100 години?И мога ли да знам кой е определил българина като не "самотовержен патриот".Щото на Шипка и Сливница не изглежда обикновения българин да страда от липса на патриотизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски ти откъде знаеш какъв е бил българина преди 50 или 100 години?И мога ли да знам кой е определил българина като не "самотовержен патриот".Щото на Шипка и Сливница не изглежда обикновения българин да страда от липса на патриотизъм.

мога да предполагам и мисля, че го целя много добре, дядо ми (бог да го прости) беше адвокат в провинцията, изучил се в европа и доста ми е разправял по въпроса, никога в негативен аспект обаче, а просто ми е казвал тука е така ... светът обаче се промени много и това 'тука е така' вече влиза в разрез с много от реалностите на днешния ден и създава откровени пречки за нормално съществуване ...

патриотизмът не се доказва само на бойното поле ... той се доказва в ежедневието като си хвърляш фасовете и боклука по улиците е очевидно че не си уважаваш държавата ... като са ти разбити пътищата е очевидно, че не си уважаваш държавата ...

направо ме убивате с наивните си разсъждения, швейцарците патриоти ли са или не и кога за последно са участвали във война ... всяко пътче, градинка или кътче там са поддържани защото хората уважават себе си, уважават се един друг, уважават кантона и швейцарската федерация ...

ами САЩианците, които изобщо не поддържат наборна армия и са събрани от кол и въже от целия свят, патриоти ли са?

патриотизмът не е веднъж на няколко десетилетия да изпратиш един куп народ на заколение, а после да си пиеш ракийката и врякаш 'булгар-булгар', да тропаш по масата, да се чешеш по косматото шкембе и да гордееш със стоичков и Шипка ... или пък да се кефиш как Гошката от наше село станал световен шампион по кик бокс ... или пък, че джон атанасов бил българин ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Факт е обаче, че не може да обобщаваш така за времена дето не си живял. Всички имаме (или сме имали лека им пръст) дядовци и са ни разправяли. Това не е абсолютно никакъв довод!!!

Ето и разликата. Един личен въпрос (не ми отговаряй, ако не желаеш): Дядо ти БГ ли беше? Това по твоята номенклатура, аз бих казал българин.

Да така е не само на бойното поле. Ти си отскоро в София и не зная преди колко време си бил, но би трябвало да забележиш, че фасове не се хвърлят на улицата от множеството. Вече не. Скоро се върнах от Испания, там бех по-европеец от тях - и на зелено само пресичах и фасовете си ги носех в джоба (ако нямаше пепелник наблизо). Въпроса с пътищата си е доста по-сложен. За съжаление (или не) сме такъв град, че не можем да затворим големи пътни артерии в столицата за да се ремонтират из о-ви. Но кметовете (поне в София) се мъчат някак си и частично успяват. Пътищата (главните не само магистралите) в Б-я са в прилично с-яние.

Швейцария не е пример, тя даже не е в ЕС.

Армията на САЩ не е събрана от кол и въже. Напротив там има конкурси и кандидатстване. Е в пехотата можеш да влезеш и с минимум, ама я се опиташ в морската пехота или в по-спеиалните части. не само физическата подготовка, а и интелигентността ще ти "измерят". Но и тя не е критерий. Освен за Русия, те там са си от кол и въже.

След като не се чувстваш българин не прави такива обобщения! Намери такива дето се чешат по шкембетата, пият си ракийката, и се гордеят САМО със Стоичков и Шипка и спори с тях. Тук не сме такива! Да гордеем се с някои неща, да признаваме, че доста неща не са ни в ред. Да признаваме, че не сме франсета, британци, швеиари, шведи и германци, ама аз поне признавам, че и не желая да съм такъв. Пуша и си хвърлям фасовете на определени места (иначе си ги нося в джоба), кат' шофирам не псувам и спавам (почти) всички знаци и ограничения, изхвърлям боклука разделно и на определените з това места. И не съм единствен. НЕЕ вече сме доста! Бих казал даже повече от....другите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски ти откъде знаеш какъв е бил българина преди 50 или 100 години?И мога ли да знам кой е определил българина като не "самотовержен патриот".Щото на Шипка и Сливница не изглежда обикновения българин да страда от липса на патриотизъм.

Да, на Шипка са умирали патриоти доброволци. Само че, те каква част от тогавашното българско население са били? Същата или по-голяма част от тези, които една година по-рано не си мърдат и пръст, за да вземат участие в Априлското въстание, та тези малцина, които се хващат на хорото, после стават курбан? За три пъти по-малко време (на чужда власт), поляците колко пъти въстават и то масово срещу руснаците? И за пет века колко пъти и каква част от българите го прави срещу турците?

По време на социализма и поляци, и чехи, и унгарци опитаха своя шанс срещу руснаците дори и при положение на кауза пердута. А някои от тях и по повече от веднъж. Нашият народ какво направи? Нищо, нито един път барем. Да не би за 20-30 години социализмът да промени народа така, че да приписваме на тази власт всички негативи на народопсихологията ни днес? Тази власт само задълбочи негативите и проблемите в народоспихологията ни, ама нищо повече. Те си съществуваха и преди девети септември.

Не очаквай нищо добро от народ, който не е успял на първо място сам да си извоюва свободата. Не знам този факт дали е причина или следствие, но явно има съществено отражение върху манталитета и народопсихологията ни. А те определено са калпави и то не от вчера, не от преди 45 години, не от един век, ами от доста повече време.

Че има читави българи - има. То оставаше и да няма. Но те каква част от масата на народа са? Днешният българин като продукт на историята си е държавно индиферентен, силно немотивиран да работи (кво вика шопа - докато ми плащат колкото да не умра, я па че им работя колкото да не заспа), неинициативен, депресиран, лишен от идеали (държавни и партиотични имам предвид и то в положителния смисъл), песимист (все намира "рационални" оправдания що при нас не стават нещата), все повече невежа и неграмотник (точно това определено не е резултат от социализма, когато въпреки че бе като цяло по-слабо информиран поне се бореше за стойностна информация) и т.н. Чак ми става кофти като изброявам тези мили, родни, национални черти на болшинството българи, които формират масата.

В същност сте пропуснали да посочите Чудомир - той също дава брилянтна характеристика на българина в разказите си. И тези ли национални черти са продукт само на социализма? Спомняте ли си Тотю Чушката - Чудомир го квалифицира ни повече, ни по-малко като "чист, натурален българин". И като гледа културните чудеса на света за какво си мисли той - колко шашки динамит ще стигнат да събори тоя чуждоземен монумент, защото на него все нещо не му харесва, все е крив от вътре, все нещо го яде там, все другите са му виновни. Или "политическата борба" между кмета Дечо Порът и устатия му съселянин-зевзек? Как беше..."пустите му хора, думат и разправят как Дечо Порът клал прасе с топорът!" и каква сага се започва. Същата като в "Столичани в повече", само че с атмосферата от преди 50 години. Или онзи чичо овчарят дето на сила го докарали в селото да гласува за изборите и като разбрал, че цялата работа била "да си пусне гласа", се успокоил и по овчарски изревал от тъмната стаичка: Юрая-юрая, бре! И туй за него било цялата "политическа" работа. И това е било преди соца.

Не че българинът няма и положителни черти, но за целите на обществото и държавата повечето ни са калпави. Добрите черти ги проявяваме само насаме, между приятели, близки и роднини. Така както сме били приучени 500 години всичко да крием зад "дуварите" на дома - единствено място където българинът е бил що годе в безопасност.

Е, това е мое лично мнение.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Факт е обаче, че не може да обобщаваш така за времена дето не си живял. Всички имаме (или сме имали лека им пръст) дядовци и са ни разправяли. Това не е абсолютно никакъв довод!!!

Ето и разликата. Един личен въпрос (не ми отговаряй, ако не желаеш): Дядо ти БГ ли беше? Това по твоята номенклатура, аз бих казал българин.

Да така е не само на бойното поле. Ти си отскоро в София и не зная преди колко време си бил, но би трябвало да забележиш, че фасове не се хвърлят на улицата от множеството. Вече не. Скоро се върнах от Испания, там бех по-европеец от тях - и на зелено само пресичах и фасовете си ги носех в джоба (ако нямаше пепелник наблизо). Въпроса с пътищата си е доста по-сложен. За съжаление (или не) сме такъв град, че не можем да затворим големи пътни артерии в столицата за да се ремонтират из о-ви. Но кметовете (поне в София) се мъчат някак си и частично успяват. Пътищата (главните не само магистралите) в Б-я са в прилично с-яние.

Швейцария не е пример, тя даже не е в ЕС.

Армията на САЩ не е събрана от кол и въже. Напротив там има конкурси и кандидатстване. Е в пехотата можеш да влезеш и с минимум, ама я се опиташ в морската пехота или в по-спеиалните части. не само физическата подготовка, а и интелигентността ще ти "измерят". Но и тя не е критерий. Освен за Русия, те там са си от кол и въже.

абе пич вземи се в ръце и почни да четеш внимателно и да мислиш, що моите доводи са никакви като не съм живял преди 100г. а доводите на КГ или другите патриотари са НЯКАКВИ без и те да са живяли тогава ...

кво значение има какъв е бил дядо ми щом е работил в БГ провинцията цял живот, ква испания те гони, там е нормално да си хвърляш фасовете на пода в бара и да няма пепелници, но бъди сигурен, че ще бъдат изметени, такава им е традицията, това не е белег на простотия, за пътищата там да пресичат на червено е нормално, ама по магистралите и големите пътища са ги притегнали зверски за нарушения в скоростта и алкохол ... да не говорим за качеството на магистралите и скоростните влакове там ... на нас и да ни дадат същите пари никога няма да го постигнем ...

къде съм писал, че армията на САЩ е събрана от кол и въже, написал съм, че американците са събрани от кол и въже и че нямат наборна армия, което е общоизвестна истина ... кво ми обясняваш как се набират хора в пехотата и морската пехота, какво значение има това ...

вземи се в ръце и чети и пиши по-сериозно, знам, че истината боли, ама да ме нападаш некадърно и целенасочено на лична основа е непродуктивно ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, на Шипка са умира патриоти доброволци. Само че, те каква част от тогавашното българско население са били? Същата или по-голяма част от тези, които една година по-рано не си мърдат и пръст, за да вземат участие в Априлското въстание, та тези малцина, които се хващат на хорото, после стават курбан? За три пъти по-малко време (на чужда власт), поляците колко пъти въстават и то масово срещу руснаците? И за пет века колко пъти и каква част от българите го прави срещу турците?

По време на социализма и поляци, и чехи, и унгарци опитаха своя шанс срещу руснаците дори и при положение на кауза пердута. А някои от тях и по повече от веднъж. Нашият народ какво направи? Нищо, нито един път барем. Да не би за 20-30 години социализмът да промени народа така, че да приписваме на тази власт всички негативи на народопсихологията ни днес? Тази власт само задълбочи негативите и проблемите в народоспихологията ни, ама нищо повече. Те си съществуваха и преди девети септември.

Не очаквай нищо добро от народ, който не е успял на първо място сам да си извоюва свободата. Не знам този факт дали е причина или следствие, но явно има съществено отражение върху манталитета и народопсихологията ни. А те определено са калпави и то не от вчера, не от преди 45 години, не от един век, ами от доста повече време.

Че има читави българи - има. То оставаше и да няма. Но те каква част от масата на народа са? Днешният българин като продукт на историята си е държавно индиферентен, силно немотивиран да работи (кво вика шопа - докато ми плащат колкото да не умра, я па че им работя колкото да не заспа), неинициативен, депресиран, лишен от идеали (държавни и партиотични имам предвид и то в положителния смисъл), песимист (все намира "рационални" оправдания що при нас не стават нещата), все повече невежа и неграмотник (точно това определено не е резултат от социализма, когато въпреки че бе като цяло по-слабо информиран поне се бореше за стойностна информация) и т.н. Чак ми става кофти като изброявам тези мили, родни, национални черти на болшинството българи, които формират масата.

В същност сте пропуснали да посочите Чудомир - той също дава брилянтна характеристика на българина в разказите си. И тези ли национални черти са продукт само на социализма? Спомняте ли си Тотю Чушката - Чудомир го квалифицира ни повече, ни по-малко като "чист, натурален българин". И като гледа културните чудеса на света за какво си мисли той - колко шашки динамит ще стигнат да събори тоя чуждоземен монумент, защото на него все нещо не му харесва, все е крив от вътре, все нещо го яде там, все другите са му виновни. Или "политическата борба" между кмета Дечо Порът и устатия му съселянин-зевзек? Как беше..."пустите му хора, думат и разправят как Дечо Порът клал прасе с топорът!" и каква сага се започва. Същата като в "Столичани в повече", само че с атмосферата от преди 50 години. Или онзи чичо овчарят дето на сила го докарали в селото да гласува за изборите и като разбрал, че цялата работа била "да си пусне гласа", се успокоил и по овчарски изревал от тъмната стаичка: Юрая-юрая, бре! И туй за него било цялата "политическа" работа. И това е било преди соца.

Не че българинът няма и положителни черти, но за целите на обществото и държавата повечето ни са калпави. Добрите черти ги проявяваме само насаме, между приятели, близки и роднини. Така както сме били приучени 500 години всичко да крием зад "дуварите" на дома - единствено място където българинът е бил що годе в безопасност.

Е, това е мое лично мнение.

абсолютно подкрепям това мнение с двата крака, не е само Чудомир обаче, не е и само Алеко, от Иречек има останали няколко изречения които са валидни вече близо 130 години - за първи път ги видях при майстора, който ми поддържа колите в БГ и бях учуден как е успял да нацели същината и как нищо не се е променило ...

давал съм вече няколко пъти линк, и тук има уникално описание от лекар невролог-психиатър (тогава тези специалности не са били разделени като сега):

http://gatchev.info/stories-guests/ISBN-978-954-92151-1-3/ISBN-978-954-92151-1-3.html

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Дендро в най мосовото полско въстание участват между два и три процента от населението.Българинът има своите положителни и отрицателни страни.И да се залита в едната или другата крайност е опасно.Никой не е вдигал повече бунтове от българита.Унгарското въстание от 1956 г. казваш.Само че това въстание беше преди всичко срещу Червената армия която се приемаше като окупаторка и беше подкрепено от по голямата част от унгарската армия.Само ще ти припомня че унгарци и руснаци са кръвни врагове още от 1848 г.А чехите през 1968 г. не изстреляха и един куршум срещу същата тази Червена армия.Българите срещу кого да въстанат?Срещу родната БНА където служат техните братя?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Взимам се.... пич ;). Защо замесваш КГ? Къде съм се позовавал на него? Ти даде като авторитет дядо ти? Че какъв авторитет е той (сигурно е бил достоен, ма не разбрах българин ли е бил или напротив, не защото съм н'як'в кнефоб, а за протокола ;))? Аз НЕ СЪМ ДАЛ ДЯДОВЦИТЕ МИ за авторитети. Да хвърляш фаса в БГ е простотия, а да го 'фургаш в Испания не е? Някак си двойни стандарти. Да караш такси в Ирландия и да псуваш нести нигроу (и да не ги качваш) не е простотия. Да си националист в Норвегия не е простотия, а да си патриот в БГ е селяния? Да мушиш бикове след като ги изтощиш разкарваш насам натам по арената (1 бик - 20 матадори, тореадори и обслужващ персонал) е традиция, а да завъртим Шаро е върха на издевателствата над животните?

Ахааа в Италия си карал нали? Знаеш ли, там и мигачи не дават. И не в Неапол, в Милано преди дни се върнах оттам.

Сега за Щатите. Населението било от кол и въже, ми тез дет влизат в армията марсианци ли са? Не са ли от населението? Или са латиноси? Или индианци, хаха, дааа те са бойци!

На лична о-ва не съм те нападал, некадърно може би (пак казвам просто БГ съм си, нищо че съм роден в централна Европа). Не е и целенасоцено. Ти си ми в приятелския лист, а аз приятели не нападам дори да са сгрешили (според мен). Разбрах, че се определяш, като крайно десен. Според мен си само краен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...