Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Потребител

Така е. Тя простотията е грижливо селектирана цели 45 г. Като сложиш начело на едно общество най-простите и морално ниски хора, какво очакваш да стане :post-20645-1121105496:

В тази връзка се сещам един виц от времето на соца: защо нашите улици винаги са разкопани? Ами защото търсят дипломата на другаря Тодор Живков! :tooth: Да се принизяваме другари, да се принизяваме! Тази година завод за полупроводници - догодина за цели!

айде пак с тия 45г. ...

а преди тях а след тях все едно не е имало простотия ...

който не е чел за избори и политика преди 1945г. само той може да си мисли, че простотия и селения не е имало в БГ по върховете ... напротив БГ никога не е имала читав елит, който да я управлява ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

2 месеца съм търсил детегледачка и пенсионерки с по 600лв. пенсия са ми обяснявали как 5лв. чиста пара на час без данъци и осигуровки им било малко ... както и съм слушал подобни простотии от разни пикли без никакво образование и опит дошли оня ден в софия ...

тези пенсионерки ще да са от партийната номенклатура. Че кой в Бг взима такива пенсии? Тези, от бившата комунистическа номенклатура за нищо не ги брой - цял живот не са работили, че като пенсионери ли?

в чудо съм се видял с булгаристанския мързел и некдаръност и не съм убеден дали един куп народ наистина не заслужава да поседи гладен ...

Когато е тук е било Булгаристан, е било райска градина - българите са изхранвали цялата Османска империя и хич, а ама хич не са изглеждали мързеливи и некадърни. Но след 50 години управление на твоите хора - резултатът е плачевен. Там където е стъпил съветският ботуш, там 50 години след това трева не расте. Така че не дей да обиждаш българския народ, към който явно не принадлежиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
тези пенсионерки ще да са от партийната номенклатура. Че кой в Бг взима такива пенсии? Тези, от бившата комунистическа номенклатура за нищо не ги брой - цял живот не са работили, че като пенсионери ли?

оф, много сте зле, пенсията ти зависи от това колко си взимал, не знам подробности за изчисленията, но познавам няколко души с максимални или близки да максималната пенсия, които нямат нищо общо с комунистическата номенклатура ...

Когато е тук е било Булгаристан, е било райска градина - българите са изхранвали цялата Османска империя и хич, а ама хич не са изглеждали мързеливи и некадърни. Но след 50 години управление на твоите хора - резултатът е плачевен. Там където е стъпил съветският ботуш, там 50 години след това трева не расте. Така че не дей да обиждаш българския народ, към който явно не принадлежиш.

когато БГ е била част от османската империя е имало ред и държава ... затова нещата са вървяли ... руския ботуш обаче прецаква работата ...

по върпоса за съветския ботуш, той и в чехия и в германия и в прибалтика беше стъпил, пък там трева расте ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Каква ти мързеливост и некадърност в България допреди 1944 г.! Че тоя народ е живял само и единствено в труд, и труд, и труд!

Спомнете си занаятчиите от възраждането, пътят на българската буржоазия, трудът на селянина и пр. и пр. познати от литературата неща..

Нещо повече, нямаше мързел и некадърност и през социализма! Поколението на родителите ни непрекъснато работеше ли, работеше. Само че не държавната си работа, където беше демотивирано от социализма, а за да спретне жилища, вили и пр. неща за семейството си, което е най-естественото човешко действие!

Днес също няма мързеливи хора! Има известна маргинализация сред някои хора, има икономическа система, която издига на върха не "тези, които създават стойност, а които я вземат" и голяма част от народа е пасивен и мрънка, но пак има хора, които работят ли работят!

И само им дай да няма пречки от днешния ни мафиотско-корупционен тип, да видите какво ще направят.

Така, че аз не бих генерализирал толкова много и българската "простотия". Това са относителни процеси, главно зависещи от обществената политическа, икономическа и морална макрорамка.

Има ли ред в държавата, има и трудолюбие у хората. Българинът не е лумпен, въпреки положеното колосално за местните мащаби историческо усилие да бъде направен такъв.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква ти мързеливост и некадърност в България допреди 1944 г.! Че тоя народ е живял само и единствено в труд, и труд, и труд!

Спомнете си занаятчиите от възраждането, пътят на българската буржоазия, трудът на селянина и пр. и пр. познати от литературата неща..

Нещо повече, нямаше мързел и некадърност и през социализма! Поколението на родителите ни непрекъснато работеше ли, работеше. Само че не държавната си работа, където беше демотивирано от социализма, а за да спретне жилища, вили и пр. неща за семейството си, което е най-естественото човешко действие!

Днес също няма мързеливи хора! Има известна маргинализация сред някои хора, има икономическа система, която издига на върха не "тези, които създават стойност, а които я вземат" и голяма част от народа е пасивен и мрънка, но пак има хора, които работят ли работят!

И само им дай да няма пречки от днешния ни мафиотско-корупционен тип, да видите какво ще направят.

Така, че аз не бих генерализирал толкова много и българската "простотия". Това са относителни процеси, главно зависещи от обществената политическа, икономическа и морална макрорамка.

Има ли ред в държавата, има и трудолюбие у хората. Българинът не е лумпен, въпреки положеното колосално за местните мащаби историческо усилие да бъде направен такъв.

ти си живееш в някакъв измислен свят КГ ... твой си ... дето само ти го виждаш ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нали? Сигурно това, което написах не са исторически факти? Сигурно не помниш, как през социализма хората строяха къщи на по 3 етажа с двете си ръце, при дофицит на материали и с полулегални майстори. Не пиеха по цял ден и не слушаха чалга....

Ех, Невски, Невски, забравил си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали? Сигурно това, което написах не са исторически факти? Сигурно не помниш, как през социализма хората строяха къщи на по 3 етажа с двете си ръце, при дофицит на материали и с полулегални майстори. Не пиеха по цял ден и не слушаха чалга....

Ех, Невски, Невски, забравил си.

строяха къщи по 3 етажа, защото имаше достъп да се крадат тухли и цимент къде от държавното къде от военното строителство и беше лесно да се прокарат разрешителни за строеж, а контролът по качеството беше занижен ... ако БГ я друсне едно яко земтресение ... цялата БГ простотия ще излезне наяве ... и на тия с къщите и на тия бутащи носещи стени в блоковете ...

що във Франция и Англия, а и съвременна БГ, само най-богатите вдигат къщи по 3 етажа ... ами точно щото няма откъде да се краде материал, майсторите искат пари, хубавите парцели са скъпи, разрешителните и включването към тока както и проектирането струват още пари ...

пиещи си имаше много, селските кръчми бяха пълни, всеки крадеше от ТКЗСтата като луд и се прибираше с пликчета със зеленчуци и плодове вкъщи и в цяла западна БГ се слушаше сръбско ...

те и в УК ако можеше да крадат материали, да ползват евтини и полулегални майстори щяха да вдигат по 3 етажа вместо да плащат ипотеки по цял живот ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

строяха къщи по 3 етажа, защото имаше достъп да се крадат тухли и цимент къде от държавното къде от военното строителство и беше лесно да се прокарат разрешителни за строеж, а контролът по качеството беше занижен ... ако БГ я друсне едно яко земтресение ... цялата БГ простотия ще излезне наяве ... и на тия с къщите и на тия бутащи носещи стени в блоковете ...

що във Франция и Англия, а и съвременна БГ, само най-богатите вдигат къщи по 3 етажа ... ами точно щото няма откъде да се краде материал, майсторите искат пари, хубавите парцели са скъпи, разрешителните и включването към тока както и проектирането струват още пари ...

пиещи си имаше много, селските кръчми бяха пълни, всеки крадеше от ТКЗСтата като луд и се прибираше с пликчета със зеленчуци и плодове вкъщи и в цяла западна БГ се слушаше сръбско ...

те и в УК ако можеше да крадат материали, да ползват евтини и полулегални майстори щяха да вдигат по 3 етажа вместо да плащат ипотеки по цял живот ...

Чакай, чакай.

Това за 3 етажните къщи съм питал човек защо го е правил така.

Ами казва следващото. Първо данък се плаща след територията застроена на дворното място. Тоест ако домът е на основи 60 м2 тогава е от тук почваш. Долу кухня и дневна стая. Горе баня, спалня....И затова гледаш на сравнително големи дворни места стърчат възклицателните....

И за замазването. Значи данък почваш да плащаш, след като си завършил домът. А то е замазването. Но с времено разрешение мажеш да живееш вече в него.....Така се получиха, че стоят по 20-30 године не замазани и с времено местожителство щото няма пари да се довърши.....

Поне така са ми го разказвали.....

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

освен за човека катерещ стълбите, за никой друг няма значение дали къщата е на 3,4 или 5 етажа ... неизмазването на къща в БГ лично за мен е белег или на простотия или на мързел ... аз не бих живял със семейството си в неизмазана къща в БГ ... но това също няма никакво значение за темата ...

релевантното по темата е, че 100ци хиляди българи си построиха къщи, чрез кражба на държавни материали по време на соца, при занижен контрол върху качеството ...

ако сега опитат да направят същото не биха успяли, защото парите няма да им стигнат за материали, майстори, парцел, проектиране и т.н. ...

на запад докато БГтата по време на соца вдигаха палати, хората си загробваха по 20-30г. от живота да плащат ипотеки, като в Англия къщите освен скъпи са доста некачествени и маломерни ...

описаното от мен по-горе е още едно доказателство как разпредлението на благосъстоянието по соца беше много по-равномерно отколкото преди соца и след соца и много по-равномерно в сравнение с много от проспериращите 'кап' икономики ... което лично за мен бе много лошо, но за по-голямата част от БГтата явно е било добре ... иначе нямаше още да си спомнят с носталгия как са вдигали къщи и как са пирували по сватби, кръщенета и соц празници ... без да мислят за страшното бъдеще или как ако не си платят вноската ще им вземат колата или ще ги изхвърлят от жилището ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Стига с тази носталгия по комунизма.Хляба бил 20 стотинка.Беше ама ходехме с виетнамски дънки /не и в училище разбира се/и за свестни обувки се изискваха сериозни връзки.Да и дето се вика в кварталния магазин почти всеки месец докарваха бира.На мене лично ми липсват само две неща: наистина силния шампионат по футбол със сравнително пълните стадиони и невероятната атмосфера която цареше тогава в българското училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В родовите и неравновластни култури от изтночноевропейски и балкански тип и измерения (България,Сърбия,Румъния Украйна, Русия), не само че се "недолюбват" (или завиждат) на по-богатите, но и по-успелите, /и в голяма степен имат същото отнощение към властимащите/: най-точния израз е "към тях се проявява цинично отношение.."Страшно няма" - подобно отношение към богатите съществува в Далечния изток - например в Китай: виждал съм кадри по телевизията от 50-години на 20 век как китайски селяни бият на пред всички символично /и наистина, богатите и заможните си съселяни, доскоро е било същото в Япония (японска поговорка : "когато един гвоздей стърчи над другите той ще бъде зачукан"), южна корея ..Страшно става, когато народът започне да обвинява да някакви свои недостатъци - "социализма" или някой друг..

При нас си имаме една приказка от Христо Смирненски за това как се отнасят обикновените хора с успелите (българският казан и стълбата).. Има и една приказка за един Анрешко, прецакал системата и бирника.. Имаме и един "бай ганчо" циник.. (в САЩ "beаting the system" обаче е нещо което се смята за осъдително и неморално, но в неравновластните култури - в Европа, вкл и Западна Европа, в безродовите или сравнително безродовите такива -Белгия и Франция, да не говорим за Италия не се счита ненормално "системата да се бие"...В Белгия - местните ще ви научат да изполвате един билет два път..

Във Франция съм слушал че се преписва масово по изпити..)

/нищо нелогично няма в биенето на системата за конктретната култура: в една неравновластна култура властимащите гледат на обикновените от дистанция и/или пренебрежение, освен това властовите позиции са заемат на елитарен принцип; Тези които нямат властта - им отвръщат с цинизъм;

Малко по различно е при конфицианците и източноазиатите - там началникът и властта е също толкова далече от народа, колкото и в източна Европа, но там началникът се чувства морално задължен да се грижи за народа, счита се като един вид "добър баща"..Да си спомним дилемата на мистър Хонда, които споделя при една командировка в САЩ, че няколко години се мъчи с един недобре изпълняващ задълженията си служител., и ги пита какво да прави.. Хората го погледат учудено и му казват - уволни го..След дълготрайно обмисляне- мистър Хонда уволнява служителя..След което пък, изпада във втори шок, когато разбира че в САЩ служителите напускат... сами, когато не са доволни от работата си и... шефовете си/

.. Това че се правим на "дръж ми шапката" във форума за това, (и за всичко друго което би могло да покаже че материалът" си почти е все същия -от 500-1000 години насам), щото ни харесва да мислим че друг ни е виновен, и причините за лошото в нас са извън нас , е наш проблем (за мен поне - а аз се чувствам на сто процента българин, познавайки недостъците ни и своите си)..

КГ 125, ако те интересува наистина как са формирани тези нагласи при българите, какви точно са те, и на какво влияят, и как се показва това чрез методите на сравнителната антропология - предлагам ти книгите на Михаил Минчев, "Защо сме различни", "Европейци сме ний, ама".. Книгите са с достъпна цена..Ако не можеш да ги намериш (и желаеш да ги прочетеш) - пиши ми на лични, ще ти ги пратя по пощата..

Социализмът успя единствено да намали религиозността на българите (VS тази на гърци), съответно източногерманци ( VS тази на западногерманци ), нищо друго не е променил, какво остава да е "създал култура"..Толкова сме близо по измеренията си до гърците, колкото източногерманците са близо до западногерманците..

В същото време узбеките и грузинците, живели ли в СССР не знам колко си години, във виждането си дали "човек е отговорен за бедността си, или обществото е отговорно за бедността му" - са по-близо до виждането на американците от САЩ..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
.. Това че се правим на "дръж ми шапката" във форума за това (и за всичко което би могло да покаже че материалът" си почти е все същия -от 500-1000 години насам), щото ни харесва да мислим че друг ни е виновен, и причините за лошото в нас са извън нас , е наш проблем (за мен поне - а аз се чувствам на сто процента българин, познавайки недостъците ни и своите си)..

аха ... точно тъй ...

КГ 125, ако те интересува наистина как са формирани тези нагласи при българите, какви точно са те, и на какво влияят, и как се показва това чрез методите на сравнителната антропология - предлагам ти книгите на Михаил Минчев, "Защо сме различни", "Европейци сме ний, ама".. Книгите са с достъпна цена..Ако не можеш да ги намериш (и желаеш да ги прочетеш) -пиши ми на лични, ще ти ги пратя по пощата..

не го интересува ... него го интересува да троли и да трови живота на другите с безкрайни въпроси докато преповтаря няколко тези - тезата за светлото бъдеще като цяло (безпочвен опитмизъм) ... тезата за това как западния капитализъм е най-велик и най-честен (което и да е било вярно вече не е) ... и тезата за това как БГ и БГтата са много готини (патриотарство) и всичко лошо идва отвън или по стечение на обстоятелствата (липса на вътрешна причинност) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Невски и аз се радвам да те чета :):) :P

КГ 125, ако те интересува наистина как са формирани тези нагласи при българите, какви точно са те, и на какво влияят, и как се показва това чрез методите на сравнителната антропология - предлагам ти книгите на Михаил Минчев, "Защо сме различни", "Европейци сме ний, ама".. Книгите са с достъпна цена..Ако не можеш да ги намериш (и желаеш да ги прочетеш) - пиши ми на лични, ще ти ги пратя по пощата..

Интересува ме, ще ги видя при възможност, но ще съм истински безкрайно благодарен на кратко резюме на тезата. :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Соц-а е частна форма на феодализъм известен с името Източна Деспотия (Империя). При този строй няма наследяване и поземлена собственост на "феодалите" т.е. сатрапите - управници на даден район т.е. феоди. Властта и собствеността (без да кажем тази дето по-късно ще бъде наречена лична) е изцяло в ръцете на владетеля (или д-вата или пролетариата, по-точно неговия авангард - Партията ;)) и той може да сменя, маха, екзекутира без да дава обяснение никому. Типичен пример за това са Персийската, Китайската и Османската Империи. По тази и причина в у-щата в соц д-вите нямаше такава глава в учебниците по история на всички нива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересува ме, ще ги видя при възможност, но ще съм истински безкрайно благодарен на кратко резюме на тезата. :)

книгите на минков се обсъждат в този форум, от сигурно поне 2г. и са резюмирани многократно от алва ...

щом не си ги прочел досега и не си разбрал каквото е имал да каже алва това просто никога няма да се случи ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е последно Минков ли е или минчев.Ще взема и аз да прочита някой ред от него - да не изоставам от модните тенденции на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извинявам се, моя е грешката: авторът се казва Михаил Минков

това е преработеното издание на български език на книгата "Защо сме различни":

http://www.klasikastil.com/internal.aspx?bookid=611&katalog=1

това е преработеното издание, на английски език, на книгата (със заглавие "What Makes us Different and Similar"), с кратко описание и анотация:

http://knigosviat.net/?bookstore=book&book=126477&buy=What%20Makes%20us%20Different%20and%20Similar

..това е първото издание на същата книга, с кратка анотация

http://www.market.bg/item641_145.html

това е анотация на книгата му "Европейци сме ний, ама...

/ България върху културната карта на света"

http://knigosviat.net/?bookstore=book&book=129811&buy=%22%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%86%D0%B8%20%D1%81%D0%BC%D0%B5%20%D0%BD%D0%B8%D0%B9%2C%20%D0%B0%D0%BC%D0%B0...%22%20%25252F%20%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F%20%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%85%D1%83%20%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

книгите на минков се обсъждат в този форум, от сигурно поне 2г. и са резюмирани многократно от алва ...

щом не си ги прочел досега и не си разбрал каквото е имал да каже алва това просто никога няма да се случи ...

На нито един конкретен поставен въпрос не получих отговор. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На нито един конкретен поставен въпрос не получих отговор. :post-20645-1121105496:

ми това е ужасно ... какво ще правим сега ... вземи прочети книжките и после пак ще обсъдим тази трагедия ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОК. Обаче мълчанието на тез, дето са ги чели ме смущава. Там кво, да не би да има тайно знание, дето да не се споменува публично или как?

Ето, горе попитах - по какво съдим, че българинът е бил същия в първата половина на 20-ти век? Отговорът е - виж в книгите на Минков. ОК, ама вие какво ще кажете по тоз въпрос? Г-н проф. Минков ще го видим, но вие, вие?

Ето ви един цитат от една прелюбопитна книжка - "С. Градец, Котленска околия", от Хр.В.Димитров, издадена в Бургас през 1933 г.

“Kaсата била основана през 1856 г., след като ...първенците били задържани в Одрин заради неразкритото убийство на младежа Исмаил (задето закачил българско момиче)..... Селото било осъдено да заплати на озлочестеното семейство 15 000 гроша. .... .първенците, в пребиваването си в хана, дето квартирували и жители от беломорските острови, разпитвали събеседниците си за поминака на тамошното население...... От тях се научили, че в отколешни времена там дедите им събирали доброволни помощи за образуване на общинска каса, от която се раздавали на нуждаещите се съселяни под малка лихва суми. Така след години капиталът нарастнал, за да може от лихвите да се плащат разноските за църквата, училището и даже държавният данък на селото, без да се събират суми от селяните.

Занесли тая идея в Градец........ Касата се нарекла „Църковно училищна”. Записването на капитала станало в ”Основателната книга”/кондиката/ на касата.

Преди създаването на тази каса съществували каси: еснафска, терзийска, овчарска, чифичйска (земеделска) в която всекой еснаф внасял......; субирали се и помщи в запечатани кутии. ....

..... при открване на касата селяните нямали нужда от пари, пожертвъвателите давали записи за записаната сума, като че ли са взели пари в брой и всяка година обезателно плащали след 1 януари лихвите на записаната от тях сума.

.......

Парите се давал под лихва на лица благонадеждни с 2 гаранти. Понеже длъжниците били предимно овчари, домашните им, след 1 януарий внасяли само лихвата, която се записва върху гърба на записа. Длъжниците и поръчителите им религиозно се боели да не бъдат нередовни платци, като вярвали, че дължат на патрона на храма Свети Илия.

След Освободителната война касата почна да агонизира, поради обедняването на длъжниците и адвокатските съвети към длъжниците, че задължението им е валидно, ако съдържа истинския подпис на длъжника и гарантите, ако наследниците признавали родителските си подписи върху записите. Малцина признали и приели родителските си дългове само с първия запис., без лихвите, които не били плащани от миналите години, така, че капиталът на касата намалял.”

Eто ви брилянтен пример как хората са се променили след освобождението и как са изчезнали възрожденските характеристики на българите отпред и от след Освобождението.

А ся кажете ми, това същите хора ли са, или са се променили под влиянието на новите обществено - икономически условия.

Ами ако почнем да правим паралели с днешния ден.....

Така, че цялата културология има нужда от много, много, много обяснение, когато се отнася към историята, към динамите, тоест, на съответните изследвани общности.

Това ви питах, бай Невски, ама вий.... :post-20645-1121105496:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски и аз се радвам да те чета :):) :P

Интересува ме, ще ги видя при възможност, но ще съм истински безкрайно благодарен на кратко резюме на тезата. :)

Европейци сме ний, ама...

цена:13.30лв.

aвтор:Михаил Минков

evropeici-sme-nii-ama__36370_std.jpg

Няма съмнение, че българинът иска да бъде богат, щастлив и спокоен, и смята това за хубаво.

Но с малки изключения българите не са нито едното от трите.

Тази книга се спира на въпроси от този род и обсъжда културните особености, които правят българина нещастен и неспокоен, както и на онези, които ще му помогнат да забогатее.

Ще се “оправи” ли страната ни?

Отговорът дали ще има токова оправяне е и да, и не, тъй като зависи какво разбираме под оправяне.

Българската култура има онова, което е необходимо за обществото, за да забогатее, защото - както става ясно – по отношение на много черти тя клони към източноазиатската.

Въпреки това тя не е съвсем китайска или корейска култура, затова забогатяването ще става по-скоро постепенно, а не чрез азиатското чудо.

Но това замогване няма да направи българския род особено щастлив, поне в обозримото бъдеще, и в това отношение няма да се оправим напълно.

Защо е така, какви са другите особености, които ни правят различни от останалите народи и добре ли е това за българите, ще можем да разберем след пълния прочит на тази книга...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи забогатяването в много отношения зависи от съотношението между икономическия и политически модел и социалнопсихологическите особености на общността ако щете културологични ги наречете.

И то тези неща взаимно се влияят, взаимнообусловени са и всяк е определящо за другото.

Разглежда ли се в тази книга историческата динамика на промените, или се "прави снимка" на настоящото?

Ей туйка-на ми обяснете, моля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разглежда ли се в тази книга историческата динамика на промените, или се "прави снимка" на настоящото?

Ей туйка-на ми обяснете, моля.

Явно "историческата динамика на промените" е рецесивна, и единственото, което ни остава е ... снимка на настоящото, което в случая се явява банално повторение едно към едно на алековият словестен патос. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно "историческата динамика на промените" е рецесивна, и единственото, което ни остава е ... снимка на настоящото, което в случая се явява банално повторение едно към едно на алековият словестен патос. :laugh:

самият факт, че от Алекo насам, нищо не се е променило, показва, че разсъжденията в насока, ама снимка ли е и къде е динамиката са излишни ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:hmmm: Чудя се дали за повече социалистически реализъм през 2ч. да не отключваме и заключваме темата, та да се добие бегла представа как щеше да се се рабони на компютър при Татовия режим на тока? :tooth: Що сериали изтървах заради него, пък по онова време нямаше 24ч. филми, ами по 1 филм в 20ч. по първа и 1 в 22 по втора програма. Та режима свеждаше гледането на филми до 1.

Що се отнася до битовите неволи на номенклатурчиците. След 10 ноември, когато доста от резиденциите загубиха този си статут имаше няколко страници в ДВ, в които им изброяваха имената - резиденция Перла, резиденция Арбанаси ... Тъй да се каже във всеки град и резиденция за отговорните другари имаше. Но и след връщането останаха доста. Сега резиденция Бояна побира успешно и президента и НИМ. А за народа? Баща ми ме закара един ден да видя царския дворец Бистрица на Боровец. В смисъл да го видя от далеч. Защото на входа имаше "Влизането забранено. Стреля се без предупреждение". Та така се разпределяха благата между слугите на народа и народа. Та така стоеше въпроса с апартаментчето и вилата на отговорните другари. Ползваха всички царски без НХГ и изпонаправиха в пъти повече на всички готини места в България. За народа - който има връзки, можеше да се докопа до карта за почивка за 10 дни на море или на планина. Те така се разпределяха благата. Едни живееха в дворци, а други в 40квадрата. Сещата се вица дето дали апартамент на Стефка Костадинова от 40квадрата заради рекорда и се питаше в задачката колко високо е скочил Милко Балев, щом само антрето на жилището му било с такива размери.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...