Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Потребител

Ники, не случайно аз го наричам рашън източно-европейски и т.н.) соц. (е може би не винаги, но това имам предвид) или просто соц (соц-а). За да не се бърка с нормалния. Това преди '89-та мимналия век не беше социализъм, нищо че гордо носеше това име. По принцип тогаващните управляващи партии не обичаха така да наричт строя си (намерисваше на берщанианство и куп други ереси на канунизма) и периодично обявяваха края му и настъпване на "светлото бъдеще" (ама друг път ;)) до няколко години. После го отлагаха. Първо Сталин обяви "краен срок", после Хрушчов. И нашите не оставаха длъжни.

Фружине, все по-малко са тези дето продължват да изпитват носталгия по Тато (не заради естествените процеси във връзка със възрастта (опазил ме Бог да мисля така за нашите бащи и майки, дядовци и баби)), а за младите хора това е екзотика ;), а пък учениците направо не могат да го разберат. Чест и почитание за хилядите трудови хора на България, дето желаят да бъдат сигурни, осигурени, да има работа, повечето неща да са безплатни (образование, здравеопазване и т.н.), но така не става. И примера не е България (практически без суровини), а СССР, д-ва с практически неизчерпаеми ресурси, която се сгромоляса и "повлече" останалите. Само защото смяташе, че д-вата може д е собственик и регулатор (в най-чистите помисли, без да намесваме номенклатур и котерийни игри). Е не може и собственик и регулатор. От това страдаме и до сега - от лоши собственици и регулатори (д-вите от соц-а), остана само регулатурната роля, ама тя не се учи за 20 години. Само Ленин и Димитров (и няколко други ;)) са смятали, че може да се прескочат ( или форсират) не етапи, а цели "строеве" (не харесвам тоз термин, но той е официален все още).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Ники, не случайно аз го наричам рашън източно-европейски и т.н.) соц. (е може би не винаги, но това имам предвид) или просто соц (соц-а). За да не се бърка с нормалния. Това преди '89-та мимналия век не беше социализъм, нищо че гордо носеше това име. По принцип тогаващните управляващи партии не обичаха така да наричт строя си (намерисваше на берщанианство и куп други ереси на канунизма) и периодично обявяваха края му и настъпване на "светлото бъдеще" (ама друг път ;)) до няколко години. После го отлагаха. Първо Сталин обяви "краен срок", после Хрушчов. И нашите не оставаха длъжни.

Фружине, все по-малко са тези дето продължват да изпитват носталгия по Тато (не заради естествените процеси във връзка със възрастта (опазил ме Бог да мисля така за нашите бащи и майки, дядовци и баби)), а за младите хора това е екзотика ;), а пък учениците направо не могат да го разберат. Чест и почитание за хилядите трудови хора на България, дето желаят да бъдат сигурни, осигурени, да има работа, повечето неща да са безплатни (образование, здравеопазване и т.н.), но така не става. И примера не е България (практически без суровини), а СССР, д-ва с практически неизчерпаеми ресурси, която се сгромоляса и "повлече" останалите. Само защото смяташе, че д-вата може д е собственик и регулатор (в най-чистите помисли, без да намесваме номенклатур и котерийни игри). Е не може и собственик и регулатор. От това страдаме и до сега - от лоши собственици и регулатори (д-вите от соц-а), остана само регулатурната роля, ама тя не се учи за 20 години. Само Ленин и Димитров (и няколко други ;)) са смятали, че може да се прескочат ( или форсират) не етапи, а цели "строеве" (не харесвам тоз термин, но той е официален все още).

А как става Мите? Как се прави преход към капитализъм, и как се прави капитализъм?

По "синия" начин ли? Спокойноо аз не съм нито "син", нито "червен", нито "червена бабичка на социани помощи",нито съм бил чевен симпатризант,.. ами съм либертарианец..

а) С политически мотивирани, а не икономически съобразени, приватизации и ликвидации?;

б) Без консенсус, или информиране на обшеството, какви ще са реформите?,

в) без да се направи нещо да се намали или ограничи безработицата, нейния разтеж?

г) Без реформи в образованието?

д) Без реформи в правосъдната и правораздавателната система?

Хвалиш сините , синьото от прехода, и синия преход?

Или ще ми кажеш и ти "че всички са комунисти вкл. и сините, и престъпници", та затова не се получи (както един друг голям брат казва ), или пък "че такъв е бил преходът във Полша"? Нееее, Мите, в Полша преходът не беше такъв, а и там имаше червени и престъпници..Проблема е другадеее..

Норвежците, и датчаните да не би да имаха суровини, пари, и братски съветстски съюз, когато си направиха "социална държава". Чувал ли си за норвежката емиграия в САЩ, и знаеш ли защо Норвежците емигрираха в САЩ? Сигурно се досещащ, но аз ще поясня за другите - заради беднотията и мизерията в Норвегия

---

Хайде стига пропаганда, дайте малко "наука" и мислене на "едро" (не по "шопски").. Едни и същи приказки чувам от Вас, ама защо не вземете (вие Модераторите) малко да се "разкършите", вместо да ме баннавате (не само мен) , да ме изкарвате "робот", "глупак", "неможещ да мисли", и да ми скривате или триете мненията, когато съм ви "политически" опонент . (ти не го правиш, но едва ли имаш нещо против това!!)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

---

Galahad, Забелязах че в "Метрото" на братята китайци, малко или много са "всичко е по 1 лев" (като е в магазините за китайски стоки в България) ", ха-ха-ха, "5 юана на парче", ха-ха-ха../5 юана са точно едно левче../

http://www.metro.com.cn/metro/front.do?go=BIZTOOL_NODE_PG_NodeRetrieve_En&Node.nodeId=14458

А случайно забеляза ли, че в соц. България и братския СССР нямаше "Метро"? Или китайското "Метро" е общонародна собственост? В момента в Китай има социализъм, колкото и в България. При социализма средствата за производство са държавна собственост, частна собственост няма, а само лична. За щастие на някои народи, като напр. унгарците, при тях социализма протече по-леко и те си запазиха селското стопанство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Китай има даже по-малко социализъм, отколкото в България.

Ник1, а защо наричаш целия български преход "син"? Та той е "червен".

Или симпатизираш на тия, дето хем го правят мафиотски, хем заявяват, че други го правят?

А кога датира норвежската емиграция в САЩ? Май в края на 19-ти век, или дори в средата му? Или сега бедните норвежци летят за САЩ?

Още чакам отговор на въпроса по какво съдим, че българите са били настроени държавата да решава проблемите на бедните преди 1944 г.

Към него се прибави въпросът кога и колко норвежци са емигрирали в САЩ?

Това са съществени за тезата твърдения, а няма за тях доказателства....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А как става Мите? Как се прави преход към капитализъм, и как се прави капитализъм?

По "синия" начин ли? Спокойноо аз не съм нито "син", нито "червен", нито "червена бабичка на социани помощи",нито съм бил чевен симпатризант,.. ами съм либертарианец..

а) С политически мотивирани, а не икономически съобразени, приватизации и ликвидации?;

б) Без консенсус, или информиране на обшеството, какви ще са реформите?,

в) без да се направи нещо да се намали или ограничи безработицата, нейния разтеж?

г) Без реформи в образованието?

д) Без реформи в правосъдната и правораздавателната система?

Хвалиш сините , синьото от прехода, и синия преход?

Или ще ми кажеш и ти "че всички са комунисти вкл. и сините, и престъпници", та затова не се получи (както един друг голям брат казва ), или пък "че такъв е бил преходът във Полша"? Нееее, Мите, в Полша преходът не беше такъв, а и там имаше червени и престъпници..Проблема е другадеее..

Норвежците, и датчаните да не би да имаха суровини, пари, и братски съветстски съюз, когато си направиха "социална държава". Чувал ли си за норвежката емиграия в САЩ, и знаеш ли защо Норвежците емигрираха в САЩ? Сигурно се досещащ, но аз ще поясня за другите - заради беднотията и мизерията в Норвегия

---

Хайде стига пропаганда, дайте малко "наука" и мислене на "едро" (не по "шопски").. Едни и същи приказки чувам от Вас, ама защо не вземете (вие Модераторите) малко да се "разкършите", вместо да ме баннавате (не само мен) , да ме изкарвате "робот", "глупак", "неможещ да мисли", и да ми скривате или триете мненията, когато съм ви "политически" опонент . (ти не го правиш, но едва ли имаш нещо против това!!)?

Как става Ники не зная, ако знаех веднага щях да създам партия и да спечеля изборите (разбира се трябва и да убедя избирателите преди това ;)).

Спокойно, не съм от хората в този форум дето дават политически квалификации на опонентите си (за разлика от някои ;)). Пък к'во лошо има да си червена бабичка? Или червен симпатизант?

а) потавяш каруцата пред коня ;), политиката е следствие на икономиката. И приватизацията и ликвидацията бяха икономически нужни и се подкрепяха от избирателя и правителствата. Няколко пъти БСП се връщаше на власт и не направи национализаия нали! Впрочем Жан Виденов имаше идеи, но заради това набързо бе изхвърлен от своите. Ликвидираха всичките. Да сигурно покрай сухото е горяло и суровото, но така е навсякъде. Сега да не запееш за селското стопанство, щото в този си вид без робския труд на ученици, студенти и войници (както и на други трудови колективи), то нямаше да вирее. Ще припомня един виц от 50-те: "Сега насила ни взимате земята, но ще дойде ден с по-голяма сила да ни я връщате" - коментара е излишен. Никой няма да се върне на село, ще видим румънския експеримен, може пък там да тръгне?;

б) консенсус нямаше - това бе положението. Сега има някакви наченки и то породени пак от икономиката: социалната БСП управляваше леко в дясно, десно-центриския (според ББ) ГЕРБ има леви уклони;

в) големия въпрос е КАК? Пък и това не е проблем само на България;

г) реформи в образованието има, то проблема е, че са прекалено начесто. Но няма как, проба-грешка, проба-грешка докато се натъмани;

д) таз материя не ми е позната. Тук има доста юристи те да се произнесат, но и на мен ми е ясно, че да се реформира съдебната с-ма без да се посегне на нейната независимост е доста сложно.

Нищо не хваля! Пък и темата не е за "синия" преход и който и да е преход. Този който прекалено политизира си именно ти (според мен). Както казах нито хваля, нито нападам - това "всички са маскари (комунисти, КаДеСари) няма да прочетеш от мен. Просто така смятам. Не виждам нищо лошо бивши величия или даже техни наследници да управляват частните си компании, фирми, но в съгласие със Закона. Ако са кадърни и работниците при тях ще са добре, Б. бизнес и икономика ще просперират. Е не се получава винаги. За Полша не знам, виж за Чехия знам ;). И там приватизацията тръгна с далавери и изкупуване за жълти стотинки от тяхното ДС. Въпроса е, че те имаха доста добре развита индустрия с по-малка енергозависимост от Изток И нещата се нормализираха по-бързо. Но не са се нормализирали. И там периодично ги тресат корупионни скандали, съдебни такива, точно като тук.

Норвегия и Дания не са обект на тази тема, както Холандия и Белгия. Но пак ще спомена (както в много други теми в които ги замесвш). Тяхната икономика е развивана еволюционно, а не изкуствено и революционно, те са свикнали на плащат за всичко и затова сътресенията там са в пъти по-малки отколкото втук. А и не ме разбра правилно! Идеята ми беше, че не България, а СССР с огромното си количество ресурси не издържа собствения си строй налаган с много кръв и усилия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тя носталгията не е по соца като строй (такъв не беше построен), а точно по това, че никой не беше гладен, всеки имаше работа и покрив над главата ... имаше и предимост за бъдещето ... хората можеше и да чакат за жилище телевизор и кола, но беше въпрос на време да ги получат и изплатят ... много лесно се строяха къщи в провинцията ... ако не ти стигат парите можеше да си ги изкараш с няколко години гурбет ...

и омразата също не беше толкова към соца като строй, а към това, че връзкарите, партийците и тарикатите имат повече и пътуват повече от другите ... и хората си мислеха, че като ги махнат и за тях ще се случи същото ...

плебсът е прост и за това е плебс ... той не знае или не иска да узнае, че един елит винаги се заменя от друг елит ...

сега, в момента, разделението е много голямо, има хора, които буквално гладуват и мръзнат без да са съгрешили нещо (типичен пример много от пенсионерите - аз лично не ги жаля защото пък те докараха няколко пъти БСП на власт, от които поне 2 пъти резултатите бяха катастрофални) ... от друга страна има други хора, които изобщо не ги притеснява цената на горивата и тока, пътуват нон-стоп със самолети и коли и си гледат семйства с неработещи жени и даже плащат на гледачки ... това огромно разделеление, което в момента е и явно, умствено побърква плебса, който озверява още повече и показва скотските си инстинкти ...

както много пъти съм писал, БГтата са прости и винаги са били такива, за това реалните събития все не оправдават очакванията им, липсва им трезво и дългосрочно мислене, после все са изненадани и разочаровани и айде пак мрънкането и ракийката ...

Към него се прибави въпросът кога и колко норвежци са емигрирали в САЩ?

няма да си водим проповеди; има ЛС

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.........

както много пъти съм писал, БГтата са прости и винаги са били такива, за това реалните събития все не оправдават очакванията им, липсва им трезво и дългосрочно мислене, после все са изненадани и разочаровани и айде пак мрънкането и ракийката ...

......

Пази Боже, сляпо да прогледа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пази Боже, сляпо да прогледа!

драга родолюбке,

сподели един факт от последните 100г., който да опровергава очевидно правилното ми твърдение, срещу което възразяваш - ей така се пише тук, а не с твоят израз;

после може да обсъдим моята слепота ...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тя носталгията не е по соца като строй (такъв не беше построен), а точно по това, че никой не беше гладен, всеки имаше работа и покрив над главата ... имаше и предимост за бъдещето ... хората можеше и да чакат за жилище телевизор и кола, но беше въпрос на време да ги получат и изплатят ... много лесно се строяха къщи в провинцията ... ако не ти стигат парите можеше да си ги изкараш с няколко години гурбет ...

и омразата също не беше толкова към соца като строй, а към това, че връзкарите, партийците и тарикатите имат повече и пътуват повече от другите ... и хората си мислеха, че като ги махнат и за тях ще се случи същото ...

плебсът е прост и за това е плебс ... той не знае или не иска да узнае, че един елит винаги се заменя от друг елит ...

сега, в момента, разделението е много голямо, има хора, които буквално гладуват и мръзнат без да са съгрешили нещо (типичен пример много от пенсионерите - аз лично не ги жаля защото пък те докараха няколко пъти БСП на власт, от които поне 2 пъти резултатите бяха катастрофални) ... от друга страна има други хора, които изобщо не ги притеснява цената на горивата и тока, пътуват нон-стоп със самолети и коли и си гледат семйства с неработещи жени и даже плащат на гледачки ... това огромно разделеление, което в момента е и явно, умствено побърква плебса, който озверява още повече и показва скотските си инстинкти ...

както много пъти съм писал, БГтата са прости и винаги са били такива, за това реалните събития все не оправдават очакванията им, липсва им трезво и дългосрочно мислене, после все са изненадани и разочаровани и айде пак мрънкането и ракийката ...

Невски, циничен си, но съм склонен да се съглася с теб. :)

Началото на 90-те години бяха романтични времена, хората (вкл. и аз) нямаха представа какво ще се получи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тя носталгията не е по соца като строй (такъв не беше построен), а точно по това, че никой не беше гладен, всеки имаше работа и покрив над главата ... имаше и предимост за бъдещето ... хората можеше и да чакат за жилище телевизор и кола, но беше въпрос на време да ги получат и изплатят ... много лесно се строяха къщи в провинцията ... ако не ти стигат парите можеше да си ги изкараш с няколко години гурбет ...

Никак не беше толкова лесно, защото на гурбет можеха да не те пуснат, а и за това не беше нужно да се ходи на гурбет- пари хората имаха. Нямаше стоки. На гурбет се ходеше не за пари, а за долари. Защото своите си пари за долари свободно не можеше да обменяш, а пък и да имаш долари на черно, не може с тях току така да идеш и да пазаруваш в Кореком.

В провинцията се строеше лесно, но се налагаше да ходиш в 4 сутринта да се редиш за дефицитните тухли и цименти. С парите си в джоба...

и омразата също не беше толкова към соца като строй, а към това, че връзкарите, партийците и тарикатите имат повече и пътуват повече от другите ... и хората си мислеха, че като ги махнат и за тях ще се случи същото ...

Ми че то това беше именно строя - връзкари, партийци, тарикати. Какво друго беше? И не е вярно, че не беше построен. Не беше построено това, с което забъркваха главите на хората, иначе строят си беше построен - за партийците и връзкарите беше идеално.

Има голяма грешка в цялата конструкция - тогава се живееше добре, а след това се срина всичко. Тази грешка не е в констатацията на резултатите, а в обяснението на причината за тях.

Всички забравят, че светът до края на 90-тте, а особено през 60-тте - 80-тте години на 20 век беше в цялостен икономически подем. Това беше пикът на индустриалната цивилизация. И ние бяхме част от това. Затова и се живееше добре, имаше развитие.

Но........ с такива кусури беше това добре и това развитие, че направо те лишиха бългрите от истинско, пълноценно участие в тоя процес на световно благоденствие.

ПП

А що се отнася до норвежката емиграция, нещата стоят така - ти заяви, че има такава - следва да докажеш твърдението си, вкл. да отговориш на въпроса - кога и колко хора? Не е ли това в 19-ти и началото на 20-ти век? Ето, този път не е болднато, а това, че е в синьо, ще рече, че е в миролюбив модераторски тон.

Чакаме уточнение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Невски, циничен си, но съм склонен да се съглася с теб. :)

Началото на 90-те години бяха романтични времена, хората (вкл. и аз) нямаха представа какво ще се получи.

Това е доста вярно - "много надежди изгряха" :))

Обаче народът не си взе властта от номенклатурата, а последната просто стана мафия и задуши демократичните процеси. Чисто, просто и ясно.

Прав е Невски. След 40 г. социализъм народът си ни е прост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А що се отнася до норвежката емиграция, нещата стоят така - ти заяви, че има такава - следва да докажеш твърдението си, вкл. да отговориш на въпроса - кога и колко хора? Не е ли това в 19-ти и началото на 20-ти век? Ето, този път не е болднато, а това, че е в синьо, ще рече, че е в миролюбив модераторски тон.

не не следва и не е задължително, който го интересува този широко известен факт, може да напише в гугъл примерно organized norwegian immigration to USA и да получи отговора за секунди ...

това е предимство на интернета (или на общата култура ако имаш такава) ... а тези, които нямат обща култура и не могат да ползват и интернет през 2011г. (дали защото не знаят английски или просто от мързел е без значение) изглеждат малко глуповато (с извинение, ма си е тъй) ...

Прав е Невски. След 40 г. социализъм народът си ни е прост.

народът и управниците му са били прости и преди соца иначе нямаше да докарат държавата до под кривата круша и то не веднъж а многократно ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе прости бяха след 1944 г., преди това си имаше достатъчно добри управници и народ.

И все пак, щом твърдиш нещо, изясняваш го ти, като те попитат. Иначе мяташ едно неясно твърдение и след това бягаш по тъча...

Навремето беше писал за ужасното състояние на Токийския залив, но забрави да кажеш, че този проблем е решен още в края на 70-тте години и днес той е едно от най-чистите места в света. Затова е добре да подкрепяме мнението си с данни, когато това е възможно.

Нали? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе прости бяха след 1944 г., преди това си имаше достатъчно добри управници и народ.

да преди това БГ е управялвана и обитована от гении, затова е преживяла войни, хиперинфлация и национални катастрофи ... после през 44г. нещо рязко се променя и става много 'по-зле' ...

И все пак, щом твърдиш нещо, изясняваш го ти, като те попитат. Иначе мяташ едно неясно твърдение и след това бягаш по тъча...

аз нищо не търдя за норвежците, знам колко са избягали за САЩ, знам и за мизерията в норвегия, мога да ти разправям и за мизерията в швейцария ... всеки който поне малко е пътувал или правил бизнес с американци само по бройката скандинавски имена си прави изводите ...

Навремето беше писал за ужасното състояние на Токийския залив, но забрави да кажеш, че този проблем е решен още в края на 70-тте години и днес той е едно от най-чистите места в света. Затова е добре да подкрепяме мнението си с данни, когато това е възможно.

Драги КГ, болднатото е типичен пример за спамене, тролене и писане на глупости ... Токийският Залив НЯМА как да бъде едно от най-чистите места в света ... освен ако ти не живееш в друг свят ... и сега в твой стил мога да ти предложа да предоставиш факти и доказателства за поредното си безумно твърдение (не че има смисъл) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

драга родолюбке,

сподели един факт от последните 100г., който да опровергава очевидно правилното ми твърдение, срещу което възразяваш - ей така се пише тук, а не с твоят израз;

после може да обсъдим моята слепота ...

Много съжалявам, че пропуснах, това, дето се е наложило да го редактират... :sneaky2:

Не възразявам срещу твърдението ти и не става въпрос за слепота, а за проглеждане.

Този парадоксален израз "Пази Боже, сляпо да прогледа" е измислен отдавна от БГ-тата , защото все се намира някой от тях , който като види малко свят, решава, че е замесен от друго тесто. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Абе прости бяха след 1944 г., преди това си имаше достатъчно добри управници и народ.

да преди това БГ е управялвана и обитована от гении, затова е преживяла войни, хиперинфлация и национални катастрофи ... после през 44г. нещо рязко се променя и става много 'по-зле' ...

И все пак, щом твърдиш нещо, изясняваш го ти, като те попитат. Иначе мяташ едно неясно твърдение и след това бягаш по тъча...

аз нищо не търдя за норвежците, знам колко са избягали за САЩ, знам и за мизерията в норвегия, мога да ти разправям и за мизерията в швейцария ... всеки който поне малко е пътувал или правил бизнес с американци само по бройката скандинавски имена си прави изводите ...

Навремето беше писал за ужасното състояние на Токийския залив, но забрави да кажеш, че този проблем е решен още в края на 70-тте години и днес той е едно от най-чистите места в света. Затова е добре да подкрепяме мнението си с данни, когато това е възможно.

Драги КГ, болднатото е типичен пример за спамене, тролене и писане на глупости ... Токийският Залив НЯМА как да бъде едно от най-чистите места в света ... освен ако ти не живееш в друг свят ... и сега в твой стил мога да ти предложа да предоставиш факти и доказателства за поредното си безумно твърдение (не че има смисъл) ...

От гении не е била управлявана България - но добре функционираща държавност и институции е имала.

Мизерията в Норвегия и Швейцария приключва през 19-ти век, сам знаеш защо. А не посочи в онова си мнение, че става дума за пред 150 г., а не за днес, нали?

Останалото - утре.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мизерията в Норвегия и Швейцария приключва през 19-ти век, сам знаеш защо. А не посочи в онова си мнение, че става дума за пред 150 г., а не за днес, нали?

Айде вече да спрем с глупостите и в тази тема, мизерия в Норвегия има колкото искаш даже до ВСВ, САЩ и Канада даже налагат рестрикции за емиграцията от Норвегия около 1920г., кви 150г. те гонят?

в швейцария също е имало колкото искаш мизерия преди ВСВ ...

както много пъти съм писал ... ако някой млад необразован младеж ти чете категоричните писания ... как всичко в Норвегия и Швейцария върви по мед и масло от 1860г. насам ... той просто ще си остане в заблуда и в главата му ще влезнат неверни твърдения ... нещо, което е недопустимо в научен форум ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много съжалявам, че пропуснах, това, дето се е наложило да го редактират... :sneaky2:

Не възразявам срещу твърдението ти и не става въпрос за слепота, а за проглеждане.

Този парадоксален израз "Пази Боже, сляпо да прогледа" е измислен отдавна от БГ-тата , защото все се намира някой от тях , който като види малко свят, решава, че е замесен от друго тесто. ;)

а защо си решила, че аз съм от БГтата и че съм видял 'малко' свят, като нито едно от двете ти твърдения не е вярно ...

П.П. стандартната реплика, която следва е - 'защо тогава пишеш в БГ форум?' ... хаха ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....

сподели един факт от последните 100г., който да опровергава очевидно правилното ми твърдение,...

Ето един съвсем пресен пример, че БГ плебса е по-разумен от елита, в случая духовен:

Варненският и Великопреславски митрополит Кирил в съслужение с Главиницкия епископ Йоан и свещеници освети първия източноправославен храм в с. Мадара, предаде репортер на радио „Фокус”-Шумен. Църквата носи името „Св. Георги Победоносец и Св. Тревелий”. Предложението да се почете Св. Георги е дошло от жителите на селото, които имат традиция да го почитат, а Св. Тревелий – хан Тервел, е почетен по идея на митрополит Кирил.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10229&st=0&p=166284&#entry166284 (последният коментар на Гербов)

http://www.focus-news.net/?id=n1517913

Все пак, храмът, изграден с много усилия, ще има и патрон, който със сигурност е светец.

Според мен, народът (казано на български) е си е съвсем читав и до някъде успява да коригира необмислените постъпки на елита.

а защо си решила, че аз съм от БГтата и че съм видял 'малко' свят, като нито едно от двете ти твърдения не е вярно ...

П.П. стандартната реплика, която следва е - 'защо тогава пишеш в БГ форум?' ... хаха ...

Личи си, че си БГ, колкото и да ти се иска, няма как да се преродиш в нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е доста вярно - "много надежди изгряха" :))

Обаче народът не си взе властта от номенклатурата, а последната просто стана мафия и задуши демократичните процеси. Чисто, просто и ясно.

Прав е Невски. След 40 г. социализъм народът си ни е прост.

Не са само 40-те години, т.нар "социализъм". Нека не забравяме, че пет века преди това този народ нито е имал своя държава, нито свои държавни традиции, нито е бил възпитаван и обучаван да участва в управлението на собствената си държава и да цени това, което има в този аспект.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Норвежка имиграция в САЩ има във втората половина на 19-ти и първата на 20-ти век. "Мизерия" в Норвегия и Швейцароя, при цялата условност натова поняитие, няма от края на 19 век. През 1901 година мизерната Швейцария има електрически влакове вече. Живи да ги ожалиш. Преди ВСВ Норвегия си е нормална западноевропейска страна, такава, като Швеция, Финландия. Нали няма да я сравняваме с днешните й постижения?

Така или иначе, мисълта ми беше да се уточни за кои периоди ставаше дума, което ти и сам направи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Норвежка имиграция в САЩ има във втората половина на 19-ти и първата на 20-ти век. "Мизерия" в Норвегия и Швейцароя, при цялата условност натова поняитие, няма от края на 19 век. През 1901 година мизерната Швейцария има електрически влакове вече. Живи да ги ожалиш. Преди ВСВ Норвегия си е нормална западноевропейска страна, такава, като Швеция, Финландия. Нали няма да я сравняваме с днешните й постижения?

Така или иначе, мисълта ми беше да се уточни за кои периоди ставаше дума, което ти и сам направи.

абсолютно невярно, норвегия и швейцария имат много големи проблеми, огромна безработица и глад по време на голямата депресия ...

желанието да се напуска норвегия поради лошите икономически условия и липсата на перспективи в началото на 20 век е толкова силно че САЩ и Канада ограничават имиграционния поток от там ... това влошава положението с безработицата защото много хора които са напускали норвегия не могат да я напуснат ...

изобщо положението през 30те не е розово, и около 1936г. в швейцария безработицата гладът и мизерията достигат един от големите си пикове ...

Личи си, че си БГ, колкото и да ти се иска, няма как да се преродиш в нещо друго.

ами не съм БГ, и не само, че не съм БГ, даже не съм и учил в БГ училище с БГ деца ...

иначе да от една седмица съм в БГ, врътнах няколко хиляди км и ходих до няколко болници да върша работа и то си личи, че простията блика в българина - и по пътищата и в болниците ... очевАдно е ... няма нужда да се разсъждава по въпроса ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е че кой няма проблеми през Голямата депресия?

пак започваме с безкрайните въпроси, не е въпрос кой няма проблеми, а кой има проблеми, експортното ориентираните икономики имат най-големи проблеми, швейцария и норвегия например нямат силно земеделие като франция и им е трудно да се самоизхранват, затова те са разчитали на индустриален експорт, който като не върви следва глад ...

айде да спрем малко и да почнем да мислим и да не разводняваме повече темата с глупости как Токийският залив е най-чистото място на света, а в Швейцария и Норвегия не е имало глад и мизерия от 1860г. ...

темата все пак е за соца ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

ами не съм БГ, и не само, че не съм БГ, даже не съм и учил в БГ училище с БГ деца ...

иначе да от една седмица съм в БГ, врътнах няколко хиляди км и ходих до няколко болници да върша работа и то си личи, че простията блика в българина - и по пътищата и в болниците ... очевАдно е ... няма нужда да се разсъждава по въпроса ...

Щом е така, остава ние тука да сме те побългарили, защото "с какъвто се събереш, такъв ставаш". Но простотия има и в странство, не е български патент. Особено очевАдна е простотията, съчетана с високомерие.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...