Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Потребител

Гледам, че темата е отишла към политика. А днес и 1 май. Та как щеше да мине денят ни, ако поредната светла дата 10 ноември не се беше състояла.

Та за 1 май възторжените трудещи се и учащи се щяха да са манифестация. Поне 15дни по-рано щяха да са започнали репетициите с отделяне на подобаваща част от учебното и работно време, за да се подготвят да минат в подножието на трибуната и да докажат своите верноподанически чувства към намиращите се горе номенклатурчици. Иначе на самата манифестация всичко щеше да си се повтори като всяка години - въпреки дългите репетиции на марш и песен, преминаването щеше да е като на стадо овце.

След това иде по приятната, но не по-малко дълго подготвяна част. Почерпушката за празника. За да се направи въпросната почерпушка, всяко семейство поне от месец по-рано пускаше в ход "връзките" за да се набавят из "под щанда" необходимите продукти, като месо, салам, олио, червен пипер ... (не съм пропуснал банани - но това не е нова година, че да има банани на масата). Въобще подготовка за празник в условията на хроничен дефицит. Ще рече, че след като се купи хляба за 20ст. започва люта борба за останалите продукти. Мнозина родени след 80те си нямат представа какво означават понятията "опашка", "ограничение" ... В смисъл, че който няма "връзки" за да си набави продуктите из "под щанда", го чакат по 2-3 часа чакане на някоя опашка, а ако докарат стоката и много юнашко бутане (направо си е истинска битка, в която не се жалят ни деца, ни жени, ни старци в името на добиването на заветната стока). И ако някой си мисли, че решението е да си купи повечко, то трябва да е наясно, че има "ограничение" - т.е. до 1-2 кг за тези, дето нямат "връзка".

Та ако си беше останало старото положение, сега щяхме да се обясняваме кой с какви връзки и хитрини какво е успял да докапа - един щеше да е успял да намери кило месо, друг половинка шпеков салам... И всеки сега щеше да разказва с гордост за проявената хитрост, сила и находчивост, благодарение на които трапезата му не е останала празна.

Иначе видях по-напред, че не трябвало да критикуваме отговорните партийни другари, че от номенклатурчици са станали бизнесмени, демек капиталисти. :tooth: Ама нали те щяха да ни водят на борба с капиталистите. Пък те тъй се бориха с капиталистите, че сами станаха такива. Ето това говори и много за морала на ръководителите от онова време и показва, колко добър би могъл да е живота при такива управници.

галахаде, това е едната страна на нещата, другата е, че преди малко ходих на кино с детето и за 3ч съм похарчил над 50лв. - такси дотам и обратно (жена ми е с колата в провинцията), билети, после KFC за него и Burger King за мен ...

за мен тези пари не са проблем, даже мога да го правя всеки ден, за повечето ми съседи и роднини, това е проблем дори и веднъж в месеца ...

от там и идва голямото нещастие на съвременния българин, той не може да си позволи един куп неща, обаче всеки ден вижда някой около него, който си го позволява ... в БГ няма разделение богати/бедни квартали, магазини и т.н. ... и това допринася за нещастието ... и започват всеки ден страдания и мрънкане ...

та пак речено по просто - милиони БГта си викат за кво са ми тия молове и тая демокрация и това че има колкото искаш коли и апартаменти като аз не мога да си позволя нищо ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Това че българите обичат да завиждат е съвсем отделен въпрос, но май също свързан.

Благодаря на Галахад че ни върна към темата.

Социалистическите страни приличат на средновековните с необятността на царската власт. Както кан Крум говори за моя саракт и моите хранени хора, така и България беше бащиния на Вожда, а дс и партията бяха Неговите хранени хора. Въпроса е дали случилото се у нас е резултат от автокрацията или от социалния строй.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам, че темата е отишла към политика. А днес и 1 май. Та как щеше да мине денят ни, ако поредната светла дата 10 ноември не се беше състояла.

Та за 1 май възторжените трудещи се и учащи се щяха да са манифестация.

И денят на Майките!!!!!

Благодарение на които и все така успявахме да прекарваме до богата маса празникът на трудещите се.

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това че българите обичат да завиждат е съвсем отделен въпрос, но май също свързан.

Благодаря на Галахад че ни върна към темата.

Социалистическите страни приличат на средновековните с необятността на царската власт. Както кан Крум говори за моя саракт и моите хранени хора, така и България беше бащиния на Вожда, а дс и партията бяха Неговите хранени хора. Въпроса е дали случилото се у нас е резултат от автокрацията или от социалния строй.

хем приличат хем не приличат,

като се замислиш ресурсите например са много по-равно разпределни по соца отколкото в средновековните страни или пък отколкото в съвременна БГ или съвременна Русия ...

един храненик на партията беше много по-малко богат от някоя съвременна мутра или банкер или пък средновековен аристократ ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Между средновековието и соца има доста голяма прилика и това не е случайно. Повечето социалистически държави "преминаха" в социализма след много кратък "капитализъм", а Монголия направо прескочи този етап. :tooth: Естествено, народите дето имаха по-голям времепрестой като чехи, унгарци и гермянци, някак по-трудно понесоха "светлите години" и още по-бързо, лесно и безболезнено се разделиха с тях и ги забравиха.

Паралелите са много. От номенклатурчици-феодали, през резпространеното натурално стопанство за самозадоволяване и религиозното образование (всички кандидатстуденти държаха изпит по обществознание, за да покажат дали са изучили достатъчно творчеството на другарите Маркс ,Енгелс, Ленин и Живков), та до религиозните процесии-манифестации. И крайният резултат е един и същ - и от двете последните дето са излезли се оказват най-бедните и изостаналите.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между средновековието и соца има доста голяма прилика и това не е случайно. Повечето социалистически държави "преминаха" в социализма след много кратък "капитализъм", а Монголия направо прескочи този етап. :tooth: Естествено, народите дето имаха по-голям времепрестой като чехи, унгарци и гермянци, някак по-трудно понесоха "светлите години" и още по-бързо, лесно и безболезнено се разделиха с тях и ги забравиха.

Паралелите са много. От номенклатурчици-феодали, през резпространеното натурално стопанство за самозадоволяване и религиозното образование (всички кандидатстуденти държаха изпит по обществознание, за да покажат дали са изучили достатъчно творчеството на другарите Маркс ,Енгелс, Ленин и Живков), та до религиозните процесии-манифестации. И крайният резултат е един и същ - и от двете последните дето са излезли се оказват най-бедните и изостаналите.

както съм написал по-горе има и драстична разлика - в коефициента на Gini ... а именно в разпределението на благосъстоянието между населението ...

по този параметър съвременните западни демокрации са много по-близки до така наречения соц, отколкото до самите себе си по-време на средновековеието или по-ранния капитализъм ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

галахаде, това е едната страна на нещата, другата е, че преди малко ходих на кино с детето и за 3ч съм похарчил над 50лв. - такси дотам и обратно (жена ми е с колата в провинцията), билети, после KFC за него и Burger King за мен ...

Ами да кажа, как би станало това през социализма.

За таксито. Тогава не такситата чакаха на опашка, а за такси се чакаше по 1 час за опашка. Тъй че днеска от тези 3 часа, 2 щяхте да ги изкарате на опашката.

За киното. Ако филмът е бил хубав (сиреч не български или съветски) е трябвало да си купиш билет поне 1 седмица по-рано (за такива като "Завръщането на джедаите" поне половин месец). Билетчето можеше и да е 50ст., ама ако не е купено по-рано, спокойно щеше да си спестиш и тях.

после KFC за него и Burger King

Е, щом в тази тема сме в соца, такива животни няма. Двойка кебапчета с лютеница и боб, пък ако имаш късмет в добавка наливна "Загорка" и жълта лимонада (или коопкола, т.е. Алтай) в някоя "Скара-бира". По сегашни цени (т.е. извън контекста на темата) можеш да минеш и с 3лв.

както съм написал по-горе има и драстична разлика - в коефициента на Gini ... а именно в разпределението на благосъстоянието между населението ...

по този параметър съвременните западни демокрации са много по-близки до така наречения соц, отколкото до самите себе си по-време на средновековеието или по-ранния капитализъм ...

Разпределението и в двете системи не е било еднакво. През ранния феодализъм, когато в основата са свободните селяни, разликата не е голяма, както е и при ранния социализъм. В късното средновековие, както и в момента при упадъчния социлизъм у нас разликата е драстична и се случва това, за което говориш - един може да похарчи 50лв. на ден за удоволствия, а друг и веднъж в годината не може да си го позволи. Последните естествено няма как да се включат в дискусията, защото нямат пари и за такса за интернет и за компютър.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
милиони БГта си викат за кво са ми тия молове и тая демокрация и това че има колкото искаш коли и апартаменти като аз не мога да си позволя нищо ...

Не точно, по скоро са отчаяни защото знаят че каквото и да правят никога няма да го имат. Тоест и да се изгърбят от работа няма да имат това. Гурбетът на запад е заради надеждата, затова че работиш здраво, но и получаваш пари с които можеш да си позволиш много неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Разпределението и в двете системи не е било еднакво. През ранния феодализъм, когато в основата са свободните селяни, разликата не е голяма, както е и при ранния социализъм. В късното средновековие, както и в момента при упадъчния социлизъм у нас разликата е драстична и се случва това, за което говориш - един може да похарчи 50лв. на ден за удоволствия, а друг и веднъж в годината не може да си го позволи. Последните естествено няма как да се включат в дискусията, защото нямат пари и за такса за интернет и за компютър.

това изобщо не е вярно, владетелите, аристократите и търговците през ранния феодализъм притежават несравнимо по-високо ниво на богатство в сравнение с един заместник-министър в съюзна република например ... това не го говоря наизуст а защото познавам доста бивши соц величия, като почнеш от директори на предприятия минеш през професори от БАН и стигнеш до министри ...

дори и късния соц разликите не бяха толкова драстични като описаните от теб и почти нямаше хора, които да могат да харчат по 50л. всеки ден ...

по въпроса за соца, помня го, нямам нужда от напомняне, ходел съм на кино нон-стоп (повечето софийски кина бяха около мястото където съм роден живял) и съм ходил да ям кебапчета с лютеница ... ходил съм на кино и други манджи и в други соц страни ... няма нужда да си припомняме елемнатарни работи ...

аз не мога да трая всякакъв вид соц защото съм крайно десен политически ... не мога да отрека обаче, че соца си имаше собствен чар и неща като лятна и зимна почивка, кино, книги и много други (на първо място поставям свободното време и липсата на напрежение в мисли за бъдещето) не бяха никакъв проблем ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не точно, по скоро са отчаяни защото знаят че каквото и да правят никога няма да го имат. Тоест и да се изгърбят от работа няма да имат това. Гурбетът на запад е заради надеждата, затова че работиш здраво, но и получаваш пари с които можеш да си позволиш много неща.

ами и това не е вярно ... стига да притежават уменията, които се тръсят в съвременния свят ... като не ги притежават и да гърбят на гурбет на запад пак до никъде няма да го докарат ... ще живеят скотски (както повечето, които познавам в чужбина) и ще идват да се хвалят в БГ как паундите и еврата растат по дърветата ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Саше, ама съгласи се че не може всички да работят като програмисти и менеджери. Някой трябва и да работи. И какво правим когато някой не особено умен и без специални умения но честен и работлив човек иска малко, не много пари? Или според теб само програмистите и менеджерите имат право да живеят добре?

Или както се казваше в една комедия "Бедните да го духат". Къде отива социалната справедливот? Преди 1944 често са казвали че беден е този който е мързелив, или сега нещата са по други и благоденствието е предвидено само за някаква част от хората които имат повече ум от средностатистическия гражданин?

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Саше, ама съгласи се че не може всички да работят като програмисти и менеджери. Някой трябва и да работи. И какво правим когато някой не особено умен и без специални умения но честен и работлив човек иска малко, не много пари? Или според теб само програмистите и менеджерите имат право да живеят добре?

това са съвременните реалности ... не случайно 30% от работоспособното население в УК не участва активно или не участва изобщо на трудовия пазар ... всяка година този процент нараства ... а държавата се чуди как да одира средната класа с данъци, затъва в дългове, за да им плаща помощи на тези 30% или да им измисля безмислени държавни или финансирани от държавата длъжности ...

вече няма досатъчно прилично платени и желани работни места за цялото население ... това е реалността ...

Или както се казваше в една комедия "Бедните да го духат". Къде отива социалната справедливот? Преди 1944 често са казвали че беден е този който е мързелив, или сега нещата са по други и благоденствието е предвидено само за някаква част от хората които имат повече ум от средностатистическия гражданин?

не става въпрос за ум, а за търсене и предлагане или речено по-просто пазар на труда ...

един куп длъжности и производства са изнесени в азия, а на тяхно място не е дошло нищо ...

земеделието и индустрията ако са оптимизирани добре не осъществяват достатъчно заетост ... а секторът на услугите е третичен - за да съществува заетост в него от някъде трябва да идват пари ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
това са съвременните реалности ... не случайно 30% от работоспособното население в УК не участва активно или не участва изобщо на трудовия пазар ... всяка година този процент нараства ... а държавата се чуди как да одира средната класа с данъци, затъва в дългове, за да им плаща помощи на тези 30% или да им измисля безмислени държавни или финансирани от държавата длъжности ...

вече няма досатъчно прилично платени и желани работни места за цялото население ... това е реалността ...

Това ти изказване променя твърде много нещата. Когато на народа се каже че 50% ще живеят като животни защото за тях няма място в обществото, а от друга страна комунистите им казват че за всички ще има, по малко но за всички .

Ето това също дразни бедните, надменността. Както казваше бай Пешо бахтала "Бизнесмена не ти казва социално слаб, а въшкар". ПТези хора искат социална справедливост и поне според мен погрешно я свързват със социализма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ти изказване променя твърде много нещата. Когато на народа се каже че 50% ще живеят като животни защото за тях няма място в обществото, а от друга страна комунистите им казват че за всички ще има, по малко но за всички .

Ето това също дразни бедните, надменността. Както казваше бай Пешо бахтала "Бизнесмена не ти казва социално слаб, а въшкар". ПТези хора искат социална справедливост и поне според мен погрешно я свързват със социализма.

реалностите на работният пазар се определят само до някъде от държавата ... всичко друго зависи от частните фирми и самите хора ...

истината е, че аз колкото пъти съм търсил в БГ някой да ми върши каквата и да било работа, съм бил много затруднен ... затруднен от самите тия 50% ... хем ги мързи, хем искат несъразмерна цена за труда си, хем качеството на работата им е под всякаква критика ...

и да надменен съм към тях ... просто никога повече не им се обаждам ... да живеят както искат ... ако искат като животни ако искат не ... но не с моите пари ...

2 месеца съм търсил детегледачка и пенсионерки с по 600лв. пенсия са ми обяснявали как 5лв. чиста пара на час без данъци и осигуровки им било малко ... както и съм слушал подобни простотии от разни пикли без никакво образование и опит дошли оня ден в софия ...

мога да продължавам с примерите до безкрай, защото последните години съм ремонтирал 2 апартамента и съм търсил хора за какво ли не като почнеш от покриви, минеш през мебели, вътрешен ремонт и външно саниране ...

в чудо съм се видял с булгаристанския мързел и некдаръност и не съм убеден дали един куп народ наистина не заслужава да поседи гладен ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

реалностите на работният пазар се определят само до някъде от държавата ... всичко друго зависи от частните фирми и самите хора ...

истината е, че аз колкото пъти съм търсил в БГ някой да ми върши каквата и да било работа, съм бил много затруднен ... затруднен от самите тия 50% ... хем ги мързи, хем искат несъразмерна цена за труда си, хем качеството на работата им е под всякаква критика ...

и да надменен съм към тях ... просто никога повече не им се обаждам ... да живеят както искат ... ако искат като животни ако искат не ... но не с моите пари ...

2 месеца съм търсил детегледачка и пенсионерки с по 600лв. пенсия са ми обяснявали как 5лв. чиста пара на час без данъци и осигуровки им било малко ... както и съм слушал подобни простотии от разни пикли без никакво образование и опит дошли оня ден в софия ...

мога да продължавам с примерите до безкрай, защото последните години съм ремонтирал 2 апартамента и съм търсил хора за какво ли не като почнеш от покриви, минеш през мебели, вътрешен ремонт и външно саниране ...

в чудо съм се видял с булгаристанския мързел и некдаръност и не съм убеден дали един куп народ наистина не заслужава да поседи гладен ...

Мисля, че би трябвало да търсиш причината за проблема със наемане на работници и в себе си. Защо не възложиш това задължение на опитен в подобни пазарлъци човек?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че би трябвало да търсиш причината за проблема със наемане на работници и в себе си. Защо не възложиш това задължение на опитен в подобни пазарлъци човек?

няма човек който да има опит хем в намиране на детегледачка, хем в намиране на чистачка, хем в намиране на един куп други хора за извърашне на строителни и други дейности ...

ако познаваш такъв ми се обади ...

и проблемът не е в наемането, а в това, че хора, които не отговарят на изискванията или не могат да свършат качествено работата искат несъразмерно заплащане и губят и тяхното и моето време ...

в крайна сметка винаги намираш човек за всяко едно нещо и се споразумявате за нещо приемливо - освен ако не си притиснат във времето ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

истината е, че аз колкото пъти съм търсил в БГ някой да ми върши каквата и да било работа, съм бил много затруднен ... затруднен от самите тия 50% ... хем ги мързи, хем искат несъразмерна цена за труда си, хем качеството на работата им е под всякаква критика ...

Ами навсякъде за колкото им се плаща, толкова работят. На запад получават много и работят добре. В България работят почти без пари и работата им е толкова.

При положение, че днешния ти масраф е бил за 50лв, защо ти се виждат много 600лв - това стига за 12дни, а месецът е 30? Между другото една съседка се е хванала като детегледачка. Не знам колко и дават, обаче тъй като не и се плащат осигуровки - я успее да се пенсионара на 70, я не. А в момента България не е в някаква демокрация, а в упадъчен социализъм. Номенклатурата в развития социализъм може номинално да не е взимала големи заплати (не че при въпросните 20ст. татовите 1000мв. като пръв държавен и още 1000лв като пръв партиен раководител са малко), но тъй като магазините бяха празни, благодарение на т.нар. "връзки" те получаваха дефицитни стоки на народни цени. Тъй че представителите на номенклатурата по отношение на реално получаваните блага за живот са били доста по-облагодетелствани от феодалите. Втори е въпросът доколко това се оповестяваше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Номенклатурата в развития социализъм може номинално да не е взимала големи заплати (не че при въпросните 20ст. татовите 1000мв. като пръв държавен и още 1000лв като пръв партиен раководител са малко), но тъй като магазините бяха празни, благодарение на т.нар. "връзки" те получаваха дефицитни стоки на народни цени. Тъй че представителите на номенклатурата по отношение на реално получаваните блага за живот са били доста по-облагодетелствани от феодалите. Втори е въпросът доколко това се оповестяваше.

Галахаде, не забравяй и режийните разходи, които не бяха включени в заплатата, но реално бяха покривани. И колкото е по-висша номенклатурата, полкова повече. Включая и полети с частна цел до западни столици под различни предлози. Да не забравяме и че, висшата номенклатура имаше банкови сметки в австрийски и швейцарски банки. И т.н. и т.н. Може много да се говори за официалните и реалните доходи на комунистическите величия. Естествено, зависи от положението, което се заема, за дребната номенклатура и служебна лада си беше придобивка, на Людмила и асамблея не й стигаше. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами навсякъде за колкото им се плаща, толкова работят. На запад получават много и работят добре. В България работят почти без пари и работата им е толкова.

При положение, че днешния ти масраф е бил за 50лв, защо ти се виждат много 600лв - това стига за 12дни, а месецът е 30? Между другото една съседка се е хванала като детегледачка. Не знам колко и дават, обаче тъй като не и се плащат осигуровки - я успее да се пенсионара на 70, я не. А в момента България не е в някаква демокрация, а в упадъчен социализъм. Номенклатурата в развития социализъм може номинално да не е взимала големи заплати (не че при въпросните 20ст. татовите 1000мв. като пръв държавен и още 1000лв като пръв партиен раководител са малко), но тъй като магазините бяха празни, благодарение на т.нар. "връзки" те получаваха дефицитни стоки на народни цени. Тъй че представителите на номенклатурата по отношение на реално получаваните блага за живот са били доста по-облагодетелствани от феодалите. Втори е въпросът доколко това се оповестяваше.

на детегледачката в момента и плащам по 80лв. за 20ч и това е нормална сума при положение че в района в който живея мога да си намеря childminder за 3 паунда на час с включени данъци и осигуровки а стандартът на живот там е много по-висок ...

проблемът не е в детегледачката, а в това колко време отне процеса по намирането й ...

за феодалите изобщо не си прав, защото коефициентът на джини разглежда неравенството феодал/селянин, респективно комунистичекса номеклатура/обикновен човек ... т.ч. представителите на номенклатурата няма как да са по-облагодетелствани от феодалите - един феодал има замък, коне, слуги, земи и наемна армия ... хората от комунистическата номенклатура си уреждаха по един апартамент и една вила и ако могат някоя синекурна длъжност за децата и по някое жилище и за тях ... до там бяха ... нито са имали ферарита (аналог на конете), нито 5 етажни къщи в гъзарски западноевроейски квартали (аналог на замъците), нито десетки бодигардове (аналог на наемната армия) и т.н. ... това важи за повечето от тях ... и моля да не се хвърляме на примери с бай тошо и семството му ... той е бил един ... а номенклатурата е от дестеки/стотици хиляди чиновници и хора заемащи всякакви административни или паритйни длъжности ...

П.П. не съм забелязал нито един мърляч да работи по-добре като му плащам повече ...

нарочно се отплеснах към детегледачките и ремонтите заради върпосите на фружин ... истината е, че и той не би си пуснал тези 50% от населението да му гледат детето или да му ремонтират или чистят къщата ма няма как да го признае ... защото това автоматично означава да признае, че материалът е каплав ... което е непатриотично ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ма чакай сега Сашо, той пазарлъка винаги и навсякъде е бил такъв. Като се пазариш винаги ще има надлъгване, мрънкане, опити да се бутне от цената, да се изкопчи още нещо...

Ще ти дам пример, и ти навярно като приемаш някаква работа си мислиш, сега, трябват ми и реално мога да му взема примерно 1 долар, ма аз ще се направя на луд и ще му искам 2, ако мине. Той пък от своя страна ти предлага 50 цента и се почва, майстора-ма тя работата много, оня ден бай Васко за по малко взе 2,5. Възложителя-А вчера на Иван майсторите му свършиха повече за 45 цента. Почва се мрънкане, цупене, надлъгване и така. Така е било и и така ще бъде винаги и навсякъде.

И защо си мислиш че въпросния човек ще е чак толкоз самокритичен, днес ти е ремонтирал покрива скъпо и калпаво-кво му пука, нали е взел парите, утре ще излъже друг бунак. А сега ми кажи че в Великобритания не е така и там от контрол няма нужда.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ма чакай сега Сашо, той пазарлъка винаги и навсякъде е бил такъв. Като се пазариш винаги ще има надлъгване, мрънкане, опити да се бутне от цената, да се изкопчи още нещо...

Ще ти дам пример, и ти навярно като приемаш някаква работа си мислиш, сега, трябват ми и реално мога да му взема примерно 1 долар, ма аз ще се направя на луд и ще му искам 2, ако мине. Той пък от своя страна ти предлага 50 цента и се почва, майстора-ма тя работата много, оня ден бай Васко за по малко взе 2,5. Възложителя-А вчера на Иван майсторите му свършиха повече за 45 цента. Почва се мрънкане, цупене, надлъгване и така. Така е било и и така ще бъде винаги и навсякъде.

хих, тая работа фружине не е така както я мислиш, ама айде ...

средната цена за дадена услуга в даден район е предварително известна ... в нея може да се варира надолу при неопитност и нагоре при предоставяне на нестандартни услуги или такива с по-високо качество ...

всичко дурго е балкански лаф и губене на време ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами не съм живял във Великобритания, но пазаренето у нас си е традиция. Идеята е че и двамата знаят каква горе долу е цената, но нищо не пречи да се пробват да изкопчат още нещо. Може пък тоя отстреща да не е в час с матеряла и да изкопчиш повече. То затова в западна европа, а вече и у нас си има посредници на които им плащаш, но водят пазарлъка от твое име.

Но даже и на съвсем битово ниво си е така. Купуваш от някого кола, ама не вдяваш в тая материя, за консултантски услуги ползваш бай Иван, а с теб на огледа викаш и Веско дет ги чатка тия работи. И си плащаш за консултантските услуги, на бай Иван 1-2 ракий в кръчмата, а Веско монтьорчето го каниш у вас на салатка, ракийка и мезе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не съм живял във Великобритания, но пазаренето у нас си е традиция. Идеята е че и двамата знаят каква горе долу е цената, но нищо не пречи да се пробват да изкопчат още нещо. Може пък тоя отстреща да не е в час с матеряла и да изкопчиш повече. То затова в западна европа, а вече и у нас си има посредници на които им плащаш, но водят пазарлъка от твое име.

Но даже и на съвсем битово ниво си е така. Купуваш от някого кола, ама не вдяваш в тая материя, за консултантски услуги ползваш бай Иван, а с теб на огледа викаш и Веско дет ги чатка тия работи. И си плащаш за консултантските услуги, на бай Иван 1-2 ракий в кръчмата, а Веско монтьорчето го каниш у вас на салатка, ракийка и мезе.

купуването на кола е най-яркия пример за пазар с асиметрична информация ...

цената на час за детегледачка или поставяне кв.м. плочки в даден район не зависимо дали е София или Йорк ... са точно обратния случай ... цената е предварително известна и се намира елементарно ... дали със сърч в гугъл или с разговор с приятели ...

примерът ти е изключително неподходящ в този аспект ...

а за ориенталските навици в БГ знаем ...

иначе така и не си ми отговорил тия 50%, мрънкащите, дето все не им стигат парите, ти би ли им дал ти правят колата, да ти гледат детето, да ти чистят къщата и да ти правят поправки по водопровода ... за мен отговорът е не и аз бих използвал само много малка част от тях, които знаят какво правят и какво искат ... и за мен е нормално на повечето от тях да не им стигат парите ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами, една част от тия хора (за разлика от теб няма да се ангажирам с проценти) заслужават да живеят бедно. Но не защото няма място за тях, а защото не полагат никакви усилия. Мрънкането също е много ярка българска черта. Мрънка се много, по всички поводи, по лошото е когато това правят хора които просто не желаят да положат усилия. Такива хора винаги ще има. Въпросът е обществото и най вече държавата да даде възможност на тези които искат да работят да могат да се издигнат поне до долните нива на средната класа.

И такива хора има и ще има винаги и навсякъде. Някъде са повече, другъде по малко. И не, на такива хора няма да им дам да ми ремонтират домът, по добре да платя повече, но да го свършат истински майстори, а не полупияни деградирали мрънкалници.

http://video.yandex.ru/users/vsyrcov/view/745

Един много добър филм за това което говори Сашо Невски. Изводът, елитът е готов да докара голяма част от обществото до скотско състояние понеже тази част от обществото му се явяват ненужни. Ето че съвременният либерал се оказва едно и също със средновековния феодал.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

иначе да от една седмица съм в БГ, врътнах няколко хиляди км и ходих до няколко болници да върша работа и то си личи, че простията блика в българина - и по пътищата и в болниците ... очевАдно е ... няма нужда да се разсъждава по въпроса ...

Така е. Тя простотията е грижливо селектирана цели 45 г. Като сложиш начело на едно общество най-простите и морално ниски хора, какво очакваш да стане :post-20645-1121105496:

В тази връзка се сещам един виц от времето на соца: защо нашите улици винаги са разкопани? Ами защото търсят дипломата на другаря Тодор Живков! :tooth: Да се принизяваме другари, да се принизяваме! Тази година завод за полупроводници - догодина за цели!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...