Отиди на
Форум "Наука"

Теку Сектем или Теку Шехтем


Recommended Posts

  • Потребител

В единият от надписите около Мадарският конник четем следния текст: ...АРХОНКРУМЕСТЕКУСЕКТЕМ...! Ясно е че в началото е споменат Архон Крум, чието име е споменато общо 6 пъти в този надпис, който е споменат наред със споменатият два пъти Архон Омуртаг. Втората част на тоя ред не знам какво значи на гръцки, но звучи като дума съставена от две думи - ТЕКУ СЕКТЕМ, а те от своя страна звучат като календарни термини подобни на тези от Именника. ТЕКУ прилича на първата част от израза ТЕКУЧИТЕМ, а СЕКТЕМ звучи като ШЕХТЕМ от израза ДВАНШЕХТЕМ. В гръцката азбука както знаем няма буква за звука Ш и българите при надписите си ползват буквата С, и пример е термина ШЕГОР от именника записан като СИГОР на Чаталарския надпис.

Дали е възможно тук да имаме трети извор за календарът на българите, извън данните от Именника?!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 90
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

За кой от трите Мадарски надписа говориш?

Къде виждаш "архон Крумес"? Това име присъства във втория надпис, но титлата не го предхожда, а го следва.

Опитай да закачиш самия текст като изображение, за да се разбере по-ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

rgh1370804055z.JPG

Някой ако е по навътре в гръцкия да каже какво може да значи ТЕКУСЕКТЕМ на гръцки. :)

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Йончев, в надписа освен АрхонКрумес имаме и КрумесАрхон, а също и само Крумес. Шест пъти е споменат Крум.

Е, къде е това, та аз не го виждам?

Ти направо ме ошашка с това "теку шехтем". Ето ти го гръцкият текст по Бешевлиев - покажи!

Втори мадарски надпис.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност това по-горе е нечия интерпретация на надписа, а иначе при Бешевлиев половината текст липсва и се чете нещо като ....АРХОН..... .....РЕКУСЕК....

The%20main%20-1.jpg

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи няма ТЕКУСЕКТЕМ, Makebulgar... Да му се не види! Аз така се обнадеждих като видях темата - реших, че е излязла нова податка.

Щом у Бешевлиев го няма това, значи и на скалата го няма. През 1955г. екип на БАН специално е изучавал релефа милиметър по милиметър. Качили са се на скеле и са гледали отблизо, включително с лупи. Правени са снимки под всевъзможни ъгли, естампажи и т.н. Материалите от това изследване са публикувани подробно в специален сборник от 1956г. Бешевлиев лично е участвал в екипа и затова неговото издание е най-точно. Четенето му бе потвърдено от екип (мисля, че смесен от БАН и Юнеско), който се качва през 80-те години за ново изследване. Всички предишни разчитания на надписите (Златарски, Фехер, д-р Велков и пр.) са правени в резултат на наблюдения с военни бинокли отдолу, при което разни цепнатини и обрушвания са били схващани като букви.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А дали се касае за Кормисош от средата на 8 век или за Крум от началото на 9 век е спор който още не е решен.Доста по вероятно да се има предвид първото лице защото Крум май никога не е сключвал мир с Византия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А дали се касае за Кормисош от средата на 8 век или за Крум от началото на 9 век е спор който още не е решен.Доста по вероятно да се има предвид първото лице защото Крум май никога не е сключвал мир с Византия.

За Крум не е. Но и Кормисош не се знае да е сключвал договор. По-скоро надписът се отнася до т.нар. Кормесий, когото Теофан споменава като български владетел, сключил договора с Теодосий III. Но това пък поставя друг проблем - кога е умрял Тервел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А Крум какво забучва с копието си на вратата на Констнтинопол или това бе Симеон?

...

Това, че надписът е с гръцки букви не е задължително да е на гръцки език. Също така може и да е частично на гръцки и на друг език с гръцките букви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но не смятам, че е основателно. Опитът да бъдат идентифицирани води до генерално раздрусване на цялата втора част на "Именника". което според мен е прекалено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е Йончев, явно ги няма тия неща в надписа, и аз като още по голям ентусиаст по темата съм се подвел лесно. :) Чудно ми е само кой е нарисувал тая картинка с допълненията по надписа, и дали е от днешно време или е по-стара от преди Бешевлиев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То за конника легенди се носят, включително, че са доработени стремената и затова стремето изглежда като степенка на вагон или като трупче. Та не е чудно и, че има нарисувани картинки с надписи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Йончев но тогава пък увисва във въздуха твърдението че в 716 г.Кормесий е подписал договора с Виазнтия.Да не е бил владетел?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе, Крум наистина не сключва договор, но пък син му Муртаг се радва на 30 годишен мир през който България е богата и строи много. Кормесей и Кормисош пък реално може и да са един човек. Царуването им е в рамките на един човешки живот. След Тервел въпросният може да е бил съвладетел, а след Севар да е бил законно избран за канасубиги. Смяната на Дуло не е задължително да е след преврат, а просто може Севар да е нямал качествени наследник или братя. При българите явно власта е трябвало да се заслужи на бойното поле, и слабите са били сваляни от съвета на боилите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно Газа Фехер е мислил първо за това че в тоя надпис има някаква датировка Теку Шехтем още през 1928 година: opt1370871669g.JPG

http://www.virtualnabiblioteka.com/load_book/book_72.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи няма ТЕКУСЕКТЕМ, Makebulgar... Да му се не види! Аз така се обнадеждих като видях темата - реших, че е излязла нова податка.

Щом у Бешевлиев го няма това, значи и на скалата го няма. През 1955г. екип на БАН специално е изучавал релефа милиметър по милиметър. Качили са се на скеле и са гледали отблизо, включително с лупи. Правени са снимки под всевъзможни ъгли, естампажи и т.н. Материалите от това изследване са публикувани подробно в специален сборник от 1956г. Бешевлиев лично е участвал в екипа и затова неговото издание е най-точно. Четенето му бе потвърдено от екип (мисля, че смесен от БАН и Юнеско), който се качва през 80-те години за ново изследване. Всички предишни разчитания на надписите (Златарски, Фехер, д-р Велков и пр.) са правени в резултат на наблюдения с военни бинокли отдолу, при което разни цепнатини и обрушвания са били схващани като букви.

Малко е крайно, смятам! При онова ниво на фотографската техника и на работата с фотографски изделия съм леко скептичен!

Отделно съм и предубеден в обективността на Бешевлиев - той си има предпоставени тези и си ги прокарва из творбите си! Иначе някой трябва да ми обясни защо Κρουμεσίν;Κρουμεσίς - име, което е ясно четимо в надписа - е преведено с Кормисош, Кормесий? Пак ли играе тезата за "неподходящия гръцки и неграмотния писар"... Все си мисля, че тоя владетел е поназнайвал гръчки и каменоделецът не шъ да е живял дълго!

Докато държавата нехае за археологията обаче ще е така - ако имаше направено сериозно проучване със съвременна техника, с използване на различни светлинни източници, с различни спектри на лъчението, което би елиминирало грешките от различното оцветяване на скалната основа, ще може да се направи стойностен анализ на надписите около барелефа! Това с лупите и щампите е първобитна работа - има камери, скенери, компютри!!

Това е като надписа от колоната от Мадара - в друга държава досега остатъците от колоната да са сканирани триизмерно и да е даден отговор могат ли да се "сглобят", така че надписа да се чете както е обявен -"Тангра"!!! 3D анимиращ софтуер - колкото иска човек...

Ама на нас ни е по-хубаво със "хрумки", интуиция и допускания....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е те често /Кормисош и Кормесий/ се приемат за едно и също лице.

Кормесий се приема за онзи след Тервел, чието име е изпуснато в Именника и той е Дуло. Докато Кормисош е Вокил. Твърде съществена подробност, за да се приемат за едно и също лице.

Редактирано от Авитохол_165
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...