Отиди на
Форум "Наука"

Бил ли е василевс Омуртаг?


Recommended Posts

  • Мнения 224
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 25 минути, Евристей said:

Маламир "..моите братя българите.."  и  Персиан  "..на многото българи.." не си ги чувал или .и те са фалшификат

Много интересно. Къде Маламир (в каменните надписи - друго няма) е използвал "българи"? Любопитно ми е. Че и "Персиан"?! Все бях "чувал" за "Пресиан", "Пресиам", както го пишат гръцките аналисти, но сигурно съм пропуснал някакво тяхно изписване като "Персиан", вероятно под влияние на множеството интерпретации на надписа на "Пресиян II", както го именува ПламенПавлов.

А иначе, много похвално е декодирането на Жо Ро като Курти Вълчанов и Валхирия - поздрави! - в една изкуствено възродена напълно безсмислена тема отпреди 7 години. И подозренията на Sir за конспирация са основателни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, искате ли да отворя собствена тема, където да развия цялостно теорията си, а модератор може да се свърже с мен за да му дам доказателства за самоличността си...а въпросния Курти Вълчанов НЕМАМ идея кой е, регистрирах се във форума преди няколко дни и преди никога не съм стъпвал тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Petrovich said:

Много интересно. Къде Маламир (в каменните надписи - друго няма) е използвал "българи"?

В надпис 58 по изданието на Бешевлиев, което е качено в нета. Разбира се, понеже надписът е изгубен, то можем спокойно да го отпишем и него като фалшификация. По всичко личи, че това са новите критерии за наука по тия ширини.

Виж, за изкуственото съживяване на теми от разни много начетени потребители в последно време си прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Kana subigi"?

Вече не съм сигурен - 1вото съществително, второто прилагателно. Ами ако е обратното? 

 Нещо като "президент на републиката" , като републиката, народа, племето е "кана", а пък "субиги" е  президент, водач, диктатор и т.н.  Значи "Кана субиги" може да значи "Племето ръководещ".

Всъщност има ли го някъде "кана"  без "субиги"  ?

Ако не, значи съм прав -  КАНА не е титлата, а СУБИГИ !

По-скоро не е и титла, а длъжност. Скромно!

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Petrovich said:

Любопитно ми е. Че и "Персиан"?! Все бях "чувал" за "Пресиан", "Пресиам", както го пишат гръцките аналисти, но сигурно съм пропуснал някакво тяхно изписване като "Персиан"

На надписа от Филипи е Персиан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямаше ли " кана боила колобър" ?

 

Димитър Овчаров (Омортаг кана сюбиги. С. 2002, 24) съобщава за един надпис-графит от Плиска, в който се чете „кана поладюнатос”. Той свързва „кана поладюнатос” с канасубиги и предполага, че гръцкото определение „поладюнатос” (ΠΟΛΛΑ = много; ΔΥΝΑΤΟΥΣ = способен, могъщ, силен) може да представя българското „субиги”. Спрямо този неясен и изолиран графит Маломировият надпис на Крум и многобройните аварски титли обаче са по-убедителни свидетелства, че „увиги”, а не „субиги” е реалното определение. Освен това, „кана поладюнатос” може да е форма на КАНА БОИЛА КОЛОБЪР, βαγατουρ κανα  и т.н.

 http://www.protobulgarians.com/Statii za prabaalgarite/Titlata kanasuvigi - Shumen 2010.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, sir said:
Преди 54 минути, Petrovich said:

Много интересно. Къде Маламир (в каменните надписи - друго няма) е използвал "българи"?

В надпис 58 по изданието на Бешевлиев, което е качено в нета. Разбира се, понеже надписът е изгубен, то можем спокойно да го отпишем и него като фалшификация. По всичко личи, че това са новите критерии за наука по тия ширини.

Виж, за изкуственото съживяване на теми от разни много начетени потребители в последно време си прав.

Благодаря, Sir. Ето, отварям Бешевлиев В. Първобългарски надписи. 1992. И на с. 225 намираме 225.thumb.jpg.6299490424111af3a8d810a75d91739e.jpg

 

Няма "моите братя българи"!!! Естествено, че грък ще напише "булгарис", което ще преведем като "българи". И въпросът ми към Евристей беше не толкова към "българи", които в автентичните български писания е "блъгаре", колкото за "моите братя".  Тази "добавка" е много озадачаваща, съгласен ли сте?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Petrovich said:

Много интересно. Къде Маламир (в каменните надписи - друго няма) е използвал "българи"? Любопитно ми е. Че и "Персиан"?! Все бях "чувал" за "Пресиан", "Пресиам", както го пишат гръцките аналисти, но сигурно съм пропуснал някакво тяхно изписване като "Персиан", вероятно под влияние на множеството интерпретации на надписа на "Пресиян II", както го именува ПламенПавлов.

А иначе, много похвално е декодирането на Жо Ро като Курти Вълчанов и Валхирия - поздрави! - в една изкуствено възродена напълно безсмислена тема отпреди 7 години. И подозренията на Sir за конспирация са основателни.

@sir ти е отговорил точно. Ако искаш и линкове , но се учудвам, че не само не ги знаеш, но и запитваш като , че ли такова...животно нема. 

Защо първо не се запознаеш с така наречените първо-български каменни надписи  http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_uvod.htm  но .....  първо здраво четене , след това вече кое е правилно. грешно, тенденциозно и т. н. 

Относно Пресиан-Персиан - прие се (по едно време (моето) че и двете са дублетни.  За мен е Персиан (не ми се спори точно тук) Ако проблемът е това - съгласявам се - мир да има. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Petrovich said:

Естествено, че грък ще напише "булгарис", което ще преведем като "българи".  

Първо : защо грък ще напише булгарис ?  Той (ако е грък) под чия заповед ще дяла ?  За гръцките надписи сме дискутирали безброй пъти .....

Егати....едно и също на нов глас............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Petrovich said:

Няма "моите братя българи"!!! Естествено, че грък ще напише "булгарис", което ще преведем като "българи". И въпросът ми към Евристей беше не толкова към "българи", които в автентичните български писания е "блъгаре", колкото за "моите братя".  Тази "добавка" е много озадачаваща, съгласен ли сте?

Е, аз отговорих на въпроса къде Маламир е писал за българи. "Моите братя" са от друг надпис, съвсем ясно е, че го знаеш кой е, тъй че не разбирам смисъла от тези софизми. Аз обаче предлагам да спрем да цапаме тази стара тема, в която потенциално полезни мнения само след няколко дни ще бъдат изгубени за този, който евентуално би могъл да научи нещо от тях. Ако има нещо, за което искаш да си поговорим, отвори нова тема със съответните заглавие и въвеждаща част и няма лошо да продължим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Евристей said:

@sir ти е отговорил точно. Ако искаш и линкове , но се учудвам, че не само не ги знаеш, но и запитваш като , че ли такова...животно нема. 

Защо първо не се запознаеш с така наречените първо-български каменни надписи  http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_uvod.htm  но .....  първо здраво четене , след това вече кое е правилно. грешно, тенденциозно и т. н. 

Относно Пресиан-Персиан - прие се (по едно време (моето) че и двете са дублетни.  За мен е Персиан (не ми се спори точно тук) Ако проблемът е това - съгласявам се - мир да има. 

Разбира се, уважаеми Евристей, Вие сте напълно прав. Всичко, което излиза от Вашата уста, сър, е самата света истина. Е, използвате отвреме навреме и каруцарски език, за да поучавате палетата, ама на сте случил. Простено да Ви е, човек на възраст... 

Но все пак да Ви кажа - "така наречените първо-български каменни надписи" навярно ги знам много преди Вас, все пак Софийското килийно училище дава (или даваше) добра основа, а и не съм преставал да ги проучвам. А цитираното от Вас Маламирово писание (каквото няма - вижте в поста ми по-рано, преди Вашата информация) явно показва, че лежите на стари лаври - цитирате по памет, ама с годините паметта отслабва и човек започва да привижда неща, каквито няма в действителност. И това не е само в сегашния случай - да Ви припомням ли Вашето репликиране на мое изказване в друга тема във връзка с Акониат, от която Ваша реплика просто личи, че пак говорите "по памет", без изобщо да правите каквито и да е усилия да проумеете какво всъщност казва онзи, другият диалогист, ако изобщо го възприемате като мислещо същество. Да не говорим за напоителната Ви и нравоучителна лекция, която ми изнесохте за келтите. Благодаря! Но... простено да Ви е! И все пак - да Ви имам самочувствието!!!???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, sir said:

Е, аз отговорих на въпроса къде Маламир е писал за българи. "Моите братя" са от друг надпис, съвсем ясно е, че го знаеш кой е, тъй че не разбирам смисъла от тези софизми. Аз обаче предлагам да спрем да цапаме тази стара тема, в която потенциално полезни мнения само след няколко дни ще бъдат изгубени за този, който евентуално би могъл да научи нещо от тях. Ако има нещо, за което искаш да си поговорим, отвори нова тема със съответните заглавие и въвеждаща част и няма лошо да продължим.

О.К. Sir! Съгласен!

И без каквато и да е ирония или сарказъм Ви моля наистина да ми подскажете в кой надпис ги има тези проклети "мои братя". Не съм срещнал този израз - а той много ме заинтригува - колкото и да си въобразявам, че всичко съм видял, явно самозаблуждавайки се. И отново благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Petrovich said:

О.К. Sir! Съгласен!

И без каквато и да е ирония или сарказъм Ви моля наистина да ми подскажете в кой надпис ги има тези проклети "мои братя". Не съм срещнал този израз - а той много ме заинтригува - колкото и да си въобразявам, че всичко съм видял, явно самозаблуждавайки се. И отново благодаря!

Стр. 149 от същото издание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря, Sir! Трогнат съм.

Десетки пъти съм чел този надпис (в превода на Бешевлиев, както и неговия въвеждащ текст и коментарните му бележки), в опита ми преди време да разгадая мистерията на онази амалгама от събития на Балканите, която Георги Вернадски е нарекъл "Дунавската криза от 838 г.", но както тогава, така и сега ми остава абсолютно непонятен израза "моите братя българите" - сякаш Пресиян (а надписът е негов, не на Маламир) не е владетел тъкмо на българите (членуването на "българите" усилва това чувство). А при положение, че бях стигнал до убеждението, че "Михаил Българинът" на Симеон Логотет, "Звиница" на Теофилакт и Пресиян са едно и също лице, не ми оставаше нищо друго, освен да приема "римската теза" на Боцмана - абсурдна от всяка гледна точка. Вероятно поради всичко това онзи, който се грижи за психическото здраве на хората, е заличил от претоварения ми харддиск тази информация.

Благодаря Ви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Petrovich said:

. А цитираното от Вас Маламирово писание (каквото няма - вижте в поста ми по-рано, преди Вашата информация) явно показва, че лежите на стари лаври - цитирате по памет, ама с годините паметта отслабва и човек започва да привижда неща, каквито няма в действителност.

Ако го няма " Маламировото писание" то да се прехвърлим тогава на... Персиановото (Пресиановото) ? И то ли го няма ? А, че западните(латински) хронисти бълват за Крум - българин, та българин ...Или и това е екзоним. Не се само-наричал Крум българин, друг бил ....(Атлант)

Преди 2 часа, Petrovich said:

. Да не говорим за напоителната Ви и нравоучителна лекция, която ми изнесохте за келтите. Благодаря! Но... простено да Ви е! И все пак - да Ви имам самочувствието!!!???

За келтите се разбра, че бъкел нищо не знаете ...Просто е ...четете  Полибий и после Юлий Цезар - записките му за Галската война. От това по подробна представа за келтския свят през II - I  век пр. Хр. няма от къде да придобиете. Освен разбира се , ако не ги обявите за фалшификат......

Експертният Ви опит за оценка и анализ на фамилните връзки в  Аморийската династия също се оказаха кухи....(изложения от Уикипедия) 

Но .....както ѝ да е .....гледам, че с нищо не допринасяте в историческия раздел на форума...само с ирония няма как да стане...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 9.02.2021 г. at 18:32, sir said:

Стр. 149 от същото издание.

Естампажът е много интересен, през цветен филтър показва леко различен надпис от това, което Бешевлиев е превел...

Vasilica inscrition.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, isav said:

Естампажът е много интересен, през цветен филтър показва леко различен надпис от това, което Бешевлиев е превел...

Има нужда от цялостно ново изследване на тези надписи и заснемане с модерна техника, както се прави по света. Дотогава аз не се наемам да поправям гръцкия на Бешевлиев. Другите работи (тангрите, произволните добавки, тюркските му интерпретации) - да, но гръцкия му - не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не поправям ничий език, просто не виждам на естампажа буквите, които Бешевлиев е посочил като налични, а не предполагаеми! Дори и като съкратено записване...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално "моите братя" се вижда ясно. Проблем може има с последващото "българите", той Бешевлиев вероятно затова и е сложил въпросителна там. Поправям си казаното по-горе обаче - никога няма да разберем нищо, понеже местонахождението на надписа е неизвестно. Тъй че това е положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, isav said:

Маламир къде е???

Няма го. То и "боила колобър" няма според това копие от естампажа, а има "кола колобър". Няма го обаче и Бешевлиев да ни отговори, няма и го самият надпис...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, само че Бешевлиев е виждал това, което и ние виждаме - естампажа и снимката на надписа...

Отделен въпрос е, че гледайки снимките се съмнявам дали "естампажът" е коректен? Позиция на буквите на снимките, форма, наклон...?

Нищо против труда на Бешевлиев!!

А Коментарът на авторите на публикацията е:
" Авезу не направи копие. Камъкът беше гравиран плитко, а щампованията бяха направени с лоша хартия, прекалено твърда, което затруднява дешифрирането. Линиите са гравирани навсякъде около колоната и се изкачват нагоре вдясно, така че десният край на линията се присъединява към левия край на линията непосредствено отгоре; това явление беше забелязано във факсимилето чрез повтаряне вдясно и вляво, в пунктирани линии, буквите във всеки край на първите три реда. По хипотеза считаме за начало на редовете поредицата от големи букви κεω, гравирани една над друга, които могат да бъдат прочетени приблизително в средата на снимката на щамповането; но както разбираме текста, това пристрастие е относително произволно. Буквите, появяващи се с пунктирани редове на факсимиле, са съмнителни; останалите бяха двойно проверени и г-жа Хиро Атанасиади се е стремила, подготвяйки факсимиле, да ограничи колкото е възможно повече частта от личното тълкуване; за някои от тях обаче не може напълно да се изключи друго четене или объркване между гравирана линия и надраскване на камъка. "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, isav said:

Отделен въпрос е, че гледайки снимките се съмнявам дали "естампажът" е коректен? Позиция на буквите на снимките, форма, наклон...?

И мен ми се струва, че може и да не е коректен. Знае ли човек. Повече от това не знам какво може да се каже, така или иначе надписът явно е изгубен.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Преди много години писах на едно място, че "ТАГ" е титла - нещо, което трябва да се знае. Тадж Махал, Таджикистан ...

Кой може да е тагът Омур? Персът Омур?

За "канас" вижте моята статия "Надпись кана Маламира или Мало(го) Мирче"? - има я в мрежата, в Academia.edu .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...