Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

събрание.jpg

Днес висшите командири на ХТШ са се събирали на неизвестно място да обсъждат ситуацията в Идлиб.

Още слухове.

Пише се, че и от към Ханасер сирийците са предприели настъпление.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

 

Разправия между командир от средно ниво с някакъв местен командир и още някакъв човек, навярно боец.

Накратко

1 Всички които са източно от Абу Духур им се препоръчва незабавно да се изтеглят към Идлиб

2 За това, че е възможно сирийската офанзива да не бъде удържана и да се стигне до голям котел източно от Абу Духур са знаел още преди 3 дни командващите и още тогава са заповядали отстъпление.

3 Никой не се съпротивлява на сирийците освен местни фанатици, нито ХТШ, нито Ахрар аш Шам са изпратили подкрепление.

4 И тримата обвиняват ХТШ в предателство и са уверени, че са се продали за пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Днес много събития!

Съобщава се, че в селата Рамла, Абу Аладж, Джуб Аласаб, Каср Факани, Каср Тахтани, Хайрия са закачили портрети на Асад и са прогонили бойците на ХТШ.

Получиха се кадри от Абу Духур, които би следвало да са направени от сирийски разузнавателно-диверсионен отряд.

Link to comment
Share on other sites

Русия официално обяви че са използвани над дузина високотехнологични безпилотни самолети, вероятно роботизирани за атака на нейните сили в сирийските бази. Това е нов етап във военните действия, или ............. какво знаете.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, laplandetza said:

Русия официално обяви че са използвани над дузина високотехнологични безпилотни самолети, вероятно роботизирани за атака на нейните сили в сирийските бази. Това е нов етап във военните действия, или ............. какво знаете.

бпла.jpg

Един от заловените самолети-очевидна самоделка.

бпла2.jpg

Друг заловен- същата работа.

Редактирано от Frujin Assen
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

идлиб40.jpg

Картата от днес. Сирийците разширяват заетата територия, но не са напредвали към Абу Духур.

Идват новини за големи взривове на военното летище Абу Духур. Смята се, че ХТШ взривяват нещо там за да не попадне в сирийски ръце.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Настъплението на сирийците е започнало отново! Съобщава се, че са превзети Сурудж, Алиах, Вирядах, Каритин Сагирах, Рубаян, Каратин Кабирах, Тел Увая, Расим Хамида, Истабилад, Абу Тахияр.

Съобщения, че е превзета и Шакусия!

Карта на настъплението.

идлиб41.jpg

Съобщения, че туркестанците са напуснали фронта при Рахиджан.

идлиб42.jpg

Още една карта.

Последното сведение е, че сирийците са на 2 км от Абу Духур.

Карта и от мен!

идлиб43.jpg

Редактирано от Frujin Assen
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

ХТШ са изоставили Рахиджан!

Сирийците са прерязали пътя Абу Духур Мааран Нуман!

Това заедно с напредъка на халифатците свиделства за едно- пълен разгром на източен Идлиб. Аз предполагах, че и след падането на Абу Духур, и дори след отделянето на източен Идлиб там ще има ожесточена съпротива. Е, май съм бъркал.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По най нови данни ситуацията е горе долу такава. Сирийците вече са достигнали Абу Духур. Изглежда пред тях няма плътен фронт, а само разпокъсани отряди. Има два варианта за случващото се. Според единия сирийците заемат своята зона както са се договорили с Турция. Затова и ХТШ се сдават без бой, а съпротива оказват само отделни фанатици. Второто обяснение е, че те толкова си могат. Когато се биеха с малобройно опълчение се отбраняваха успешно, но когато срещу тях се оказаха тигрите- нормална боеспособна пехота бързо се сдухаха. Според тази версия е напълно нормално лека пехота почти без тежка техника да не може да издържи срещу механизирана пехота с тежка техника, танкове, артилерия и поддръжка с въздуха.

идлиб45.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1/8/2018 at 21:04, laplandetza said:

Русия официално обяви че са използвани над дузина високотехнологични безпилотни самолети, вероятно роботизирани за атака на нейните сили в сирийските бази. Това е нов етап във военните действия, или ............. какво знаете.

1512354213.png

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Съобщава се, че ХТШ са започнали да оказват съпротива и да изграждат отбрана западно от Абу Духур, а същевременно сирийците са достигнали летището.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

идлиб47.jpg

Карта и коментар от мен. Случилото се показва поне според мен, че става въпрос за опити на ХТШ да задържи териториите на запад от Абу Духур. Там е била извършена контраатака и сирийците са отблъснати от шосето Абу Духур - Маарат Нуман. Там са започнали да изграждат отбрана. Същевременно сирийците са спенили посоката на удара и напредват не само към Абу Духур и летището, но и източно от там. Същевременно откъм Ханасер също е извършен пробив и са превзети няколко села по пътя към Абу Духур. В дъното сирийците най сетне, след като очевидно ХТШ се евакуират от района са превзели Ум Миял. Вижда се, как сирийците се опитват да направят по малък котел между Абу Духур и Ханасер, а района северно от Абу Духур засега не го пипат.

Да видим, дали ще бъде превзет Абу Духур и какво ще последва.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Пристигат обнаждедаващи новини! Според едни сирийците са превзели летището, а според други и самият Абу Духур.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Най свежата карта, смятайте, че и летището и Абу Духур са превзети.

Снимка от 2018-01-11 01-22-10.jpeg

 

От тактическа гледна точка най важно е къде ще хлопне капака на тенджерата, дали северно или източно от Абу Духур.

От стратегическа гледна точка се случи това което беше най логично. Битката при Алепо пречупи опозицията и сирийците се заеха сериозно с Халифата. Идлиб остана необезпокояван. Освен Халифата сирийците превзеха и няколко котела, но никой от Идлиб не направи никакъв опит да им помогне. Според мен защото просто нямаха тази сила. Когато сирийците почти унищожиха Халифата повториха упражнението с Алепо. Оставиха на халифатците някакви територии за да не се бият до край и нападнаха Идлиб. Успяха да ги разгромят и заемат доста голяма част от Идлиб /особено ако заемат всичко северно от Абу Духур/.

Очевидно сирийците имат инициативата и решават кого и кога да ударят. Засега като врагове остават Идлиб, Кунтейра, няколко котела като Ярмук, Растан, източна Гута, Добир. Остана също заетия от американците Ат Танаф. Има и халифатски територии в Ярмук, Хама и Деир Зор. Кюрдите се очертават като най силни и владеещи най голяма територия. Моето предположение е, че след Абу Духур сирийците ще ударят или Идлиб като най голяма територия на опозицията, или източна Гута където опозицията се държи особено агресивно.

Предстои ни да видим.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Опозицията е контраатакувала! Споменава се, че са си върнали Аштан, Хувейн Кабир, Ум Халил.

идлиб48.jpg

Според друга версия ХТШ са превзели Ал Хавайн, Ал Зарзур, Ал Мандар и Ал Халил.

идлиб49.jpg

Опозицията се хвали, че е превзела и Мушайриф. Правителството пък съобщава за контра на контрата.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 6 часа, RIZAR said:

За мен интересно остава откъде Идлибския, Дерааския и Дамаския бунтовнически анклави получават боеприпаси и храна.

През бойния ред на сирийската армия. Дали имат договорка да превозват храни и покрай това превозват и оръжие, или става въпрос за корумпирани военни е второстепенен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Извинявам се, че не пускам новини, днес съм зает.

Най важното е, че май засега контраатаката на ХТШ е спряна, както е спряно и сирийското настъпление към Абу Духур. Откъм Ханасер са превзети няколко села. Гърловината на бутилката е 6 км.

идлиб50.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...