Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Това е една от големите грешки....От този смисъл за несполучливите опити за изграждане на демокрация /истински западно европейски или американски пример/ фалира почти във всички бивщи соц страни...Няма наш народ, ваш народ, типично българско, унгарско, румънско.....Защто почти на всякъде се стигна в парламентите  до хаос от партии и идеологии, а в икономиките с лакаийна компраторбуржоазия обслужваща безусловно разните интернационални мултита, а което е останало от общественият имот  го делят дозина олигархи....Като чист приход са още супсидиите получавани от ЕС, но след около 20 години и те ще спрат. Тогава от къде ще ще има пари за поддържане, не и за развивине-модернизиране на разните инфраструктури? От никъде, затова казвам тогава ще дойде истинкият капитализъм подобен като в най-загазилите страни в южна америка.

Ехеее, при бившите соц. страни само в България модела не работи другите са си наред , всичките.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 326
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Нямам много време, така че, не мога да пиша нормално. Първо за Булгароид. Първо по обобщено това което сме писали. Първо ще започна с моите си "открития". Първото откритие което май допадна и на другите е "вътък" както казват в моето село (Зелениково). Това е вътрешният огън, желанието на човек да прави нещо. Та вътъка на нашата олигархия както правилно се забеляза са лесните пари. Защо да полагат усилия? По лесно е да се краде от държавата (примерно споменатото БДЖ, или санирането), да се контрабандира това онова (цигари, гориво), да се контролира някой монопол .... вместо да имаш работещ бизнес. Най сладкото днес е краденето на субсидиите от Европа. Прочее това ще спре 2020/21 и тогава вече ще стане страшно...

Второто за което съм говорил и момчетата се съгласиха е плащането на данък "Социално спокойствие". Държавата плаща този данък на лузарите и най вече на лузарите сред братята роми за да стоят спокойни. Този данък се изразява в изплащането на помощи и оставянето ненаказани в битовите кражби.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, bulgaroid said:

Просто тук са се закрепили потомственна номенклатура. Те освен по-комунистически друг начин не знаят. И резултата е налице. Типично е безразличието към човешкия фактор, точно по болшевишки, и така изядоха клона на който седят.Най-лошото е, те не могат по друг начин не искат и не могат да се променят, това ни убива и вече големия срив се приближава с ударни темпове, вече не е 10 или 5 год. а е пред прага. 60 000 хиляди бягат годишно при милион работещи това е просто катастрофа.

Това също е във връзка и корелация с културата тук. В Чехия и Източна Германия лустрацията беше извършена, тук позволихме (народа го позволи) на номеклатурата да продължи да се същесвтвува. Защо народа, и културата са в основата на всичко това: много е просто: ние гласуваме и подкрепяме "своите" (за да управляват, и не само, това е просто частен случай) , независимо какви са, и без значение морала и етиката. Въпросната партия е на власт 3700 дни след прехода, избирана от "своите",които са и нейните жертви.

Давам и примера и с мен: аз като дясно-центрист (либертарианец) гласувах за настоящите управляващи, макар че аз съм и този, който твърди убедено, че те са популисти (народняшки популизъм)  и че те затвърдиха модела #Kои (поне съм честен със себе си)

Друг пример на липса на морал: избраният от БСП президент, защити съветника си (като "негов" човек), който купонясва на Нова Година, правейки се на Хитлер (това не е проста шега), въпреки че този същият президент и човек се изказа публично във връзка с други два случая , преди дрсетина дни, че "не може да има заиграване с тази тема и с нацизма" (или нещо в този смисъл беше)

  http://www.dw.com/bg/българия-и-нейните-шегаджии/a-39273076

Image_6271615_126.jpg

 

Та това е разковничето, на българската нородопсихология (политическа и икономическа) преобладаващо и липсва морал и етика. Те са насочени и запазени за "своите", към хората от "нашите"

Ако народът беше изхвърлил БСП от властта, щеще да има и лустрация, и ефективни  присъди на червените престъпници и крадци, да ама народът я избираше и подкрепяше (да не мислиш като Галахад, че има някой в България, който не знае за лагерите, за народния съд, за престъпленията срещу българските граждани от турски етнически произход, за криминалния преход и т.н. , не разбира се, но точно народа ги избираше и подкрепяше 3700 дни след прехода, това ако не липса на морал в народа ни, здраве му кажи!)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И каквъв е извода "лустрация до дупка" ? Кой ще посмее?Още повече, ако се прави това значи законодателна и изпълнителна власт, разни агенций и всички на държавна служба + изборните длъжности и  ДАНС,МВР и Армия. И за капак дипломацията. Никой няма да посмее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля че още не вникваш. Причината и мотива за лустарицията , е обществения  (а не партийните, политически, гилдийни  и лични интереси) интерес , изразен чрез  обществената воля;
Когато обществото е апатично (абе то как ще стане, това-онова, мрън-мрън) и я няма тази воля, "изводът" от несъстоялата се лустрация е:

http://www.dw.com/bg/защо-българия-е-най-тъжното-място-на-света/a-14958131

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

дясно-центрист (либертарианец)

:ag::ag:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Либертарианство

Форми на либертарианство:

http://e-vestnik.bg/18606/libertariantsite-novite-komunisti/

Ник Ханауър, Ерик Лю

Повечето хора ще кажат, че радикалното либертарианство и комунизмът са пълни противоположности: първата идеология превъзнася личната свобода, а втората я заличава. Те обаче просто са огледални образи. И двете идеологии се опитват да отговорят на едни и същи въпроси и не успяват по сходен начин. Там, където бе възприет комунизмът, резултатът бе мъка, бедност и тирания. Ако крайните либертарианци изпълнят някога своите възгледи на практика, то това ще доведе до същата катастрофа.

270px-Libertarianstwo.png

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, bulgaroid said:

И каквъв е извода "лустрация до дупка" ? Кой ще посмее?Още повече, ако се прави това значи законодателна и изпълнителна власт, разни агенций и всички на държавна служба + изборните длъжности и  ДАНС,МВР и Армия. И за капак дипломацията. Никой няма да посмее.

За кога Булгароиде? Минаха 30 години. Има смисъл от лустрация на хора които са били на ръководни длъжности. А по принцип на ръководни длъжности застават хора които са малко по възрастни. Тоест хора които през 89 са били по на 30 години (начало на кариерата) днес са по на 60 години. Лустрация е трябвало да се направи до към 95, максимум 2000, днес е прекалено късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Държавата плаща този данък на лузарите и най вече на лузарите сред братята роми за да стоят спокойни.

Не знам защо , но този термин никак не ми харесва. Гледах пирамидата на Киров, Според нея доколкото помня около 24 до 42 % от народа ни са в категорията на лузарите. Нима тази категория хора искат да са в тази категория и нима са имали някакъв шанс да не са  в нея. Насила голяма част от народа ни е натикан във във въпросната категория и натикан от политическата и икономическата ни елита, която осъществи разпределение и преразпределение на националното и държавното богатство в периода 1990 -2005 година. 

Колкото за братчедите Роми, тях също изкуствено ги поддържат там в тази категория , капсулират ги , принуждават ги да се самокапсулират. Целта е една и е прозрачна, легитимен, лекоманипулируем,  евтино заплатен гласоподавателен субект, - поддръжката на този субект натоварваща социалните разходи на държавата е единствено с цел поддържане на статуквото в категорията описвана като лузери, оттам и поддържане на политическото статукво без съществени изменения, което и наблюдаваме в писледните години.

Преди 2 часа, nik1 said:

Та това е разковничето, на българската нородопсихология (политическа и икономическа) преобладаващо и липсва морал и етика.

Етика (на гръцки: ἦθος, етос — нрав, обичай) или в някои случаи философия на морала е дял от философията, който се отнася до въпросите на морала и нравствеността.[1]  

https://bg.wikipedia.org/wiki/Етика

- така че Ники , етика изучаваща морала и обичаите и нравственоста имаме , морал няма.

Ники поставям плюс заради откритието , липсата на морал. Етиката е друго нещо. Това което липсва в България е морал , това се и проповядва, Когато отрекохме /всички ние / моралните норми на комунизма и социализма, навремето, забравихме да се огледаме и да изградим нови морални норми, Единствената норма днес в българското общество са "ПАРИ-те" "Трупането на богатство".

Преди 2 часа, nik1 said:

това ако не липса на морал в народа ни

с това не мога да се съглася. Ще го изкрещя, за да чуят всички... НА НАРОДА НИ НЕ МУ ЛИПСВА МОРАЛ , ПОЛИТИЧЕСКАТА ЕЛИТА И ИКОНОМИЧЕСКАТА ЕЛИТА  СЕ РАДВАТ НА ХРОНИЧНА ЛИПСА НА МОРАЛ И НАЛАГАТ АМОРАЛИЕТО НА НАРОДА !!!

1 hour ago, nik1 said:

Причината и мотива за лустарицията , е обществения  (а не партийните, политически, гилдийни  и лични интереси) интерес , изразен чрез  обществената воля;
Когато обществото е апатично

Когато политическата класа , която законодателно и манипулационно се е консервирала във политическата елита, как си представяш да има лустрация и как народа да изрази воля.

Ето ти пример- народа иска да речем - Наборна служба в армията , но кой го слуша, и манипулират народната воля с помоща на платната журналистика и платените клакьори и агитатори във "свободното" интернет пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз ще ви дам друг пример за "демокрация", при това на запад. Днес смъртно наказание няма в цяла Европа. Да е провеждан референдум? Доколкото знам множеството хора са ЗА смъртно наказание. Но референдум няма... Друг пример, този път чисто български. Защо нямаше референдум за встъпването на България в ЕС и НАТО? Това което политиците обясняваха е, че всички партии са ЗА, съответно те представляват народа и няма нужда от референдум. Но все пак, това беше наистина много важна крачка, според мен нямаше нищо лошо да има такъв референдум.

Капитане, според мен идеята, че циганите се държат бедни и необразовани за да гласуват е много глупава постановка. Ако прочетеш "Бай Ганьо прави избори", ще видиш, че в България политиците са фалшифицирали избори и без братята роми. А какво да кажем за други манипулации, там с компютрите, чувалите с бюлетини, секционни комисии... сериозно ли мислиш, че братята роми са чак толкова важни, че да не могат да фалшифицират изборите без тях?

Колкото до лузърите. Проблема не е в термина. Може да ги наричаме и по друг начин. Проблема е в техния брой и какво да се прави с тях. Нашата олигархия е избрала най лесния път. Както казва Уди Алън "Вземай парите и бягай" живот на бързи обороти- тук и сега. След нас и потоп! За момента най добрия начин да запушат устите на лузарите е да им дават помощи, да ги оставят да крадат. Това е по лесно, отколкото да да се мислят реформи където и на тях да им се намери място.

Именно лузарите ще изядат България, защото в момента те нямат причина да работят, да се образоват... на тях им се плаща да си мълчат и те си мълчат... като все повече тяхната прослойка се разраства. Но когато парите свършат и държавата престане да им плаща... не ми се мисли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Б. Киров said:

Колежката изключително добре го е изразила в образ,

явно има маркетингов талант, като е обърнала социалната пирамида с върха надолу, образът й онагледява начина, по който се вливат власт и ресурси в такива системи към Върха.

Благодаря за оценката. Но това е само една асоциация. Обърнатата пирамида сме я изучавали в бизнес училището.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОБАЧЕ - не ми станА ясно защо пък бедността на българското общество (която е повече от естествена, след като активите му бяха чисто и просто ограбени за 20 г. "демокрация..." ) да изключва заплахата от Югоизток? Тя е нещо много по-голямо от който и да било български проблем.... 

И тука популизмите нямат нищо общо. 

Тука имаме грандиозен геополитически дисбаланс в наша (и на сърби и гърци а може и румънци) вреда. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, КГ125 said:

ОБАЧЕ - не ми станА ясно защо пък бедността на българското общество (която е повече от естествена, след като активите му бяха чисто и просто ограбени за 20 г. "демокрация..." ) да изключва заплахата от Югоизток? Тя е нещо много по-голямо от който и да било български проблем.... 

Защото бедността Е най-големия български проблем. Всичко друго е само за отклоняване на вниманието. Забележи, че на обществото се пускат все някакви външни заплахи. За теб заплахата от Югоизток е нещо много по-голямо от който и да било български проблем, но за други същото се отнася за заплахата от Русия, за трети от САЩ, за други исляма, мигрантите, световното еврейство и кой ли още не. И всички искрено вярвате, че основният ни проблем идва от ТАМ (независимо какво точно е ТАМ).

Самият факт, че има много "ТАМ" говори, че всъщност нямаме някакъв сериозен външен проблем. Ако обществото ни най-накрая разбере, че основният проблем си е вътре в нас и това е бедността, може и да тръгне да го решава.  А решението на проблема с бедността, преминава през решението на редица други проблеми.

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че кой отрича, че тя е огромен проблем. 

Но на проблемите обикновено проблема им е там, че идват по няколко. И ако едно общество гледа само единия, особено ако той е вътрешен, ще бъде много лошо изненадано. 

Впрочем, то всичко си е свързано. В днешните времена, силния те превзема не с армия, почти никога даже, ами просто те изкупува и става собственик в собствената ти, иначе, държава. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 52 минути, Atom said:

Защото бедността Е най-големия български проблем. Всичко друго е само за отклоняване на вниманието. Забележи, че на обществото се пускат все някакви външни заплахи. За теб заплахата от Югоизток е нещо много по-голямо от който и да било български проблем, но за други същото се отнася за заплахата от Русия, за трети от САЩ, за други исляма, мигрантите, световното еврейство и кой ли още не. И всички искрено вярвате, че основният ни проблем идва от ТАМ (независимо какво точно е ТАМ).

Самият факт, че има много "ТАМ" говори, че всъщност нямаме някакъв сериозен външен проблем. Ако обществото ни най-накрая разбере, че основният проблем си е вътре в нас и това е бедността, може и да тръгне да го решава.  А решението на проблема с бедността, преминава през решението на редица други проблеми.

Точно затова бих помолил модераторите да преместят цялата тази тема от военния раздел - за да не се политизира и военизира. Темата е 90 процента икономическа и 10 процента социология.

"Защо е бедно българското общество и какви са възможните пътищата за решаването на този проблем" е най-точно формулираното заглавие на тази тема. Моля колегите да не го обвързваме с пропаганда и идеология.

Атом е формулирал съвършено точно най-големия проблем на българското общество - бедността, - който генерира всички останали проблеми, но сам той е предизвикан от сложен възел други проблеми.

Подходът ми към темата още в началото беше сериозен и базиран на статистика, числа и факти. Те могат да се оспорват и проверяват, но не и да се пренебрегват. За който тези неща са скучни, съжалявам, ще се опирам изцяло върху тях в тази тема, а числата и статистиката са тежка материя и искат време за осмисляне, систематизиране и извличане на смисъла в тях.

Молбата ми е да не идеологизираме и пропагандираме.:)

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В кой раздел я искаш темата? Нещо ми идва зор да преименувам темата. За мой срам не знам как.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

В кой раздел я искаш темата? Нещо ми идва зор да преименувам темата. За мой срам не знам как.

В раздел икономика, Фружине. Няма нужда да я преименуваш, остави я така както си е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 минута, Б. Киров said:

В раздел икономика, Фружине. Няма нужда да я преименуваш, остави я така както си е.

Готово.

Някой от другите модератори, който е по подготвен ако може да я преименува, на мен нещо ми се опъва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Atom said:

Защото бедността Е най-големия български проблем

Така е, съгласен съм. въпросът е че има е други проблеми например проблемът с депопулацията на България, разбира се и проблемът с Югоизточния съсед , Но главния проблем си остава проблема с бедноста, и предполагам никой няма да оспори че проблема е производен от политическата ни система .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, Capitainofmarine said:

Така е, съгласен съм. въпросът е че има е други проблеми например проблемът с депопулацията на България, разбира се и проблемът с Югоизточния съсед , Но главния проблем си остава проблема с бедноста, и предполагам никой няма да оспори че проблема е производен от политическата ни система .

Съгласен съм, демографската криза пряко рефлектира върху националната сигурност, но по мое мнение този проблем е породен от икономически причини- младите системно и масово напускат територията на България най-вече мотивирани за това икономически, това рефлектира върху цялата структура на населението, раждаемостта бележи спад, а смъртността расте, защото средната възраст на българското население е 45 години, а хората в пенсионна възраст са над една трета от всички.

Нещата са като скачена верига, но първото звено в тази верига е невъзможността да се живее добре в страната, да се печели от собствен бизнес и да се продават знанията и уменията на реалната им цена на трудовия пазар.

Политическата ни система формално е парламентарна демокрация с всичките и принадлежащи външно атрибути, такива каквито са политическите системи и в богатите европейски държави, но производството и реализацията на продукта в икономиката, както и неговото преразпределение, изкривяват и деформират нормалното функциониране на тази политическа система, работеща задоволително и много добре в други европейски държави.

Проблемът, по мое мнение, не е в политическата ни системата, а в нейното деформиране и блокиране.

Поне така мисля, може и да не съм прав, затова ще се опитам да анализирам различни аспекти на тази възможност, но на базата на фактите от икономиката.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2017. 06. 16. at 9:44, insighting said:

16-06.jpg.b382cc4f13d7d6546df0c0df2e0f5ff7.jpg

Само за пример. Това горе на най широко е хорицата и паричките които така или иначе им се полагат. Сега като тръгнат на долу, това нещо почва да се концентрира. Ако вземеш моралният хоризонт и почнеш да го сваляш на долу, ще дойде една точка, след която купчето ще почне да се разширява и най долу човеците да изпадат, докато паричките ще останат на върхът....Ако имаш време за игра можеш да разгледаш различните разрезки на тази двойна фуния....

 conics_small.gif

ей от тук: http://abrazolottanitok.blogspot.hu/2016/04/10-het-kup-es-henger-sikmetszete.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще започна от най-острия, според мен, проблем пред българското общество, генериращ бедност, предизвикан от бедност и очертаващ перспективи за още по-голяма бедност.

Демографският проблем /1/

Една държава е толкова богата, колкото е голяма и квалифицирана нейната работна сила и колкото по-голям БВП е в състояние да произвежда тази работна сила.

Работната сила зависи пряко от структурата и квалификацията на населението. Българското население се топи като брой и застарява и този тренд се усилва. Тук няма да анализирам неговата квалификация и образование, както и производителността на работната ръка, това ще направя във втората част.

В този постинг само ще фиксирам моментното състояние на българското население през 2015 г. и една перспектива за развитие до 2070, направена от НСИ в годишника от 2015.

Как изглеждат нещата сега /всички данни и графики по-долу са от Годишник на НСИ, 2015/:

От 7.168 млн. население в България  4.7 млн. са на възраст между 15 и 65 години; от тях реално работят на постоянна и временна трудова заетост малко над 3 млн.; вътре в тази работеща част от населението, което произвежда целия БВП на България разделението е следното:

3-1.jpg.d5c7d9983e1d209bf2e94436455263bb.jpg

- от 15 до 45 години, където е приблизително границата на средната възраст на населението в България от 42.5 г., населението в работна възраст е 2.7 млн., тоест повече от половината; от 45 до 65 години са още 2 млн.

Работната сила в България обаче не е 4.7 млн., а малко над 3 млн. – откъде идва разликата, при положение, че в тази работна сила от 3.1 млн. има и хора над 65 години?

Първо от безработицата, второ от неработещите учащи и трето от освидетелстваните от ТЕЛК като нетрудоспособни;

Всички тези категории формират и днес внушителната цифра от – 1.7 млн. души във възрастов диапазон 15-65, но не включени в създаването на БВП, става въпрос за около 60 процента от потенциалната работна сила.

От 0 до 15 години населението е 1.04 млн.; по-възрастните от 65 са 1.36 млн. Пирамидата на възрастовите групи по пол и години изглежда така:

594679cc58b66_BU_popgraph2016.jpg.437e17572bfef9d54edd5f78cf70803c.jpg

Какви са прогнозите направени от НСИ за следващите 50 години, и то без да се отчита миграцията:

Цялото население при този оптимистичен вариант без отчитане на миграция ще бъде с 2 млн. по малко, тоест около 5.1 млн.

По интересни са обаче вътрешните съотношения в границите на сегашната средна възраст за България от 42.5 г.

59467a43a3a5f_3Prognozanas.jpg.61301a028f53063eab27bdccd9e5dd44.jpg

в работна възраст между 15-45 ще бъдат 1.62 млн. срещу сегашните 2.7 млн., тоест с 1.1 млн. по-малко

в следващия сегмент между 45 и 65 години ще бъдат 1.3 млн. срещу сегашните 2 млн.

През 2070 в България ще има 3 млн. население в работоспособна възраст, което, ако се запази сега съществуващото съотношение на неработещи хора в работна възраст към работна сила означава, че реалната работна сила ще бъде от 2 млн. души и то с променена тенденция към изравняване на тези които са под 45 годишна възраст и тези, които са над тази възраст.

2 млн работна сила е 33 процента по-малко от днешната.

Но това не е всичко.

Днес 3 млн. работещи внасят своите осигуровки, с които се плащат пенсиите на  2 181 356 души /Към 31 декември 2016 г./ Защо хората в пенсионна възраст са 1.36 млн, а пенсионерите близо с 1 милион повече?

Защото има големи групи от работещи, които се пенсионират много по-млади и тежат на пенсионната система, става въпрос за почти още толкова хора, колкото са хората над 65 години.

Дори сега, при сегашната система на осигуряване, като се правят удръжки от заплатите на работещите, за да се плащат пенсиите на пенсионерите, парите за пенсии в НОИ не стигат до средата на годината, след тази дата пенсиите се изплащат като се заделят пари от националния бюджет, това става за сметка на повишаването на данъците и таксите. Днес тези данъци и такси отнемат 36 процента от заработените пари на всеки работещ българин.

Нека сега погледнем какво ще бъде съотношението на работещи: пенсионери, което днес е 3.1:2.1

През 2070 г. по най-оптимистичната прогноза без да се вземат предвид хората мигриращи по икономически причини, населението над 65 години в България ще бъде 1.6 млн. от общо 5.2 млн. и при 2 млн. работна сила

Това означава съотношение на работещи към пенсионери поне 2:2, защото по същата логика ще има повече пенсионери, отколкото хора на пенсионна възраст, или иначе казано – един работещ, ще трябва да плаща пенсията на един пенсионер.

Това са цифрите, ако всичко си остане каквото е в момента и продължи да върви по тази инерция. И то по оптимистичната прогноза на НСИ.

BU_popgraph 2016.bmp

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 17.06.2017 г. at 14:47, Capitainofmarine said:

Етика (на гръцки: ἦθος, етос — нрав, обичай) или в някои случаи философия на морала е дял от философията, който се отнася до въпросите на морала и нравствеността.[1]  

https://bg.wikipedia.org/wiki/Етика

Не говоря точно за изучаване, а по скоро за осмисляне доколко и дали нещо е морално..

Примерно: замисляме се че не е морално  да излъжеш и да измамиш близките, познатите,съседите,  но не се замисляме много защо не е морално да презцакваме държавата или системата, да даваме подкупи, да не спазваме правилата за движението като водачи и т.н. (дори и да се замислме, то го правим понякога; Ти не си давал рушвет? аз съм давал, в болница)

Цитирай

Ето ти пример- народа иска да речем - Наборна служба в армията , но кой го слуша, и манипулират народната воля с помоща на платната журналистика и платените клакьори и агитатори във "свободното" интернет пространство.

Същото е като с лустрацията:  мнозинството от хората нямат мнение по въпроса с наборната служба, апатични и безразлични са, нямат мнение .
Дали и доколко хората са "манипулирани" зависи и се определя от тяхното собствено отношение, а не от тези които им поднясят информацията в масовите медии (информация не се намира в популярните медии)

Апропо и не си прав, "медиите и платените клакьори и агитатори" в момента са открили "огън" за наборната служба (както написа Кировв друга тема)- това са много пари, а тук всичко се определя от парите,

Цитирай

Когато политическата класа , която законодателно и манипулационно се е консервирала във политическата елита, как си представяш да има лустрация и как народа да изрази воля.

За да ме разбереш, ще дам два , (два +) примера:

1) Народът искаше да отпадне член 1 на Живковата конституция, Член 1 отпадна без драми (и вече никой не помни историята по отпадането)  , след като народът го пожела и изрази своята воля , излизайки няколко пъти на площадите . Важното е че имаше обществена воля и консенсус, изразени от народа

2) Имаше консенсус и обществена воля че трява да станем членове на ЕС (в началото подкрепата за ЕС беше 80-90 процента), Вече никой не помни как станахме член на ЕС, а в интерес на истината това беше резутата от една многодишна нелека работа на няколко български правителства 
(онзи ден един анализатор България он Еър казва че на Великобритания ще и трябват до 3 и половина до 8 години за излезне от ЕС, апропо при англичаните и шотландците имаше общесвена воля за излизане и от ЕС и това се случва, въпреки трудностите

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 17.06.2017 г. at 14:11, Capitainofmarine said:

:ag::ag:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Либертарианство

Форми на либертарианство:

http://e-vestnik.bg/18606/libertariantsite-novite-komunisti/

Ник Ханауър, Ерик Лю

Повечето хора ще кажат, че радикалното либертарианство и комунизмът са пълни противоположности: първата идеология превъзнася личната свобода, а втората я заличава. Те обаче просто са огледални образи. И двете идеологии се опитват да отговорят на едни и същи въпроси и не успяват по сходен начин. Там, където бе възприет комунизмът, резултатът бе мъка, бедност и тирания. Ако крайните либертарианци изпълнят някога своите възгледи на практика, то това ще доведе до същата катастрофа.

270px-Libertarianstwo.png

http://e-vestnik.bg/18606/libertariantsite-novite-komunisti/

Статията е манипулативна, а ти както разбирам отново се опитваш да занимаваш с разчистване на "сметки" с мен, като твой опонент..

А че статията тъпа и манипулативна, всеки може да види и разбере. Рон Пол не е "радикален либертарианец", а такъв който иска по-малка държавна намеса . Изобщо днес не съществуват радикални либерианци, които изключват ролята на държавата - всички либертарианци разбират и смятат, че държавата има своята роля и място, но тази роля не трябва да е такава,  каквото левите (икономически) популисти пропонират.

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Рон_Пол

 

Цитирай

 

Роналд Ърнест „Рон” Пол (на английски: Ronald Ernest "Ron" Paul) е американски лекар, писател, политик и дългогодишен член на Конгреса на САЩ от републиканската партия от щата Тексас. Кандидатира се два пъти за президент, веднъж през 1988 година от името на либертарианската партия и отново през 2008 година в предварителните избори на републиканската партия. През юли 2011 г. обявява своето намерение да се кандидатира отново през 2012 година.[1] Той е кандидат за президент на изборите през 2012 година. Той е известен критик на американската външна и монетарна (парична) политика и често е наричан „Доктор Не” заради отказа му да гласува закони, освен ако те не са „изрично позволени от конституцията”. Рон Пол има широка подкрепа сред консервативните среди и за две поредни години (2010 и 2011) е избиран за кандидат на „Консервативната политическа конференция”. Женен, има пет деца.

Политически позиции

Рон Пол е описван като консерватор, конституционалист и либертарианец. Като критик на американската външна политика, Рон Пол се обявява против войната в Ирак и подкрепя идеята за ненамеса, само едната част на изолационизма. Той подкрепя идеята за свободни пазари и търговия по със света. Той е за излизането на Съединените щати от организации като НАТО, СТО, ООН, МНС и др., които според него намаляват американския суверенитет. Икономически той подкрепя капитализма и е за по-ниски разходи и по-малка намеса на държавата в икономиката, както и за намаляване на данъците.

В сферата на гражданските свободи Рон Пол подкрепя основните граждански свободи описани в Конституцията на САЩ (на религията, на словото, на личността, на правото за притежаване на оръжие). Не подкрепя Патриотичния акт, който според него намалява личната свобода в Америка.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен какъв е точно смисълът на тази тема, но забелязвам някои основни неща. Дават се полезни информативни статистики от които обаче диалогът отново тръгва към проблемите и те са два, широка бедност и застаряващо население. Не съм съгласен обаче, застаряващото население и намалянето броят на жителите са основната причина за бедността. Те според мен са резултат. А рецептата за бедност е добре позната вече. И нея не си я сготвихме ние, а ни я сготвиха отвън, сервираха ни я нашите политици и ние я изядохме добре. Великият преход завърши, но не в наша полза а в полза на чуждите интереси. 

Преди 15 часа, Skubi said:

Само за пример. Това горе на най широко е хорицата и паричките които така или иначе им се полагат. Сега като тръгнат на долу, това нещо почва да се концентрира. Ако вземеш моралният хоризонт и почнеш да го сваляш на долу, ще дойде една точка, след която купчето ще почне да се разширява и най долу човеците да изпадат, докато паричките ще останат на върхът....Ако имаш време за игра можеш да разгледаш различните разрезки на тази двойна фуния....

 conics_small.gif

ей от тук: http://abrazolottanitok.blogspot.hu/2016/04/10-het-kup-es-henger-sikmetszete.html

Не сме си само ние виновни за лошата икономическа среда за правене на бизнес. След кризите в началото и краят на деветдесетте не останаха сили за съпротива срещу тези механизми и замразиха повишаването на заплатите и свободната девалвация на лева, които обаче са свързани с пазарите на икономиката ни. Колкото повече, толкова повече. Не може да очакваш с ниски заплати да има много в хазната. А след онези години на лоши практики, пирамиди и масова приватизация не остана много откъде да дойде в хазната. И лева закачен и така.

Къде е мястото на златото и летищата и пристанища и енергетика според вас. И не е чак толкова опасно да се увеличат резервите на БНБ и да се увеличат парите в обръщение със съответно увеличение на заплатите. Колкото повече, толкова повече. Но за това трябва печеливша държава, а тук такава вече хем няма, хем политиците не ги е еня за хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека сега погледнем, макар и не в детайли, качеството на наличната работна сила в България.

1.jpg.9aa4e7ab5a325b511ebb02b51f62c91c.jpg

2.jpg.271b67c7e79a5ed14afade5a7422dcc4.jpg

Вижда се, че най-активни са хората във възраст между 25 и 45 години – те са около 75 процента от всички работещи. В това няма нищо изненадващо, по-младите учат, по-възрастните между 55-64 са почти толкова, колкото и работят, от тях не работят около 120 000 души, вероятно в болшинството си ранно пенсионирали се.

3.jpg.b4ef7f1d2ef877c4c36871c4a72682f6.jpg

По-интересно е съотношението на хората с висше, средно и основно образование. Тук нещата изглеждат много добре на пръв поглед – близо 1 млн. или около една трета от работната ръка в България е от висшисти. При това процентът на реализирани професионално висшисти е най-голям. Не бива обаче да приемаме този факт прекалено оптимистично, защото нивото на висшето образование в България е на доморасло, провинциално равнище – един-единствен университет, СУ, влиза в световните класации до 100 университета с признати световни дипломи; един вид дипломите на тези хора си важат само у дома. По-късно ще видим в какви отрасли работи тази привидно високо образована работна ръка и дали те създават продукти с висока добавена стойност.

При завършилите средно образование, които са повече от половината – 57 процента – също има нещо много позитивно, отбелязано от статистиката; повечето от тях, над 1.1 млн. от 1.8 млн. за записани като „с придобита професионална квалификация”. Последното е огромен плюс, но също трябва да се разглежда много внимателно. Ще видим от статистиката, че такава квалификация тези хора придобиват след завършването на средното си образование, а не в хода на него.

Специализираните средни училища в България са изключително малко, пренебрежимо малко, квалификацията се придобива впоследствие и пак си остава въпроса доколко адекватна и тя и къде са заети да работят тези хора – в производства с ниска или висока принадена стойност. И не на последно място, поне аз си го задавам, въпроса: а дали тази записана на хартия квалификация не е получена фиктивно под натиска на профсъюзите, за да бъде обвързана с по-високо заплащане.

По време на социализма се даваха така „разряди” – от първи до н-ти, като за вяко стъпалце човекът добавяше нещо към заплатата си. работил съм в строителни бригади, където съм бил свидетел как реално абсолютно неквалифицирани работници притежаваха най-висок разряд и  получаваха въз основа на това заплати по-високи от професор в Университета. Това беше отклонение за разведряване.

Друго положително на пръв поглед нещо в най-беглия поглед върху структурата на работната сила е, че много малък брой хора в нея са с основно образование – около 10 процента и пренебрежително малко с по-ниско от основно – 3 процента. те естествено са и най-ниско платени и заемат твърдо сектора на най-ниското стъпало бедност, макар че работят.

Нека сега погледнем какви са перспективите за попълване на работната ръка с образовани и квалифицирани хора.

6-1.jpg.5e5e41312d5c7656fc546062e08fb2ed.jpg

Ако сравним данните за 2011-2014 г. на ученици, завършили основно и средно образование, не можем да не забележим нещо очебийно, а именно: във всяка от тези години се записват и завършват много по-голям брой деца в основното училище, отколкото в средното. По пътя от едното към другото отпадат десетки хиляди деца, като тенденцията с годините се задълбочава – през 2014 този брой на завършили основно и средно почти е два пъти по-голям в полза на основното. Какво показва това? Че в момента се извършва трансформация на работната сила в полза на нискоквалифицираните работници, тези хора преобладават два пъти. Докато в сега завареното положение съотношението работници със средно образование към такива с основно и е 6 към 1 в полза на среднистите, във випуск 2014 съотношението е почти 2 към 1 в полза на бъдещите работници с основно образование. Това означава, че работната сила от набори 2002-2003, която към 2025-40 ще бъде основното ядро на работната сила в България ще бъде поне с около 30 процента работници с основно образование или още по-зле, мнозинството от тези хора ще са потенциални безработни, чакащи на социални помощи.

6-2.jpg.c2b5f81f1e53dbeb1243ebec55e41a9c.jpg

Ще продължа този не много приятен анализ в следващ постинг, където ще се опитам да обвържа бедността с образованието и квалификацията.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...