Отиди на
Форум "Наука"

Еволюция?


Recommended Posts

Преди 9 часа, самотния вълк said:

Ако вярваме на библията, то бая работа е отхвърлил през почивния си ден. Изогонил Адам и Ева, пуснал един потоп, разбърквал езици при Вавилон, разделял Червено море, спускал заповеди на Синай, поизбил няколко народа и какво ли още не. Изпратил сина си на земята да изкупува грехове, после си го прибрал обратно. Бая натоварен почивен ден ще да е

Опитваш се, да приравняваш необятността на бог, с човешката си ограниченост!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 909
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 часа, skiahtro said:

Опитваш се, да приравняваш необятността на бог, с човешката си ограниченост!

 

Абе каква необятност?Бог не е всемогъщ.

Съгласен съм, че е много способен защото може, и ни наблюдава във всеки един момент в живота ни.Но още в началото не разбрал Адам и Ева като му обрали ябълката и яли от нея.

Хем имало да я варди само от двама души.Тая ябълка нали е била под негово постоянно видео наблюдение, къде е блеял?

Пък и ако е беше всемогъщ щеше да знае, че ще ядат от ябълката.

Това ме навежда на мисълта , че ние отдавна сме чипирани и се намираме под постоянно видео наблюдение, навсякъде.В целия свят няма място къде да скрием. Ужас!!!

Даже и когато си бъркаме един на друг в задниците.

 А и щом трябвало да си почине на  седмия ден значи и бог се уморява.Не е всемогъщ.Има хора дето работят много по дълго без почивка.

Започва да ме съмнява, че бог работи за някой друг, който му плаща задава му срокове за изпълнение и го товари с много работа.

Та имам един въпрос!

Няма значение кой е инвеститора, кой е спечелил търга и кой е подизпълнителя. Направили са ме некачествено. То не стига това, но и съм нападнат от вируси които както всичко живо са творение на бог.

Мога ли да съдя бог и църквата за нанесените вреди на здравето ми?Щом тия действия са  извършени на територията на страната където живея, значи са под юрисдикцията на законите и.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен бог и еволюцията вместо да се карат, могат да си подадат ръка

Бог е създал първите форми на живот и им казал, "По нататък еволюирайте е се оправяйте сами както си знаете.:)

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

Абе каква необятност?Бог не е всемогъщ.

Съгласен съм, че е много способен защото може, и ни наблюдава във всеки един момент в живота ни.Но още в началото не разбрал Адам и Ева като му обрали ябълката и яли от нея.

Хем имало да я варди само от двама души.Тая ябълка нали е била под негово постоянно видео наблюдение, къде е блеял?

Пък и ако е беше всемогъщ щеше да знае, че ще ядат от ябълката.

Това ме навежда на мисълта , че ние отдавна сме чипирани и се намираме под постоянно видео наблюдение, навсякъде.В целия свят няма място къде да скрием. Ужас!!!

Даже и когато си бъркаме един на друг в задниците.

 А и щом трябвало да си почине на  седмия ден значи и бог се уморява.Не е всемогъщ.Има хора дето работят много по дълго без почивка.

Започва да ме съмнява, че бог работи за някой друг, който му плаща задава му срокове за изпълнение и го товари с много работа.

Та имам един въпрос!

Няма значение кой е инвеститора, кой е спечелил търга и кой е подизпълнителя. Направили са ме некачествено. То не стига това, но и съм нападнат от вируси които както всичко живо са творение на бог.

Мога ли да съдя бог и църквата за нанесените вреди на здравето ми?Щом тия действия са  извършени на територията на страната където живея, значи са под юрисдикцията на законите и.

 

 

Искрено ме разсмя преди лягане. :D Между другото интересни въпроси. Вярващите в божественото сътворение ми е любопитно как ще отговорят на тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, scaner said:

Дали ако познаваме събитието С, събитието В и цялата безкрайна специфика около тях, можем да твърдим че събитието А ще се случи (да твърдим, но преди още да се е случило)?

Отговарям ви, на теб и на Гравити:

Според мен, НЕ. Дори и да познаваме цялата безкрайна специфика, ние не бихме могли да твърдим с абсолютна сигурност, че събитието А ще се случи. Но защо? Ами защото, както е казано, "Всичко тече, всичко се променя"🙂 А информацията за съответните промени винаги пристига до нас със закъснение.

Тоест, поради крайната скорост на разпространение на информацията ние - ПРИНЦИПНО - сме в невъзможност да предскажем със сигурност дали събитието ще се случи, или не, тъй като винаги ще се опираме на знания само от миналото, колкото и близко да е то.

Не знам доколко това мое мнение съответства на лапласовия или на квантовия детерминизъм. Просто казвам какво мисля.

 

Цитирай

Друга доктрина е следствие от квантовата механика - колкото и безкрайно добре да познаваме всички детайли на процеса, системата може да премине не в едно, а в много различни бъдещи състояния с някаква вероятност. Ние вероятностите ги знаем, но не знаем кой вариант свързан с тях ще се реализира. Тоест лапласовият детерминизъм тук не работи, не можем - принципно - да предскажем ще или не ще да се случи избраното очаквано събитие А. Само можем да оценим вероятността то да се случи. По тази причина според тази доктрина настоящето не е детерминирано точно от миналото - миналото дава само множество пътеки, по които може да мине настоящето по пътя си към бъдещето, но коя то ще си избере, не може да се предскаже, т.е. липсва класическият детерминизъм тук. Както пита Гравити, ти отричаш с твърдението си тази възможност, макар че науката я сочи за вярната. Защо?

Отбелязала съм това, на което отговарям:

Да, "не можем - принципно - да предскажем ще или не ще да се случи избраното очаквано събитие А. Само можем да оценим вероятността то да се случи." Но това е така, защото вероятността,  или по-точно вероятностите събитието да се случи, се променят непрестанно, а инфото за тези промени пристига до нас със закъснение.

Твърдението, че дадено събитие може да е случайно, както в примера на Гравити с хвърлянето на монета - 50% ези и 50% тура, според мен е невярно. Случайността означава, че при абсолютно еднакви условия монетата може да падне както на ези, така и на тура. Но, пак според мен, разбира се, в даден момент, при съвкупността от всички налични в именно в този момент условия, монетата НЕ случайно ще падне, да речем на тура. Падането й на тура ще бъде следствие от споменатите условия в този момент. А ако в следващия момент отново хвърлим същата монета по същия начин и тя падне на ези, това също се бъде следствие на съвкупността от съответните условия, които ВЕЧЕ няма да са идентични с онази в предишния момент, които са обусловили падането на тура. Всъщност даже и монетата вече няма да е идентична с това, което е била в предишния момент, нито пък хвърлянето на тази монета ще е идентично на предишното, даже и ако го осъществяваме с някаква супер точна машина.

Просто няма два момента, в които условията да са идентични. Няма и два момента, в които обектите и субектите да са идентични на самите себе си. Или както споменах в началото "Панта рей, панта киней". Поради което ние принципно не бихме могли да предвидим с абсолютна сигурност дали дадено събитие ще се случи, или не. Но това съвсем не означава, че то се е случило по случайност, без точно определени в дадения момент причини.

П.П. Постарах се да обясня какво имам предвид. Не съм привърженик нито на лапласовия, нито на квантовия детерминизъм. Не считам, че има достатъчно научни аргументи нито за единия, нито за другия. И може би - принципно - никога няма да има🙄

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, vvarbanov said:

Абе каква необятност?Бог не е всемогъщ.

Съгласен съм, че е много способен защото може, и ни наблюдава във всеки един момент в живота ни.Но още в началото не разбрал Адам и Ева като му обрали ябълката и яли от нея.

Хем имало да я варди само от двама души.Тая ябълка нали е била под негово постоянно видео наблюдение, къде е блеял?

Пък и ако е беше всемогъщ щеше да знае, че ще ядат от ябълката.

Това ме навежда на мисълта , че ние отдавна сме чипирани и се намираме под постоянно видео наблюдение, навсякъде.В целия свят няма място къде да скрием. Ужас!!!

Даже и когато си бъркаме един на друг в задниците.

 А и щом трябвало да си почине на  седмия ден значи и бог се уморява.Не е всемогъщ.Има хора дето работят много по дълго без почивка.

Започва да ме съмнява, че бог работи за някой друг, който му плаща задава му срокове за изпълнение и го товари с много работа.

Та имам един въпрос!

Няма значение кой е инвеститора, кой е спечелил търга и кой е подизпълнителя. Направили са ме некачествено. То не стига това, но и съм нападнат от вируси които както всичко живо са творение на бог.

Мога ли да съдя бог и църквата за нанесените вреди на здравето ми?Щом тия действия са  извършени на територията на страната където живея, значи са под юрисдикцията на законите и.

 

 

Просто придаваш на себе си, особено голяма значимост!

Единственото, което можеш, да приемеш е, че несъвършенството ти е някаква елементарна частичка от Божия план и е в услуга на Божията цел!

Бог не може, да бъде отговорен, за това че ти не осъзнаваш действията му! Той е съвършен и непогрешим!

Църквата няма нищо общо! Тя не е Бог! Предназначението и е единствено, да пази божието познание, право и неизкривено, както и да го прави достъпно, за хората!

Link to comment
Share on other sites

За улеснение на комунистите, по-вероятно е, да е разделен на петмилиардки...! ...Васко...😇

Не му познавам разтежа, не мога да имам такова въображение... Но едва ли нещо става предстрочно...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Шпага said:

...Не съм привърженик нито на лапласовия, нито на квантовия детерминизъм. Не считам, че има достатъчно научни аргументи нито за единия, нито за другия. И може би - принципно - никога няма да има

И все пак детерминизъм има😊 там, където са известни причинно-следствените зависимости - известни са всички детайли или по възможност, съществените, за крайния ефект - резултат в бъдеще време. И само толкова (лапласов). Истина е обаче, че не можем (не ни е дадено) да знаем ВСИЧКИ параметри, влияещи на възможността за различен от очаквания резултат. Затова описваме и договаряме "закони за запазване" при експерименти. Но пък знаем, че няма еднакви частици - има тъждествени по физически свойства частици, което е само очакване  за еднаквост на същите. Да се държат еднакво при полагане на експеримент. Тогава - ползва се теорията на вероятностите за "предсказания", като се разглеждат зависими и независими събития. https://www.youtube.com/watch?v=nm08CWJUZyU

Но тъй като теорията на вероятностите НЕ СЕ допълва от теория на невероятностите (чудесата в главите на хората), "зависимостите" от променливото ЕМП се влияят по квантов начин (възприет от Изследовател - мозъкът също ползва квантов принцип при мислене), а резултатът се коригира от метод "проба-грешка", то ... и да има случайност, тя - нейният резултат, се ликвидира като възможни връзки - следствие, във времето.

 В този смисъл еволюцията протича по квантов метод, а не "на случаен принцип". Затова еволюцията - може и да протича много по-бързо, ако има изменени начални условия, отколкото - да се надяват (креационистите), че "нещо" ще възниква на случаен принцип.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  Според мене самата идея вероятност не може да се прилага към творението. То работи твърде добре, твърде синхронно, твърде еднородно във всяка галактика, за да може да се твърди, че законите, които го управляват, имат каквото и да е общо с някакви вероятности или проценти, или случайности. Така че трябва човек скромно да признае, че тази велика закономерност няма как да е плод на вероятности от какъвто и да е порядък.

(Самият факт, че нощем можем да видим звездите говори, че законите на светлината и тук и там са едни и същи. Според теорията на вероятностите няма как във всяко ъгълче на вселената да царуват едни и същи закони.)

Моят единствен извод е, че Бог в мъдростта си е направил вселената да показва неговото величие. Исус!

Редактирано от Etienne
грешка на гугъл
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, skiahtro said:

За улеснение на комунистите, по-вероятно е, да е разделен на петмилиардки...! ...Васко...😇

Не му познавам разтежа, не мога да имам такова въображение... Но едва ли нещо става предстрочно...😉

Не е изненада , че Бог е от наште, Той е първият Комунист във Вселената.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Малоум 2 said:

И все пак детерминизъм има...............

Ами има, но какео е това. 

Моята мисъл е за Променлив, вариантен детерминизъм. В случая на <долната> ни граница в протоквантов свят <местният космос> е рапидно живеещ от наша гледна точка и нещата <там> са променливи, вкл. и зависимостите , приемани като физика , промените за нас са с <безкрайна скорост> , а за религиозните , тамашния бог им показва буквално от къде изгрява слънцето😀

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Etienne said:

промените ви са много илюзорни, всичко си стои и не помръдва, освен че по мъничко се харчи...

Хем стои и не мърда , хем се харчи, значи  ...... инфлация. Бог и той е инфлационен, губи стойност

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, Etienne said:

Той е извън този свят и "там" нищо не се променя никога. Инфлация 0%.

Щом не се променя............. това е най тежката участ, съдба, най страшната смърт, заключен в битието с никакъв шанс за измъкване, Бог дори няма волята да се самоубие........ нещастник!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Шпага said:

Отговарям ви, на теб и на Гравити:

Според мен, НЕ. Дори и да познаваме цялата безкрайна специфика, ние не бихме могли да твърдим с абсолютна сигурност, че събитието А ще се случи. Но защо? Ами защото, както е казано, "Всичко тече, всичко се променя"🙂 А информацията за съответните промени винаги пристига до нас със закъснение.

Пак не се разбираме. Цялата безкрайна специфика включва и всички течения и промени, включително и отчитането на закъсняващите въздействия - като знаем всичко и имаме точните закони, теоретично можем да направим това. Нашата немощ на някакво ниво няма общо с това принципно положение. Всичко наистина означава познаване на всичко. Принципно, без значение на техническите проблеми.

Нека да го кажа по друг начин. Нека ние наистина не можем да знаем всичко и да правим точни предсказания. При този случай обаче, пак можем да отличим истинската случайност от псевдослучайност породена от ограниченото ни знание. Оказва се, че вероятността за конкретни събития, оценена по доктрината за абсолютен детерминизъм се различава от вероятността оценена по доктрината на квантовата механика. Първият вариант е моделът на скритите параметри, който предлага Айнщайн - няма случайности, всичко е детерминирано, просто имаме параметри които влияят по класически начин но ние не ги познаваме. Вторият вариант, както казах е квантовомеханически - имаме истинска случайност, резултатът от всяка промяна е вероятностен, с няколко варианта с различна вероятност. Както казах, двата варианта предполагат леко различаващи се вероятности за определени процеси, и това теоретично се доказва с теоремата на Бел. Практиката пък показва, че в нашият свят квантовата доктрина е много по-адекватна от класическата, от доктрината включваща лапласовият детерминизъм.

Така че нашето непознаване на всичко не ни помага да омаловажим или да се отървем от вероятностите. Те не могат да бъдат избегнати принципно, особено когато се описват очаквания. И дори Бог нищо не може да стори тук.

Всичко това го пиша само за да покажа безсмислието на онази "хипотеза" с фотони за връзка и подобни простотии, която омазва и принизява  всяка смислена тема чрез механистичното си опростачаване. Иначе достатъчно далеко се отклонихме от същността на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Etienne said:

Той е извън този свят и "там" нищо не се променя никога. Инфлация 0%.

Където и да е, ако нищо не се променя, то Той нищо не прави. Напълно мъртъв е, по дефиниция.

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, scaner said:

Където и да е, ако нищо не се променя, то Той нищо не прави. Напълно мъртъв е, по дефиниция.

Аха, църквата, нейните властници и теоретици от миналото и сега убиха своя Бог !

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, scaner said:

....Практиката пък показва, че в нашият свят квантовата доктрина е много по-адекватна от класическата, от доктрината включваща лапласовият детерминизъм.

Така че нашето непознаване на всичко не ни помага да омаловажим или да се отървем от вероятностите. Те не могат да бъдат избегнати принципно, особено когато се описват очаквания. И дори Бог нищо не може да стори тук.

Всичко това го пиша само за да покажа безсмислието на онази "хипотеза" с фотони за връзка и подобни простотии, която омазва и принизява  всяка смислена тема чрез механистичното си опростачаване. Иначе достатъчно далеко се отклонихме от същността на темата.

Връзката на <това> с еволюция на живота е базова. Вероятностния характер е случаен за нас, но не така може да бъде от гледна точка на квантов космос, нещата са само хипотетични и така ще е още дълго.Много са вероятни един и същ тип промени на квантово ниво повтаряне почти безбройно и с неизмерима скорост и по друго направление се променя типа на тези <циклични> промени и така нататък, т.е динамична вселена в която няма нищо в стабилно състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, skiahtro said:

Просто придаваш на себе си, особено голяма значимост!

Единственото, което можеш, да приемеш е, че несъвършенството ти е някаква елементарна частичка от Божия план и е в услуга на Божията цел!

Бог не може, да бъде отговорен, за това че ти не осъзнаваш действията му! Той е съвършен и непогрешим!

Църквата няма нищо общо! Тя не е Бог! Предназначението и е единствено, да пази божието познание, право и неизкривено, както и да го прави достъпно, за хората!

Стига с този божи план. Създава дефектно същество, което после наказва, че проявява дефекти. Мисля си следното:
1. Той е адски некомпетентна личност и не може да направи нищо работещо без проблеми, затова после си го изкарва на сътвореното от него. Това е като да псуваш и мацаш по лошо нарисувана картина, понеже си калпав художник и си се провалил.
2. Той е компетентна, но много садистична и злобна личност.

П.С. В коментара приемам, че той съществува въпреки липсата на всякакви реални доказателства за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, skiahtro said:

Просто придаваш на себе си, особено голяма значимост!

Единственото, което можеш, да приемеш е, че несъвършенството ти е някаква елементарна частичка от Божия план и е в услуга на Божията цел!

Бог не може, да бъде отговорен, за това че ти не осъзнаваш действията му! Той е съвършен и непогрешим!

първо) Ние нямаме различна значимост .Умни, глупави,бедни, богати, високи, ниски,...сме равни пред закона.

Има привилегировани, но те са упоменати в законите и указите(бог не е записан).Има и такива които дават рушвети и се измъкват безнаказано.Да не искаш да кажеш, че бог е от тях?

второ) Как така бог не е отговорен ако не осъзнавам действията му?

Значи според теб ,ако някой  убие, изнасили, ограби или нанесе някакви вреди, но потърпевшия не разбира защо прави така, то тоя престъпник не може да бъде държан отговорен.Така ли?

 

Преди 6 часа, skiahtro said:

Църквата няма нищо общо! Тя не е Бог! Предназначението и е единствено, да пази божието познание, право и неизкривено, както и да го прави достъпно, за хората!

Ясно е, че бог е извършил престъпление като е създал вирусите и сега ги използва за постигане на свои цели.Това че не му знаем целите не го оправдава.

Смяташ ли, че ако някоя организация(като църквата) подпомага извършването на престъпления(от бог) не трябва да носи наказателна отговорност?

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, Димитър Йорданов said:

Стига с този божи план. Създава дефектно същество, което после наказва, че проявява дефекти. Мисля си следното:
1. Той е адски некомпетентна личност и не може да направи нищо работещо без проблеми, затова после си го изкарва на сътвореното от него. Това е като да псуваш и мацаш по лошо нарисувана картина, понеже си калпав художник и си се провалил.
2. Той е компетентна, но много садистична и злобна личност.

П.С. В коментара приемам, че той съществува въпреки липсата на всякакви реални доказателства за това.

Говоря, за православното християнство!

Нещо си омешал боговете..! Това също е религиозна философия, но вярванията ти са характерни, за дуалистичните демонологии!😟

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Шпага said:

Случайността означава, че при абсолютно еднакви условия монетата може да падне както на ези, така и на тура. Но, пак според мен, разбира се, в даден момент, при съвкупността от всички налични в именно в този момент условия, монетата НЕ случайно ще падне, да речем на тура. Падането й на тура ще бъде следствие от споменатите условия в този момент.

Не се бях замислял, но си напълно права. Дефакто нищо не се случва случайно, а само на нас така ни се струва.

Моята перспектива е следната:
Субективната вероятност, дали на човек нещо ще му случи или не, винаги е 50-на-50: нещото или ти се случва, или не
(освен ако по условие тази вероятност не е 0 или 100%).
От страни погледнато, обаче, могат да се изчисляват някакви по-различни вероятности, но това е статистика.
В крайна сметка пак няма случайносто. Хмм.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...