Отиди на
Форум "Наука"

Кимерийците не трябва да са табу за българските историци (и за македонските им колеги).


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Conan said:

Със това си твърдение се превръщаш в кимеролог номбър уан. 😁 Никой от тях не си позволява да е толкова категоричен. Остава да го повториш още 100 пъти.🤣

Абе ти не си прочел и един истински кимеролог и никаква представа нямаш кой какво точно е писал. Аз също не съм чел кой знае колко, понеже, както вече писах, кимерийците са в периферията на историческите ми интереси. Така че тук-таме може и да съм написал нещо неточно. Ама ти уж се интересуваш и даже защитаваш някакви кимеро-български тези.

Та ако беше чел истинските кимеролози, а не Кирил Милчев или който там го е писал това "проф. Асколд Иванчик отговаря", щеше да знаеш, че има такива, които са далеч по-категорични от мен. Защото аз само писах, че към края на 7 век пр. Хр. няма кимерийци в Северното Причерноморие. А някои от академичните авторитети твърдят, че кимерийци там (в Северното Причерноморие) може и изобщо никога да не е имало. Трябваха ми точно 10 минути да си прегледам архива, за да намеря кой защитава подобна теза - името му е Сергей Тохтасиев. Чувал ли си го или и там сме максимум до ниво "проф. Тохтасиев отговаря"?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 924
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On ‎20‎.‎5‎.‎2020‎ г. at 2:21, tantin said:

Бележка:  За родно място на Херкулес се спряка едно градче пак там до Кимерийския Боспор.. Няма да го казвам кое е , проверете сами.. Има гроб, огромен саркофаг в египетски стил.. 

Къде ги черпиш тези сведения Тантине , къде ?  Какъв Херкулес свързахте с проклетия Кимерийски Боспор пък сега ?  Лошо ми става вече от ..Кимерийски , кимери , кимеро-траки , кимеро-хуни и кимеро-българи.  Сега и Херкулес....Дай и Адам Библейски да го запратим натам и да се свършва...

Хераклес , оня от митологията с дванадесетте подвига е микенец , микенец значи ахеец . Роден е не в градче в ..Кимерийски Боспор , а в Тива . Седмовратата Тива , Беотия , Средна/Централна  Гърция. Рожденото му име е Алкид ! (Нещо подобно звучащо ..Алкейдес - старо гръцки) Обещан му е престола/царството/ на най силния град тогава - Микена. Богатата на злато , златоносна , златообилна Микена !  Перлата на  Архаична Елада . На нейно име е наречена и цялата цивилизация на Ахая ,  грубо казано от залеза на Крито-минойската цивилизация до Троянската война. Сурова , жестока цивилизация , целият и Епос е Трагедия ! Баща заклал децата си , син убил баща си и спал с майка си , баща изял децата си , майка от ревност заклала децата си . Разбира се вина имат и боговете им с техните интриги . Чети Тивански  цикъл и ще имаш нужда от силно питие ….

Че е митология и легендите са компилативни пластове е така , но недейте да изопачавате оригиналите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Къде ги черпиш тези сведения Тантине , къде ?  Какъв Херкулес свързахте с проклетия Кимерийски Боспор пък сега ?  Лошо ми става вече от ..Кимерийски , кимери , кимеро-траки , кимеро-хуни и кимеро-българи.  Сега и Херкулес....Дай и Адам Библейски да го запратим натам и да се свършва...

Хераклес , оня от митологията с дванадесетте подвига е микенец , микенец значи ахеец . Роден е не в градче в ..Кимерийски Боспор , а в Тива . Седмовратата Тива , Беотия , Средна/Централна  Гърция. Рожденото му име е Алкид ! (Нещо подобно звучащо ..Алкейдес - старо гръцки) Обещан му е престола/царството/ на най силния град тогава - Микена. Богатата на злато , златоносна , златообилна Микена !  Перлата на  Архаична Елада . На нейно име е наречена и цялата цивилизация на Ахая ,  грубо казано от залеза на Крито-минойската цивилизация до Троянската война. Сурова , жестока цивилизация , целият и Епос е Трагедия ! Баща заклал децата си , син убил баща си и спал с майка си , баща изял децата си , майка от ревност заклала децата си . Разбира се вина имат и боговете им с техните интриги . Чети Тивански  цикъл и ще имаш нужда от силно питие ….

Че е митология и легендите са компилативни пластове е така , но недейте да изопачавате оригиналите

Благодаря за информацията.. 

Заблудата ми дойде от руски материали за някакъв гроб украсен с рисунки на Херкулес. Имаше някакви коментари на руснаци, може би съм се заблудил нещо.
 

https://ru.wikipedia.org/wiki/Горгиппия

https://otdih.nakubani.ru/sklep-gerakla/

5d42d822a593ad12cf3fc310

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказва се че това е късно възпоминателно място посветено на Херкулес, понеже в града се провеждали "Гермесские игры" - някакви спортни празници - игри посветени на Херакъл - Херкулес. Датировката е от около 300 г след н.е. 

Отделно че тия от Анапа имат лошия навик да пускат тотално измислени сензационни новини под форма на първо-априлски шеги.. Вече 2 пъти им се вързах на гадовете..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Евристей said:

Какъв Херкулес свързахте с проклетия Кимерийски Боспор пък сега ?  Лошо ми става вече от ..Кимерийски , кимери , кимеро-траки , кимеро-хуни и кимеро-българи.  

 

Дръж се Евристей! Ще се пробвам да те излекувам.....  Започвам... прабългари - Централна Азия , българи- Памир,Тяншан или Хиндокуш,  района на Алтай, Западен Сибир, Таримската котловина, Западна Монголия, Южен Сибир и горното течение на Иртиш. Туранойди, тюрко- атайци, чуваши, монголойдни черти, монголойдни белези, Тангра- Таггра, Тенгри. Смесен пройзход,  конни номади-славянско море. По добре ли си ? Ставаш примадона ако не чуваш вечните мантри.😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Conan said:

Дръж се Евристей! Ще се пробвам да те излекувам.....  Започвам... прабългари - Централна Азия , българи- Памир,Тяншан или Хиндокуш,  района на Алтай, Западен Сибир, Таримската котловина, Западна Монголия, Южен Сибир и горното течение на Иртиш. Туранойди, тюрко- атайци, чуваши, монголойдни черти, монголойдни белези, Тангра- Таггра, Тенгри. Смесен пройзход, 

-славянско море. По добре ли си ? Ставаш примадона ако не чуваш вечните мантри.😁😁😁

Ох, Конане, това са наистина мантри... Ама има ли полза?  Първо че тия мантри не са вечни... Имат начало, начален момент..  Пробвай да ги датираш:

-Централна Азия (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

-Памир -(кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- Тяншан или Хиндокуш  - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- района на Алтай - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- Западен Сибир - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- Таримската котловина - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

-  Западна Монголия - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- Южен Сибир - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- горното течение на Иртиш - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????

- Туранойди, тюрко- атайци, чуваши, монголойдни черти, монголойдни белези, Тангра- Таггра, Тенгри. Смесен пройзход, (- (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????)

- конни номади - (кога ??) за първи път и за последен , някакви доказателства, археология, какво ще да е????   

- -славянско море - тука вече няма нужда от доказателства, имаме ги... 

 

Ако са по-малко мантрите и повече се концентрираме на горните въпроси - отговори - би имало някакъв шанс за напредък и развитие.. Иначе ще си седим на мантрите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Conan said:

Дръж се Евристей! Ще се пробвам да те излекувам.....  Започвам... прабългари - Централна Азия , българи- Памир,Тяншан или Хиндокуш,  района на Алтай, Западен Сибир, Таримската котловина, Западна Монголия, Южен Сибир и горното течение на Иртиш. Туранойди, тюрко- атайци, чуваши, монголойдни черти, монголойдни белези, Тангра- Таггра, Тенгри. Смесен пройзход,  конни номади-славянско море. По добре ли си ? Ставаш примадона ако не чуваш вечните мантри.😁😁😁

И? Това значи ли, че трябва да заменим едни мантри с други, не по-малко тъпи и фантасмагорични, каквато е кимеро-българската хипотеза?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, sir said:

И? Това значи ли, че трябва да заменим едни мантри с други, не по-малко тъпи и фантасмагорични, каквато е кимеро-българската хипотеза?

Амииииииииии. При нас и циганите почнаха да говорят, че тече в тях кипчайска кръв....image.jpeg.207fa3d766da87611141f518548fff8f.jpeg😎

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

Амииииииииии. При нас и циганите почнаха да говорят, че тече в тях кипчайска кръв....image.jpeg.207fa3d766da87611141f518548fff8f.jpeg😎

Точно така ! Значий…...Ваший крал Ласло IV Кун (Куманин) е 1/2 цигане !  Щото майка му Елизабет ( Ерджибет ли е ? ) е расова циганка , дъщеря на хан , пардон барон Котян Тертеробов . Рода сме ,  Вечна Болгаро-Мадярска дружба ! И България трябва да приеме и да се гордее  с циганските си царе - Георгия Тертер и син му Тодор Светослав !

Да приветстваме и братска Москва - нейният основател Юрий Долгорукий е щастливо женен за чистокръвна циганка дъщеря на циганския барон Осен ( Асен, Хасан) и му ражда  8 мърляви циганета  - Ростислав, Андрей Боголюбский, Иван, Глеб, Борис и три дъщери ….

Игор Святославич и Алексадр Невский са с 3/4 ...циганска кръв !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Точно така ! Значий…...Ваший крал Ласло IV Кун (Куманин) е 1/2 цигане !  Щото майка му Елизабет ( Ерджибет ли е ? ) е расова циганка , дъщеря на хан , пардон барон Котян Тертеробов . Рода сме ,  Вечна Болгаро-Мадярска дружба ! И България трябва да приеме и да се гордее  с циганските си царе - Георгия Тертер и син му Тодор Светослав !

Да приветстваме и братска Москва - нейният основател Юрий Долгорукий е щастливо женен за чистокръвна циганка дъщеря на циганския барон Осен ( Асен, Хасан) и му ражда  8 мърляви циганета  - Ростислав, Андрей Боголюбский, Иван, Глеб, Борис и три дъщери ….

Игор Святославич и Алексадр Невский са с 3/4 ...циганска кръв !

Това означава според теб, че барабар с траките, хелотите и етрусите циганите са били преди хуните и българите в Европа?😲

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, sir said:

И? Това значи ли, че трябва да заменим едни мантри с други, не по-малко тъпи и фантасмагорични, каквато е кимеро-българската хипотеза?

Сир! Ако нещо ще се променя то няма да е от вас. Това което съм писал по-горе явно ти е позната материя. От коловоза трудно се излиза.😁

Казано е:[2]

  • Рецитирането на ом мани падме хум сто или хиляда пъти е равно на ползата от рицитирането на целия Канджур.
  • Рецитирането на ом мани падме хум десет хиляди пъти затваря вратата към прераждането в по-низшите сфери на прераждане.
  • Рецитирането на ом мани падме хум един милион пъти човек достига необратимо ниво на бодхисатва.
  • Рецитирането на ом мани падме хум десет милиона пъти човек става съвършен буда
  • Според мен няма как да се върнеш към по нисшата ("сфера на прераждане") кимеро-хуно-българска хипотеза. 🤣🤣🤔
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шесть слогов очистить шесть сфер существования в страдании. Когда ты говоришь первый слог:"Ом" Он благословил, чтобы помочь вам достичь совершенства в практике щедрости "Ма" помогает совершенствовать практику чистой этике "Ни" помогает достичь совершенства в практике терпимости и терпения. "Пад", четвертый слог, помогает достичь совершенства настойчивости, "Ме" помогает достичь совершенства в практике концентрации, а последний слог шестой "Хум» помогает достичь совершенства в практике мудрости. Так что в этом пути повторению мантры помогает достичь совершенства в шести из практики щедрости к мудрости. Путь этих шести совершенств путь шел по всех Будд трех времен. Что же может быть более значимым, чем сказать мантру и выполнить шесть совершенств? "

За 3 часа колко пъти може?

 

Знаех си аз. При опъването Христос на кръст,  едно циганче за да му помогне решило да открадне гвоздеите, мислейки, че без гвоздеи няма да го обесят. Но видял това един войник и го прогонил. Така то успяло само един гвоздей да открадне. Затова ако гледаш на Христос краката са с един гвойздей забити. Виждайки тази доброта –защото освен него никой не се посмелил да направи нещо за Христово спасение– му подарил целият земен свят и всички негови богатства. И понеже циганите не са лакоми и основно са добродушни, дали го на нас да го ползваме, но основно той–светът и имуществата- са на техни. Затова когато нещо им е нужно те си го връщат. Не, не крадът връщат си го.....

ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум ом мани падме хум .

Но докато панде хумисвам ми падне на ум от кой рас на циганите са гореспоменатите царе, боляри? 😎

árgyelán: 
aškali: 
arli, arlija: 

B

bandžara:
beás: 
beli cigani: 
belžicka roma: 
bergitka roma
blek-dač:
boša: 
burgudži: 
C, Č
cerhari: 
čačo rom: 
čergar: 
čergasto: 
čurari: 
D
dasikano rom, dasiko rom: 
dom: 
drindari: 
džambaš, džambazo:
E
eftavagario: 
erli: 
estraiharo: 
F
fintika roma: 
G
gábor-cigányok
gadolija lohara: 
gažikane roma: 
ghagar: 
grekurja: 
gurbet: 
H
helebi: 
hinsnar: 
I
indiai cigányok: 
jerli: 

K
kalajdži: 
kalo:
kalopero:
kanasteros: 
karači:
kárpáti cigány: 
kaseros: 
kazandži: 
khelderaš, khelderari: 
kheretuno rom: 
košinčar: 
kovačija: 
kramario: 
krimitka roma:
kurbat: 
kurbet: 

L
lom: 
lombarda: 
lotfika roma: 
lovari: 
luri:

M
magyarcigány: 
manuš: 
mečkar: 
moldovaja: 
mucino: 
muncsán: 
muzsikus:

N, Ny
nawar: 
nuri: 
nyamcicka roma:

O
oláhcigány: 

P
pajibano: .
polska roma: .
poša: 
R
roma abruzzese: 
roma calabrese: 
roma napolitana: 
román cigány 
romungro: 
rudari: 
ruskaja roma:.
rusurja: 

S, Š
serburja: 
serviko roma: 
sinti:
sinti piemontezi: 
spoitori 
šlejfar: 

T
ticsán: 

U
ursar: 

V
vatraš:
vextosari 
vlaxo rom:
vlašiko rom: 
X (hh,χ)
xaladitko roma: 
xorahane roma: 

Z
zargar

https://hu.wikipedia.org/wiki/Cigány_népcsoportok

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Skubi said:

Това означава според теб, че барабар с траките, хелотите и етрусите циганите са били преди хуните и българите в Европа?😲

Циганите са гарантирано индоевропейци. 100%-ви. Няма съмнения при тях. Обаче при траки и прабългари нещата не са никак така ясни..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Conan said:

Сир! Ако нещо ще се променя то няма да е от вас. Това което съм писал по-горе явно ти е позната материя. От коловоза трудно се излиза.😁

Казано е:[2]

  • Рецитирането на ом мани падме хум сто или хиляда пъти е равно на ползата от рицитирането на целия Канджур.
  • Рецитирането на ом мани падме хум десет хиляди пъти затваря вратата към прераждането в по-низшите сфери на прераждане.
  • Рецитирането на ом мани падме хум един милион пъти човек достига необратимо ниво на бодхисатва.
  • Рецитирането на ом мани падме хум десет милиона пъти човек става съвършен буда
  • Според мен няма как да се върнеш към по нисшата ("сфера на прераждане") кимеро-хуно-българска хипотеза. 🤣🤣🤔

Разбира се, че нищо няма да се промени от мен или от мнението на когото и да било по форумите. То никой и не претендира да прави революции в науката с форумни мнения. Е, освен може би тантинчо, но той е неспасяем случай.

Що се отнася до горната материя - ами да, позната ми е. Единствената тема, която съм пускал в този форум, също е по нея материя. Ама то за да можеш да коментираш дадена материя, а да не говорим пък да критикуваш и оборваш, на първо място трябва да си се запознал с нея в детайли. Не може само да изредиш най-абсурдните клишета, да кажеш "ха-ха, е вижте ги тия уж учени, а пък какви глупости са писали" или пък да наречеш всички историци и лингвисти "поръчкови" или "болшевишки" и да считаш, че си приключил с оборването и вече може да седнеш да просветляваш народонаселението в новата линия. Конкретика трябва.

От там насетне пък е задължително като ще просветляваш някого, то първо ти самият да си наясно с детайлите по хипотезите си. Зададени ти бяха конкретни елементарни въпроси, ами ти нямаш смислени отговори на нито един от тях. Къде си тръгнал? Може да си ом-каш, колкото си искаш, но с това реален ефект няма да постигнеш - най-много да отблъснеш някой, който по принцип е бил склонен да изслуша евентуални нови аргументи по въпроса с произхода на прабългарите.

Тъй че прав си - трудно се излиза от коловоза. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Skubi said:

Амииииииииии. При нас и циганите почнаха да говорят, че тече в тях кипчайска кръв....image.jpeg.207fa3d766da87611141f518548fff8f.jpeg😎

Куманите са съвсем реален фактор в не толкова далечната история на кажи-речи цяла Източна Европа. Кимерийците са някакви хора, за които единствените достоверни данни са от преди 2600-2700 години, при това в Азия. Няма място за сравнение. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, sir said:

Разбира се, че нищо няма да се промени от мен или от мнението на когото и да било по форумите. То никой и не претендира да прави революции в науката с форумни мнения. Е, освен може би тантинчо, но той е неспасяем случай.

Що се отнася до горната материя - ами да, позната ми е. Единствената тема, която съм пускал в този форум, също е по нея материя. Ама то за да можеш да коментираш дадена материя, а да не говорим пък да критикуваш и оборваш, на първо място трябва да си се запознал с нея в детайли. Не може само да изредиш най-абсурдните клишета, да кажеш "ха-ха, е вижте ги тия уж учени, а пък какви глупости са писали" или пък да наречеш всички историци и лингвисти "поръчкови" или "болшевишки" и да считаш, че си приключил с оборването и вече може да седнеш да просветляваш народонаселението в новата линия. Конкретика трябва.

От там насетне пък е задължително като ще просветляваш някого, то първо ти самият да си наясно с детайлите по хипотезите си. Зададени ти бяха конкретни елементарни въпроси, ами ти нямаш смислени отговори на нито един от тях. Къде си тръгнал? Може да си ом-каш, колкото си искаш, но с това реален ефект няма да постигнеш - най-много да отблъснеш някой, който по принцип е бил склонен да изслуша евентуални нови аргументи по въпроса с произхода на прабългарите.

Тъй че прав си - трудно се излиза от коловоза. :)

Не така, не така! Изказвам мнение искам да се дискутира но това не е моя хипотеза. Ако някой се е подразнил от нещо ... сори,  ето сега аз може да се подразня от глупостите за горките учени. Тея болшевики преди това фашисти.... сега " поръчкови"  ееее стига де кой им е крив че искат да са политици? Като бръкнеш в кацата... Честит празник !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Conan said:

Не така, не така! Изказвам мнение искам да се дискутира но това не е моя хипотеза. 

Ами дискутира се, какво не си доволен. :) Ако не ти харесва посоката на дискусията, не е у дискутиращите проблемът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, sir said:

Ами дискутира се, какво не си доволен. :) Ако не ти харесва посоката на дискусията, не е у дискутиращите проблемът.

Намирайки се в меотичната среда, кимерийците, благодарение на по-високата си култура и организация, заемат водещо място в Кубанския регион, но, оставайки в малцинството, не успяват да запазят етническата си независимост и се сляха с местното население във времето. Възможно е преките потомци на кимерийците да са били синджи, представляващи най-прогресивната част от населението на Долен Прикубан - полуостров Таман и прилежащата част на Черноморието. Все още трябва да се върнем към тях във връзка с историята на Боспорското царство; тук е подходящо да се отбележи, че кимерийските топоними от двете страни на Керченския пролив и древното име на този проток от Босфора на Кимерия, както се съобщава от Херодот (IV, 12), най-вероятно са свързани с престоят на кимерийците, завърнали се от Азия, а не с отдавнашното им господство в Северното Черноморие. Гърци, които колонизират брега на Керченския проток през VI век. пр.н.е. е., хванали кимерийците, когото познавали отдавна в Мала Азия, а не Меотс и скитиЯвно така наречените сурови гробове са генетично свързани с ранните кимерийски погребения в Кубанския регион, които имат вид на яма, блокирана от дъски със стени, облицовани с кални тухли. Такива гробове са характерни за почвените погребения на полуостров Таман от VІ - ІІІ век. пр.н.е. д. От края на V век те също са открити под могилите на този полуостров. Варварските особености на погребалните ритуали, представени от суровите гробове, не оставят съмнения относно принадлежността им към местното синдийско население. От европейската страна на Керченския пролив суровите гробове са разположени в некрополите на Nymphaeum и Panticapaeum. В. Д. Блаватски смята, че появата им в Пантикапее свидетелства за притока на синдийското население в столицата на БосфораВъпросът за етническата принадлежност на кимерийците остава отворен. Въпреки иранското признание на имената на кимерийските царе в Мала Азия, по-голямата част от данните за близостта на кимерийците не са със скитите, а не с местното население на Кавказ, като Меотс, особено не с Телеца на планинския Крим, чиято катакомбна култура не е била широко разпространена, а с древната населението на Мала Азия и на Балканския полуостров, по-специално с траките. Това се доказва от литературната традиция, произхождаща от Страбон (Ератостен), и идентичността на имената на тракийските и Боспорските царе, последното от които, както показваме по-долу, най-вероятно не е произлязло от тракийското правителство, а от кимерийско-синдийската среда

Заявеното решение на кимерийския проблем никога не е било обсъждано в научната литература, изглежда за първи път и по своята необичайна същност може да предизвика, ако не възражение, то недоумение. С оглед на това считам за необходимо да добавя няколко забележки към горното. В Кубан изведнъж се появяват могили Келермес, не подготвени от никакви паметници, обясняващи тяхното възникване. Те нямат нищо общо с местната културна традиция. Това ми се струва безспорно. Следователно те принадлежат на хората, нови за Кубан. Но защо кимерийците, а не някой друг? Че те не са скити, това следва от горното, но те се появяват едновременно с скитските паметници от Северното Черноморие. Това е несъмнено. Но в случая, който освен кимерийците, можеше ли да се засели на Кубан по същото време, когато скитите се завърнаха в Северното Черноморие и дори с култура от източен произход, тоест донесена от Азия? Известно е, че кимерийците са изгонени от цар Алиат, а са известни и обстоятелствата на това изгнание, свързващо ги със скитите. От друга страна, няма данни къде са отишли

 

Това естествено следва не предположение, а изводът, че те напуснали скитите и се заселили в Кубан.

В допълнение към могилите на Келермес, оставени от първото поколение царе кимерийци, завърнали се от Азия, в Кубанския регион има богати царски могилни могили, които датират от същите или малко по-късни времена. Разположението на гробовете се различава от тези на Челермес по това, че помещението за мъртвите е било подредено не в глинен гроб, а върху повърхността на почвата под формата на дървена палатка. Най-старото от тези погребения е намерено под могилна могила край село Кострома. Намира се на повърхността на по-стара могила с катакомбен гроб от бронзовата епоха. Дървената конструкция беше осветена, но овъглените части бяха толкова запазени, че направиха възможно да се добие представа за нейната форма, в частност пирамидалното покритие с четири наклона. Отвън по стените на тази конструкция бяха положени двадесет и два коня с бронз, бърз и железен бит. Вътрешността на погребалната палатка беше разграбена. Кръг железен щит с масивна масивна плака под формата на лежащ елен в средата случайно оцелял................ Артамонов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като Меотс, особено не с Телеца на планинския Крим,

 

телеца , любимите някога на Мироки таури , разбирай таврите...Въобще Гугъл переводчика не помага много в случая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, ДеДо Либен said:

като Меотс, особено не с Телеца на планинския Крим,

 

телеца , любимите някога на Мироки таури , разбирай таврите...Въобще Гугъл переводчика не помага много в случая.

Има го в превод на български но трябва да търся, ако желаеш на руски? Само кажи ?

 Гърци, които колонизират брега на Керченския проток през VI век. пр.н.е. е., хванали кимерийците, когото познавали отдавна в Мала Азия, а не Меотс и скити. Тук искаш ли пояснение?                                    Това се доказва от литературната традиция, произхождаща от Страбон (Ератостен), и идентичността на имената на тракийските и Боспорските царе, последното от които, както показваме по-долу, най-вероятно не е произлязло от тракийското правителство, а от кимерийско-синдийската среда. А тук? Май не всичко е черно и бяло. 

Редактирано от Conan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Боспорите водят войни със скитите. 

Между другото много се замятат кимерийци с боспорци. Нека поне ги разделим за наше улеснение според годините. И тези царе от Боспорското царство да не ги смесваме с кимерийците, поне до доказване на някаква връзка.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Conan said:

Намирайки се в меотичната среда, кимерийците, благодарение на по-високата си култура и организация, заемат водещо място в Кубанския регион, но, оставайки в малцинството, не успяват да запазят етническата си независимост и се сляха с местното население във времето. ....

................ Артамонов

Ето това вече е по-смислена насока на дискусията, макар и с този некачествен превод. Другия път пусни и линк към статията или поне заглавие в оригинал. 

По-късно като имам повече време може да изкоментирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Ето това вече е по-смислена насока на дискусията, макар и с този некачествен превод. Другия път пусни и линк към статията или поне заглавие в оригинал. 

По-късно като имам повече време може да изкоментирам.

"Десет"пъти вече съм писъл за нея "Кимерийци и скити" глава кимерийци на Кубан

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Conan said:

Намирайки се в меотичната среда, кимерийците, благодарение на по-високата си култура и организация, заемат водещо място в Кубанския регион, но, оставайки в малцинството, не успяват да запазят етническата си независимост и се сляха с местното население във времето.

Привет Конане!

Ще помогна с малко на темата ти за Кимерийците.  При това с автентични извори. Направо от най-ценната книга. Подсказа ми го Мироки оня ден с книгата за  Liber generationis .

Какво се казва там:

58. filii Iafet.                                            
59.      Gamer, ex quo Cappadoces.                                             
60.      Magog, de quo Celtae et Galatae.                                             
61.      Madae, de quo Medi.                                            
62.      Iuvan, de quo Greci et Iones.                                            
63.      Thobel, unde Etthalienses.                                             
64.      Mosoc, unde Illyryci.                                            
65.      Thiras, unde Traces.                                             
66.      Cetthyn, unde Macedones

 

Гамир или Гамер получава Кападокията.  Защо после решава да иде на Кимерийския Боспор ? Това вие го обяснете.

При това забележи че Гамер го слагат в списъка на синовете на Яфет на първо място, преди царете на келтите, медите, гърци и йонийци, ефталити, илирийци, траки и македонци.

Може да се каже че почти  всички тук или всички те са все от индоевропейците.

Официалната датировка обаче леко се разминава с библейските предания..  Значе липсват някакви 1500 години.. Щото тези синове на Яфет са от времето преди Вавилонската кула.. Значе първоначално ако вярваме от тая част на библията би трябвало вашите кимерийци да са все още в Кападокия..  

Осем са имената на синове на Яфет тук.. Дали са били наистина толкова и дали е съществувал Яфет - това може да е по-скоро тема за теолозите.

Народите обаче които са изброени в историята за сътворението са действителни.  Значи можем до някъде да приемем и информацията за техните най-първи царе ..  А това е именно тази история - да ни каже имената на първите царе на тия народи.. (нещо подобно на именника на българските царе ).. После в същия списък се нарежда и коментирания вече от нас Зиези...

Досега в обсъждането за Кимерийците и техния първи цар Гамер изобщо не забелязах да сме коментирали много за Кападокия. Има ли някаква връзка с кимерийците?  Подсказвайте ако знаете повече.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...