Отиди на
Форум "Наука"

Теории за гравитацията, разширението на вселената и всичко останало


gmladenov

Recommended Posts

  • Потребител

Отварям тема за нещата във физиката, за които или нямаме обяснение, или имаме само хипотези.

Да вземем за пример гравитацията.
Днес имаме два модела за гравитация: класическият и общата теория на относителността (ОТО).
Самото естество на гравитацията, обаче, все още не ни е познато и никой не знае какво точно е гравитацията.
Също така нито един от двата посочени модела не може да обясни защо галактиките се въртят по подобие на твърди дискове.

Разширението на вселената е друг такъв пример.
Според стандартния космологичен модел, вселената се разширява.
Тази теория се базира на червеното отместване на светлината от далечни галактики, а обяснението е, че разстоянието между галактиките се увеличава.
Колкото и да е достоверно, обаче, това обяснение е в същност само хипотеза, защото ние няма как потвърдим със сигурност дали това наистина е така.

Големият взрив пък е още по-благодатна тема за разискване.
Така че има много за обсъждане. Моля заповядайте ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 369
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Моят проблем с разширението на вселената е, че физиците не предлагат физически механизъм, чрез които вселената се разширява.
Пространството някак си се разширява. Ами добре.

На мен по-достоверна ми се струва теорията за уморената светлина ("tired light").
Подобна теория не изисква разширение на пространството, а само че светлината губи енергия докато преминава огромни разстояния.
Това е много по-възможно и вероятно като физически механизъм.
Проблемът е в това, че тази теория противоречи на стандартния космологичен модел.
Ако червното отместване на далечните галактики е резултат от уморена светлина, то тогава вселената не се разширява.

Аз лично нямам кой знае колко силно мнение по-въпроса. Най-вече се чудя.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се нарече разширяването на вселената (ако има такова) "Големият взрив" е нонсенс! Все си мислех,че взривът унищожава,а не създава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как пък, днешният виц уцелва темата?.. Ами не четете, бре...😎

" - По какво четеш? - Квантова физика. - Ама учебникът ти е на обратно! - Че... има ли значение?!? "

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, deaf said:

Да се нарече разширяването на вселената (ако има такова) "Големият взрив" е нонсенс! Все си мислех,че взривът унищожава,а не създава.

Когато е "голям" - може и да унищожава, ама по-скоро създава условия за нещо ново да се структурира.

(Съм на мнение, че по него време(?!) не е било Един ГВ, а много на брой малки, различни "взривчета" от анихилация на електрон-позитронни двойки. Не е било възможно "да се наблюдава", каквото и да е, щото тогава още не е имало познатите ни днес сложни структури от атоми и молекули. Но пък - се поляризира вакуума и се създава вероятност за образуване на протони от сблъсък на неутрони (антинеутроните - доказано са идентични на неутроните, имаше статия в оффнюз). При голяма относителна скорост между тях - неутроните се разпадат и по познатите днес закони се образуват протони, електрони (те са като допълнително) неутрино (някакво) и гама-фотони. Формират се водородните атоми - протон+електрон и ... всичко тръгва по вече "познат" начин. Но - важното е: наличието на атоми водород, насища околността си с информация, че го има. Така, вероятността пак да се получава водород, от новата поляризация на вакуума, е вече по-голяма. И повсеместно, на много различни места се групират атоми, молекули и от ускорителните процеси, заради силни потенциални разлики, става групиране+превръщане, към по-тежки елементи и структури от тях.)

(при взрив - се променя обемът и формата на изходните продукти)

Пиша в скоби, да се знае, че ползвам хипотезата си.😁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към Малоум 2,

разбира се,че донякъде се шегувах. Взривът може да носи и полза. И то голяма полза. Например двигателя с вътрешно горене на практика задвижва колата чрез постоянни КОНТРОЛИРАНИ взривове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Към Малоум 2,

разбира се,че донякъде се шегувах. Взривът може да носи и полза. И то голяма полза. Например двигателя с вътрешно горене на практика задвижва колата чрез постоянни КОНТРОЛИРАНИ взривове.

 Всичко в природата се стреми към ентропия и това е едно от обясненията за стрелата на времето. Тоест всичко в природата отива към разруха и разпадане.По-лесно е чашата да се счупи отколкото да се сглоби отново на парчета.Просто животът и цивилизацията на нашата планета са изключение и сбор от невероятни случайности. Шансът да се създаде живота е толкова минимален, колкото е минимално да мине ураган през гробище за самолети и да създаде Боинг-777 ,съвършено сглобен до последното винтче 😁. Това го бях чел някъде.Истината е, че щом ни има това се е случило. Едно от обясненията е наличието на мултивселена, където все някоя вселена от безброй многото, може да създаде живот на някоя от своите планети.И все пак всичко върви към разруха, накрая вселената вероятно ще изстине и всичко ще се разпадне до последната частица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като стана въпрос за мултивселена ,някой може ли да обясни каква може да бъде реалната визия на такова нещо. Гледал съм филми в които мултивселената е изпълнена със сфери от вселени.Също съм чел че в мултивселената не знаем, какво пространство има и дали то наистина съществува.Задавал съм си и въпроса Дали това не е просто някаква платформа, абстрактно понятие, където всичко съществува накуп дори още по абстрактно в точка.Реално времето и пространството съществуват в нашата вселена, а извън нея не се знае какво е. Хипотетично извън нея, може да няма време и пространство. А След като няма време и пространство.... Тогава и двете могат да бъдат разтегнати до безкрайност или до нула 🤔 или по-скоро да са и двете едновременно. Миг-вечност точка-безкрайност. Нещо което не можем да си представим, затова го наричам и платформа на някакво необяснимо място. Някой ако има идеи да споделя, ако може да се нарече представане на нещата Аз така си ги представям.Друг е въпроса какво точно представлява Този балон нашата вселена. Ние По периферията на балона ли сме или вътре в него. Или периферията на балона е опростено сравнение за модел на двумерна вселена , която реално, както е в случая е триизмерна и няма как да си представим🤔 по друг начин?

Реално има други модели на вселената и още се говори и за плоско пространство.А също се смята ,че може и да има някаква Кривина ,каквото и да значи това. Някой може ли да разясни?

Редактирано от Недоспал
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, gmladenov said:

...

Да вземем за пример гравитацията.

...

Тази тема за гравитацията я приемам лично. 😀

Сега сериозно, това, че на теб не ти е ясно, разбира се не е проблем за науката.

Link to comment
Share on other sites

Преди 22 минути, Gravity said:

...

Сега сериозно, това, че на теб не ти е ясно, разбира се не е проблем за науката.

 

Как да не е проблем, проблем е Световното общество, относно науката за нея е огромен проблем, тя не знае какво е гравитация, има хипотези и увиснали теории, като предложението пространствовреме, друго , като хипотетичен механизъм на Хигс и зловещото му статично поле.Гравитация тепърва ще е поле на <върховни> открития.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Gravity said:

Сега сериозно, това, че на теб не ти е ясно, разбира се не е проблем за науката.

Ами науката още не може да обясни въртененото на галактиките.
За какво въобще имаме тъмна материя, която никой не е виждал?
Така че това е отворен проблем - и то не мой, а на науката.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, gmladenov said:

Така че това е отворен проблем - и то не мой, а на науката.

Не, това е проблем на вашата изключително несъстоятелна представа за науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Не, това е проблем на вашата изключително несъстоятелна представа за науката.

Искаш да кажеш, че науката вече е разрешила проблема с въртенете на галактиките ... но аз не съм разбрал?

Дай един линк да го видим това решение.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, gmladenov said:

Искаш да кажеш, че науката вече е разрешила проблема с въртенете на галактиките ... но аз не съм разбрал?

Да, не сте разбрал. Още Нютон е обяснил защо галактиките се въртят :) макар че по негово време не са знаели за съществуването им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.09.2019 г. at 14:12, Недоспал said:

Едно от обясненията е наличието на мултивселена, където все някоя вселена от безброй многото, може да създаде живот на някоя от своите планети

Интересното в цялата история е, че ако съществува  безкрайността, както интуитивно числата ни подсказват(все още има спорове Дали мултивселената е безкрайна, Ако изобщо съществува) тогава Това означава, че колкото и минимален да е шанса едно нещо да се случи, то в безкрайността (от време пространство ,не се знае, в мулти вселената) може да се случи безброй много пъти. Тогава ние може да съществуваме на безброй много вселени едновременно и всяко едно нещо, което може да се случи в тази вселена на същата планета, като нашата, то може да се случи. Дори става ясно ,че може да има точни копия на вселените до последната частица (все пак си говорим за безкрайност) А това вярно ли е, ние аджеба в коя вселена се намираме. Реално може да съществуваме в безброй много вселени едновременно с едно и също съзнание. И да плуваме във вероятности от една вселена в друга ,чрез нещо като естествено телепортиране 🤔 не само ние, а и цялата вселена. Възможно ли е това изобщо...? Това да е някаква ентропна последователност на кадри от случайности, създаваща времето. Самата стабилност на това и баланса в нея да е някаква вероятност за съществуването ни. Все пак говоря за безкрайност 😛 и ако тя съществува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също съм си мислил за безкрайността на вселената.

Нашата човешка представа за безкрайност е едно и също нещо до безкрай.
Не се знае, обаче, дали вселенета има същата представа за безкрайност като нас.

Според нашата представа за безкрайност, ако вселената е безкрайна, то тя би била пълна до безкрайност с галактики.
И както ти казваш, в този случай ще съществуват безкраен брой копия на нашата галактика и слънчева система.
Или безбройно много копия на цялата вселена.

Аз имам чувството, обаче, че вселенета има друга представа за безкрайност.
Може би безкрайността е преминаване от едно състояние в друго ... до безкрай.
Не знам.

Със сигурност обаче и аз виждам едно постоянно отиграване на случайности и вероятности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.09.2019 г. at 21:14, Недоспал said:

Дори става ясно ,че може да има точни копия на вселените до последната частица (все пак си говорим за безкрайност) А това вярно ли е, ние аджеба в коя вселена се намираме. Реално може да съществуваме в безброй много вселени едновременно с едно и също съзнание. И да плуваме във вероятности от една вселена в друга ,чрез нещо като естествено телепортиране 🤔 не само ние, а и цялата вселена. Възможно ли е това изобщо...?

Тука искам да продължа с размишленията си по темата. Вместо да се телепортира цялата вселена, възможно ли е да се телепортираме само ние и всичко свързано с нас и нашето съзнание, нашите спомени и това което знаем за света около нас. Тоест да се телепортира само вселената на индивида, еденицата, удовлетворяваща неговото съществуване. И тук вече се намесва законът за привличането и силата на мисълта 😉😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към Недоспал,

съществуват две части на цялото - Макрокосмос,(растителният свят) и Микрокосмос,(човека и животинският свят). Едното не може да бъде телепортирано без другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, deaf said:

Към Недоспал,

съществуват две части на цялото - Макрокосмос,(растителният свят) и Микрокосмос,(човека и животинският свят). Едното не може да бъде телепортирано без другото.

Окей съгласен съм. Тука по скоро имах предвид с всичко ,което взаимодействаме в даден момент.обаче има нещо интересно В цялата история.Ние реално наблюдаваме миналото на всичко около нас, а самите взаимодействия и те са доста относителни в този аспект 🙂. Реално при тази хипотеза не се знае как точно взаимодействаме и дали не съществуваме локално сими за себе си, ако телепортирането става мигновено каквото е и е по-бързо от светлината. И там вече нещата стават много сложни за самия човек като устройство. Какво се случва и в самите нас при тези условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сетих се за още една научно-фантастична хипотеза, която ми беше щукнала преди време. Става въпрос за енергията, като форма на материята. Ако приемем, че всеки от нас е чиста енергия, тогава тялото и съзнанието са капан за тази енергия, която обитава това тяло. Тоест това е някаква памет на енергията ,която се самоопределя ,като съзнание. Но реално тази енергия, като базисна може да навсякъде и да е всичко. Тоест излиза така, че ние ,ако се определим като енергия или някаква изначална градивна частица, може да сме всичко и да сме навсякъде. Например сутрин ставаш, откъде можеш да докажеш, че вчера не си бил някой друг или друга или нещо друго. Просто си енергия, която обитава това тяло ,това съзнание. С всичката памет която е събрала, цяла една самоличност.Реално това може да се случва всеки миг ,ако се възприемем като нещо като енергия.Реално енергията се движи във всеки и във всичко и ние сме всеки и всичко. Именно абсурда на това може би потвърждава горното за телепортирането.😁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Недоспал said:

Сетих се за още една научно-фантастична хипотеза, която ми беше щукнала преди време. Става въпрос за енергията, като форма на материята. Ако приемем, че всеки от нас е чиста енергия, тогава тялото и съзнанието са капан за тази енергия, която обитава това тяло. Тоест това е някаква памет на енергията ,която се самоопределя ,като съзнание. Но реално тази енергия, като базисна може да навсякъде и да е всичко. Тоест излиза така, че ние ,ако се определим като енергия или някаква изначална градивна частица, може да сме всичко и да сме навсякъде. Например сутрин ставаш, откъде можеш да докажеш, че вчера не си бил някой друг или друга или нещо друго. Просто си енергия, която обитава това тяло ,това съзнание. С всичката памет която е събрала, цяла една самоличност.Реално това може да се случва всеки миг ,ако се възприемем като нещо като енергия.Реално енергията се движи във всеки и във всичко и ние сме всеки и всичко. Именно абсурда на това може би потвърждава горното за телепортирането.😁

Сънят е Макрокосмоса у човека. Изпадайки в сън всеки ден той се връща към РАСТИТЕЛНОТО съществуване. Буквално. Самото растение не е свободно да се грижи за себе си,да има своя воля и свой избор. Растението е ИЗЦЯЛО това което е. В същината на човека (и животното) има нещо двойнствено - Микрокосмоса. Растението е само растение,човекът е растение и още нещо освен него,тоест притежава и Микрокосмос. В този смисъл може би е възможно Микрокосмоса като енергия да се телепортира по време на сънят и да напуска тялото. Обаче според мен не можем да изключим напълно феномена на тялото. То не е просто "капан" за "душата",както биха казали религиозните хора. Така усещам нещата. Може и да греша. При всички случаи никой човек не усеща тялото си като нещо чуждо,като "капан". Не можеш да кажеш,че стомахът ти например,не е твой а просто е един чужд съд в който слагаш избраната от теб храна. И още - тялото е единственият феномен който можем наистина да пипнем. Останалото - енергията,вятърът,слънцето,космическите излъчвания които минават през нас... - някак си не можем да ги пипнем. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Недоспал said:

Сетих се за още една научно-фантастична хипотеза, която ми беше щукнала преди време.

Всичките ти идеи и хрумвания приличат по скоро на езотеризъм, а не на наука. Понякога е полезно човек да се придържа към рационализма, а не към фантазията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, makebulgar said:

Всичките ти идеи и хрумвания приличат по скоро на езотеризъм, а не на наука. Понякога е полезно човек да се придържа към рационализма, а не към фантазията.

Аааа 😀Добре бе човек,незнам защо само ме критикуваш толкова.Какво пречи малко да се отклоним и пофантазираме ,ако ще. Някой по-умен от мен може да го прочете и да му дойде някаква идея за нещо. Още повече съм писал ,че е абсурдно и че  не трябва да го тълкуваме  така. Както каза деф няма как да си почувстваш тялото чуждо. Именно затова ,ако приемем че съществуваме в безброй вселени едновременно и се телепортираме във вероятности тогава може би нещата седят по друг начин. То дори това може да се приеме, като условно телепортиране.Те нещата могат да се гледат от различни гледни точки да се тълкуват  различно в зависимост от въображението на човека. 😁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е то няма проблем човек да си фантазира, ама това не е физика, а езотеризъм, паранауки и други подобни. Напрактика всички измислици за червееви дупки, паралелни вселени и други подобни са научна фантастика.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...