Отиди на
Форум "Наука"

Парадоксът на тризнаците


gmladenov

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 43 минути, gmladenov said:

На десетата година, обаче, Ани прилага Лоренцовата трансформация и какво излиза
(виж първоначалния постинг):

tБ' = γ(t-vvt/cc) = γ(10Ψ-9Ψ/4) = γΨ(31/4)
tВ' = γ(t-vvt/cc) = γ(10Ψ-10Ψ/4) = γΨ(30/4)
Δt' = (tБ'-tВ') = γΨ/4

Значи след като Боби и Васил са си сверили часовниците девет пъти (!), според Ани техните
часовници пак не са сверени ?!?!?

А ти какво очакваш? Ами ако сложиш отрицателен момент, т.е. момент преди изобщо Васил да е тръгнал? Пак ще се получи същото. Защото това показва не конкретно събитие, а конкретна ситуация - обект се изстрелва с дадената скорост и след една година друг обект се изстрелва със същата скорост - разликите във часовниците в двете системи в момента на събитието ще бъде изчислената. Независимо от момента на тръгването.

В случая ако искаш да изследваш нещо на Васил и Боби, трябва да визираш поне същото събитие, както си го написал във първият коментар на темата. А в случая си сложил моментите и мястото на някакво съвсем различно събитие, случващо се в момента "сега" за Ани (времето много е нараснало след първото събитие) но от същата конкретна ситуация - два обекта с разлика на тръгването година.

Така че посочените сметки нямат абсолютно никакво отношение към Васил и Боби :)

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 минути, Relinquishmentor said:

Защото две събития, които са едновременни в една система - примерно събитието стрелките на двата сверени часовника да удрят 12 часа, не са едновременни в друга, която се движи спрямо нея - в нея, когато стрелката на 1ия часовник удари 12, другия може да удари 10 примерно. Часовниците могат да се сверят и спрямо система, спрямо която се движат, но пък тогава няма да са сверени в своята система. Т.е. винаги могат да се сверят в която и да е система, стига да са неподвижни един спрямо друг, но в друга система вече няма да са сверени.

Това са някакви общи приказки. Ти не си отгвоворил на въпроса. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, gmladenov said:

Това са някакви общи приказки. Ти не си отгвоворил на въпроса. 🙄

Боби и Васил си сверяват часовниците. Могат да го направят, защото са неподвижни един спрямо друг. Ани се движи спрямо тях и заради това от нейна гледна точка часовниците не са сверени. (виж "общите приказки" за подробности).

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 часа, Relinquishmentor said:

Няма значение дали е заради часови зони или по други причини. Нали винаги могат да се сверят щом са в една система. Значи няма проблем да мерят едновременност и да се сравняват моменти във времето.

В СТО Подвижна ИОС , по правилата на трансформации е Нарочно, Умишленно с Несверени часовници, те са с координатно отместване. Какви моменти да сравняват едни несверени часовници ?

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, scaner said:

Е, колкото и да си търсиш извинения, истината е ясна.  Ей на, обясних ти даже образно ситуацията и липсата на парадокси, и мълчиш като застрелян. Липсата на смислени аргументи от твоя страна е показателна в това отношение :D

Кой мълчи, а кой се криие в миша дупка....... отговори на Въпросите

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, Relinquishmentor said:

По условие може. Което не значи, че задължително трябва да е така. Ето Айнщайн какво пише веднага след твоята изрезка:

"We assume that this definition of synchronism is free from contradictions,
and possible for any number of points"

Значи синхронизацията е възможна, но не задължителна.

Не може, не може да сравняваш моменти с несверени часовници.
Все едно да сравняваш координатна дължина, на 2 точки, но един път почваш от нула , втория от десет и сравнаваш буквално, без преобразуване получените числа. Така не се сравнява.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, scaner said:

Ти тотално не си наясно какво ти казва лоренцовата трансформация и се мъчиш да компенсираш с възпалено въображение. Но точно щото е възпалено, нищо не се получава.

Лоренцовата трансформация свързва момента и координатите на събитие в едната система със момента и координатите на същото събитие в другата система. Момента в първата система е определен по общото време в нея, тоест с неподвижен синхронен и сверен с останалите часовник в непосредствена близост до мястото на случване. Този часовник не е притежание на някой, той е част от системата определяща общото време по Айнщайн. Наричаме го "часовника на наблюдателя" само и единствено защото наблюдателят е близо до него.

Връзката която прави лоренцовата трансформация показва само, че това събитие се случва някъде в другата система в резултантният момент време по общото време на другата система, т.е. че такова ще е показанието на неподвижен синхронен и сверен часовник на указаното място там по нейното общо време. Толкова. Това са двата несинхронни часовника, в двете системи.

Когато Боби се ускори, той зарязва всичките му околни часовници, те отлитат от него защото вече се движи с някаква скорост спрямо целият облак часовници, описващи общото време в началната система. И в резултат на ускорението Боби спира неподвижен точно до този часовник, изчислен от лоренцовите трансформации, и той става "негов". Но той е бил и продължава да е част от общото време на системата на Васил, и си е отвсякъде синхронен и сверен с останалите часовници. Други, несинхронни неподвижни часовници наоколо няма.

И парадокс няма, освен в кухите кратуни.

Затова като нямаш идея какво правят лоренцовите трансформации, ще ме слушаш мене.

 

Де Бил Ий , какво би накарало Един часовник, сверен  в Общото време да работо различно в зависимост от някакви си координати........ нали пространството е хомогенно, времето също.  Защо нарочно работите с Несверени часовници.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 часа, Relinquishmentor said:

Хаха. Ти се оплете като пате в кълчища и се чудиш какво да измислиш. Но то е съвсем просто - 2 неподвижни един спрямо друг часовника винаги могат да се сверят/синхронизират да показват едно и също време. Но ако единият се движи спрямо другия, вече не могат. Ако, след като се е движил, вземе че спре - пак ще могат. Това е, просто и ясно.

Хубаво, след като са се сверили в Системата си , защо СТО ги Разсверява при прилагане на Лоренцови Трансформации, Дай Физични Причини. не искам Митология!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, scaner said:

Събитията не се случват е някоя система а се случват във всички. Така че в която и система да е наблюдателят, няма как да пропусне събитие.

Зациклих:be: Дай, моля те, още някакво обяснение!

Да, разбира се, както изрично съм отбелязала и аз, всяко събитие се случва в абсолютно всички системи. Но, ако си повторим за хиляден път, че:

Две събития А и Б, които са се случили едновременно в една система, не се случват едновременно в друга система. Т.е. че в друга система първо се случва събитие А, а след това се случва Б, защо да не е възможна следната ситуация:

Ти си в системата, в която първо се случва събитие А, но още преди да се случи събитие Б преминаваш в системата, в която А и Б вече са се случили. Поради което се оказва, че ти всъщност си пропуснал случването на събитието Б. Просто защото това събитие Б е било в бъдещето на системата, която си напуснал и е в миналото на системата, в която си преминал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Relinquishmentor said:

Боби и Васил си сверяват часовниците. Могат да го направят, защото са неподвижни един спрямо друг. Ани се движи спрямо тях и заради това от нейна гледна точка часовниците не са сверени. (виж "общите приказки" за подробности).

Да, не виждам парадокс в тази ситуация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Шпага said:

Ти си в системата, в която първо се случва събитие А, но още преди да се случи събитие Б преминаваш в системата, в която А и Б вече са се случили. 

С телепортация ли ще преминеш в тая система? Тогава може.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Ниkи said:

Не знам Сканер как ще ти го обясни, но според мен, понеже светлината е преносител на инфото за събитията, ти , прескачайки от система в система няма как да избягаш от светлината и ще бъдеш свидетел на всички събития

Само да допълня: ... на всички Случили се събития. Така може да се изчисли с Лоренц - момент на случване на кое да е събитие, щом вече е наблюдаемо.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Две събития А и Б, които са се случили едновременно в една система, не се случват едновременно в друга система. Т.е. че в друга система първо се случва събитие А, а след това се случва Б, защо да не е възможна следната ситуация:

Ти си в системата, в която първо се случва събитие А, но още преди да се случи събитие Б преминаваш в системата, в която А и Б вече са се случили. Поради което се оказва, че ти всъщност си пропуснал случването на събитието Б. Просто защото това събитие Б е било в бъдещето на системата, която си напуснал и е в миналото на системата, в която си преминал.

Да, рабрах какво имаш пред вид. Това което аз твърдя е, че във всяка отправна система се случват всички събития.

Но какво значи "събитие да се случи за наблюдател" е термин, който трябва да се изясни. Ако в моята отправна система сега гръмне някаква далечна свръхнова, това събитие случило ли се е за мене? Какъв е критерият за това? Последствията от взрива ще достигнат до мен след много, може милиони, години. Всякакви причинно-следствени връзки ще се активират едва тогава. И чак тогава (е, не точно аз) ще дойде информация до моето място, че това се е случило. Сега обаче то се случва непосредствено до друг наблюдател, неподвижен в моята система, т.е. случва се за моята система. Аз дали съм го пропуснал, не знам и не мога да знам, и никой в обозримата реалност с който мога да контактувам, не знае.

Така че това понятие би трябвало да се изясни. За такива далечни събития понятието "сега" по отношение на наблюдател е твърде условно, за разлика от система..

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Ниkи said:

Не са се сверили в Системата си, а са с общо време. За да се сверят, трябва да се ползва формулата:

str.png.b1e024f1c10f750c28e1c6af5ca85491.png.a7431e15636673a8bd97d33140062fab.png

Която формула, Младенов не приложи правилно (както вече каза Relinquishmentor)

Казваш навлизаш във Физиката. Нека да се придържаш само към ТО.
Извън ТО, на мен не ми е известен начин за истинско сверяване на часовници в подвижни системи, а те почти всички са подвижни, сверяване вътре в системата си , без помощни похвати извън тези обекти в системата.

Сега по СТО, там има следното разрешено сверяване. Система в Покой , и Подвижна система. Подвижна система 2 часовника на 100 метра по между си , от гледна точка на Неподвижната. Подвижните часовници не са сверени, но работят е Общо време. 
Сверяване, става като в Един и същи момент в Неподвижната система Т 0 , се сверяват Едновременно за Неподвижната система Подвижните часовници Т1 0 , като след това няма никаква причина в друг момент Т 20 секунди , да има различни показания на Пдвижни часовници, т,е, те са сверени и работят синхронно, показват примерно Т1  10  секунди . 
Сверявания и отчитания в общи точки разбира се, при които размяна на инфо е практически Х , Х1 е Нула.

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Ниkи said:

Но това важи само за Х , Х1 = Нула. После времената пак нямат нищо общо. Така, че какво си сверил ... незнам

Разбира се . Прав си.
После в друг момент показвам само едно, че времето <тече. изотропно, хомогенно и в двете системи и няма никаква причина 
в Т 20 сек. примерно , отчетено време и за двата подвижни часовника, т.е. отчитането е едновременно , подвижните часовници да He показват една и съща стойност , примерно Т1 и Т2  е 10 секунди. От тук това Отчитане. т.е. Събития са Едновременни и в Подвижната система, а това  Разбива СТО. 
Доказвал съм го многократно . Не ми се пише напразно, това е и пряко Задължаващо следствие от Хомогенното време, Изотропията му и Първи Постулат. 
С две думи, Т.О и фанатиците на теорията се самопрецакват , не със 100 , а с 200 !


 

Редактирано от laplandetza
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

т.е. Събития са Едновременни и в Подвижната система

Не са, разбира се. Елементарният и очеваден пример на Айнщайн с влака и гарата го показва. И всяко друго тврдение е погрешно, резултат от куцо и ограничено мислене.  Но някой трябва още много да порасне, докато го проумее :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Ниkи said:

Това, че имаш два сверени часовника в една ИОС, не означава че всяко събитие ще е едновременно и за двата

Това означава при правилно сверяване и правилно отчитане. 
Отчитане от различни ИОС и , които са  еднакви, с относителна скорост Нула, при което Х и Х1 клонят към нула, или теоретично са Нула. Тогава идва наистина Трети Постулат , Едновременност или Не Навсякъде.
Помисли , после говори. Доказвал съм го многократно.

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, scaner said:

Не са, разбира се. Елементарният и очеваден пример на Айнщайн с влака и гарата го показва. И всяко друго тврдение е погрешно, резултат от куцо и ограничено мислене.  Но някой трябва още много да порасне, докато го проумее :)

Ей Байдънски мозък ,хахах.😀  Не си дорасъл да мислиш , отговори на Онези Въпроси...........

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Ниkи said:

Лапландец, нищо не казваш за това:

А, Сканер ще каже, че времевите разлики нямат общо с разликите в часовниците, защото са спрямо Ана

Имам работа в момента, но исках да ти покажа , за да разбереш, трябва ми време..........

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Ниkи said:

Правилно ли те разбирам, двете ИОС-и съвпадат по координати?

Самите физици заявяват , че ТО, не работи при навлизане в квантовата размерност, т.е. при интервали,време, пространство клонящи към нула.Аз нали съм невестулка, се облягам на твърденията им. 
Неподвината система Покой, може да я делиш на Безброй Еднакви системи, също Покой, Айнщайн е дал право за това. 
Също той е дал право и да делиш така и Всяка Подвижна система, нали има симетрия в относителност.
Като ги делиш, става часовник до часовник, а срещите са събития. Х и Х1 е Нула. директно отчитане по Лоренц , няма отношения х координати. Има само фактор на лоренц. От тук и директно следва едновременност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, laplandetza said:

После в друг момент показвам само едно, че времето <тече. изотропно, хомогенно и в двете системи и няма никаква причина 
в Т 20 сек. примерно , отчетено време и за двата подвижни часовника, т.е. отчитането е едновременно , подвижните часовници да He показват една и съща стойност ,

Има причина и това е Лоренцовата трансформация на интервала от време между 2 събития в К и К'

20201023-112858-compress39.jpg

А каква е причината да смяташ, че трябва да показват една и съща стойност? Как това следва от "времето тече хомогенно и изотропно и в двете системи"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, laplandetza said:

Самите физици заявяват , че ТО, не работи при навлизане в квантовата размерност, т.е. при интервали,време, пространство клонящи към нула.

Глупости, СТО и квантовата механика са съвместими теории, това е показано от Дирак през 1928. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Relinquishmentor said:

Глупости, СТО и квантовата механика са съвместими теории, това е показано от Дирак през 1928. 

Още ли не си разбрал, че няма смисъл да спориш с грамофон? Остави го да си се върти там. Аз съм го дал на игнор, и  не му виждам коментарите, освен ако не направя излишно телодвижение.

Link to comment
Share on other sites

Преди 44 минути, Relinquishmentor said:

Има причина и това е Лоренцовата трансформация на интервала от време между 2 събития в К и К'

20201023-112858-compress39.jpg

А каква е причината да смяташ, че трябва да показват една и съща стойност? Как това следва от "времето тече хомогенно и изотропно и в двете системи"?

Следва , че няма изместване на отчетеното в часовници.
За <рзмери> от квантовия свят . ще питаш твоите колеги, четох го някъде , не са мои твърдения. Мисля и в научно популярен филм го казваха.
Както и да е , ще разбереш какво говоря, но ще пиша като имам време и първо на Ники.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, scaner said:

Още ли не си разбрал, че няма смисъл да спориш с грамофон? Остави го да си се върти там. Аз съм го дал на игнор, и  не му виждам коментарите, освен ако не направя излишно телодвижение.

Това е ясно, но да не заблуждава другите с грешните си твърдения.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...