Отиди на
Форум "Наука"

Произход на българите


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Stoned said:

Българите (прабългарите) според мен са от хуно-монголската категория - дребни конници. 

Ами нека да цитираме какво казват родните антроположки гурута специално за ръста, понеже тук продължават да витаят разни клишета за ниските българи:

Различия намираме и при изследването на посткраниалния скелет. По-масивни дълги кости и „висок" ръст имат мъжете от Туховище — средно 170 см. „Над среден" (168 см) е ръстът при мъжете от Кюлевча. С „много висок" ръст са скелетите от голямата базилика в Плиска. „Среден" е ръстът при популацията от Абланица. Тези стойности показват, че средновековното население по нашите земи се е отличавало със значително по-висок ръст от населението през късната античност.

И други данни могат да се добавят - винаги с едно на ум за това доколко са достоверни - но ниски ръстове няма никъде. Ръстът на българите не се е отличавал особено от ръста на повечето европейски популации кажи-речи чак до Втората световна война. Тези ръстове от по 180 см и нагоре са съвременни явления.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,8k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 10 минути, sir said:

Ами нека да цитираме какво казват родните антроположки гурута специално за ръста, понеже тук продължават да витаят разни клишета за ниските българи:

Различия намираме и при изследването на посткраниалния скелет. По-масивни дълги кости и „висок" ръст имат мъжете от Туховище — средно 170 см. „Над среден" (168 см) е ръстът при мъжете от Кюлевча. С „много висок" ръст са скелетите от голямата базилика в Плиска. „Среден" е ръстът при популацията от Абланица. Тези стойности показват, че средновековното население по нашите земи се е отличавало със значително по-висок ръст от населението през късната античност.

И други данни могат да се добавят - винаги с едно на ум за това доколко са достоверни - но ниски ръстове няма никъде. Ръстът на българите не се е отличавал особено от ръста на повечето европейски популации кажи-речи чак до Втората световна война. Тези ръстове от по 180 см и нагоре са съвременни явления.

Съгласен съм с теб. Сега само и Тантин, трябва да го разбере. Тъй като твърдението за ниските прабългари е негово. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

,, 48 страници. 1195 мнения. И накрая, може ли някой да предложи поне едно доказателство ( реално, не въображаемо ), поради което да търсим прабългари на изток от Кавказ? " ...

След като не можем да локализираме твърдо едно единствено пра/прото-българско ядро, което независимо от многовековни процеси и катаклизми от всякакъв характер, се е запазило през поколенията и пространствата, и е донесло българското тука, значи опираме до варианта на българите (Кубрато-Аспарухови и Балкански ) да са съставени от няколо компонента...и всички изводи произтичащи от този факт.

Редактирано от kirasirrav
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Караш по памет тука за черняховците.

п.п. Е, ако сме наследници на черняховците, то за чий ходим до Средна Азия? Само да не изкараме сега и Черняхово усуни и кангюйци.

11.jpg

 

Преди 4 часа, sir said:

Впрочем, сега се замислям да не би да имаш предвид трупоизгарянията. И там караш по памет. То и аз така карам, понеже не съм ровил в детайли по Черняховската култура и не се считам за познавач, но явно трябва да започна да ровя. Ето направо една схемичка от Галина Ф. Никитина: Систематика погребального обряда племён черняховской культуры (1985).

Ами, че то едно към едно с нашите. Какви усуни, какви кангюйци, какви пет лева?

 

222.jpg

Ами не, не карам,знам за северната и западната ориентация ,но там има богат инвентар,има особено в северната ориентация членовредителство,обикновено им отсичали главата или нещо от сорта,има обозначаване на гроба,с нещо, например  изкопавали улеи около него,погребани са на различна дълбочина,не като нашите на задължителните 60см,ако има оръжие то ритуално е счупено или огънато,ако човека е знатен погребението е пищно с много дарове и огромни камери по 3-4метра с отделения,винаги са на видно място с обозначения и ритуални комплекси и т.н. Единствено появилите се западни безинвентарни погребения могат да са нещо подобно но там спорят за датировката. Обратно нашите са ямни север или запад,без обозначение и на всякакви места все едно са криели погребението,безинвентарно или с един два съда с храна,липсват дарове и инвентар,рядко,но има оръжие което при готите липсва или е счупено,има коланни апликации, там няма,бедни и богати се погребват еднакво без разлика в ранга ,има ИДЧ,там няма,няма членовредителство,няма жервеници или поминални комплекси като при черняховци,има погребения с кон или куче което там няма,няма и типичните готски фибули което ги определя безпогрешно,и най-важното готските погребения изчезват края на 4 в. и са заместени  от нашите.  И накрая керамиката, тя е различна за двете култури и най-взжното липсват прословутите гърнета с вътрешни уши така типични за хуните. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kirasirrav said:

Можем да кажем компромисното - ниски и кривокраки хора в българските редици може и да е имало, но те не са баш оригиналните българи.

Нямало е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, sir said:

Е, ако сме наследници на черняховците

По линия на Сарматите, да. На територията на Черняховската култура се срещат и съжителстват представителите на най-малко три различни етноса, два от които определено са скити и сармати. А третия са готи или балкански компонент? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Stoned said:

19в. така ги е виждал нещата човека. Аз за това го цитирах, да видя какво ще изкочи като реакция.

Подкрепям казаното от теб, нелогично е да са забравили всичко това.

Ами изкочиха, обаче ти пренебрегна точно тези който те подкрепиха.  Нелогично е да постнеш нещо без да си го проумял, защото извинения винаги се намират.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, tantin said:

 

Ако не познавате що за страшилище са били хуните за ония години в Европа - трудно бихте си обяснили защо те са всели такава паника в цяла Европа.  Опитите да изкараме българите като "не-хуни", като "русите сармати" , като високите алани, като цивилизованите саки или тохари - едва ли биха могли да обвържат последните с монголовидните хуни.

Хуните надвиват над германците не заради ръста си, а заради бързината, бързината на конете, бързината на стрелите и копията, ползване на ласото и подобни военни техники.

На бойното поле с мечове вероятно 1 германец без проблем ще надвие над 5 хуни. Но качен на коня си и с лък, 1 хунски войн без проблем отстрелва и скалпира 5 германски пехотинци.

Ако приемете че прабългарите били подобни на алани и на тохари - то тогава те влизат в една категория с германците.

А хуните са ползвали тактическо превъзходство. Българите (прабългарите) според мен са от хуно-монголската категория - дребни конници. Възможно е обаче те да са имали подчинени саки, усуни или тохари - от тези едрите и дори русокосите. 

Фактът си е факт: българи и хуни спират германската експанзия на изток и я пренасочват на запад. Така че защитниците на готския произход имат над какво да се замислят.

Сега ако обясниш и как хунът се е оправял с германските си наложници(съпруги) без хунския си лък и бързия си кон.🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Conan said:

Ами изкочиха, обаче ти пренебрегна точно тези който те подкрепиха.  Нелогично е да постнеш нещо без да си го проумял, защото извинения винаги се намират.

Я пак, че нещо не мога да ти проследя мисълта? За какво и кой да ме подкрепя? Кой съм пренебрегнал? 

За какво да се извинявам?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Stoned said:

Я пак, че нещо не мога да ти проследя мисълта? За какво и кой да ме подкрепя? Кой съм пренебрегнал? 

За какво да се извинявам?

 

Стонед, за това което напишеш тук или получаваш харесване или критика. Какво сложно има че желаеш пояснение? А на Евристей (той те критикува) ти едва ли не се извини за това което "цитира"  за да "изкочи нещо".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, makebulgar said:

Еми вземи, че се наеми и го обясни, иначе си празнодумец.

Според теб тия хуни от манджурия преминали през всичките степи, смесили се и се претопили през един куп народи, но същевременно когато стигнали на Азовско море са си същите хуни-монголци ниски кривокраки коняри.

Това за кривокраките монголи ни го е оставил Амиан Марцелин.

Доколко е имало такива монголи измежду хуните не мога да го докажа.  

За момента ми е по-лесно да си взема думите назад. 

Не го изключвам обаче монголското участие. Ако погледнете територията: Монголия, Тува, Хакасия, Татария, Чувашите - колкото по на запад се отива - намалява монголоидни елемент.

Не мисля че Амиан Марцелин е излъгал. Но и вие сте прави: ако всички хуни са монголи - трябваше да има техни погребения, рисунки, описания.

Аз също не мога да си представя високата 2м германка дребен 1,50 монгол.

Технически е възможно, практически не си го представяме. 

Отделно имаше някакво ДНК изследване, дето доказваше че монголите си вземали за жени хора от тяхната раса. 

Снимките на погребения от Централна Азия показват едри хора, с прави дълги крака, не кривокраки.

Значи налага се да затворя страницата за монголоидност. Не е подходящ момента да го обсъждаме.  

Направете съпоставка с Чингиз Хан: последният идва до Централна Азия 10 века след хуните.

Монголското нашествие през 13 век изтрива от картата цели градове и народи, но остават ли монголи на тяхно място?

Мисля че се залита премного в тая посока да се "иранизират" прабългарите и да се игнорира хунския и монголския елемент.

Ако не знаехме за Чингиз Хан, ако разчитахме само и единствено на археологията - бихте ли могли да докажете за монголското нашествие на Чингис Хан в Европа? Едва ли!

За наше щастие обаче сведенията ни за Чингиз хан са много повече писмени, а археологията само ги допълва и потвърждава. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Conan said:

Стонед, за това което напишеш тук или получаваш харесване или критика. Какво сложно има че желаеш пояснение? А на Евристей (той те критикува) ти едва ли не се извини за това което "цитира"  за да "изкочи нещо".

Сега те разбрах.

С цитатът, под "изкочи нещо" се търсеше провокация, но Евристей добре ми обясни, положението с цитираното и аз се съгласих с него, защото има логика в неговите думи. 

Също това, което пиша или споделям, няма претенция за истина, а е именно с цел, търсенето на такава.

За извинение и дума не става, просто човека ме убеди, че цитираното е грешно! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, tantin said:

Аз също не мога да си представя високата 2м германка дребен 1,50 монгол.

Сир, добре го обясни положението с размера и ръста на хората, в изказването си. Прочети го. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Stoned said:

Сир, добре го обясни положението с размера и ръста на хората, в изказването си. Прочети го. 🙂 

От първото появяване на хуните през 375 година до слизането на Аспаруховите българи на юг от Дунава колко години са минали ?

300?  За тия 300 хуните дали са си останали все същите?

Това че са намерени в България погребения на високи хора не ни доказва нищо за това какви са били тези първите хуни, дето са разгромили готите. Доказателствата (писмените ) за участие на монголоидни племена са почти сигурни, гарантирани. Но археологически това не е доказано. Процесите, какво се е случило около Азовско море са толкова неизяснени, колкото и за централна Азия. Знаем как изглеждат французи и германци, но Хитлер и Наполеон изобщо не отговярят за характеристиките на типичния французин или германец. 

Няма смисъл да си играем на аргументи и на контрааргументи.  За момента не е доказано участието на хунския елемент, но не може и категорично да бъде отхвърлено.  На мен не ми пречи нито едната версия, нито другата.  Допускам и двете за възможни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, bulgaroid said:

Ами не, не карам,знам за северната и западната ориентация ,но там има богат инвентар,има особено в северната ориентация членовредителство,обикновено им отсичали главата или нещо от сорта,има обозначаване на гроба,с нещо, например  изкопавали улеи около него,погребани са на различна дълбочина,не като нашите на задължителните 60см,ако има оръжие то ритуално е счупено или огънато,ако човека е знатен погребението е пищно с много дарове и огромни камери по 3-4метра с отделения,винаги са на видно място с обозначения и ритуални комплекси и т.н. Единствено появилите се западни безинвентарни погребения могат да са нещо подобно но там спорят за датировката. Обратно нашите са ямни север или запад,без обозначение и на всякакви места все едно са криели погребението,безинвентарно или с един два съда с храна,липсват дарове и инвентар,рядко,но има оръжие което при готите липсва или е счупено,има коланни апликации, там няма,бедни и богати се погребват еднакво без разлика в ранга ,има ИДЧ,там няма,няма членовредителство,няма жервеници или поминални комплекси като при черняховци,има погребения с кон или куче което там няма,няма и типичните готски фибули което ги определя безпогрешно,и най-важното готските погребения изчезват края на 4 в. и са заместени  от нашите.  И накрая керамиката, тя е различна за двете култури и най-взжното липсват прословутите гърнета с вътрешни уши така типични за хуните. 

Не знам какво имаш предвид под "няма членовредителство". В нашите некрополи е пълно с гробове с т.нар. по популярному "мерки против вампирясване", включително отсечени ходила, целите крака, черепи и т.н. Има и поставяне на камъни върху труповете със същата цел, което май също се среща в Черняхово.

Дълбочината на ямите от трупополаганията според Рашев е обикновено 1.00-1.20 метра. Има и по-плитки, както и по-дълбоки - пак по Рашев между 0.45 и 2.00 метра, има и над 2.00 метра, но рядко. Това за 60 см не знам откъде идва, но не е вярно за трупополаганията. По-плитко вкопани са кремациите.

Оръжие не знам дали има и в 10 гроба от откритите до момента, може би са някъде там или малко повече, понеже в последно време откриха още няколко гроба. Погребенията с кон - като имам предвид реалните погребения на човек плюс кон - са цифром и словом 3 (три). Доколкото разбирам, може би има и още един в един непубликуван румънски некропол, така че нека да ги кажем, че са четири. Четири от грубо казано четири хиляди. Тъй че нито оръжията, нито конете са някакъв особено важен елемент от обряда, даже са си направо изключения и не разбирам по какви причини им се отделя толкова внимание.

За останалите неща е в общи линии така, макар че и при нас леко ги е хванала липсата въпросните гърнета, ама айде да не придиряме. Естествено, че не твърдя, че българите са прави готи. Казвам само, че моето впечатление е, че има отчетливо германско влияние в археологията на ПБЦ. То не е задължително да идва от Черняхово, може да идва и по друга линия - без да съм сядал да ги броя, но сигурно в две трети от ранните сведения за българите все има замесени германци - кеф ти готи, кеф ти гепиди, лангобарди, май имаше и херули. Въпросът е защо не се прави опит да се проучи този въпрос, при положение че е поставен в литературата минимум от преди 30-тина години, а все се тича към азиатските чукари. Е, хайде стига вече де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

Не знам какво имаш предвид под "няма членовредителство". В нашите некрополи е пълно с гробове с т.нар. по популярному "мерки против вампирясване", включително отсечени ходила, целите крака, черепи и т.н. Има и поставяне на камъни върху труповете със същата цел, което май също се среща в Черняхово.

Ами нещо такова но там за северната ориентация доколкото разбирам е задължително.

 

Преди 4 часа, sir said:

Дълбочината на ямите от трупополаганията според Рашев е обикновено 1.00-1.20 метра. Има и по-плитки, както и по-дълбоки - пак по Рашев между 0.45 и 2.00 метра, има и над 2.00 метра, но рядко. Това за 60 см не знам откъде идва, но не е вярно за трупополаганията. По-плитко вкопани са кремациите.

Ами имаше подобни писания не съм проверявал,карам по памет.

 

Преди 4 часа, sir said:

Оръжие не знам дали има и в 10 гроба от откритите до момента, може би са някъде там или малко повече, понеже в последно време откриха още няколко гроба. Погребенията с кон - като имам предвид реалните погребения на човек плюс кон - са цифром и словом 3 (три). Доколкото разбирам, може би има и още един в един непубликуван румънски некропол, така че нека да ги кажем, че са четири. Четири от грубо казано четири хиляди. Тъй че нито оръжията, нито конете са някакъв особено важен елемент от обряда, даже са си направо изключения и не разбирам по какви причини им се отделя толкова внимание.

Така е  при черняховци също няма много но е задължително счупено.Ритуалното унищожение е просто задължително. Оръжията и конете са разлики. Там няма и източна ориентация каквато ние имаме. Приноса на готите е безспорен,проблема е,че не ги приемат такива каквито са ами упорито ги пишат славяни а те не са,може да се каже това е втория стълб на българите след хуно-българите и третия е бившите ромей останали след завоеванието. Това е няма траки,няма скити,няма кимериици. А славяните са съвсем друг проблем. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Евристей said:

Тоест остатъците от траки и гети правят ...големия скок ..назад - връщат се в каменната епоха , изостават (по точно напълно забравят) боговете си - Орфей, Дионис и Залмоксис , забравят и страстта си към златни и сребърни изделия, градските центрове към които са вече попривикнали, фригийските си шапки, типичните си оръжия (ромфеи) позабравят и да яздят ....и стават ....гологлави червендалести диви мъжаги живеещи в землянки...Сходната им фенотипност навярно се дължи на близкородствени връзки....

На север от дунавския лимес е възможно да протичат подобни процеси. Не е толкова трудно да се направи от човека скот. Примерите за упадък на култури и цивилизации не е малък в световната история и като се прибави водовъртежа ВПН, на север от ИРИ е почти невъзможно да се установи какви процеси вървят - дали упадък в материалната култура, дали деградация, асимилация, унищожение или всичко накуп.

При неналичие на държави и прилежащите им институции, достатъчно е изчезване на елита и народа се маргинализира. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Conan said:

Ами изкочиха, обаче ти пренебрегна точно тези който те подкрепиха.  Нелогично е да постнеш нещо без да си го проумял, защото извинения винаги се намират.

А..ти Конане от кои си ? Нали точно "твоят" Прокопий Кесарийски пише най-подробно за склавите през VI век. От неговите описания е очеизвадно , че става дума за етнос/народ/  с еднакъв бит, нрави и традиции. Ще вярваме ли на Прокопий , който на всичкото отгоре е бил и в щаба на Велизарий и е видял от близо (първо лице) цялата сволоч на варварите (видовете племена и народи) гравитиращи около Империята - и като врагове и като съюзници/наемници ! Е ? Ще вярваме ли или ще игнорираме тези му писаници, но виж за кимерийците = българи, ще се кълнем в Прокопия ! ............

Защо като върл фен на Прокопий не отговориш вместо мен на Бате Ваньо ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Ами нещо такова но там за северната ориентация доколкото разбирам е задължително.

За Черняхово не съм запознат, но при нас си е една от характерните черти на обреда. Тъй че го махни това от списъка си с какво има и какво няма у нас.

Преди 3 часа, bulgaroid said:

Ами имаше подобни писания не съм проверявал,карам по памет.

Затова преди писане първо проверка у Рашев. :)

Преди 3 часа, bulgaroid said:

Така е  при черняховци също няма много но е задължително счупено.Ритуалното унищожение е просто задължително. Оръжията и конете са разлики. Там няма и източна ориентация каквато ние имаме. Приноса на готите е безспорен,проблема е,че не ги приемат такива каквито са ами упорито ги пишат славяни а те не са,може да се каже това е втория стълб на българите след хуно-българите и третия е бившите ромей останали след завоеванието. Това е няма траки,няма скити,няма кимериици. А славяните са съвсем друг проблем. 

Така е за оръжията, но пак казвам, че не настоявам на чисти готи или някакви други германци в ПБЦ. По-скоро вероятно става въпрос за влияния. Дотука някои факти от нашата археология си седят без обяснение вече 70 години, откак е разкопан първия некропол. Причината да си седят без обяснение е съвсем проста - постоянното взиране на изток и то далеч на изток. Там обяснение на тези факти няма, няма и да има. Следователно търсенето трябва да се насочи в друга посока. Това казвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.02.2021 г. at 13:28, Евристей said:

Тоест остатъците от траки и гети правят ...големия скок ..назад - връщат се в каменната епоха , изостават (по точно напълно забравят) боговете си - Орфей, Дионис и Залмоксис , забравят и страстта си към златни и сребърни изделия, градските центрове към които са вече попривикнали, фригийските си шапки, типичните си оръжия (ромфеи) позабравят и да яздят ....и стават ....гологлави червендалести диви мъжаги живеещи в землянки...Сходната им фенотипност навярно се дължи на близкородствени връзки....

Винаги може да се опрем на добрия стар но вечно актуален Соломон.  Ти малко пресоли манджата,  как това покорено население възможно довлечено от всяко кътче на Европа от готи, сармати, хуни и др. Заставено да работи да създава блага за господарите да запази страста си към сребро и злато? Или пък в тая мешавица боговете да са същите. Също трябва да се отбележи и че господарите се сменят, първо сармати, готи, хуни... българи но ако си войн(господар) ти винаги си оставаш в елита. 

Щях да пропусна. С цялото ми уважение към всички пишещи в форума но не виждам как някой ще отговори вместо теб, в смисъл че всички ще очакват твоя автентичен отговор. 

Редактирано от Conan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Така е за оръжията, но пак казвам, че не настоявам на чисти готи или някакви други германци в ПБЦ. По-скоро вероятно става въпрос за влияния. Дотука някои факти от нашата археология си седят без обяснение вече 70 години, откак е разкопан първия некропол. Причината да си седят без обяснение е съвсем проста - постоянното взиране на изток и то далеч на изток. Там обяснение на тези факти няма, няма и да има. Следователно търсенето трябва да се насочи в друга посока. Това казвам.

Тука не си прав,замисли се защо някой иска да се взираме на изток,кой иска да сме тюрки, кой измисли тия глупости и кога ? Кой упорито се опитва да изкара германците анти славяни ,кой ги налага тия славяни тука и пише всичко славянско,всичко в случая е политика и интереси. Всичките ни купени историци дето пригласят за някоя титла и топло място са начело на тая помия, а и тука по форума е пълно с почитаттели и промити мозъци мечтаещи за велико минало и бъдеще под чуждо име в измислен свят. Спорим сами със себе си,непрекъснато доказваме ,че не сме тюрки, доказваме ,че не сме изчезнали и не сме се превърнали в нещо друго, а ти търсиш взиране на изток? Ами истината е такава дошли сме от изток и сме хуни,такава е простата истина,и тук не сме се свързали с германци,защото антите са германци културно, и сме ги довели на Балканите като част от народа,а славяните не са в ядрото на държавата а са присъединени доста по-късно. Но някой толкова много искат да са руснаци,че приемат всякаква глупост, много ще ми е интересно когато след година или две Русия отново изпадне в амок и не оцелее в този си вид както се очертава, какво ще правят тогава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Conan said:

Винаги може да се опрем на добрия стар но вечно актуален Соломон.  Ти малко пресоли манджата,  как това покорено население възможно довлечено от всяко кътче на Европа от готи, сармати, хуни и др. Заставено да работи да създава блага за господарите да запази страста си към сребро и злато? Или пък в тая мешавица боговете да са същите. Също трябва да се отбележи и че господарите се сменят, първо сармати, готи, хуни... българи но ако си войн(господар) ти винаги си оставаш в елита. 

Щях да пропусна. С цялото ми уважение към всички пишещи в форума но не виждам как някой ще отговори вместо теб, в смисъл че всички ще очакват твоя автентичен отговор. 

Както и очаквах - не размахваш Прокопий както го правеше за кимеро-българите. И не само не размахваш, но го и замиташ. А така не бива.  Ти би трябвало много по добре от мен да знаеш биографията му и ..кариерата му.  Писах  вече, че е бил сред войскарите на Велизарий - а те са буквално от кол и въже. И е виждал/контактувал и с германци и с готи (каквито ѝ да са) и с траки(йци), илири(йци) , анатолийци...и  с почти всички представители на варварския свят ....В това число  Конане и със склави.  И не е коректно от твоя страна да замиташ тези му сведения. Писал ли ги е ? Да или не ? Да ти ги пейстна ли ? Въпреки, че трябва да ги знаеш много добре. Тогава защо ги замиташ , а се базираш на (пробутваш) ... Соломон, готи, сармати, българи....?   Как така робите им ще са с идентичен начин на воюване, облекло, поминък , нрави и обичаи, език, че и фенотипни прилики ? 

Ето ти един сравнителен анализ където има множество ....роби - Римската Република в късния период. Рим е наводнен от роби. Цената им пада главоломно. Притежанието на един единствен роб се е смятало за сиромашия. Цената обаче не е била еднаква и разлики са се правили и то отчетливо...

Най-високо се ценели учените - лекари, учители, философи, а...най-ниско хора произлизащи от диви и непокорни племена.  Но с ясно изразена племенна идентичност - този е от тези, онзи от онези.....Роботърговците са били подлагани под съдебна отговорност , ако излъжат за произход. 

И...от всичките роби на Рим не произлиза един етнос 

........................................................................................................,

И един въпрос - сърбите  потомци на роби ли са - сервии... или са потомци на римските Сервии ? Servius - често срещано лично име. (етруско) По късно и фамилно. 

Това по повод безсмислието на склави = роби 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, bulgaroid said:

Тука не си прав,замисли се защо някой иска да се взираме на изток,кой иска да сме тюрки, кой измисли тия глупости и кога ? Кой упорито се опитва да изкара германците анти славяни ,кой ги налага тия славяни тука и пише всичко славянско,всичко в случая е политика и интереси. Всичките ни купени историци дето пригласят за някоя титла и топло място са начело на тая помия, а и тука по форума е пълно с почитаттели и промити мозъци мечтаещи за велико минало и бъдеще под чуждо име в измислен свят. Спорим сами със себе си,непрекъснато доказваме ,че не сме тюрки, доказваме ,че не сме изчезнали и не сме се превърнали в нещо друго, а ти търсиш взиране на изток? Ами истината е такава дошли сме от изток и сме хуни,такава е простата истина,и тук не сме се свързали с германци,защото антите са германци културно, и сме ги довели на Балканите като част от народа,а славяните не са в ядрото на държавата а са присъединени доста по-късно. Но някой толкова много искат да са руснаци,че приемат всякаква глупост, много ще ми е интересно когато след година или две Русия отново изпадне в амок и не оцелее в този си вид както се очертава, какво ще правят тогава?

То и Днепър е на изток, и Кавказ е на изток. Въпросът ми беше за далеч на изток. Някои ни пращат в Монголия и Сибир, обаче ти и доста други във форума къде ни пращате? В Източен Казахстан, Киргизстан и разни такива локации. Ето за това говоря като казвам "взиране на изток". От там може и да са дошли някога (част от) предците на българите, но при всички положения считам, че ако има такава връзка, то тя е опосредствана, ясно през кого. Разни басни за някакви усуни или кангюйци или някакви други такива, които се телепортирали във време-пространството, са точно това - басни. Едно към едно с тюрколожките мантри за някакви неидентифицирани много древни тюрки, които по същия начин се телепортирали без да оставят и следа по пътя си. Неприемливо е това. Аналогии на нашия комплекс в Казахстан и зад Казахстан няма, няма и да има, ако ще и цялата българска археологическа гилдия да пратим да копае там.

За хуните съм си казвал мнението по други теми, да не цапаме пак.

Преди 37 минути, Евристей said:

Както и очаквах - не размахваш Прокопий както го правеше за кимеро-българите. И не само не размахваш, но го и замиташ. А така не бива.  Ти би трябвало много по добре от мен да знаеш биографията му и ..кариерата му.  Писах  вече, че е бил сред войскарите на Велизарий - а те са буквално от кол и въже. И е виждал/контактувал и с германци и с готи (каквито ѝ да са) и с траки(йци), илири(йци) , анатолийци...и  с почти всички представители на варварския свят

Абе бил той сред войскарите, ама най-важните за нашия проблем ги писал... масагети. :)Извинявам се за вметката.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...