Отиди на
Форум "Наука"

Коя религия, най-добре пасва на възгледите ви?


Recommended Posts

  • Потребител

Лично аз съм християнин както и родителите ми, но не харесвам жертвопринушенията като курбанът за здраве например. Никога не съм разбирал това, че трябва да жертваме жива душа за наше здраве? някой знае ли повече по темата? Също така се интересувам от "религии" в който няма такива варварски вярвания... Като цяло не съм много религиозен, по-точно вярвам в нещо по-развито от нас...  А може би, имаме няколко създателя? Като Алах... Както Йехова, или Исус...

Може ли някой да ме насочи към "религии" в който :

1- Няма жертвоприношения.

2- Счита се, че дори и растенията са "живи".

3- Допускат и друг разум, други божества... а не налагат себе си като единствената.

Бих се радвал да разбера, в какво вярвате вие, какви са вашите възгледи и вярвания са нашето сътворение:

1- Създадени ли сме от Бог?

2- Има ли намеса от по-развити същества, като извънземни в нашето съществиване, или създаване?

3- Или сме просто продукт на случайност?

Ще се радвам, ако добавите и откъси от различни религии който са ви докоснали накак си!

Допускате ли възможността да сме "във" "жив" организъм, както в нас има други форми на живот?

 

Редактирано от amigdal
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Може би не трябва да търсиш вероизповедание, което да пасва на тези твои възгледи, а първо да помислиш дали са верни или не. Отношението на човека към природата трябва да има някаква философска обосновка, а не да се обляга на чувствата ни. Иначе курбанът не е жертва, тъй като в Новия Завет след жертвата на Христос са преустановени старозаветните кръвни жертвоприношения, които са неин предобраз. Курбанът е просто почерпка, не жертвоприношение.

Впрочем, приемеш ли Христос за Син Божий и Месия, както се пророкува за Него на стотици места в Стария Завет, вече приемаш апостолите, ранната църква и дори съборите. Следващата стъпка е да проучиш коя от „църквите“ е истинският наследник на ранната такава.

Редактирано от Опълченец
Link to comment
Share on other sites

"Ранно християнство" е чисто исторически термин.

Понятието "ранно християнство", в смисъл "истинско християнство" се използва от различни секти, с цел единствено заблуда!

Напоследък, понятието се ползва от различни крайни фашистки и шовинистични организации, в опит да се национализира християнсктата религия.

Използването му често се свързва с екстремистки и расистки възгледи!

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, skiahtro said:

В християнството никога не е имало жертвоприношения!

Това което описваш е някакво поганство!

Каква е разликата? нали живота на това агне приключва, заради вярвания, че това ще донесе здраве както и късмет ?

Преди 4 часа, Опълченец said:

Курбанът е просто почерпка, не жертвоприношение

Почерпка в която живот/душа се принася в "жертва" за здраве на другите на който им се живее.

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, amigdal said:

Каква е разликата? нали живота на това агне приключва, заради вярвания, че това ще донесе здраве както и късмет ?

Почерпка в която живот/душа се принася в "жертва" за здраве на другите на който им се живее.

Разликата е, че вярата не задължава. Това е традиция и тя може да варира.

В християнството няма принасяне в жертва, на живо същество! Това е езичество - поганство!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

Няма такова нещо!

Сам Бог изкупува греховете на хората! Саможертвата не е жертвоприношение!😏

Не че имам нещо против,но влизаме в лабиринта на теологията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, skiahtro said:

Сам Бог изкупува греховете на хората! Саможертвата не е жертвоприношение!

Напротив. Не по свое желание сам се принася в жертва, а по нареждане на Бог-Отец, познатият ни кръвожаден Бог от Старият завет ("Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тази чаша, но нека бъде не както Аз искам, а както Ти.").

Ако перефразираме известната поговорка, Бог лицето си мени, но нравът - не. :)

Според мен, прилича на PR-ход. Нещо се е объркало в небесната политика, и е трябвало спешно да се запушват дупки... :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бог рече: вземи едничкия си син Исаака, когото ти обичаш, и иди в земя Мория, и там го принеси в жертва всесъжение на една от планините, която ще ти покажа.

Авраам отвежда собствения си син на една планина и прави олтар, на който да го изгори. Дори лъже сина си и го убеждава да му помогне с построяването. След това, Авраам го завръзва и опира нож в гърлото му. Тогава чува, че Бог му казва, че това е било само проверка на вярата му. Въпреки това, Бог все още иска да усети миризмата на горяща плът и кара Авраам да изгори овен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Бог жертва своя син за да изкупи греховете на хората.

То пък една жертва! Два-три дни и хоп в рая. И то знаейки, че това ще се случи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

То пък една жертва! Два-три дни и хоп в рая. И то знаейки, че това ще се случи.

"Господи защо ме изоставяш?!"

Вик на Христос на кръста малко преди да "умре". Тоест,той не е бил сигурен,че ще възкръсне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, amigdal said:

Авраам отвежда собствения си син на една планина и прави олтар, на който да го изгори. Дори лъже сина си и го убеждава да му помогне с построяването. След това, Авраам го завръзва и опира нож в гърлото му. Тогава чува, че Бог му казва, че това е било само проверка на вярата му. Въпреки това, Бог все още иска да усети миризмата на горяща плът и кара Авраам да изгори овен :)

Така е, това е репетиция, бета-версия на "саможертвата" на Христос. После са въведени режисьорски корекции, за да стане по-прочувстевно и въздействащо на истинският спектакъл... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Вик на Христос на кръста малко преди да "умре". Тоест,той не е бил сигурен,че ще възкръсне.

Мда, на Божите обещания трябва да се гледа със съмнение... Самият Бог дава пример.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не искам да "богохулствам" но, защо са нужни тези кръвопролития, тези страдания... за извисяване на душата? Не става ли човек по-злобен от страданията който преживява? от немотията и гладът в който е, докато съседа има всичко? Нима на болния му е така писано, да е болен и да страда, и да гледа здравите? Защо всяко живо създание, трябва да убива друго за да се нахрани? Това ни учи на любов?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Gravity said:

То пък една жертва! Два-три дни и хоп в рая. И то знаейки, че това ще се случи.

Голямата му жертва е била, че е живял цели 33 години като човек. Точно през тези години е бил в пъкъла - в земния и човеко-душевния пъкъл, направо се е пържел, горкият😂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, amigdal said:

Лично аз съм християнин както и родителите ми, но не харесвам жертвопринушенията като курбанът за здраве например. Никога не съм разбирал това, че трябва да жертваме жива душа за наше здраве? някой знае ли повече по темата? Също така се интересувам от "религии" в който няма такива варварски вярвания... Като цяло не съм много религиозен, по-точно вярвам в нещо по-развито от нас...  А може би, имаме няколко създателя? Като Алах... Както Йехова, или Исус...

Може ли някой да ме насочи към "религии" в който :

1- Няма жертвоприношения.

2- Счита се, че дори и растенията са "живи".

3- Допускат и друг разум, други божества... а не налагат себе си като единствената.

Бих се радвал да разбера, в какво вярвате вие, какви са вашите възгледи и вярвания са нашето сътворение:

1- Създадени ли сме от Бог?

2- Има ли намеса от по-развити същества, като извънземни в нашето съществиване, или създаване?

3- Или сме просто продукт на случайност?

Ще се радвам, ако добавите и откъси от различни религии който са ви докоснали накак си!

Допускате ли възможността да сме "във" "жив" организъм, както в нас има други форми на живот?

 

Смятам, че сме създадени от Бог. Дали има извънземна намеса няма как да знам, освен ако някой от тези извънземни или Бог не ми каже/кажат.

Иначе няма религия, която точно да пазва на възгледите ми, но ако трябва да си "конструирам" религия бих използвал елементи от христианството, исляма, будизма и шинтоизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Шпага said:

Голямата му жертва е била, че е живял цели 33 години като човек. Точно през тези години е бил в пъкъла - в земния и човеко-душевния пъкъл, направо се е пържел, горкият😂

Подобен виц имаше: Баба и дядо починали и отишли в рая. Там - красота, птички пеят, весели и дружелюбни хора, хапване, пийване  и т. н. Бабата се възрадвала, а дядото: "Видя ли, ма! Можеше и преди десет години да сме тука, ама ти с твоята овесена каша...!"

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, amigdal said:

Каква е разликата? нали живота на това агне приключва, заради вярвания, че това ще донесе здраве както и късмет ?

Почерпка в която живот/душа се принася в "жертва" за здраве на другите на който им се живее.

След като се пишеш Християнин - трябва и малко знание иначе само с голи твърдения (и общи въпроси) няма как да стане. 

Животните нямат душа ! Това е.  Душа има само человеческий род ...

А всяка Религия е имала свои последователи които са интерпретирали по свой си начин Писания и Трактовки.  Дори и Будистки Тибет който си е бил де факто мрако-бесно изостанало и примитивно формирование 

Това че не колиш кокошки не те прави възвишен и хуманен ....кокошката или ще бъде отнесена от Сокол или въобще няма и да съществува...

Преди 12 часа, Kujiro said:

Няма богове.

Ти провери ли ? Или ти каза някой ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Шпага said:

Голямата му жертва е била, че е живял цели 33 години като човек. Точно през тези години е бил в пъкъла - в земния и човеко-душевния пъкъл, направо се е пържел, горкият😂

Всички ние се пържим в същия тоя пъкъл, някои много повече от 33 години. Но Той е имал избор, а на нас изборът ни е отнет. С какво му е по-голяма жертвата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Евристей said:

След като се пишеш Християнин - трябва и малко знание иначе само с голи твърдения (и общи въпроси) няма как да стане. 

Животните нямат душа ! Това е.  Душа има само человеческий род ...

А всяка Религия е имала свои последователи които са интерпретирали по свой си начин Писания и Трактовки.  Дори и Будистки Тибет който си е бил де факто мрако-бесно изостанало и примитивно формирование 

Това че не колиш кокошки не те прави възвишен и хуманен ....кокошката или ще бъде отнесена от Сокол или въобще няма и да съществува...

Ти провери ли ? Или ти каза някой ? 

Това дали имат душа или не, ние не можем да кажем! Според мене зависи от животното, ако е по развито би трябвали да има, а насекомите примерно може и да нямат. Изследванията на генома на човека и шимпанзето показва, че на ниво ДНК ние сме 98% идентични с нашите най-близки роднини.

Това е еволюция, едвали сме техни наследници и чак след време сме придобили душа, ако ние имаме то следва и те да са удошевени!

Колкото по сложна е една система, толкова и повече инструменти имаме за маниполирането на тази система! - чети мажду редовете :) 

Преди 18 минути, Евристей said:

Това че не колиш кокошки не те прави възвишен и хуманен ....кокошката или ще бъде отнесена от Сокол или въобще няма и да съществува...

Или ще си съществува, без нужда от религия, ще си яде там какво яде и така, не винаги кокошката е била "питома" отглеждана от нас хората както и не винаги е била това животно което гледаме днес.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...