Отиди на
Форум "Наука"

Коя религия, най-добре пасва на възгледите ви?


Recommended Posts

Преди 5 часа, Шпага said:

Колкото повече чета в тази тема, толкова повече се убеждавам, че не съм християнка:bl:

Ама да се осъзнаеш и покаеш истински, е много трудно, щото тука тарикатлъци не вървят..🤥

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 19 минути, skiahtro said:

Ама да се осъзнаеш и покаеш истински, е много трудно, щото тука тарикатлъци не вървят.

Така е, трудно е и си изисква много тежка подготовка...

Ето ТУК един непълен списък с грехове, за които трябва да следим и да се изповядваме с покаяние, ако сме благочинни християни... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Донякъде е хубаво че авторът търси практичност и има изисквания спрямо религията, но за какво му е религия на първо време ?

Вярата е наивитет, религията - официализиран наивитет който се самозахранва.

Ако си вярващ на млади години - от годините е. Ако си на стари от акъла е.

Ако ти трябва религия за да не крадеш и убиваш ... не ми се мисли какво ще правиш като си решиш че няма бог, точно както някак си си решил че има. Ограничителна заповед и спрей в джоба срещу такива "вярващи".

Пределно ми е ясно, че форумът и темата са се превърнали в едно чесало за езици и хоби, и ако изказът ми ви се струва груб, проявете разбиране - имам работа и си пиша докторантурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Така е, трудно е и си изисква много тежка подготовка...

Ето ТУК един непълен списък с грехове, за които трябва да следим и да се изповядваме с покаяние, ако сме благочинни християни... :)

Това, че списъкът е "непълен", ме стресира допълнително. Оказва се, че тъй като по дефиниция всички сме грешни, би било най-благочинно, ако незабавно се гръмнем. Всъщност този е единственият начин да не грешим много, много, много пъти, а само веднъж:suicide:🔫

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

Ама да се осъзнаеш и покаеш истински, е много трудно, щото тука тарикатлъци не вървят..🤥

Може би ще ни стане по-леко, ако се възроди бизнесът с индулгенциите?🙄

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, scaner said:

Така е, трудно е и си изисква много тежка подготовка...

Ето ТУК един непълен списък с грехове, за които трябва да следим и да се изповядваме с покаяние, ако сме благочинни християни... :)

Няма страшно! Там пише, че е само за праведни...😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, skiahtro said:

Няма страшно! Там пише, че е само за праведни...😉

Е как да няма страшно!? Нали ако не сме праведни, ще бъдем запратени директно в преизподнята😪

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Е как да няма страшно!? Нали ако не сме праведни, ще бъдем запратени директно в преизподнята

Споко, всички са в кюпа. Ти виждала ли си някой, който да ходи с този "оксфордски речник" с правила, и преди всяко действие да прави справка да не би да сбърка? Или после да си води списък какво е сбъркал, за да се изповяда? Щото, както казват, ако пропуснеш и не си признаеш някой грях, това е по-голям грях :)

Този списък прекрасно илюстрира, как адът и преизподнята са само в главата на човека :) Сам си ги създава и сам се мъчи с тях. Така че не си създавай такива илюзии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Шпага said:

Колкото повече чета в тази тема, толкова повече се убеждавам, че не съм християнка:bl:

Защо ? 

donne-schiave.jpg

Тука по добре ли ще ви е ? 

А тук ?  Сред будисткото тибетско братство/сестринство. Според думи на европейски очевидци жениците не са се къпали никога. Но не им тежало. 

Sisters of a Remote Tibetan Nunnery in Wigs, Beads and Bracelets

Или тук 

Marion Maréchal : saviez-vous qui est son très discret compagnon ? - video  Dailymotion

Марийон Марешал - християнка , смята се че ще наследи леля си Марин льо Пен на лидерския пост на крайната френска десница. Момичето е християнка-католичка. Редовно ходи на църква. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Евристей said:

Защо ? 

donne-schiave.jpg

Тука по добре ли ще ви е ? 

А тук ?  Сред будисткото тибетско братство/сестринство. Според думи на европейски очевидци жениците не са се къпали никога. Но не им тежало. 

Sisters of a Remote Tibetan Nunnery in Wigs, Beads and Bracelets

Или тук 

Marion Maréchal : saviez-vous qui est son très discret compagnon ? - video  Dailymotion

Марийон Марешал - християнка , смята се че ще наследи леля си Марин льо Пен на лидерския пост на крайната френска десница. Момичето е християнка-католичка. Редовно ходи на църква. 

 

Всъщност репликата ми беше по повод казаното от skiahtro:

Цитирай

Няма грях или престъпление, което не може да бъде простено! Стига да е осъзнато и грешника, да се покае. 

Не приемам, че всякакви грехове и престъпления могат да бъдат простени. Има и НЕпростими.

Но общо взето най-добре се чувствам без никакви религии, а само с вярата си:)

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Шпага said:

Всъщност репликата ми беше по повод това:

Няма грях или престъпление, което не може да бъде простено! Стига да е осъзнато и грешника, да се покае. 

И какво, като сбъркаме и край, така ли? Пълно зачеркване!

Има ли човек дето не е бъркал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

И какво, като сбъркаме и край, така ли? Пълно зачеркване!

Има ли човек дето не е бъркал?

Да. Например ако говорим за "сбъркването" на някой педофил - никакво прощаване. Пълно зачеркване! 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Шпага said:

Да. Например ако говорим за "сбъркването" на някой педофил - никакво прощаване. Пълно зачеркване! 

Ако питаш мен съм съгласен. Може да се дадат на педофилофили, за превъзпитаване, преди да се зачеркнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А не трябва ли, всеки грях да бъде изживян и изстрадан от причинителя му, и чак тогава може би простен? То всеки би се разкаял ако знае какво го чака за това което е извършил?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.07.2021 г. at 23:36, amigdal said:

Лично аз съм християнин както и родителите ми, но не харесвам жертвопринушенията като курбанът за здраве например. Никога не съм разбирал това, че трябва да жертваме жива душа за наше здраве? някой знае ли повече по темата? Също така се интересувам от "религии" в който няма такива варварски вярвания... Като цяло не съм много религиозен, по-точно вярвам в нещо по-развито от нас...  А може би, имаме няколко създателя? Като Алах... Както Йехова, или Исус...

Може ли някой да ме насочи към "религии" в който :

1- Няма жертвоприношения.

2- Счита се, че дори и растенията са "живи".

3- Допускат и друг разум, други божества... а не налагат себе си като единствената.

Бих се радвал да разбера, в какво вярвате вие, какви са вашите възгледи и вярвания са нашето сътворение:

1- Създадени ли сме от Бог?

2- Има ли намеса от по-развити същества, като извънземни в нашето съществиване, или създаване?

3- Или сме просто продукт на случайност?

Ще се радвам, ако добавите и откъси от различни религии който са ви докоснали накак си!

Допускате ли възможността да сме "във" "жив" организъм, както в нас има други форми на живот?

 

Вегетарианец ли си ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Втори след княза said:

Най- ми пасва живот без религия. Философията на екзистенциализма ...

Религията не е задължителна, но също така трябва да се знае, че един философ (или философстваш
човек) не може да отрича Бог. 😜

(Нали си чувал за театралния похват "бог от машината". Когато авторът не може да разреши определени
драматични ситуации, просто спуска бог от небесата и всичко си идва на мястото. Същото и с философията;
все се стига до Бог в един момент.)

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Втори след княза said:

Най- ми пасва живот без религия. Философията на екзистенциализма поставя трудния път- сами да определим кое е добро и кое лошо в общ и частен случай. Ние сме отговорни за поведението си пред себе си и пред човеците.

Не знам дали надценяваш себе си, но определено надценяваш нас...😶

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, amigdal said:

Не, ама и не съм убивал за да ям :)

Това дали убиваш или не,  кой го решава - ти, или хипотетичната кокошка с която си вечерял ? :)

Разбира се че я убиваш. По точно я убива този който я купува , защото това създава потребност от нова хипотетична кокошка която трябва да бъде отгледана и пренесена в жертава на твоя стомах. 

Трябва да си зададеш въпроса: кой съм аз , като си позволявам да осъждам една религия за жертвоприношението, а в същото време оправадвам своето лично потребление на животинска храна. 

Вярата е отношение между теб и Бога. Религията е отношениет между теб и обществото което принадлежи към дадена религия.  Ако ти вярваш в това че на живи същества не трабва да се причинява болка или смърт, ти трябва да спреш да употребяваш животинска храна. И теб въобще няма да те бърка проблемът с жервоприношенията. Понеже ти ще  знаеш че правиш правилно нещата във въпросното отношение.  По същия начин стои въпросът и с всякакви други проблемни въпрости в живота. 

Срещал съм индийци които не употребяват животинска храна точно поради причината че религията им го забранява. Не мога да ти кажа дали това е индуизъм, или някаква по малко разпространена  индийска религия. Но азиатските религии са по хуманни във въпросното отношение. 

От основните европейските : Юдаизъм, Християнство и Ислям, аз намирам Християнството за най приемливата за мен ( но без стария завет) .

Надявам се да съм бил полезен , макар че силно се съмнявам. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Orbit said:

Трябва да си зададеш въпроса: кой съм аз , като си позволявам да осъждам една религия за жертвоприношението, а в същото време оправадвам своето лично потребление на животинска храна. 

А правиш ли разлика, между това дали става дума за ядене на биологичната маса на животното (с цел набавяне на важни протеини, мазнини... не защото ни е мерак да го правим а защото така ни е създал някой... да фукнционираме по тоя начин, "пълноценно"?), или за болни вярвания, че ако го убием в чест на някого това ще ни даде здраве?

Една лисица когато е гладна и ти влезне в кокошкарника, ще ти изяде една кокошка, заради това, че господ я е създал да изпитва глад, и тя няма избор, ще изяде една кокошка да се нахрани... ако е можела от слънцето да се храни по добре и за нея... Ами Пора? това е животно което ще влезне в кокошкарника ти, и ще ги избие ... всичките, без да ги яде... защото е кръвожадно животно, иска да убива не да се храни...

Кво искам да кажа? Ами има разлика, от това да заколиш едно агна от глад, има и да го заколим от болни вярвания!

Едно е, човек А да убие човек Б, защото няма избор, единия трябва да умре заради другия... И едно е да го убие, защото това му доставя удоволствие, или е психично болен, и вярва, че ако убие другия ще му вземе силата...

В случая става дума за две неща, за месото от агнето или за неговата кръв :)

Редактирано от amigdal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, amigdal said:

А правиш ли разлика, между това дали става дума за ядене на биологичната маса на животното (с цел набавяне на важни протеини, мазнини... не защото ни е мерак да го правим а защото така ни е създал някой... да фукнционираме по тоя начин, "пълноценно"?), или за болни вярвания, че ако го убием в чест на някого това ще ни даде здраве?

Една лисица когато е гладна и ти влезне в кокошкарника, ще ти изяде една кокошка, заради това, че господ я е създал да изпитва глад, и тя няма избор, ще изяде една кокошка да се нахрани... ако е можела от слънцето да се храни по добре и за нея... Ами Пора? това е животно което ще влезне в кокошкарника ти, и ще ги избие ... всичките, без да ги яде... защото е кръвожадно животно, иска да убива не да се храни...

Кво искам да кажа? Ами има разлика, от това да заколиш едно агна от глад, има и да го заколим от болни вярвания!

Едно е, човек А да убие човек Б, защото няма избор, единия трябва да умре заради другия... И едно е да го убие, защото това му доставя удоволствие, или е психично болен, и вярва, че ако убие другия ще му вземе силата...

В случая става дума за две неща, за месото от агнето или за неговата кръв :)

Разбира се че правя тази разлика . :)  Дори повече , правя разлика м/у избора на животното и човека. Животното няма избор , то няма воля да избира, животното не си задава въпроси които си задава човекът. Но човекът има избор , за радост или съжаление , и ако даден човек твърди че той няма избор  значи той по нищо не се различава от животното. :)

Аз не оправдавам жертвоприношения, но за да имат място в историята и религиите значи за това има някакви причини. Да се утоли духовен "глад", да се премахнат страхове също е необходима някакъв вид храна.

Аз до колкото знам първоначално при жертвоприношения животните са били изгаряни, за да може пушекът да отиде към небесата като дар за боговете.  Тогава по онези времена оцеляването на хората е  зависило от природни явления . А природните явления са зависили от настроението на боговете. Така че има някаква логика. 

Съвременното общество не се различава много в това отношение. Просто ние сме натрупали някакви познания в някои области и затова ни се струват смешни някои вярвания. Но същевременно остават хиляди необосновани вярвания - преминаването на черната котка през пътя е едно от такива вярвания. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Orbit said:

Разбира се че правя тази разлика . :)  Дори повече , правя разлика м/у избора на животното и човека. Животното няма избор , то няма воля да избира, животното не си задава въпроси които си задава човекът. Но човекът има избор , за радост или съжаление , и ако даден човек твърди че той няма избор  значи той по нищо не се различава от животното. :)

Аз не оправдавам жертвоприношения, но за да имат място в историята и религиите значи за това има някакви причини. Да се утоли духовен "глад", да се премахнат страхове също е необходима някакъв вид храна.

Аз до колкото знам първоначално при жертвоприношения животните са били изгаряни, за да може пушекът да отиде към небесата като дар за боговете.  Тогава по онези времена оцеляването на хората е  зависило от природни явления . А природните явления са зависили от настроението на боговете. Така че има някаква логика. 

Съвременното общество не се различава много в това отношение. Просто ние сме натрупали някакви познания в някои области и затова ни се струват смешни някои вярвания. Но същевременно остават хиляди необосновани вярвания - преминаването на черната котка през пътя е едно от такива вярвания. 

Така е, тук вече имаме допирни точки. Като цяло такива вярвания, че наше действие ще промени реални неща, от психологията се разглежка като "магическо мислене" Това ни е заложено на нас хората, при някой повече(сигорно зависи от определени гени, или някакви вериги в мозъка).

Аз също не оправдавам жервтоприношенията, даже напротив, за мен ако един човек е готив да убие някакво създание, да му замени живота и "душата" за собствени изгоди, той трябва да е грешник! А не да търси "милостиня" здраве, късмет заради тази постъпка!

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...