Отиди на
Форум "Наука"

Хранили ли са българите Османската империя.


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Здравейте отново.

Искам да попитам по знаещите от мен една тема която ми хрумна наскоро. Всички сме чували твърдението, че българите са хранили Османската империя. Доколко обаче вярно е то? Доколкото знам османски данъчни регистри има от 16 век. Даже съм се запознавал с някой. Но никога не съм си задавал въпроса, как се съпоставят доходите било в пари, било в натура спрямо другите части на империята. Трябва да призная, че никога не съм се интересувал от турските данъци в Мала Азия, Сърбия или Гърция. Има ли данни как самите турски власти оценяват важността на българските земи в икономически контектст?

Единственото за което се сещам е написано от Захари Стоянов в Записките. Там той предава разговора на двама обикновенни турски войници или заптиета беше, които обсъждат как не бива да позволят българските земи да се отцепят, защото нямало кой да храни 100 и кусур милиона аскер. Но това все пак са думи на хора очевидно не разполагащи с особени данни, отделно думите им са предадени от българин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Данъчни регистри чак от XVI век? Например, какво ще го правим джизието от първите два века на османската държава? В черна каса, та в случай, че Османците паднат от власт, поне да имат да харчат мангизи по френската ривиера от времената на Франсоа I нататък :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 21 минути, monte christo said:

Данъчни регистри чак от XVI век? Например, какво ще го правим джизието от първите два века на османската държава? В черна каса, та в случай, че Османците паднат от власт, поне да имат да харчат мангизи по френската ривиера от времената на Франсоа I нататък :)))

Говоря за неща от този род.

https://www.academia.edu/37866454/Град_Карлово_и_Карловският_вакъф_The_Town_of_Karlovo_and_Karlıoğlu_Waqf_

Мисля това е сериозен научен труд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според тази акстраполация на БВП на глава, поне през 19-ти век не можем да кажем такова нещо. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_regions_by_past_GDP_(PPP)_per_capita

Опитах се дя приведа всичко към долари за 2011-та и през 1870-та за Турция дават 1449 а за България от друга таблица дават 220 по долари от 1960, което за 2011-та е 1671. https://www.in2013dollars.com/us/inflation/1960?endYear=2011&amount=220

Разбира се методиките са различни и данните приблизителни, но разликите не са на порядък.

Знаем, че заради някой особености в законодателството, за християните е било по-изгодно да развиват занаяти и българите са го правели. Знаем и за реакцията на руските войници, като виждат българските села. Знаем и че богатството в България е било по- равномерно разпределено отколкото в Румъния на пример.

Така че според мен някой области в България са били по-богати от средното за ОИ. Според горното и България като цяло е била малко по-богата. Знаем и че сме произвеждали много ориз за ОИ. Но чак да сме ги хранили не - не мисля че можем да твърдим такова нещо.

 

Редактирано от Amazonski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Българите вероятно са били най способните земеделци в цялата Османска империя.Но чак пък да я хранят е твърде персилено да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що се отнася за 19 век, най-продуктивни са били големите турски чифлици, които са експериментирали и с нови и технически култури. Разбира се, в повечето от тях работниците са българи, или като ангария, или като наемни ратаи. Дребното земеделско производство на българите е било повече да се изхранват самите те, а не други в империята. Отделно в планинските села в лоши години населението редовно е гладувало и децата са измирали. Те рядко имали излишъци, които са били основно за продажба, даже нашите градинари са се подвизавали основно в чужбина около по-големи градове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да са хранили османската армия. Това да не е малко! Ако е вярно че българите са снабдявали османската армия с храна,това означава че султанът е имал голямо доверия в тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Frujin Assen said:

Искам да попитам по знаещите от мен една тема която ми хрумна наскоро. Всички сме чували твърдението, че българите са хранили Османската империя. Доколко обаче вярно е то? Доколкото знам османски данъчни регистри има от 16 век. Даже съм се запознавал с някой. Но никога не съм си задавал въпроса, как се съпоставят доходите било в пари, било в натура спрямо другите части на империята. Трябва да призная, че никога не съм се интересувал от турските данъци в Мала Азия, Сърбия или Гърция. Има ли данни как самите турски власти оценяват важността на българските земи в икономически контектст?

 

Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Говоря за неща от този род.

Мисля това е сериозен научен труд.

Явно нещо не ме разбираш... Пък може аз да не съм разбрал...?

При всички положения данъчни регистри има още от създаването на османската държава. Друг е въпросът доколко те са запазени и достигнали нашето време. Заради това те попитах какво правим с един от най-важните данъци "джизие", който има изключително сериозно значение за османският бюджет.

Къде например Бойков (на коя страница в тази студия) е цитирал, че данъчните регистри се появяват чак... през XVI век. Аз не вярвам сериозен учен да твърди подобно нещо... А твоята теза е точно такава: регистрите се били появили през XVI век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, deaf said:

Може да са хранили османската армия. Това да не е малко! Ако е вярно че българите са снабдявали османската армия с храна,това означава че султанът е имал голямо доверия в тях.

Ами... те... всички завладени народи са я хранили османската армия. По задължение. Българите не са изключение. Направи ни резюмета на трудовете от Бистра Цветкова, за да преценим султанското доверие :))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някъде бях чел, че зеленчуците, донесени от Америките, бързо са се наложили в ОИ за разлика от останалата част от Европа. И звучи логично - чрез търговията в Средиземноморието и липсата на религиозни пречки (за разлика от католически Испания и Италия например) да са се разпространили първо именно в империята. Твърдеше се също, че в Тракия (чушки и домати) и Родопите (боб и картофи) намерили много подходящи климатични условия, почви и т.н. за разлика от други части на ОИ и бързо се превърнали в основна част от земеделието на местните. А бе, с две думи, излизаше, че в днешна Южна България най-рано почва отглеждането, използването и култивирането на тия зеленчуци. Ако не в света, то барем в Европа.

Не помня къде точно ги четох тия неща, ама ми се струва, че има хляб в тая работа, особено ако добавим и някои икономически фактори като евтината работна ръка и близостта до големите и богати пазари на Одрин и Истанбул.

Та, по темата, има ли източници, които да потвърждават горните спекулации и възможно ли е наистина Тракия и Родопите да са били нещо като зеленчуковата градина на Истанбул?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 9 часа, monte christo said:

 

Явно нещо не ме разбираш... Пък може аз да не съм разбрал...?

При всички положения данъчни регистри има още от създаването на османската държава. Друг е въпросът доколко те са запазени и достигнали нашето време. Заради това те попитах какво правим с един от най-важните данъци "джизие", който има изключително сериозно значение за османският бюджет.

Къде например Бойков (на коя страница в тази студия) е цитирал, че данъчните регистри се появяват чак... през XVI век. Аз не вярвам сериозен учен да твърди подобно нещо... А твоята теза е точно такава: регистрите се били появили през XVI век.

Ами джазието също спада към "храненето на империята", колко е бил дохода от българските земи сравнен с другите християнски области?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, boyko said:

Някъде бях чел, че зеленчуците, донесени от Америките, бързо са се наложили в ОИ за разлика от останалата част от Европа.

Преди време бях ровил за картофите(образно казано) и да - така е. В Българските земи се разпространяват сравнително рано. Вероятно защото са подходящи за планинският терен и защото има кадърни градинари. Знам че ще прозвучи абсурдно, но картофите в България са масова култура, преди да станат такава в САЩ(там залагат на царевицата).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, boyko said:

Твърдеше се също, че в Тракия (чушки и домати)

Някъде до Втората световна война в България са смятали червените домати за...отровни и не са ги яли! 🙂 Консумирали са зелени домати. Как и колко зелени домати може да изяде човек,сами преценете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.08.2021 г. at 12:25, Frujin Assen said:

Единственото за което се сещам е написано от Захари Стоянов в Записките. Там той предава разговора на двама обикновенни турски войници или заптиета беше, които обсъждат как не бива да позволят българските земи да се отцепят, защото нямало кой да храни 100 и кусур милиона аскер. Но това все пак са думи на хора очевидно не разполагащи с особени данни, отделно думите им са предадени от българин.

Е,  тогава защо си правиш заключения, че българите "хранели" Османската .....? Империя си написал в заглавието, в поста - войници ?!  И след отпадането на българските земи от Империята , виждаш, че тя не умира от глад, нито аскера ѝ . Напротив - започва превъоръжаване по немски образец, назначава германски военни инструктори, закупува скъпа техника, флот и т. н.    Нещо повече – султан Абдул Хамид II влага милиони златни лири в създаване на тайната султанска полиция и нейната ефективност - в резултат има истинска реална и абсолютиска власт такава каквато и най-великите султани не са мечтали (ограничавани от улемите и еничарите)  Увеличава военния бюджет, строи нов личен  дворец , реновира и модернизира столицата...управлява 32 години (един от най-дълго управлявалите и то реално султани в цялата история на Османската империя) 

Що се отнася до преразказаният от Захари разговор на турските военни, то със сигурност подобен се е водил и за други земи на империята - например Либия също е защитавана срещу италианците. И там трябват някакви думи ...иначе какъв е стимула за аскера ?

.........................................................

Малко данни (не за целия период разбира се, но все пак..)  Към средата на златния за османците 16 век най-богат еялет (бейлер-бейлик) е Румели в този му формат (Крайния изток на българските земи не е включен)

 

main-qimg-d2a390b4b1d5612ecdd7067248494dfc

 

 

 

Данъчни постъпления изразени в сребърни акчета на брой:  198 милиона - приходи от Румелия

Второ позиция за еялет Египет със 135 милиона сребърни акчета

 

main-qimg-5d841d52766a4cb5b056072706a5a2be.webp

 

Трета за Анадолу 

main-qimg-5c067aa9246943d14a1e88363a92c88c

 

с далеч по скромните  80 милиона ! 

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, deaf said:

Някъде до Втората световна война в България са смятали червените домати за...отровни и не са ги яли! 🙂 Консумирали са зелени домати. Как и колко зелени домати може да изяде човек,сами преценете.

Това пък къде го прочете? Рецепти с домати (червени) има още в "Готварска книга или Наставления за всякакви гозби" на Петко Славейков от 1870, която е първата българска книга с рецепти. Например Казъртма яхния с домати. Но да не се отклоняваме от темата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Графе, твърдението, че "българите хранят империята" съм го чувал през годините от хора, чел съм го по фейсбук и прочее. Тоест, това е популярно мнение сред масовата публика неизкушена от историята. Аз лично никога не съм се замислял по въпроса, защото ако се залисвам по всяко твърдение прочетено във фейсбук на тема история няма да ми стигнат и два живота.

Виждаш, даже и сега, вместо сам да търся и чета питам знаещите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, deaf said:

Е, ако ще си цитираме и вярваш на писанията на разни незнайни "автори" по женските сайтове ...

По-добре погледни книгите на Пенка Чолчева, която от 1922 (по спомен, не ми се рови сега) до 9.IX.44 г. издава В-к за жената с притурка рецепти, които са събрани и в книга, преиздавана многократно. Но коментирам това наистина последно, щото оспамваме хубавата тема на Frujin-а.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Графе, твърдението, че "българите хранят империята" съм го чувал през годините от хора, чел съм го по фейсбук и прочее. Тоест, това е популярно мнение сред масовата публика неизкушена от историята. Аз лично никога не съм се замислял по въпроса, защото ако се залисвам по всяко твърдение прочетено във фейсбук на тема история няма да ми стигнат и два живота.

Виждаш, даже и сега, вместо сам да търся и чета питам знаещите.

Фружине, досега не исках да се намесвам, защото не мога да ти предоставя реални данни, но казвам ти това, което си спомням от лекциите по аграрна икономика.

 Няма никакъв шанс България да е изхранвала ОИ. Забрави го и го пиши в градски легенди. Територията на съвременна България по това време може да изхрани 2-3 милиона човека. Не повече. И със забележката, че говорим за храна, не за издръжка като цяло. Но ако говорим за Санстефанска България, включваща етническите територии, то тогава можем да завишим тази цифра, но пак е недостатъчно да изхраним цялата ОИ. Но пък осигуряването на храна за допълнителни 1 милион човека, не е било невъзможно.

 Така че според мен е необходимо преди да продължим темата, да уточним за какво конкретно става въпрос. За изхранване на империята, състоящо се от задоволяване с храна за всички поданници на ОИ ( което няма смисъл да коментираме, защото е невъзможно), или за икономически потенциал на тези територии, които биха позволили на ОИ да задоволи нуждите си от финансови средства и съответно приходите от останалите провинции да представляват за нея "чиста печалба"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така, за производство на храни ли става въпрос или на приходи от данъци. Защото османците са имали много добри приходи от сребърните мини в Чипровци, например(затова са били вакъф), но както знаем среброто не се яде,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм чувал само за термина, че Добруджа била житницата на Османската империя. И до там.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е вярно, аз пък съм чела в "Записките", че Добруджа е била пустош обрасла с трънаци, където са бродили със стадата си разни татари. Там ходили да ги пасат и българи и трябвало да се бият с тях. Едва като почнали да се връщат българи от Бесарабия се заселили земеделци и то в северната част близо до Дунав.

Редактирано от genefan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-старият къмпинг у нас е "Градина". Създаден е още по времето на Османската империя. Сюрия земеделци опъвали лагери до градините си до брега на морето при Бургас. Оттам и дошло името на къмпинга "Градина". Та поне къмпинговото дело е заченато през "турското робство". 🙂

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...