Отиди на
Форум "Наука"

Тракийският език наистина ли е изчезнал?


Recommended Posts

Преди 1 час, bulgaroid said:

Разбира се, някак е странно да задаваш такъв въпрос с твойте претенции, или още не са ни измислили? :ag: 

Аз бих казал, че е странно, да правиш твърдение и когато те питат конкретно, да не отговаряш и клинчиш! Измисли нещо! Асимилация каква? В какъв смисъл асимилация? Както виждаш никакви претенции, от моя страна, в случая само от твоя...😀

...Давай или още не си я измислил!?🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 459
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Има два основни казуса.

Търси се произходът на нас българите (днешните).

Или произходът на старите българи. И кои по-точно

По-рано го написах, но уточнявайте за кого говорите.

Ако става въпрос за старите българи, а не нас.

Произходът на Булгариос с неговите 10 000 скити е горе долу ясен.

Произходът на Зеноновите, обаче остава загадка. Загадка са и Бузановите и Виталияновите българи и още доста други групи, които никой не е казал, че имат общ произход.

Ще включа и евентуални хуни и кутригури и дори придошлите тракезийци и не на последно място Куберовите, че са най-цветни.

Разбира се, не можем да задраскаме, че сме имали и цар Чака.

...

Истината е, че произходът ни още не е изяснен, както и на старите. За това, няма как да се отхвърлят никакви теории, докато няма установена.

 

 

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Гледам, че докато ме е нямало върху темата ми е паднала ракета :)  За разведряване на обстановката ще добавя/ръгна една нова "скито-тракийска дума">>"ракия" за да не остане  цитатът на колегата: "мамата си трака" в един от старите коментари- сираче  :)


356.thumb.jpg.0e8ce4080f7f5c0e39a1e3d2b64ff05d.jpg  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Tomata said:

Гледам, че докато ме е нямало върху темата ми е паднала ракета

Докато те е нямало, другото ти Аз - Тантин Центробежний пишеше.  Сега той излиза в отпуск, а ти поработи .....

Ти  (той и ти =ТоматоТантин) не разбра ли, че си има раздел Езикознание, а не всичко да се плясва в Антична история.  Разкатахте го този дял, ей

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.07.2022 г. at 3:47, Любомир Блажев said:

Не знам честно казано. Трудно ми е да си направя извод, помогни ми с жокер за какво намекваш. 

Както колегата Miroki е написал, зависи кого точно подозираш за автохтонци  :)  Моето скромно мнение е, че траките както и славяните са носители на скито/сарматска ДНК, но не се явяват аборигенно население на балканите. Проблемът с генетиката на съвременните българи е, че споделят както скитската R1a, така и западноевропейска R1b.  Остава да уточним към коя древна популация са принадлежали българите като етнос, който е познат в историята като народност. Никак не е просто и със славянските езици, те изобилстват със скито-сърматска лексика, но няма открита археология за да ги локализираме. А ако са суб-група на нечий по-древен етнос, напр. келти, траки или кимерийци няма как да ги разделим едни от други. Ето как приблизително изглежда мешавицата на етносите на Балканите, а за езика дума да не отваряме :)    (PDF) ЕТНОГЕНЕЗА НА АЛБАНЦИТЕ И ВЛАСИТЕ автор: Живко Войников | Живко Войников - Academia.edu

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Евристей said:

Докато те е нямало, другото ти Аз - Тантин Центробежний пишеше.  Сега той излиза в отпуск, а ти поработи .....

Ти  (той и ти =ТоматоТантин) не разбра ли, че си има раздел Езикознание, а не всичко да се плясва в Антична история.  Разкатахте го този дял, ей

Нищо лошо не е направил Томата. Намерил е интересна информация за "ракия". Изказва предположение за тракийски корен в сегашната ни дума, или също така вероятно скитски произход.

При тюрките и също така скитите се е правила суха дестилация. Оставят се джибрите да замръзнат през зимата, а чистият спирт на повърхността не замръзва и се събира. Така от ферментиралия кумис са си правели порядъчен алкохол.

Езикознанието е сложна тема, генетиката също. Нека историци си пишат в историята, лингвистите в езикознанието. Интердисциплинарните изяви не са за всеки .

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Евристей said:

Докато те е нямало, другото ти Аз - Тантин Центробежний пишеше.  Сега той излиза в отпуск, а ти поработи .....

Ти  (той и ти =ТоматоТантин) не разбра ли, че си има раздел Езикознание, а не всичко да се плясва в Антична история.  Разкатахте го този дял, ей

Аз тогава центростремителен ще се пиша. Ние с него сме кати ИНГ и ЯНГ    :)  Благодаря за инфото относно разделите, сигурно е важно за теб, щом го казваш.. Аз съм на мнение, че тук се обсъжда както езика, така и история и археология. Не разбрах какъв ти е проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Tomata said:

Аз тогава центростремителен ще се пиша. Ние с него сме кати ИНГ и ЯНГ    :)  Благодаря за инфото относно разделите, сигурно е важно за теб, щом го казваш.. Аз съм на мнение, че тук се обсъжда както езика, така и история и археология. Не разбрах какъв ти е проблема.

Г-н Евристей се оказа неподготвен в лингвистиката. Имахме спор с него дали древните египтяни са говорели афри-азиатски език, има такава езикова група в лингвистиката .

Към тази група са доста много езици - включително семитските /евреи и араби/, Етиопия, Сомалия , бербери, либийци и д-р. 

Аз изказах предположения че пеласгите също са от тази езикова група, това стана в темата за пеласгите.

Има такива хипотези и за езика на баските.

Сега в петък ще стане интересно и напечено.

В петък ще излязат няколко статии на екипа на Райх.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно недоволството на Евристей е от това че темата е позиционирана в антична история, а не в езикознание. 

Може би администраторите трябва да преместват такива хипотези и твърдения някъде в раздели по фантастика и измишльотини вместо да ни изтриват и блокират.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Г-н Евристей се оказа неподготвен в лингвистиката. Имахме спор с него дали

Сега разбирам, защото малко ме изненада поста му  :)  Какво мислиш за работите на г/н Войников, за мен работите му са информативени и полезени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Вероятно недоволството на Евристей е от това че темата е позиционирана в антична история, а не в езикознание. 

Така или иначе всичко се обръща в политика накрая.. Пс. Ако помниш, като започнах да пиша в чужда тема ти ме посъветва да си отворя своя. Сещам се че имаше и за склавински език, но не помня раздела..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Tomata said:

Сега разбирам, защото малко ме изненада поста му  :)  Какво мислиш за работите на г/н Войников, за мен работите му са информативени и полезени.

Войников си пише разни неща. Подобно на Иван Добрев. И подобно на Спарток. 

Тодор Чобанов и Стамов пък се пробваха да докажат че сме родствени с кавказци, сармати и усуни. Войников отиде доста по-надалеч при евенките и северните народи.

Етногенезиса на българите е много сложен. Сложен е, защото произхода на управляващата класа е тотално различен от този на народо-населението.

А езиково са се запазили някакви отпечатъци.

Вероятно ако не бяха приели християнството, то прабългарската компонента щеше да е по-голяма, но на практика прабългарите са неоткриваеми у съвременните българи.

А тракийците са се славянизирани много бързо, или пък са избягали към Византия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш да се занимаваш с тракийски -започни с изучаване на фригийски, лувийски и хитайт.

Това са анатолийските езици които са по-древни, май ще се окаже че Анатолийските ИЕ езици са по-древни от тракийския.

Ако е верно това за пеласгите -че пеласгите са коренно население отпреди траките  и ако пеласгите са от афро-азиатската група, то тракийския би бил смесица на афри-азиатски с анатолийски или друг език от степите. Много неща са възможни.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, tantin said:

Войников си пише разни неща. Подобно на Иван Добрев. И подобно на Спарток. 

Ето тогава кейбриджско издание на Петър Димитров за етимологията на тракийският език и т.н. Той също разпознава думата злато на езеровският пръстен, въпреки, че напъва да погърчи надписите, както изисква догматичната тенденция. Разгледай го ако не си все още. Мисля,че ще ти хареса, той подържа твоята теза   :)       Thracian Language and Greek and Thracian Epigraphy - Peter A. Dimitrov - Google Books

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Събирайте сили и търпение. Интересното ще бъде сега в петък като излезе дългоочакваната публикация на екипа Райх. Според първоначалната информация за прародина на ИЕ (индо-европейците) ще е някъде в източната част на южната дъга. Разселването е тръгнало оттам. Ще видим доколко ще го докажат.

Това обаче ще обори и отслаби до голяма степен курганната хипотеза на Мария Гумбитас. Затова Райх се забавиха доста дълго с тая публикация, щото ще има сътресения.

Link to comment
Share on other sites

On 16.07.2022 г. at 19:37, miroki said:

Произходът на Зеноновите, обаче остава загадка. Загадка са и Бузановите и Виталияновите българи и още доста други групи, които никой не е казал, че имат общ произход.

А под каква форма да го каже? Тези са българи на Х, и имат общ произход с българите на игрек, дето минали от тук преди 200 години? Няма такъв стил на писане. Много рядко се пишат обяснения за произхода и почти винаги при появата на нов народ. Българите са от постянното присъствие, толкова често щъкат из империята, че не им обръщат особено внимания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Петър_Пейчев said:

А под каква форма да го каже? Тези са българи на Х, и имат общ произход с българите на игрек, дето минали от тук преди 200 години? Няма такъв стил на писане. Много рядко се пишат обяснения за произхода и почти винаги при появата на нов народ. Българите са от постянното присъствие, толкова често щъкат из империята, че не им обръщат особено внимания.

Коментирах кои са известни за сега и кои  не. Не коментирах причината за това.

Но, има такъв стил на писане. За всеки новопоявил се народ започва описание от 'де идат. (Ако могат дават такова)

Драматизмът е в Булгариос, понеже бил родоначалник на българите, но се оказва, че има българи и преди него. Които са пропуснали да опишат. Което чупи кулата.

Подобие на Кутригур и Утигур.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, miroki said:

Драматизмът е в Булгариос, понеже бил родоначалник на българите, но се оказва, че има българи и преди него. Които са пропуснали да опишат. Което чупи кулата.

Подобие на Кутригур и Утигур.

Ето какво мисля аз относно Булгариус, Kути, Kutriguri & Kuchi-bulgar. Имена като Котраг, Гостун и др. може да идват от древните котански градове Куча(Kucha), Qudan, derived from Indo-Iranian Gostan and Gostana, a Кутигурите според днешните историци са предците на аланите. Bulgarius пък, може да идва от езика на котаниийците(saka, источноиранското наречие на скитите) Bulj (Honor, Prise) и/или Ara(Value, Prise). "Burjan" арабите са наричали българите, а днес "Buljan" е често срещана фамилия в Хърватия. (У нас вероятно е "Борджиев") и "боляри"-благородници, за „Боян„ не съм сигурен. Проф. Божидар Димитров, лека му пръст, май ще се окаже прав за произхода на древните. Проблемът е, че това са различни племена, а нас конкретно ни интересува Аспарух, Оногондурите и келтските? племена anti и boli, а също и кавказкото анди ?В´ахандур? (The Andis (къӀваннал in Andi, андийцы in Russian) are one of the indigenous Dagestanian peoples of Russia. Their territory is included in the Botlikhsky District (raion) of Dagestan. The Andis live in western Daghestan. Their neighbors to the northwest are the Chechens; to the southeast, the small ethnic groups speaking other Andian languages and the Avars.)  За завареното местно население, всичко може да се каже, но във всеки случай траките са най-южният клон на скитите, сами те са си го писали- „този пръстен е на Скито-докоу„.  Аспарух носи 100% скитско име: Аспа-кон и раукх-господар или рух- блестящ на наречието на саките, както и на персийски.  Та, кого точно търсим, май  никому не е много ясно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Tomata said:

Ето какво мисля аз относно Булгариус, Kути, Kutriguri & Kuchi-bulgar. Имена като Котраг, Гостун и др. може да идват от древните котански градове Куча(Kucha), Qudan, derived from Indo-Iranian Gostan and Gostana, a Кутигурите според днешните историци са предците на аланите. Bulgarius пък, може да идва от езика на котаниийците(saka, источноиранското наречие на скитите) Bulj (Honor, Prise) и/или Ara(Value, Prise). "Burjan" арабите са наричали българите, а днес "Buljan" е често срещана фамилия в Хърватия. (У нас вероятно е "Борджиев") и "боляри"-благородници, за „Боян„ не съм сигурен. Проф. Божидар Димитров, лека му пръст, май ще се окаже прав за произхода на древните. Проблемът е, че това са различни племена, а нас конкретно ни интересува Аспарух, Оногондурите и келтските? племена anti и boli, а също и кавказкото анди ?В´ахандур? (The Andis (къӀваннал in Andi, андийцы in Russian) are one of the indigenous Dagestanian peoples of Russia. Their territory is included in the Botlikhsky District (raion) of Dagestan. The Andis live in western Daghestan. Their neighbors to the northwest are the Chechens; to the southeast, the small ethnic groups speaking other Andian languages and the Avars.)  За завареното местно население, всичко може да се каже, но във всеки случай траките са най-южният клон на скитите, сами те са си го писали- „този пръстен е на Скито-докоу„.  Аспарух носи 100% скитско име: Аспа-кон и раукх-господар или рух- блестящ на наречието на саките, както и на персийски.  Та, кого точно търсим, май  никому не е много ясно :)

 

Аз не знам какво още се търси? Под вола теле можеби?

Ясно е кога се появяват на сцената българите (според източниците). Ясно е къде са позиционирани първоначално и на къде се разселват. Ясно е с кого стават първи приятели и след това, роднини. Ясно е и какъв език говорят/говорим. Всичко останало преди това е упражнение по ясновидство. Затова и се срещат обяснения от рода на: българите, преди познати като някакви си други. Тези някакви си други въобще не трябва да ни интересуват, в противен случай изпадаме в положението на северномакедонците да проектират произхода на днешната си нация върху българи от 10 век, ромеи от 6 век, македони от 3 век преди Христа и т.н, с които разбира се имат общо, но то е в накакъв ограничен процент от биологията.

Именната система въобще не е устойчив фактор в мултикултурна среда. При изолация - да, да ама в нашия случай - не. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Tomata said:

  Та, кого точно търсим, май  никому не е много ясно :)

То, тук е кучето.

Всеки си търси нещо надалеч. А като се каже от изток, почват да отиват до безкрай на изток. Стигат до океана и притихват. Вероятно от океанският пясък са произлезли или от грифоните. Може и от делфините, а дори отвът на оттатъшният бряг, но когато и там стигнем продължаваме още на изток, до Испания и накрая стигаме до Балканите. Може би тогава ще притихнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, БатеВаньо said:

Ясно е кога се появяват на сцената българите (според източниците)

Проверката е ...    Пак сме добре, че има някакви данни на по 1000/1500г. Как ли се чувстват повечето европейски народи, за които няма и дума в изворите, незнам...   :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител
On 4.02.2022 г. at 23:22, tantin said:

 

 

On 4.02.2022 г. at 23:22, tantin said:
On 4.02.2022 г. at 23:17, Tomata said:

Мен все пак ме притеснява "зяпам". От "зея"(отворен) става "зявам"(прозявам) > зина> зейна> отзява>>отвор>(окно)>>прозира >прозорец >прозрачен.. Не е задължително май да е отворена непременно устата.  Защо не широко очите? Или и двете? Трябва май също да проверя облещен и ококорен  :)

image.png.0c201053d6d40d92af25bc462efab6b5.png

Не знам защо, но  бях някак си убеден, че зяпам има връзка със гледам. Чак сега ми попада подкрепа за теорията ми. Да обсъдим, ако генетиката не е изместила изцяло приоритетите..😃

 

Etymological Dictionary of the Slavic Inherited Lexicon (archive.org)

 

*zеnica f. jе ‘pupil (of the eye)’

CS OCS zYnica

E Ru. zeníca

W Pl. ]renica

S SCr. zjеnica; Sln. zеníca; Bulg. zeníca

The Polish form was influence by the verb ‘see’ (' *z!reti I).

The etymon has been connected with ' *zevati.

*zevati v. ‘yawn’

S RuCS zеvati

E Ru. zevát’ ‘yawn, (dial.) shout, cry’, 1sg. zeváju

W Cz. zívati; Slk. zívac; Pl. ziewa\ *ziewac¸t

 

Ето едно възможно обяснение , пак от асирийски-

East: ܝܨܵܦܵܐ(' ṣa: pa:)

Definition: to observe , to test , to examine / to check , to watch carefully especially with attention to details or behaviour for the purpose of arriving at a judgement / to try , to heed

 

И още няколко за да не съм голословен-

East: ܙܗܝܼܪܘܼܬܵܐ(zhi: ' ru: ta:)

West: ܙܗܺܝܪܽܘܬܳܐ(zhirutho)

Definition: watch / watchfulness , wariness , care , attention , caution ܙܗܝܼܪܘܼܬܵܐ ܘܦܵܪܘܿܫܘܼܬܵܐ ܒܦܘܼܪܢܵܣܵܐ :

 

East: ܢܛܘܼܪܘܼܬܵܐ(nṭu: ' ru: ta:)   ?втурачен?

Definition: 1) watch / watchfulness , a vigil / refraining from sleep 2) see ܢܵܛܘܿܪܘܼܬܵܐ <> : sentry duty (?)

 

East: ܡܲܓ݂ܕܲܠ(' magh dal)        ?мъждукам?,-   ?мижа?

Definition: a watch-tower , 2 Kings : 8, 17 : Migdol Joshuah : 15, 37 : ܡܲܓ݂ܕܲܠ ܓܵܕ : Migdal Gad

? сродно с “мигам“,- ?

Етимология

Старобълг. помиѕати.

Свързан с латв. miegt „жумя“, лит. miegu, miegoti „спя“ от ие. *meig-.

 

East: ܣܲܟ݂ܠܵܐ(' sakh ' la:)     ?захлас?

Definition: 1) see also ܒܪܝܼܪܵܐ <> : stupid , foolish , very dull / thick-headed , lacking in understanding / g

Category: noun, adjective

Така, понеже продължавам да откривам огромен брой прилики в тези езици, библейската вавилонска кула изглежда ще да има роля  тук. Остава да се доуточни дали „славянският“ е омаскарен келтско/тракийски с готски и кавказски подправки.., както твърди Курта, или славяните са бегълци от Содом и Гомора напр..😁

Да добавим, че доколкото знам днешните асирийци носят кавказски гени и са близо примерно до арменците. Езикът им е повлиян от семтски диалекти,, но поне субстратно съдържа много ИЕ думи. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Tomata said:

Така, понеже продължавам да откривам огромен брой прилики в тези езици, библейската вавилонска кула изглежда ще да има роля  тук. Остава да се доуточни дали „славянският“ е омаскарен келтско/тракийски с готски и кавказски подправки.., както твърди Курта, или славяните са бегълци от Содом и Гомора напр..😁

Типичен пример си за творец на псевдонаучни фолк-хистори теории. Метода ти на работа е да си създадеш някакъв филм в главата и после да почнеш да го режисираш. Кеф ти е да ровиш в месопотамски речници и съответно ще искараш и папата шумериец, а кмета на Лондон ще е вавилонец. Взимаш славянските езици и си подбираш някакви думички, които приличат на месопотамски и от там вече градиш хартиените основи на кулата си. Като същевременно като типичен псевдоучен или като типичен любител не се занимаваш с останалите тонове думи от славянските езици, които лесно можеш да откриваш в иранските, гръцкия, латинския и други езици. По тоя метод спокойно можеш да кажеш, че сме неандерталци, тъй като хората днес имат 0,0005% неандерталски гени. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Tomata said:

 

Не знам защо, но  бях някак си убеден, че зяпам има връзка със гледам. Чак сега ми попада подкрепа за теорията ми. Да обсъдим, ако генетиката не е изместила изцяло приоритетите..😃

 

Etymological Dictionary of the Slavic Inherited Lexicon (archive.org)

 

*zеnica f. jе ‘pupil (of the eye)’

CS OCS zYnica

E Ru. zeníca

W Pl. ]renica

S SCr. zjеnica; Sln. zеníca; Bulg. zeníca

The Polish form was influence by the verb ‘see’ (' *z!reti I).

The etymon has been connected with ' *zevati.

*zevati v. ‘yawn’

S RuCS zеvati

E Ru. zevát’ ‘yawn, (dial.) shout, cry’, 1sg. zeváju

W Cz. zívati; Slk. zívac; Pl. ziewa\ *ziewac¸t

 

Ето едно възможно обяснение , пак от асирийски-

East: ܝܨܵܦܵܐ(' ṣa: pa:)

Definition: to observe , to test , to examine / to check , to watch carefully especially with attention to details or behaviour for the purpose of arriving at a judgement / to try , to heed

 

И още няколко за да не съм голословен-

East: ܙܗܝܼܪܘܼܬܵܐ(zhi: ' ru: ta:)

West: ܙܗܺܝܪܽܘܬܳܐ(zhirutho)

Definition: watch / watchfulness , wariness , care , attention , caution ܙܗܝܼܪܘܼܬܵܐ ܘܦܵܪܘܿܫܘܼܬܵܐ ܒܦܘܼܪܢܵܣܵܐ :

 

East: ܢܛܘܼܪܘܼܬܵܐ(nṭu: ' ru: ta:)   ?втурачен?

Definition: 1) watch / watchfulness , a vigil / refraining from sleep 2) see ܢܵܛܘܿܪܘܼܬܵܐ <> : sentry duty (?)

 

East: ܡܲܓ݂ܕܲܠ(' magh dal)        ?мъждукам?,-   ?мижа?

Definition: a watch-tower , 2 Kings : 8, 17 : Migdol Joshuah : 15, 37 : ܡܲܓ݂ܕܲܠ ܓܵܕ : Migdal Gad

? сродно с “мигам“,- ?

Етимология

Старобълг. помиѕати.

Свързан с латв. miegt „жумя“, лит. miegu, miegoti „спя“ от ие. *meig-.

 

East: ܣܲܟ݂ܠܵܐ(' sakh ' la:)     ?захлас?

Definition: 1) see also ܒܪܝܼܪܵܐ <> : stupid , foolish , very dull / thick-headed , lacking in understanding / g

Category: noun, adjective

Така, понеже продължавам да откривам огромен брой прилики в тези езици, библейската вавилонска кула изглежда ще да има роля  тук. Остава да се доуточни дали „славянският“ е омаскарен келтско/тракийски с готски и кавказски подправки.., както твърди Курта, или славяните са бегълци от Содом и Гомора напр..😁

Да добавим, че доколкото знам днешните асирийци носят кавказски гени и са близо примерно до арменците. Езикът им е повлиян от семтски диалекти,, но поне субстратно съдържа много ИЕ думи. 

 

 

Това, за което говориш ти е повече културно взаимодействие и в по-малка степен лингвистично. Нека ти обясня защо смятам така. 

Още от времето на Шумерите имаме културни центрове около Асирия. После там се създава Вавилон.  Тези знания не изчезват във времето, а се видоизменят. Предават се от едни на други. С развитието на астрономията се създава специална каста, която притежава тия познания и ги разпространява в други племена и народи. Това е кастата на жреците.

Едни и същи статуетки, едни и същи култови комплекси можем да видим от Анатолия до Англия, или още по-далеч:  от Израел и Египет до степите.

Сега е трудно и невъзможно да бъде проследен пътя на знанието през хилядолетията.  Примерно някои от миграциите са се случили преди още да ги е имало езиците като оформени такива.  Да речем че славяни и германци са се разделили езиково преди 4-5 хиляди години.  Но преди да се разделят контакта с Анатолийци го е имало, имали са го и едните , имали са го и другите. И генетически този контакт можем да го потвърдим.

Помисли си и за още нещо:  първата индо-европейска писменост на хетите се създава приблизително по времето когато германци и славяни са в един общ масив и не знаем дали вече са се разделили едни от други или са на път да го сторят. 

Тоест контактите и движението си ги има.  Но лингвистиката и езиците са доста консервативна материя. Народа, простолюдието си запазва говора и навиците, най-много да добави нещо ново отвреме на време. За да се случат драстични езикови промени , обикновено те са придружени с големи сътресения: войни, поробване, идва нов народ и тотално изтребва предишните, а жените и децата са плячката за победителите.

Ако ти се занимава професионално с лингвистика - вероятно имаш време. Може да се впуснеш насериозно, но първо си трябва да се разучи съответния език, граматиката, звукови правила и измененията. 

Едно е да сравняваме между славянски и германски (родствени езици), а съвсем друго да търсиш общо с кавказки или афро-азиатски езици - каквито са асирийски , еврейски, вавилонски .  

Не забравяй също култа към Исус Христос и посещенията на жертвените места свързани с Христос.. Тоест още от 4-5 век християните тръгват на мисии , на преклонение и обикалят в онези земи дето се говорят съвсем други езици.

Тоест няма лошо да откриеш връзка - но за теб е задачата и да дефинираш връзката, да я локализираш като време и място, да прецениш през кои групи е минала и как се е модифицирала тая връзка през едни култури и други..

Има чисто случайни връзки - примерно съвпадение на звуковете. Има пренесени думи и понятия, заимствания..   Дори и да намериш връзката, с това работата ти не приключва. Ще ти се наложи да я доказваш тая връзка, да публикуваш статии, да участваш в конференции, да си правиш видеота и материали за да публикуваш труда ти..  Въобще това си е работа.. И ако човек се хване с такива по-сериозни занимания , трябва добре да си е подготвил ума и разсъдъка за тия дейности, а не да тръгне с лека ръка да доказва връзката на славяни и пакистанското население burusho "Burushaski" . 

Що го казвам всичко това:  щото наблюденията ми досега показват че славянските езици са доста масивни и доста консервативни.. Хомогенни..

При това славяните стабилно са се позиционирали и слабо са повлияни от аварите, хуните , тюрките и други пришълци и нашественици. 

А да се доказва връзката им с халдеите (вавилонци) ?  Ами че прочети на древно-славянски,  в книгите на старобългарски си го пише за халдейските чародеи, магьосници... 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...