Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022 година.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Мислех, че няма стратегически оръжия в Приднестровието, ама отнякъде са се появили. В момента Украйна само откъм Полша не е инвейдната. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 30 минути, новорегистриран2 said:

Ето какво е останало от ВМС.

https://vk.com/video-57424472_456287835?list=375ecc12640f115632

Или дето Счастие е отбито от руснаците

https://vk.com/strelkov_info?z=video-57424472_456287836%2Fpl_wall_-57424472

https://vk.com/video-57424472_456287843

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Украинската артилерия обстреля няколко села в Белгородска и Курска област.Това го нямаше през 2014 година.Войната /макар и символично засега/ достигна до територията на Русия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, resavsky said:

Украинската артилерия обстреля няколко села в Белгородска и Курска област.Това го нямаше през 2014 година.Войната /макар и символично засега/ достигна до територията на Русия.

Стрелят и по Белгород 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С какво тази инвазия на Русия е по-различна и изключителна от десетки американски инвазии в различни суверенни държави?...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 25 минути, Марин Йорданов said:

С какво тази инвазия на Русия е по-различна и изключителна от десетки американски инвазии в различни суверенни държави?...

Много са, но щом задаваш този въпрос едва ли би ги приел ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Р. Теодосиев said:

Много са, но щом задаваш този въпрос едва ли би ги приел ;)

Основна разлика е в гледната точка и в пропагандата. Инвазиите на САЩ и НАТО бяха пропагандирани като "справедливи", "демократични" и т. н. идеологически клишета, зад които се крият просто интереси, борба /война/ за ВЛАСТ, за ТЕРИТОРИИ, за ГОСПОДСТВО... Русия също води такава борба /война/...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да си постна творенията от други форуми - смятам че с това се изчерпва описанието на голямата картинка. Ще видим дали съм предвидил точно.

От една страна е ясно - САЩ са гигантски производител на оръжия и същевременно имат трилионен дълг, следователно ако няма конфликти където да го пласират те фалират. Руснаците подобно, както казаха някои хора по-горе, имат много ресурси, сравнително слаба икономика и огромен ВПК. Така че в това отношение не са много по-различни от Щатите. Просто и двамата играчи са принудени да действат екстремно - и в резултат, Европа го отнася (плаща си рекета от големите батковци ), Китайците спечелват, като голям производител на какво ли не, ние конкретно като крайно изостанала икономически територия ще пострадаме.
Евентуално ако войната свърши бързо, ще има нужда от храни всякакви, ние загубихме голяма част от производствата си и малко ще спечелим от тази възможност. Ресурси тоже нямаме. Може би ще пратим български строителни бригади, както имахме преди това в Украйна  ( по-големите го помнят ), за да възстановяваме разрушенията, това е максимума като полза за нас, другото са минуси.

Специално Украйна е съставена от разни народи, да го кажем, или националности. Тези които се чувстват украинци сигурно не са и половината от населението. На Запад ок. Лвов са с полски корени, доста от тях имат и полски паспорти (или други документи ), както и роднини в Полша.
Други в тъй нареченото Закарпатие, са в мнозинството си унгарци, учат си даже в такива училища, кандидатстват за унгарско гражданство и много го получават.Някои от по-младите не знаят нито украински, нито руски, само унгарски.
Пак там и надолу към Румъния и Молдова са такива и малцинствата, борят се за румънски паспорти или каквито е да било документи (и фалшиви също ) само и само да се измъкнат от Украйна на Запад. Също така всички гореспоменати нямат никакво желание да се бият срещу руснаците. Не им пука нито за Украйна, нито за някаква политическа върхушка която се обогатява за тяхна сметка (всъщност тези върхушки са доста подобни на нашенските ). Впрочем настроенията бяха подобни и към предишните. Та чак до СССР когато е било. Налагано и опитвано е асимилиране и дискриминации към всички такива малцинства. Отделно те изобщо не се чувстват украинци, още по-малко пък руснаци, мразят и едните и другите.

Последно - направи ми впечатление че се нанасят удари по Лвов - да го кажем ,,полската" част и Ивано-Франковск ( произнасят го Франкиивск ) - там са Закарпатците с преобладаващо унгарско малцинство.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Марин Йорданов said:

С какво тази инвазия на Русия е по-различна и изключителна от десетки американски инвазии в различни суверенни държави?...

Това някакво оправдание ли трябва да е за тая руска гадост? Нещо като "а вие защо биете негрите" спрямо американците?

Срещу какво води война Русия, не четете ли?

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, kirasirrav said:

 На Запад ок. Лвов са с полски корени, доста от тях имат и полски паспорти (или други документи ), както и роднини в Полша.

Грешиш.До 1918 година Лвов е бил столица на Кралство Галиция и Лодомерия което е било с преобладавощ украинско население и с полско малцинство /но с претенции да е управляващ елит/.Но в самият град Лвов е доминирало полското население.Същевременно поляци и украинци са в много тежък конфликт- достигащ кулуминацията си през Волин 1944 година.След 1945 година Галиция става Западна Украйна и почти всички поляци са изгонени.Лвов става център на украинския национализъм но това са бившите украинци от Галиция а не поляци.Западните украинци са униати и са дълбоко свързани с австрийската и полската култура /въпреки враждата си с поляците/ и никога не са имали нищо общо с Русия .

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Марин Йорданов said:

Основна разлика е в гледната точка и в пропагандата. Инвазиите на САЩ и НАТО бяха пропагандирани като "справедливи", "демократични" и т. н. идеологически клишета, зад които се крият просто интереси, борба /война/ за ВЛАСТ, за ТЕРИТОРИИ, за ГОСПОДСТВО... Русия също води такава борба /война/...

Там е работата, че  Русия или пък руснаците не знаят защо се води тази война. Те не могат да спечелят нищо от нея, но за сметка на това в средносрочен или по-дългосрочен план могат много да загубят.  Войната се води заради личния интерес на Путин и донякъде за интересите на шайката му.  Що се отнася до това каква е целта на войната, това го знае само болния мозък на Путин. Дори и шайката му не са много наясно, но това няма значение - те просто изпълняват волята на Царя. 

Иначе разликата е, че сега войната се води в "нашия квартал", а не в другия град  (латинска Америка или близкия изток или Африка и т.н.). Нормално е да ни интересува. Все пак и ние живеем в квартала. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общувал съм със много хора от тези райони, виждал съм и паспорти и документи. Разбира се има и хора със руски произход, както и много смесени. Но отношението е преобладаващо такова, както го описах. Преди 30-тина г. имаше едно, общо взето просъветско мислене, един вид се чувстваха като част от големия СССР. Сега е друго.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, kirasirrav said:

Общувал съм със много хора от тези райони, виждал съм и паспорти и документи. Разбира се има и хора със руски произход, както и много смесени. Но отношението е преобладаващо такова, както го описах. Преди 30-тина г. имаше едно, общо взето просъветско мислене, един вид се чувстваха като част от големия СССР. Сега е друго.

Украинския национализъм /особено в Западна Украйна/винаги е съществувал под една или друга форма.Не случайно в 1919 година западноукраинците в Галиция се опитват да си правят самостоятелна държава отказвайки да имат нещо общо с тези на изток от Киев.Смятали ги за прекалено проруски /май са били прави/ и отделно са имали самочувствие че в стопанско и културно отношение са на по високо ниво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...