Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 25 минути, nik1 said:

Немалка част от полонизмите са навлезнали в българския през руския (наложили са се в българския,  или се били употребявани са в българския език в определени периоди и ситуации), и би могъл да ги разбере, и човек, който не знае руски..
Възможно е да е така, както пишете, звучи логично. Лично аз не се наемем да правя категорични обобщения - някои българи разбират украинския (аз и да го чета, не го разбирам!), други - чешкия,и т.н. Изглежда, че има значение и персоналния елемент..

ОТ: Преди години, още 90те в ерата на видеотеките и многото кабелни телевизии и канали често влизаха и разни полски, чешки, словашки. Помня, че всички деца от квартала почти гледахме по полсат фантастични филми и сериали, които или ги нямаше на български или бяха с по няколко сезона напред. След само месец гледане на тези филми и сериали разбирахме повече от половината, което чуваме. А това, че някои от сериалите ги бяхме гледали преди това и на български доста помогна. 

 

Което ме подсети и за една случка от университета. 

Имаше обмен на студенти и при нас имаше сърби и поляци. Някои от колегите ни с лекота разбита ха всичко, което сърбите ни говорят, други казваха, че не разбират нищо. По-малко, отколкото ако им говорят на английски или френски. С поляците беше същото. 

А с поляците беше и интересно, понеже някои думи имаха коренно различен смисъл. Пример - бях си купил вестник и на заглавната страница пишеше "Цяла София осеяна а дупки", на което една полвкиня се скъса да се смее. После разбрахме, че дупка на полски е задник или дупе. Тогава доста подобни суми бяхме събрали, които се пишат, произнасят и четат по един и същ начин, но имат различно значение в техния и нашия език. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Глобален Модератор
Преди 5 часа, skorpion1980 said:

Всичко ОК, ама ми е странно това рускоговорящи в Украйна да не знаят украински, те на училище не са ли ходили?! Да, щом руският им е роден е нормално помежду си да говорят на него, обаче това да не знаят украински ми е странно. Познавам няколко бесарабски българи, знаят и български, и руски, и украински, поне които са от украинската част. Познавам и такива от молдовската част, те украински не знаят, но знаят български, руски и румънски.

Абе в централните и източните части се говоре/ше предимно руски. Сега приятели и роднини, които използваха основно руски в ежедневието си, минаха рязко на украински /познай защо/. В този смисъл операцията на путин успя - напълно денацифицира рускоезичното население в Украйна.

Редактирано от Last roman
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Last roman said:

Абе в централните и източните части се говоре/ше предимно руски. Сега приятели и роднини, които изпоилзваха основно руски в ежедневието си, минаха рязко на украински /познай защо/. В този смисъл операцията на путин успя - напълно денацифицира рускоезичното население в Украйна.

Справя се до момента отлично с тази задача. Друг е въпросът дали е била според плана или е неволно стечение на обстоятелствата.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Last roman said:

Абе в централните и източните части се говоре/ше предимно руски. Сега приятели и роднини, които използваха основно руски в ежедневието си, минаха рязко на украински /познай защо/. В този смисъл операцията на путин успя - напълно денацифицира рускоезичното население в Украйна.

То и в Кърджалийско и Разградско масово се говори турски, ама хората знаят и български. Та това имах предвид аз - може в Източна и донякъде Централна Украйна масово да говорят руски в ежедневието си, но това не значи, че не знаят и украински, все пак са го учили в училище даже още преди разпадането на СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 17 часа, Втори след княза said:

Не отчиташ предходните събития- танците за взривяване на Кримския мост. Бомби по инфраструктура и бомби по Запорожката АЕЦ са предходни, причинни.

Взривяването на кримския мост беше не само необходимо, но и недостатъчно (след няколко месеца ще го поправят). По този незаконно построен мост, на незаконно анексирана украинска територия, рашистите прекарват оръжия, припаси, гориво и други средства за избиване на украинци.
Колкото до Запорожие - ако навлеците не се бяха окопали в двора на АЕЦ-а и вземат най-накрая да се разкарат от там, те уверявам, че никой няма да хвърля бомби в района.

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Стрелба от автоматично оръжие в Нова Каховка.Твърде се че украински диверсанти са преминали на другия бряг на реката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На дипломатическото поле Путин пак беше опарен. Не друг, а Си е казал днес, че Китай е твърдо против използване на хранителни и енергийни ресурси като средство за водене на война. И забележете кога го казва - точно на 15.11, когато според информацията от ютюб рубриката на Дмитрий Гордон, изтича ултиматумът на Си към Путин да приключва войната. Е сега започва пърженето на кагебистката шайка, управляваща Русия, на бавен китайски огън!!!

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Центральной России наблюдается заметное повышение активности украинских диверсионно-разведывательных групп. Особенно это касается приграничных с Украиной регионов.

Об этом сообщил секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев, выступая 15 ноября в Брянске на совещании по вопросам безопасности в Центральной России.

    «В последнее время обстановка в округе, особенно в приграничных регионах, характеризуется активизацией деятельности украинских разведывательно-диверсионных групп», — сказал он.

Он также сообщил, что на территорию России стали активнее проникать представители радикальных и экстремистских структур для ведения подрывной деятельности. На этом фоне возросло на 80% количество преступлений, совершенных с использованием огнестрельного оружия и боеприпасов.

https://eadaily.com/ru/news/2022/11/15/na-territorii-centralnoy-rossii-aktivizirovalis-ukrainskie-drg-patrushev

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

То и в Кърджалийско и Разградско масово се говори турски, ама хората знаят и български. Та това имах предвид аз - може в Източна и донякъде Централна Украйна масово да говорят руски в ежедневието си, но това не значи, че не знаят и украински, все пак са го учили в училище даже още преди разпадането на СССР.

Не знаят и не искат да учат украински тези, които са преселници или наследници на преселници от Русия. Т.е. основно в Донбас. Типично. Същото е в Казахстан, в Естония, Латвия и т.н. - навсякъде, където съветите са влачили хора от Грязножопинск и Мухосранск. В останалите области рускоезичните са масово русифицирани по съветски времена украинскоезични и то предимно в големите градове (в това число Киев) и те отлично си знаят, че са украинци, плюс/минус стандартния процент вата.

Още от Гладомора започват нещата и сега се опитаха да ги продължат, но ефектът ще е обратен. По царски времена украински се говори до Кавказ, както и в Белгородска област, части от Воронежка и т.н.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес, 15 ноември, руснаците изстреляха сто ракети по територията на Украйна, с което "надминаха" атаката си от 10 октомври. Това съобщи говорителят на ВВС Юрий Игнат в ефира на телемаратона.

Според него руснаците изстрелват ракети Х-101 и Х-555 над Украйна, „традиционните“ райони за изстрелване са Ростовска област и Каспийско море. Самолетите Ту-95 и Ту-160 се използват основно за изстрелване на ракети, но руската армия стреля и с "Калибри" от Черно море.

Говорителят на ВВС каза, че украинските сили за ПВО работят - успяват да свалят вражески ракети в цялата страна. Игнат обеща да съобщи точния брой по-късно, тъй като въздушната тревога все още е обявена.

https://news.liga.net/ua/politics/news/rossiyane-vypustili-sotnyu-raket-po-ukraine-prevzoshli-10-oktyabrya-vozdushnye-sily

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Пандора said:

Днес, 15 ноември, руснаците изстреляха сто ракети по територията на Украйна, с което "надминаха" атаката си от 10 октомври. Това съобщи говорителят на ВВС Юрий Игнат в ефира на телемаратона.

Според него руснаците изстрелват ракети Х-101 и Х-555 над Украйна, „традиционните“ райони за изстрелване са Ростовска област и Каспийско море. Самолетите Ту-95 и Ту-160 се използват основно за изстрелване на ракети, но руската армия стреля и с "Калибри" от Черно море.

Говорителят на ВВС каза, че украинските сили за ПВО работят - успяват да свалят вражески ракети в цялата страна. Игнат обеща да съобщи точния брой по-късно, тъй като въздушната тревога все още е обявена.

https://news.liga.net/ua/politics/news/rossiyane-vypustili-sotnyu-raket-po-ukraine-prevzoshli-10-oktyabrya-vozdushnye-sily

Точно след обръщението на Зеленски пред Г-20. Екстра класа дебили. :)

-------

Павловка:

Според Дийпстейт руснаците са се закрепили в част от селото, а ВСУ са се изтеглили от селото. По други източници, от местния чат на Павловка, ВСУ остават в северната/северозападната част.

Ходаковски също е пуснал днес поредния си плач по темата. Търси се кой е виновен за куция план и тежките загуби:

https://t.me/aleksandr_skif/2484

И за финал официалното съобщение на клоуните от МОРФ:

https://twitter.com/666_mancer/status/1592490606299058179

В общи линии може да се каже, че кръвопролитията продължават и Павловка остава една от най-горещите точки на фронта.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Втори след княза said:

Много ме впечатли 1400 убити бойци на ВСУ в Павловка. Други руски източници потвърждават.

Преди месец същите лъжци бяха обявили украинските загуби на сумарно 300 хиляди. Дори руските канали се габаркаха с тая новина. Така че няма от какво да се впечатляваш - единствената цел на това е,  да повдигне оклюмалия дух на ватниците, щото няма с какво друго да се хвалят. А пък мобилизацията продължава и трябва още месо.

Преди 3 минути, Втори след княза said:
  • США формируют антироссийские альянсы и используют киевскую власть как таран против РФ;
  • Освобождение Украины от неонацизма положит начало возврату стабильности и безопасности в мире;
  • В Центральной России активизировались украинские диверсанты, поэтому нужно усилить прикрытие критически важных объектов средствами ПВО и контрбатарейной борьбы;
  • В ЦФО в этом году совершены 23 теракта, предотвращено 9 диверсий;
  • Задачи России на Украине будут выполнены, несмотря на военную помощь киевскому режиму со стороны Запада;
  • Поставляемое Украине летальное оружие и воюющие на украинской стороне иностранные наемники — приоритетные цели для вооруженных сил России;
  • Семьям мобилизованным из ЦФО нужны дополнительные меры поддержки;
  • В ЦФО заблокировано около 160 тыс. интернет-ресурсов с фейками об СВО, нужно повысить раскрываемость компьютерных преступлений, в том числе особо опасных утечек персональных данных.

Кой каквото сам си направи, никой не може да му направи. Ще става все по-зле, защото Русия е тръгнала на самоубийствена мисия, и май вече няма сила, която да спре този процес...


Какво става, намери ли кои са нацистите и защо? Отговори ли си защо на руснаците викат "недочовеци"? И защо това при тези обстоятелства даже е комплимент? Ако не си, погледни новините за днешните ракетни обстрели. Таова нещо разумни човеци не могат да сътворят.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Аз и във форума констатирам прояви на нацизъм- Смущава ме говора на омраза, прим Ватници. Не мога да си отговоря на въпроса Защо. Най- близо ми е, че това са консервативно настроени хора, които не могат да осмислят новите реалности и все нещо им пречи. Комунистите, руснаците, циганите и те трябва да бъдат убивани. Не могат да проумеят, че толкова си могат, а има хора които по- го могат. 

Не разбирам защо на руснаците казват недочовеци, обяснявам си го с първи параграф.

По отношение днешните обстрели, следя ги като факти. Въздържам се от оценки, защото както показа украинската пропаганда за Буча, могат да излязат прибързани.

Омразата към ватниците е заради естеството на тяхното съществуване,битие и действия.Ако не можеш да осъзнаеш защо,жалко за твоето такова.Когато руснаците тероризират и убиват многомилионно население,то те трябва да бъдат спрени,и ако това включва тяхното убийство,аз съм ЗА,за да се спасят другите стойностни човешки животи.Ако ти не можеш да осъзнаеш,че една суверенна държава е нападната,с нарушени граници,с тероризирано и убивано население,заради нечии амбиции,то жалко за теб.За руснаците казват че са подчовеци,заради тяхното естество,съществуване и битие.За тях няма вицове,,всичко е истина.И ако ти не можеш да го осъзнаеш,жалко за теб.

Искрено се надявам,един скорошен ден,след като блатната зараза е смазана завинаги,да имам "честта" да се срещна лично с хора от твоето тесто.Да поговоря с тях,да се пробвам да им влезна в обувките,току виж ги разбера и донякъде приема.Обаче много силно се съмнявам.Та на дневен ред идва следващата мечта-хората от твоето тесто да бъдат оценени и съдени,и да получат съответния правен отговор.

Редактирано от D4re
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Втори след княза said:

Масиран ракетен удар на ВС РФ по Украйна какво е известно към 18:00

Твоите приятели пак бомбардират цивилни обекти. Озверели маймуни. 🙄

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От два района на левобережната част на Херсонска област руски части се оттеглят към окупирания Крим. Това се посочва в сводката на Генералния щаб на въоръжените сили.

„В Скадовски и Генически райони отделни окупационни части напускат населените места и се отправят в посока към временно окупирания Крим“, се казва в сводката. Освен това в района на Кремина в Луганска област руските нашественици са загубили контрол над отделни части. Личният състав на тези части планира да избяга от границите си и да се оттегли в града.

https://babel.ua/news/87077-genshtab-okremi-pidrozdili-okupantiv-vidstupayut-z-naselenih-punktiv-genicheskogo-ta-skadovskogo-rayoniv

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Аз и във форума констатирам прояви на нацизъм- Смущава ме говора на омраза, прим Ватници. Не мога да си отговоря на въпроса Защо. Най- близо ми е, че това са консервативно настроени хора, които не могат да осмислят новите реалности и все нещо им пречи. Комунистите, руснаците, циганите и те трябва да бъдат убивани. Не могат да проумеят, че толкова си могат, а има хора които по- го могат. 

Не разбирам защо на руснаците казват недочовеци, обяснявам си го с първи параграф.

Много хляб има да изядеш още, докато почнеш да проумяваш прости истини.

Преди 4 минути, Втори след княза said:

По отношение днешните обстрели, следя ги като факти. Въздържам се от оценки, защото както показа украинската пропаганда за Буча, могат да излязат прибързани.

И какво от фактите стигна до тебе? Унищожени топло и електроцентрали, жилищни плокове, за да страда мирното население, което се кълняха самите руснаци, че няма да пострада. Без това да има някакво отражение на украинската войска. Подъл и жесток акт на безсилие, съгласен ли си? 

Сега по-ясно ли ти е трагедията, разиграла се в Буча? Сега правят същото, но по трудния начин, защото не могат директно да връзват и разстрелват хората.

Аз не мога да разбера тая слепота - хората огромна камара с информация за Буча натрупаха, съдът в Хага се задейства вече, ти се правиш на паднал от Марс и ставаш за смях с този отказ да прочетеш нещичко повече по въпроса... Грозно и срамно е това, не го ли осъзнаваш? После изискваш и ми говориш за морал? Прояви първо ти някакъв морал, стига с това плужешко поведение.

Ето ти го всичко събрано на едно място:

Bucha Massacre - Клането в Буча

Има толкова препратки към установени факти и документи, свят да ти се завие. Няколко паралелни незвисими международни разследвания са проведени. Чети  и поумнявай, защо руснаците са недочовеци...

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Че твоите приятели да не раздават курабийки?

Курабийки не знам дали раздават, но по-добре владеят "военната" наука. И това си личи по движението по фронта. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Известно време се чудих защо давате трибуна и храна на тролове.Сега се светнах.Съвсем скоро ще дойде време за злорадство.И ако ги няма троловете,злорадството няма да е качествено,и ще е скучно.Нищо,ще ги потърпим в името удоволствието съвсем скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, D4re said:

Известно време се чудих защо давате трибуна и храна на тролове.Сега се светнах.Съвсем скоро ще дойде време за злорадство.И ако ги няма троловете,злорадството няма да е качествено,и ще е скучно.Нищо,ще ги потърпим в името удоволствието съвсем скоро.

Да ни напомнят колко голямо може да е падението...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Пандора said:

Курабийки не знам дали раздават, но по-добре владеят "военната" наука. И това си личи по движението по фронта. 

Те не просто владеят военната наука.При тях е съвършенство.Кой друг ще успее да постави на колене,и да подложи на повсемирни подигравки "самя могучая" с 20 камиончета и малко джобни пари?

Специално към втория след княза-прелюбимата ти "самая могучая" беше унижена и подиграна от...20 камиончета.Прочети пак - 20 камиончета.И един ден,на НАТО ще му омръзне да се гъбарка със "самая могучая",ще реши че я е подиграла и унизила достатъчно,и ще даде истинска маша в чужди ръце(разбирай украинците),и играта ще свърши за седмица-две.Толкоз...

 

едит: Аз сега се сетих.С новия "жест на добра воля в Херсон",и възможния плацдарм на изток от реката,ами ако наистина 20-те камиончета получат от малко обхват?Леле....

Редактирано от D4re
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оперативная информация по состоянию на 18:00 15.11.2022 г. относительно российского вторжения

🔺Противник нанес массированный ракетный удар по военной и гражданской инфраструктуре нескольких областей Украины. Результаты работы средств ПВО Сил обороны Украины и последствия ударов противника по объектам критической инфраструктуры уточняются.

🔺В результате огневого поражения в районе населенного пункта Кременная Луганской области у российских захватчиков наблюдается потеря управления отдельными подразделениями. Личный состав этих подразделений планирует сбежать со своих рубежей и отойти в город.

🔺В Кадиевке Луганской области оккупанты ходят по домам и проводят принудительную мобилизацию местного населения. В отдельных районах временно оккупированной территории Луганской области фиксируются случаи вымогательства средств за избегание мобилизации. В Старобельском районе «силовики» предлагают избежать «мобилизации» за 15 тыс. дол.

------

Массированный ракетный удар по Украине, странная война на юге, 10 условий Зеленского на Бали. Итоги дня

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Втори след княза said:

Политикът смята, че именно "машинациите" на НАТО, ръководени от САЩ, са накарали Москва да даде "директен отговор" - да започне специалната операция в Украйна.

На калпава Русия все другите са и виновни. 🙄

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, ако трябва да се лепят етикети  - "фашисти", "нацисти" и т.н., то най-много заслужават и съответно отговорят на тези понятия тъкмо руските управляващи.  За поведението им си има и подходящите термини: шизо-фашизъм и шизо-нацизъм.  Това е състояние в което опонентът непрекъснато се обвинява във фашизъм или нацизъм, но сам обвиняващият проявява характеристики типични за тези две явления.  В края на краищата смисълът на войната беше да се унищожи украинската държава и украинската нация, само заради това, че са украински.  

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 6
  • Благодаря! 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...