Отиди на
Форум "Наука"

Информационната война

Recommended Posts

• Потребител
On 13.05.2022 г. at 20:51, Atom said:

Например водещата хипотеза е, че една отбранителна война се приема и разбира далеч по-лесно, отколкото завоевателната.  Приема се, че човекът през своята еволюция се е "одомашил".  Т.е. вродената агресия при човешките индивидите силно се е редуцирала, точно както агресията на домашните животни е редуцирана спрямо дивите им събратя.   Следователно докато отбранителната война лесно може да се осмисли като защита на себе си, семейството и роднините (задейства се първичен рефлекс), то завоевателната изисква допълнителна "идейна" мотивация.  Това става най-лесно като противникът идейно се дехуманизира и по този начин се преодоляват табутата и вътрешните спирачки пред убийството на други хора. 

Значи в Българияя има и процес на  деволюция :)

(по-скоро неедностранна  "отрицателна селекция")

Редактирано от nik1
  • Тъжен 1

• Мнения 228
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

• Потребител
Преди 45 минути, gmladenov said:

Боже мили, какви са тези гласове в главата ти. 🤣

На страшния Чикатило от филма, и  на "пияния украинец",  познат на колегата :) ха-ха-ха-ха-ха..

• ХаХа 2

• Потребител

«Обыскиваешь русского солдата и находишь презервативы. Странно, да?» Известный блогер-доброволец Янкі о войне, смерти и девушках

15 апреля 2022 в 12:41
Zerkalo.io

К тому, что 24 февраля в Украине может начаться война белорус Игорь Янков был готов. Уже в 5.30 утра он с «тревожным чемоданом» шел к заранее условленному месту. С кем он встречался и где, молодой человек не рассказывает, но в этот день, не скрывает, он записался в добровольцы. Сейчас Игорь командир батальона и, что неожиданно, харизматичный блогер. Его позывной — «Янкі», фишка — гусарские усы, а контент — ролики с поля боя. О том, зачем он все это снимает, жизни на войне и девушках, которые предлагают ему руку и сердце, в нашем интервью.

Фото: Instagram Игоря Номана Игорь Янков (справа). Фото: Instagram Игоря Янкова

Интервью с Янкі откладывалось три дня: то он «на задании», то «на занятии». «Снова переношу время, — пишет он в очередной раз и добавляет. — Сегодня точно поговорим».

Слово держит, знакомимся. Игорь Янков — 26 лет, из Минска. До 15 лет профессионально занимался футболом, после травмы перешел в единоборства. Был поваром, предпринимателем и менеджером по продажам в компании металлопроката. А еще футбольным фанатом «Динамо-Минск». Точнее, «футбольным хулиганом».

— Государство нас считает чуть ли не главной угрозой, поэтому еще с 2014 года, когда в Украине началась война, у силовиков к фанатам появился особый интерес. После выборов-2020 мы стали одними из первых, к кому постучали с обысками, — описывает ситуацию молодой человек и не скрывает: с августа он выходил на протесты. — 26 сентября 2020-го силовики пришли ко мне по прописке, но я давно там не жил. Это был сигнал, что пора уезжать. И я собрался в Украину: тут у меня много друзей. Рассматривал это таким этапом, чтобы подумать, как быть дальше.

Фото: Instagram Игоря Номана В Киеве Игорь занимался джиу-джитсу и выступал за команду «Ракета киевская», он же ATOS. Фото: Instagram Игоря Янкова

В итоге парень закрепился в стране. Снял квартиру, работал телохранителем у одного из застройщиков Киева, увлекся джиу-джитсу.

— Много участвовал в соревнованиях. Где-то занимал места, где-то проигрывал, — лаконично характеризует этот этап своей жизни собеседник.

— Как ваши родные ко всему этому отнеслись?

— С родственниками я давно не общаюсь, они меня не понимают.

Война

— Разговоры о войне появились где-то через полгода после того, как я переехал в Украину. В тот момент я стал задумываться, как стоит поступить, если начнутся боевые действия, — возвращается к происходящему Игорь. — В Киеве у меня уже были друзья, работа, жилье. Я чувствовал — это мой дом, а значит, я не могу его бросить и не защищать от врага. Так в решающий момент все и определилось.

Фото: Instagram Игоря Номана Фото: Instagram Игоря Янкова

— В течение нескольких месяцев до войны появлялась информация, что такого-то числа все начнется, но ничего не происходило. За сутки до 24 февраля меня тоже предупредили, поэтому, когда в пять утра, от взрывов проснулся друг в соседней комнате, я знал, что делать и куда идти. В 5.30 я уже ехал к месту назначения.

— Это куда?

— Это секретная информация, — отвечает Игорь и продолжает: — Мы с ребятами собрались, чтобы понять, как поступить дальше. Вариантов было два — или терборона, или добровольческий отряд. Тероборона, как я считал, эффективна только тогда, когда будут брать сам Киев, и решил ехать за город, чтобы не допустить нападения на столицу. Так я попал в добровольческий батальон, мы были вместе с ВСУ. Не буду говорить, какой части. Сначала поехали к Бориспольскому аэропорту, ждали врага там. А потом — к селам, которые уже позже освобождали.

О батальоне Игорь дает минимум информации: он интернациональный. Есть украинцы, белорусы и «другие иностранцы». Сам Янков тут комбат и пулеметчик.

— А как вас сюда взяли? Денис Дудинский, например, не смог пройти отбор даже в тероборону.

— Тут были мои друзья.

— А в армии вы служили?

— Нет.

— А как вы стали комбатом без военного бэкграунда? Как люди в батальоне к этому относятся?

— Быстро освоил военную профессию — и все началось, — объясняет Игорь. — Тут нет такого, что я раздаю какие-то приказы или отправляю людей на задания. Ребята выполняют мои команды уже непосредственно в бою. Да и то мы все тут на равных. Решения принимаем вместе. Плюс их слышат те, кто стоит надо мной. Подчеркну, мы никого не подписываем на смерть. Идти куда-то (имеется в виду на задание. — Прим. Ред.) или нет, человек определяет сам.

— Впервые в жизни пришлось взять в руки оружие?

— Нет, некоторое обучение я проходил, когда готовился быть телохранителем, — говорит Игорь и вспоминает первый бой: — Вместе с ВСУ мы зашли в село Рудницкое. Группой подошли к россиянам метров на 50. Мы не знали, что за металлическим забором у них четыре танка и много техники. Завязалась перестрелка. А дальше ты лежишь на земле с пулеметом, подавляешь противника и просто смотришь на происходящее вокруг. Нет никаких мыслей. Просто делаешь, что должен.

Фото: Instagram Игоря Номана Фото: Instagram Игоря Янков

— А страх, стресс?

— Оно приходит потом, когда в бою ранят или убивают кого-то из команды. Самое тяжелое для меня было село Лукьяновка. Мы тогда попали под «Грады», по мне «работал» танк, были пострадавшие. Полдня после этого задания у меня была тревожность. В голову лезли плохие мысли. Но потом я понял, я там, где должен находиться. За мной правда. Украинцы — свободные люди, эту свободу могут у них отобрать. Но так не должно случиться. Эти мысли привели меня в порядок, и я собрался.

— Каково это — идти в бой, когда понимаешь, что тебе придется убивать и ты можешь быть убитым?

— Я готов отдать жизнь за свободу и правду. А правда за мной.

— А убивать как?

— Такие вопросы не задаются вообще.

— Сколько товарищей вы уже потеряли?

— Троих.

— Как идти в бой, когда вчера убили твоего друга?

— Вам это не понять, потому что вы просто читаете о войне в интернете. А я все это вижу и слышу сам. Когда мы заходим в села, встречаем бабушек и дедушек, которые нас благодарят, это дает мотивацию идти дальше. Или когда ты обыскиваешь русского солдата и находишь у него презервативы. Странно, да? В чужую страну он приехал с презервативами. А потом встречаешь тех, кто рассказывает, что они (российские военные. — Прим. Ред.) насиловали девушек. И все, страх пропадает.

Блог

У Игоря есть свой телеграм-канал «Беларускі Янкі». Доброволец завел свои странички также в Instagram и TikTok. Везде в районе 30 тысяч подписчиков. Игорь говорит, что идея блогов появилась случайно: снимал жизнь на войне для себя, «чтобы, если выживу, была память».

Фото: Instagram Игоря Номана Фото: Instagram Игоря Янкова

— А потом как-то получилось, что между заданием, когда мы ходили в разведку, нам нечем было заняться, я стал делать TikTok и заливать туда свои видео, — вспоминает Игорь, как все стартовало. — Ко мне подошел человек и сказал: тебе нужно вести канал, чтобы рассказывать белорусам о происходящем в Украине и показывать, что мы не нацисты. А потом был бой за Лукьяновку. После него у меня взял интервью украинский блогер, оно всюду разошлось — и так все закрутилось.

— Как придумывали образ?

— Никак, я там такой, как в жизни. Ник «Янкі» появился еще в Беларуси, как, кстати, и усы. Они у меня и во время событий 2020-го были. Потом мне это надоело, и я их сбрил. А сейчас снова захотелось — и я их отпустил.

— Сложно за ними ухаживать?

— У меня есть специальная паста, которая позволяет укладывать усы. Решил, хочу, чтобы они были большие, поэтому пока не подстригаю. Да и на войне особо некогда этим заниматься, так что я их не трогаю. Растут и растут, как цветок в горшке.

— Как думаете, почему люди смотрят ваши видео?

— Это не ко мне вопросы. Я могу только сказать, что многие мне пишут слова поддержки.

— Девушек много пишет?

— Много, — смущается Игорь.

— А что пишут?

— Разное, есть и те, кто чуть ли не сразу предлагает свадьбу. Но ведь это же так не делается. Наверное, если бы все было так просто, у меня бы уже давно была жена.

— Так ваше сердце свободно?

— Есть человек, к которому у меня душевно-теплые чувства на уровне общения.

— На этой войне белорусские добровольцы, которые воюют на стороне Украины, довольно публичны. Почему вы не боитесь открывать лица, ведь по нашему законодательству теперь вам грозит немалый срок?

— А чего бояться честным людям? Я считаю, что я прав, а если кто-то думает иначе, пусть напишет мне и мы подискутируем на эту тему.

— Вам не страшно оказаться в плену?

— Я не попаду в плен. У меня всегда есть при себе граната и пистолет. Сдаваться я не собираюсь.

Скриншот видео Скриншот видео

— Каким вы представляете первый день победы?

— Самым счастливым. Вернусь в свою киевскую квартиру, помоюсь и пойду в город наслаждаться победой… Если доживу.

— Что будете делать после войны?

— Хотелось бы обзавестись семьей. Продолжу заниматься джиу-джитсу, начну ходить в горные походы и много читать. В батальоне я познакомился с человеком, который много читает. Он очень интересный. Для меня это пример.
Читать полностью: https://news.zerkalo.io/life/12732.html?c

https://news.zerkalo.io/life/12732.html

• Тъжен 1

• Потребител

Дмитрий Чернишев /блогър/ :

"Есть старая легенда о том, с какой скоростью менялись заголовки французских газет в 1815 году по приближении Наполеона к Парижу:

"Корсиканское чудовище высадилось в бухте Жуан"
"Людоед идет в Грассу"
"Узурпатор вошел в Гренобль"
"Бонапарт занял Лион"
"Наполеон приближается к Фонтенбло"
"Его императорское величество вступает в верный ему Париж"

Поразительна скорость изменений позиции Кремля по поводу войны с Украиной.
— Да это просто учения, у нас есть полное право перемещать войска по своей территории
— Россия никогда ни на кого не нападала первой
— Киев прикрывает этой дезинформацией планы по нападению на Донбасс
— Вы же говорили, что мы нападем на Украину 16 февраля! Ну и почему же мы не нападаем?

Даже 22 февраля Путин заявляет: «все спорные вопросы будут разрешены в ходе переговоров между киевскими сегодняшними властями и руководством этих республик». 

Потом — бабах! Ровно в четыре часа Киев бомбили, нам объявили, что началась спецоперация.

— Они все разбегутся при виде наших танков
— Война будет закончена за три-четыре дня
— Мы с украинским народом не воюем, только с горсткой наркоманов и нацистов
— Наша цель — демилитаризация и денацификация всей Украины

Потом настроения быстро начинают меняться
— Давайте признаемся в том, что быстро завоевать такую большую страну, как Украина, физически невозможно
— Вывод войск из под Киева — доказательство наших мирных намерений
— Давайте не будем штурмовать «Азовсталь». Мы бережем наших солдат
— Россия не требует ухода Зеленского от власти
— Мы хотели только защитить народ Донбасса
— Россия в одиночку воюет против всего блока НАТО

И вот теперь: «Посол России в США Анатолий Антонов заявил, что Российская Федерация твердо говорит США, что капитуляции Москвы на Украине не будет». 

Интересно, что будет дальше?" 

Коментар:

31 января 2022 
Запад обвиняет Россию в подготовке вторжения на Украину, но не приводит никаких доказательств, заявил постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя.
По словам постпреда, российские военнослужащие находятся в местах своей дислокации, где они были и раньше, а вовсе не на российско-украинской границе. Опроверг Небензя и утверждения о 100 тысячах российских военных на границе с Украиной.

10 февраля 2022
Россия не планирует вторгаться на Украину, в этом нет здравого смысла, заявил в интервью РИА Новости постоянный представитель России при ООН в Женеве Геннадий Гатилов.

12 февраля 2022
Глава госкорпорации «Роскосмос» Дмитрий Рогозин рассказал о месте в истории «нынешней истерии по поводу якобы нападения на Украину».
По его словам, по нотам разыгранная англосаксами истерия о «неминуемой угрозе вторжении России на территорию Украины» найдет свое место в учебниках по спецпропаганде и военным провокациям, написал Рогозин в своем Telegram-канале.

16 февраля 2022
«Решили позориться до конца». Захарова раскритиковала Лондон за дезинформацию о «вторжении»
Захарова назвала позором британские прогнозы о вторжении России на Украину

В первый же день начала специальной военной операции на Украине 24 февраля Роскомнадзор потребовал от СМИ использовать при освещении событий на Украине только данные из официальных российских источников. 
Регулятор также напомнил, что распространение ложной информации влечет за собой ответственность по ст. 13.15 Кодекса об административных правонарушениях со штрафом до 5 млн руб.
«Именно российские официальные информационные источники распространяют достоверную и актуальную информацию», — заявили тогда в ведомстве.

443897_original.png

• Харесва ми! 4

• Потребител

След краха на СССР Русия е страна в преход. Персонална империя, която институционално е нещо като нищо. Манджа с грозде или както казват руснаците "борщ с компотом в одном ведре".   При персоналните империи личната власт на владетеля се поддържа с постоянни "победи"  които да подхранват "безалтернативността" на владетеля.  Причините за войната се крият в характера на особеностите на персоналната империя. Една бърза и победоносна война може да осигури още една "победа". Това е - всичко останало е бля-бля.

От друга страна в съвременната епоха  завоевателните войни, които носят нови територии и победи са недопустими и "непрестижни". Ето  защо  руската пропаганда представя агресията в Украйна като:
- отбранителна операция. В Украйна ще се разположат бази на НАТО и ядрено оръжие. В Украйна има био-лаборатории и биооръжие създадено специално да поразява етнически руснаци. Украйна сама разработва ядрено оръжие и т.н.  Следователно Русия е оставена без избор и е принудена да извърши превантивен удар единствено и само с отбранителна и защитна цел.
- освободителна операция. Украинската легитимна власт е свалена в резултат на преврат в 2014. Оттогава Украйна е окупирана  и се управлява от нацистка хунта и наркомани. Операцията има за цел да освободи братския украински народ от хунтата, нацистите и наркоманите и да даде възможност на народа сам да определя своята съдба.
- хуманитарна операция.  Населението на ЛНР и ДНР е подложено на геноцид от украинските нацисти и Русия е длъжна да го спаси. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 8
  • ХаХа 1
  • Upvote 1

• Потребител

Достъпът до сайтовете на новинарските портали в руските USA.one и Germania.one е ограничен, следва от данните на службата Роскомнадзор за проверка на ограниченията за достъп до сайтове и (или) страници на сайтове в Интернет. Достъпът беше ограничен в съответствие с разпоредбите за блокиране на сайтове, съдържащи призиви за безредици, екстремизъм и участие в незаконни масови акции. Роскомнадзор организира ограничаването на достъпа до такава информация въз основа на искане на главния прокурор на Руската федерация или неговите заместници. Според регистъра е била блокирана и естонската версия на новинарския портал Delfi. Мрежата от балтийски новинарски портали Delfi включва също литовски и латвийски версии. Достъпът до тях преди беше ограничен.

https://www.ng.ru/news/738852.html

• Потребител

Роскомнадор по требованию Генпрокуратуры 14 мая заблокировал еще 34 ресурса. Об этом сообщает проект «Роскомсвобода».

Одним из них оказались заблокированы:

— сайт Валерия Созановского, посвященный помощи Украине;

— украинское новостное СМИ Викна;

— украинский поисковик и агрегатор новостей RedTram;

— русскоязычный сайт, посвященный войне в Украине и борьбе с госпропагандой;

— две дополнительных ссылки на украинский новостной портал «Страна»: strana.best и strana.one. Доступ по основной ссылке был ограничен еще 24 февраля.

Отдельным решением РКН заблокировал украинский сайт для покупок с кэшбэком, владелец которого опубликовал на нем антивоенное заявление и заблокировал доступ к сервису на территории России и Беларуси.

— украинское СМИ, посвященное финансам, Finance.ua;

— христианский сайт, на котором среди прочего публиковались антивоенные материалы;

— сайт, освещающий нападении России на Украину.

Наконец, еще одно решение ограничивает доступ к 16 ресурсам:

— сайт с новостями Германии на русском языке Germania.one;

— литовский волонтёрский проект BLUE/YELLOW;

— еще один русскоязычный сайт, посвященный войне в Украине и борьбе с госпропагандой;

— доклад Human Rights Watch о военных преступлениях российской армии, опубликованный на сайте украинского Forbes;

— три антивоенных материала российского проекта «Хроники»(1, 2, 3);

— четыре статьи о войне чешского информационного телеканала CNN Prima News (1, 2, 3, 4);

— два материала о преступлениях армии России на новостном портале «Бессарабия ИНФОРМ» (1, 2);

— свидетельство о российском плене украинского проекта Companion UA;

— новость о запуске NFT-музея войны на сайте ForkLog, посвященном криптовалюте;

— заметка об украинце, перешедшем на сторону России, на сайте Dnepr.News.

«Роскомсвобода» отмечает, что некоторые материалы внесли в реестр через расширенный протокол HTTPS. Это делает недоступными целиком сайты, их разместившие. Также проект обращает внимание, что многие ресурсы заблокированы полностью: со всеми доменами и поддоменами.

Кроме того, по старому решению от 24 февраля Роскомнадзор заблокировал также еще два домена «Кавказского узла» — kavkaz-uzel.ru и kavkaz-uzel.media. Основной домен kavkaz-uzel.eu оказался в реестре запрещенных материалов 16 марта. Спустя два дня, 18 марта, ресурс внесли в список повторно.

https://ovd.news/express-news/2022/05/15/roskomnador-zablokiroval-eshche-34-resursa

• Харесва ми! 1

• Потребител

Кировский районный суд Петербурга удовлетворил иск военных о запрете данных о потерях российской армии на четырех сайтах. Об этом сообщает объединенная пресс-служба судов города.

Проверку провела военная прокуратура 301-го гарнизона. Суд признал запрещенной информацию следующих изданий: «Зеркало» в Азербайджане, турецкое информационное агентство «Анадолу», чешская служба CNN, Logist today.

Пресс-служба суда пишет, что на этих сайтах «размещены сведения, раскрывающие потери личного состава Вооруженных сил Российской Федерации в период проведения специальной операции, имена, анкетные данные погибших, а также их персональные данные».

https://ovd.news/express-news/2022/05/13/sud-v-peterburge-udovletvoril-isk-voennyh-o-zaprete-dannyh-o-poteryah

• Потребител

• Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран2 said:

Очевидно войната се води за всяка снимка, за всеки труп.

• Харесва ми! 1

• Потребител

Сегодня, 13 мая, Вахитовский районный суд Казани продлил до 18 августа срок содержания под стражей активисту Андрею Бояршинову, которого обвиняют в "призывах к терроризму" и "оправдании терроризма" (ч.2 ст.205.2 УК РФ) за посты в Telegram. Об этом "Idel.Реалии" сообщил его адвокат Рим Сабиров.

Напомним, уголовное дело 18 марта возбудило УФСБ по Татарстану. В постановлении о возбуждении уголовного дела сказано, что Бояршинов под псевдонимом "Андрей Ossian" 4 марта в Telegram-чате "ПротестныйЧат | Казань" и 9 марта (в эти дни в Казани проходили антивоенные протесты — "Idel.Реалии") в Telegram-канале "Протестная Казань — НетВойне" "в целях публичного воздействия на сознание и волю людей, склонения их к совершению противоправных действий, обращаясь к широкому кругу лиц, осознавая преступный характер своих действий, от имени администратора разместил текстовые сообщения, которые, согласно лингвистическому исследованию, содержат лингвистические признаки оправдания терроризма в форме публичного заявления о признании практики терроризма правильными, нуждающимися в поддержке и подражании, а также лингвистические признаки призывов к осуществлению террористической деятельности". О каких конкретно сообщениях идет речь — в постановлении о возбуждении уголовного дела не говорится.

https://www.idelreal.org/a/31847877.html

• Потребител
On 14.05.2022 г. at 4:34, Втори след княза said:

При толкова ментета, как да взимам от този магазин?

А в алтернативния магазин каква хубава стока имат само 🤣. От другата тема :

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 15 часа, Пандора said:

Очевидно войната се води за всяка снимка, за всеки труп.

Добрата пропаганда не използва лъжа - пример за такава е украинската. Руската в много голяма степен се крепи на лъжи, измислици и дезинформация, които нетрудно се опровергават: Няма данни или намеци за извършен украински десант на змийския остров. От друга страна е известно, че украинската  авиация направи няколко успешни удара срещу руските сили на змийския остров. 

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 2

• Потребител

Мариупол освободи... Мълчание на западните медии на фона на голямата им лъжа
За всеки, който сериозно следи конфликта в Украйна, е очевидно, че западните правителства и медии са били пълна пародия относно това, което твърдят за тази страна.

Западните медии бяха накарани да изглеждат като за смях тази седмица с евакуацията на цивилни от стоманодобивния завод Азовстал в Мариупол, черноморския пристанищен град в Южна Украйна.

Не просто за смях, а всъщност привърженици на измамната военна пропаганда. Това трябва да бъде въпрос на изключително дълбок срам за западните медии и всъщност основа за бъдещо наказателно преследване за съучастие във военни престъпления.

До 100 цивилни бяха освободени от разтегнатата индустриална фабрика и взети под грижи от руските сили съвместно със спасителните служители на ООН и Международния Червен кръст. Техните показания категорично противоречат на твърденията, които от няколко седмици говореха западните медии.

Подсилвайки разказа за подкрепяния от НАТО режим в Киев, западните медии разкриваха, че цивилните са доброволно в завода на Азовстал, за да помогнат за защитата му заедно с украинските войници. Твърди се, че руските военни около фабриката обсаждат обекта и заплашват безопасността на цивилните.

Въпреки това се оказва, въз основа на техните собствени свидетелства , че цивилните са били държани заложници като жив щит от украинските бойци. Докато западните медии възхваляваха „героичните“ защитници на фабриката „Азовстал“, сега стана очевидно, че тези „герои“ грубо нарушават законите за войната, като систематично използват небойни лица като човешки чували с пясък, за да възпират руско нападение.

Не бива да се изненадваме от престъпното и дегенеративно поведение. За „храбрите защитници“ в завод „Азовстал“, които западните медии възхваляваха, са не друг, а свързаният с нацистите батальон „Азов“. Тези бойци са фронтовите войски на украинските въоръжени сили. Те са били обучени и въоръжени от сили на НАТО, включително САЩ, Великобритания, Канада и Полша. Има спекулации, че може дори да има специални части на НАТО, които все още се крият в стоманодобивния завод заедно с техните бойци на батальон „Азов“.

Остава да видим какво ще направят останалите 1000 бойци във фабриката сега, когато обсадата им е окончателно обречена. Един от бойците дори отправи странен призив тази седмица към милиардера от SpaceX Илон Мъск да помогне за посредничеството им при бягството. Колко подходящо за странните времена, в които живеем!

Противно на твърденията на западните медии, украинските сили рутинно използват училища, болници, жилищни апартаменти и други цивилни центрове като прикритие за битки срещу руските войски.

Внезапният спад в отразяването на западните медии тази седмица е в рязък контраст с репортажите за почти истерично насищане през предишни седмици, когато се твърдеше, че украинският пристанищен град е бил жестоко обсаден от руски сили. Потребителите на западните медии бяха накарани да повярват, че руските военни са на път да извършат отвратително престъпление на масово убийство. Истерията, която се генерира, е част от производството на съгласие от обществото западните правителства да насочват парите на данъкоплатците и военната помощ, за да подкрепят режима в Киев. Тази седмица администрацията на Байдън трябва да изпрати пакет от военна помощ от 40 милиарда долара на режима в Киев; това щедрост е, докато един милион американци са починали от пандемията Covid-19.

За всеки, който сериозно следи конфликта в Украйна, е очевидно, че западните правителства и медии са били пълна пародия в това, което твърдят за тази страна. Режимът в Киев, който завзе властта през 2014 г. чрез подкрепен от ЦРУ преврат срещу избран президент, всъщност беше международен позор, който се отразяваше само от западните медии и подиграваха западните правителства. Режимът в момента може да има еврейски президент като фигура, но в продължение на осем години той е пълен с нацисти, фашисти и други антируски радикали. Този режим и неговите пехотинци в батальон Азов и други подобни формирования открито прославят паметта на сътрудниците от Втората световна война с Третия райх в преследването на геноцида на окончателното му решение.

Западните медии по-рано признаваха „нацисткия проблем“ в Украйна. Но откакто воденият от САЩ блок НАТО засили своята военна програма срещу Русия през последните шест месеца, всички подобни унизителни споменавания на режима в Киев бяха премахнати. Западната общественост се внушава да вярва, че Вашингтон и неговите европейски съюзници защитават демокрацията в Украйна. Конфликтът е напълно лишен от всякакъв фактически контекст, от началото на преврата в Киев до последните осем години на безмилостна смъртоносна агресия срещу рускоговорящия народ в отцепилите се републики Донецк и Луганск в Донбас.

Основна причина, поради която Москва нареди военната интервенция в Украйна на 24 февруари, беше да защити руския народ в югоизточен Донбас от опустошенията на силите на подкрепяния от НАТО режим в Киев и тяхната нацистка омраза.

Близо три месеца по-късно провинциите на Донбас бяха до голяма степен освободени от руските военни. Азовските нацисти са изтласкани. Южният пристанищен град Мариупол е ключова стратегическа придобивка за свързване на територията на Донбас под контрола на руските сили в съюз с армиите на Донецката и Луганската народни републики.

Западните медии казват на своите потребители, че военната операция на Русия в Украйна се е провалила; че е свързано с масови военни престъпления; че „храбрите защитници” издържат.

Фактите са, че режимът в Киев безразсъдно и цинично използва собственото си население като пушечно месо, за да се вкопчи във властта, и като емоционални пионки, за да улесни НАТОвското въоръжаване на страната като котешка лапа срещу Русия. Точно това искат силите на НАТО. Съединените щати и техните съучастници в НАТО – крайните архитекти на този конфликт – насочват десетки милиарди долари в Украйна, доставяйки тайни сили и военно разузнаване, които безразсъдно рискуват директен конфликт с ядрено въоръжена Русия.

Човек може да бъде озадачен от рога на изобилието от разкази и пропаганда. Клането в Буча (под фалшиво знаме), за което се твърди , че се случи през март, беше класически пример за медийно газлайт психопси, както и бомбардировката на родилния дом в Мариупол – всички тайно извършени от подкрепяни от НАТО нацисти, но обвинявани от Русия от западните медии.

Но може би най-ясният тест за лъжи от факти със сигурност е освобождаването на Мариупол от Русия. Градът се връща към нормалното си състояние след седмици на тежки битки. Хуманитарната помощ се предоставя от руските сили в координация с ООН и Червения кръст. Както и в други части на освободения Донбас, цивилните изразяват облекчение и благодарност, че са се отървали от екстремистите, които ги държаха под обсада с тяхната омразна нацистка идеология.

Има ярък паралел със северния сирийски град Алепо, когато беше освободен от руски сили в края на 2016 г. от джихадистки бойци. Припомнете си как седмици преди да бъде превзет Алепо, западните медии декларираха, че предстои кървава баня срещу невинни цивилни и „храбри бунтовници“.

Точно като Мариупол и останалата част от Донбас, цивилното население е освободено от обсада на терор, която подкрепяните от Запада прокси бяха наложени. В случая с Алепо западните медии видимо не последваха техните високи истории и дивите твърдения. Кога са посещавали Алепо, за да разберат какво е станало с цивилните под обсада?

Ето защо е подходящо – макар и унизително – западните медии внезапно да преустановиха отразяването си за Украйна тази седмица. Наистина е поразително как реагираха подобни западни медии. Има масово отричане на реалността, защото в противен случай те се излагат като лъжци и носители на пропаганда, каквито безсрамно са. Защо BBC и CNN и прочие не са в Мариупол, Донецк и Луганск, за да се поинтересуват за условията и възгледите на хората? Това е така, защото западните медии биха се изложили като остроумни проводници на военна пропаганда. За тях е по-разумно просто да млъкнат и да се преструват, че нищо не се е случило.

Кучетата лаят и керванът на западните медии тръгва... към друга покорна дестинация.

Чудно ли е, че западните правителства масово цензурират всички критични, независими медии? Търсенето в интернет сега просто извежда одобрени западни медийни източници. Едва ли каквито и да е руски медийни възгледи са разрешени, нито пък критичните, независими западни перспективи. Това драконовско потискане на свободата на словото и информацията от Запада е част от тяхната военна пропагандна кампания, целяща да даде свобода на военната пропаганда на медиите да изричат нелепите си и пагубни лъжи без контрол. Последствията са шокиращи. Западните държави се превръщат в тоталитарни режими, които в същото време имат дързостта да проповядват за демокрацията и свободата. До голяма степен се разминават с тази абсурдна дързост, защото печелившите корпоративни медии се купуват и плащат, за да бъдат покорно тъпи и подчинени.

Има много пирони, които се забиват в ковчега на контролираните от западните корпоративни медии, що се отнася до общественото им доверие и уважение. Още един пирон току-що заби тази седмица от разкриването на тяхната Голяма лъжа за Мариупол.

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 2

• Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Въпреки това се оказва, въз основа на техните собствени свидетелства , че цивилните са били държани заложници като жив щит от украинските бойци. Докато западните медии възхваляваха „героичните“ защитници на фабриката „Азовстал“, сега стана очевидно, че тези „герои“ грубо нарушават законите за войната, като систематично използват небойни лица като човешки чували с пясък, за да възпират руско нападение.

Малийй, колко приказки, и за какво?

Прост въпрос:

Ако цитираното беше вярно, защо военните от Азовстал се лишават от такъв жив щит? Ъ?

Преди 14 минути, Втори след княза said:

Но може би най-ясният тест за лъжи от факти със сигурност е освобождаването на Мариупол от Русия. Градът се връща към нормалното си състояние след седмици на тежки битки. Хуманитарната помощ се предоставя от руските сили в координация с ООН и Червения кръст. Както и в други части на освободения Донбас, цивилните изразяват облекчение и благодарност, че са се отървали от екстремистите, които ги държаха под обсада с тяхната омразна нацистка идеология.

Пълен цирк - най-рускоезичният град в Украйна е тотално унищожен от руската армия.  Целият граждански фонд е сринат, не някакви военни обекти. Огромно количество граждански жертви причинени от руснаците при тая касаница. Сигурно си намерил в някакъв речник на това да му се вика "освобождение", аз не съм още дорасъл до това... Хайде пак: "тест за лъжи"?

Втори, плъзгаш се неудържимо... Руската пропаганда не е здравословна, поучи се от вече поразените от нея,  и се спри преди да е станало еднопосочно плъзгането. Ставаш жертва на тази информационна война.

• Харесва ми! 4
  • Тъжен 1

• Потребител
Преди 16 минути, scaner said:

Прост въпрос:

Ако цитираното беше вярно, защо военните от Азовстал се лишават от такъв жив щит? Ъ?

Под натиска на Червения кръст към президента им.

През филтъра на нагласите, думите на освободените граждански лица се четат различно. Истината е, че задържането на граждански лица е терористична практика, както и стрелба от жилищата им и после вайкане за ответния огън.   

Преди 16 минути, scaner said:

Втори, плъзгаш се неудържимо...

Често пиша, че Първият е длъжен да се съобразява с положението си и да влиза в роля. Вторият има по- голяма свобода на съвестта и действията. Заради това съм Втори, а не Първи.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Истината е, че задържането на граждански лица е терористична практика, както и стрелба от жилищата им и после вайкане за ответния огън.   

А какво прави руската страна? Бомбардира същите тези жилищни сгради, налагайки психологичен терор и карайки ги насила да напуснат градовете. 

Да не оставиш избор на  мирни жители, освен този, бягайки от ужаса на бомбардировките,  да се евакуират в страна, където ще ги лишат от граждански права на самоопределяне.

Това също е терор. 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2

• Потребител
Преди 17 минути, Втори след княза said:

Под натиска на Червения кръст към президента им.

Ако гражданите бяха удобни за жив щит, по време на война условията налага военната необходимост, не политическата. Червеният крът тук е девета глуха в тая ситуация. Той Червеният кръст колко пъти настояваше за такава евакуация, и тя беше отказвана от руснаците?

Преди 19 минути, Втори след княза said:

През филтъра на нагласите, думите на освободените граждански лица се четат различно. Истината е, че задържането на граждански лица е терористична практика, както и стрелба от жилищата им и после вайкане за ответния огън.   

Филтъра на нагласите трябва всячески да се избягва, иначе ставаш пленник на собственото си късогледство. Това е основното качество което трябва да се изработи при работа с информацията.

Аз последните години се занимавам общо казано с изкуствен интелект, и там възниква един сериозен проблем при обучението на такива системи. Най-простият вариант е - обучаваш системата с данни, като и казваш - "това е така", "това е иначе", например даваш снимка на Стоян и отбелязваш "това е Стоян", и ссистемата се научава да го отличава. Но има един клас информация, която машината сама трябва да определи кое е истина, кое не е, и най-близък пример са именно новините. Идва информация че Мариупол е превзет, после идва друга че не е превзет. Тук трябва да работиш като машината, без нагласи и предразсъдъци - само на база постъпващата информация, минимум емоции, оценка за качество на източници и подобни параметри, да си изработиш мнение кое от постъпилата информация е по-вероятно, кое е по-малко вероятно. Иначе няма смисъл, сам се вкарваш в някаква психоретерапевтична схема да се самоуспокояваш подлъгвайки се от оптимистичните емоции, напъхани в новината...

Трябва да сравняваш информацията от много източници, и да търсиш причините за разхождението им там дето го има, а не сляпо да приемаш едната страна.  Иначе сработва психологическият момент - човек се подвежда по благият успокоителен тон, съвпадащ с нагласите му, например че Русия не може да е неправа и да не е победителка, без да се осъзнаваш че това са само предразсъдъци, наложени по много канали върху тебе... Човек се нуждае от психологически комфорт, но е важно и на каква цена го получава. Само ако се отнасяш критично към информацията без предразсъдъци, тогава може да видиш проявленията на пропагандата. Тогава ще ти направи впечатление дисонансът: руските сили се грижат за гражданското население, което до преди това безмилостно бомбиха в собствените им жилища, а сега погребват в масови гробове малко извън града...

И в други теми засягахме - предразсъдъците са отрова за мисленето, налагат някакви подвеждащи готови схеми и отговори, и водят в крайна сметка до импотенцията му...

Преди 23 минути, Втори след княза said:

Често пиша, че Първият е длъжен да се съобразява с положението си и да влиза в роля. Вторият има по- голяма свобода на съвестта и действията. Заради това съм Втори, а не Първи.

Ами аз за това отбелязвам, че си се лишил от всякаква свобода и неотклонно се плъзгаш еднопосочно... Какво значение има как го броиш?

Просто го казвам съвсем приятелски, виждал съм трагичният край на подобно поведение и то нееднократно...

• Харесва ми! 2
  • ХаХа 2

• Потребител

Чехов за "Хохлите" и за "Руснаците" :)

Чехов — Н.А. Лейкину, 11 мая 1888 г. Сумы
Пишу Вам из теплого и зеленого далека, где я уже водворился купно со своей фамилией. Живу я в усадьбе близ Сум на высоком берегу реки Псла (приток Днепра)… Вокруг в белых хатах живут хохлы. Народ все сытый, веселый, разговорчивый, остроумный, Нищих нет. Пьяных я еще не видел, а матерщина слышится очень редко, да и то в форме более или менее художественной.

"Хохлы упрямый народ: им кажется великолепным всё то, что они изрекают, и свои хохлацкие великие истины они ставят так высоко, что жертвуют им не только художественной правдой, но даже здравым смыслом".

"Сергеенко пишет трагедию из жизни Сократа. Эти упрямые мужики всегда хватаются за великое, потому что не умеют творить малого, и имеют необыкновенные грандиозные претензии, потому что вовсе не имеют литературного вкуса..."

https://www.depo.ua/rus/life/chomu-na-rosiyi-mayut-zaboroniti-chehova-29012016100500

Несмотря на то, что Антон Чехов является российским писателем и гордостью России, мало кто размышляет над тем, что художник не только презрительно относился к России, но и не пренебрегал возможностью поделиться своими мыслями с читателями.

Эта нота недовольства россиянами и Россией звучит не только в творчестве писателя, но и в частной жизни. Ведь персонажи произведений Чехова в основном какие-то жалкие и хилые, а Россия выглядит отвратительно и некрасиво. В частной переписке писатель не скрывает своего пренебрежительного отношения к русским и комментирует их ментальность почти как иностранец, подчеркивая отрицательные черты.

Читая цитаты Антона Чехова сегодня, понимаешь, что в современной России ничего не изменилось, хотя прошло больше ста лет со дня смерти автора. Не изменился не только сам народ, но и его вожди. Странно, что сейчас, когда на России ведут активную борьбу со всеми инакомыслящими, закрывают библиотеки и преследуют интеллигентов-оппозиционеров, президент России не обратил внимание на русских писателей-классиков, которые критиковали Россию и российский народ.

Чому на Росії мають заборонити Чехова - фото 1

Предлагаем ознакомиться с самыми острыми цитатами Антона Чехова о России и русских, которых, как оказалось, ничего не может изменить.

"Когда он [сельский учитель] ушел, Антон Павлович посмотрел вслед ему, усмехнулся и сказал:
- Хороший парень. Недолго проучит ...
- Почему?
- Затравят... прогонят ...
Подумав, он добавил негромко и мягко:
- На России честный человек - что-то вроде трубочиста, которым няньки пугают маленьких детей ..."

"Нужно по капле выдавливать из себя раба"

"Дешевизна русского товара - это диплом на его негодность"

"Русский человек любит вспоминать, но не любит жить"

"На России нет философии, но философствуют все, даже мелюзга"

"Зато водка есть! Русский человек - большая свинья. Если спросить, почему он не ест мяса и рыбы, то он оправдывается отсутствием привоза, путей сообщения и так далее. А водка между тем есть даже в самых глухих деревнях и в количестве, каком угодно. А между тем, казалось бы, достать мясо и рыбу гораздо легче, чем водку, которая и дороже и везти ее труднее ... Нет, пожалуй, пить водку гораздо интереснее, чем трудиться, ловить рыбу в Байкале или разводить скот "

"У русского человека единственная надежда - это выиграть двести тысяч"

"Русского человека отличает склонность тратить последние средства на всякого рода выкрутасы, когда не удовлетворены самые насущные потребности"

"Русский человек предпочитает натрескаться ветчины именно тогда, когда в ней сидят трихины, и пройти через реку, когда на ней трещит лед "

"Россия - громадная равнина, по которой носится страшный человек"

"Талантливый человек на России не может быть чистеньким"

"Странное существо - русский человек! В нем, как в решете, ничего не задерживается. В юности он жадно наполняет душу всем, что под руку попало, а после тридцати лет в нем остается какой то серый хлам. Чтобы хорошо жить, по-человечески - надо же работать! Работать с любовью, с верой. А у нас не умеют этого. Архитектор, выстроив два-три приличных дома, садится играть в карты, играет всю жизнь или же торчит за кулисами театра. Доктор, если он имеет практику, перестает следить за наукой, ничего, кроме "Новостей терапии", не читает и в сорок лет серьезно убежден, что все болезни - простудного происхождения. Я не встречал ни одного чиновника, который хоть немножко понимал бы значение своей работы: обыкновенно он сидит в столице или губернском городе, сочиняет бумаги и посылает их в Змиев и Сморгонь для исполнения. А кого эти бумаги лишат свободы движения в Змиеве и Сморгони, - об этом чиновник думает так же мало, как атеист о мучениях ада. Сделав себе имя удачной защитой, адвокат уже перестает заботиться о защите правды, а защищает только право собственности, играет на скачках, ест устрицы и изображает тонкого знатока всех искусств. Актер, сыгравший сносно две-три роли, уже не учит больше ролей, а надевает цилиндр и думает, что он гений. Вся Россия - страна каких-то жадных и ленивых людей: они ужасно много едят, пьют, любят спать днем и во сне храпят. Женятся они для порядка в доме, а любовниц заводят для престижа в обществе. Психология у них - собачья: бьют их - они тихонько воют и прячутся по своим конурам, ласкают - они ложатся на спину, лапки кверху и виляют хвостиками ".

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 23 минути, scaner said:

Ами аз за това отбелязвам, че си се лишил от всякаква свобода и неотклонно се плъзгаш еднопосочно... Какво значение има как го броиш?

Просто го казвам съвсем приятелски, виждал съм трагичният край на подобно поведение и то нееднократно...

Няма смисъл Сканер.  Ако нещата наистина опират до идентичност, нищо не може да се направи.  Така сме устроени. Ако човек се чувства застрашен, независимо дали заплахата е реална или плод на някаква фантазия или фобия, той предприема мерки да се защити - себе си, семейството, роднини или групата към която принадлежи. 

Кой крив, а кой прав, кой започнал, пък кой отвърнал, кой лъже и кой казва истината няма никакво значение. Задейства се стадния инстинкт. НАС ни бият, НИЕ сме застрашени и трябва да се предприемат всякакви мерки за НАШАТА защита.  Това е първично, първобитно чувство което е вътре във всеки нас.  

Ще тръгнеш ли да се разправяш с някой руснак, който изцяло вярва на Телевизора? - няма, защото вътрешно знаеш, че няма смисъл. Може да пробваш, но ако видиш, че не поддава ще се откажеш много бързо.  Защото знаеш, че това е неговата идентичност, това е вътре в него и не може да го промениш.  

• Харесва ми! 4
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 2

• Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Няма смисъл Сканер.  Ако нещата наистина опират до идентичност, нищо не може да се направи.  Така сме устроени. Ако човек се чувства застрашен, независимо дали заплахата е реална или плод на някаква фантазия или фобия, той предприема мерки да се защити - себе си, семейството, роднини или групата към която принадлежи. 

Кой крив, а кой прав, кой започнал, пък кой отвърнал, кой лъже и кой казва истината няма никакво значение. Задейства се стадния инстинкт. НАС ни бият, НИЕ сме застрашени и трябва да се предприемат всякакви мерки за НАШАТА защита.  Това е първично, първобитно чувство което е вътре във всеки нас.  

Ще тръгнеш ли да се разправяш с някой руснак, който изцяло вярва на Телевизора? - няма, защото вътрешно знаеш, че няма смисъл. Може да пробваш, но ако видиш, че не поддава ще се откажеш много бързо.  Защото знаеш, че това е неговата идентичност, това е вътре в него и не може да го промениш.  

Не съм напълно съгласен. Всичко това е придобито, следователно е външно, независимо колко добра почва е намерило. Следователно има възможност да се извърви и обратният път. Човек може при определени условия да осъзнае, че нещо е фантазия или фобия. Крайните случаи, дето не могат това, тях ги събират и ги лекуват на определени места. Проблемът е да разбере сам защо му е комфортно в определената ситуация, и дали този комфорт е по обективни или субективни причини, дали изкуствено му е наложен.

На първичното чувство във всеки от нас се наслагват много най-разнообразни отношения, които ни правят съвременни хора. Когато нещата опрат до първичното чувство, там си поставен в ъгъла и нямаш други възможности, връщаш се към животното но в случая не мисля че е така. Пропагандата играе сериозно по тези струни, да.

Тук в тази тема имам пред вид конкретно Втори след княза, не мисля че е стигнал това ниво да вярва безусловно на телевизора, мисля че е само на етап едностранно филтриране на информацията, по мързел или друга причина. Тоест, има някаква надежда :)

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
  • Upvote 1

• Потребител

Документиране на загубите на руско оборудване по време на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Този списък включва само унищожени превозни средства и оборудване, за които има снимки или видеографски доказателства. Следователно количеството унищожено оборудване е значително по-високо от регистрираното тук. Малките оръжия, ПТУРи, ПЗРК, лутащи се боеприпаси, цивилни превозни средства, ремаркета и изоставено оборудване не са включени в този списък. Всички възможни усилия са насочени към избягване на дублиращи се вписвания и разпознаване на състоянието на оборудването между заловено или изоставено. Много от записите, изброени като „изоставени“, вероятно ще бъдат заловени или унищожени. По същия начин, част от заловеното оборудване може да бъде унищожено, ако не може да бъде възстановено. Когато произходът на дадено оборудване не може да бъде установен, той не е включен в списъка. Съветският флаг се използва, когато въпросното оборудване е произведено преди 1991 г. Този списък се актуализира непрекъснато, когато стават достъпни допълнителни кадри.

(Щракнете върху числата, за да получите снимка на всяко отделно заловено или унищожено превозно средство) Русия - 3675, от които: унищожени: 2034, повредени: 74, изоставени: 283, заловени: 1284

https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 1

• Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Не съм напълно съгласен. Всичко това е придобито, следователно е външно, независимо колко добра почва е намерило. Следователно има възможност да се извърви и обратният път. Човек може при определени условия да осъзнае, че нещо е фантазия или фобия. Крайните случаи, дето не могат това, тях ги събират и ги лекуват на определени места.

Външно е - да. И  придобито, а не става въпрос за някаква вътрешна "даденост".  Тези неща обаче могат да бъдат много дълбоки. Нацията например също е фикция, а националното чувство е външно и придобито.  То обаче е толкова дълбоко набито в главите ни, че промените там стават много трудно.  И никой няма да те прати да си лекуваш националното чувство на определени места, а напротив - институциите правят всичко възможно да поддържат и култивират националната идентичност. 

Ако русофилството заема същото или почти същото ниво в съзнанието на даден човек както националното чувство, какво правим?   И в двата случая става въпрос за някакви идентичности. А ако за този човек тези идентичности са слети в една?  Например това да си българин върви за ръка с любов и положително отношение към Русия.  При така оформена идентичност човек може и има пълно право да критикува собствените ни политици и политиките на България по принцип, но в никакъв случай не може да критикува Русия и руските политици.   В първия случай той продължаваш да си е българин, но във втория трябва да се откаже от "българщината".   Защото например в главата му, това да си българин е неразривно свързано с това да обичаш Русия и всичко руско. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1

За нас

Вече 17 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

За контакти:

• Create New...