Отиди на
Форум "Наука"

Информационната война


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 25 минути, Втори след княза said:

Аз го разчетох, че киното ще формира разбирането за войната. Не фактите, а режисираната и минала през продуценти и сценаристи приказка.

*„Нуждаем се от нов Чаплин, за да докажем, че днес киното не е само нямо”,

Търсиш под вола теле.

Призивът на Зеленски е киното да заема активна гражданска позизия, както Чарли Чаплин
на времето е заемал с филма си Великият Диктатор.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 279
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Чарли Чаплин е в някакъв смисъл потърпевш, защото Хитлер преследва евреите, а сега Зеленски призовава чужди да правят филм, без да са потърпевши.

Зеленски призовава за хуманност; за това изкуството да не остава безучастно към случващото
се зло ... а ти съзнателно изопачаваш посланието му.

Уж търсиш обективност, а самият ти произвеждаш (жалка) пропаганда. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Пандора said:

Именно - на принципа- като не можем да кажем нещо хубаво за нашите, ще ругаем по другите, много често в смисъл "и другите правят така". Това обаче никого не оневинява.

Не е въпрос на оневиняване. Кой оневинява Путя? Така е решил, така е направил. Също както Буш и пудела му решиха, че Саддам има оръжия за масово унищожение и го избомбиха. Никакво оневиняване. Само че ти подменяш и бягаш от смисъла. А той тук е в лицемерието и двойния стандарт. Например, припомни си войната в Сирия. Хиляди цивилни убити, разрушени градове, бежанци. И какво направи ЕС? Плащаше на Ердо (нищо, че бил диктатор) да ги държи вън от съюза. Какво направи нашето общество? Пращаха ги в мизерни дупки, наречени лагери и дигаха огради по границата. Какво беше във форума помниш ли? Върни се и прочети темите. Да видиш някои сегашни велики хуманисти какви ги пишеха. И сравни колко сълзи леят за украинските бежанци сега. Въпросът, истинският въпрос, от който бягаш е: Защо с едните така, пък с другите - иначе? Не са ли и едните, и другите хора? Не са ли хора в беда? Не бягат ли от едно и също? Това е проблемът, а не оневиняване или възвеличаване на един или друг изрод, подпалвач на войни. И кого лъжем с това лицемерие? Говоря за нас, нормалните хора. Комплексарите-графомани са ясни кого лъжат.

  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, boyko said:

Не е въпрос на оневиняване. Кой оневинява Путя? Така е решил, така е направил. Също както Буш и пудела му решиха, че Саддам има оръжия за масово унищожение и го избомбиха. Никакво оневиняване. Само че ти подменяш и бягаш от смисъла. А той тук е в лицемерието и двойния стандарт. Например, припомни си войната в Сирия. Хиляди цивилни убити, разрушени градове, бежанци. И какво направи ЕС? Плащаше на Ердо (нищо, че бил диктатор) да ги държи вън от съюза. Какво направи нашето общество? Пращаха ги в мизерни дупки, наречени лагери и дигаха огради по границата. Какво беше във форума помниш ли? Върни се и прочети темите. Да видиш някои сегашни велики хуманисти какви ги пишеха. И сравни колко сълзи леят за украинските бежанци сега. Въпросът, истинският въпрос, от който бягаш е: Защо с едните така, пък с другите - иначе? Не са ли и едните, и другите хора? Не са ли хора в беда? Не бягат ли от едно и също? Това е проблемът, а не оневиняване или възвеличаване на един или друг изрод, подпалвач на войни. И кого лъжем с това лицемерие? Говоря за нас, нормалните хора. Комплексарите-графомани са ясни кого лъжат.

Ако се върнеш в темите за Сирия, ще видиш, че и тогава проевропейски настроените хора са имали по-положително отношение към бежанците. 

Разлика има. Най-съществената е, че голяма част от бежанците от Украйна са се насочили към България, защото са потомци на българи, или имат връзка с българи. Друга важна разлика е, че бежанците и мигрантите от близкия изток влизат нелегално през дупки в оградата, а бежанците от Украйна влизат с паспортите си, които още от преди войната им дават право на до 3 месеца пребиваване като туристи. 

Чисто технически, броят на едните и броят на другите се различават в пъти. Ако не бяха доброволци и роднини да посрещнат тези хора, те щяха да останат на улицата. Никой лагер не може да ги поеме. 

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Чарли Чаплин е в някакъв смисъл

Във филмът "Великият диктатор" Чаплин отправя недодялана и лъжлива сатира по адрес на Хитлер,но мълчи за Сталин,което го прави лицемер и комунист,също като Путин. Затова казах,че примера с Чаплин даден от Зеленски е неуместен...

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, boyko said:

Не е въпрос на оневиняване. Кой оневинява Путя? Така е решил, така е направил. Също както Буш и пудела му решиха, че Саддам има оръжия за масово унищожение и го избомбиха. Никакво оневиняване. Само че ти подменяш и бягаш от смисъла. А той тук е в лицемерието и двойния стандарт.

Какъв е смисъла?  Може да се разгледа като проява на лицемерие и двоен стандарт.  Но може да се разгледа и като проява на идентичности.  Което, ако се погледне от високо, пак си е "двоен стандарт". Един за "нас",  друг за "тях".  

Всеки човек има множество идентичности, които се проявяват в различна среда. "Ние" например може да е семейството в опозиция на съседите. Или пък "ние съгражданите" в опозиция на жителите на другите градове, или "ние българите", или "ние европейците".

Ние българите например поставихме вето на Македония и едно от исканията ни е защита на правата на българите в Македония, включително и с вписването им в македонската конституция.  В същото време едно от другите ни искания е македонците да се въздържат от действия, които се свързват с опити за подкрепа и насърчаване на претенции за признаване на т.нар. „македонско малцинство“ в България.    Какво е това - лицемерие, двоен стандарт или проява на идентичност? 

Има общочовешки ценности при които не би трябвало да има  "ние" и "те".   Войната е зло.  Войната в Ирак не прави изключение и бе съпроводена с едни от най-мащабните анти-военни протести в историята на човечеството - https://en.wikipedia.org/wiki/Protests_against_the_Iraq_War   

Преди 7 часа, boyko said:

Например, припомни си войната в Сирия. Хиляди цивилни убити, разрушени градове, бежанци. И какво направи ЕС? Плащаше на Ердо (нищо, че бил диктатор) да ги държи вън от съюза. Какво направи нашето общество? Пращаха ги в мизерни дупки, наречени лагери и дигаха огради по границата. Какво беше във форума помниш ли? Върни се и прочети темите. Да видиш някои сегашни велики хуманисти какви ги пишеха. И сравни колко сълзи леят за украинските бежанци сега. Въпросът, истинският въпрос, от който бягаш е: Защо с едните така, пък с другите - иначе? Не са ли и едните, и другите хора? Не са ли хора в беда? Не бягат ли от едно и също?

Хора са, да.  Хората обаче сме устроени като социални животни и при нас винаги има "ние" и "те".  Това нито е правилно, нито неправилно. Просто такава е нашата природа. Така сме създадени от еволюцията.  Войната е абсолютно зло, но не може да помогнем на всички хора засегнати от военни конфликти. Искаме или не в главите ни подсъзнателно се създават мисловни схеми в които помощта се приоритезира - първо помагаме на тези, после на другите и т.н.

В Африка например почти непрекъснато бушуват някакви военни конфликти. Африка обаче заема далечно място в нашето съзнание и африканците са във възможно най-широкото разбиране на "ние" - "ние хората" и съответно заемат най-отдалеченото място в приоритетите ни. Йемен е по-близо от Африка, но също е далеч. 

В съзнанието ти се пръкна примера със Сирия, а не  примери от Африка или Йемен.   Защо мислиш, че стана така?  Защото Сирия е в по-тесен кръг. Тя може да влезе например в "ние от средиземноморието" или "ние от Европа и близкия изток". Украйна за разлика от Сирия е  съвсем близо и влиза в кръга "ние европейците".   

Ако към горното се добави и факта, че украинските бежанци в  по-голямата си част са жени и деца, докато сирийските бежанци са преобладаващо мъже, става ясно защо има разлика в отношението.  В нас е заложено да помагаме първо на близките си, след това на непознати хора които според нас ще се справят по-трудно  - жени, деца и старци и накрая на мъжете.  Украинците влизат в по-тесния кръг на "ние" в сравнение със сирийците и освен това украинските бежанци са преобладаващо жени и деца. 

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, boyko said:

Не е въпрос на оневиняване. Кой оневинява Путя? Така е решил, така е направил. Също както Буш и пудела му решиха, че Саддам има оръжия за масово унищожение и го избомбиха. Никакво оневиняване. Само че ти подменяш и бягаш от смисъла. А той тук е в лицемерието и двойния стандарт. Например, припомни си войната в Сирия. Хиляди цивилни убити, разрушени градове, бежанци. И какво направи ЕС? Плащаше на Ердо (нищо, че бил диктатор) да ги държи вън от съюза. Какво направи нашето общество? Пращаха ги в мизерни дупки, наречени лагери и дигаха огради по границата. Какво беше във форума помниш ли? Върни се и прочети темите. Да видиш някои сегашни велики хуманисти какви ги пишеха. И сравни колко сълзи леят за украинските бежанци сега. Въпросът, истинският въпрос, от който бягаш е: Защо с едните така, пък с другите - иначе? Не са ли и едните, и другите хора? Не са ли хора в беда? Не бягат ли от едно и също? Това е проблемът, а не оневиняване или възвеличаване на един или друг изрод, подпалвач на войни. И кого лъжем с това лицемерие? Говоря за нас, нормалните хора. Комплексарите-графомани са ясни кого лъжат.

Не отричам лицемерието на Европа и всички ВС. Просто в дадения момент в кръгозора е Русия. Нима тя няма участие в Сирия. Всички там гонят някакъв интерес и никой не мисли за сирийския народ, нито му дава свободата да се самоопредели какво общество избира да построи. Против съм на Русия да се рисува образа на "освободителка", чиста и неопетнена. Защото не е. Тя е част от Великите сили, които непрекъснато се боричкат за влияние, мачкат малките народи и им диктуват какво да правят или не. Но дори и в най големите си позори, а такива има, нито Европа, нито САЩ са достигали подобно безумие - идеята, че един народ трябва да бъде заличен и то пред очите на всички - имено заличен - не да направи марионетно правителство,  да ги манипулира постоянно, а именно да ги заличи. Типично сталинска теза - "няма народ, няма проблеми". 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Doris said:

Разлика има. Най-съществената е, че голяма част от бежанците от Украйна са се насочили към България, защото са потомци на българи, или имат връзка с българи. Друга важна разлика е, че бежанците и мигрантите от близкия изток влизат нелегално през дупки в оградата, а бежанците от Украйна влизат с паспортите си, които още от преди войната им дават право на до 3 месеца пребиваване като туристи. 

Всъщност истинскиите сирийски бежанци са в Турция - болшинството и са приютени на границата, също както и украинските. Не напразно Турция периодично проси пари от Европа за изхранването им, защото са на нейните плещи.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.05.2022 г. at 11:37, gmladenov said:

Зеленски в момента го играе продавач на библии ... но вместо да продава библии,
се опитва да спечели колкото се може повече хора за каузата на Украйна.

Лично на мен и Арестовиич ми е малко повече артистичен от необходимото. Но ние тук си приказваме сладки приказки, а ужасът няма как да го почустваме и да се поставим на тяхно място.

Ужасена съм от безсърдечието с което част от руския елит приема спокойно унищожението на братски народ.

Да , пропагандата винаги е част от войната и тази тема е за това. Както Русия използва това оръжие, така и Украйна. Но когато сме взели страна, виждаме само дулата на врага.

 

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, deaf said:

Във филмът "Великият диктатор" Чаплин отправя недодялана и лъжлива сатира по адрес на Хитлер,но мълчи за Сталин,което го прави лицемер и комунист,също като Путин. Затова казах,че примера с Чаплин даден от Зеленски е неуместен...

Лицемерно би било да се прави на неутрален като критикува и Хитлер и Сталин, щом именно Хитлер лично го засяга. "Великият диктатор" е христоматиен пример как човек може да приложи способностите си по най-ефективния начин за да се бори със сили, заплашващи да унищожат него  и народа му. Изпълнението на Чаплин отдавна е признато за едно от най-великите в киното.

Редактирано от Doris
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, deaf said:

Във филмът "Великият диктатор" Чаплин отправя недодялана и лъжлива сатира по адрес на Хитлер,но мълчи за Сталин,което го прави лицемер и комунист,също като Путин. Затова казах,че примера с Чаплин даден от Зеленски е неуместен...

Може да гледаш на диктатора от филма като на сборен образ на всички такива диктатори, а не само Хитлер.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Gravity said:

Може да гледаш на диктатора от филма като на сборен образ на всички такива диктатори, а не само Хитлер.

Не мога така да гледам. Опростяването и опростачването е за тълпата. 🙂 Интелигентният човек го интересуват преди всичко детайлите,подробностите и разликите,защото в тях се крие истината...

Преди 2 часа, Doris said:

Лицемерно би било да се прави на неутрален като критикува и Хитлер и Сталин, щом именно Хитлер лично го засяга.

Съгласен съм. Напълно. Но това вече не е изкуство,а пропаганда. Да,филмът "Великият диктатор" е пропаганда на политическите възгледи на Чарли Чаплин. Но когато в изкуството бъдат замесени политическите пристрастия,то умира или става рахитично и отблъскващо.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

Във филмът "Великият диктатор" Чаплин отправя недодялана и лъжлива сатира по адрес на Хитлер,но мълчи за Сталин,което го прави лицемер и комунист,също като Путин. Затова казах,че примера с Чаплин даден от Зеленски е неуместен...

Сталин също е бил диктатор, но не е бил тръгнал да завладява Европа/света.

 

Редактирано от gmladenov
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Сталин също е бил диктатор, но не е бил трънал да завладява Европа/света.

 

Сталин е произвел към 30 000 танка. В пъти повече отколкото всички танкове в света взети заедно! Причината е била че е бил страстен колекционер на танкове. 🙂

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, deaf said:

Сталин е произвел към 30 000 танка. В пъти повече отколкото всички танкове в света взети заедно! Причината е била че е бил страстен колекционер на танкове. 🙂

Хубаво ... но Хитлер го е изпреварил с агресията и в очите на света Хитлер е този, който е
тръгнал да завладява света, а не Сталин.

В крайна сметка не ти разбирам критиката. Ти дефакто обвиняваш Чаплин, че не е обективно
жури на тогавашните диктатори. Еми не му е това работата.

Чаплин е комик, който е направил безсмъртен филм за един от проблемите на деня тогава.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

В крайна сметка не ти разбирам критиката.

Филмът "Великият диктатор" не е изкуство,а пропаганда. И затова е обречен на забрава. За разлика от безсмъртните исторически театрални пиеси на Шекспир. В тях например той дава правдив образ на "предателя" Брут.

Писнало ми е от пропаганда,която се крие под маската на изкуство! Макар и документално и историческа изкуство така да се каже,в него ме интересуват достоверни факти,а не фантазии и откровени лъжи. Последното такова псевдо-изкуство,което гледах беше филма "Дюнкерк". Едва издържах десет минути от него. Абсолютно безсмислен филм и от документална,и от изкуствоведска гледна точка.

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Съгласен съм. Напълно. Но това вече не е изкуство,а пропаганда. Да,филмът "Великият диктатор" е пропаганда на политическите възгледи на Чарли Чаплин. Но когато в изкуството бъдат замесени политическите пристрастия,то умира или става рахитично и отблъскващо.

Пропаганда е. И пак е изкуство от висока класа.

Ако смяташ, че изкуството трябва да е аполитично, значи да зачеркнеш изцяло Ботев, например. Доста абсурдна работа.

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
  • Неясен 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пандора цитира много интересна статия в една от другите теми за войната:

  • Переосмысление Украины в Китае. Ведущие китайские эксперты высказываются о
    крупнейшем со Второй мировой войны международном кризисе все более категорично
    https://republic.ru/posts/103895

Статията е от руски източник и цитира мнения от Китай, така че няма как да я обвиним в про-западна
или про-украинска пропаганда.

Ето няколко откъси от статията, които аз намирам за особено важни.

Ако някой все още се връзва на руската пропаганда и вярва, че войната се води заради някакви си
там Азовци или нацисти, той е много, много ... глупав. 😎

--

(1) Централното и главно направление на външната политика на режима на Путин е да третира бившето съветско
пространство като своя изключителна сфера на влияние и да възстанови империята чрез интеграция във всички
сфери на тази доминирана от Русия територия.

Руската федерация беше решена да постигне тази цел и никога не призна истински независимостта, суверенитета
и териториалната цялост на бившите съветски републики, често нарушавайки тяхната териториалност и суверенитет.
Руско-украинският конфликт промени радикално тази ситуация по отношение на мира и сигурността в евразийския
регион.

...

Русия е обсебена от идеята за прегрупиране на бившите съветски републики и възстановяване на съюз или империя.
Това противоречи на позицията на САЩ и води до фундаментална конфронтация и конфликт с тях. Това е основният
конфликт и препъни камък в отношенията между Руската федерация и САЩ.

...

През последните години, в контекста на разпространението на глобалната епидемия, Русия смята, че фрагментацията на
световния ред се ускорява и сега може да прибегне до „игра без правила“, за да ускори възстановяването на господството
в постсъветското пространство и възстановяването на малка руска империя.
На този фон се разиграха войната с Грузия
през 2008 г., кризата в Крим и конфликтът в Донбас през 2014 г., изтеглянето на САЩ от Афганистан, засилването на руското
влияние в Беларус през 2021 г. и събитията от януари 2022 г. в Казахстан.

...

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Втори след княза said:

Основната цел е да бъде обвинена Русия в нечовешки престъпления и оневинени злодействата на украинците

Споко. Военните престъпления ще се разгледат и докажат, вкл. и тези извършени от украинци.   Що се отнася до информационната война, то там Русия си е виновна сама. Ако не беше агресията в Украйна тази тема нямаше да я има.  Голямата картина е агресията на Русия в Украйна, а не обратно и нищо не може да я подмени.  Това Буча, Мариупол и т.н. са само подробности.

Сега руснаците и да се оправдават - ама ние сме невинни, ама онези са нацисти, ама това, ама онова е все тази.  

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Основната цел е да бъде обвинена Русия в нечовешки престъпления и оневинени злодействата на украинците 

На война като на война. Руснаците избиват цивилни без причина, украинците си го връщат
като мъчат руски пленници.

Тук е моментът да се замислим, че подобни извращения нямаше как да се случат ако
Варварска Русия не беше нападнала Украйна.

Но к'во да пра'иш. Цар Путинчо иска да е Император Путинчо и сега зарадите неговите
имперски мераци руснаци и украинци се избиват един друг. 🙄

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Втори след княза said:

Този начин на война- в града, зад полите на жените си ...

А руснаците са истински джентълмени: затворили се в едни подвижни бункери (танкове)
и от тях стрелят по невъоръжени цивилни. Машала, какви доблестни гадове само !! 🤣

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...