Отиди на
Форум "Наука"

Кой не иска евро?


За или против влизането в еврозоната 2024  

50 потребители са гласували

  1. 1. За или против влизането в еврозоната 2024

    • За влизането в еврозоната 2024
      30
    • Против влизането в еврозоната 2024
      20


Recommended Posts

  • Потребител

Искат не искат първо е Шенген или заедно и двете. Еврозона без Шенген не ни трябва чак толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 6 часа, Tomata said:

Позволихме на алчни лобисти да ни набутат с огромни средства

Нали знаеш, че тези лобисти са платени от Русия, за да може да купуваме, но да не строим нищо. Тези лобисти си свършиха перфектно работата тогава, за щастие в момента не им се получава много много.

Стига с тези конспирации. Силите, които ни спират по пътя за шенген са организираните престъпни групи, които работят много сериозно в Българи и последните 2 години видяхме на какво положение са границите ни. Ние не можем да си опазим границите и това е видимо на всички. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 9 часа, Tomata said:

„Опорката ,-ще станеш по-богат“ ще е факт когато си запретнем ръкавите, а не чакайки на опашката за милостиня..

Аз лично ще стана по-богат веднага когато се приеме еврото.

Лично аз няколко пъти в месеца правя преводи от българска банка в чужда банка, която ми взима по 30 лв. на превод.

Постоянно пътувам в Европа и обмянам пари. За мен живота ще стане по-хубав  :)

А всички други, които не правят това ще го усетят по-друг начин. Хората ще станат по-богати, независимо дали го искат или не го искат, но няма да станат по-умни!!!

Финансовата интелигентност отдавна е избягала от нашите ширини и едва ли ще се върне скоро ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Р. Теодосиев said:

Аз лично ще стана по-богат веднага когато се приеме еврото.

Лично аз няколко пъти в месеца правя преводи от българска банка в чужда банка, която ми взима по 30 лв. на превод.

Постоянно пътувам в Европа и обмянам пари. За мен живота ще стане по-хубав  :)

А всички други, които не правят това ще го усетят по-друг начин. Хората ще станат по-богати, независимо дали го искат или не го искат, но няма да станат по-умни!!!

Финансовата интелигентност отдавна е избягала от нашите ширини и едва ли ще се върне скоро ;)

Е, ако само това е причината да пропагандираме еврото, то тогава толкова по-зле.  Таксата за банков превод няма  да отпадне, споко. Ще намерят начин да ти свият кинтите:) Но, към аргументите за това. Предполагам не е проблем да ползваме еврова сметка, каквато аз например си имам от години.

Финансовата култура е ниска, така е. Затова имаме свръхзадлъжнялост още от тинейджерска възраст.  Лесните кредити са полезни само за този, който ги отпуска.

 

Преди 13 часа, Р. Теодосиев said:

Нали знаеш, че тези лобисти са платени от Русия, за да може да купуваме, но да не строим нищо. Тези лобисти си свършиха перфектно работата тогава, за щастие в момента не им се получава много много.

Стига с тези конспирации. Силите, които ни спират по пътя за шенген са организираните престъпни групи, които работят много сериозно в Българи и последните 2 години видяхме на какво положение са границите ни. Ние не можем да си опазим границите и това е видимо на всички. 

 

Оф, стига с тази Русия. Продажната пасмина си е наша. Те и долари взимат, и евро и турски лири даже.. Извинения винаги се намират. Управленски решения липсват обаче. И за какви конспирации става дума? Че не ни искат в Шенген въпреки изпълнените критерии е факт.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Качински: Еврото би означавало Полша да загуби контрола върху икономиката си
OFFNews 14 октомври 2023 
Лидерът на управляващата партия в Полша "Право и справедливост" Ярослав Качински заяви, че приемането на еврото би означавало Полша да загуби контрола върху икономиката си, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА.
Качински, понастоящем вицепремиер, говори в последния ден от кампанията преди изборите на 15 октомври в град Стараховице в Югоизточна Полша.
По силата на договора си за присъединяване към ЕС Полша официално се ангажира да приеме еврото, но досега не е определена дата, на която общата европейска валута ще замени злотата. На среща с местни поддръжници Качински заяви, че "приемането на еврото би означавало да изгубим контрола върху икономиката си".
"В Полша вече няма да има национална банка в сегашния смисъл на думата, всичко ще се решава от Европейската банка", каза политикът.
Той добави, че Европейската банка със сигурност не се контролира от държави като Полша.
"Тя е под влиянието на Германия, може би до известна степен под това на Франция и може би някои други страни имат по-малко влияние върху нея", каза Качински.
Той също така твърди, че приемането на еврото ще доведе до "радикален спад на жизнения стандарт, който ще продължи много години".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Качински: Еврото би означавало Полша да загуби контрола върху икономиката си
OFFNews 14 октомври 2023 
Лидерът на управляващата партия в Полша "Право и справедливост" Ярослав Качински заяви, че приемането на еврото би означавало Полша да загуби контрола върху икономиката си, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА.
Качински, понастоящем вицепремиер, говори в последния ден от кампанията преди изборите на 15 октомври в град Стараховице в Югоизточна Полша.
По силата на договора си за присъединяване към ЕС Полша официално се ангажира да приеме еврото, но досега не е определена дата, на която общата европейска валута ще замени злотата. На среща с местни поддръжници Качински заяви, че "приемането на еврото би означавало да изгубим контрола върху икономиката си".
"В Полша вече няма да има национална банка в сегашния смисъл на думата, всичко ще се решава от Европейската банка", каза политикът.
Той добави, че Европейската банка със сигурност не се контролира от държави като Полша.
"Тя е под влиянието на Германия, може би до известна степен под това на Франция и може би някои други страни имат по-малко влияние върху нея", каза Качински.
Той също така твърди, че приемането на еврото ще доведе до "радикален спад на жизнения стандарт, който ще продължи много години".

А има ли предизборна кампания там сега?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, miroki said:

А има ли предизборна кампания там сега?

Не, изборите минаха. В какъв смисъл е въпросът?  Може би намек, че преди избори се говори едно, а след това се прави друго? Ако мислите по този начин, тежко и горко на демокрацията в Полша. У нас, вървим към монархия с фасадни демократични органи. Суверенът не е у нас, а недоверието в суверенитета и предимствата на лъжата са широко разпространени, вкл. в научните форуми. Обаче Полша?! 

ТУК е разпределението по партии

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Втори след княза said:

Не, изборите минаха. В какъв смисъл е въпросът?  Може би намек, че преди избори се говори едно, а след това се прави друго?

 

Не, надъхва си поддръжниците. Освен това изказването е преди изборите (от 14 октомври е, а изборите бяха на 15 октомври). Освен това няма никаква връзка с България - ние сме вързани (за щастие) към дойче марката/еврото от 1997 г. и от тогава "изгубихме контрола върху икономиката си".

ПП Предвид резултатите, когато "контрола върху икономиката" е в наши ръце, бих предпочел или да сме в евро зоната, или във валутен съвет или в златен стандарт - свободния валутен курс не е за нас, носи ни само икономически катастрофи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах го и преди, а не съм си го измислил аз, проблем евентуално бихме имали не с еврото като такова, а с неясните механизми, по които се определят цените и откровения картел на хипермаркетите. При липса на действащи КЗП и особено КЗК, може да се очаква покрай едно бъдеще приемане на еврото да има закръглявания на цени към по високата. И като цяло някакви такива далавери на банки и тарговци, възползващи се от липсата на контрол. А след това общата валута ще излезе виновна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

В какъв смисъл е въпросът?  Може би намек, че преди избори се говори едно, а след това се прави друго?

Тогава е момента да спечелим дивиденти, като си играем със страхът на хората. Това се прави винаги.  И няма никаква друга цел. И при нас сега идат избори и за това се повдигна и темата.

И както стана ясно, е точно така. И както стана ясно ние сме си в евро само, че по постоянен курс 1,95583, без никакво право да лавираме. И изказванията няма как да важат за нас. Единствено от илюзорна гледна точка, че ще обеднеем, понеже вместо примерно 1000 лв. заплата ще се взема 511 евро. Но за дребните неща дори ще поевтинеят, понеже това което струва 1 лев ще стане 50 цента, а не 51, както трябва да е. Това от 2 лева ще е 1 евро вместо 1,02. И ще има и някой друг измамник. Да се застрахова ще смени от лев на евро, без курсова разлика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Dobri_I said:

Не, надъхва си поддръжниците. Освен това изказването е преди изборите (от 14 октомври е, а изборите бяха на 15 октомври). Освен това няма никаква връзка с България - ние сме вързани (за щастие) към дойче марката/еврото от 1997 г. и от тогава "изгубихме контрола върху икономиката си".

Предполагам, че надъхва поддържниците си с думи, в които вярва. Той е значим политик със знания за ставащото. Възможно е да няма връзка с България, защото независимостта ни вече е потъпкана, а Полша отстоява своята, но и темата не е ограничена с България, гласи "Кой не иска евро". Прочее, погледни анкетата в началото- 38% от анкетираните НЕ ИСКАТ ЕВРО.

Преди 2 часа, miroki said:

да спечелим дивиденти, като си играем със страхът на хората. Това се прави винаги.  И няма никаква друга цел. И при нас сега идат избори и за това се повдигна и темата.

Споменах, че смесваш обичаи при нас- в една покорена държава, с тези в Полша- страната на Валенса и папа Иоан Павел II. Темата не се повдига, защото у нас има местни избори, а защото в Полша имаше парламентарни.Наистина ли вярваш, че за избор на кандидат кмета, който харесвам ще повлияят думи на Качински? Погрешно е.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Втори след княза said:

 Погрешно е.

Не е погрешно, започват да се плашат гаргите отново.  Как според теб, след два месеца затишие се повдигна темата преди нашите избори. И извади миналите неща точно по техните избори?

Оня ден дори дъщеря ми каза, ами ако минем на евро как така ще намалят заплатите, понеже вече щели да са евро и наполовина като число?

Българина не иска да сменя нищо. За това смените винаги са гадни, а и вариантите за крадене са под въпрос. Дали ще може отново. Иначе сме си в евро от как марката стана ерво. Просто на нашето евро пише лев. Или по друг начин, нашето левче е 50 евро цента. Да не говорим, че не си ползваме и левчето, а плащаме с електронни пари с картите.

Питайте хърватите, които сега влязоха в зоната. Те ще имат най-правилен отговор. Техният пример може да е по-полезен.

Аз като икономист не виждам къде другаде може да е проблемът, освен споменатите в темата неща.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, miroki said:

Как според теб, след два месеца затишие се повдигна темата преди нашите избори. И извади миналите неща точно по техните избори?

Много просто е. Качински преди десет дни се е изказал по тема, която ми е интересна и се дискутира. И преди тези 10 дни бяхме в предизборна кампания, но аз имах някои лични проблеми с изразяването.

Преди 8 минути, miroki said:

Питайте хърватите, които сега влязоха в зоната. Те ще имат най-правилен отговор. Техният пример може да е по-полезен.

Питайте чехите, техният пример може да е по- полезен.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Споменах, че смесваш обичаи при нас- в една покорена държава, с тези в Полша- страната на Валенса и папа Иоан Павел II. Темата не се повдига, защото у нас има местни избори, а защото в Полша имаше парламентарни.Наистина ли вярваш, че за избор на кандидат кмета, който харесвам ще повлияят думи на Качински? Погрешно е.

Ще повлияят, разбира се. На избиратерля най-силно се повлиява емоционално, не чрез логически аргументи. Логическите аргументи изискват усилие, време за осмисляне и съпоставяне, емоциите действат веднага.

У нас няма значение дали са местни избори - партията която се покаже "защитница" на "българското", има шанс да въздейства по-силно на избирателите и да спечели краткосрочни ползи.  Не всеки гласува за кмета, защото го харесва, напротив - повечето гласуват защото харесват партията която е издигнала кмета. И за това всяка лъжа и нелепица може да се използва в краткосрочен план, стига да е облечена подходящо.  Темата с еврото е прекрасен кандидат, затова и се повдига. Думите на Качински са за емоционално въздействие, няма нищо погрешно. В десетката е :)

Преди 1 час, Втори след княза said:

Питайте чехите, техният пример може да е по- полезен.

Чехите нямат опит с еврото, докато хърватите вече имат. Така че тях трябва да ги питаме, техният пример ще е от полза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Споменах, че смесваш обичаи при нас- в една покорена държава, с тези в Полша- страната на Валенса и папа Иоан Павел II.

Ох, боже, докога с тези евтини опорки. 🙄

Горди и независими ли бяхме по време на соца - или подчинени на руския ботуш?
И каква е съдбата на независима Украйна днес?

Призивите за "независимост" на България са зле прикрити призиви да дойдат руски
танкове на жълтите павета. Не, благодаря. Независимост по русоробски не ни трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, в контекста на еврото, колегата иска да си върнем независимостта на БНБ. Така най-добре и бързо ще просперираме, особено под ръководството на видни икономисти като Жан Виденов и Румен Гечев. Ще намалим и социалното неравенство (следствие на дивия капитализъм) - вече са го правили веднъж, пролетта на 1997 г. под тяхно ръководство 99% от българите бяхме равно мизерстващи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Наистина ли вярваш, че за избор на кандидат кмета, който харесвам ще повлияят думи на Качински? Погрешно е.

Ще повлияят, разбира се. На избиратерля най-силно се повлиява емоционално, не чрез логически аргументи.

Обърнете внимание, че казаното от Качински не се използва мащабно, лесно се проверява. Може да се каже, че го ползвам само аз. Това, естествено не е за да влияя на избиратели, а за да добавя още един, който е против еврото. Това, че ми придавате повече възможности, отколкото имам ме ласкае, но и малко смущава. Чак такъв агент за влияние и никой да не ме потърси... :) 

Преди 5 часа, scaner said:

Чехите нямат опит с еврото, докато хърватите вече имат.

Към това се отнасям като към "свободните мишки нямат опит от прекрасния вкус на сиренцето в капана, докато хванатите вече имат". 

Преди 4 часа, Dobri_I said:

Всъщност, в контекста на еврото, колегата иска да си върнем независимостта на БНБ. Така най-добре и бързо ще просперираме, особено под ръководството на видни икономисти като Жан Виденов и Румен Гечев.

Не съм споменавал тези лица, ти го правиш за първи път. Ще отмина, защото те нямат съпричастност към изграждането на моето виждане.

Не зная какво притеснително намирате в един прост факт. Всъщност, ако не застрашаваше някакви основи на вярванията ви, щяхте да го игнорирате. Отново ли имам повод за гордост? Наистина ли с този пеперуден факт от преди 10 дена предизвиках буря? Бре, да се не види. Какъв юнак съм бил... :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Втори след княза said:

Бре, да се не види. Какъв юнак съм бил...

Не си юнак, а си най-обикновен и досаден русофилски трол.

Ти не повдигаш нормална тема за дискусия, а използваш изказването на Качински за пореден път
да изръчкаш кошера как ние сме "покорена държава", която сервилно служи на западни инреси
... за разлика от Полша, която брани независимостта си.

Не, няма такова нещо. Полша не брани независимостта си, а в много отношения е много по-
интегрирана със Запада от нас.

Нека само да пропомня как ти упорито настояваш ние да сме неутрални спрямо Украйна, докато
в Европа едва ли има по-големи русофоби от поляците. Та като ще даваме поляците за пример,
хайде да започнем с тяхната неистова омраза към варварска Русия. Става ли, юнак. 🙄

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Втори след княза said:

Обърнете внимание, че казаното от Качински не се използва мащабно, лесно се проверява. Може да се каже, че го ползвам само аз. Това, естествено не е за да влияя на избиратели, а за да добавя още един, който е против еврото. Това, че ми придавате повече възможности, отколкото имам ме ласкае, но и малко смущава. Чак такъв агент за влияние и никой да не ме потърси... :) 

Качински е популист, и за да подгрее избирателите си, е склонен на всякакви действия - да се скара с Украйна, да се скара с Германия, еврото му е виновно, каквото се сетиш, стига да повлияе с това на повече избиратели, вменявайки тезите си като техни проблеми. Е, не му се получи съвсем, но така се прави. Тукашната партия "Израждане" и сие се опитват да правят същото.

Преди 20 минути, Втори след княза said:
Преди 6 часа, scaner said:

Чехите нямат опит с еврото, докато хърватите вече имат.

Към това се отнасям като към "свободните мишки нямат опит от прекрасния вкус на сиренцето в капана, докато хванатите вече имат". 

Не. Просто показвам, че съветът ти е погрешен, Не трябва да се взема мнението на теоретизиращите за нещо, а мнението на тези дето вече имат опит с него. Това важи във всички сфери на живота. Да, опитът на мишките в капана ще е полезен за тези извън него, и капанът може да се окаже само илюзия :)

Човече, забрави за някаква финансова независимост на България. Нямаме такава, от както лявата управляваща паплач бутнаха лева в пропастта. И нямаме нито възможности, нито полза да си я възстановяваме точно пък сега.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

нямаме нито възможности, нито полза да си я възстановяваме точно пък сега.

Така е. Отнасям се сериозно към анкетата. Днес- не, утре- не, но някой ден... пламъчето в кандилото нека гори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:

хайде да започнем с тяхната неистова омраза към варварска Русия.

Моля, съобразявай се с темата и не бълвай спам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Така е. Отнасям се сериозно към анкетата. Днес- не, утре- не, но някой ден... пламъчето в кандилото нека гори.

Имаш шанс. Психологията на тълпата прави хората достатъчно глупави, за да гласуват за неща които после да им бръкнат сериозно в джоба. Не е изключено да се случи и тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, scaner said:

Имаш шанс. Психологията на тълпата прави хората достатъчно глупави, за да гласуват за неща които после да им бръкнат сериозно в джоба. Не е изключено да се случи и тук.

Остави, но моето виждане е, че психологията на тълпата прави анкетните 60 % и хората вече гласуват за нещо, което ще им бръкне сериозно в джоба. :) 

Преди 30 минути, scaner said:

Качински е популист,

Мисля си следното- 

Качински е популист и играе на заплаха с еврото. Борисов е популист и играе на привлекателността на еврото. Значи в Полша има голямо общество от хора, които харесват тези, които смятат, че еврото е заплаха за независимостта. У нас такава заплаха не чувстват.Така че популизмът не е аргумент- едни популисти казват едно, други друго, ако популист означаваше лъжец, приемането на еврото от Борисов е голяма лъжа. Игнорирам го като аргумент.

Би ли обсъдил кое е различното в Полша и България в контекстана темата- Защо някои в Полша не искат евро?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Остави, но моето виждане е, че психологията на тълпата прави анкетните 60 % и хората вече гласуват за нещо, което ще им бръкне сериозно в джоба. :) 

Мисля си следното- 

Качински е популист и играе на заплаха с еврото. Борисов е популист и играе на привлекателността на еврото. Значи в Полша има голямо общество от хора, които харесват тези, които смятат, че еврото е заплаха за независимостта. У нас такава заплаха не чувстват.Така че популизмът не е аргумент- едни популисти казват едно, други друго, ако популист означаваше лъжец, приемането на еврото от Борисов е голяма лъжа. Игнорирам го като аргумент.

Би ли обсъдил кое е различното в Полша и България в контекстана темата- Защо някои в Полша не искат евро?

Защо на някой трябва да му пука какво мисли Качински или какво мислиш ти? Трябва да се види опита на държавите приели Еврото, най-вече след първата вълна и да се види при тях как се е отразило. Но не просто като суха статистика - добре/зле, а да се видят и факторите довели до това. Икономическо състояние, корупция, наличието на популистки партии, силата на закона (прилагането му) с цел избягване на спекула и прочее. 

Борисов си е популистки донякъде, но не може да стъпи на пръста на родните "леви" и "патриоти". Баш популистите са по-скоро про руските партии у нас, те много по-често са хващани в доказани лъжи, лицемерие, емоционално говорене и риторика малко свързана с фактите или реалността. Точно те целят да увлекат тълпата, а не да стигнат до трезво мислещите. Съвпадение ли е, че точно те не искат Еврото у нас? 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Качински е популист и играе на заплаха с еврото. Борисов е популист и играе на привлекателността на еврото. Значи в Полша има голямо общество от хора, които харесват тези, които смятат, че еврото е заплаха за независимостта. У нас такава заплаха не чувстват.

Не е така. Както виждаш, много са заблудените, че еврото е лошо нещо. Борисов лесно можеше да поеме тази вълна, да играе със страховете на хората. Но явно целите му са други, и не иска да страхува излишно избирателите, затова подбира средствата. Защото това е печелившо само в близък план. Докато в Полша са подгряли антиевропейската тема от дълго време, и еврото им е удобно плашило. А и тези избори не им бяха осигурени, така че се опитваха да играят на сигурно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...