Отиди на
Форум "Наука"

Какъв е смисълът от смъртта на Исус?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 минути, skiahtro said:

По лесно ще ти е, ако вместо личности, си представиш способности! Представи си например една жена, която има способностите на три...! Ако не ти харесфа да е жена, може да си представиш мъш, пак ще сфърши работа!

Исус е личност, не е способност. Съвсем се отвя от темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 175
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 14 часа, самотния вълк said:

Какво обяснение за духовното? Толкова ли е трудно да отговориш на конкретен въпрос? Аз съм от .... деноминация. Ето. Аз съм кръстен православен, но съм атеист

Не е трудно, само имам условия към конкретния човек. Освен това вероятно сто пъти в  последните няколко години ясно съм говорил какво съм, дали вярвам и в какво. А някой "да ми извива ръцете" да ме намести в някоя от деноминациите без причина, не виждам защо да се съгласявам. Ето виж как го обясняваш, кръстен (тоест правосалвно кръяение) но атеист. Няма сто вида атеисти, или има, незнам. И аз казвам : християнин. Това би трябвало да е достатъчно. И съм го заявявал десетки пъти.

Редактирано от Etienne
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Etienne said:

Не живееш в царството на Сатана само ако си станал ученик на Исус от Назарет. И действително това, което цитираш за него е вярно, той е богът на небето и на земята, и тя е негова. Относно църквата считам, че не разбираш нищо., ако и цитатът ти да е верен. Една от причините е, че Исус за когото казваш че е богът и той е, никога, абсолютно никога не е правил религиозни организавии, нито ги е заповядвал. Напротив, учението е, че ние сме храмът на бога.

И кой ти гарантира, че аз или филанкишията, може да бъде храма на бога? Ами ако моя храм и на филанкишията е този на Сатана и успеем и те заблудим и ни станеш съучастник, какво правим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

И кой ти гарантира, че аз или филанкишията, може да бъде храма на бога? Ами ако моя храм и на филанкишията е този на Сатана и успеем и те заблудим и ни станеш съучастник, какво правим?

Много лесно, библията казва: Богът познава своите си, и който призовава божието име да отстъпи от неправдата/несправедливостта. Оттам нататък няма никакво значение, важното е че човек трябва да бъде известен на бога. Той става част от храма на бога. 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, Etienne said:

Много лесно, библията казва: Богът познава своите си, и който призовава божието име да отстъпи от неправдата/несправедливостта. Оттам нататък няма никакво значение, важното е че човек трябва да бъде известен на бога. Той става част от храма на бога. 

 

Ако направиш грешен избор, макар и заблуден ставаш съучастник! Като какъв ще те разпознае Бог? И дори да те разпознае, какъв е смисъла след извършеното и причиненото?

Това ми прилича на оня, дето казал:"избий ги всички, бог ще познае своите"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Etienne said:

Не е трудно, само имам условия към конкретния човек. Освен това вероятно сто пъти в  последните няколко години ясно съм говорил какво съм, дали вярвам и в какво. А някой "да ми извива ръцете" да ме намести в някоя от деноминациите без причина, не виждам защо да се съгласявам. Ето виж как го обясняваш, кръстен (тоест правосалвно кръяение) но атеист. Няма сто вида атеисти, или има, незнам. И аз казвам : християнин. Това би трябвало да е достатъчно. И съм го заявявал десетки пъти.

Пак увърташ. Кръстен съм по целия православен ритуал. На две три годишна възраст. Никой не ме е питал. В зряла възраст съм атеист. Та, ти от коя деноминация си? Отговорът може да е само една дума. Сложно ли е

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, skiahtro said:

Ако направиш грешен избор, макар и заблуден ставаш съучастник! Като какъв ще те разпознае Бог? И дори да те разпознае, какъв е смисъла след извършеното и причиненото?

Това ми прилича на оня, дето казал:"избий ги всички, бог ще познае своите"...

Учението на Исус е това, което може да те пази, абсолютно нищо друго на тази земя няма способността да ни пази от заблуди, измами и фалшиви учения. Когато богът те познава и ти имаш взаимоотношения с него, ти си защитен. Препоръчвам ти да прочетеш и да изучаваш 1-во Йоаново, там се говори за това, как сме защитени в истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Това означава, че всички сме християни. 

Говорил съм с християни, които точно така смятат. И такива като мен, които не се молят и т.н., са просто лоши християни (не правят това което трябва). Интересното е, че съм срещал и мюсюлмани със същото виждане.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Etienne said:

Учението на Исус е това, което може да те пази, абсолютно нищо друго на тази земя няма способността да ни пази от заблуди, измами и фалшиви учения. Когато богът те познава и ти имаш взаимоотношения с него, ти си защитен. Препоръчвам ти да прочетеш и да изучаваш 1-во Йоаново, там се говори за това, как сме защитени в истината.

Мисля нещо не сме разбрали от 1-во Йоаново, след като са избили всички и са оставили на Господ, да разпознава своите...😶

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Това означава, че всички сме християни. 

Би било чудесно наистина, наистина би била най голямата радост на небето за подобно дело, но за съжаление има твърде много хора, които сами заявяват, че не са и не искат да са. Някои си умират така. В края на евангелието от Лука се казва на учениците на Исус да отидат по целия свят и да прогласят добрата вест и: който повярва и се кръсти (потопи във вода), ще бъде спасен.. следователно спасението зависи от наша активна позиция и дела.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Etienne said:

който повярва и се кръсти (потопи във вода), ще бъде спасен

Така и не стана ясно от какво трябва някой да ни спасява, и от какво ще ни спаси Исус?! Явно няма как да ни спаси от смърта, болестите, старостта... няма как да ни спаси и от това някой идиот да ни удари с кола или друг идиот да ни убие за парите в джоба. Спасение за душата след смъртта също не е ясно какво означава, тъй като няма кой да разкаже тия неща за душата след смъртта, тъй като никакви души не се връщат от някъде след смъртта. Прераждане също е невъзможно, тъй че и обещанията за прераждане и бъдещ живот са празни приказки. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 25 минути, makebulgar said:

Така и не стана ясно от какво трябва някой да ни спасява, и от какво ще ни спаси Исус?! Явно няма как да ни спаси от смърта, болестите, старостта... няма как да ни спаси и от това някой идиот да ни удари с кола или друг идиот да ни убие за парите в джоба. Спасение за душата след смъртта също не е ясно какво означава, тъй като няма кой да разкаже тия неща за душата след смъртта, тъй като никакви души не се връщат от някъде след смъртта. Прераждане също е невъзможно, тъй че и обещанията за прераждане и бъдещ живот са празни приказки. 

🙂

Успокой се, никой не е тръгнал да те спасява...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Ниkи said:

Може би това е критерия. Но! Но, колкото и добър християнин да си, не можеш да правиш всичко "което трябва". Обратната страна: колкото и да се имаш за нехристиянин, ти неволно правиш нещо от това "което трябва". Няма ясна граница. За това, всички сме християни. 

Какво пречи, ако правиш "каквото трябва", но не си кръстен, не си повярвал, въпреки това да бъдеш спасен? 

Според мен, не е правилно това разделение.

Всички сме християни. 

Интересно мнение или вярване. Ники, това означава ли че хората, които не са съгласни с учението на Исус, за които самият той умря, за да ги избави от греховете/престъпленията им, ще наследят небесното царство, само защото ти го казваш? Не се заяждам, оптивам се да разбера. Според мене на основание на написаното в Библията, не мисля, че може да се разсъждава така. Разбира се ако някой върши добро през целия си живот и никога не извърши нещо , което е зло пред бога, този човек би трябвало да може да се защити на съда. Но според Библията такъв човек няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Etienne said:

Интересно мнение или вярване. Ники, това означава ли че хората, които не са съгласни с учението на Исус, за които самият той умря, за да ги избави от греховете/престъпленията им, ще наследят небесното царство, само защото ти го казваш? Не се заяждам, оптивам се да разбера. Според мене на основание на написаното в Библията, не мисля, че може да се разсъждава така. Разбира се ако някой върши добро през целия си живот и никога не извърши нещо , което е зло пред бога, този човек би трябвало да може да се защити на съда. Но според Библията такъв човек няма.

Откровение, гл. 20

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Така и не стана ясно от какво трябва някой да ни спасява, и от какво ще ни спаси Исус?! Явно няма как да ни спаси от смърта, болестите, старостта... няма как да ни спаси и от това някой идиот да ни удари с кола или друг идиот да ни убие за парите в джоба. Спасение за душата след смъртта също не е ясно какво означава, тъй като няма кой да разкаже тия неща за душата след смъртта, тъй като никакви души не се връщат от някъде след смъртта. Прераждане също е невъзможно, тъй че и обещанията за прераждане и бъдещ живот са празни приказки. 

Мислех че това е ясно, ще уточня. Спасението има няколко фази, всяка от които си има причина. Когато човек поиска да се спаси, той се разкайва за "мъртвите си дела" – всичко извършено без бога. След това той признава Исус за господар и спасител, учител и бог. Следва новорождението, в което човек получава нов дух вътре в себе си. Тази тема би била много сложна за обсъждане според мене. Душата на човека ще трябва да се учи "начетмо и писмо" само че духовно. След това идва един ден, когато всеки човек ще бъде оживен от мъртвите, вярващ или невярващ и тогава тези, които са били оправдани чрез вярата си в Исус ще получат вечен живот в пълнота. Сега, когато човек умре или отива при бога и при неговия помазник, или в мястото на временно наказание, наречено ад/шеол. Обещанието е за бъдещ живот, но има някои събития, които всеки християнин знае от отпит, че има божието свидетелство вътре в себе си.

Също забелязвам през годините, че ако някой служи на бога според истината, в повечето случаи е пазен от гореопианите от тебе  страдания поне в известна степен или за определени периоди. Душата не спира да съществува, понеже човек е направен по божия образ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Etienne said:

? Би ли добавил някакъв коментар, защото не мисля, че разбирам.

Кратичка е, прочети я. Пише си, че всички вярващи в Исус ще бъдат спасени при първото възкресение. А страшният съд е 1000 години по късно. Когато адът и морето ще предадат своите мъртви и всички ще бъдат съдени. Ще се чете книгата на живота. И въпросът е, ако повярвалите в Исус бъдат спасени при първото възкресение, кого ще съдят при страшния съд

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:

Не е мнение или вярване а следване на логика. Ако няма ясна граница, значи всички покриваме изискванията. 

Значи, няма лоши и добри християни. Има християни (съгласни) и нехристияни (несъгласни) 

Християнин е и този, които прави прстъпление след престъпление и после завърши всички фази и... 

... и важното е да е съгласен. А тези... 

... не са важни🙂

Това ми прилича на дресировка

Казано така, но истината е много много по-сложна. Децата на хората, когато започнат да растат, се нуждаят от възпитание и от обучение, и от грижа, и от любов, и от приемане, и от приятелство, и от родители,  и т.н. Всяка липса води до трудности за това дете после, когато порасне, всички го знаем. По същия начин е в дуновния живот.  Човек се новоражда чрез божието слово, после за почва да расте в духовна среда, ако има такава. В духовния живот обаче има една подробност – растежът е доброволен. Така че много упростено може да се нарече дресировка, но както виждаш е по-сложно, а описвам само "върха на айсберга".

И връщайки се на смъртта на Исус, тя е онова необходимо звено, което свързва всичко и без което няма спасение.

А относно християнинът, който върши престъпления: това е много сложна тема. Проблемът е, че когато  човек веднъж отстъпи от истината, после е много трудно за него – хората, които отстъпват стават неузнаваеми, виждал съм не малко. Друг човек, но не го пожелавам на никой. Има особени предупреждения за отстъпниците. И връщането е само ако му се позволи, не може сам да си го измисли. Човек трябва да бяга от някои неща и това е едно от тях.

Границите не се определят от нас, а от бога. Понякога той ги споделя с пророците си, понякога не. А тези, които засягат всички, са записани в Библията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Etienne said:

Разбираемо от гледна точка на будизма например да се мисли така, но от гледна точка на Авраам, той ясно изразява вярата си в един бог, с когото той общува постоянно. Така че те са наречени божии синове и това може да означава вестители, но Авраам говори със бога на небето и на земята физически. Така че не може богът да е метафора.

Ако бог е не познавам, как той може да общува с някой физически на земята? Как някой може да го опознае, да го усети, види или чуе ако той е дотолкова непознавам, че да не може да бъде открита каквато и да е следа от него посредством научните методи и принципи и е извън обсега на човешките изследвания и възможности? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Etienne said:

той се разкайва за "мъртвите си дела" – всичко извършено без бога. След това той признава Исус за господар и спасител, учител и бог. Следва новорождението, в което човек получава нов дух вътре в себе си.

Значи преди да те спаси Исус си тъпак и грешник, а после си най-добрия пич...

Преди 11 часа, Etienne said:

всеки човек ще бъде оживен от мъртвите

Преди 11 часа, Etienne said:

ще получат вечен живот в пълнота

Преди 11 часа, Etienne said:

Обещанието е за бъдещ живот

Много щедри обещания, но реално нямаме данни някой да ги е получил, дори и да е бил най-големия християнин и поп. Нито имаме данни че ислямските джихадисти войни на вярата получават някакви девици след смърта. Трябва да си доста заблуден да вярваш в подобни неща. 

Преди 11 часа, Etienne said:

Също забелязвам през годините, че ако някой служи на бога според истината, в повечето случаи е пазен от гореопианите от тебе  страдания поне в известна степен или за определени периоди.

Така ще каже всеки апологет и поп, за да оправдае вярята и за да привлече нови църковни дарители на пари. Реалността обаче е, че и най-големите християни живеят като всички останали хора и са сполетявани от същите болести, трагедии и накрая влизат в същата земя. Такъв е кръговрата на живота за всяка твар по земята без значение дали е християнин, богомолка или антилопа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Господа, тези райски обещания за девици всъщност доказват, че даже и Господ е поддръжник на половата дискриминация! Забележете, че на него въобще не му пука какво биха искали самите девици😴 Раздава ги на праведниците като че са някакви бонбонки😉 А "праведниците" тук на земята с радост си представят как ще ги "консумират" там - в рая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Господа, тези райски обещания за девици всъщност доказват, че даже и Господ е поддръжник на половата дискриминация! Забележете, че на него въобще не му пука какво биха искали самите девици😴 Раздава ги на праведниците като че са някакви бонбонки😉 А "праведниците" тук на земята с радост си представят как ще ги "консумират" там - в рая.

И това се случва в рая, там където отова душата, а не тялото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Ниkи said:

Става въпрос за душевни девици (с неомърсена душа). 

Ми то май няма такива... на Земята.

Знаеш притчата: Господ казал да хвърлят камък върху омърсената жена само тези, дето никога не са си помисляли да изневерят на половинките си. (душата си иска нейното по биологични причини😶)

(имаше скорошен виц с подобни попски работи: "Тя е вещица, изгорете я!.."  "Ама, шефе, тя е много красива..."  "Добре, после я изгорете!"🙄😞)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.12.2022 г. at 0:43, Димитър Йорданов said:

Ако бог е не познавам, как той може да общува с някой физически на земята? Как някой може да го опознае, да го усети, види или чуе ако той е дотолкова непознавам, че да не може да бъде открита каквато и да е следа от него посредством научните методи и принципи и е извън обсега на човешките изследвания и възможности? 

Да това е един от най-съществените проблеми на човека: богът е свят и е наистина отделен от творението си, което е паднало в престъпление. Но същевременно той е близо до всеки един от нас толкова много, че е както казва Библията близо до нас, в сърцето ни и в устата ни, защото ако признаем, че Исус е Господарят и повярваме, че богът го е спасил от мъртвите, ще се спасим. Така че неговата отдалеченост и близост са относителни. Той е близо, когато човек го повика и го потърси, много близо. Но не може да бъде търсен с научни методи, които изследват да кажем вселената, понеже богът е извън тази свелена, а поради престъплението е далеч от човека. Когато Мойсей коментира същата тема и иска да види бога, богът му казва, че не може човек да го види и да остане жив – вероятно това е основната причина той да не е тук, ако изобщо може така да се каже. Има нещо, което говори за бога и това е самите направени неща – те са наистина добре направени с мъдрост, мощ и красота, – кой не обича да се разходи в парка или да види някой залез край морето. Другото, което говори за бога са речите, които той е казал за себе си и днес обхванати от неговата книга (по-скоро много книги) – Библията. Това негово решение предизвиква много спорове през вековете, защото на хората им изглежда по-естествено богът да е по-видим, по-ясвен, по-лесен за разбиране. Повярвай ми това е най-доброто решение – да търсиш бога, както той е заповядал.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...