Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Да де, ама някои забравят, каква е температурата на върха на цигарата и колко никотин 'оцелява' ;). Ето колко е грешно без да разбираш поне малко е да се водиш по статистиката. Еди колко си мг никотин в цигара, еди колко си в кутия, в стек. Летална доза еди колко си. Да ама тази летална доза е ако ти е инжектиран, а не ако е пушека ;). Има еднин интересен случай свързан с никотина. Когато е изолиран чист никотин в края на по-миналия век или началото на миналия (вече се е знаело, че е силна отрова), един племенник решил, да 'елиминира' богатия си престарел вуйчо, наливайки му чист никотин в....ухото (може би по аналогия с някои схващания за живака). Да ама никотина се разтекъл, вуйчото се събудил и ухапал племенника. Резултат: на вуйчото му няма нищо, племенника умира от отравяне с никотин, защото той попада в кръвта директно, заради раните от ухапване. Наистина е силна отрова! Но зависи къде ще попадне ;).

Всички знаят за Распутин, че са се опитали да го убият по много начини, но накрая умира от....удавяне (защото не е 'искал' да мре и там едно офицерче го потапя под водите на Нева). Всички цитират, че му е даден и калиев цианид в тортата, но той кой знае защо не е умрял! Нещо свръх естествено е имало наистина значи! Но само химиците знаят, че калиевия цианид е безвредно в-во, отровата е синилната киселина (по разпространеното наименование на циановодорода), а малко химици знаят, че калиевия цианид се стабилизира с пудра захар и вода, образувайки трудно разрушим комплекс. Те затова не е умрял Разпутин ;). Няма нищо свръх естествено!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някои се опитват да оправдаят факта, че са пушачи едва ли не с аргумента, че, видите ли, тютюнопушенето НЕ било вредно.

Сигурно си мислят, че то е много полезно, понеже не е забранено в Библията... Когато Библията е била съставяна, тютюнът не е бил познат на нейните съставители.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да де, ама някои забравят, каква е температурата на върха на цигарата и колко никотин 'оцелява'

В момента на вдишването температурата на върха на цигарата достига 600-900 градуса.

При пушенето се извършва суха дестилация на тютюна, в резултат на което се образуват токсични вещества, като освен никотина тук влизат етерични масла, въглероден оксид, въглероден диоксид, амоняк, тютюнев катран, радиоактивни вещества (полоний-210), олово, бисмут, антимон, калий, а също оцетна, мравчена, валерианова и циановодородна киселина, сероводород, формалдехид и др.

Особено опасен е радиоактивният изотоп полоний-210, по-голямата част от него остава и се натрупва в организма и под въздействието му се стига до онкологично израждане на клетките.

Човек, пушещ една година по 20 цигари дневно, получава същата доза радиация, както ако са му направени 200 рентгенови снимки годишно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои се опитват да оправдаят факта, че са пушачи едва ли не с аргумента, че, видите ли, тютюнопушенето НЕ било вредно.

Сигурно си мислят, че то е много полезно, понеже не е забранено в Библията... Когато Библията е била съставяна, тютюнът не е бил познат на нейните съставители.

Кой!?!

Кои се опитват да оправдаят факта, че са пушачи и с какво?

Определено е вредно, но да употребяваш, захар, сол, мас, не е ли? Въпроса е, че всеки си решава за него си, какви 'отрови' ще приема. И не вредата за пасивните пуачи вече не важи поне в БГ.

Библията е съставяна в продължение на векове, тютюн не е имало, имало е опиум обаче.

В момента на вдишването температурата на върха на цигарата достига 600-900 градуса.

При пушенето се извършва суха дестилация на тютюна, в резултат на което се образуват токсични вещества, като освен никотина тук влизат етерични масла, въглероден оксид, въглероден диоксид, амоняк, тютюнев катран, радиоактивни вещества (полоний-210), олово, бисмут, антимон, калий, а също оцетна, мравчена, валерианова и циановодородна киселина, сероводород, формалдехид и др.

Особено опасен е радиоактивният изотоп полоний-210, по-голямата част от него остава и се натрупва в организма и под въздействието му се стига до онкологично израждане на клетките.

Човек, пушещ една година по 20 цигари дневно, получава същата доза радиация, както ако са му направени 200 рентгенови снимки годишно.

Никотина не се образува, в момента на вдишването, той си е там в тютюна, но голяма част от него се разлага от т-ратурата. Въглероден оксид се образува, но не и въглероден диоксид, него така и така си го дишаме. Амоняка по-скоро се разпада в момента на образуването. Хихихи, много ми е интересно, как ще 'образуваш' полоний и олово, бисмут и антимон, че и калий, като пушиш?

Аре бе! Синтезират ли се някак си? Еньо мислех си, че имаш не елементарни, а доста по-голями знания в химията, е ще си ревизирам това виждане :(.

Калий!! И той ли е.....вреден? Все си мисля, че и натрий има? Както и половината Менделеева т-ца.

Хммм, а в месото знаете ли какво има? А в хляба?

Не споря, тютюна извлича разни в-ва от почвата, ма ако си мислите, че пшеницата, царевицата и други зърнени не извличат много се лъжете. А и тревата с която се хранят говедата, а пук ние с тях (говедата).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еньо мислех си, че имаш не елементарни, а доста по-голями знания в химията, е ще си ревизирам това виждане.

Калий!! И той ли е.....вреден? Все си мисля, че и натрий има? Както и половината Менделеева т-ца.

Ако започнем да ги разглеждаме "научно", започваме със хром - в тривалентната или шествалентната му форма N-нитрозодиметиламин (ON-N(CH3)2, бутадиен - C4H6, циановодородна киселина - HCN (NaCN, KCN и така нататък ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за отделяните при пушене бензпирени и формалдехид нищо не казвате;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за отделяните при пушене бензпирени и формалдехид нищо не казвате

Да, H2CO - най-засегнати от него са пасивните пушачи, неволно вдишващи тютюневия дим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че действа на принципа на курарето. В смъртоносни дози втвърдява мускулите до такава степен, че блокира диафрагмата и от там дишането. Жертвата умира от задушаване. С уточнението, че курарето действа през мускариновите рецептори, а не през никотиновите.

В същото време химикалът, на който и никотинът, и курарето са агонисти, е ацетилхолинът, който се произвежда естествено от човешкия организъм и отговаря, измежду много други неща, точно за това - за мускулния ни тонус. И при свръхпроизводство предизвиква същото, което и никотина. Или поне така го помня.

Курарето е антагонист на никотиновия рецептор, затова действието му се неутрализира с инхибитори на холин-естеразата. Никотинът е агонист, заради което първата сутрешна цигара значително засилва позивите за ходене по голяма нужда. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

No comment!

post-471-0-30109400-1388913689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
20111214.jolcskoyif.jpg
Първата българка, танцувала в парижките театри “Лидо” и “Фоли Бержер”, Фео Мустакова и на 103 успява да очарова всички с магнетичността си и изисканите си обноски, като с непринудена усмивка предположи, че дълголетието й е наследствена черта: “Никога не съм спазвала някакъв специален режим, пуша доста и винаги си нося по 2 кутии цигари в чантата, но понякога си забравям запалката”.

Фео Мустакова е родена на 14 юни 1909 г. в Солун. Има 60-годишна кариера. В края на 20-те години на миналия век дъщерята на генерал Мустаков заминава да учи балет в школата на Олга Преображенска в Париж. Талантът й е оценен веднага. Тя е първата българка, солистка във "Фоли Бержер" и "Лидо". Работи с Фернандел, Жозефина Бекер, Шарл Боайе, танцува по големите сцени на Европа и Америка. В Париж българката е една от първите дами, която хвърчи с пълна скорост с автомобил по улиците. “Върнах се в края на лятото на 1939 г. и на следващия ден германците нахлуха в Полша. Прибрах се, защото тук бяха всичките ми роднини, а годеникът ми ме чакаше вече 10 години”, спомня си столетницата.

С натрупания опит след завръщането си в България Фео Мустакова заема солидно място сред най-добрите балетни педагози. Създава частна школа, през която минават много от родните звезди, основава балета на Музикалния театър и поставя танците в 32 оперети и опери из цялата страна. Гастролирала е и в Софийската опера като солистка във “Фауст” и “Иван Сусанин”. От 1950 г. е балетмайстор, а от 1954 до 1960 г. - главен балетмайстор в Музикалния театър. И днес легендарната дама не спира да се интересува от съвременното танцово изкуство. “Уж балет, а после гледаш - аеробика, след малко акробатика, хвърлят се натам-насам”, разказва Мустакова.

“Благодаря ви много за вниманието и за радостта, която ми създадохте - промълви Фео Мустакова. - Те ще ми стигнат до края на живота. Жалко, че не ми остава още много. Желая на всички ви живот и здраве. И не се измъчвайте, гледайте по-леко на всичко!”
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ДЕСЕТ СТЪПКИ ЗА ОТКАЗВАНЕ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО
Стъпка 1
Определете дата за спиране. Отбележете деня в дневника си. Наденете хомота и понесете последиците. Постепенното намаляване няма да Ви свърши работа.
Стъпка 2
Скъсайте с изкушението. Изхвърлете на боклука цигарите. Скрийте пепелниците.
Стъпка 3
Пийте повече вода и други течности. Хапнете парче плод, резенче лимон. Това ще прочисти организма Ви.
Стъпка 4
Правете физически упражнения. Щурейте, лудувайте! Опитайте всичко – тичайте по стълбите, играйте гимнастика, плувайте, пързаляйте се с кънки. Колкото повече се занимавате, толкова повече ще Ви се иска да го правите и ще Ви е по-лесно.
Стъпка 5
Мислете позитивно. Ако почувствате главоболие или болки в гърлото, това може да означава, че Вашият организъм започва да се възстановява. Оплакванията Ви скоро ще изчезнат.
Стъпка 6
Разбунтувайте се срещу рутината. Някои привични ситуации ще усилят желанието Ви да запушите - кръчма, бар, дори едно кафе. Установете моментите на най- силно изкушение. Не допускайте да „бъдете хванат”.
Стъпка 7
Една цигара е твърде много. Не си позволявайте „само” една, защото тя ще Ви провали. Не си намирайте оправдание за едно „дръпване”. Ако сте пристрастен към никотина, една цигара ще повлече хиляди.
Стъпка 8
Погрижете се за себе си. Без цигари – с повече пари! Разхождайте се и си създайте удоволствия. Купете си подарък. Позволете си нещо, за което дори не изгаряте от желание.
Стъпка 9
Изстрадайте изкушението да закусите. Ако се безпокоите, че ще напълнеете – яжте плодове, пресни зеленчуци, дъвчете дъвка без захар. Те ще ангажират устата и ръцете Ви, но оставете талията си на мира.
Стъпка 10
Един ден, по някое време… Не мислете за цял живот без цигари. Просто мислете за днес. Вие отказвате да запалите цигара. Вие можете да го направите.
Успех!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ДЕСЕТ СТЪПКИ ЗА ОТКАЗВАНЕ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО

Стъпка 1
Определете дата за спиране. Отбележете деня в дневника си. Наденете хомота и понесете последиците. Постепенното намаляване няма да Ви свърши работа.
Стъпка 2
Скъсайте с изкушението. Изхвърлете на боклука цигарите. Скрийте пепелниците...

Сигурен метод, който работи безотказно при 80% от хората, които искат да откажат тютюнопушенето

- дъвчене тютюна от цигара през 6 ч. по 1/4, 1/2, 2/3 и 1 цигара ...

Дъвче се до позиви на повръщане, не е задължително да се достигне максималната доза.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някога се е вярвало, че дъвченето на тютюна е полезно. Оказва се, че и дъвченето му (освен изпушването му) също е вредно за организма.

Но временното му дъвчене, за кратко, ако наистина отказва от тютюнопушене, сигурно е приемливо... Чувал съм, че онези, кoито дъвчат тютюн (вместо да го пушат), не го пушат.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

вече има никотинови дъвки, никотинови лепенки, антидоти /напр. цитизин/, които в комбина с никотина предизвикват отвращение, граничещо с позиви за повръщане. Демек за слабохарактерните отказвачи опции - бол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм го пробвал, щото никога не съм пушил, но съм свидетел как 4 от 4 души /демек 100% :) / се отказаха от цигарите. Номерът е по дължината на цигарата да се намушка косъм от пръч и мераклията за отказване да я изпуши докрай или докато повърне. Пробвалите казват, че в мига когато си помисли за цигара, веднага му се връщат "приятните " спомени, чувството било доста запомнящо се и неповторимо :grin:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм го пробвал, щото никога не съм пушил, но съм свидетел как 4 от 4 души /демек 100% / се отказаха от цигарите. Номерът е по дължината на цигарата да се намушка косъм от пръч и мераклията за отказване да я изпуши докрай или докато повърне. Пробвалите казват, че в мига когато си помисли за цигара, веднага му се връщат "приятните " спомени, чувството било доста запомнящо се и неповторимо

Прави се с игла G34 0.8mm. Вкарва се иглата в цигарата до показване на върха и, вкарват се косми от пръч колкото се поберат да се покажат от другата страна, хваща се снопа косми, задържа се и цигарата и се издърпва иглата така, че космите да останат в цигарата ...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това явно ще е екстремално преживяване. Требе да се пробва.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави се с игла G34 0.8mm. Вкарва се иглата в цигарата до показване на върха и, вкарват се косми от пръч колкото се поберат да се покажат от другата страна, хваща се снопа косми, задържа се и цигарата и се издърпва иглата така, че космите да останат в цигарата ...

Според мен всякакви косми са еднакво непоносими когато горят...Или му дай една пура от 15 см да я изпуши като цигара също води до повръщане. Но маже и шамари. Едно дърпане едно ожулване. След 3-4 шамар гарантирано ще се откаже от пушенето за този ден...

Иначе ако не е мотивиран тоест той самият страдащ не иска, с нищо не можеш го накара да се откаже. Било то алкохол, дрог, пушене....СМСМ :excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Не преекспонираме ли малко вредата от пушенето?

Не съм специалист в много сфери и не искам да вземам отношение където не съм компетентна .

Там където съм, обаче ми правят впечатление някои необосновани и дори налудничави твърдения,

които създават у мен усещането , че нещата не са съвсем черни и бели и в други аспекти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"А как би коментирал това съдържание в тютюна?

- Полоний 210 е радиоактивен елемент, който излъчва много повече алфа частици дори от плутония, използван в атомната бомба, пусната над японските градове Хирошима и Нагасаки. Периодът на разпадане на полоний 210 е около 138 дни.. Това прави елемента хиляди пъти по-радиоактивен от ядрените горива, използвани в първите атомни бомби.

- Радий 228 и олово 210 са други радиоактивни изотопи. "

Така си е - съдържат се в тютюна както и в аспержите , ягодите , брюкселското зеле и черешите. :)

Всъщност вече схванахте идеята - съдържат се навсякъде и от научна гледна точка изказването:

" Черешите съдържат Полоний 210 !!! Това е радиоактивен елемент, който излъчва много повече алфа частици дори от плутония, използван в атомната бомба, пусната над японските градове Хирошима и Нагасаки. Периодът на разпадане на полоний 210 е около 138 дни.. Това прави елемента хиляди пъти по-радиоактивен от ядрените горива, използвани в първите атомни бомби. Радий 228 и олово 210 са други радиоактивни изотопи съдържащи се в черешите."

Си е коректно! Въпроса е в количествата. В камион с цигари може да се съдържа по-малко Полоний 210 отколкото във една салата от маруля.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

хахахах.Верно ли някой би пушил косъм от пръч за да "откаже цигарите"? човечеството малко по малко изтрещява и причината едва ли е в тютюнопушенето, но, разбира се, късмет на мераклиите да пушат косъм от пръч.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"- Полоний 210 е радиоактивен елемент, който излъчва много повече алфа частици дори от плутония, използван в атомната бомба, пусната над японските градове Хирошима и Нагасаки. Периодът на разпадане на полоний 210 е около 138 дни.. Това прави елемента хиляди пъти по-радиоактивен от ядрените горива, използвани в първите атомни бомби."

Това по-горе рбира се е голям майтап! Период на полуразпад е времето за което поради разпад на нестабилен изотоп на хим. елемент, неговото количество намалява наполовина. Т.е. ако имаме 1 000 атомни ядра полоний 210 след 138 дни те ще са 500, след 9 месеца ще са 250, след година и половина вече малко над 60. С отлежаване на тютюна полония практически изчезва. Счита се, че след 10 разпада, елемента практически изчезва, т.е. след 1380 дни или 3 години и 9 месеца. Разпада продължава даже когато тютюна е преработен в цигари. Следващото изречение макар и вярно показва какво значи манипулация ;). Наистина един елемент с по-късо време за полуразпад 'излъчва' повече радиация от друг с по-дълга, но за еквимоларни количества. Т.е. ако сравнявме 1 грам полоний, трябва да го сравняваме с 1 грам уран или плутоний. Ще припомня също, че полония е много рядък елемент (и то полоний 209). От 1 тон уранова руда е получен само 0.2 гр. полоний 209.

По-горе се спомена, че много растения 'извличат' полония. Това не е някаква особена селекция, просто извличат минерали и/или елементи, които са в почвата в която виреят. Много по-опасни са тежките метали. Навремето преди забраната на тетраетилоловото, като стабилизатор в бензините, всичко около пътищата и в градовете 'бъкаше' от оловни соли, които освен че се вдишваха, проникваха в почвата и се ивличаха от там чрез растенията, а ния ги поемахме чрез консумация на храните. А оловото не се разпада.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хахахах.Верно ли някой би пушил косъм от пръч за да "откаже цигарите"? човечеството малко по малко изтрещява и причината едва ли е в тютюнопушенето, но, разбира се, късмет на мераклиите да пушат косъм от пръч.

и на мен ми идва в повече идеята да се пуши козина, та била тя от пръч, коч или от неопърлените мустаци на някоя мома /колкото и секси да изглеждат последните/.

. . .

Има куп медикаменти по аптеките с чиято помощ се преодолява липсата на никотин..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да е секси, но не помага за отказване, щом сред дамите с мустаци има и пушачки:

53DD18258.jpg

Тази е най-известната ,според мен, сред тях. Наскоро имаше много хубав филм За Фрида Кало по ТВ1000.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...