Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, *abi* said:

Аз съм За ограничаването, било то и в "унгарски" стил.

Стана ми много любопитно, в какво се изразява този стил?

 

Преди 16 часа, makebulgar said:

Бори се за това да му е разрешено да си пафка навсякъде,

 Това, че пушачите се борят за повече привилегии е доста клиширано мнение и отношение. 

Аз пуша, но съм против да се пуши на места извън определените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Б.Богданов said:

Стана ми много любопитно, в какво се изразява този стил?

Някъде из темата съм споделила за отношението им към пушенето. Жестоки са към пушачите. Никъде из Европа напоследък не съм срещала такова демонстративно- негативно отношение. В други страни, въпреки негативизма са доста по-дискретни и толерантни. Учудих се, на преднината им в класацията на пушещите в Европа. :) На място човек остава с впечатлението, че в Унгария пушенето е забранено едва ли не със Закон и съвсем скоро ще започнат да арестуват.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б.Богданов said:

Аз пуша, но съм против да се пуши на места извън определените.

Дори и "определените" места трябва да се ограничат, защото на практика са "неопределени". Докато унгарците вече ограничават драстично и външните територии - тук може, тук стоп. Навита съм да ме ограничават - няма проблем. Те са правите - не трябва да се пуши.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, *abi* said:

Те са правите - не трябва да се пуши.

Може би са прави, но пушенето е въпрос на личен избор. Ултра крайните мерки често пъти имат обратен ефект.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, *abi* said:

На място човек остава с впечатлението, че в Унгария пушенето е забранено едва ли не със Закон и съвсем скоро ще започнат да арестуват.  

Аз останах с подобно впечатление от отношението на полицията в Турция преди няколко години. Като че ли искаха да станат по-европейци от европейците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Б.Богданов said:

Може би са прави, но пушенето е въпрос на личен избор. Ултра крайните мерки често пъти имат обратен ефект.

Така е, но не може и всяко удобно открито пространство да е превърнато в пепелник, пушат по детски площадки, пред училища. "Културата" на свободно оставените на вън пушачи (и пиячи) масово е изнервяща :) За това поддържам идеята дори в територията на определени с някакви ясно цитирани граници, открити пространства да има ограничения, придружени с глоби. 

Надявам се средният % показан при унгарците да не е от ултра-мерките, а остатък от миналото.

Интересно е обаче това за Турция. Като много либерални за пушенето България и Гърция имат обяснение за високия %, ако той зависи от мерките. Турция от скоро ли е започнала да се държи така? Нямам предходни наблюдения. Дали е въпрос на културите ни? От цените на цигарите ли зависи колко се пуши? Каква ли е комплексната формула се пита в задачата.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

никой не е споменал психичните аспекти на тютюнопушенето. А и някои други...
 Още в първата страница на темата имаше много характерен коментар, който есенцирано може да се преизрази с "знам че е вредно, информирана съм, но си пуша - та е. Не мога да ги откажа... само опити... и после пак...".

Имаме тема на друго място, в друг раздел - "фактите нямат значение". :) Тази тук е темата пример, в която дори и интелигентни люде, информирани, научени... не могат да повлияят на деструктивно за тях поведение. Както и личащите си навсякъде пристрастия - срещу... за... пасивни или активни пушачи, вреди...

Освен всичко това пушенето на тютюн образува зависимост - психична и физиологична. Мозъка и неврологични процеси и програми, участват във всичко това. Обикновено, както  в темата тук, се постановяват цитати, публикации... свързани с физиологичния аспект, като се пропускат психичните и невронните.

Много е написано, много може да се прочете. Аз ще напиша нещо, което съм извел по време на изучаването на това явление преди някакви си години.

Преди всичко - не пуша, никога не съм пушил, освен заради един бас, в 10-ти клас, който спечелих цели 10 лв... (в '84-та това бяха доста пари). Оттогава разбрах че пушенето и аз няма да вървим заедно пред битието ми. И така е и досега.

Но зависимостта - вече е психичен аспект и на него съм посветил голяма част от внимание, време и усилия за вникването им, защото това е универсално човешко явление...

В общия смисъл - пушенето на цигара е начин за прием на никотин в организма, който влиза в участие в невронната химия - налице са доста изследвания - повлияват се памет, концентрация... Въпроса е, че приема на никотин през процес на горене на тютюневи листа е възможно най-мръсния начин за неговото поемане в организма. И в тази връзка - никотина, не е отрова. Или въпроса за отровите, както и ползите и вредите се определя в по-голямата си част от дозата. Да се цитира тук прагът отвъд който следва летален изход, не е практично, защото такова поемане през цигарен дим е невъзможно. В този смисъл обобщавам - не никотина е проблема на физиологичния аспект на отравяне с цигарен дим, а са останалите големи количества деривати от вещества и изгарянето им.

Разбира се, веднага застава въпроса - щом никотина е основната причина за пушенето, защо при толкова много хора приема по друг начин на същото вещество не им носи нужното, както с цигарата... :) Именно оттук идва простия извод, че пушенето на цигара подава други въздействия, които носят нещо много важно за пушещия. В чисто принципно положение, основното което носи ролята на магнит и образува зависимости в психичните процеси, това е намесата на "външни вещества" които променят химичната игра на мозъка, във вътрешните процеси по баланс между страхови и освобожаващи процеси. Или - най-общо - нещо като психичен аналог на другите физиологични регулационни системи (симпатикова-парасимпатикова, примерно). 

Наличието на такива вещества от природата и живота, носи въздействие върху възприятието на човека - оттам на отражението и поведението. Такива вещества съпътстват човешките култури навсякъде по глобала и географията му. И както всичко друго, те носят ефект върху самия човек, но той има съответната "цена". Значимостта и въздействието на ефекта, съответно и цената - са тясно зависими от "дозата" и възможността за нейния контрол и управление. Както и че... измененията на съзнанието на индивида под въздействието на външни химични вещества, е пряка заплаха за неговите естествени психични процеси, които са тясно зависими от неврохимията му.

И все пак - кои са другите аспекти, които оформят толкова облика на пушенето на цигари от тютюневи листа

На първо място - пушенето е значителна част от социалното общуване (заедно с кафето и алкохола). Социалния аспект носи на употребяващите ги специфични ползи и компенсации...

На второ място - малко е известно за психичния аспект на самото пушене, защото именно той е по-значимия "наркотик" в сравнение със самия никотин и това е причината за проблемите и неуспехите с "отказването".

Основния компонент в психичния аспект при пушене, е т.н. "орален рефлекс (комплекс)"... Ако трябва да се опише повече за това явление този текст би нараснал значително, а и без това стана прекалено дълъг. Ако някой проявява интерес, ще опитам, но .

ОРАЛНИЯ РЕФЛЕКС, заедно с повторяемостта на едни и същи действия (компулсии), при определени условия, заедно с никотиновото въздействие, подават образуването на "павловска второсигнална верига". Нейната най-голяма значимост в общ план е, - че тя намалява праговете на стрес, на страхуване, на тревожност и несигурност...

Това е всъщност основата на всеки "наркотик" и именно комбинираното въздействие е основната причина толкова хора да ползват "дъвки", клечки, да опитват с лепенки или "ел.цигари". Както и за всичко друго в тази посока, отказването на цигарите не е само до спиране на пушенето. И се знае че нужния "допамин", който е произвеждан с общото въздействие от цигарите трябва да се пренасочи през нещо друго. Допаминовите комплекси в мозъка играят изключителна роля за контролирането на поведението и по-точно - те създават "ефекта на наградата"... А производството на допамин (или останалите неврохимични компоненти, които са преки участници в приятните изживявания) при стимулация от външни дразнители, изменя неговия естествен баланс и става пряко зависим от "външния стимулатор".

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мн. добро споменаване на оралния рефлекс от Рамус. Пушенето най-често се замества с ядене (пак през устата). Една мъничка тайна е: ако ще се спират цигарите, вниманието да се пренасочи изцяло към контрола над храната. Успелите обикновено не напълняват. (Това за тези, които ги е страх, че ако спрат да пушат ще напълнеят)

Всичките зависимости са и психически и не опират само до "спирането" на действието (пия, пуша, не играя хазарт и т.н.). При повечето хора за цял живот остава рецидив. С времето все по-рядко им се пие, пуши, играе и т.н., но въпреки има моменти на пожелаване. За това няма "бивши". Един път прекратена като практика, зависимостта иска своите личностни битки до края. А някои крайно зависими пушачи, за да спрат своевременно (първите три седмици) имат нужда направо от строго  клинично (контролипано от достъп до тютюн) настаняване, въпреки че това май не се практикува никъде - на тях нито лепенки, нито дъвки ще им помогнат.

В основата на прекратяването, на която и да било зависимост е признаването/осъзнаването на проблема (взимането на решение за отказ) и научаването да се казва "не" на себе си (по отношение на зависимостта) и на другите (подстрекателите, които ще положат всякакво старание да си върнат цялостта и комфорта на средата - те са най-големият проблем защото не само, че не съдействат, не се съобразяват, но дори настояват, че "няма проблем"). При повечето зависимости началото на "края" (край винаги е в кавички) може да наложи дори пълна промяна на средата - за известно време, а при по лабилна психика и за винаги (прим. алкохолиците не бива да се връщат към общуване в пиянските си компании, наркоманите при "приятелчетата", на хазартно зависимите се отнема достъпа до средства и "контрола" върху тях). Проста, но единствената доказано ефективна формула.

ПС. При зависимостите свързани с пряка материална/физическа/духовна вреда за околните важна стъпка е извинението, за намаляване вината от стреса на последващото самоосъзнаване. И т.н.

Важно: ако реши някой от пушачите тук да спре - нека предупреди приятелите си пушачи по никакъв повод да не му дават цигара :) дори с цената да им се нацупи. Всяка крачка назад може да доведе до завръщане на зависимостта в първоначалната му степен, дори в повече.

Link to comment
Share on other sites

Контрол самоналожен, това е нужно.
Когато пожелая пуша , пия, играя хазарт  , животът ми е хазарт. Ходя по чуждо и младо, изпитвам голямо удоволствие да нарушавам закона.  За всички тези удоволствия е нужен самоконтрол :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чета сега едно интервю с професор по белодробни болести...

Та какво казва той за пушачите...

Българите пушат, защото са болни, стресирани и много нещастни. Може да се каже и обратното - че българинът е болен, защото много пуши и е много нещастен. И е загубил своя самоконтрол.

По скАлата на щастие българите сме на много ниско ниво - на нивото на Ирак, където се водят военни действия и на о-в Хаити, където върлуват цунами, урагани и тайфуни. Причината е липсата на политическа и институционална воля нещата да се подобрят.

Това, което е важно да се каже, е, че категорично няма здравословна доза тютюн. Дори и "само" една цигара е вредна. Има сериозни научни данни, които показват, че ако спреш цигарите на 40 години, печелиш обратно 9 години от живота си, а ако спреш на 50 години – само 6, т.е. три години от живота вече са загубени. Такива са доказаните закономерности – който не спре да пуши до 40-тата си година, губи част от живота си.

Цигарите не са решили проблемите на никого. Със спирането им поне няма да си добавите нови проблеми в здравословен план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само една цигара на ден, но и чаша вино е смъртоносна. http://m.vesti.bg//zdravoslovno/uchenite-kazvat/ako-piete-vino-i-pushite-prochetete-tova-6062467

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 15.12.2016 г. at 9:10, ramus said:

Пушенето заема значителна част от социалното общуване (заедно с кафето и алкохола). Социалният му аспект носи на пушачите специфични ползи и компенсации...

За приобщаването на непушачите или

Трябва ли да пропушим, за да ни приемат колегите?

Човек, който е изграден като личност, не би трябвало да има нужда от пушенето като допълнение, за да бъде ефективен в общуването или в работата си. Ако обаче такова нещо се случи с възрастен човек, това е симптом за личностен проблем. В такъв случай е важно да се разбере причината на индивидуално психологическо ниво - може би човекът изпитва някаква непълноценност, не се чувства на мястото си, преодолява някаква стеснителност или има конкретна цел и се стреми да я постигне, като се присъедини към определена група в организацията. 

На работното място споделеното пушене изпълнява социална функция. То помага за приобщаването, ако си нов служител; за поддържането на здрави и полезни връзки с колеги и дори - за по-лесно и неформално общуване с началниците, които иначе нямат време, но ако е за един фас, все ще намерят; и гарантира, че до теб ще достигат важните/актуални новини и клюки за фирмата и за хората в нея. С други думи, за да се чувстваш в свои води в офиса, волю-неволю трябва да станеш част от групичката на пушещите…

Социалната роля на цигарите обаче не бива нито да се подценява, нито да се преувеличава. Цигарата не е универсално социализиращо средство, а - просто едно оправдание хората да се събират заедно. При пушенето става дума не за някаква комуникативна стратегия, а - за зависимост. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди ЕС да наложи в България законите срещу тютюнопушенето започнах работа във една фирма в ПТО, и в стаята двама колеги пушиха постоянно. Толкова здрав лисичарник се получаваше, че очите ми сълзяха дори и на отворен прозорец. Напуснах на 11-тия месец. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ISTORIK said:

За приобщаването на непушачите или

съвсем не... има грешка в интерпретацията. Аз говоря за психичните аспекти, свързани с пушенето. Социалния аспект, е също психичен, защото е част от социалните инстинкти. В тази връзка обобщавам че пушенето, както и кафето и алкохола... са обвързани със социалното поведение и като такива са елементи на социалните поведенчески транзакции. 

Например - пушенето предпоставя спефицичен мост между двама пушачи, инстинктивно - е като форма на сближаване, защото е налице нещо общо и когато са заедно, то е усещане за споделеност. Начина на предлагане на запалка или направо запален пламък, също и споделяне на самите цигари от кутията на единия... Налице е дори и като част от игрите на ухажване, чрез обмена на сигнали при сближаването...

При отказването на цигарите от тия елементи също се пораждат липси, защото многогодишното повтаряне, в поведенческо отношение образуват павловски второсгигнални комплекси. А прекратяването на спиране на цигарите, означава че отпадат и тия елементи от общия спектър, свързан с пушенето... 

Успешно ли обясних или да опитам с други думи?

 ИСТОРИК, ти си твърдо против пушенето и за теб дори има елемент на антипропаганда. За теб това е някакъв тип социално зло. Не оспорвам, но за мен явлението ПУШЕНЕ е просто неразделна част от социалния живот. Не е решение да се забранят цигарите, алкохола или кафето, сладкото или шоколада, наркотиците... Това не е решение на нищо, защото докато е налице търсене, ще се намира и предлагане.

Търсенето е ключа - нуждата на ХОМО да поеме лесна доза от наградното си изживяване, като тотално обърква поведенческите заложени невронни механизми, със заместването и появата на вещества, които участват в тях. Мозъка на повечето хора не може да се справи с натиска на образуване на зависимост.

Но не е идеята да се лишат хората, защото това вече е невъзможно. Наркотичните вещества не са проблема - проблема са огромния контингент потенциално зависими. И хора които не са в състояние да се адаптират, да се справят със стреса по естествен път, чрез вътрешни усилия, организация, чрез заложени вътрешни механизми, а търсят външните патерици чрез каквото се предлага. Достъпът вече не е проблем за никого, няма как да се забрани. Има толкова опити вече, в толкова много държави... но нито един успех. НИТО ЕДИН!!!

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куриози:

Study finds nicotine safe, helps in Alzheimer's, Parkinson's

Nicotine, the Wonder Drug?

и доказателството:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1558007 

Официалният световен рекорд по дълголетие принадлежи на Жана Луиза Калман.
Тя живяла 122 години и 164 дни, била пушачка и изяждала близо килограм шоколад седмично.

Иначе съм непушач и в никакъв случай няма да рекламирам това сред пушачите :) 

Пледирам за изкореняване на пушенето, но смятам, че с драстични закони няма да се постигне нищо.

Няма кой да ги съблюдава. Дегенерирането на нацията отдавна е минало критични размери.

Може, обаче, с подходящи лозунги, закачени на подходящо място да се докачи честта и претенциите на дадена социална група така че тя да намали пушенето или поне да се крие.

Ето: 

    "Селяндури! Тук не се пуши !"   -   това може да бъде стикер, който акивисти да лепят на масово, така че където и да се събере групичка, пред очите винаги да попада такъв стикер.

    ""Аз, доктор Иванова, Ви уверявам, че ако пушите, много ще ме затрудните да Ви излекувам."

    Последното ще подейства поне на докторките, които пушат на работното си място.

   Смятам, че ако се изкорени всеобщата простотия, ще се изкорени и пушенето.  Забелязах, че сред младите програмисти, въздържателите от пушене, даже и пиене преобладават, за контраст с другата част от младежта.

Не знам дали вече се е обсъждало, но искам да обърна внимание на една косвена, но много значима вреда от пушенето.  Пушачите създават болно поколение. Непрекъснатите дарителски кампании и вайкания на журналисти отклоняват много средства за безнадеждно лечение на пушачи и децата им. В същото време 100 други деца, които се нуждаят от много по-малко за пълното си рехабилитиране, са лишени и някои стигат до инвалидност, което значи обществена непълноценност.  Вредата за обществото се умножава многократно.

 

    

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

Редовното пушене без съмнение е вредно, но когато ползваме тютюн разумно, това ни носи ползи. Не съм сам в начина си на пушене. Пуша цигари и лула. Правя го не всеки ден, дори не всяка седмица.Лулата я паля когато се вглъбявам в дадена проблематика, изграждам картина, търся зависимости, зависими , решения , подготвям действия и пр.Не винаги разбира се. В много случаи, просто паля само да размирише. Цигари пуша след лов, риболов , завършени успешно планувани действия , пуша винаги когато съм в силна позиция, чувствам силите си , моща си или просто изпитвам удоволствие. Пиенето в по големи количества е само с приятели , иначе в ежедневието е сутрин по <капачка> и вечер когато преценя по 2 <капачки>:) Понякога , т.е. когато съм на обяд със семейството си пия и вино. 

Като лекар съм пробвал и наркотици с експериментална цел. Имам почти неограничен достъп до всякакви наркотични вещества и то не в лечебно заведение, а в едни места с ограничен достъп:). Не ми влияят добре, не получавам никакви <незаменими> изживявания и <скрити реалности> Винаги съм пробвал под наблюдение и с ръководство от истински специалисти,прилагащи всички възможни химични и комбинирани въздействия за психични <модулации> и бих казал  въздействия с остатъчен потенциал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

За носителите на генетична мутация  APOe4  пушенето и никотина носят повече ползи, отколкото вреди. Носители на тази мутация са близо 20% от европейците и на тези хора редовната употреба на никотинови продукти им спестява огромни здравни (и не само здравни) неприятности и подобрява качеството им на живот. За една голяма част от тях никотинът е единственото вещество, известно на медицината на този етап, което работи при третирането на заболяванията им. Друг идентифицирани терапевтични агенти засега *няма*. С тия хора какво правим при борбата ни с тютюнопушенето - изхвърляме ги на боклука? Щото те там ще отидат. Става въпрос за цели 20% от европейската популация, вкл. българската.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 22 часа, ISTORIK said:

По скАлата на щастие българите сме на много ниско ниво - на нивото на Ирак, където се водят военни действия и на о-в Хаити, където върлуват цунами, урагани и тайфуни. *Причината е липсата на политическа и институционална воля нещата да се подобрят.*

Мислиш ли, че в това е причината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Южняк said:

За носителите на генетична мутация  APOe4  пушенето и никотина носят повече ползи, отколкото вреди.

Ползата е само в това, че е възможно да не се разболеят от Алцхаймер. Вредите обаче са същите, каквито за хората без мутация.

Няма здравно оправдание за тютюнопушенето :) От Алцхаймер биха се разболели в старческа възраст. От рак обаче биха могли по всяка.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Мнението ви по въпроса е повърхностно и неотговарящо на действителността, Дора. Но, успех във войната с тютюнопушенето, разбира се. Пожелавам ви да настигнете - и задминете по успехи дори САЩ, които, след 20-тина години неравна и безпощадна война под надслов "всеки 10 цигари съкращават със ден", вместо да увеличат средната продължителност на живота с 10 години, както обещаваха агитпроповедниците, успяха да го съкратят с две :). Разбира се, там играеха - и играят и други фактори, но към тези фактори аз бих добавил и безспорно успешната борба с тютюнпушенето, която увеличи с няколко порядъка боледуващите от алцхаймер, паркинсън, ранна деменция (над 15 милиона :); всъщност алцхаймер убива повече хора в щатите от рак на гърдата + рак на простатата, *взети заедно* източник (http://www.alz.org/facts/); под риск (30 пъти по-висок от останалите) от алцхаймер са близо 20% от популацията, носители на гореупоменатата версия на гена; вие вероятно си представяте алцхаймер като щракване на пръстите: навършваш 65, щрак и готово; всъщност носителите на генетичната версия се раждат, разбира се, с нея и тази версия, меко казано, не им помага в нито един миг от живота им; никотинът подобрява работата на гена, но за това друг път, че нямам време, освен да добавя, че пушачите по-рядко страдат от рак на дебелото черво и че никотиновите лепенки и тютюнопушенето са измежду най-ефективните средства за неутрализиране на напредването на гадости като рак на дебелото черво и паркинсън, без да са единствените; мога да ви кажа още много неща, но вместо това,  още веднъж да ви пожелая пълен успех в борбата и хубави дни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Южняк said:

За носителите на генетична мутация  APOe4  пушенето и никотина носят повече ползи, отколкото вреди. Носители на тази мутация са близо 20% от европейците и на тези хора редовната употреба на никотинови продукти им спестява огромни здравни (и не само здравни) неприятности и подобрява качеството им на живот. За една голяма част от тях никотинът е единственото вещество, известно на медицината на този етап, което работи при третирането на заболяванията им. Друг идентифицирани терапевтични агенти засега *няма*. С тия хора какво правим при борбата ни с тютюнопушенето - изхвърляме ги на боклука? Щото те там ще отидат. Става въпрос за цели 20% от европейската популация, вкл. българската.

Това изглежда е поредната партенка, и тя вероятно е създадена от маркетинговите лаборатории на големите тютюневи компании. (има предостатъчно филми по темата с лабораториите на тютюнопроизводителите) Чрез учените им от лабораториите са си избрали една генетична мутация, която плаши хората и са обявили че цигарите предпазват от нея. С много пари явно са успели да убедят някой в това, и сега из нета върлува като истина. Доста подло. Това че никотина подобрявал работата на някакъв ген изглежда тотална спекулация облечена в научни дрешки. По същия начин някои планинари които катерят високите върхове се успокояват с това че силната радиация в планината на високо била полезна (щото там в планината няма как всичко да не е полезно), но напрактика радиацията си е вредна като всяка друга радиация. Човешкия мозък е склонен да бъде заблуждаван масово, стига "добри" хора да го убедят в нещо.

А това, че ограничаването на тютюнопушенето в Америка довело до нарастване на всякакви други болести си е чиста проба спекулация подобна на тази която по-рано изфабрикува друг тук със изледванията от "навсякъде по света", които той не успя да ни даде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

Ползата е само в това, че е възможно да не се разболеят от Алцхаймер. Вредите обаче са същите, каквито за хората без мутация.

Напълно вярно е това. Пренебрегването на множеството вреди, тъй като имало една полза (която може и да е спекулация на тютюневите лаборатории) е част от логическите заблуди. Отклонение на вниманието от проблемите чрез вероятността за някаква полза. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 25 минути, makebulgar said:

Това изглежда е поредната партенка, и тя вероятно е създадена от маркетинговите лаборатории на големите тютюневи компании. (има предостатъчно филми по темата с лабораториите на тютюнопроизводителите) Чрез учените им от лабораториите са си избрали една генетична мутация, която плаши хората и са обявили че цигарите предпазват от нея. С много пари явно са успели да убедят някой в това, и сега из нета върлува като истина. Доста подло. Това че никотина подобрявал работата на някакъв ген изглежда тотална спекулация облечена в научни дрешки. По същия начин някои планинари които катерят високите върхове се успокояват с това че силната радиация в планината на високо била полезна (щото там в планината няма как всичко да не е полезно), но напрактика радиацията си е вредна като всяка друга радиация. Човешкия мозък е склонен да бъде заблуждаван масово, стига "добри" хора да го убедят в нещо.

А това, че ограничаването на тютюнопушенето в Америка довело до нарастване на всякакви други болести си е чиста проба спекулация подобна на тази която по-рано изфабрикува друг тук със изледванията от "навсякъде по света", които той не успя да ни даде.

Не до нарастване на болести, до съкращаване на средната продължителност на живота. Приятелски съвет: написал си нещо вярно."Човешкия мозък е склонен да бъде заблуждаван масово, стига "добри" хора да го убедят в нещо." - Помисли над това, което написа, в контекста на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Южняк said:

Мнението ви по въпроса е повърхностно и неотговарящо на действителността, Дора. Но, успех във войната с тютюнопушенето, разбира се. Пожелавам ви да настигнете - и задминете по успехи дори САЩ, които, след 20-тина години неравна и безпощадна война под надслов "всеки 10 цигари съкращават със ден", вместо да увеличат средната продължителност на живота с 10 години, както обещаваха агитпроповедниците, успяха да го съкратят с две :). Разбира се, там играеха - и играят и други фактори, но към тези фактори аз бих добавил и безспорно успешната борба с тютюнпушенето, която увеличи с няколко порядъка боледуващите от алцхаймер, паркинсън, ранна деменция (над 15 милиона :); всъщност алцхаймер убива повече хора в щатите от рак на гърдата + рак на простатата, *взети заедно* източник (http://www.alz.org/facts/); под риск (30 пъти по-висок от останалите) от алцхаймер са близо 20% от популацията, носители на гореупоменатата версия на гена; вие вероятно си представяте алцхаймер като щракване на пръстите: навършваш 65, щрак и готово; всъщност носителите на генетичната версия се раждат, разбира се, с нея и тази версия, меко казано, не им помага в нито един миг от живота им; никотинът подобрява работата на гена, но за това друг път, че нямам време, освен да добавя, че пушачите по-рядко страдат от рак на дебелото черво и че никотиновите лепенки и тютюнопушенето са измежду най-ефективните средства за неутрализиране на напредването на гадости като рак на дебелото черво и паркинсън, без да са единствените; мога да ви кажа още много неща, но вместо това,  още веднъж да ви пожелая пълен успех в борбата и хубави дни.

Когато на медицинската наука й се налага да използва опасни за здравето средства, това винаги става сред преценка на потенциалните рискове, съпоставени към ползите. Напр. химиотерапевтичните средства нанасят множество вреди, някои краткотрайни, други потенциално дълготрайни, но без тях човекът би умрял от рак и приложението им е оправдано, защото щетите от прилагането им са значително по-малки отколкото щетите от неприлагането им. Същото важи за хирургическите интервенции. Не е добре човек да живее с отстранена част от който и да било орган, но това е по-добре, отколкото да умре.

Никоя част на медицинската наука няма да ви предпише да пушите, обаче. Защото щетите са многократно повече от ползите.

Когато щетите от някоя медицинска интервенция или терапия са повече от ползите, тя не се прилага. Затова да речем когато операция/друга манипулация вече е невъзможна без това значително да увреди качеството на живот, тя не се прави. Напр. не се оперират засегнати от рака органи или части от органи, чието отстраняване би довело до смърт или значително влошаване на качеството на живот (напр. при определени видове рак на мозъка). Вместо това се прилага химиотерапия/радиотерапия.

Полза от тютюнопушенето при рака на дебелото черво не е установена. Повечето скорошни изследвания показват вредата.*

Да не говорим за рака на белия дроб, устата, ларингса, хранопровода, панкреаса, бъбреците, гърдата - там връзката с тютюнопушенето е явно установена.

От Алцхаймер не се умира. От рак се умира, понякога дори в много ранна възраст. В последните тридесет години възрастта непрекъснато спада, като медицинската практика показва, че по-младите хора имат по-лоша прогноза...

Дори чисто практично погледнато, не мисля, че който и да било човек би предпочел да умре от рак на 40 - или на която и да било друга възраст, с оглед на тежестта на заболяването - пред това да доживее до 80, с или без Алцхаймер. Както и мисля, че разсъждавайки разумно, пред хипотетичната възможност да не се разболее от алцхаймер всеки би предпочел да неутрализира хипотетичната възможност да умре млад от рак.

----

*За смъртността от рак на дебелото черво при пушачите:

Cigarette Smoking Characteristics and Colorectal Cancer Mortality
In both sexes, current and former smokers in 1982 had significantly higher death rates for colorectal cancer compared with never smokers, with current smokers being at the highest risk (Table 3⇔). The elevated risk remained statistically significant after adjustment for potential confounding variables; the multivariate-adjusted RR (95% CI) for current smoking status was 1.32 (1.16–1.49) among men and 1.41 (1.26–1.58) among women; RR (95% CI) for former smoking was 1.15 (1.04–1.27) among men and 1.22 (1.09–1.37) among women.

Източник: http://jnci.oxfordjournals.org/content/92/23/1888.full

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Южняк said:

Не до нарастване на болести, до съкращаване на средната продължителност на живота. Приятелски съвет: написал си нещо вярно."Човешкия мозък е склонен да бъде заблуждаван масово, стига "добри" хора да го убедят в нещо." - Помисли над това, което написа, в контекста на темата.

Няма какво да мисля върху това, тъй като научно е доказано че цигарите са вредни, водят до редица болести, белия ти дроб става на черна катранена буца, и т.н., а в САЩ тютюневите компании са осъдени за подобни вреди и са изплатили милиарди долари на потърпевши. Върху това няма какво да мислим повече, тъй като това са факти, а не убеждения. Научни факти.

Трябва да се мисли върху спекулациите на подобни твърдения че никотина подобрявал работата на някакъв грешен ген. Кой ги е измислил тия спекулации, кой ги е платил, за кой са от полза, колко ще спечелят никотиновите дилъри от тези 20% които имат въпросния ген и т.н...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...