Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Като говорим за универсален р-рител се сещам за един виц представен разбира се като истински случай. В централата на голяма химическа компания в САЩ в началото на миналия век се обажда млад учен.

- Открих универслния р-рител!!!!

- Хахаха, но дори и така да е повече ни интересува в какво го държиш? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да Ви кажа в химията съм доста бос и дето се вика може да са ми дали формула на обикновен разтворител и да си нямам на идея че е така. Много ще се радвам ако някой от Вас ми помогне с информация.

Ето я самата формула:

Isophorone - 5%

Cyclohexanone - 5%

Mek=Methyl ethyl ketone - 11.18%

MIBk= Methyl isobutyl ketone - 25.88%

Xelene - 52.94%

Рових рових в гугъл ама нищо не намерих и реших да пиша тук. Звънях по разни фирми, но пак почти без успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Ivo Georgiev

Isophorone ще намериш във Валерус. Попитай ги, те внасят от Alfa Aesar и каквото е обявено на сайта им ще ти го доставят.

Според сайта на Alfa Aesar цената за 250 мл 97% чистота е 13,80 евро, а за 500 мл 19,90 евро.

Повечето родни фирми, които предлагат химикали обявяват съвсем малко, тъй като асортимента е меко казано огромен и не могат да поместят всичко на сайтовете си, затова често дават препратки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет на всички

Имам въпрос – може ли да се приготви р-р на водороден прекис, където водата да е заместена с терт-бутилов алкохол?

Крайният резултат би трябвало да е "безводен" р-р на водороден прекис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам въпрос, важен при това. Кой от приятелите тук разбира от органична химия? Интересува ме как може да се получи един монозахарид по най-прост начин. За съжаление го продават безбожно скъпо в лабораториите, защото е на ниво изпробване върху мишки. Но има твърде добре изследвани данни, че отключва апоптозата при раковите клетки. Получаването му едва ли ще е трудно, но не мога да намеря описан по прост начин метод за синтеза му. Става дума за тежко болен човек.

Монозахаридът се казва 2-Deoxyglucose, среща се и като

2-Deoxy-D-glucose

2-Deoxy-D-mannose

2-Deoxy-D-arabino-hexose

D-Arabino-2-deoxyhexose

2-DG

Химична формула: C6H12O5

Проблемът е, че ми трябва в количество за хора, не за мишки. Едва ли е толкова невъзможно да се получи някаква си там захар, дявол да го вземе! На едно място прочетох, че трябват сярна киселина и вода и това малко ме стресна. Други предложения? Ама като за неспециалист, в смисъл, взимаш толкова кила от това и толкова от другото, смесваш ги, сипваш им вода и нагряваш, баеш, правиш черна магия и т.н. По възможност да се пишат промишлените имена на веществата, а не химичните им формули. Не ми трябват молекули, а две-три кила от тази захар. Раковите клетки се самоубиват от лакомия, падат си по сладичкото, а тъкмо това сладичко под тази формула ги убива. Сами са си виновни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфссс тази тема съм я пропуснал. Значи по принцип, химията не се прави в къщи! Освен това прости неща няма, особено, ако става въпрос за това дето го искаш. Да оставим страничните ефекти, които са неизвестни щом сега се тества върху мишки. За да направиш 2-3 кила това е промишлено производство, а то не става така със взимане нагряване смесване и т.н. Трябват точни пропорции и концентрации, точни т-ри и условия, евентуално катализатори или инхибитори за да спрат някой паразитен процес, освен това трябва пречистване и рафиниране. Тези неща в лаборатория не могат да станат, камо ли в къщи. Съжалявам за болния човек и му пожелавам оздравяване, но така няма начин да стане. И не си мисли, че съм бил рязък, напротив мек съм, защото такива неща трябва да се пресичат в зародиш и в тези форуми ще бъде правено. Даже някой да се изкуши да даде някаква рецептура (в което силно се съмнявам, защо сме разумни хора), ще бъде изтривана в мига в който я видя.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте , имам малък проблем !? Това нещо (не знам със сигурност дали се показва , ако не кажете) не мога да намеря как се казва , нито как да го наименувам по IUPAC , нито дали има тривиално название - http://dox.bg/files/dw?a=9ed2c09617

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кондензирана хетероциклена система

1,4-оксаазанафтален предполагам :)

Ключови думи

номенклатура: заместителна,радикало-функционална, адитивна, субстрактивна, съединителна, заменителна

старшинство, производни

дву пръстенна (нафтален) нехомогенна

с не струпани (кумулирани)

хидрогенирано съединение - с по-малко от максималния брой неструпани двойни връзки: 1,4-дихидронафтален

ообаче въглеводород хетероциклен - системата е Hantzsch-Widman :)

с два пръстена:

окса-, аза-,

амин-, амид-,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте колеги!

Имам голяма молба към инженер-химиците, които посещават форума! Дами и господа, много бих се радвал ако притежавам томовете от серията "Справочник на инженер-химика" в електронен вид. В случай, че някои от вас разполагат с тези издания да дадат сигнал!

Благодаря предварително на всички отзовали се!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте :)!Имам 1 задача по аналитична химия,която немога да реша.Ето условието:0,1032г сплав на Bi и Pb е разтворен подходящо в конц.HNO3.За титруване на Bi3+ при pH~1 с индикатор силенол оранж е изразходено 8,45 мл разтвор на ЕДТА с моларна концентрация 0,0356мол/л.След повишаване на рН=5-6 е титруван и Рb в същата проба с 5,18 мл от същия разтвор на ЕДТА.Да се изчисли процентното съдържание на Bi и Pb и останалите компоненти в пробата .

Значи тoва ми е задачата.Изпълнява се с директно титруване и там атомните маси са :Ar(Bi)=209;Ar(Pb)=207,2.Моля ви помогнете ми :) Благодаря предварително :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте имам следните въпроси и задачки

1 Да се напищат основните химични реакции на оксокиселини с метали,основи,амфотерни оксиди и хидрооксиди.

2 При какви промени в условията (температура,концентрация и налягане)химичното равновесие ще се измести на дясно;

4HCL+O2<>2H2O+2CL2+Q

MgCO3<>MgO+CO2-Q

Ако някои ми помогне ще съм много благодарен,поздрави за чудесният форум и успехи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук домашни не решаваме, освен ако не са интересни. Та първия не е интересен, освен че е елементарен. По втория въпрос виж Принцип на Льо Шателие-Браун. Аре ще го напиша

Ако върху една равновесна система се окаже външно въздействие в нея настъпват такива промени, с цел да се намали външното въздействие . Т.е ако повишиш налягането/температурата/концентращията с-мата ще реагира в посока намаление на намесата. Така, че дерзай!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Привет колеги и админи! Спешно ми трябва някой навътре с неорганичната химия. имам за задача да изчисля 15% H2So4 (сярна киселина) Или по-точно формулата за процентно изчисляване :) Благодаря предварително :good::v:

Редактирано от HePBeH
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти! За админите те ще си кажат, но при така зададената задачка не виждам твои колеги тук. Ако обаче видя ще ги банна. Я прочети какво си сътворил. Големи глупости. Формулата за процентно изчисление се смята в 3-ти клас. Та до тук с колегите.

Link to comment
Share on other sites

Здрасти! За админите те ще си кажат, но при така зададената задачка не виждам твои колеги тук. Ако обаче видя ще ги банна. Я прочети какво си сътворил. Големи глупости. Формулата за процентно изчисление се смята в 3-ти клас. Та до тук с колегите.

Добре де не се изразих добре,но така съм го преписал "В къщи : Изчисляване на 15 % H2So4 " като не я разбирам тая химия какво да направя?Затова понечих да пиша тук барем някой ми помогне :help: mitaca много си сприхав :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де не се изразих добре,но така съм го преписал "В къщи : Изчисляване на 15 % H2So4 " като не я разбирам тая химия какво да направя?Затова понечих да пиша тук барем някой ми помогне :help: mitaca много си сприхав :biggrin:

Да сприхав съм, за което се извинявам, ама имам право! С твоя пост показваш не само, че не разбираш (което не е порок), а и че никак не се интересуаш за да разбереш. Никой не се е родил научен, но с малко труд и постоянство нещата стават. Нашата цел тук не е да правим хората химици, особено ако никак не желаят това. Не е и да решаваме задачи, особено когато виждаме, че това няма да помогне на питащите. Като оставим и това, че ти не си формулирал никаква задача. Това че така си го преписал не е никакво оправдание, напротив, даже не си си направил труда не да разбереш, а просто да запомниш у-вието.

Е има за какво да съм сприхав, най-малкото пишещите след теб да си направят поне малко труда за правилна формулировка. Това ако четат преди това де, нещо което се съмнявал ти да си направил?

Link to comment
Share on other sites

Да сприхав съм, за което се извинявам, ама имам право! С твоя пост показваш не само, че не разбираш (което не е порок), а и че никак не се интересуаш за да разбереш. Никой не се е родил научен, но с малко труд и постоянство нещата стават. Нашата цел тук не е да правим хората химици, особено ако никак не желаят това. Не е и да решаваме задачи, особено когато виждаме, че това няма да помогне на питащите. Като оставим и това, че ти не си формулирал никаква задача. Това че така си го преписал не е никакво оправдание, напротив, даже не си си направил труда не да разбереш, а просто да запомниш у-вието.

Е има за какво да съм сприхав, най-малкото пишещите след теб да си направят поне малко труда за правилна формулировка. Това ако четат преди това де, нещо което се съмнявал ти да си направил?

Направих изчислението което според мен би трябвало да е правилно... (без никаква помощ от други) и изглежда по тоз начин : Ah = 1 As = 32 Ao = 16

15% H2So4 = 2x1+32+4x16 = 98 и от там > 98x15/100 = 14,7 Това трябва да ми е решението.Поправете ме ако греша :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направих изчислението което според мен би трябвало да е правилно... (без никаква помощ от други) и изглежда по тоз начин : Ah = 1 As = 32 Ao = 16

15% H2So4 = 2x1+32+4x16 = 98 и от там > 98x15/100 = 14,7 Това трябва да ми е решението.Поправете ме ако греша :)

Леле Боже!?! Ти си намерил 15% от...... молекулната маса на сярната к-на!?!

Не зная дали грешиш, щото не си постнал у-вието, но ако е това за първи път виждам такова у-вие.

Link to comment
Share on other sites

Пак казвам,че условие няма нито задача... Просто преподавателя ми взе тетрадката и ми написа " В къщи: Изчисляване на 15% H2SO4" Имам чувството че или не ме разбирате или ме изкарвате пълно деграде :biggrin: ТОВА което ми е написано така го разбирам ако мислите че не е правилно това което съм направил поправете ме! и да престана да ви flood-вам темата :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добреее, 15% в какъв обем бре момче, по точно не в обем, а в нещо друго? Ние го знаем, а ти помисли за какво става в-с. И все пак е много глупаво и си мисля, че нещо не си разбрал. Добре в 100гр. р-р 15гр. сярна к-на ти дава точно 15%, в кило ти ще кажеш.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте на всички!

Извинявам се за елементарния и глупав въпрос,но тъй като ме нямаще много в часовете по химия уви не знам отговора.Отговора на въпроса ми няма да ви отнеме повече от минута. Работата е там, че имам едни предмети вкъщи но не знам дали са златни. Имаше ,мисля, един начин как в домашни условия да разберем? Благодаря предварително :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В заложните къщи също трябва да има.

мдам, там правят бързичко тест. Иначе, за да разбереш дали един предмет е златен - намираш царска вода, поставяш го в разтвора и гледаш сеир;)))

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...