Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте ! Имам един въпрос, надявам се, да ми помогнете.

Бихте ли ми казали взаимодействие на Водородни съединения HX(HF, HCl, HBr, HI) с разтвори на основи и разтвори на соли. Силно се надявам, някой да помогне.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте! Имам един въпрос, а именно може ли да се намери катализатор за осмоза, или казано по друг начин, може ли да се ускори самият процес? Благодаря предварително за всеки отговор!

ПП

По възможност пиши на кирилица. Ако има проблем - кажи и ще го решим. Ако пък съвсем не може, тогава и на латиница става, но не е желателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Имам един въпрос, а именно може ли да се намери катализатор за осмоза, или казано по друг начин, може ли да се ускори самият процес? Благодаря предварително за всеки отговор!

ПП

По възможност пиши на кирилица. Ако има проблем - кажи и ще го решим. Ако пък съвсем не може, тогава и на латиница става, но не е желателно.

Мисля, че с подходяща мембрана и по голямоналягане от едната страна би трябвало да се получи. Но пък тогава става малко като ултрафилтрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще бъде по-лесно да дадем отговор ако споделиш кои са съответно разтворителя и разтвореното вещество. От това зависи вида на полупропускливата мембрана. За ускоряване на осмозата ще трябва мембраната да е с голяма площ. Не мисля, че налягането трябва да е голямо, защото то е причина да намалява броят на преминаващите молекули от разтворителя към разтвора.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте,

Тъй като съм лаик в химията може би въпросите ми ще ви се сторят смешни за което моля да бъда извинен.

Разполагам с известни количества "технически глицерол"50-60-70 процентни.Въпросите ми са:

1.Физични с-ва каква е темп.на кипене и на топене?

2.Възможно ли е посредством дестилация глицерола да се концентрира до 90-95%?Ако не как би могло да стане?

3.При нагряване до 65 градуса променят ли се физичните и химични свойства и как?

4.Вероятните примеси са Натриева основа и механични отпадаци.Как да запазим основата, а да отстраним отпадъците?

Моля който се наеме да ми отговаря да обясни като на "идиот" а не като на специалист...

Предварително Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз имам въпрос. Казусът е следният.

Медни съдове за готвене, отвътре с калаено покритие. След първото използване се появяват петна от вътрешната страна на похлупака, на местата, в които той е бил в контакт с варените зеленчуци. Едно от предположенията е, че готварската сол е причина - продуктите са били посолени след кипването /съгласно указанията за правилно използване на съдовете/, но не са били разбъркани и вероятно е останало сол върху тях и така е станал досег с капака. Нямам данни за точния вид зеленчуци, за да се види дали имат по-особена киселинност, или там както се казва.

Предположения на спецовете?

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

Медните съдове се калайдисват с чист калай при температура над 400 градуса. Операцията е ръчна и иска опит и майсторлък. В последните години се използуват калаено -оловни композиции при които температурата на калайдисване пада значително. Такива съдове не бива да се използуват за готвене и хранене. Покритите с чист калай, може да се употребяват за готвене, но не и за съхранение на храна. В твоя случай предполагам, че се касае за повърхностно получаване на съединениието калаен сулфит, тъй като сяра и серни съединения има в доста продукти. Възможно е по-сложно комплексно съединение с участието и на хлор. Препоръчвам да готвиш в стъклени, керамични или хром-никелови съдове (неръждаема стомана) - доказано са по безвредни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте!Имам нужда от помощ с един въпрос.

В три епруветки сипваме по 4mL. 0,05M разтвор на Na2SO3.В първата епруветка добавяме 1mL 1M разтвор на H2SO4,в другата 1mL 35% разтвор на NaOH.С пипета, капка по капка, се добавя 0,02 М разтвор на KMnO4 и в трите епруветки.

Моят въпрос е:

Kak ще се промени оксидациското число на мангана при редукция на калиев перманганат с Na2SO3 в кисела, неутрална и алкална среда? Напишете и изравнете уравненията на окислително-редукционни реакции,които протичат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да задам един въпрос и ако има компетентни хора в дадената тема, ако обичат да ми отговорят,Благодаря ви предварително. И въпроса : Как може да се изчисти калая от медни съдове???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте!Имам нужда от помощ с един въпрос.

В три епруветки сипваме по 4mL. 0,05M разтвор на Na2SO3.В първата епруветка добавяме 1mL 1M разтвор на H2SO4,в другата 1mL 35% разтвор на NaOH.С пипета, капка по капка, се добавя 0,02 М разтвор на KMnO4 и в трите епруветки.

Моят въпрос е:

Kak ще се промени оксидациското число на мангана при редукция на калиев перманганат с Na2SO3 в кисела, неутрална и алкална среда? Напишете и изравнете уравненията на окислително-редукционни реакции,които протичат.

5 Na2SO3 + 2 KMnO4 + 3H2SO4 => 5 Na2SO4 + K2SO4 + MnSO4 + 3H2O

5 | SO32- + H2O - 2e- => SO4-2 + 2H+.....|2

2 | MnO4- + 8H+ + 5e- => Mn2+ + 4H2O...|5

Другите две уравнения ще ти ги напиша утре.

Поздрави!

Редактирано от Arcturus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Какво означава думата "аликвотен" (или "аликвот")? Може и въпросът ми да ви се стори смешен, но я срещнах в един учебник и не ми стана ясно значението и ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

само да се включа и аз и да кажа: по новите учебници вече се казва йоНообменни, а не както беше при старите йоННо-обменни;

идеята била следната

ЙОР не идва от йонен (двойно НН), а от йони

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,

Трябва да отговоря на следния въпрос, а си нямам идея от химията. Моля помагаите...

Може ли да се извърши дифузия след окисление? Каква е ролята на оксида?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Трябва да отговоря на следния въпрос, а си нямам идея от химията. Моля помагаите...

Може ли да се извърши дифузия след окисление? Каква е ролята на оксида?

Здравей,

Сигурен ли си, че точно това са въпросите?

Според Уикипедия (и не само :) ) :

Дифузия е процес на пренос на материя или енергия от област с по-висока концентрация към област с по-ниска концентрация. Най-известния пример на дифузия е размесване на газове или течности.

А окислението е:

Химически процес, при който различни вещества взаимодействат с кислорода.

И според Уикипедия:

Окислително-редукционни процеси са химични процеси, които се извършват с промяна на степента на окисление на атоми и йони поради преход на електрони.

Такива са например процесите на взаимодействие на магнезий и кислород или на калиев бромид и хлорна вода.

И така най-известният оксид е CO2 (въглероден двуокис). Той се разпространява и смесва с останалите газообразни вещества във въздуха, т.е. имаме дифузия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да това ми е въпроса и е свързан с лекция "Получаване на слоеве чрез термични процеси. Окисление, дифузия." Така че предполагам че става въпрос за дифузия не при газове и течности а при твърди вещества... (естествено не съм сигурен) Иначе идеята според мен е след като някакъв материал се окисли (тоест повърхностния му слои се попромени) дали има възможност да се получи дифузия, или този повърхностен слой ще играе един вид роля на броня и дифузия няма да може да бъде получена , и за да може да бъде извършена ще трябва да бъде почистен.?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да това ми е въпроса и е свързан с лекция "Получаване на слоеве чрез термични процеси. Окисление, дифузия." Така че предполагам че става въпрос за дифузия не при газове и течности а при твърди вещества... (естествено не съм сигурен) Иначе идеята според мен е след като някакъв материал се окисли (тоест повърхностния му слои се попромени) дали има възможност да се получи дифузия, или този повърхностен слой ще играе един вид роля на броня и дифузия няма да може да бъде получена , и за да може да бъде извършена ще трябва да бъде почистен.?!

Интересна лекция, ако има повече подробности ще е по лесно за обяснение.

Веднага се сещам за един пример (но ми бяга термообработката) алуминий: който бързо се окислява и получения окисен филм продотвратява по нататъшната корозия, именно поради невъзможността на кислорода да дифундира във вътрешността.

При всички положения ще има промяна в скоростта на дифузия, на който и да е йон след термична обработка на материала, но дали ще се забави или забърза, зависи от много неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм интересно, мисля че точно това ми се търсеше като отговор, само че краиния срок ми беше вчера :(. Сега имам нов въпрос....

Какви са минималните и максимални дебелини на стъклата за анодно бондиране? По лекция свързана с "Технологични процеси за изработване на тримерни структури." А по този въпрос вече и идеи нямам за разлика от предишния :( :S

Редактирано от drdre
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

JWH-0250 Много искам да разбера как е създаден и химичното му уравнение. Плащам Моля пишете на лични

Пишеш го в google и информация колкото искаш.

Продукта е легален и можеш да си го закупиш на цена от 70 до 100 евро за грам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...